آب سازه
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربرد متا بی سولفیت برای حذف کلر باقیمانده در دستگاه تصفیه آب صنعتی

حذف کلر مازاد با بی متا سولفید در دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

کلرزنی و کلر زدایی هر دو بخش اساسی سیستم تصفیه آب صنعتی هستند و هر دوی اینها باید به طور موثر در طول تصفیه آب انجام شوند.  متا بی سولفیت سدیم (SMBS) یک ماده شیمیایی استاندارد مورد استفاده در تصفیه آب است که می تواند رشد قارچ ها و باکتری های هوازی روی غشاهای اسمز معکوس را در صورت استفاده به عنوان محلول نگهدارنده مهار کند. SMBS همچنین می تواند به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه برای تصفیه و حذف کلر آزاد استفاده شود.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

کلرزنی چیست؟

کلرزنی(کلریناتور) فرآیندی است که در آن کلر به آب آشامیدنی اضافه می شود تا آن را ضد عفونی کرده و میکروب ها را از بین ببرد. برای دستیابی به سطوح ایمن کلر در آب آشامیدنی می توان از فرآیندهای مختلفی استفاده کرد. کلر به صورت گاز عنصری فشرده، محلول هیپوکلریت سدیم (NaOCl) یا هیپوکلریت کلسیم جامد (Ca(OCl)2 در دسترس است.

تعریف کلرزدایی و کاربرد آن در تصفیه آب

با استفاده از کلر زدایی، اثر محصولات جانبی ضدعفونی سمی بالقوه مانند کلر آزاد باقیمانده پس از کلرزنی به حداقل می رسد. به طور معمول، دکلره کردن آب با افزودن دی اکسید گوگرد یا نمک های سولفیت (به عنوان مثال، سولفیت سدیم، بی سولفیت سدیم، یا متابی سولفیت سدیم) انجام می شود.

چرا باید کلر اضافی در هنگام تصفیه آب حذف شود؟

کلر یک عامل اکسید کننده قوی است که ترکیبات آلی را به طور موثر اکسید می کند. با استفاده از کلر می توان میکروب ها و دیگر عوامل بیماری زا را از آب آشامیدنی حذف کرد. غلظت کلر در آب و زمان تماس نقش بسزایی در گندزدایی آب دارد. غلظت پنج ppm کلر در آب موثر است. 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا همه عوامل بیماری زا در آب از بین بروند.

اما تمام مولکول های کلر اضافه شده با مواد آلی آب خام واکنش نمی دهند و کلر اضافی به شکل فعال در آب باقی می ماند. این کلر فعال ماهیت خورنده دارد و به غشاهای RO و رزین های تبادل یونی سیستم های تصفیه آب آسیب می رساند. آب آشامیدنی نباید بیش از سه ppm کلر آزاد داشته باشد. بنابراین حذف این کلر قبل از تصفیه این آب توسط رزین ها و غشاهای اسمز معکوس ضروری است.

سیستم کلر زنی در دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

چگونه کلر اضافی را در هنگام تصفیه آب حذف کنیم؟

روش های مختلفی برای حذف باقی مانده کلر از آب قبل از تصفیه آب وجود دارد. نور ماوراء بنفش(گندزدای UV) به حذف کلر نیز کمک می کند، اما چندان موثر به نظر نمی رسد و نیاز به خنثی سازی شیمیایی کلر نیز دارد. از متابی سولفیت سدیم برای این منظور استفاده می شود. متا بی سولفیت سدیم با واکنش هیپوکلرو اسید بی سولفات سدیم و اسید هیدروکلریک تولید می کند. با این روش کلر اضافی از آب شیرین کن صنعتی حذف می شود. در ادامه واکنش مربوطه را قرار داده ایم:

فرمول حذف کلر آزاد در هنگام تصفیه آب - آب سازه

متا بی سولفیت سدیم  یا SMBS چیست؟

متا بی سولفیت سدیم یا پیروسولفیت سدیم یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na2S2O5 است. این ماده گاهی اوقات به عنوان متابی سولفیت دی سدیم نیز شناخته می شود. متابی سولفیت سدیم (SMBS) یک ماده شیمیایی سفید، دانه ای یا پودری است که در آب محلول  و از سدیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است.

فرمول شیمیایی بی متا سولفید سدیم - آب سازه

متا بی سولفید سدیم چگونه تولید می شود؟

متا بی سولفیت سدیم معمولاً با کریستال کردن آن از محلول بی سولفیت سدیم، NaHSO3 ساخته می شود. تحت شرایط خاصی، زمانی که محلول بی سولفیت سدیم سرد می شود، دو مولکول بی سولفیت سدیم با خود واکنش می دهند تا یک مولکول متابی سولفیت سدیم به صورت کریستال و آب تولید شود.

معادله شیمیایی تولید بی ما سولفید سدیم - آب سازه

میزان مصرف متا بی سولفید سدیم در آب چقدر است؟

مقدار مورد نیاز متابی سولفیت سدیم قابل محاسبه است. تقریباً 1.34 ppm متا بی سولفیت سدیم برای خنثی کردن 1 ppm کلر آزاد مورد نیاز است. با استفاده از سیستم تزریق آنلاین یا ORP می توان میزان دقیق دوزینگ را اندازه گیری و تزریق به آب را انجام داد.

سیستم تزریق بی متا سولفید سدیم در دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

جدول مشخصات و ویژگی های شیمیایی متا بی سولفید سدیم

جدول مشخصات فنی ماده شیمیایی بی متا سولفید سدیم - آب سازه

مضرات متا بی سولفید سدیم SMBS چیست؟

متا بی سولفیت سدیم ممکن است باعث آلرژی شبه آسم شود. علیرغم اینکه این ماده قابل اشتعال نیست، در دمای 150 درجه سانتی گراد تجزیه می شود و در هنگام تجزیه گازهای سمی آزاد می کند.

قرار گرفتن در معرض آن می تواند باعث حملات آسم با تنگی نفس، خس خس سینه وسرفه شود. همچنین متا بی سولفیت سدیم می تواند ریه ها را تحریک کند و مواجهه مکرر با آن ممکن است باعث ایجاد برونشیت همراه با سرفه، خلط و یا تنگی نفس شود.

متا بی سولفید سدیم چه کاربرهایی در صنایع دارد؟

  • متا بی سولفیت سدیم به عنوان یک عامل آنتی اکسیدانی در بسیاری از فرمولاسیون های دارویی استفاده می شود.
  • به طور گسترده ای به عنوان نگهدارنده و ضد عفونی کننده مواد غذایی استفاده می شود.
  • در تصفیه آب، برای حذف کلر اضافی و به عنوان یک جاذب اکسیژن عمل می کند.
  • علاوه بر این، متابی سولفیت سدیم برای سفید کردن الیاف گیاهی و منسوجات، برای تولید محلول‌هایی که در فیلم‌ها و همچنین برای درمان عوامل دباغی در رنگرزی منسوجات استفاده می‌شوند، ایده‌آل است.
  • متابی سولفیت سدیم همچنین در صنعت نفت و گاز کاربرد خود را پیدا کرده است.

به طور خلاصه، داروسازی، نفت و گاز، تصفیه آب، دباغی چرم، صنعت عکاسی، منسوجات و رنگ‌ها و محصولات واسطه، از کاربردهای SMBS در صنایع می باشد.

بیشتر بخوانید: 5 روش حذف کلر از آب آشامیدنی

سخن پایانی

در این مقاله اهمیت کلرزنی و کلر زدایی، دلایل حذف کلر اضافی، روش های حذف کلر مازاد، کاربردها، مزایا و معایب ماده شیمیایی بی متا سولفید سدیم بیان شد. در شرکت آب سازه در سیستم های تصفیه آب مانند آب شیرین کن ها، از این ماده برای حذف کلر مازاد استفاده می شود. این ماده می تواند به افزایش طول عمر ممبران ها در سیستم تصفیه آب بسیار مفید باشد.

امتیاز 5/5 از 2 رای

مطالب مرتبط

تعمیر و نگهداری سپتیک تانک پلی اتیلن چگونه است؟

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=8832

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *