جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سپتیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک، ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که به منظور پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده شده و در بخش های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی کاربرد دارد. مخزن سپتیک می تواند از جنس پلی اتیلن، بتنی و فایبرگلاس به صورت عمودی و افقی ساخته شده و به صورت دفنی یا روکار نصب و اجرا می شود. آب سازه تولیدکننده سپتیک تانک با قیمت مناسب و ارزان و کیفیت تضمین شده بوده و طراحی، ساخت و تولید محصولات خود را اختصاصی و سفارشی انجام می دهد. در ادامه به اینکه سپتیک تانک فاضلاب چیست، انواع آن کدامند، کاربردها و مزایای استفاده از سپتیک تانک چیست، عملکرد و راندمان تصفیه فاضلاب در مخزن سپتیک چگونه است، اشاره خواهد شد. 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

سپتیک تانک چیست؟

به منظور دفع کنترل شده فاضلاب در مناطقی که دسترسی وجود ندارد و یا سطح آب های زیرزمینی بالا است و امکان استفاده از چاه جذبی وجود ندارد، از سپتیک تانک فاضلاب استفاده می شود. سپیتک تانک در ساختمان می تواند با روش بی هوازی فاضلاب را تا 40 درصد تصفیه کرده و سپس وارد محیط زیست کند.

سپتیک­ تانک فاضلاب در واقع یک واحد پیش ­تصفیه می ­باشد که میزان آلودگی بیولوژیکی و شیمیایی فاضلاب خام را بین 40 تا 50 درصد کاهش می­دهد. این سیستم ساده ­ترین و پرکاربردترین واحد برای تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی است. در مخزن سپتیک­، تصفیه فاضلاب با فرآیندهایی مانند ته ­نشینی، شناورسازی و تصفیه بیولوژیکی انجام می شود.

معمولا از مخازن سپتیک در تصفیه مقدماتی، در ایستگاه پمپاژ فاضلاب انواع تصفیه خانه فاضلاب مراکز صنعتی و مسکونی، در تصفیه ثانویه و پیشرفته و تکمیلی فاضلاب به عنوان مخازن فرایندی و غیره استفاده می شود.

کاربرد سپتیک تانک

از این سیستم در تمامی نقاطی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد یا تصفیه خانه فاضلاب احداث نشده است می توان استفاده کرد. کاربرد سپتیک تانک فاضلاب بسیار گسترده است. منازل مسکونی، مجتمع های مسکونی، شهرک ها، مجتمع های تجاری، کارخانه ها و شهرک های صنعتی همگی می توانند برای کنترل فاضلاب از این سیستم استفاده کنند.

برخی از کاربردهای اصلی سپتیک­ تانک فاضلاب عبارتند از:

 • پیش­ تصفیه و تصفیه فاضلاب­های بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع ­های تجاری و اداری، هتل­ها و رستوران­ها
 • استفاده از آن به عنوان مخازن سازه ای تصفیه خانه های هوازی و بی هوازی
 • استفاده در تصفیه مقدماتی فاضلاب‌های بزرگ جهت کاهش بار آلی و پیش تصفیه تصفیه خانه های فاضلاب شهری
 • تصفیه مقدماتی مجتمع های تجاری، اداری و کمپ های کارگری
 • تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع‌های مسکونی جهت ورود به چاه جذبی و …
 • منبع ذخیره فاضلاب و استفاده به عنوان مخزن متعادلساز و مخزن پمپاژ ورودی تصفیه خانه ها
 • حذف ذرات، چربی­ها و روغن­های آلوده موجود در فاضلاب رستوران­ها و سالن­های غذاخوری
 • بالانس و پمپاژ فاضلاب در سیستم­ های تصفیه فاضلاب
 • تصفیه فاضلاب بی هوازی مراکز مسکونی، اداری و تجاری پیش از ورود به منابع دریافت کننده فاضلاب
 • استفاده در ایستگاه پمپاژ فاضلاب جهت جمع آوری فاضلاب
 • قابل نصب و بهره برداری در ساختمان های اداری، مسکونی، شهرک صنعتی و کارخانه ها و مراکز ورزشی

بیشتر بخوانید: مراحل نصب سپتیک تانک فاضلاب

 

نصب و راه اندازی سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک بر اساس جنس بدنه به سپتیک تانک بتنی و پلی اتیلن تقسیم بندی می شوند. مخزن سپتیک بتنی وزن بیشتری نسبت به سایر مخازن دارد و معمولا برای حجم های بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن سپتیک پلی اتیلن نیز سبک تر هست و برای حجم های کمتر مناسب می باشد.

هم سپتیک تانک بتنی و هم سپتیک تانک پلی اتیلن قابلیت اجرا به صورت پیش ساخته را دارند. از مزایا سپتیک تانک پیش ساخته می توان به انتقال آسان تر و نصب سریعتر آنها نسبت به سپتیک تانک هایی که در محل تولید می شوند اشاره کرد.

انواع سپتیک تانک بتنی و پلی اتیلن

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته از جنس بتن مسلح و در حجم های مختلف طراحی و اجرا می شوند. یکی از مهم ترین مزایای آن ها، استفاده در حجم های بالاست که می تواند برای کارفرما توجیه اقتصادی در مقابل مخازن پلی اتیلن و فایبرگلاس داشته باشد. از آنجایی که مخازن سپتیک بتنی پیش ساخته در مقایسه با نوع پلی اتیلنی و فایبرگلاس سنگین تر هستند، برای جابه جایی و حمل نیاز به جرثقیل و کامیون نیاز است.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن، یکی از محصولات پلی اتیلن هست که به عنوان جایگزین سپتیک تانک های بتنی، از آن استفاده می شود. این نوع سپتیک تصفیه فاضلاب، با عمر مفید بیش از 50 سال، با آب بندی 100 درصد، به عنوان یک محصول منحصر به فرد در پیش تصفیه و سپتیک کردن فاضلاب خام، در رده محصولات اصلی پلی اتیلن آب سازه قرار دارد.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

از جمله مزایای آن مقاومت بالا، عدم خوردگی، عدم نیاز به عملیات ساختمانی، سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی است. در مکانهایی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد، یکی از کلیدی ترین روشها برای کاهش بار آلایندگی فاضلاب استفاده از سپتیک پلی اتیلن است. از این مخازن بطور وسیع در ساختمانها، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های ساختمانی، کارخانجات، هتلها، رستورانها و مجتمع های تفریحی استفاده می شود.

سپتیک تانک پلی اتیلن

لیست قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن آب سازه

ظرفیت قیمت (ریال) قطر (mm) طول (cm)
قیمت سپتیک 2 متر مکعب 158.000.000 ریال 1000 255
قیمت سپتیک 3 متر مکعب 228.000.000 ریال 1200 270
قیمت سپتیک 4 متر مکعب 258.000.000 ریال 1200 353
قیمت سپتیک 5 متر مکعب 297.000.000 ریال 1200 450
قیمت سپتیک 8 متر مکعب 430.000.000 ریال 1400 520
قیمت سپتیک 10 متر مکعب 490.000.000 ریال 1600 500
قیمت سپتیک 12 متر مکعب 545.000.000 ریال 1400 780
قیمت سپتیک 15 متر مکعب 660.000.000 ریال 2000 480
قیمت سپتیک 20 متر مکعب 810.000.000 ریال 2000 640
قیمت سپتیک 30 متر مکعب 1.150.000.000 ریال 2500 610
قیمت سپتیک 40 متر مکعب 1.640.000.000 ریال 2500 800
قیمت سپتیک 50 متر مکعب 2.100.000.000 ریال 2500 1020
قیمت سپتیک 60 متر مکعب 2.450.000.000 ریال 2500 1225
قیمت سپتیک 70 متر مکعب 2.550.000.000 ریال 2500 1420

عوامل تاثیر گذار بر قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک به عوامل مختلفی مانند جنس بدنه، حجم مخزن، تعداد بافل ها، میزان ورودی فاضلاب، ابعاد طراحی مخزن، زمان ماند و … بستگی دارد. به طور کلی مخزن سپتیک از جنس های مختلف مانند بتنی و پلی اتیلن ساخته می شوند. ابعاد مخزن تا حد زیادی به میزان فاضلاب ورودی بستگی دارد. طراحی سپتیک تانک بیشتر بر اساس حجم فاضلاب ورودی تعیین می شود، اما ممکن است پارامتر های دیگر نیز در این زمینه اثرگذار باشند.

ابتدا باید دبی فاضلاب ورودی تعیین شود تا به این ترتیب ظرفیت مخزن مشخص شود. برای تصفیه بهتر فاضلاب و افزایش استقامت مخزن از چند دیوایدر در درون مخزن استفاده می شود. تعداد دیوایدر ها پارامتر بعدی اثر گذار بر قیمت هستند. نوع مخزن اعم از پلی اتیلن یا بتنی و همچنین عمودی یا افقی بودن آن می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت مخزن سپتیک فاضلاب شود.

لیست قیمت سپتیک ­تانک بتنی و پلی اتیلنی بر اساس موارد زیر محاسبه و تعیین می شود:

 • جنس و ظرفیت مخزن
 • ارتفاع عمق دفن
 • عمودی یا افقی بودن
 • قیمت فروش مواد اولیه در بازار
 • هزینه تولید و تحویل درب کارخانه
 • بر اساس گریدهای مواد اولیه و مشخصات مواد مصرفی
 • تعداد بافل، دیوایدر و دریچه های بازدید
 • با توجه به ابعاد سپتیک مانند قطر، طول و وزن
 • استاندارد خروجی از سپتیک

خرید سپتیک تانک

برای خرید بهترین نوع سپتیک تانک لازم است فاکتورهای متعددی را مد نظر قرار دهید. چون هر یک از آنها دارای ویژگی ها و مزایا و معایب خاصی هستند. در حالت کلی مدل های بتنی این مخازن به مرور جای خود را به سپتیک های پلی اتیلن داده اند. چون ماندگاری و طول عمر سپتیک پلی اتیلن بیشتر از مدل های بتنی بوده و وزن سبکی دارد و نصب آن نیز اسان تر است.
کیفی متریال بتنی، پلی اتیلنی و فایبرگلاس در انتخاب بهترین نوع سپتیک تانک اهمیت زیادی دارد. آبسازه در این مرحله تمام استانداردها را مد نظر قرار داده و مخازنی با بالاترین کارایی و ماندگاری و کاملا مقاوم در برابر فشار، ضربه، نوسانات دمایی و تماس با مواد خورنده را در محصولات خود به کار میبرد.

از مهم ترین این فاکتورها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • جنس متریال به کار رفته برای ساخت بدنه مخزن باید بر اساس استانداردها انتخاب شود. این مواد باید در تماس با مواد خورنده، فشار و ضربه مقاومت بالایی داشته باشند.
 • ضخامت بدنه مخزن ارتباط مستقیم با میزان استحکام سازه در برابر فشار و ضربه دارد. ضخامت بدنه این مخازن باید بتواند فشار حاصل از دیواره های اطراف در مدل های دفنی و توکار و ضربه های احتمالی در مدل های روکار را داشته باشد.
 • ظرفیت سپتیک تصفیه فاضلاب باید با دبی فاضلاب ورودی تناسب داشته باشد. در مرحله طراحی سپتیک تانک بر اساس نوع کاربری ساختمان، تعداد افراد حاضر در آن و سرانه مصرف آب و تولید فاضلاب مقدار ظرفیت محاسبه و بر همین اساس ابعاد تانک تعیین می گردد.

جهت دریافت مشاوره رایگان، قیمت و خرید با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

تولید و ساخت سپتیک تانک

بیش از صدها سپتیک، از سال 1390 تا به زمان حال در جای جای کشور توسط گروه صنعتی آب سازه اجرا و در حال بهره برداری و قابل بازدید می باشد. آب سازه قابلیت تولید این محصول کاربردی و پر فروش از کوچک ترین ظرفیت یعنی 2 مترمکعب در شبانه روز تا بزرگ ترین ظرفیت یعنی 100 مترمکعب در شبانه روز را دارد. سپتیک تانک تولیدی شرکت آب سازه دارای تنوع بالایی از نظر ابعاد بوده و در برابر نشت فاضلاب، فشارهای داخلی و خارجی و نوسانات دمایی مقاومت بالایی دارند.

تولیدانواع سپتیک تانک پلی اتیلن

دیواره یا بافل میانی سپتیک پلی اتیلن شرکت آب سازه، کاملا از جنس عدسی های پیرامون و جانبی مخزن سپتیک بوده و با تکنولوژی مشابه ساخته می شوند. عدسی های پیرامون و جانبی سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن این شرکت، کاملا دو جداره و مسلح، جهت انعطاف پذیری و استحکام بیشتر اجرا می شود.

نحوه بافل بندی و محاسبه ظرفیت سپتیک تانک جزو مواردی است که می بایست حتما توسط متخصصین و طراحان فرایندی انجام گیرد. از مزایای این محصول، عدم انتشار بوی نامطبوع در محیط پیرامون به علت آب بندی کامل سپتیک تانک و در نظر گرفتن زمان ماند دقیق مطابق با پروسه پیش تصفیه، می باشد.

بیشتر بخوانید: “طراحی سپتیک تانک فاضلاب چگونه انجام می شود؟

تولید سپتیک تانک

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

در ساختار سپتیک تانک اجزای متعددی به کار می رود و در نهایت منجر به تصفیه مقدماتی فاضلاب میشوند. از مهم ترین اجزای سپتیک تانک پلی اتیلن و فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله ورودی برای انتقال فاضلاب به داخل مخزن؛ این لوله به شکل عمودی بر عدسی اول قرار میگیرد
 • عدسی اول در سپتیک های افقی کاربرد دارد و لوله ورودی را نگه میدارد. این عدسی ها در کاهش فشار نیروهای سطحی را انجام می دهد
 • مخزن ته نشینی که 67 درصد از ظرفیت کل را به خود اختصاص داده و برای ته نشین شدن ذرات جامد معلق در فاضلاب کاربرد دارد
 • واحد زلال سازی که 33 درصد از کل ظرفیت مخزن را به خود اختصاص می دهد و فاضلاب تصفیه شده وارد آن میشود
 • ونت های تخلیه گاز برای هدایت گازهای تولید شده در مرحله تصفیه به بیرون
 • لوله خروجی برای هدایت فاضلاب تصفیه شده به چاه جذبی
 • عدسی ثانویه برای نگهداری لوله های خروجی در سپتیک های افقی

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

مکانیزم و عملکرد سپتیک ­تانک

فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی اصلی ترین فرآیندهایی هستند که در سپتیک­ تانک استفاده می­ شوند. این فرآیندها عمدتاً شامل ته نشینی، شناورسازی و فرآیندهای بی‌هوازی بیولوژیکی می‌شوند. هر کدام از آنها بخشی از بار آلودگی را کاهش می‌دهند. ابتدا به کمک فرآیندهای جداسازی، مواد و جامدات شناور و معلق از فاضلاب جدا می شوند. سپس با استفاده از باکتری های بی هوازی، فاضلاب خام به مواد ساده تر تبدیل می شوند.

بیشتر بخوانید: افزایش راندمان تصفیه فاضلاب

ورود فاضلاب

فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد قسمت اول سپتیک­ تانک که توسط یک دیوار جداکننده از قسمت دوم مخزن جدا شده است و دارای حجمی معادل دو سوم حجم کل سپتیک ­تانک وارد می شود. با ورود فاضلاب به این قسمت، مواد معلق و ذرات خارجی بر اثر وزن به سمت پایین حرکت کرده و به ته مخزن می ریزند. مخزن سپتیک فاضلاب به شکلی طراحی شده است که فاضلاب ورودی را تقریبا بین یک تا سه روز نگه می دارد. در این مدت جامدات سنگین در کف مخزن ته نشین و مواد سبک، روغن و گریس در سطح مخزن شناور می مانند، زیرا وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب دارند.

ته نشین شدن مواد سنگین

تجمع مواد ته­ نشین شده در کف مخزن توده­ ای از لجن را ایجاد کرده که به واسطه آن میکروارگانیسم­ها و باکتری­ها تکثیر و رشد می­ کنند. واکنش­ های بیولوژیکی که در طول تکثیر و رشد آنها رخ می­دهد باعث می شود که آلاینده های آلی تجزیه شده و فاضلاب تصفیه شود.

خروج بیوگاز

همچنین در طی واکنش­های بیولوژیکی، مقدار قابل توجهی از لجن را به بیوگاز تبدیل کرده و میزان لجن را کاهش می­دهند. بیوگاز تولید شده که عمدتا متان است از طریق ونت خروجی بیوگاز از سپتیک­ تانک استخراج می­شود.

شناورسازی و چربیگیری از فاضلاب

در این مرحله فاضلاب از طریق مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیواره جداکننده، از قسمت اول به قسمت دوم سپتیک ­تانک وارد می شود. در این قسمت چربی­های بسیار ریز و ذرات روغنی که در فاضلاب باقی می­مانند، روی سطح شناور می­شوند و در نهایت پساب از طریق لوله خروجی از سپتیک­ تانک خارج می­شود.

تخلیه لجن

نتیجه فعل و انفعالات بالا، کاهش قابل ملاحظه ای از حجم لجن می باشد. به همین دلیل معمولا لجن مخزن سپتیک هر ۲ تا ۴ سال یکبار، بر حسب زمان ماند اولیه، تخلیه می‌شود و معمولا جهت تصفیه بیشتر به چاه جذبی هدایت می شوند. تخلیه سپتیک تانک یکی از ضروری ترین و مهم ترین کارهایی است که حتما باید انجام شود.

برای درک بهتر عملکرد و کارکرد سپتیک تانک ویدئو زیر را مشاهده فرمایید.

 

کاتالوگ سپتیک تانک

برای آشنایی بیشتر شما مشتریان عزیز، نسخه pdf کاتالوگ سپتیک تانک شرکت آب سازه آماده سازی شده است. در این کاتالوگ اطلاعات کاملی درباره مشخصات فنی، ظرفیت، انواع مختلف دستگاه، اجزای سازنده و غیره درج شده است. جهت دانلود از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

سوالات متداول

سپتیک تانک فاضلاب را می توان در مناطقی که تامین آب غیر قابل اطمینان است، یا فضای زمین کمتری نسبت به خطوط فاضلاب معمولی نیاز دارند و همچنین امکان ساخت خط فاضلاب وجود ندارد،‌ نصب کرد. 

از سپتیک تانک به منظور تصفیه مقدماتی فاضلاب استفاده می شود، اما در پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از روش های مدرن و بیولوژیکی خروجی تصفیه شده مطابق با استانداردهای سازمان محیط زیست فرایند تصفیه انجام می پذیرد.

سپتیک تانکها در شرایط معمول دارای راندمان حداکثر 35 درصد در حذف آلودگی هستند و بنابراین نمی توان از آنها برای تصفیه فاضلاب مطابق استاندارد استفاده کرد. 

لجن از مخزن سپتیک هر ۲ تا ۴ سال یکبار، بر حسب زمان ماند اولیه، تخلیه می‌شود. خروجی پساب از سپتیک تانک معمولا در چاه جذبی کم عمق یا مطابق قوانین محلی در طبیعت رها می شود.

از آن جایی که سپتیک تانک ها فقط به پمپاژ لجن در هر سه تا پنج سال نیاز دارند بنابریان نیازی به نگهداری روزانه و حتی ماهانه ندارند.

امتیاز 4.8/5 از 13 رای

محصولات مرتبط

آب مصرفی در تولید و ساخت یک محصول تجاری و خروج آن بعنوان یک محصول ثانویه از سیستم را فاضلاب صنعتی می گویند. فاضلاب‌های صنعتی،...
آشغال گیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی و یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب...
فاضلاب بهداشتی به فاضلابی گفته می شود که توسط انسان به واسطه پساب حاصل از شستشو و نظافت، سرویس های بهداشتی، بیمارستانها و کارخانجات و…...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
شرکت آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع دیفیوزر هوادهی می باشد. از دیفیوزر شرکت آب سازه در انواع پروژه های بزرگ و کوچک مانند پکیج...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با راندمان بالا بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل...
چربی گیر رستوران یکی از انواع چربی گیر و از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب است. با استفاده از آن می توان، چربی های رستوران و...
این روز ها با توجه به کمبود آب و شرایط محیط زیست، تصفیه فاضلاب و پساب های بهداشتی و صنعتی به یک امر مهم و...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1364

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر. ما یه ساختمون 4 طبقه داریم که 8 واحدیه با 37 نفر سکنه (فعلا). ازمحیط زیست بهمون گفتن که برای تخلیه فاضلاب به چاه جذبی نیاز به سپتیک تانک داریم. میشه راهنمایی کنین چه حجمی باید تهیه کنیم و جا نماییش به چه صورت هست؟ آیا خودتون موجود دارین؟

  1. سلام و ارادت،
   برای جمعیتی که اعلام کردین و با در نظر گرفتن اضافه شدن سکنه در سال های آینده سپتیک تانک 5 متر مکعبی کفایت میکنه.
   مخازن سپتیک گروه صنعتی آبسازه از جنس پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت و بصورت دفنی هست.
   هر موقع درخواست بدین بصورت فوری در کارخونه ساخته میشه و حداکثر 5 روز به شما تحویل داده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *