سپتیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک، ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که به منظور پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی استفاده شده و در بخش های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی کاربرد دارند. مخزن سپتیک می تواند از جنس پلی اتیلن، بتنی و فایبرگلاس به صورت عمودی و افقی ساخته شده و به صورت دفنی یا روکار نصب و اجرا می شوند. آب سازه تولیدکننده سپتیک تانک تصفیه فاضلاب با قیمت مناسب و ارزان و کیفیت تضمین شده بوده و طراحی، ساخت و تولید محصولات خود را اختصاصی و سفارشی انجام می دهد.

 

از جمله کاربردهای سپتیک­ تانک می توان به استفاده از آنها در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع­ های مسکونی و اداری، کارگاه ­های ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل­ها، رستوران­ ها و مجتمع­ه ای تفریحی و ورزشی اشاره کرد. در ادامه به اینکه سپتیک تانک فاضلاب چیست، انواع آن کدامند، کاربردها و مزایای استفاده از سپتیک تانک چیست، عملکرد و راندمان تصفیه فاضلاب در مخزن سپتیک چگونه است، اشاره خواهد شد. 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

سپتیک تانک فاضلاب چیست؟

سپتیک­ تانک فاضلاب در واقع یک واحد پیش ­تصفیه می ­باشد که میزان آلودگی بیولوژیکی و شیمیایی فاضلاب خام را بین 40 تا 50 درصد کاهش می­دهد. این سیستم ساده ­ترین و پرکاربردترین واحد برای تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی است. در مخزن سپتیک­، تصفیه فاضلاب با فرآیندهایی مانند ته ­نشینی، شناورسازی و تصفیه بیولوژیکی انجام می شود.

به منظور دفع کنترل شده فاضلاب در مناطقی که دسترسی وجود ندارد و یا سطح آب های زیرزمینی بالا است و امکان استفاده از چاه جذبی وجود ندارد، از سپتیک تانک فاضلاب استفاده می شود. سپیتک تانک در ساختمان می تواند با روش بی هوازی فاضلاب را تا 40 درصد تصفیه کرده و سپس وارد محیط زیست کند.

معمولا از مخازن سپتیک در تصفیه مقدماتی، در ایستگاه پمپاژ فاضلاب انواع تصفیه خانه فاضلاب مراکز صنعتی و مسکونی، در تصفیه ثانویه و پیشرفته و تکمیلی فاضلاب به عنوان مخازن فرایندی و غیره استفاده می شود.

"اجزای

انواع سپتیک تانک از نظر جنس

سپتیک تانک تصفیه فاضلاب بر اساس جنس بدنه به سپتیک تانک بتنی و پلی اتیلن تقسیم بندی می شوند. مخزن سپتیک بتنی وزن بیشتری نسبت به سایر مخازن دارد و معمولا برای حجم های بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن سپتیک پلی اتیلن نیز سبک تر هست و برای حجم های کمتر مناسب می باشد.

هم سپتیک تانک بتنی و هم سپتیک تانک پلی اتیلن قابلیت اجرا به صورت پیش ساخته را دارند. از مزایا سپتیک تانک پیش ساخته می توان به انتقال آسان تر و نصب سریعتر آنها نسبت به سپتیک تانک هایی که در محل تولید می شوند اشاره کرد.

"انواع

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته از جنس بتن مسلحپ تیپ 5 و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب و در حجم های مختلف طراحی و اجرا می شوند. یکی از مهم ترین مزایای آن ها، استفاده در حجم های بالاست که می تواند برای کارفرما توجیه اقتصادی در مقابل مخازن پلی اتیلن و فایبرگلاس داشته باشد. از آنجایی که مخازن سپتیک بتنی پیش ساخته در مقایسه با نوع پلی اتیلنی و فایبرگلاس سنگین تر هستند، برای جابه جایی و حمل نیاز به جرثقیل و کامیون نیاز است.

انواع سپتیک تانک بتنی را می توان از نظر ساخت به دو گروه زیر دسته بندی کرد:

سپتیک تانک بتنی آماده یا پیش ساخته

این نوع از مخازن بتنی گند انبار بعد از اندازه گیری دبی فاضلاب و شرایط محیط در کارگاه یا کارخانه تولید میشوند. سپس با ماشین آلات مخصوص تانک به محل نصب انتقال داده شده و نصب آن انجام میشود. نصب این نوع سپتیک به دلیل آماده و پیش ساخته بودن در زمان کوتاه قابل انجام است، اما هزینه های حمل و نقل آن زیاد است.

سپتیک بتنی درجا ریز

در برخی از پروژه ها به دلیل جلوگیری از هزینه های حمل سپتیک بتنی از کارخانه تا محل نصب، از روش های درجا ریزی برای تولید آنها استفاده میشود. این نوع سپتیک با بتن ریزی در محل بر اساس ابعاد و فرم مورد نظر انجام شده و اجرای آن کمی زمان بر است.

"</p

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن، یکی از محصولات پلی اتیلن هست که به عنوان جایگزین سپتیک تانک های بتنی، از آن استفاده می شود. این نوع سپتیک تصفیه فاضلاب، با عمر مفید بیش از 50 سال، با آب بندی 100 درصد، به عنوان یک محصول منحصر به فرد در پیش تصفیه و سپتیک کردن فاضلاب خام، در رده محصولات اصلی پلی اتیلن آب سازه قرار دارد.

از جمله مزایای آن مقاومت بالا، عدم خوردگی، عدم نیاز به عملیات ساختمانی، سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی است. در مکانهایی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد، یکی از کلیدی ترین روشها برای کاهش بار آلایندگی فاضلاب استفاده از سپتیک پلی اتیلن است. از این مخازن بطور وسیع در ساختمانها، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های ساختمانی، کارخانجات، هتلها، رستورانها و مجتمع های تفریحی استفاده می شود.

دیواره یا بافل میانی سپتیک پلی اتیلن شرکت آب سازه، کاملا از جنس عدسی های پیرامون و جانبی مخزن سپتیک بوده و با تکنولوژی مشابه ساخته می شوند. عدسی های پیرامون و جانبی سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن این شرکت، کاملا دو جداره و مسلح، جهت انعطاف پذیری و استحکام بیشتر اجرا می شود.

"</p

سپتیک تانک فایبرگلاس یا کامپوزیتی

از دیگر انواع سپتیک تصفیه فاضلاب می توان به مدل های فایبرگلاس اشاره کرد. این مخازن یا گند انبارها از مواد کامپوزیتی یا فایبرگلاس تولید شده و وزن سبک و مقاومت بالایی دارند. بعد از تولید مخزن در کارخانه دمونتاژ شده و در زمان نصب مونتاژ آن انجام میشود. به همین دلیل این مخازن حمل و جا به جایی آسانی داشته و در زمان کوتاه قابل نصب هستند. از دیگر ویژگی های سپتیک تانک فایبرگلاس می توان به مقاومت بالای آنها در برابر تماس با مواد خورنده اشاره کرد.
لازم به ذکر است، برای افزایش طول عمر سپتیک تانک کامپوزیتی یا فایبرگلاس لازم است دیوار نگهبان در کنار آن اجرا شود.

انواع سپتیک تصفیه فاضلاب از نظر کاربرد

بر اساس نحوه کاربرد و محل نصب می توان انواع گندانبار را در گروه های زیر دسته بندی کرد:

سپتیک تانک خانگی

سپتیک تانک خانگی از نظر ساختار و نحوه اجرا تفاوتی با مدل های صنعتی ندارد. این مخازن و گند انبارها بیشتر برای ویلا و باغ و شهرهای شمالی ایران که سطح آب های زیرزمینی بالا هستند کاربرد دارند. ابعاد این مخازن متناسب با تعداد افراد ساکن در ساختمان اندازه گیری شده و با متریال پلی اتیلنی و بتنی تولید میشوند.
سپتیک تانک خانگی عملیات پیش تصفیه فاضلاب را انجام داده و سپس خروجی آن وارد چاه های جذبی میشود. همچنین می توان فضایی را به عنوان منطقه تخلیه در کنار سپتیک در نظر گرفت و خروجی مخزن ابتدا وارد آن میشود. در این منطقه تصفیه مجدد توسط باکتری ها و شن و ماسه زمین انجام شده و در نهایت وارد چاه می شوند.

سپتیک تانک صنعتی

به دلیل وجود مقدار زیاد ذرات کلوئیدی و چربی در فاضلاب های صنعتی، بخش اعظم آنها ابتدا وارد این مخازن شده و پیش تصفیه در آنها انجام میشود. خروجی از مخازن برای تصفیه بهتر وارد پکیج های تصفیه میشوند. سپتیک تانک صنعتی در انواع مختلف بتنی، فایبرگلاس و پلی اتیلنی تولید شده و تنوع بالایی از نظر ابعاد دارند. این مخازن در بسیاری از مواقع به صورت دفنی در داخل زمین اجرا شده و روی آنها کاملا پوشانده میشود.
از دیگر انواع سپتیک تانک تصفیه فاضلاب می توان به سپتیک مرغداری، کمپ، بیمارستان ها و مجتمع های تجاری و اداری اشاره کرد.

سپتیک تانک دفنی چیست؟

علیرغم اینکه امکان اجرای مخزن سپتیک فاضلاب روی زمین وجود دارد، در اغلب مواقع به صورت دفنی اجرا می شوند. متناسب با شرایط محیط ارتفاع دفن این مخازن و سپتیک ها تعیین شده و با رعایت استانداردها اجرا می شوند. انواع سپتیک تانک دفنی آبسازه دارای تنوع بالایی از نظر ابعاد بوده و در برابر نشت فاضلاب، فشارهای داخلی و خارجی و نوسانات دمایی مقاومت بالایی دارند.

مکانیزم و عملکرد سپتیک ­تانک

فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی اصلی ترین فرآیندهایی هستند که در سپتیک­ تانک استفاده می­ شوند. این فرآیندها عمدتاً شامل ته نشینی، شناورسازی و فرآیندهای بی‌هوازی بیولوژیکی می‌شوند. هر کدام از آنها بخشی از بار آلودگی را کاهش می‌دهند. ابتدا به کمک فرآیندهای جداسازی، مواد و جامدات شناور و معلق از فاضلاب جدا می شوند. سپس با استفاده از باکتری های بی هوازی، فاضلاب خام به مواد ساده تر تبدیل می شوند.

ورود فاضلاب

فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد قسمت اول سپتیک­ تانک که توسط یک دیوار جداکننده از قسمت دوم مخزن جدا شده است و دارای حجمی معادل دو سوم حجم کل سپتیک ­تانک وارد می شود. با ورود فاضلاب به این قسمت، مواد معلق و ذرات خارجی بر اثر وزن به سمت پایین حرکت کرده و به ته مخزن می ریزند. مخزن سپتیک فاضلاب به شکلی طراحی شده است که فاضلاب ورودی را تقریبا بین یک تا سه روز نگه می دارد. در این مدت جامدات سنگین در کف مخزن ته نشین و مواد سبک، روغن و گریس در سطح مخزن شناور می مانند، زیرا وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب دارند.

عملکرد سپتیک تانک چگونه است؟

 

ته نشین شدن مواد سنگین

تجمع مواد ته­ نشین شده در کف مخزن توده­ ای از لجن را ایجاد کرده که به واسطه آن میکروارگانیسم­ها و باکتری­ها تکثیر و رشد می­ کنند. واکنش­ های بیولوژیکی که در طول تکثیر و رشد آنها رخ می­دهد باعث می شود که آلاینده های آلی تجزیه شده و فاضلاب تصفیه شود.

خروج بیوگاز

همچنین در طی واکنش­های بیولوژیکی، مقدار قابل توجهی از لجن را به بیوگاز تبدیل کرده و میزان لجن را کاهش می­دهند. بیوگاز تولید شده که عمدتا متان است از طریق ونت خروجی بیوگاز از سپتیک­ تانک استخراج می­شود.

شناورسازی و چربیگیری از فاضلاب

در این مرحله فاضلاب از طریق مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیواره جداکننده، از قسمت اول به قسمت دوم سپتیک ­تانک وارد می شود. در این قسمت چربی­های بسیار ریز و ذرات روغنی که در فاضلاب باقی می­مانند، روی سطح شناور می­شوند و در نهایت پساب از طریق لوله خروجی از سپتیک­ تانک خارج می­شود.

تخلیه لجن

نتیجه فعل و انفعالات بالا، کاهش قابل ملاحظه ای از حجم لجن می باشد. به همین دلیل معمولا لجن مخزن سپتیک هر ۲ تا ۴ سال یکبار، بر حسب زمان ماند اولیه، تخلیه می‌شود و معمولا جهت تصفیه بیشتر به چاه جذبی هدایت می شوند. تخلیه سپتیک تانک یکی از ضروری ترین و مهم ترین کارهایی است که حتما باید انجام شود.

برای درک بهتر عملکرد و کارکرد سپتیک تانک ویدئو زیر را مشاهده فرمایید.

ساختار سپتیک تانک

در ساختار سپتیک تانک اجزای متعددی به کار می رود و در نهایت منجر به تصفیه مقدماتی فاضلاب میشوند. از مهم ترین اجزای سپتیک تانک پلی اتیلن و فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله ورودی برای انتقال فاضلاب به داخل مخزن؛ این لوله به شکل عمودی بر عدسی اول قرار میگیرد
 • عدسی اول در سپتیک های افقی کاربرد دارد و لوله ورودی را نگه میدارد. این عدسی ها در کاهش فشار نیروهای سطحی را انجام می دهد
 • مخزن ته نشینی که 67 درصد از ظرفیت کل را به خود اختصاص داده و برای ته نشین شدن ذرات جامد معلق در فاضلاب کاربرد دارد
 • واحد زلال سازی که 33 درصد از کل ظرفیت مخزن را به خود اختصاص می دهد و فاضلاب تصفیه شده وارد آن میشود
 • ونت های تخلیه گاز برای هدایت گازهای تولید شده در مرحله تصفیه به بیرون
 • لوله خروجی برای هدایت فاضلاب تصفیه شده به چاه جذبی
 • عدسی ثانویه برای نگهداری لوله های خروجی در سپتیک های افقی

تولید و ساخت سپتیک تانک

بیش از صدها سپتیک، از سال 1390 تا به زمان حال در جای جای کشور توسط گروه صنعتی آب سازه اجرا و در حال بهره برداری و قابل بازدید می باشد.

آب سازه قابلیت تولید این محصول کاربردی و پر فروش از کوچک ترین ظرفیت یعنی 2 مترمکعب در شبانه روز تا بزرگ ترین ظرفیت یعنی 100 مترمکعب در شبانه روز را دارد. همچنین در مواری که به ظرفیت های بیشتر از 100 مترمکعب در روز برای سپتیک تانک فاضلاب نیاز است، می توان از مخازن مدولار استفاده نمود. یعنی به عنوان مثال بجای استفاده از یک سپتیک تانک پلی اتیلنی 200 مترمکعبی، از دو عدد سپتیک تانک 100 مترمکعبی پلی اتیلنی استفاده نمود.

نحوه بافل بندی و محاسبه ظرفیت سپتیک تانک جزو مواردی است که می بایست حتما توسط متخصصین و طراحان فرایندی انجام گیرد. از مزایای این محصول، عدم انتشار بوی نامطبوع در محیط پیرامون به علت آب بندی کامل سپتیک تانک و در نظر گرفتن زمان ماند دقیق مطابق با پروسه پیش تصفیه، می باشد.

بیشتر بخوانید: “طراحی سپتیک تانک فاضلاب چگونه انجام می شود؟

"تولید

کاربرد سپتیک تانک

از این سیستم در تمامی نقاطی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد یا تصفیه خانه فاضلاب احداث نشده است می توان استفاده کرد. کاربرد سپتیک تانک فاضلاب بسیار گسترده است. منازل مسکونی، مجتمع های مسکونی، شهرک ها، مجتمع های تجاری، کارخانه ها و شهرک های صنعتی همگی می توانند برای کنترل فاضلاب از این سیستم استفاده کنند.

برخی از کاربردهای اصلی سپتیک­ تانک فاضلاب عبارتند از:

 • پیش­ تصفیه و تصفیه فاضلاب­های بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع ­های تجاری و اداری، هتل­ها و رستوران­ها
 • استفاده از آن به عنوان مخازن سازه ای تصفیه خانه های هوازی و بی هوازی
 • استفاده در تصفیه مقدماتی فاضلاب‌های بزرگ جهت کاهش بار آلی و پیش تصفیه تصفیه خانه های فاضلاب شهری
 • تصفیه مقدماتی مجتمع های تجاری، اداری و کمپ های کارگری
 • تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع‌های مسکونی جهت ورود به چاه جذبی و …
 • منبع ذخیره فاضلاب و استفاده به عنوان مخزن متعادلساز و مخزن پمپاژ ورودی تصفیه خانه ها
 • حذف ذرات، چربی­ها و روغن­های آلوده موجود در فاضلاب رستوران­ها و سالن­های غذاخوری
 • بالانس و پمپاژ فاضلاب در سیستم­ های تصفیه فاضلاب
 • تصفیه فاضلاب بی هوازی مراکز مسکونی، اداری و تجاری پیش از ورود به منابع دریافت کننده فاضلاب
 • استفاده در ایستگاه پمپاژ فاضلاب جهت جمع آوری فاضلاب
 • قابل نصب و بهره برداری در ساختمان های اداری، مسکونی، شهرک صنعتی و کارخانه ها و مراکز ورزشی

بیشتر بخوانید: مراحل نصب سپتیک تانک فاضلاب

 

نصب و راه اندازی پروژه سپتیک تانک - آب سازه

تعمیر و نگهداری سپتیک ­تانک

برای عملکرد بهتر سپتیک ­تانک باید نکات زیر را رعایت کرد:

لجن انباشته شده در سپتیک ­تانک حدود یک تا دو سال زمان نیاز دارد تا تخلیه شود. در هنگام تخلیه بهتر است مقدار کمی لجن در سپتیک­ تانک باقی بماند. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم­ها و باکتری­هایی است که در تصفیه موثر هستند و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شدن راه اندازی مجدد سپتیک ­تانک بیولوژیکی می­شود.

تخليه و تميز کردن تانک را می توان بوسيله پمپ یا وسایل دستی و حتی زهکشی نيز از تانک خارج ساخت. فقط دقت شود که در فاصله زمانی تخلیه مخزن هيچ نوع مواد ضد عفونی یا آشغال نباید وارد جریان تصفيه شود، چون باعث از بين رفتن باکتری ها می گردد.

همچنین پیشنهاد می گردد که اگر فاضلابی که می خواهید تصفیه کنید فاضلاب صنعتی است، قبل از ورود فاضلاب به سپتیک، به چربی گیر وارد شود تا چربی و روغن از فاضلاب حذف گردد. وجود روغن در فاضلاب باعث کاهش راندمان تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک می شود.

عوامل موثر بر عملکرد سپتیک تانک چیست؟

عوامل هضم بی هوازی که در مخازن سپتیک رخ میدهد تحت تاثیر دما و موادی که باعث آسیب به موجودات ارگانیک موجود در آب می شود قرار دارند. دماهای بالاتر سبب افزایش فعالیت‌های بیولوژیکی داخل مخزن می‌شود و این باعث افزایش سرعت تجزیه می‌شود. همچنین دماهای بالاتر می تواند چربی‌های موجود در آب را به صورت مایع تبدیل کند.

برخی از عواملی تاثیر گذار بر عملکرد سپتیک تانک تاثیر میگذارد عبارتند از:

 • غلظت پساب ورودی
 • PH فاضلاب های خروجی
 • استفاده از لوله ی تخلیه برای پاکسازی و جلوگیری از ورود موادی که PH و فعالیت بیولوژیکی را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • شدت متغیر ورود جریانات که میتواند مانع از فرآیند جدایش شود.
 • جلوگیری از ورود زیاد چربی ها
 • جلوگیری از ورود مواد آنتی باکتریال و مواد مورد استفاده در شیمی درمانی به مدت زیاد به داخل مخزن سپتیک.
 • عدم نگهداری کافی مواد انباشته شده در مخزن و کاهش حجم موثر مخزن

بیشتر بخوانید: افزایش راندمان تصفیه فاضلاب

سپتیک تانک فاضلاب

بهترین نوع سپتیک تانک

برای خرید بهترین نوع سپتیک تانک لازم است فاکتورهای متعددی را مد نظر قرار دهید. چون هر یک از این گندانبارها دارای ویژگی ها و مزایا و معایب خاصی هستند. در حالت کلی مدل های بتنی این مخازن به مرور جای خود را به سپتیک های پلی اتیلن داده اند. چون ماندگاری و طول عمر سپتیک پلی اتیلن بیشتر از مدل های بتنی بوده و وزن سبکی دارد و نصب آن نیز اسان تر است.
کیفی متریال بتنی، پلی اتیلنی و فایبرگلاس در انتخاب بهترین نوع سپتیک تانک اهمیت زیادی دارد. آبسازه در این مرحله تمام استانداردها را مد نظر قرار داده و مخازنی با بالاترین کارایی و ماندگاری و کاملا مقاوم در برابر فشار، ضربه، نوسانات دمایی و تماس با مواد خورنده را در محصولات خود به کار میبرد.

خرید سپتیک تانک تصفیه فاضلاب

در خرید سپتیک تانک باید به فاکتورهای متعددی توجه داشت. از مهم ترین این فاکتورها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • جنس متریال به کار رفته برای ساخت بدنه مخزن باید بر اساس استانداردها انتخاب شود. این مواد باید در تماس با مواد خورنده، فشار و ضربه مقاومت بالایی داشته باشند.
 • ضخامت بدنه مخزن ارتباط مستقیم با میزان استحکام سازه در برابر فشار و ضربه دارد. ضخامت بدنه این مخازن باید بتواند فشار حاصل از دیواره های اطراف در مدل های دفنی و توکار و ضربه های احتمالی در مدل های روکار را داشته باشد.
 • ظرفیت سپتیک تصفیه فاضلاب باید با دبی فاضلاب ورودی تناسب داشته باشد. در مرحله طراحی سپتیک تانک بر اساس نوع کاربری ساختمان، تعداد افراد حاضر در آن و سرانه مصرف آب و تولید فاضلاب مقدار ظرفیت محاسبه و بر همین اساس ابعاد تانک تعیین می گردد.

اگر به دنبال محصولاتی استاندارد با کیفیت و ماندگاری بالا هستید، لازم به ذکر است آبسازه در زمینه زیر خدمات ارائه می دهد:

خرید سپتیک تانک بتنی

برای خرید سپتیک تانک بتنی به چند دلیل می توانید آبسازه را انتخاب کنید. از جمله ویژگی های آبسازه در فروش سپتیک تانک بتنی می توان به طراحی و تولید اختصاصی سپتیک، تولید به دو مدل پیش ساخته و درجا، تنوع بالا در ظرفیت محصولات، رعایت استانداردهای روز دنیا، ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش، نصب سپتیک تانک توسط کارشناسان باتجربه و فروش بدون واسطه با قیمت مناسب اشاره کرد.

خرید سپتیک تانک پلی اتیلن

مواد پلی اتیلنی به کار رفته در این مخازن دارای مقاومت بسیار بالایی در تماس با مواد خورنده موجود در فاضلاب هستند. علاوه براین، تمام مراحل طراحی مخزن بر اساس استانداردهای بین المللی انجام شده و با شرایط محیط کاملا متناسب هستند. برای خرید سپتیک تانک پلی اتیلن آبسازه می توانید انواع مدل های عمودی و افقی که هر دو دارای مخزن استوانه ای هستند را انتخاب کنید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک به عوامل مختلفی مانند جنس بدنه، حجم مخزن، تعداد بافل ها، میزان ورودی فاضلاب، ابعاد طراحی مخزن، زمان ماند و … بستگی دارد. به طور کلی مخزن سپتیک از جنس های مختلف مانند بتنی و پلی اتیلن ساخته می شوند. ابعاد مخزن تا حد زیادی به میزان فاضلاب ورودی بستگی دارد. طراحی سپتیک تانک بیشتر بر اساس حجم فاضلاب ورودی تعیین می شود، اما ممکن است پارامتر های دیگر نیز در این زمینه اثرگذار باشند.

ابتدا باید دبی فاضلاب ورودی تعیین شود تا به این ترتیب ظرفیت مخزن مشخص شود. برای تصفیه بهتر فاضلاب و افزایش استقامت مخزن از چند دیوایدر در درون مخزن استفاده می شود. تعداد دیوایدر ها پارامتر بعدی اثر گذار بر قیمت هستند. نوع مخزن اعم از پلی اتیلن یا بتنی و همچنین عمودی یا افقی بودن آن می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت مخزن سپتیک فاضلاب شود.

لیست قیمت سپتیک ­تانک بتنی و پلی اتیلنی بر اساس موارد زیر محاسبه و تعیین می شود:

 • جنس و ظرفیت مخزن
 • ارتفاع عمق دفن
 • عمودی یا افقی بودن
 • قیمت فروش مواد اولیه در بازار
 • هزینه تولید و تحویل درب کارخانه
 • بر اساس گریدهای مواد اولیه و مشخصات مواد مصرفی
 • تعداد بافل، دیوایدر و دریچه های بازدید
 • با توجه به ابعاد سپتیک مانند قطر، طول و وزن
 • استاندارد خروجی از سپتیک

برای دریافت لیست قیمت سپتیک تانک و دریافت مشاوره رایگان برای پروژه خود با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید. آب سازه شما را به بازدید از کارخانه و دیدن محصولات پلی اتیلن این شرکت در محل کارخانه نیز دعوت می نماید.

سوالات متداول سپتیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب را می توان در مناطقی که تامین آب غیر قابل اطمینان است، یا فضای زمین کمتری نسبت به خطوط فاضلاب معمولی نیاز دارند و همچنین امکان ساخت خط فاضلاب وجود ندارد،‌ نصب کرد. 

از سپتیک تانک به منظور تصفیه مقدماتی فاضلاب استفاده می شود، اما در پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از روش های مدرن و بیولوژیکی خروجی تصفیه شده مطابق با استانداردهای سازمان محیط زیست فرایند تصفیه انجام می پذیرد.

سپتیک تانکها در شرایط معمول دارای راندمان حداکثر 35 درصد در حذف آلودگی هستند و بنابراین نمی توان از آنها برای تصفیه فاضلاب مطابق استاندارد استفاده کرد. 

لجن از مخزن سپتیک هر ۲ تا ۴ سال یکبار، بر حسب زمان ماند اولیه، تخلیه می‌شود. خروجی پساب از سپتیک تانک معمولا در چاه جذبی کم عمق یا مطابق قوانین محلی در طبیعت رها می شود.

از آن جایی که سپتیک تانک ها فقط به پمپاژ لجن در هر سه تا پنج سال نیاز دارند بنابریان نیازی به نگهداری روزانه و حتی ماهانه ندارند.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

امتیاز 4.9/5 از 10 رای

محصولات مرتبط

آب مصرفی در تولید و ساخت یک محصول تجاری و خروج آن بعنوان یک محصول ثانویه از سیستم را فاضلاب صنعتی می گویند. فاضلاب‌های صنعتی،...
آشغال گیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی و یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب...
فاضلاب بهداشتی به فاضلابی گفته می شود که توسط انسان به واسطه پساب حاصل از شستشو و نظافت، سرویس های بهداشتی، بیمارستانها و کارخانجات و…...
با استفاده از چربی گیر DAF می توان چربی ها را با سیستم شناورسازی از پساب صنعتی با راندمان بالا حذف نمود و فرایند تصفیه را بهبود بخشید. فاضلاب تولید...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
شرکت آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع دیفیوزر هوادهی می باشد. از دیفیوزر شرکت آب سازه در انواع پروژه های بزرگ و کوچک مانند پکیج...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با راندمان بالا بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل...
چربی گیر رستوران یکی از انواع چربی گیر و از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب است. با استفاده از آن می توان، چربی های رستوران و...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1364

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر. ما یه ساختمون 4 طبقه داریم که 8 واحدیه با 37 نفر سکنه (فعلا). ازمحیط زیست بهمون گفتن که برای تخلیه فاضلاب به چاه جذبی نیاز به سپتیک تانک داریم. میشه راهنمایی کنین چه حجمی باید تهیه کنیم و جا نماییش به چه صورت هست؟ آیا خودتون موجود دارین؟

  1. سلام و ارادت،
   برای جمعیتی که اعلام کردین و با در نظر گرفتن اضافه شدن سکنه در سال های آینده سپتیک تانک 5 متر مکعبی کفایت میکنه.
   مخازن سپتیک گروه صنعتی آبسازه از جنس پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت و بصورت دفنی هست.
   هر موقع درخواست بدین بصورت فوری در کارخونه ساخته میشه و حداکثر 5 روز به شما تحویل داده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *