قیمت و خرید سپتیک تانک

سپتیک تانک

ابتدایی ترین و اولین محصول تولیدی گروه صنعتی آب سازه، سپتیک تانک دفنی می باشد. ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است. در آن تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتری های بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد. سپتیک تانک مخازن استوانه شکل در انواع بتنی و پلی اتیلن هستند. از آنها برای تصفیه مقدماتی و اولیه فاضلاب استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید انواع سپتیک تانک و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

09129512165 و 02126410244 و 02126410245

مخزن سپتیک در ظرفیت های مختلف و در قطرهای مختلف از سطح مقاطع دایره ای قابل طراحی و تولید است. نحوه بافل بندی و محاسبه ظرفیت سپتیک تانک جزو مواردی است که می بایست حتما توسط متخصصین و طراحان فرایندی انجام گیرد. پس از محاسبه ظرفیت فاضلاب وروردی، حجم سپتیک تانک و نقشه داخلی آن توسط مهندسین شرکت آب سازه تهیه و استخراج و در اختیار خریدار و کارفرمایان محترم قرار میگیرد. پس از تایید نقشه اولیه، مراحل تولید سپتیک تانک در کارخانه انجام میگیرد. این محصول، به عنوان محصول مادر در شرکت تخصصی آب سازه، زمینه تولید مخازن مختلف و پکیج های تصفیه فاضلاب از همین مخازن بوده است.

آب سازه قابلیت تولید این محصول کاربردی و پر فروش از کوچک ترین ظرفیت یعنی 2 مترمکعب در شبانه روز تا بزرگ ترین ظرفیت یعنی 100 مترمکعب در شبانه روز را دارد. همچنین در مواری که به ظرفیت های بیشتر از 100 مترمکعب در روز برای سپتیک تانک فاضلاب نیاز است، می توان از مخازن مدولار استفاده نمود. یعنی به عنوان مثال بجای استفاده از یک سپتیک تانک پلی اتیلنی 200 مترمکعبی، از دو عدد سپتیک تانک 100 مترمکعبی پلی اتیلنی استفاده نمود.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

سپتیک تانک چیست؟

معمولا از مخازن سپتیک تانک در تصفیه مقدماتی، در ایستگاه پمپاژ فاضلاب انواع تصفیه خانه، در ایستگاه های پمپاژ فاضلاب مراکز صنعتی و مسکونی، در تصفیه ثانویه و پیشرفته و تکمیلی فاضلاب به عنوان مخازن فرایندی و غیره استفاده می شود. از سپتیک تانک ها عمدتا جهت پیش تصفیه فاضلاب و تصفیه مقدماتی استفاده می شود.

اجزای داخلی سپتیک تانک فاضلاب، اجزای الکتریکی و برقی نبوده و تنها بافل یا دیواره جداکننده داخلی، دریچه بازدید، لوله های ورودی خروجی و ونت می باشند. همچنین سپتیک تانک های فاضلاب گروه تولیدی آب سازه دارای عدسی دوجداره از جنس پلی اتیلن و مسلح می باشند که این خصوصیت، جزو موارد انحصاری و نقطه قوت در تولید سپتیک تانک های فاضلابی آب سازه می باشد.

شماتیک سپتیک تانک پلی اتیلن - آب سازه

نحوه کارکرد سپتیک تانک

نحوه عملکرد سپتیک به این صورت است که ابتدا بر روی فاضلاب عملیات تصفیه ابتدایی و ته نشینی صورت می گیرد. مخزن سپتیک فاضلاب به شکلی طراحی شده است که فاضلاب ورودی را تقریبا بین یک تا سه روز نگه می دارد. در این مدت جامدات سنگین در کف مخزن ته نشین و مواد سبک، روغن و گریس در سطح مخزن شناور می مانند. مواد جامد ته نشین شده در مخزن جهت تصفیه بیشتر به چاه جذبی هدایت می شود. نتیجه فعل و انفعالات بالا، کاهش قابل ملاحظه ای از حجم لجن می باشد. به همین دلیل معمولا لجن مخزن سپتیک هر ۲ تا ۴ سال یکبار، بر حسب زمان ماند اولیه، تخلیه می‌شود. تخلیه سپتیک تانک یکی از ضروری ترین و مهم ترین کارهایی است که حتما باید انجام شود.

برای درک بهتر عملکرد و کارکرد سپتیک تانک ویدئو زیر را مشاهده فرمایید.

راندمان فرایند تصفیه مخزن سپتیک

در مخزن سپتیک مواد آلی و جامدات موجود در فاضلاب از طریق ته نشینی و فرآیند تصفیه بی هوازی از فاضلاب حذف می شوند. در نهایت فاضلابی که عاری از مواد قابل ته نشینی می باشد از سپتیک تانک خارج می گردد و به چاه جذبی هدایت می شود. راندمان حذف مواد آلی در سپتیک تانک 35-25 % است و یک تصفیه ناقص و مقدماتی برای تصفیه فاضلاب است.

در فاضلاب خروجی از مخزن، مواد معلق و تیرگی کمی وجود دارد، اما فاضلاب همچنان کاملا صاف نیست و بوی بدی دارد. همچنین ممکن است هنوز دارای باکتری‌های بیماری زا، کیست و تخم کرم باشد. به همین دلیل نباید به هیچ عنوان از پساب خروجی از مخزن سپتیک، برای آبیاری فضای سبز و زمین های زراعی استفاده نمود. البته می توان با استفاده از یک شبکه زهکش زیر زمینی، پساب خروجی را تا پای درختان (نه سبزیجات) هدایت نمود و به تغذیه آنها کمک کرد.

افزایش راندمان مخزن سپتيک

 1. در مورد فاصله زمانی لازم برای تخليه تانک رقم معينی نمی توان پيشنهاد نمود. زیرا بستگی به شرایط کار تانک کيفيت و کميت فاضلاب خام دارد. بطور کلی اگر ظرفيت تانک درست محاسبه شده باشد و از ریختن آشغال به داخل فاضلاب جلوگيری شود ممکن است این فاصله زمانی تا بيش از یک سال نيز طول بکشد. در این مدت هيچ نوع مواد ضد عفونی نباید در جریان تصفيه و کار تانک به داخل آن ریخته شود. زیرا باعث از بين رفتن باکتری ها می گردد.
 2. تخليه و تميز کردن تانک را می توان بوسيله پمپ انجام داد. البته ممکن است فاضلاب سطحی و لجن موجود را با وسایل دستی و حتی زهکشی نيز از تانک خارج ساخت.
 3. هنگام تخليه نبایستی تمام مواد لجني تانک را بيرون کشيد. چون این عمل غير ضروری بوده و از آن گذشته وجود مقداری ازمواد لجنی از مواد آلی دارای باکتری در تانک لازم است . البته مواد ریزدانه و مواد غيرقابل تجزیه بایستی حتماً تخليه و خارج گردند.

طراحی و ساخت انواع سپتیک تانک پلی اتیلنی

طراحی سپتیک تانک

با توجه به پارامترهای مختلف مانند طول، ارتفاع، میزان فاضلاب وردودی، زمان ماند و دیگر عوامل تاثیرگذار بر تصفیه فاضلاب، می تواند سپتیک تانک طراحی متنوعی داشته باشد. همانطور که در بالا هم گفته شد، سپتیک تانک ها در جنس های پلی اتیلن و بتنی تولید می شوند. برای ظرفیت های بالا، معمولا از سپتیک تانک بتنی استفاده می کنند. ولی سپتیک تانک های پلی اتیلن از دوام و طول عمر بیشتری بهره مند هستند. شرکت آب سازه با استفاده از دانش روز دنیا و با کارشناسان و تیم متخصص خود دست به طراحی انواع سپتیک تانک پلی اتیلن نموده است.

کاربرد سپتیک تانک

 • تصفیه فاضلاب بی هوازی پیش از ورود به منابع دریافت کننده فاضلاب
 • حذف چربی و روغن از فاضلاب رستوران ها
 • استفاده در ایستگاه پمپاژ فاضلاب جهت جمع آوری فاضلاب به عنوان پیش تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب
 • قابل نصب برای شهرک صنعتی و مسکونی و بهره برداری در ساختمان های اداری، مسکونی و کارخانه ها

برای آشنایی بیشتر مقاله “ 7 کاربرد مهم سپتیک تانک فاضلاب” را مطالعه بفرمایید

تجهیزات سپتیک تانک پلی اتیلن - آب سازه

مزایای سپتیک تانک آب سازه چیست؟

 • پایین بودن هزینه تمام شده نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب
 • نصب سریع و راه اندازی آسان
 • بدون نیاز به مصرف انرژی
 • عدم وجود تجهیزات مکانیکال
 • افزایش راندمان تصفیه فاضلاب
 • عمر بالا
 • پایین بودن فضای اشغالی به دلیل خاصیت دفنی بودن
 • هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
 • مقرون به صرفه به دلیل قیمت سپتیک تانک
 • قابلیت ساخت در رنگهای دلخواه و ابعاد گوناگون
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل
 • پرتابل بودن و قابلیت جابه جایی آسان حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
 • ایزولاسیون کامل و بدون بو (آب بندی و هوابندی به صورت کامل و دقیق)
 • عدم نشت آب و آلودگی محیط
 • سهولت بهره برداری و تخلیه لجن به وسیله دریچه های بازدید و تخلیه لجن

نقشه سه بعدی سپتیک تانک پلی اتیلن - آب سازه

سپتیک تانک پلی اتیلن چیست؟

یکی از بهترین انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک پلی اتیلن هستند که به سبب مزایای آنها، در حال حاضر اغلب از آنها استفاده می شود. از جمله مزایای آن مقاومت بالا، عدم خوردگی، عدم نیاز به عملیات ساختمانی، سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی است. در مکانهایی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد، یکی از کلیدی ترین روشها برای کاهش بار آلایندگی فاضلاب استفاده از  مخزن سپتیک پلی اتیلن است. از این مخازن بطور وسیع در ساختمانها ، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های ساختمانی، کارخانجات ، هتلها، رستورانها و مجتمع های تفریحی استفاده می شود.

عملکرد تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک پلی اتیلنی - آب سازه

عوامل موثر بر عملکرد مخزن سپتیک چیست؟

عوامل هضم بی هوازی که در مخازن سپتیک رخ میدهد تحت تاثیر دما و موادی که باعث آسیب به موجودات ارگانیک موجود در آب می شود قرار دارند. دماهای بالاتر سبب افزایش فعالیت‌های بیولوژیکی داخل مخزن می‌شود و این باعث افزایش سرعت تجزیه می‌شود. همچنین دماهای بالاتر می تواند چربی‌های موجود در آب را به صورت مایع تبدیل کند. برخی از عواملی تاثیر گذار بر عملکرد سپتیک تانک تاثیر میگذارد عبارتند از:

 • غلظت پساب ورودی
 • PH فاضلاب های خروجی
 • استفاده از لوله ی تخلیه برای پاکسازی و جلوگیری از ورود موادی که PH و فعالیت بیولوژیکی را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • شدت متغیر ورود جریانات که میتواند مانع از فرآیند جدایش شود.
 • جلوگیری از ورود زیلد چربی ها
 • جلوگیری از ورود مواد آنتی باکتریال و مواد مورد استفاده در شیمی درمانی به مدت زیاد به داخل مخزن سپتیک.
 • عدم نگهداری کافی مواد انباشته شده در مخزن و کاهش حجم موثر مخزن

نصب و راه اندازی پروژه سپتیک تانک - آب سازه

محاسبه ظرفیت، طراحی و ساخت مخزن سپتیک

سپتيک تانک ها معمولا برای فاضلاب های بهداشتی استفاده می شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفيت مخزن سپتيک برای فاضلاب های بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای موجود ظرفيت سپتيک تانک را برابرحجم فاضلاب توليد روزانه در نظر می گيرند. بنابراین جهت تعيين ظرفيت سپتيک تانک مورد نياز ابتدا باید حجم فاضلاب توليدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتي معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقيم دارد. ظرفیت مخزن سپتیک را می توان از رابطه زیر محاسبه نمود.    

V=2000+C*P

در رابطه فوق

 • V حداقل حجم مخزن سپتیک برحسب لیتر
 • C سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر
 • P تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می باشد.

بنابراین جهت تعیین ظرفیت مخزن سپتیک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش رابطه مستقیم دارد.

مشخصات فنی انواع سپتیک تانک-آب سازه

قیمت سپتیک تانک

با توجه به میزان وردوی فاضلاب، ابعاد طراحی مخزن سپتیک، زمان ماند و دیگر پارامترهای طراحی، قیمت سپتیک تانک می تواند متغیر باشد. برای دریافت لیست قیمت انواع سپتیک تانک و دریافت مشاوره رایگان برای پروژه خود با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید. آب سازه شما را به بازدید از کارخانه و دیدن محصولات پلی اتیلن این شرکت در محل کارخانه نیز دعوت می نماید.

سوالات متداول سپتیک تانک

سپتیک ها و سیستم های بی هوازی به علت راندمان پایین آن ها در اکثر مواقع نمی توانند فاضلاب بهداشتی را به محدوده استانداردهای قابل قبول برای آبیاری و ورود به اگوی شهری برسانند. جهت تامین استانداردهای مذکور نیاز به روش های تکمیلی تصفیه فاضلاب مانند روش های هوادهی و انعقاد و لخته سازی می باشد.

بطور کلی سپتیک تانک تنها یک واحد برای پیش تصفیه فاضلابها به خصوص فاضلابهای بهداشتی و انسانی است. سپتیک تانکها در شرایط معمول دارای راندمان حداکثر 35 درصد در حذف آلودگی هستند و بنابراین نمی توان از آنها برای تصفیه فاضلاب مطابق استاندارد استفاده کرد.  اگرچه افزایش زمان ماند سپتیک تانک باعث افزایش راندمان آن می شود اما این افزایش به اندازه ای نیست که راندمان تصفیه به حدود استاندارد برسد. 

امتیاز 5/5 از 2 رای

محصولات مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد. جهت تصفیه پساب از فرآیند هایی مانند انعقاد و لخته سازی، کنترل...
آشغالگیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی است. آشغالگیر از واحد های تصفیه فیزیکی پکیج...
تامین آب و رعایت اصول بهداشتی دو نیاز اساسی است که بر سلامتی انسان ها به طور مستقیم اثر می گذارد. تصفیه فاضلاب مهم ترین...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
انتقال هوا با استفاده از بلوئر یا دمنده هوا به لوله کشی وارد شده و از طریق دیفیوزرهای حباب درشت یا حباب ریز در عمق...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخ دوار یا (RBC) Rotating Biological Contactor ، در تصفیه فاضلاب به عنوان یک فرآیند تصفیه ثانویه استفاده می شوند. در این...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل می باشد. نمونه...
پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یا روش هوادهی EAAS که معادل Extended Aerobic Activated Sludge می باشد، یکی از مرسوم ترین روش های...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1364

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *