آب سازه
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیرابه زباله چیست؟ و روش های تصفیه آن کدامند؟

شیرابه زباله

شيرابه به مايعي گفته می شود كه حاوی مواد غنی شده معدنی و آلی موجود در زباله می باشد و از داخل محل دپوی زباله به بيرون نشت می نماید. به این ترتیب می توان گفت شیرابه زباله از سمی ترین فاضلاب هاست که قابل تصفیه نیست و به همان صورت در محیط زیست رها می شود. هنگامی که آب از میان زباله های دفع شده عبور می کند، مواد مختلف آلی و معدنی موجود در زباله را در خود حل می نماید و یا با خود حمل می کند که این عمل منجر به تولید شیرابه می شود. یکی از پدیده های مهم، حل شدن مواد در آب یا استخراج مواد توسط آب می باشد که منجر به ایجاد شیرابه زباله غلیظ مانند فاضلاب صنعتی و یا حتی بدتر از آن می گردد. به همین دلیل شیرابه زباله حاوی انواع ترکیبات آلی و معدنی می باشد که BOD و COD بسیار بالایی دارد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

شیرابه زباله چیست؟

شیرابه زباله، مایعی آلاینده و سمی است که از نفوذ آب باران، ذوب شدن برف و یا آب‌های زیرزمینی به درون انبوه زباله‌ها و سپس عبور از لایه‌های مختلف آن، به وجود می‌آید. این مایع در طول مسیر خود، مواد آلی و معدنی موجود در زباله‌ها را در خود حل می‌کند و به ترکیبی خطرناک تبدیل می‌شود.

ترکیبات شیرابه زباله

شیرابه زباله حاوی طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها، از جمله مواد آلی، مواد معدنی، فلزات سنگین، ترکیبات آلی فرار، آفت‌کش‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا است.

 • مواد آلی: BOD (تقاضای اکسیژن بیوشیمیایی) و COD (تقاضای اکسیژن شیمیایی) دو شاخص مهم برای سنجش میزان مواد آلی موجود در شیرابه هستند.
 • مواد معدنی: نیتران، نیتریت، آمونیاک، فسفر و فلزات سنگین مانند سرب، کادمیوم و جیوه از جمله مواد معدنی رایج در شیرابه زباله هستند.
 • ترکیبات آلی فرار: این ترکیبات که به عنوان VOC نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند برای سلامتی انسان مضر باشند.
 • آفت‌کش‌ها: بقایای آفت‌کش‌ها که از طریق زباله‌های کشاورزی وارد محل دفن زباله می‌شوند، می‌توانند در شیرابه زباله یافت شوند.
 • میکروارگانیسم‌ها: شیرابه زباله مأمن میکروارگانیسم‌های مختلفی از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها است که می‌توانند بیماری‌های مختلفی را به انسان و حیوان منتقل کنند.

 

اهمیت تصفیه شیرابه زباله

اهمیت تصفیه و تفکیک زباله

با توجه به ترکیبات خطرناک موجود در شیرابه زباله، تصفیه و تفکیک آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

 • تصفیه شیرابه: برای جلوگیری از آلودگی منابع آب و خاک، شیرابه زباله باید قبل از رها شدن در محیط، به طور کامل تصفیه شود. روش‌های مختلفی برای تصفیه شیرابه زباله وجود دارد که از جمله رایج‌ترین آنها می‌توان به تصفیه بیولوژیکی، تصفیه شیمیایی، تصفیه فیزیکی و استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب اشاره کرد.
 • تفکیک زباله: تفکیک زباله از مبدا، اولین قدم در جهت کاهش تولید شیرابه زباله و آلودگی‌های ناشی از آن است. با تفکیک زباله، می‌توان مواد قابل بازیافت و مواد آلی را از زباله‌های عادی جدا کرد و از حجم زباله‌های دفنی و به تبع آن، از حجم شیرابه زباله کاست.

عواقب عدم تصفیه و تفکیک زباله

عدم تصفیه و تفکیک زباله می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای سلامت انسان و محیط زیست به دنبال داشته باشد.

 • آلودگی آب‌های زیرزمینی: نفوذ شیرابه زباله به آب‌های زیرزمینی می‌تواند منابع آب آشامیدنی را آلوده کند و منجر به بروز بیماری‌های مختلف در انسان شود.
 • آلودگی خاک: سرازیر شدن شیرابه زباله به خاک، حاصلخیزی خاک را از بین می‌برد و به گیاهان و جانوران آسیب می‌رساند.
 • آلودگی هوا: برخی از ترکیبات موجود در شیرابه زباله می‌توانند در هوا تبخیر شده و منجر به آلودگی هوا شوند.
 • مشکلات سلامتی: تماس با شیرابه زباله می‌تواند منجر به بروز مشکلات پوستی و تنفسی شود.

شیرابه زباله حاوی چه ترکیباتی می باشد؟

ترکیبات زباله ها از یک کشور تا کشور دیگر، از یک شهر تا شهر دیگر و از یک فرهنگ تا فرهنگ دیگر هم از نظر منابع تولید و هم از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی در ماه های مختلف سال، داراي تنوع بسیار زیادي هستند. بخش هاي خانگی، تجاري، حمل و نقل، صنعتی، درمانی ، بهداشتی وخدمات هر کدام زباله هایی با خصوصیات منحصر به فرد تولید می کنند. این زائدات همچنین از نظر کمیت نیز داراي ناهمگونی هاي زیادی می باشند.

نوع بافت شهري، تراکم در واحد سطح و فصول سال از دیگر عوامل موثر بر کیفیت و کمیت زباله شهری می باشند. تا کنون بيش از ۲۰۰ نوع ترکيب آلي در شيرابه زباله شناخته شده است.

اين ترکيبات می توانند در گروه هايی مانند هيدروکربن های حلقوی، ترکيبات دوحلقه ای، هيدروکربن های آروماتيک، الکل ها و اترها، اترهای حلقوی، کتون ها و انون ها، اسيدها و استرها، فنول ها، فتالات ها، فوران ها و نيتروژن، فسفر، گوگرد و ترکيبات حاوی سيليس طبقه بندی شوند.

بیشتر بخوانید: اهمیت حذف رسوب از فاضلاب

شیرابه زباله

شیرابه زباله چه مشخصاتی دارد؟

مشخصات شیرابه به تركيب مواد زائد جامد و فرآيندهای بيولوژيكی و شيميايی كه درداخل مركز دفن رخ می دهد وابسته است. بنابراین غلظت مواد در شيرابه با پیشرفت تجزيه زباله كاهش مي يابد. ساير عوامل مانند آب و هوا، پوشش برف و اندازه مركز دفن، در كيفيت شيرابه موثر خواهند بود و به همین دلیل كيفيت شيرابه به طور مفصل تغييرمی كند. بنابراين قابليت استفاده از يک روش برای تصفيه شيرابه به طور گسترده به مشخصات شيرابه و نوسانات روش در مقابل تغييرات در كيفيت شيرابه وابسته می باشد.

شیرابه زباله چه مضراتی دارد؟

به طور خلاصه می توان ویژگی های شیرابه زباله را به این صورت توصیف نمود: مایع قهوه ای تیره رنگ با بوی نامطبوع که شامل حجم بالایی از فلزات سنگین، مواد آلی، هیدورکربن ها و فسفر می باشد. ورود شیرابه به سفره های آب زیر زمینی موجب می شود تا نیترات و فلزات سنگین در آب افزایش یابد که به شدت بر سلامت محیط زیست و انسان اثر نامطلوبی دارد. علاوه براین، شیرابه ها به لایه های خاک نفوذ می کنند و به همین دلیل منجر به تغییر در خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خاک شده و نه تنها حاصلخیزی آنها را با چالش مواجه می کنند، بلکه در گسترش بیماری های مختلف نیز موثر خواهند بود.

تاکنون در سراسر جهان موارد زیادي از آلودگی آب هاي زیرزمینی به دلیل وجود محل دفن زباله گزارش شده است. از مهم ترین آثار سوء زیست محیطی شیرابه، اثرهاي آن بر کیفیت آب های زیرزمینی و سطحی است. در چارچوب مدیریت کیفی منابع آب، اهمیت شیرابه زباله در آلوده کردن منابع طبیعی آب، روز به روز بیشتر می شود. از دیگر آثار سوء زیست محیطی شیرابه می توان به بوهاي زننده ایجاد شده از تجمع و مراحل مختلف تصفیه اشاره نمود. رشد و تکثیر حشرات، کرم ها، جوندگان و انتقال بیماری های تیفوئید، وبا، هپاتیت و … از دیگر آثار بد شیرابه زباله می باشد.

از دیگر مضرات شیرابه زباله می توان به فراهم نمودن شرایط برای رشد بیشتر فیتوپلانکتون ها اشاره نمود. رشد زیاد فیتوپلانکتون ها منجر به تغییر رنگ و بو و طعم آب شده و در نهایت آب های قابل شرب را به آب غیر قابل شرب تبدیل خواهند نمود.

بیشتر بخوانید: روش های حذف فسفر از فاضلاب

مضرات شیرابه زباله

روش های تصفیه شیرابه زباله

با توجه به مضرات شیرابه زباله و خطرات زیادی که به همراه دارد، راهکارهای مختلفی برای مدیریت آنها ارائه شده است که بعضی از آنها می توانند مفید باشند. در حالت کلی می توان گفت برای تصفیه شیرابه زباله استفاده از دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی و پیاده سازی روش های شیمیایی و بیولوژیکی موثر هستند. روش های مورد استفاده برای تصفیه شیرابه ها با توجه به نوع ترکیبات موجود در آنها و همچنین مقدار هر یک و شرایط محیطی و غیره انتخاب می گردد و در اغلب موارد لازم است از چند روش در کنار هم استفاده شود. برای تصفیه شیرابه ها لازم است ابتدا به شیوه های مختلف جمع آوری شده و در نهایت یا به صورت جدا عملیات تصفیه روی آنها انجام شود و یا وارد تصفیه خانه فاضلاب شده و همراه با فاضلاب فرایندهای تصفیه اجرا گردند.

علاوه بر روش های تصفیه می توان به چند روش دیگر نیز این ترکیبات را مدیریت نمود تا از اثرات منفی آنها کم شود. برخی از آنها عبارتند از:

بازگردش شیرابه

یکی از رایج ترین و آسان ترین روش ها برای مدیریت و همچنین تصفیه شیرابه زباله بازگردش آن می باشد. همان طور که از نام این روش مشخص می باشد، شیرابه های خارج شده از محل دفن مجدد جمع آوری و برگشت داده می شوند. ورود مجدد این ترکیبات به محل دفن باعث می شود تا واکنش های بیولوژیکی و شیمیایی انجام شود و در نهایت شیرابه های جدید تولیدی از نظر غلظت و همچنین مواد آلی و معدنی و سایر خصوصیات با تغییرات زیادی مواجه می شوند و از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.

تبخیر شیرابه زباله

از ساده ترین روش ها برای کاهش اثرات منفی و بهبود خصوصیات شیرابه ها می توان به فراهم ساختن شرایط برای تبخیر آنها اشاره کرد. در این روش شیرابه ها در فضای باز و وسیع قرار گرفته و به آنها زمان اختصاص داده می شود تا به مرور تبخیر شوند.

کنترل آب ورودی به شیرابه زباله

یکی از مهم ترین فاکتورها در افزایش مقدار شیرابه تولیدی از زباله ها، آب ورودی به محل دفن می باشد. به طوریکه هر چه این مقدار آب بیشتر باشد، به همین نسبت نیز شیرابه بیشتری تولید شده و از لایه پایینی توده انباشته شده جریان پیدا می کند. یکی از راه های کنترل و کاهش مقدار آب ورودی به این توده، استفاده از یک لایه و پوشش در بالای محل دفن برای جلوگیری از ورودی آب باران و برف می باشد. البته لازم است به این نکته نیز توجه شود که مقدار آب ورودی به محل دفن باید در حد استاندارد باشد تا فرایند تجزیه زباله ها با اختلال مواجه نشود.

منبع: آبسازه absaze.com

امتیاز 5/5 از 3 رای

مطالب مرتبط

تعمیر و نگهداری سپتیک تانک پلی اتیلن چگونه است؟

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=1798

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *