قیمت و خرید لامپ UV-اشعه فرابنفش در تصفیه آب

لامپ UV در دستگاه تصفیه آب - آب سازه

اشعه ماورا بنفش به پاتوژن های مضر موجود در آب نفوذ کرده و با حمله به DNA میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین می برد و یا قابلیت تولید مثل را از آنها می گیرد. ضد عفونی آب با اشعه ماورا بنفش بسیار ساده ، موثر و از نظر زیست محیطی کاملا بی خطر است.

جهت اطلاع از قیمت و خرید لامپ uv یا گندزدای UV و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

09129512165 و 02126410244 و 02126410245

سیستم های لامپ UV بدون افزودن مواد شیمیایی یا تغییر طعم یا بوی آب 99٪ از میکروارگانیسم های موجود در آب را  از بین می برند. همان طور که مشاهده می شود امواج فرا بنفش و یا ماورا بنفش بین طول موجهای 100 تا 400 نانومتر در طیف طول موجهای امواج الکترومغناطیس قرار دارد همچنین بهترین ناحیه میکروب زدایی امواج فرابنفش در 250 تا 260 نانومتر با بیشترین اثر مخرب بر روی سیستم DNA میکروارگانیسم های بیماری زا می باشد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

کاربردهای استفاده از اشعه فرابنش UV

از سیستم ماورا بنفش معمولا در کنار سایر روشهای تصفیه آب مانند فیلتر کربنی و یا اسمز معکوس استفاده می شود. استفاده از اشعه ماورا بنفش معمولا در آب هایی که احتمال وجود انواع زیادی از باکتری ها و ویروس ها وجود دارد توصیه می شود. به دلیل خطرات و احتمال مسمومیت در سایر روش های گند زدایی مانند ازن زنی و تزریق کلر استفاده از لامپ های ماورا بنفش (UV) از اولویت بالاتری برخوردار هستند. اجزای اصلی سیستم UV شامل محفظه دستگاه که معمولا از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شود. لامپ دستگاه UV، لوله کوارتزی که اشعه UV را با طول موج های مختلف ساطع می کند و واحد کنترل که خروجی جریان الکتریسیته به لامپ را تنظیم می کند. از دیگر کاربردهای ان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در آب شرین کن های صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی
 • استفاده در تصفیه خانه های شهری
 • استفاده در استخرهای پرورش میگو و ماهی
 • استفاده در صنایع آب میوه، لبنی و تولید آب معدنی
 • استفاده در استخرهای شنا جهت از بین بردن میکروب ها و ترکیبات کلردار
 • صنایع غذایی
 • صنایع نوشابه سازی
 • آب آشامیدنی
 • آب فرایندی
 • پرورش ماهی و میگو و دام و طیور
 • فاضلاب شهری و صنعتی
 • صنایع آرایشی و بهداشتی
 • استخرهای شنا
 • مدارهای بسته خنک کننده و سامانه های تهویه مطبوع

انواع گندزدایی با uv بر اساس محفظه سیستم

سیستم های گندزدایی و ضدعفونی با UV (گندزدای UV) بر اساس ساختار محفظه شامل دو نوع عمده هستند.در نوع اول، فاضلاب با لامپ تماس مستقیم ندارد و لامپ در قسمت فوقانی آب یا مجرای انتقال آب به صورت معلق قرار می گیرد. در نوع دوم، لامپ های تولید کننده تابش فرابنفش در داخل غلاف یا پوشش های کوارتزی قرار گرفته و به صورت مستغرق در داخل فاضلاب قرار گرفته اند. غلاف یا پوشش کوارتزی به منظور جلوگیری از تماس مستقیم لامپ با فاضلاب و به حداقل رساندن اثرات خنک کنندگی فاضلاب بر روی لامپ ها استفاده می شود. در حال حاضر از سیستم های لامپ های مستغرق عمدتا برای کاربرد در مقیاس بزرگ برای گندزدایی فاضلاب شهری استفاده می شود.

لامپ UV در دستگاه تصفیه آب - آب سازه

انواع دستگاه UV بر اساس فشار

لامپ های UV  به دو دسته کم فشار (LP) و یا فشار متوسط (MP) تقسیم می شوند.
لامپ های  فشار متوسط تولید اشعه ماورابنفش با طول موج ۲۵۴ نانومتر می کند.  بازدهی این لامپها نسبت به انرژی مصرفی آنها بسیار بالا می باشد. در مقایسه با لامپ های کم فشار، لامپ های فشار متوسط تولید کننده ی ضعیف تری برای طول موج های ضد باکتری می باشد. همچنین بازدهی لامپ های با فشار متوسط نسبت به انرژی مصرفی آنها کم می باشد. در عوض نفوذ پذیری پرتو ساتع شده از آنها به خاطر شدت بالای آن بیشتر از لامپهای کم فشار است.

لامپ UV در دستگاه تصفیه آب - آب سازه

مزایای استفاده از لامپ های فرابنفش UV

 • عدم استفاده از هر گونه مواد شیمیایی سمی مانند کلر و ازن.
 • بدون ایجاد بو و مزه در آب خروجی
 • یکی از موثرترین راه ها برای از بین بردن میکروب های بیماری زا تا 99 درصد
 • مصرف انرژی بسیار پایین تر نسبت به سایر روشهای گندزدایی مانند ازن ژنراتور و پمپهای تزریق کلر
 • هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کمتر نسبت به سایر روشها دارد و نیاز به اپراتور جهت سرویس و کنترل فرایند ندارد.
 • نصب بسیار آسانتری دارد و به راحتی در مسیر آب قرار میگیرد.
 • سرعت عمل بسیار بالاتری در از بین بردن میکروب ها دارد. به محض برخورد اشعه با آب فرایند میکروب زدایی صورت می پذیرد.
 • نیاز به حداقل فضا جهت نصب و راه‌انداز دستگاه
 • از بین بردن عوامل بیماریزایی که نسبت به کلر مقاوم هستند

انتخاب اندازه لامپ UV مناسب

اندازه لامپ UV و تجهیزات آن براساس دبی خروجی آب و میزان مصرف و همچنین میزان میکروارگانیسمهای موجود در آب  انتخاب می شود. به معنای اینکه هر چه دبی خروجی آب و آلودگی میکروبی بیشتر باشد برای افزایش قدرت میکروب زدایی از لامپ یووی با محفظه فولادی بزرگتری استفاده می شود. همچنین در صورتی که برای میکروب زدایی از لامپی با ظرفیت بیشتر از مورد نیاز استفاده شود، باعث گرم شدن آب می شود.

لامپ UV در دستگاه تصفیه آب - آب سازه

ساختار لامپ UV با اشعه ماورابنفش

لامپ هاب UV درون محفظه ای که عمدتا از جنس استیل ضد زنگ می باشد قرار می گیرند. این محفظه دارای یک ورودی و یک خروجی می باشد. جریان پساب پس از عبور از مراحل مختلف پیش تصفیه، وارد سیستم گندزدایی UV شده و در مجاورت اشعه ماورابنفش قرار می گیرد. برای جلوگیری از تماس مستقیم جریان پساب با لامپ، از غلاف های از جنس کوارتز استفاده می شود که لامپ ها درون آن قرار می گبرند. دلیل استفاده از جنس کوارتز به دلیل جذب حداقلی اشعه توسط کوارتز می باشد.

اجزای تشکیل دهنده لامپ اشعه فرابنفش uv

به طور کلی تجهیزات یک سیستم UV شامل موارد زیر می شود:

 • محفظه استیل یا رأکتور
 • لامپ
 • کوارتز
 • سنسور اشعه
 • ترانس یا همان بالاست

سنسورهایی که بر روی محفظه وجود دارند میزان انرژی تابش شده را اندازه گیری می کند. از این طریق می توان نسبت به تعیین زمان تعویض لامپ ها اقدام نمود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های ضدعفونی یا گندزدایی با اشعه فرابنفش UV با کارشناسان این شرکت آب سازه تماس حاصل نمایید.

بالاست لامپ های uv را که در غلاف کوارتز وجود دارند کنترل می کند. راکتور مجموعه لامپ های uv و کوارتز را در خود جای داده است. دو نوع راکتور گندزدای uv وجود دارد. راکتور تماسی و غیر تماسی.  نوع تماسی رایج تر است که در آن لامپ ها در غلاف کوارتز در آب غوطه ور هستند، در حالی که در راکتور غیر تماسی، لامپ ها در بالای مجرای شفافی که فاضلاب به داخل آن جریان می یابد، معلق هستند. راکتور گندزدای آب باید به گونه ای طراحی شود تا اطمینان حاصل شود که همه میکروب ها و عوامل بیماری زا در معرض نور uv کافی قرار بگیرند.

بر اساس خواص هیدرولیکی آب، راکتور باید گونه ای طراحی شود تا زمان تماس و اختلاط کامل صورت پذیرد. UVT معیاری است که مشخص می گند در مقایسه با آب مقطر چقدر اشعه ماورابنفش از نمونه آب عبور می کند. مواد آلی محلول، مواد معلق و رنگ از مهم ترین جذب کننده های اشعه ماورابنفش هستند. UVT یک عامل کلیدی در طراحی مناسب یک راکتور uv است.

نگهداری و بهره برداری دستگاه گندزدا uv

در مواردی که سطح کدورت آب پایین است، بازرسی و شست و شو هر شش ماه یکبار انجام می شود. در صورتی که درجه کدورت بالاتر باشد و یا سختی آب بالا باشد دوره های شست و شو و بازرسی باید کوتاه تر شود. و در نهایت خود لامپ uv نیمه عمر محدودی دارد و باید هر چند وقت یکبار تعویض شود.

انواع لامپ uv

در سیستم های تصفیه صنعتی و یا خانگی به طور معمول از دو نوع لامپ uv استفاده می شود

لامپ های پایین/ خروجی بالا

این لامپ ها در عین حال که توانایی آنتی باکتریایی بالایی دارند، مصرف انرژی پایینی دارند. فشار پایین تر مصرف انرژی پایین تر را تضمین می کند در حالی که خروجی بالا خواص آنتی باکتریایی را تضمین می کند. این لامپ ها برای تاسیساتی که دبی های بالایی دارند و می خواهند انرژی کم تری مصرف کنند بسیار مناسب است.

لامپ های فشار متوسط/ خروجی بالا

به اختصار به لامپ های فشار متوسط (MP) معروف هستند چون نمی توانند با شدت خروجی پایین کار کنند. این لامپ ها قدرت بالایی دارند و در دبی های بسیار بالا و در تاسیسات با فضای کم بازدهی زیادی دارند.

انواع لامپ اشعه uv - آب سازه

نکات مهم برای استفاده و نگهداری از لامپ UV

 • برق را تا پس از نصب کامل تمامی اجزاء سیستم به آن وصل نکنید.
 • اطمینان داشته باشید که محل ترانس خشک است.
 • برق را به هنگام تعمیرات و سرویس، قطع کنید.
 • زمانی که سیستم ها و کابل ها دچار هرگونه آسیب یا ایراد فیزیکی بود، از راه اندازی سیستم اجتناب کنید.
 • فشار ورودی به سیستم نباید بیشتر از 5bar و دمای آن می بایست کمتر از 30درجه سانتیگراد باشد.
 • مقدار آب ورودی به دستگاه باید در حدمجاز مشخص شده برای دستگاه باشد.
 • شیرهای قبل و بعد از دستگاه را قبل از شروع مراحل سرویس و تمیز کردن را ببندید.
 • سیستم را در معرض دمای کمتر از صفردرجه قرار ندهید و به هیچ عنوان راه اندازی نکنید .
 • ترانس و سیستم الکتریکی سیستم را در معرض هوای آزاد، تابش خورشید و رطوبت قرار ندهید.
 • حتماً از محافظ الکتریکی برای منبع تغذیه دستگاه استفاده شود.
 • کیفیت شیمیایی و فیزیکی آب به شدت در راندمان و کارایی دستگاه UV موثر است.

تاریخچه استفاده از اشعه ماورابفنش لامپ UV در تصفیه آب

اشعه فرابنفش تقریبا 150 سال پیش توسط یوهان ویلهلم دانشمند آلمانی کشف شد و اولین لامپ های uv  تجاری در اوایل قرن نوزدهم میلادی ساخته شدند. با پیشرفت فناوری، در سال 1907 امکان استفاده از پرتو فرابنفش برای گندزدایی آب در فرانسه فراهم شد. اولین سیستم گندزایی با اشعه فرابنفش برای گندزایی پساب فاضلاب شهری در اواسط دهه 1970 نصب و بهره برداری شد. در اواسط دهه 1980،  EPA فرایند گندزدایی با UV را به عنوان بهترین و موثرترین فناوری موجود برای گندزدایی فاضلاب معرفی کرد.

قیمت لامپ UV

برای تعیین قیمت و خرید گندزدای UV، مشخصات گندزدای UV با کارشناسان آب سازه تماس حاصل فرمایید.

امتیاز 5/5 از 3 رای

محصولات مرتبط

اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار...
یکی از تجهیزات مهمی که در تصفیه آب از آن استفاده می شود، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع مختلف سیستم تصفیه آب با روش تصفیه اسمز­معکوس می­باشد. به دستگاه تصفیه آبی که بیشتر از سایز...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده انواع دستگاه دیونایزر می باشد. سیستم های دیونایزر شرکت آب سازه با استفاده از دیونیزه کردن آب، آب خالص...
گروه تخصصی تولیدی آب سازه، به جهت فعالیت تخصصی در صنعت آب و فاضلاب می باشد. شرکت تخصصی آب سازه جهت به علت پرکاربرد بودن...
ازن ژنراتور  نیاز به استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب را از بین می برند. این امر باعث می شود که آنها را به گزینه...
یکی از محصولات اولیه و مهم و پایه ای در صنعت تصفیه آب و فاضلاب فیلتر شنی می باشند. گروه تولیدی آب سازه، فیلتر شنی...
یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در صنعت تصفیه آب، سختی گیر رزینی می باشد. گروه صنعتی و تخصصی آب سازه تولید کننده انواع سختی...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1165

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *