کاربرد TDS یا کل جامدات محلول در تصفیه آب و فاضلاب

کاربرد TDS یا کل جامدات محلول در تصفیه آب و فاضلاب - آب سازه

یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص کیفیت آب اندازه گیری TDS آب است. کل جامدات محلول یا به اختصار TDS شامل یون هایی از جمله نمک ها، مواد معدنی و فلزات می شوند که در هر منبع آب تصفیه نشده ای وجود دارد. با توجه به اینکه آب یک حلال قوی در طبیعت است، توانایی بالایی در حل کردن مواد مختلف در مسیر خود را دارد که باعث ورود و افزایش TDS در آب می شود.

TDS یا جامدات محلول چیست؟

آب حلالی قوی در طبیعت به شمار می رود. آب آشامیدنی بدون بو، بدون رنگ و بدون مزه است. جامدات محلول به هر ماده معدنی مانند نمک، فلزات، آنیون ها و کاتیون هایی که در آب محلول هستند، اشاره دارد. Total Dissolved Solid یا به اختصار TDS شامل نمک های معدنی، عمدتاً کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم، بی کربنات ها، کلرید ها و سولفات ها و مقدار کمی از مواد آلی است که در آب حل می شوند. TDS در آب آشامیدنی از منابع طبیعی، خطوط انتقال و مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تصفیه آب و ماهیت لوله کشی یا سخت افزار مورد استفاده برای انتقال آب منشأ می گیرد.

تست کل جامدات محلول یک اندازه گیری کیفی از مقدار یون های محلول را نشان می دهد. اما نوع مواد محلول در این تست مشخص نمی شود. علاوه بر این، این تست اطلاعاتی در مورد مسائل خاص کیفیت آب مانند سختی، طعم شور، رنگ‌، بو، خورندگی یا وجود فلزات کمیاب و آلاینده های میکروبیولوژیکی ارائه نمی کند. بنابراین از آزمون کل جامدات محلول به عنوان آزمایش شاخص برای تعیین کیفیت عمومی آب استفاده می شود.

منابع TDS و مواد محلول در آب - آب سازه

منابع TDS در آب

تمامی جامدات محلول می توانند از هر نوع منبعی بدست بیایند. مواد ممکن است از فاضلاب، مواد شیمیایی تصفیه آب، رواناب کشاورزی یا فاضلاب صنعتی وارد آب شوند. منابع طبیعی مانند خاک و سنگ نیز ممکن است حاوی TDS باشند. رواناب شهری یا جریان آب باران در مناطق شهری می تواند حامل TDS باشد و حتی لوله ها و مواد لوله کشی مورد استفاده برای انتقال آب به خانه ممکن است منبع TDS باشند. لازم به ذکر است که TDS لزوما بد نیست. مواد معدنی “مفید” را می توان در عوامل محیطی مانند ذخایر کربنی و چشمه های معدنی یافت. نمک ها که نوع رایجی از TDS هستند، ممکن است در نهایت در آب آشامیدنی ناشی از ورود آب دریا یا حتی از مواد یخ زدایی در جاده های شهری به یافت شوند.

انواع جامدات محلول در آب

انواع مختلف TDS ممکن است در آب موجود باشد اما همه این جامدات به چهار دسته کلی شامل مواد معدنی، نمک ها، فلزات محلول و سایر مواد آلی تقسیم بندی می شوند.

مواد معدنی:

مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم و پتاسیم از منابع طبیعی وارد آب می شوند. هنگامی که آب از رودخانه ها، نهرها و دریاچه ها با سنگ های غنی از مواد معدنی تماس پیدا می کند، مقدار کمی از این مواد معدنی در آب حل می شوند. مواد معدنی طعم آب را بهبود می بخشد و به RDI (مصرف رژیم غذایی توصیه شده) روزانه شما کمک می کند.

نمک ها:

سطوح پایین نمک ممکن است به طور طبیعی در آب های زیرزمینی وجود داشته باشد. نمک ها ممکن است تحت تأثیر فعالیت های انسانی مانند یخ زدایی جاده ها، استفاده از کود و نرم کننده آب، وارد آب ها شوند.

فلزات محلول:

فلزات محلول عمدتاً از طریق آلودگی به آب راه می یابند. فعالیت های صنعتی و فعالیت های انسانی مانند معادن، هر دو می توانند منجر به شسته شدن فلزات به درون آب آشامیدنی شوند. مواد سنگ یا خاک ممکن است حاوی مقادیر کمی فلز باشند و برخی از انواع لوله های فلزی نیز می توانند در افزایش غلظت فلزات محلول در آب نقش داشته باشند.

مواد آلی:

مواد آلی محلول معمولاً در نتیجه تجزیه طبیعی جلبک ها و مواد گیاهی وارد آب می شوند، اکثر مواد آلی طبیعی در طول فرآیند تصفیه از آب حذف می شوند.

نحوه اندازه گیری کل جامدات محلول

توجه به TDS آب به دلایلی ضروری است. اگر کسی بخواهد مشکل سختی آب را حل کند، اندازه گیری TDS گام نخست و مهمی است. در  استخر ها نیز سطح TDS باید کنترل شود تا مشکلی در تعمیر و نگهداری تاسیسات و تجهیزات استخر به وجود نیاید. دو روش آزمایشگاهی و خانگی  برای اندازه گیری TDS در آب وجود دارد. در روش آزمایشگاهی مواد و تجهیزاتی نیاز است که افراد عادی به آنها دسترسی ندارند، بنابراین روش خانگی که با استفاده از TDS سنج انجام می­شود، انتخاب بهتری است.

نحوه اندازه گیری کل جامدات محلول - آب سازه

آیا آب با TDS بالا مضر است؟

به طور کلی نباید با بالا بودن TDS آب، نتیجه گیری شود که آب مضر است. زیرا باید منبع TDS بالا مشخص شود. ممکن است دلیل TDS بالا وجود مواد معدنی درون آب باشد. بر اساس دستورالعمل EPA TDS آب نباید بیش تر از ppm 500 باشد و آب دارای TDS بالای ppm 1000 نباید مورد استفاده قرار گیرد. اگر مقدار TDS آب بیش از 500 باشد، باید مورد آنالیز قرار بگیرد تا دقیقاً مشخص شود که چه چیزی باعث غلظت بالای TDS  شده است.

TDS سنج چیست؟

TDS سنج دستگاهی است که می تواند برای نشان دادن TDS یک منبع آب استفاده شود. تحقیقات نشان می دهد TDS  سنج ها با قیمت های متفاوت با توجه به برند و دقت در بازار عرضه می شوند. جامدات محلول به طور طبیعی رسانایی آب را افزایش می دهند. بنابراین یک TDS سنج رسانایی یک نمونه آب را اندازه گیری می کند و از این طریق برای تعیین سطح TDS آب استفاده می­کند. این سطح بر حسب قسمت در میلیون (ppm) یا میلی گرم در لیتر (mg/L) اندازه گیری می شود.

آنچه حائز اهمیت می­باشد این است که در حالی که یک TDS سنج غلظت TDS را در آب اندازه گیری می کند، اما آلاینده هایی که در آب است را نشان نمی­دهد. علاوه بر این، یک TDS سنج فقط می تواند جامدات محلول را اندازه گیری کند. برخی از آلاینده ها، مانند برخی از فلزات، مواد شیمیایی، داروها و آفت کش ها توسط دستگاه TDS متر مشخص نمی­شوند. برای وضوح و دقت بیش­تر در مورد آنچه در منبع آب وجود دارد، آزمایش آب باید در نظر گرفته شود.

دستگاه اندازه گیری مواد محلول در آب TDS - آب سازه

چگونه TDS آب را کاهش دهیم؟

راه های مختلفی برای کاهش TDs وجود دارد که به اختصار به آن ها پرداخته شده است.

اسمز معکوس:

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی از چندین مرحله فیلتراسیون و یک غشای نیمه تراوا برای کاهش بیش از 99.9٪ TDS استفاده می کند. این نوع سیستم تصفیه، در تصفیه خانه های آب رایج است. در صورت کم بودن دبی آب ورودی می توان از دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و یا خانگی استفاده کرد.

تقطیر آب:

دستگاه تقطیر آب روش بسیار موثری برای حذف TDS از آب است. در حین تقطیر، آب را می جوشانند تا تبخیر شود. اکثر مواد جامد محلول قادر به تبخیر با آب نیستند و در محفظه جوش باقی می مانند. سپس آب میعان شده و به یک مخزن تمیز و آماده برای نوشیدن تبدیل می شود.

دیونیزاسیون یا یون زدایی:

یون زدایی از یک فرآیند تبادل یونی استفاده می کند که در آن آب از بستر رزینی با بار مثبت و منفی عبور می کند، که هم کاتیون ها و هم آنیون ها را جذب می کند و آنها را از آب خارج می کند. یون زدایی فقط برای حذف آلاینده های یونی موثر است، بنابراین این فرآیند نیاز به استفاده از تصفیه کننده دیگری مانند سیستم اسمز معکوس برای حذف ناخالصی های غیر یونی دارد.

محصولات مرتبط

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

خرید دستگاه تصفیه آب RO

دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب در روز

 تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب در شبانه روز

دستگاه آب شیرین کن صنعتی 25 متر مکعب در روز

دستگاه تصفیه آب صنعتی 50 متر مکعب در شبانه روز 

انواع دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 400 گالن 

کاربرد دستگاه نیمه صنعتی 800 گالن در تصفیه آب

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

سپتیک تانک چیست؟ سپتیک تانک یا سیستم تصفیه فاضلاب خصوصی بیشتر در مناطقی که دسترسی به تصفیه خانه فاضلاب و یا شبکه فاضلاب وجود ندارد...
صنعت غذا و نوشیدنی با توجه به وجود محتوای قند بالا، نیاز به شست و شوی بهینه، و ساختار یکنواخت نیاز به استفاده از فیلترپرس...
شست و شوی ممبران ها، Clean In Place یا CIP یکی از موثر ترین روش ها برای تمیز کردن تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی می...
دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل قطعات و تجهیزات بیشماری می شود. این تجهیزات شامل ممبران، پرشر وسل، فیلتر کارتریج، فیلتر شنی و کربنی، سیستم تزریق...
سپتیک تانک فاضلاب یکی از رایج ترین محصولات مورد استفاده در صنعت تصفیه فاضلاب است. مخزن سپتیک در جاهایی که دسترسی به فاضلاب شهری وجود...
لوله کاروگیت فاضلابی دوجداره در صنایع مختلف به منظور انتقال سیالات و در صنعت محیط زیست برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. لوله...
گروه صنعتی آب سازه لوله های کاروگیت تولید خود را به منظور انتقال فاضلاب ارائه می دهد. این لوله ها به منظور انتقال فاضلاب و...
ایستگاه پمپاژ امروزه به بخش مهمی از تاسیسات برج ها و ساختمان های مسکونی با طبقات بالا تبدیل شده اند. فاضلاب در طبقات منفی این...
برای طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع روش و فرایند تصفیه فاضلاب را تعیین بکنیم. روش های تصفیه فاضلاب شامل فرایند هوازی و...
تصفیه آب و رساندن آب سالم به دست مصرف کننده هدف اصلی تصفیه آب است. پلی الکترولیت به منظور حذف ذرات ریز و معلق موجود...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=3943

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *