جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

کارواش یکی از سرویس های پر کاربرد شهری و یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب است. پساب تولید شده از کارواش ویژگی های خاصی دارد بنابراین تصفیه آن نیازمند فرآیند های مختلفی است. زمان تصفیه کوتاه، حداکثر بازدهی، شرایط بهره برداری و نرخ پساب برگشتی بالا مهم ترین نکاتی است که برای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش باید مورد توجه قرار گیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد. بر اساس گزارش ها برای شست و شوی هر ماشین  190 تا 380 لیتر آب مصرف می شود. بنابراین تصفیه پساب کارواش و استفاده مجدد از آن یک راه کاربردی برای کاهش مصرف آب کارواش ها است. آلمان و اتریش قانون بازگرداندن  80 درصد از آب استفاده شده برای کارواش ها را وضع کرده اند.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

چگونه آب کارواش را تصفیه کنیم؟

استفاده از فیلتر های غشایی یکی از راه های کاربردی برای تصفیه فاضلاب کارواش است. همچنین سایر روش ها مانند انعقاد و لخته سازی، اکسیداسیون پیشرفته و بیوراکتور های غشایی نیز برای تصفیه پساب کارواش مناسب هستند. با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش، فاضلاب شستشوی اتومبیل با آلاینده زیاد، رنگ و بوی بد قابل تصفیه است. آب برداشت شده برای استفاده مجدد مناسب با هر تخلیه مطابق با مقررات زیست محیطی مناسب است.

سیستم تصفیه آب کارواش - آب سازه

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش چیست؟

در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش ابتدا یک اشغالگیر در ابتدای واحد نصب می شود. به این ترتیب تمام ذرات درشت که ممکن است درون فاضلاب کارواش وجود داشته باشند حذف شوند. سپس فاضلاب کارواش با استفاده از مواد منعقد کننده و سایر مواد شیمایی مورد تصفیه قرار می گیرد.

پساب تولیدی توسط کاروش ها دارای مواد شوینده زیادی است و به همین دلیل طراحی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش بسیار حساس است. وجود فسفر و نیتروژن بالا در این پساب باعث می شود که فرایند اصلی تصفیه بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش فرایند انعقاد و لخته سازی با کمک پلی الکتروایت ها و کمک منعقد کننده ها باشد.

اجزاء سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

اجزاء سیستم تصفیه فاضلاب کارواش عباراتند از :

 • دستگاه های خنثی سازی (Neutralization plants)
 • فیلترهای سیستم تصفیه فاضلاب کارواش (Filtration units)
 • واحدهای لخته سازی (Flocculation units)
 • تجهیزات تصفیه بیولوژیکی (Biological treatment equipment)
 • دستگاه جداکننده محتوای سبک (Light media separator plants)
 • دستگاه گپ امولسیون (Emulsion gap plants)
 • واحد ضد عفونی کننده تصفیه فاضلاب کارواش (A disinfection unit)

 

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش چیست؟

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

با توجه به دبی و میزان آلاینده های پساب کارواش و بر اساس هزینه اولیه ساخت و ساز مورد نظر می توان پکیج تصفیه فاضلاب کارواش را با روش های مختلف طراحی نمود. حذف جامدات و نفت و گریس از پارامتر های مهم در تصفیه پساب کارواش هستند.

جامدات معلق در این نوع پساب به روش ته نشینی جدا شده و به صورت لجن دفع می شوند. استفاده از فیلتر شنی و منعقد کننده در این مرحله نیز باعث افزایش راندمان می شود. اما باید توجه داشت که استفاده از این فرایند ها موجب افزایش حجم لجن تولیدی تا 15 درصد خواهد شد. برای حذف روغن و گریس در پساب کارواش استفاده از اسکیمر یا کفاب گیر بسیار کاربردی است. برای استفاده از پکیج فاضلاب کارواش کاهش TDS امری ضروری است. استفاده از منعقده کننده ها و یا منعقد کننده های الکتریکی برای کاهش TDS مناسب است.

برای تصفیه نهایی روش های مختلفی از جمله فیلتر های غشایی، مانند اولترافیلتراسیون و نانو فیلتراسیون، تصفیه بیولوژیک و همینطور روش جذب با توجه به نیاز به زمان طولانی، نیاز به احیا و مشکلات بهره برداری توصیه نمی شود. با توجه به نوع آلاینده های موجود در پساب کارواش استفاده از تصفیه فاضلاب به روش A2O می تواند برای تصفیه این نوع پساب مناسب باشد. اما بهترین راه استفاده از منعقد کننده های مختلف و الکتریکی است.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

مشخصات پساب کارواش

کیفیت پساب کارواش ها به پارامتر های مختلفی از جمله ماشین شسته شده، فصل شست و شو، محل کارواش، روش شستن و غلظت و نوع مواد شوینده مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی پساب کارواش شامل آلاینده های مختلفی از جمله شن و ماسه، مواد جامد معلق، کدورت، محتوای نفت، سورفاکتانت ها، شوینده ها، فلزات سنگین، اسید هیدروفلوئوریک، محصولات بی فلوراید آمونیوم، باقیمانده رنگ، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، مواد آلی، شوینده های دیزل و غیره می شود.

COD این نوع پساب بین 200 تا 1000 میلی گرم بر لیتر متفاوت است. همچنین مقدار نفت و گریس بین 5 تا 100 میلی گرم بر لیتر گسترده است. کدورت این پساب ها بین NTU 100 تا 1000 گزارش شده است. اما سایر پارامتر ها بازه تغییرات کم تری دارند. برای مثال TDS پساب کارواش بین 300 تا 500 میلی گرم بر لیتر و pH آن بین 6 تا 8 گزارش شده است.

نتایج نمونه تصفیه پساب کارواش - آب سازه

میزان مصرف آب در کارواش

 • شستن اتومبیل با دست و شیلنگ: 400 لیتر
 • نصب و راه اندازی کارواش معمولی: 150 لیتر
 • نصب کارواش با سیستم بازیافت آب: 50-10 لیتر

کاهش هزینه با توجه به قیمت آب آشامیدنی امروز و هزینه پساب فاضلاب در یک کارخانه مدرن بازیافت آب کاملاً زیاد است ، زیرا در چنین سیستمی 75-90٪ از آب شیرین مورد نیاز را می توان ذخیره کرد.

مقدار مصرف آب در کارواش - آب سازه

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

 • هزینه نصب و راه اندازی بسیار پایین
 • کاهش هزینه های بهره برداری و هزینه های جاری
 • نیاز به حداقل فضای ممکن و کاهش سطح زمین مورد نیاز
 • کاهش استفاده از مواد شیمیایی
 • سهولت در آبگیری و مدیریت لجن
 • تجهیزات ساده و راهبری آسان
 • بهره برداری خودکار و پیوسته و عدم نیاز به اپراتور حرفه ای
 • کاهش تعداد واحدهای فرآیندی
 • کمترین مشکلات بهره برداری در مقایسه با روش های شیمیایی و بیولوژیکی

ویژگی های سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

سیستم های تصفیه فاضلاب کارواش شرکت آب سازه دارای ویژگی های زیر است:

 1. حذف کامل مواد شیمیایی
 2. ابعاد کوچک دستگاه نسبت به روشهای مشابه
 3. عدم نیاز به اپراتور آموزش دیده
 4. راهبری بسیار آسان
 5. عدم نیاز به زمان راه اندازی اولیه
 6. کاهش قابل توجه حجم لجن ( بیش از 80%)
 7. قابلیت طراحی و ساخت در حجم های مختلف بر حسب نیاز کارفرما

راندمان تصفیه آب و فاضلاب کارواش - آب سازه

عوامل مؤثر در طراحی سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

فاکتورهای زیر در طراحی و ساخت یک دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش مؤثر خواهد بود.

 • دبی فاضلاب: با داشتن مقدار فاضلابی که باید در روز تصفیه شود، می توان میزان حجم و ابعاد دستگاه مشخص کرد. اغلب به ازای شستشوی هر ماشین حداقل 40 لیتر فاضلاب تولید می شود.
 • ایستگاه پمپاژ فاضلاب: قبل از ورود فاضلاب به سیستم تصفیه، فاضلاب باید در یک مخزن ذخیره شود. پس از ذخیره سازی و ته نشینی اولیه، به سمت دستگاه تصفیه پمپاژ می شود.
 • کیفیت فاضلاب ورودی و خروجی: نوع پساب تولید شده و میزان آلاینده های آن و همچنین کیفیت فاضلاب تصفیه شده در این سیستم ها بسیار مهم میباشد. نوع و مقدار مواد شوینده مصرفی نیز در سیستم تصفیه فاضلاب کارواش موثر خواهد بود.

برخی از روش های تصفیه آب کارواش به شرح ذیل می باشد:

 • فیلتراسیون شنی
 • جذب سطحی
 • ازن زنی (اوزونیزاسیون)
 • اکسیداسیون شیمیایی
 • فرایندهای بیولوژیکی
 • فرآیند های غشایی
 • فرایندهای الکتروشیمیایی
 • تصفیه با لامپ UV
 • تصفیه با پراکسید
 • عملیات حرارتی

عوامل تاثیرگذار بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

با استفاده از دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش می توان فاضلاب کارواش را با هزینه کمی تصفیه نمود و از آن مجددا در سیکل شستشوی خودرو ها استفاده نمود. به طوری که پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب را می توان بدون هیچ گونه تهدیدی علیه محیط زیست به چاه تخلیه و یا جهت آبیاری فضاری سبز استفاده نمود و حتی می توان از آن مجددا در کارواش استفاده نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش بر اساس پارامترهای متغیری تعیین می شود و مانند یک قطعه، قیمت ثابتی ندارد. هر سیستم و دستگاه بسته به نوع طراحی میتواند قیمت متغیری داشته باشد. همچنین استفاده از تجهیزات و قطعات مختلف با کیفیت و قیمت های مختلف میتواند قیمت نهایی محصول را تغییر دهد.

امتیاز 5/5 از 4 رای

مطالب مرتبط

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=5395

نظرات شما

یک پاسخ

 1. سلام من برای محیط کارواشم نیاز به یک دستگاه تصفیه فاضلاب دارم، میخواستم بپرسم که میزان مصرف انرژی این دستگاه به چه صورت و هزینه اش چطور؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *