جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا- طراحی و ساخت

ساخت ویلا ها در مناطق خارج از شهر ها و به دور از شبکه جمع آوری فاضلاب باعث شده که تصفیه فاضلاب ویلا به شکلی اختصاصی انجام شود. با توجه به حجم کم فاضلاب تولیدی در این محل ها تجهیزات تصفیه فاضلاب به شکلی اختصاصی و در ابعاد کوچک فقط برای تصفیه فاضلاب ویلا ساخته شده اند. یکی از این تجهیزات، پکیج تصفیه فاضلاب ویلا است که با قرار گرفتن بخش های مختلف در آن می تواند فاضلاب را برای مصارف کشاورزی و آبیاری تصفیه نماید.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

اهمیت تصفیه فاضلاب ویلا

فاضلاب تخلیه شده توسط ویلا ها دارای آلایندگی بالایی است که از دسته ی فاضلاب بهداشتی انسانی محسوب می شود. دفع کنترل نشده فاضلاب ویلا به منابع طبیعی باعث از بین رفتن گیاهان، آلوده شدن آب های زیر زمینی و در نهایت ایجاد بیماری در انسان می شود. بنابراین این فاضلاب باید پیش از تخلیه مورد تصفیه قرار بگیرد. بهترین راه حل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب ویلا می باشد که هم مشکل دفع غیر استاندارد فاضلاب انسانی را برطرف می کند و هم موجب استفاده مجدد از آب و کاهش مصرف آب به ویژه در شرایط بحرانی حال حاضر می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد که با ابعاد کم و به شکل اختصاصی و معمولا دفنی برای ویلا ها ساخته می شود. این پکیج همانند یک تصفیه خانه بزرگ عمل می کند. ساخت آن به گونه ای است که پساب خروجی کاملا با استاندارد های محیط زیست مطابقت داشته و می توان جهت آبیاری فضای سبز از آن استفاده نمود.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب ویلا بر اساس روش هوادهی گسترده انجام می شود. بر طبق این روش باید میزان هوادهی 24 ساعت در نظر گرفته شود مگر کیفیت فاضلاب پایین تر از حد نرمال بشد که آنگاه میزان هوادهی افزایش می یابد. حجم مخزن هوادهی نیز بر اساس دبی فاضلاب ورودی تعیین می شود. اما طراحی مخزن متعادل ساز بر اساس میانگین دبی فاضلاب ویلا و پیک های آن تعیین می شود. میزان هوادهی و نوع بلوئر بر اساس محاسبات و بازده تصفیه صورت می پذیرد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج های تصفیه فاضلاب ویلا را می توان در سه نوع پلی اتیلنی، فلزی و فایبرگلاس ساخت. نوع فایبرگلاس بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد چرا که قیمت بالایی دارد. اما نوع پلی اتیلنی و فلزی بسیار رایج می باشند. قیمت پایین و راندمان بالا باعث می شود که از هر دوی این پکیج ها به شکل گسترده ای استفاده شود. البته در مناطق آب و هوایی مرطوب که خوردگی و زنگ زدگی رایج است توصیه می شود از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی استفاده گردد. نوع پلی اتیلنی و فلزی هر دو هم به شکل دفنی و هم غیر دفنی قابل اجرا هستند.

بیشتر بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

انواع پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب با توجه به جنس بدنه آن متفاوت است. و مدت زمان تولید آن نیز مختلف می باشد.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب ویلا از جنس پلی اتیلن

برای ساخت این پکیج پس از محاسبه ابعاد و حجم مخزن، کل مخزن قالب گیری شده و به شکل استوانه و کامل تولید می شود. سپس بر اساس طراحی های انجام شده، محل لوله های ورودی و خروجی، لوله های هوا، انتقال فاضلاب، دیواره های جدا کننده مخازن بر روی آن نصب می شوند.

بیشتر بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب ویلا از جنس فلزی

در ساخت این پکیج ابعاد هر بخش اندازه گیری شده و بر روی صفحات برش داده می شود. سپس این برش ها به هم جوش داده می شوند. سپس لوله ها و اتصالات نیز بر روی بدنه تعبیه می گردند. نتایج تجربی نشان داده است که پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی به دلیل مخزن مخروطی زلال ساز خود دارای بازده عملیاتی بهتری نسبت به نوع پلی اتیلن می باشند.

بیشتر بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

فرایند تصفیه فاضلاب ویلا چیست؟

بهترین و مقرون به صرفه ترین فرایند برای تصفیه فاضلاب ویلا، فرایند لجن فعال به روش هوادهی گسترده می باشد. این فرایند بر اساس فعالیت و تغذیه میکروارگانیسم ها مواد آلی را تجزیه و پساب تصفیه شده با کیفیت مناسب را تولید می کند. در این روش بخشی از لجن تولید شده توسط میکروارگانیسم ها دوباره به فرایند بازگردانده می شود. به همین دلیل به آن فرایند لجن فعال می گویند.

اما هوادهی گسترده که رایج ترین روش برای تصفیه فاضلاب ویلاست یکی از زیر مجموعه های فرایند لجن فعال می باشد. در این روش با حذف مخزن ته نشینی اولیه ابعاد و حجم پکیج تصفیه را کاهش می دهند. و برای جبران، میزان هوادهی تا مدت 36 ساعت به طول می انجامد. به همین دلیل به آن هوادهی گسترده گفته می شود.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

اجزای پکیج های تصفیه فاضلاب با توجه به فرایند مورد استفاده در آن ها تعیین می شود. به دلیل آنکه فرایند غالب در پکیج تصفیه فاضلاب، فرایند لجن فعال است بنابراین می توان اجزای ان را نیز مشخص کرد.

 • آشغالگیر
 • مخزن متعادل ساز
 • ایستگاه پمپاژ
 • مخزن هوادهی
 • زلال ساز
 • هاضم لجن
 • کلر زن
 • فیلتر شنی و فیلتر کربنی

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

آشغالگیر

 آشغالگیر ها در دو نوع آشغالگیر دستی و مکانیکی وجود دارند. معمولا در پکیج تصفیه فاضلاب ویلا از آشغالگیر دستی استفاده می شود چرا که استفاده از نوع مکانیکی توجیه اقتصادی و عملی ندارد. استفاده از آشغالگیر دستی باعث شده تا به یک اپراتور جهت تمیز کردن آشغالگیر در دوره های مختلف و با توجه به کیفیت فاضلاب وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آشغالگیر چیست؟

مخزن متعادل ساز

به دلیل تسهیل عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب ویلا و کنترل جریان فاضلاب، ابتدا فاضلاب وارد یک مخزن متعادل ساز می شود تا در آن به حجم تعیین شده توسط مهندسان برسد. در طی این مدت هم کیفیت فاضلاب در کل مخزن یکی شده و هم سیستم دچار شوک نمی شود.

ایستگاه پمپاژ

به دلیل متوقف شدن فاضلاب در مخزن متعادل ساز باید توسط یک ایستگاه پمپاژ به مرحله بعدی وارد شود. برای کاهش هزینه ها پمپ های فاضلاب درون مخزن متعادل ساز تعبیه می شوند و از همانجا فاضلاب را وارد مرحله بعدی می کنند.

بیشتر بخوانید: ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا لیفت استیشن چیست؟

مخزن هوادهی

مهم ترین و حساس ترین بخش پکیج تصفیه فاضلاب ویلا مخزن هوادهی آن است. چرا که اصل فرایند تصفیه در این جا رخ می دهد و بنابراین با طراحی آن به شکلی کاملا علمی و دقیق صورت پذیرد. در مخزن هوادهی میکروارگانیسم ها از مواد آلی موجود در فاضلاب تغذیه کرده و آن را تجزیه می کنند. جهت تسریع در فرایند میکروارگانیسم ها اکسیژن به شکلی مصنوعی به درون فاضلاب تزریق می شود.

هوادهی در مخزن پکیج تصفیه فاضلاب ویلا با استفاده از بلوئر و دیفیوزر انجام می شود. بلوئر همان دمنده هواست که با تولید هوای فشرده آن را به سمت مخزن هدایت می کند. دیفیوزر وظیفه انتقال اکسیژن به درون فاضلاب را دارد. پس از پایان فعالیت باکتری ها، وارد فاز خود خوری میشوند و خود را از بین میبرند. در نتیجه فاضلاب پر از باکتری ها و میکروارگانیسم های مرده می شود.

بیشتر بخوانید: فرآنید تصفیه فاضلاب به روش CAS

زلال ساز

در این بخش فاضلاب زمان کافی پیدا می کند تا مواد معلق و کلوییدی خود را ته نشین کند. مواد رسوب کرده در ته مخزن با نام لجن فاضلاب شناخته می شوند. بخشی از این لجن در پکیج تصفیه فاضلاب ویلا دوباره وارد مخزن هوادهی شده و بخشی از آن له مخزن هاضم لجن انتقال می یابد.

هاضم لجن

تمام لجن های اضافی وارد هاضم لجن می شود. در این بخش لجن ها قسمتی از آب خود را از دست داده و تا حدودی تصفیه می شوند. لجن موجود در هاضم لجن هرچند وقت یکبار باید تخلیه و در لندفیل ها دفن شود. یا می توان آن را تصفیه و برای تولید کمپوست و استخراج گاز مورد استفاده قرار داد.

کلر زن

ضدعفونی کردن و حذف ویروس ها و باکتری ها در این مرحله صورت می پذیرد. با توجه به خطرناک بودن فاضلاب برای انسان و عدم توانایی فرایند زیستی در حذف ویروس ها از کلر استفاده می شود. قدرت ضدعفونی کنندگی کلر بسیار بالاست و می تواند تا چندین روز در پساب تصفیه شده پایدار بماند. به همین دلیل حتی احتمال آلوده شدن پساب حتی تا چند روز پس از خروج از پکیج تصفیه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: کلریناتور یا پکیج تزریق کلر چیست؟

فیلتر شنی و کربنی

این بخش از الزامات نیست اما وجود فیلتر شنی و فیلتر کربنی باعث می شود تا شما بهترین پکیج تصفیه فاضلاب را در اختیار داشته باشید. چرا که این فیلتر ها با تصفیه نهایی پساب، کیفیت آن را تا چندین برابر ارتقا می دهند.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

 • بدون انتشار بو و سر و صدا و آسیب به زیبایی محل
 • کاملا مطابق با استاندارد های ایران و جهان
 • پساب خروجی قابل استفاده برای آبیاری و یا تخلیه به منابع آبی
 • قیمت مناسب
 • سهولت در نصب و جابجایی به دلیل پیش ساخته بودن
 • امکان ارتقای پکیج برای فاز های بعدی
 • امکان جابجایی پکیج در صورت نیاز
 • قابل نصب به شکل دفنی و غیر دفنی
 • بهره برداری  بسیار کم و آسان
 • دارای سیستم کنترل هوشمند

 

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا چیست؟

پارامتر های اثر گذار بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پارامتر های گوناگونی به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب ویلا اثر دارند. جمعیت افراد، میزان آب مصرفی، وجود استخر در ویلا، نوع استفاده از پساب تصفیه شده، تخلیه پساب های شست و شو به پکیج و غیره عواملی هستند که می توانند هزینه نهایی را کاهش و یا افزایش دهند. اما مهم تر از همه جنس بدنه پکیج است که تغییرات قیمت در آن به شدت چشمگیر می باشد.

سوالات متداول پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

بله، طراحی پکیج تصفیه فاضلاب ویلا به گونه ای انجام می شود تا برای استفاده مجدد جهت آبیاری، شارژ آب های زرزمینی و تخلیه به محیط زیست مناسب باشد

ابعاد و اندازه پکیج تصفیه فاضلاب ویلا به دبی فاضلاب ورودی و روش تصفیه فاضلاب بستگی دارد.

بسته به فضای مورد نیاز، هزینه اولیه در نظر گرفته شده، راندمان مورد نیاز هر کدام از پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن و فلزی مزیت های خاص خود را دارند.

هیچ محدودیتی در دبی ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب ویلا وجود ندارد. می توان این پکیج ها را برای دبی های حداقل 5 متر مکعب بر روز و بدون محدودیت در حداکثر دبی ورودی طراحی و اجرا نمود.

امتیاز 5/5 از 3 رای

مطالب مرتبط

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=8606

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *