پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از کربن استیل ساخته شده است. این کربن استیل، یک آلیاژ فلزی، ترکیبی از دو عنصر، آهن و کربن است. سایر عناصر در مقادیر بسیار اندک برای تاثیرگذاری بر خواص آن موجود هستند. میزان و مقدار عنصر کربن مصرف شده،‌ میران سختی آلیاژ‌ را تعیین می کند. میزان کم کربن،‌ آلیاژ نرم تر و میزان زیاد کربن، این فلز را سخت تر و استحکام را بیشتر می کند، همچنین نقطه ذوب نیز کاهش می یابد.

کربن استیل با محتوای کربن بالا مشخص می شود، که معمولاً تا 1-2 درصد وزن آن است. موسسه آهن و فولاد آمریکا (ASISI) با رعایت ضوابط زیر، کربن استیل را تعریف می کند:

 • حداقل محتوای مورد نیاز برای کروم، کبالت، نیکل، تیتانیوم، تنگستن، وانادیوم یا سایر فلزات مقاوم در برابر خوردگی.
 • حداقل محتوای مس مورد نیاز نباید بیش از 0.4 درصد باشد.
 • حداکثر مقدار منگنز نباید از 1.65 درصد بیشتر باشد.
 • حداکثر محتوای مس نباید از 0.6 درصد بیشتر باشد.
 • حداکثر محتوای سیلیکون نباید بیش از 0.6 درصد باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

مبانی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی چیست؟

به دلیل وجود مواد شیمیایی آلوده کننده و همچنین آلاینده های میکروبی مختلف در پساب‌ها، روش‌های کاربردی جهت حذف آنها نیز متفاوت است. با توجه به این موضوع، فاضلاب در مراحل متعددی تصفیه می‌گردد. روش‌هایی که جهت افزایش کیفیت فاضلاب بکار می‌رود، می‌توان به تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیوشیمیایی اشاره نمود.

اجرای هرکدام از این روش‌ها، نیازمند تجهیزات متعدد و فضای زیاد است و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.به همین دلیل، کارخانجات و مراکز درمانی و بیمارستانی تمایلی به تصفیه پساب ندارند. از طرفی، ساخت مراکز جمع آوری و انتقال فاضلاب به تصفیه خانه های بزرگ، نیاز به صرف هزینه های هنگفت داشته و همچنین نگهداری آن با مشکلات زیادی روبرو است.

بنابراین متخصصان اقدام به طراحی و تولید سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نموده اند. با ظهور این پکیج ها که در واقع یک تصفیه خانه کامل به همراه واحدهای فرآیندی مختلف در مقیاس کوچک است، ترغیب کارخانجات مختلف، مراکز درمانی، اداری و.. جهت نصب آن افزایش یافت.

در این فرایند، پساب خروجی مربوط به این واحدها، وارد پکیج شده و سپس با انجام چندین عملیات فیزیکی، شیمیایی و بیوشیمیایی، مواد آلی، معدنی و بیماری‌زای موجود در فاضلاب این واحدها کاهش یافت و در نهایت، پسابی زلال و بی بو به عنوان خروجی به طبیعت ارائه شد.

مزیت نصب پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نسبت به دیگر پکیج ها چیست؟

مزیت نصب پکیج ­تصفیه­ فاضلاب به خصوص در کارخانه ها استفاده مجدد از پساب در خط تولید و کاهش هزینه های گزاف مربوط به انتقال آب به شهرک‌های صنعتی و یا ساخت تصفیه خانه های بزرگ آب بود. جنس این پکیج ها بیشتر از نوع فلزی و بتنی است و نوع فلزی آن به دلیل هزینه کمتر در راه اندازی و راهبری و قابلیت جابجایی، متقاضیان بیشتری دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دستگاهی است که دارای کلیه تجهیزات و مخازن مورد نیاز جهت انجام فرآیند تصفیه فاضلاب است. جنس مخازن تصفیه فاضلاب از کربن استیل با پوشش اپوکسی است. از پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می توان برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی در ظرفیت‌های کوچک استفاده نمود.

در این پکیج ها کلیه مخازن، واحدها و تجهیزات مورد نیاز سیستم تصفیه در یک واحد مجتمع شده و سیستم را قادر می سازد که بطور مستقل عملیات تصفیه فاضلاب را به انجام برساند. همچنین این پکیج ها را می توان در کارگاه های مجهز ساخته و در محل پروژه نصب نمود و بدین ترتیب ضمن ارتقاء کیفیت ساخت می توان زمان مورد نیاز اجرای پروژه را به حداقل رساند.

این پکیج ها قادر هستند که انواع فاضلابهای بهداشتی و صنعتی را مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران تصفیه نموده و از آنها جهت مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز  استفاده نمود. همچنین با نصب واحدهای تصفیه تکمیلی می توان پساب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب را برای استفاده مجدد و بازچرخانی آب تصفیه و آماده سازی کرد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی را بر اساس فاکتورهای مختلف می توان طبقه بندی نمود. مهم ترین آنها، نوع فاضلاب ورودی به پکیج می باشد. با توجه به تفاوت زیادی که در آلاینده های موجود در پساب ها وجود داشته و نیاز به روش های کاملا متفاوت برای حذف هر یک وجود دارد. لذا این پکیج را می توان در گروه های کلی زیر تقسیم بندی نمود:

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

یکی از سنگین ترین و خطرناک ترین فاضلاب هایی که وارد محیط زیست میشوند، فاضلاب تولید شده از واحدهای صنعتی و کارخانجات می باشد. این نوع فاضلاب دارای حجم بالایی از مواد شیمیایی و آلی، فلزات سنگین و مضر بوده که به شدت به محیط زیست و سلامت انسان و موجودات آسیب وارد می کنند.

سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را برای حذف این آلاینده ها ارائه داده و مورد استفاده در محیط های صنعتی می باشد. این پکیج به عنوان مثال قابل استفاده در کارخانجات تولید مواد پتروشیمی، داروسازی، نساجی، رنگرزی، تولید کاغذ می باشد. در اغلب مواقع فاضلاب ورودی را در خروجی به آب قابل استفاده مجدد در محیط های صنعتی یا کشاورزی تبدیل می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی

ورود فاضلاب تولید شده در محیط های مسکونی و بیمارستانی از دیگر تهدیدهای بزرگ برای سلامت انسان و سایر موجودات به شمار می رود که در شیوع بیماری های واگیردار نقش مهمی دارند. به همین منظور قبل از ورود این پساب ها به طبیعت لازم است چندین مرحله تصفیه بر روی آنها صورت گیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا انسانی مجموعه ای از فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را شامل میشود. با توجه به نوع آلاینده ها روش های مختلفی در هر یک به کار گرفته میشود. این تجهیزات را می توان در محیط هایی از قبیل کمپ های نظامی و آموزشی، شهرک های مسکونی، بیمارستان ها و کلینیک های درمانی و مراکز تفریحی و فرودگاه ها و ترمینال های مسافربری مورد استفاده قرار داد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب فلزی تولیدی گروه آب سازه

 • نصب، راه اندازی و بهره برداری بسیار آسان نسبت به بقیه پکیج ها
 • قابلیت تغییر ساختار و افزایش ظرفیت پکیج در مواقعی که نیاز به تغییر روش تصفیه وجود دارد
 • راندمان بالا در تصفیه فاضلاب
 • هزینه کم برای راه اندازی، نصب و نگهداری
 • قابلیت حمل و جا به جایی آسان
 • عدم تولید بو در محیط
 • نیاز به فضای بسیار کم برای جایگذاری پکیج
 • طراحی منحصر به فرد بر اساس شرایط محیط، نوع فاضلاب، میزان کیفیت مورد نظر برای خروجی
 • مقاومت و استحکام زیاد
 • قابل بازیافت مواد اولیه به کار رفته در آن

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

معایب پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 • قیمت گرانتر پکیج نسبت به پکیج های پلی اتیلن
 • مقاومت کمتر در مقابل رطوبت و خوردگی نسبت به پکیج های پلی اتیلن
 • عدم امکان استفاده از پکیج به صورت مدفون
 • وزن بیشتر پکیج نسبت به پکیج های پلی اتیلن

واحدهای مختلف پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده (EAAS) گروه صنعتی آب سازه

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

واحد آشغالگیر پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

جهت جلوگیری از ورود انواع ذرات معلق موجود در فاضلاب به واحد های سیستم تصفیه از یک سبد آشغالگیر در ابتدای ورودی تصفیه خانه استفاده می شود. آشغالگیری که یکی از مراحل تصفیه فیزیکی فاضلاب است، با هدف حذف جامدات شناور در فاضلاب، در پکیج تصفیه فاضلاب فلزی کار گذاری شده اند. این واحد می تواند از پمپ ها، هواده ها،‌ همزن ها، ‌لوله ها و سایر تجهیزات موجود در پکیج تصفیه فاضلاب در مقابل گرفتگی، محافظت کند.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی،‌ بسیاری از آشغالگیر ها توانایی حذف جامدات کوچکتر و حتی در برخی ذرات ریز و معلق را نیز دارند. در صورتی که از آشغالگیر با توانایی حذف ذرات معلق استفاده نشود، با اضافه کردن  واحد دانه گیر،‌ پکیج تصفیه فاضلاب فلزی را از ذرات معلق، حفظ می کنیم. امروزه با تعبیه آشغالگیر های مکانیکی می توان نقش اپراتور در تعمیرات و نگهداری از سیستم آشغالگیر را کاهش داد.

واحد متعادل ساز و ایستگاه پمپاژ پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

با توجه به اینکه معمولا تولید فاضلاب در طول شبانه روز چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی  متغییر می باشد  فاضلاب خام جهت ورود به سيستم تصفيه وارد مخزن متعادل ساز و ایستگاه پمپاژ می شود و سپس بوسيله پمپهاي تعبيه شده در اين قسمت به صورت یکنواخت به سيستم تصفيه منتقل مي شود.

جهت کنترل سطح فاضلاب و به منظور حفاظت از پمپ ها و جلوگيري از سر ريز شدن فاضلاب در اين مخزن، دستگاه سطح سنج براي حالت هاي Low  و  High  پيش بيني شده است. همچنین اين مخزن مجهز به سرريز خروجي اضطراري خواهد بود. به طور کلی وظیفه متعادل ساز  در پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، همسان سازی و متعادل کردن جریان پساب و کنترل سرعت هیدرولیک است.

همسان سازی جریان، مانع از خروج مواد جامد و آلی از فرآیند تصفیه و ورود آن ها به مرحله بعدی فرایند می شود. در واقع این سیستم جریان را کنترل می کند تا زمان کافی برای انجام تصفیه فیزیکی،‌ بیولوژیکی و شیمیایی وجود داشته باشد.

این فناوری اخیراً در سیستم های تصفیه فاضلاب شهری و بیمارستانی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است، چرا که به طور مثال در بیمارستان ها، افزایش و کاهش ناگهانی سرعت تولید و حرکت پساب ها وجود دارد و در ساعت های خاصی از شبانه روز جریان فاضلاب به چند برابر جریان میانگین می رسد. مخازن متعادل ساز برای کنترل این جریانات به کار می روند.

واحد هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

سیستم هوادهی مهمترین قسمت یک سیستم فاضلاب با استفاده از فرآیند لجن فعال است. یک سیستم هوادهی چنانچه به خوبی طراحی شده باشد تأثیر مستقیمی بر روی سطح تصفیه فاضلاب دارد. هوادهی فاضلاب، فرآیند تزریق هوا به فاضلاب است تا هضم مواد آلی توسط باکتری های هوازی و آنزیم های تولید شده توسط آن ها، شروع شود.

بدون وجود اکسیژن کافی ، باکتری ها قادر به تخریب بیولوژیکی مواد آلی ورودی در یک زمان مناسب نیستند. برخلاف تصفیه شیمیایی که از مواد شیمیایی و منعقد کننده برای واکنش و تثبیت آلاینده ها در جریان فاضلاب استفاده می کند، تصفیه بیولوژیکی از میکروارگانیسم هایی که به طور طبیعی در فاضلاب ها وجود دارند برای حذف آلاینده های فاضلاب استفاده می کند.

بخش های مختلف واحد هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

واحد هوادهی که عموما شامل مخزن هوادهی از جنس کربن استیل، بلوئرها و دیفیوزر ها می باشد. در هوادهی هوای محیط توسط بلوئرها مکش شده و از طریق دیفیوزرها به پساب تزریق می شود. سیستم هوادهی عمقی راندمان بالاتری نسب به هواده های سطحی دارند.

میزان هوادهی در پکیج تصفیه به چه صورت محاسبه می شود؟

میزان هوای تولیدی بلوئرها معمولا بر اساس میزان اکسیژن خواهی بیولوژیک پساب محاسبه می شود، فشار هوای مورد نیاز نیز بر اساس عمق مخزن و سطح آب موجود در مخزن و افت فشار دیفیوزها، لوله و اتصالات محاسبه می شود.

در سیستم های هوادهی عمقی بهتر است از دیفیوزرهای حباب ریز استفاده شود زیرا هر چه قطر حباب ریزتر باشد تعداد حباب ها افزایش یافته و سطح تماس آب و هوا افزایش یافته و سبب میشود اکسیژن بیشتری وارد محیط شود.

واحد ته نشینی ثانویه

در اثر هوادهی، توده های بیولوژیکی به صورت لخته هایی از لجن در فاضلاب شناور می شوند که در یک مخزن ته نشینی این لجن ها جدا می گردند. با این روش شفاف سازی فاضلاب صورت می پذیرد. واحد ته نشینی ثانویه یکی از مهمترین واحدها در تصفیه پساب و فاضلاب است که جهت ته نشین نمودن لخته ها و ذرات معلق لجن از جنس پلی اتیلن و یا ورق گالوانیزه ساخته می شوند.

ورودی واحد ته نشینی ثانویه معمولا در ارتفاع 60 سانتیمتری از کف مخزن قرار داشته و مایع مخلوط از ارتفاع 45 سانتیمتری وارد حوض ته نشینی می شود. به منظور ایجاد جریان آرام و جلوگیری از تلاطم خروجی بافل های جدا کننده نصب می شوند. شکل هندسی حوض ته نشینی، عمق مخزن ته نشینی و زمان ماند پساب در مخزن نیز از سایر عواملی است که در ته نشین سازی موثر واقع شده و در طراحی مخازن واحد ته نشینی ثانویه مورد توجه قرار می گیرند.

حوضچه ته نشینی ثانویه به شکل قیف بوده و و از کف آن جامدات ته نشین شده  به تانک هوادهی برگشت داده می شود. و از سرریز های بالای حوض ته نشینی پساب زلال شده به سمت محل ضدعفونی و یا گند زدایی هدایت می شود.

واحد گندزدایی یا ضدعفونی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پساب زلال شده پس از حوضچه ته نشینی به قسمت کلرزنی انتقال می یابد و گندزدایی در این قسمت انجام می شود. کلرزنی باعث از بین رفتن تمامی میکروارگانیسم های آلاینده می شود. کلر به شکل جامد (هیپوکلریت کلسیم) ، مایع (هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول) و گازی در دسترس است.

کلر اکسنده می باشد و علاوه بر از بین بردن باکتری های بیماری زا با تجزیه مواد آلی موجود در پساب تصفیه شده موجب از بین رفتن مواد آلی در آن و کمک به تصفیه هر چه بهتر پساب می شود. در خروجی حوض ته نشینی ثانویه بایستی تمام میکروارگانیسم هایی که باعث ایجاد آلودگی در زمینه کلیفرمی می شود از بین برده شوند.

واحد نگهداری و هاضم لجن بیولوژیکی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

لجن بیولوژیکی انباشته شده از سایر بخش ها واحد نگهداری و هاضم لجن بیولوژیکی منتقل شده و ذخیره می شود تا در فرصت مناسب به خارج از پکیج تصفیه فاضلاب فلزی انتقال داده شود. معمولا وقتی مقدار وزنی مواد فرار موجود در لجن به یک سوم وزن اولیه کاهش پیدا کرد لجن به صورت تثبیت شده در میاید و دفع و انتقال آن بلا مانع می باشد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بر چه اساسی تغییر می کند؟

میزان بار آلی و شیمیایی فاضلاب

هر چه BOD و COD فاضلاب بیشتر باشد مراحل تصفیه فاضلاب بیشتر و پیچیده تر و طبیعتا قیمت پکیج افزایش پیدا می کند.

کیفیت آب خروجی

بسته به استاندارد آب خروجی قیمت پکیج افزایش می یابد.

مقدار فاضلاب ورودی

هر چقدر دبی فاضلاب ورودی بیشتر باشد پکیج بزرگتر و قیمت بیشتر می شود.

تجهیزات مورد استفاده

برند و کیفیت تجهیزات مورد استفاده روی قیمت دستگاه تاثیر گذار میباشد.

آب و هوای منطقه

میزان دما و رطوبت منطقه بر روی تجهیزات و آلیاژ مورد استفاده اثر میگذارد.

 

خرید پکیج تصفیه فاضلاب فلزی – قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی