پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده (EAAS)

تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یا روش EAAS، یکی از مرسوم ترین سیستم های تصفیه فاضلاب موجود در بازار کشور و اصلی ترین محصول گروه تولیدی و تخصصی مهندسی آب سازه می باشد. کلیه مراحل طراحی، اجرا و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده به همراه نصب، راه اندازی و بهره برداری پکیج تصفیه فاضلاب، توسط مهندسین فرایند گروه تخصصی آب سازه و متخصصین و تکنسین های نصب گروه تخصصی آب سازه صورت می گیرد.

مشخصات فنی پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده آب سازه 

این پکیج های تصفیه فاضلاب در شهرهای مختلف کشور در حال بهره برداری می باشند. واحدهای مختلف دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یا روش EAAS گروه تخصصی آب سازه، بر اساس میزان دبی ورودی فاضلاب، مشخصات و پارامترهای کیفی فاضلاب ورودی، نوع آلاینده های موجود، PH فاضلاب ورودی، نوع صنعت مورد نظر و آهنگ تولید فاضلاب در ساعات مختلف شبانه روز، توسط طراحان تخصصی فرایندی گروه تخصصی آب سازه طراحی و انتخاب می گردد.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده چگونه انجام شده است؟

کلیه واحدهای فرایندی پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده از نقطه نظر سازه ای، فرایندی، اجرایی بودن، قابل حمل بودن و بهینه بودن از نظر مالی و اقتصادی، بررسی می شوند. پس از بررسی های انجام شده در نهایت ابعاد اولیه پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده، استخراج و نقشه اولیه تولید می گردد. کلیه مراحل طراحی زیر نظر مهندسین سازه، فرایند و مکانیک، بازبینی نهایی میگردد. نقشه اولیه سازه فلزی یا پلی اتیلنی پکیج توسط نرم افزارهای سالید ورک و اتوکد به صورت دو بعدی و سه بعدی ترسیم شده و از نظر مقاومت در نرم افزار SAP مدلسازی می گردد.

کلیه دیوارهای جانبی و داخلی و جوش ها و نقاط پایه ای به همراه کلیه ساپورت های داخلی و خارجی در نرم افزار مدلسازی شده و با در نظر گرفتن ضرایب اطمینان مورد نظر طرح، مدلسازی تکمیل شده و ابعاد سازه، ضخامت ورق کف، ضخامت ورق بدنه، سایز و تعداد و نوع ساپورت گذاری، در پکیج فلزی و نوع و ضخامت و ابعاد پروفیل مورد نیاز به همراه دیوایدرها و ستونک های داخلی در پکیج پلی اتیلن، نهایی میگردد.

مراحل ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده در کارگاه ساخت گروه صنعتی و تخصصی آب سازه صورت گرفته و پکیج نهایی دقیقا مطابق با نقشه شاپ نهایی، تولید و مقاوم سازی می گردد. هر مرحله از ساخت پکیج تصفیه فاضلاب در کارگاه گروه تخصصی آب سازه قابل بازرسی و بازدید بوده و مراحل کنترل کیفی برای آن انجام می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

تصفیه فاضلاب با هوادهی گسترده (EAAS) یا لجن فعال یکی از پر کاربرد ترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در این روش از میکروارگانیسم‌های رشد معلق برای تجزیه­ی مواد تجزیه پذیر استفاده می‌شود. هوادهی و اختلاط هوا و مایع، وسیله ای است که برای سرعت بخشیدن به واکنش های درگیر در این روش مورد استفاده قرار می­گیرد.

در پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده سیستم هوادهی شامل مراحل هوادهی و اختلاط، ته نشینی، برگشت لجن فعال و حذف مواد جامد است. موارد کاربرد اصلی این سیستم، استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب شهری و بهداشتی می باشد. جنس این پکیج می تواند فلزی با پوشش اپوکسی یا پلی اتیلن دفنی و یا غیر دفنی باشد. گروه تخصصی آب سازه، به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در زمینه طراحی، ساخت و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده (EAAS)

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS

آشغالگير (Screen)

اولين واحد در سيستم ­های تصفيه آب و فاضلاب بعنوان تصفيه فيزيکی مقدماتی، آشغالگير مي­‌باشد. با استفاده از آشغالگیر، می توان مواد معلق درشت شناور را از فاضلاب ورودی جدا می سازد. این مواد معلق می تواند تکه چوب، پارچه، پوست میوه و غیره باشد. در صورت عدم جداسازی این مواد از فاضلاب، ممکن است در سیستم پمپاژ یا سایر واحدهای تصفیه خانه ایجاد مشکل کند.

انواع آشغالگیر در تصفیه فاضلاب چیست؟

آشغالگير­ها به شکل­های گوناگون و با ابعاد متفاوت برحسب درشت و ريز بودن مواد ورودي ساخته مي­شوند. معمولا در تصفيه خانه هاي با حجم کاری کمتر از 1000 متـر مکعب فاضلاب در روز، از آشغالگير های دستی (درشت و يا ريز) در کانال هايي با عمق کمتر از 2 متر  استفاده مي­شود. به دليل عمق کم کانال و کوچک بودن سطح آشغالگير، تميز نمودن آشغال­های موجود بر روی شبکه آشغالگير توسط چنگک دستی انجام می­شود. به همین علت به اينگونه آشغالگيرها، آشغالگیر دستی می­گویند.

فاصله بين ميله ها در آشغالگير درشت بين (40-100) ميليمتر و در آشغالگيرهای ريز بين (30-10) ميليمتر در نظر گرفته مي­شود. آشغالگیرهای این پکیج ها به روش هوادهی گسترده، از جنس استنلس استیل یا کربن استیل با پوشش مناسب اپوکسی، در محل کارگاه گروه تخصصی آب سازه ساخته شده و قبل از حمل به پروژه از نقطه نظر فرایندی و کارکرد ممورد تست قرار میگیرند.

زاويه استقرار اين گونه آشغالگيرها در کانال سيال (آب و يا فاضلاب) حدودا بين 45 -60 درجه مي­باشد. ميزان حذف مواد معلق در اين گونه آشغالگيرها بين (2-3) ميلي­گرم در ليتر و حذف BOD بين (3-7) ميلي­گرم در ليتر در نظر گرفته مي­شود. سرعت عبوری فاضلاب از آشغالگیر می­بایست بين (0.3- 0.9) متر در ثانيه در نظر گرفته شود. کلیه موارد تخصصی و فرایندی در طراحی و ساخت آشغالگیرها در کارگاه گروه تخصصی آب سازه، متناسب با آخرین ورژن طراحی روز کشور، صورت گرفته و قابل کنترل و تست می باشد.

آشغالیگیری در تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

مخزن متعادل ساز (Equalization Tank)

در اکثر موارد در مقدار و کیفیت فاضلاب تولیدی نوساناتی وجود دارد. این درحالی است که بهترین راندمان سیستم زمانی رخ می­دهد که حجم بار وارده و کیفیت آن ثابت و پایدار باشد. به منظور چنین شرایطی لازم است که قبل از فرآیندهای اصلی تصفیه، بوسیله ­ی یک مخزن متعادل­ ساز عملیات یکنواخت سازی کیفی و کمی فاضلاب را به انجام برسانیم.

با توجه به زمان ماند 2 تا 4 ساعت فاضلاب در مخزن متعادل­ ساز، فرآیند تصفیه بی­ هوازی باعث کاهش حدود 30 درصد فاضلاب خام می­گردد که این عامل در کاهش حجم استخر هوادهی تاثیر بسزایی دارد. همچنین با توجه به اینکه معمولا عمق لوله­ ی انتقال دهنده فاضلاب به سیستم بیشتر از 2 متر است، لذا برای ایجاد شرایط هیدورلیکـی مناسب، لازم است عملیات پمپاژ صورت گیرد. به همین منظور جهت کاهش هزینه­ ها می­توان پمپ ­های مزبور را در مخزن متعادل ساز کارگذاری کرده و از این مخزن به عنوان ایستگاه پمپاژ اولیه نیز استفاده نمود. این واحد شامل تجهیزاتی نظیر الکتروپمپ­ های مستغرق فاضلابی و سطح سنج می باشد.

مخزن هوادهی (Aeration Tank)

در این مرحله فاضلاب وارد مخزن هوادهی شده تا شرایط محیطی لازم برای رشد باکتری ها فراهم شود. در شرکت آب سازه با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده، این فرآیند به صورت کامل انجام گیرد. از مهم­ترین مزایای سیستم فوق می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم ایجاد بو (به دلیل استفاده از فرآیند هوادهی گسترده)
 • عدم اشغال فضای زیاد (انجام طراحی دقیق و نرم افزاری)
 • استفاده از بهترین برند بلوئر(هواده) متناسب با بار آلودگی فاضلاب
 • استفاده از یک بلوئر رزرو به عنوان Stand by

مخزن ته ­نشینی (Settling Tank)

مخزن ته ­نشيني جهت زلال نمودن فاضلاب به کار گرفته می شود. با استفاده از رسوب لجن های موجود و ته نشین کردن مواد معلق آن، فاضلاب را زلال می کند. مواد معلقي که در ته ­نشيني ساده از فاضلاب جدا می­شوند اغلب مواد آلي و به ندرت مواد معدني هستند. قسمتي از مواد معلق ريز و مواد کلوئيدي نيز در اثر برخورد به هم و تشکيل مواد معلق درشت یا لخته، قابل ته­ نشيني مي باشند.

به دلیل اینکه قسمت نسبتا مهمي از شدت آلودگي فاضلاب و پساب به وجود مواد معلق آلي مربوط می­باشد، پس ته­ نشيني آن­ها کاهش قابل ملاحظه­اي در شدت آلودگي فاضلاب بر حسب BOD حاصل مي­نماید. زمان ماند فاضلاب در اين حوضچه ­ها معمولا بين 2-5 ساعت در نظر گرفته مي­شود. همچنین دراثر عمل ته­ نشيني کيفيت و جريان فاضلاب نيز يکنواخت مي­گردد.

 

ته نشینی تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

عملکرد ته نشینی در تصفیه فاضلاب به چه صورت است؟

اساس عمل ته ­نشيني برمبناي نيروي ثقل (سنگيني ذره) می­باشد. لجن و لخته ­هاي بيولوژيكي موجود در پساب در كف مخزن ته­ نشيني رسوب نموده و در نتيجه پساب خروجي آبی زلال و صاف مي­شود. لجن ته نشين شده درکف مخزن توسط پمپ­هاي لجن كش يا پمپ ايرليفت (Air Lift) به مخزن ذخيره لجن منتقل مي­شود. مخازن ته نشینی پس از مخازن هوادهی قرار دارند. عموما مخازن ته نشینی طراحی شده توسط گروه تخصصی آب سازه، با صفحات لاملا پر می شوند. این لاملاها موجب افزایش سرعت و کیفیت ته نشینی خواهند شد.

مخزن گند زدایی (Chlorination Tank)

اين مخزن برای از بين بردن ميکروارگانيسم ­هاي بيماري­ زاي موجود در فاضلاب خروجی تصفيه شده، تعبيه گرديده است. برای گندزدایی معمولا از کلر استفاده می شود. کلر می­تواند به شکل گاز و يا يونيزه شده حاصل از جامدات کلريت سديم و کلريت کلسيم درآب مورد استفاده قرار گيرد. اين مخزن بايد طوري طراحی شود که تماس لازم بين فاضلاب و کلر  را برقرار کند. این تماس باعث گندزدایی فاضلاب می شود.

نکات طراحی مخزن گندزدایی برای تصفیه فاضلاب چیست؟

عمق حوض­ هاي کلرزني را بين 1.5-3 متر در نظر گرفته و سرعت جريان فاضلاب در حوض کلرزنی را 7.5 تا 10 سانتيمتر در ثانيه در نظر مي­گيرند. حجم حوض کلرزنی بر اساس حداکثر فاضلاب برای زمان تماس 30-40 دقيقه محاسبه خواهد شد.

در صورت استفاده از محلول­های هيپوکلريت، ابتدا بايد در مخزنی محلول را آماده کرده سپس بوسيله پمپ با مقدار و غلظت معين به تانک کلرزنی تزريق شود. این مخزن می تواندترجيحاً از جنس پلی اتیلن برای جلوگيری از خوردگی باشد. برای جلوگيری از اتصالات کوتاه جريان و نيز مخلوط شدن کامل کلر با فاضلاب و در نتيجه حذف کامل عوامل بیمار­ی­زا، دیواره ­هایی در طول مخزن قرار می­دهند تا جریان بصورت لوله­ ای برقرار شود.

مخزن هاضم لجن (Digester)

لجن های ته­ نشین شده در حوض هوادهی، از طریق یک پمپ وارد قسمت هاضم لجن شده تا با استفاده از فرآیند بی­ هوازی هضم شود. به علت انجام طراحی دقیق و استفاده از فرآیند بی­ هوازی در عمل هضم لجن، در طی یک سال حداکثر احتیاج به دو بار تخلیه مخزن می­باشد. از این لجن می توان برای مصارف فضای سبز و کشاورزی استفاده کرد. از طرف دیگر حجم لجن تولیدی و مقدار رطوبت موجود در آن در حد استاندارد می­باشد (40% رطوبت).

مروری بر مکانیزم طراحی فرآیند پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده آب سازه

اساس این روش و فرایند، تماس و اختلاط هوا و اکسیژن با فاضلاب می باشد. در این روش لجن تولید شده در مخزن ته نشینی، ته ­نشین شده و بخشی از آن به مخزن هوادهی بازگردانده می شود.

سیستم هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب به چه صورت است؟

پارامترهای کلیدی که هوادهی گسترده را از سایر فرآیندهای لجن فعال متمایز می­کند، زمان ماند هیدرولیکی (تقریباً 24 ساعت) و زمان نگهداری جامدات (SRT) در حوضه هوادهی است. هوادهی را می­توان با دریچه­ های هوای نصب شده روی سطح یا دیفیوزرهای زیر آب ارائه کرد. فن­ های سطحی ممکن است به صورت افقی یا به صورت شناور نصب شوند و دیفیوزرهای مستغرق ممکن است ثابت یا معلق باشند. سیستم ­های هوادهی ممکن است روشن یا خاموش شوند یا برای تنظیم اکسیژن محلول در حوضه مدوله شوند تا بتوانند مواد آلی را از نظر بیولوژیکی حذف کنند.

تجزیه و حذف مواد آلی در پکیج تصفیه فاضلاب به چه صورت است؟

BOD پنج روزه فاضلاب باید به اندازه ­ای باشد که موجودات زنده بتوانند از اکسیژن موجود در آب یا فاضلاب در حالی که مواد آلی قابل تجزیه را در شرایط هوازی تثبیت می­کنند، استفاده کنند. در تجزیه، مواد آلی به عنوان غذا برای باکتری­ها عمل می­کنند و انرژی حاصل از اکسیداسیون آنها هستند.

این سیستم نسبت به سایر سیستم­های هوازی از سن لجن طولانی تری استفاده می­کند. سن لجن با نام‌های SRT (زمان نگهداری جامدات) یا MCRT (میانگین زمان ماند سلولی) شناخته می‌شود. این سن ویژگی‌های عملیاتی هر سیستم تصفیه بیولوژیکی هوازی را مشخص می‌کند. سن طولانی تر لجن به طور چشمگیری سطح BOD و آمونیاک پساب را کاهش می­دهد.

در این فرآیند، ساختار مواد آلی تغییر می­کند و به طور کلی به آب و دی­ اکسید کربن تبدیل می­شود. پارامتر دیگری که باید در نظر گرفته شود، شاخص حجم لجن (SVI) است که حجم لجن از آن انباشته و استنتاج می­شود. شاخص حجم لجن (SVI) یک پارامتر بسیار مفید برای اندازه گیری در فرآیند تصفیه فاضلاب است. SVI نسبت به قابلیت ته نشینی یا MLSS به تنهایی تصویر دقیق تری از ویژگی های ته نشینی لجن ارائه می­دهد.

eaas

روش تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS شرکت آب سازه

به طور کلی واحدهای EAAS شرکت آب سازه برای کاربردهای زیر مناسب هستند:

 • جریان فاضلاب کم است.
 • کیفیت فاضلاب ورودی متناوب است.
 • محدودیت در تولید لجن.

چند نمونه از کاربرد های پکیج­های تصفیه فاضلاب آب سازه به روش EAAS:

 • تصفیه فاضلاب مجتمع­های مسکونی و اداری
 • تصفیه فاضلاب بیمارستان­ها و درمانگاه­ها
 • تصفیه فاضلاب کارخانجات و صنایع
 • تصفیه فاضلاب مراکز نظامی و پایانه­ ها و فرودگاه ­ها
 • تصفیه فاضلاب مسافران و هتل­ها و مراکز اسکان مجدد
 • پالایش کارخانه­ های مواد غذایی و لبنیات (با در نظر گرفتن کیفیت فاضلاب)

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS شرکت آب سازه

 • ارائه خروجی فاضلاب تصفیه شده مطابق با استانداردهای EPA
 • ابعاد کوچک
 • امکان انتقال پکیج پس از نصب
 • بوی بد کمتر
 • نگهداری ساده

 

پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده (EAAS) – پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAA – پکیج تصفیه فاضلاب EAAS