پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی - انسانی - خانگی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب است که با استفاده از آن می توان انواع پساب، آلاینده ها و فاضلاب بهداشتی و انسانی ناشی از سرویس های بهداشتی، رستوران، بیمارستان، کارخانجات و … را تصفیه نمود. پرکاربردترین استفاده از آنها برای برج ها، شهرک های مسکونی، برج ها، کمپ های کارگری و غیره می باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه با عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با راندمان بالا، اجزای آن، ویژگی ها، مزایا و کاربردها و همچنین پارامتر های اثر گذار بر قیمت آن بیشتر آشنا شوید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09129512165 و 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب می باشدکه به منظور تصفیه فاضلاب هایی که منشا انسانی دارند، استفاده می شود. فاضلاب های ورودی به این پکیج دارای BOD و COD در حد پایین می باشند و Ph در حد خنثی قرار گرفته است.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شامل مجموعه ای از تجهیزات است که برای از بین بردن آلاینده های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی از فاضلاب بهداشتی، مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به فرایند مشخص شده برای تصفیه فاضلاب، تجهیزات و قطعات متفاوتی در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود.

فاضلاب ورودی پس از عبور از بخش های مختلف و حذف آلاینده های آن، در مرحله ی نهایی به سطح مطلوبی از کیفیت می رسد. آب خروجی امکان ورود به محیط زیست و استفاده ی مجدد برای بخش های کشاورزی یا صنعتی را دارد. علاوه بر این می توان از این آب به عنوان آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن نیز استفاده کرد.

ویزگی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پلی اتیلن - آب سازه

روش تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب ساختمان های مسکونی، اداری و کمپ های کارگری و … به دو بخش آب سیاه فاضلاب حاصل از توالت و سرویس بهداشتی و آب خاکستری شامل فاضلاب تولیدی از استحمام، شست و شو دسته بندی می شود. این دو فاضلاب دارای ویژگی های خاصی هستند و نوع تصفیه هر کدام متفاوت می باشد. بهتر است با اهداف توسعه پایدار، آب خاکستری با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مورد بازیافت قرار بگیرد.

به طور کلی BOD فاضلاب خانگی در محدوده 200 میلی گرم بر لیتر قرار می گیرد که شامل 40 درصد پروتئین، 50 درصد کربوهیدرات و 10 درصد چربی و روغن می شود. مقدار نیتروژن و فسفر در فاضلاب خانگی بسیار کم است. در مناطق روستایی به علت مصرف آب کمتر دبی ورودی پایین تر است اما این دبی پایین باعث افزایش غلظت آلاینده ها در فاضلاب بهداشتی در روستا می شود.

لازم به ذکر است چون در فاضلاب بهداشتی مقدار زیادی از آلاینده های خطرناک و میکروب های بیماری زا و همچنین مواد دارویی و شیمیایی، موجود می باشد، به همین دلیل فرآیند تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی پیچیده تر بوده و حذف آلاینده ها زمان بر می باشند.

در ادامه انواع روش تصفیه فاضلاب بهداشتی قرار داده شده است، با ما همراه باشید تا با آنها آشنا شوید.

تصفیه فیزیکی فاضلاب بهداشتی

تصفیه فیزیکی شامل کلیه فرایند هایی است که فاضلاب بدون استفاده از مواد شیمایی و به شکل فیزیکی تصفیه می شود.  آشغالگیری، دانه گیری و ته نشینی همگی از مجموعه تصفیه فیزیکی می باشند.

تصفیه شیمیایی فاضلاب بهداشتی

در صورتی که آلودگی فاضلاب بالا باشد و زمان تصفیه محدود از پلی الکترولیت ها به منظور ته نشینی سریع تر زیست توده هایی که توسط باکتری ها تشکیل شده است استفاده می شود. هم چنین در آخرین مرحله از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با کمک دستگاه کلر زن تمامی عوامل بیماری زا و ویروس ها از بین می روند.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب انسانی

تصفیه بیولوژیکی مهم ترین بخش پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در این روش با کمک باکتری ها تمامی مواد آلی موجود در فاضلاب به کربن دی اکسید و آب تجزیه می شود. این تصفیه می تواند به شکل هوازی و بی هوازی صورت می پذیرد.

تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی

برای تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی از مخازن خاص استفاده می شود تا هیچگونه هوایی وارد فرایند نشود. باکتری های بی هوازی در این روش تصفیه فاضلاب را انجام می دهند. گاز متان و H2S دو گاز مهم تولیدی در تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش بی هوازی هستند. در این روش تصفیه به دلیل عدم نیاز به تجهیزات هوادهی هزینه ساخت و بهره برداری کاهش می یابد.

تصفیه فاضلاب به روش هوازی

در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی از فرایند هوازی استفاده می شود. خصوصیات و دبی فاضلاب مهم ترین فاکتور ها در انتخاب فرایند مناسب در پکیج تصفیه پساب بهداشتی هستند. انواع فرایند ها به طور کلی شامل هوادهی گسترده، MBBR، IFAS و A2O می شود. در ادامه انواع فرایندهای مورد استفاده برای تصفیه پساب بهداشتی را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

 • فرایند هوادهی گسترده EAAS
 • فرایند هوادهی گسترده MBBR با پکینگ مدیا معلق
 • فرایند هوادهی گسترده IFAS با پکینگ مدیا ثابت
 • فرایند MBR راکتور بیولوژیکی غشایی
 • فرایند SBR راکتور ناپیوسته متوالی
 • فرایند RBC دیسک های بیولوژیکی چرخان
 • دستگاه تصفیه فاضلاب (ETP)
 • پکیج تصفیه فاضلاب (STP)
 • پکیج تصفیه فاضلاب CETP برای صنایع کوچک
 • پکیج تصفیه با استفاده از فرآیند لجن فعال (ASP)
 • پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از فرآیند تثبیت تماس CSAS با لجن فعال

 

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی - اب سازه

 فرایند EAAS

رایج ترین فرایند تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده از فرایند هوادهی گسترده EAAS می باشد. در این روش از مخازن جداگانه برای هوادهی و زلال سازی فاضلاب استفاده می شود. از مزایای این روش کارایی و راندمان بالا این فرایند می باشد. این فرایند تصفیه پساب بهداشتی در هر سه نوع پکیج پلی اتیلنی، فلزی و فایبرگلاس قابل اجرا می باشد.

فرایند تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش هوادهی گسترده EAAS - آب سازه

فرایند SBR

تصفیه فاضلاب بهداشتی با استفاده از فرایند SBR یکی دیگر از زیر مجموعه های تصفیه به روش هوازی است. اساس کار در این روش پر کردن و تخلیه مخازن است. برخلاف فرایند هوادهی گسترده این پکیج شامل ته نشینی اولیه می شود و زمان هوادهی در آن کم تر است. تفاوت تصفیه فاضلاب SBR با روش های دیگر این است که در این روش تمامی فرآیند های تصفیه در یک مخزن صورت می گیرد. به این ترتیب که یک مخزن پر می شود و سپس فرایند ته نشینی، هوادهی، زلال سازی و کلر زنی در مخزن صورت می پذیرد و سپس تخلیه می شود.

فرایند MBBR

تصفیه فاضلاب انسانی به کمک فرایند MBBR ترکیبی از روش لجن فعال و صافی چکنده است. 50 تا 70 درصد مخزن هوادهی در این فرایند از پکینگ مدیا یا حامل های معلق پر می شود. مدیا با قرار دادن بیشترین سطح ویژه ممکن به با کتری های تجزیه کننده سرعت تصفیه فاضلاب را افزایش می دهند.

فرایند  IFAS

در تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش  IFAS همانند روش MBBR از پکینگ مدیا برای تصفیه استفاده می کند. با این تفاوت که در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی IFAS مدیا به صورت ثابت طراحی می شود. میکرواورگانیسم ها بر روی صفحات پکینگ مدیا رشد و مواد آلی را تجزیه می کنند. از مزایای این روش می توان به حذف 95 درصدی BOD، سرعت بالای فرایند بین 4 تا 6 ساعت، مقاومت بالا در برابر شوک های آلی اشاره کرد.

فرایند پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی IFAS- آب سازه

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 • آشغالگیری
 • دانه گیری
 • ته نشین سازی
 • شناورسازی
 • چربی گیری
 • فیلترینگ
 • هوادهی
 • لجن فعال
 • کلرزنی
 • کنترل pH خروجی

 

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی همه ی واحدهای یک تصفیه خانه بزرگ را در خود جای داده است. همه ی پکیج های تصفیه بهداشتی شامل یک واحد پیش تصفیه می شوند که مواد معلق و بزرگ تر را حذف می کند. در این واحد معمولا از آشغالگیر استفاده می شود. در صورتی که فاضلاب ورودی دارای پیک های زیادی باشد یک مخزن متعادل کننده پس از آشغالگیر و پیش از واحد تصفیه بیولوژیکی در نظر گرفته می شود تا دبی ورودی و میزان آلاینده ها متعادل شوند.

مخزن هوادهی مهم ترین بخش از پکیج تصفیه فاضلاب است که 90 درصد تصفیه در این مخزن صورت می گیرد. با توجه به وجود مقادیر زیاد آلاینده های آلی در فاضلاب انسانی، در این مخزن میکرواورگانیسم ها تمامی مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه کرده و باعث تصفیه فاضلاب می شوند. جهت سرعت بخشیدن به کار باکتری ها هوادهی به شکلی مصنوعی توسط دیفیوزر ها و بلوئر ها انجام می شود.

مخرن ته نشینی یا زلال ساز پس از مخزن هوادهی جانمایی می شوند. در این مخزن به میکرواورگانیسم ها که در مخزن هوادهی رشد یافته اند اجازه ته نشینی و تشکیل لجن در بستر مخزن داده می شود. بخشی از لجن توسط پمپ به ابتدای فرآیند هوادهی بازگردانده می شوند که به آن لجن برگشتی می گویند. فاضلاب تصفیه شده از سطح مخزن خارج می شود.

در آخرین مرحله به منظور حذف ویروس ها و عوامل بیماری زا از کلر زن برای ضدعفونی کردن پساب تصفیه شده استفاده می شود. سپس پساب برای استفاده مجدد یا تخلیه به منابع آبی از پکیج تخلیه می شود.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی در کارخانه آب سازه، در سه نوع پلی اتیلن، فلزی و فایبرگلاس به منظور تصفیه پساب های بهداشتی که منشا انسانی دارند، طراحی و تولید می شود. این پکیج ها به صورت پیش ساخته می باشند، به طور کامل در کارخانه ساخته شده و به شکل یکپارچه به آسانی در محل نصب می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

به دلیل قیمت پایین تولید محصولات پلی اتیلنی، پکیج تصفیه فاضلاب انسانی پلی اتیلنی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. تمامی اجزای نامبرده شده در بخش قبل را می توان بدون محدودیت درون پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی جایگذاری کرد. به غیر از فرایند MBBR سایر فرایندها با بازدهی بسیار بالا قابل اجرا می باشد. هزینه نهایی ساخت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن از سایر پکیج ها کم تر است.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

شکل مخزن های پکیج تصفیه فاضلاب فلزی مکعب مستطیلی است. همین عامل باعث شده تا بازدهی فرایند تصفیه در مرحله زلال سازی بیشتر از پکیج پلی اتیلنی باشد. این سیستم به شکلی غیر دفنی بر روی زمین و برای مناطقی با رطوبت کم مناسب است.

پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

بهترین و البته گران ترین، پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس می باشد. این پکیج هم به شکل غیر دفنی قابل اجرا بود و می توان بازدهی بالایی را از آن دریافت کرد. تمامی اجزا و فرایند های مورد نیاز برای یک تصفیه کامل قابل اجرا در این پکیج می باشند.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی - آب سازه

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مراکز و مناطقی که منشا فاضلاب انسانی دارند می توان استفاده کزد. به منظور تصفیه فاضلاب ویلا، تصفیه فاضلاب شهرک های مسکونی، کمپ های نظامی و به ویژه مراکز تفریحی مانند تفرجگاه ها، استادیوم، تصفیه فاضلاب بیمارستان و غیره می توان از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی استفاده کرد.

 • کارخانجات و کارگاه ها
 • مجتمع‌ها و ویلاهای مسکونی
 • ساختمان های اداری
 • هتل‌ها و مراکز اقامتی
 • رستوران‌ها و پادگان ها
 • کمپ‌های کارگری و مجتمع‌های تفریحی
 • تصفیه فاضلاب های صنعتی قابل تجزیه بیولوژیکی
 • مناطق مسکونی بطور مثال شهرک های مسکونی و ویلا
 • پایگاه های نظامی و زندان ها
 • مجتمع های اداری و تفریحی
 • بیمارستان
 • و…

 

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی خانگی

 • استفاده از یک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می تواند مزایای زیادی را با خود به همراه داشته باشد. به عنوان مثال در ویلا ها می توان با استفاده از یک پکیج تصفیه فاضلاب ویلا هم از آلوده کرده محیط زیست جلوگیری کرد و هم از پساب تصفیه شده به منظور آبیاری فضای سبز استفاده کرد.
 • پکیج تصفیه فاضلاب انسانی یا بهداشتی به صورت پیش ساخته می باشد و در نتیجه هزینه نصب آن بسیار پایین بوده و سرعت نصب بسیار بالا می باشد.
 • در صورت نبود فضای کافی می توان آن را به صورت دفنی اجرا کرد.
 • در صورت گسترش طرح در سال های آینده می توان پکیج تصفیه فاضلاب را نیز ارتقا داد.
 • به علت پیش ساخته بودن نصب آن به آسانی انجام می شود.
 • وزن پایین دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی باعث می شود انتقال آن راحت انجام می شود.
 • بهره برداری از آن به راحتی انجام می شود و نیاز به متخصص ندارد.
 • به صورت دفنی و غیر دفنی قابل اجرا می باشد.
 • استفاده مجدد از  پساب تصفیه شده برای مصارف گوناگون.
 • طول عمر بالا
 • مقرون بصرفه
 • مقاوم در برابر سایش و خوردگی
 • نیاز به فضای کم جهت نصب
 • حمل و نقل آسان
 • بیشترین بازده در تصفیه
 • و…

نصب و راه اندازی پکیج های تصفیه فاضلاب انسانی

لازم به ذکر است که کلیه ی امور مربوط به طراحی و ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلاب با هدف راه‌اندازی و بهره برداری مفید از آنها صورت می گیرد. تخصص و تجربه متخصصان شرکت فنی مهندس آب سازه در ساخت و نصب سیستم های تصفیه فاضلاب باعث شده است که حداکثر بهره وری و کیفیت در تصفیه فاضلاب حاصل گردد.

استقرار یک سیستم تصفیه فاضلاب در چهار مرحله طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری تقسیم بندی می گردد. پس از به پایان رسیدن مرحله طراحی و ساخت لازم است که فرآیند نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب انجام گیرد. پس از آن بسته به نوع فرایند تصفیه پس از طی دوره راه اندازی، سیستم به بازده اصلی و کامل خود می رسد.

خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

خرید پکیج تصفیه فاضلاب خانگی بسیار مهم و حساس است. پکیج ها بسیار  متنوع با اختصاص قیمت های زیاد به خود وجود دارد. در نتیجه برای خرید هوشمندانه این محصول، باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. در کنار افزایش اطلاعات، استفاده از مشاوره افراد خبره در این زمینه می تواند موثر باشد. خوشبختانه در شرکت آب سازه امکان مشاوره رایگان پیش از خرید وجود دارد تا شما با خیال راحت تری اقدام به خرید تجهیزات تصفیه فاضلاب به صورت پکیج کنید.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

از عوامل تاثیرگذار بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان به کمیت فاضلاب ورودی، کیفیت پساب خروجی، شرایط منطقه ای، تجهیزات مصرفی، نوع فاضلاب، روش تصفیه، ابعاد مخزن و غیره اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، انسانی و خانگی می توانید با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید و از مشاوره رایگان تیم متخصص ما بهره ببرید.

نام دستگاه: ✅ پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
جنس بدنه: ✅ فلزی، پلی اتیلنی، فایبرگلاس
کاربرد: ✅ تصفیه فاضلاب بهداشتی، خانگی و انسانی
خدمات: ✅ طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
ضمانت: ✅ دارای ضمانت و خدمات پس از فروش

سوالات متداول پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

به طور معمول برای تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی از روش لجن فعال استفاده می شود. به منظور ارتقا عملکرد فرایند های توسه یافته لجن فعال مورد استفاده قرار می گیرند.

در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه فاضلاب به با فرایند های بیولوژیکی اتفاق می افتد. اما در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی وظیفه اصلی تصفیه بر عهده فرایند شیمیایی می باشد.

به دلیل کمبود منابع آبی و لزوم بازگردانی آب و استفاده مجدد از پساب های تصفیه شده، باید فاصلاب بهداشتی انسانی مورد تصفیه و بازچرخانی قرار بگیرد.

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به شکل پیش ساخته می باشند و با توجه به فضای در دسترس می توان آن ها را به شکل دفنی و غیر دفنی نصب نمود.

امتیاز 5/5 از 6 رای

محصولات مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب می باشد که جهت تصفیه پساب صنعتی از فرآیند هایی مانند انعقاد و لخته سازی،...
آشغالگیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی و یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب است....
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
شرکت آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع دیفیوزر هوادهی می باشد. از دیفیوزر شرکت آب سازه در انواع پروژه های بزرگ و کوچک مانند پکیج...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخ دوار یا (RBC) Rotating Biological Contactor، یکی از تجهیزات تصفیه فاضلاب است که به عنوان یک فرآیند...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با راندمان بالا بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل...
پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یا روش هوادهی EAAS که معادل Extended Aerobic Activated Sludge می باشد، یکی از مرسوم ترین روش های...
چربی گیر یکی از تجهیزات تصفیه فاضلاب است که با استفاده از آن می توان، چربی ها را به دام انداخت و از جریان آب...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=4210

نظرات شما

3 پاسخ

 1. سلام برای تصفیه فاضلاب های کمپ های کارگری با ظرفیت 400 نفر کدام روش های بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی رو پیشنهاد میدید؟ و هزینه اش چطور برآورد می شود؟

 2. با سلام
  بنده مدیر یک ساختمان اداری در استان کرمان می باشم. این ساختمان حدود 300 نفر کارمند دارد که به طور میانگین روزانه 8 ساعت کار می کنند. لطفا یک برآورد از حجم پکیج تصفیه فاضلاب و قیمت آن در اختیار بگذارید.

  1. سلام و عرض ادب
   با توجه به مشخصات ارائه شده پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با حجم 25 متر مکعب در شبانه روز نیاز می باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی، قیمت و ارئه مشخصات دقیق لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا از مشاوره همکاران بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *