پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تامین آب و رعایت اصول بهداشتی دو نیاز اساسی است که بر سلامتی انسان ها به طور مستقیم اثر می گذارد. تصفیه فاضلاب مهم ترین دغدغه در بحث مدیریت فاضلاب است. در این راستا استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب یکی از راه های نوین برای تصفیه فاضلاب انسانی است. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی به شکلی اختصاصی توسط گروه صنعتی آب سازه در سه نوع پلی اتیلن، فلزی و فایبرگلاس برای تصفیه پساب های سبک با آلایندگی پایین که منشا انسانی دارند طراحی و تولید می شود.

جهت دریافت مشاوره اختصاصی از مهندسین طراح و سازنده پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با ما در تماس باشید.

09129512165 و 02126410244 و 02126410245

با استفاده از روش های متنوع فیزیکی، شیمیایی و زیستی می توان فاضلاب بهداشتی را تصفیه کرد. فرایند های بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی شامل فرایند های SBR، MBBR، IFAS و هوادهی گسترده می باشد. با ما همراه باشید تا با پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، اجزای آن، کاربردها و پارامتر های اثر گذار بر قیمت آن بیشتر آشنا شوید.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب به دو نوع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی دسته بندی می شود. به منظور تصفیه فاضلاب هایی که منشا انسانی دارند، پکیج تصفیه فاضلاب انسانی- بهداشتی قابل استفاده می باشد . فاضلاب های ورودی به این پکیج دارای BOD و COD در حد پایین می باشند و pH در حد خنثی قرار گرفته است. تمامی اجزا و تجهیزات تصفیه فاضلاب موجود در یک تصفیه خانه بزرگ فاضلاب در این پکیج با ابعاد کوچک تر تعبیه شده است. بنابراین می تواند همانند یک تصفیه خانه بزرگ فاضلاب بهداشتی- انسانی را تصفیه نماید.

خصوصیات فاضلاب بهداشتی - آب سازه

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی همه ی واحدهای یک تصفیه خانه بزرگ را در خود جای داده است. همه ی پکیج های تصفیه بهداشتی شامل یک واحد پیش تصفیه می شوند که مواد معلق و بزرگ تر را حذف می کند. در این واحد معمولا از آشغالگیر استفاده می شود. در صورتی که فاضلاب ورودی دارای پیک های زیادی باشد یک مخزن متعادل کننده پس از آشغالگیر و پیش از واحد تصفیه بیولوژیکی در نظر گرفته می شود تا دبی ورودی و میزان آلاینده ها متعادل شوند.

مخزن هوادهی مهم ترین بخش از پکیج تصفیه فاضلاب است که 90 درصد تصفیه در این مخزن صورت می گیرد. با توجه به وجود مقادیر زیاد آلاینده های آلی در فاضلاب انسانی، در این مخزن میکرواورگانیسم ها تمامی مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه کرده و باعث تصفیه فاضلاب می شوند. جهت سرعت بخشیدن به کار باکتری ها هوادهی به شکلی مصنوعی توسط دیفیوزر ها و بلوئر ها انجام می شود.

مخرن ته نشینی یا زلال ساز پس از مخزن هوادهی جانمایی می شوند. در این مخزن به میکرواورگانیسم ها که در مخزن هوادهی رشد یافته اند اجازه ته نشینی و تشکیل لجن در بستر مخزن داده می شود. بخشی از لجن توسط پمپ به ابتدای فرآیند هوادهی بازگردانده می شوند که به آن لجن برگشتی می گویند. فاضلاب تصفیه شده از سطح مخزن خارج می شود.

در آخرین مرحله به منظور حذف ویروس ها و عوامل بیماری زا از کلر زن برای ضدعفونی کردن پساب تصفیه شده استفاده می شود. سپس پساب برای استفاده مجدد یا تخلیه به منابع آبی از پکیج تخلیه می شود.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با توجه به جنس بدنه

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی را می توان در سه جنس بدنه پلی اتیلن، فلزی و فایبر گلاس تولید کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی پلی اتیلنی

به دلیل قیمت پایین تولید محصولات پلی اتیلنی، پکیج تصفیه فاضلاب انسانی پلی اتیلنی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. تمامی اجزای نامبرده شده در بخش قبل را می توان بدون محدودیت درون پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی جایگذاری کرد. به غیر از فرایند MBBR سایر فرایندها با بازدهی بسیار بالا قابل اجرا می باشد. هزینه نهایی ساخت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن از سایر پکیج ها کم تر است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی فلزی

شکل مخزن های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی فلزی مکعب مستطیلی است. همین عامل باعث شده تا بازدهی فرایند تصفیه در مرحله زلال سازی بیشتر از پکیج پلی اتیلنی باشد. این سیستم به شکلی غیر دفنی بر روی زمین و برای مناطقی با رطوبت کم مناسب است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی فایبرگلاس

بهترین و البته گران ترین پکیج، پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی فایبر گلاس می باشد. این پکیج هم به شکل دفنی و هم غیر دفنی قابل اجرا بود و می توان بازدهی بالایی را از آن دریافت کرد. تمامی اجزا و فرایند های مورد نیاز برای یک تصفیه کامل قابل اجرا در این پکیج می باشند.

فرایند های بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

 در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی از فرایند هوازی و درواقع به طور جزئی تر فرایند لجن فعال استفاده نمود. خصوصیات و دبی فاضلاب مهم ترین فاکتور ها در انتخاب فرایند مناسب در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی هستند. انواع فرایند ها به طور کلی شامل هوادهی گسترده، MBBR، IFAS و A2O می شود.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی - آب سازه

 فرایند هوادهی گسترده Extended Aeration

روش هوادهی گسترده EAAS از مخازن جداگانه برای هوادهی و زلال سازی فاضلاب استفاده می کند. این روش رایج ترین روش به کار رفته در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در کنار کارایی بالا و هزینه ساخت کم و در هر سه پکیج پلی اتیلنی، فلزی و فایبرگلاس قابل اجرا می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی-آب سازه

فرایند تصفیه فاضلاب انسانی SBR

تصفیه فاضلاب به استفاده از فرایند SBR یکی دیگر از زیر مجموعه های تصفیه به روش هوازی است. اساس کار در این روش پر کردن و تخلیه مخازن است. برخلاف فرایند هوادهی گسترده این پکیج شامل ته نشینی اولیه می شود و زمان هوادهی در آن کم تر است. تفاوت تصفیه فاضلاب SBR با روش های دیگر این است که در این روش تمامی فرآیند های تصفیه در یک مخزن صورت می گیرد. به این ترتیب که یک مخزن پر می شود و سپس فرایند ته نشینی، هوادهی، زلال سازی و کلر زنی در مخزن صورت می پذیرد و سپس تخلیه می شود.

فرایند  MBBR

تصفیه فاضلاب انسانی به کمک فرایند MBBR ترکیبی از روش لجن فعال و صافی چکنده است. 50 تا 70 درصد مخزن هوادهی در این فرایند از پکینگ مدیا یا حامل های معلق پر می شود. مدیا با قرار دادن بیشترین سطح ویژه ممکن به با کتری های تجزیه کننده سرعت تصفیه فاضلاب را افزایش می دهند.

فرایند تصفیه فاضلاب بهداشتی IFAS

تصفیه فاضلاب IFAS همانند روش MBBR از پکینگ مدیا برای تصفیه فاضلاب استفاده می کند. با این تفاوت که در پکیج تصفیه فاضلاب IFAS مدیا به صورت ثابت طراحی می شود. میکرواورگانیسم ها بر روی صفحات پکینگ مدیا رشد و مواد آلی را تجزیه می کنند. از مزایای این روش می توان به حذف 95 درصدی BOD، سرعت بالای فرایند بین 4 تا 6 ساعت، مقاومت بالا در برابر شوک های آلی اشاره کرد.

فرایند پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی IFAS- آب سازه

روش های بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

در هر پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان از سه روش برای تصفیه فاضلاب استفاده کرد.

تصفیه فیزیکی

روش اول روش تصفیه فیزیکی است. تصفیه فیزیکی شامل کلیه فرایند هایی است که فاضلاب بدون استفاده از مواد شیمایی و به شکل فیزیکی تصفیه می شود.  آشغالگیری، دانه گیری و ته نشینی همگی از مجموعه تصفیه فیزیکی می باشند.

تصفیه بیولوژیکی

تصفیه بیولوژیکی مهم ترین بخش پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در این روش با کمک باکتری ها تمامی مواد آلی موجود در فاضلاب به کربن دی اکسید و آب تجزیه می شود. این تصفیه می تواند به شکل هوازی و بی هوازی صورت می پذیرد.

تصفیه شیمیایی

در صورتی که آلودگی فاضلاب بالا باشد و زمان تصفیه محدود از پلی الکترولیت ها به منظور ته نشینی سریع تر زیست توده هایی که توسط باکتری ها تشکیل شده است استفاده می شود. هم چنین در آخرین مرحله از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با کمک دستگاه کلر زن تمامی عوامل بیماری زا و ویروس ها از بین می روند.

تصفیه بی هوازی

برای تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی از مخازن خاص استفاده می شود تا هیچگونه هوایی وارد فرایند نشود. باکتری های بی هوازی در این روش تصفیه فاضلاب را انجام می دهند. گاز متان و H2S دو گاز مهم تولیدی در تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش بی هوازی هستند. در این روش تصفیه به دلیل عدم نیاز به تجهیزات هوادهی هزینه ساخت و بهره برداری کاهش می یابد.

طراحی پکیج تصفیه فاصلاب بهداشتی- انسانی

به منظور طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی ابتدا باید اطلاعات اولیه از فاضلاب ورودی مشخص شود.

پارامترهای مورد نیاز برای طراحی عبارتند از:

  • دبی فاضلاب ورودی
  • کیفیت فاضلاب ورودی
  • کیفیت فاضلاب خروجی
  • فضای در دسترس
  • هزینه در نظر گرفته شده برای ساخت
  • و غیره

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پس از مشخص شدن ضوابط طراحی و تعیین جنس بدنه، گروه تخصصی آب سازه متشکل از مهندسین محیط زیست، عمران و  مکانیک اقدام به ساخت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می نمایند. این پکیج ها به صورت پیش ساخته می باشند به این معنا که به طور کامل در کارخانه ساخته شده و به شکل یکپارچه به آسانی در محل نصب می شوند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مراکز و مناطقی که منشا فاضلاب انسانی دارند می توان استفاده کزد. به منظور تصفیه فاضلاب ویلا، تصفیه فاضلاب شهرک های مسکونی، کمپ های نظامی و به ویژه مراکز تفریحی مانند تفرجگاه ها، استادیوم، تصفیه فاضلاب بیمارستان و غیره می توان از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی استفاده کرد.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

ویدیو کلیپ بکار گیری پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در ویلا

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

  • استفاده از یک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می تواند مزایای زیادی را با خود به همراه داشته باشد. به عنوان مثال در ویلا ها می توان با استفاده از یک پکیج تصفیه فاضلاب ویلا هم از آلوده کرده محیط زیست جلوگیری کرد و هم از پساب تصفیه شده به منظور آبیاری فضای سبز استفاده کرد.
  • پکیج تصفیه فاضلاب انسانی یا بهداشتی به صورت پیش ساخته می باشد و در نتیجه هزینه نصب آن بسیار پایین بوده و سرعت نصب بسیار بالا می باشد.
  • در صورت نبود فضای کافی می توان آن را به صورت دفنی اجرا کرد.
  • در صورت گسترش طرح در سال های آینده می توان پکیج تصفیه فاضلاب را نیز ارتقا داد.

خصوصیات فاضلاب بهداشتی ورودی به پکیج

فاضلاب به دو دسته کلی فاضلاب انسانی (بهداشتی یا شهری) و فاضلاب صنعتی تقسیم بندی می شود. فاضلاب صنعتی بیشتر با مواد شیمیایی، COD بالا، pH قلیایی و اسیدی، غلظت بالای فلزات سنگین و نیتروژن و فسفر بالا شناخته می شوند در حالی که فاضلاب بهداشتی BOD بالایی دارد و دارای ویروس ها و میکرواورگانیسم های بیماری زا است. تفاوت فاضلاب بهداشتی و صنعتی باعث می شود تا روش تصفیه فاضلاب هم در هر بخش متفاوت باشد.

فاضلاب بهداشتی به دو بخش آب سیاه فاضلاب حاصل از توالت و سرویس بهداشتی و آب خاکستری شامل فاضلاب تولیدی از استحمام، شست و شو دسته بندی می شود. بهتر است با اهداف توسعه پایدار آب خاکستری مورد بازیافت قرار بگیرد.

به طور کلی BOD فاضلاب خانگی در محدوده 200 میلی گرم بر لیتر قرار می گیرد که شامل 40 درصد پروتئین، 50 درصد کربوهیدرات و 10 درصد چربی و روغن می شود. مقدار نیتروژن و فسفر در فاضلاب خانگی بسیار کم است. در مناطق روستایی به علت مصرف آب کمتر دبی ورودی پایین تر است اما این دبی پایین باعث افزایش غلظت آلاینده ها در فاضلاب بهداشتی در روستا می شود.

نحوه تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

با توجه به نوع فاضلاب، میزان تصفیه مورد نیاز، روش تصفیه، ابعاد مخزن پکیج تصفیه فاضلاب و غیره می توان قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی را تعیین کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، انسانی و خانگی می توانید با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید و از مشاوره رایگان تیم متخصص ما بهره ببرید.

نام دستگاه: ✅ پکیج تصفیه فاضلاب بهداستی
جنس بدنه: ✅ فلزی، پلی اتیلنی، فایبرگلاس
کاربرد: ✅ تصفیه فاضلاب بهداشتی، خانگی و انسانی
خدمات: ✅ طراحی و ساخت انواع پکیج تصفیه فاضلاب فلزی و پلی اتیلن
ضمانت: ✅ دارای ضمانت و خدمات پس از فروش

سوالات متداول

به طور معمول برای تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی از روش لجن فعال استفاده می شود. به منظور ارتقا عملکرد فرایند های توسه یافته لجن فعال مورد استفاده قرار می گیرند.

در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه فاضلاب به با فرایند های بیولوژیکی اتفاق می افتد. اما در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی وظیفه اصلی تصفیه بر عهده فرایند شیمیایی می باشد.

به دلیل کمبود منابع آبی و لزوم بازگردانی آب و استفاده مجدد از پساب های تصفیه شده، باید فاصلاب بهداشتی انسانی مورد تصفیه و بازچرخانی قرار بگیرد.

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به شکل پیش ساخته می باشند و با توجه به فضای در دسترس می توان آن ها را به شکل دفنی و غیر دفنی نصب نمود.

امتیاز 5/5 از 2 رای

محصولات مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد. جهت تصفیه پساب از فرآیند هایی مانند انعقاد و لخته سازی، کنترل...
آشغالگیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی است. آشغالگیر از واحد های تصفیه فیزیکی پکیج...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
انتقال هوا با استفاده از بلوئر یا دمنده هوا به لوله کشی وارد شده و از طریق دیفیوزرهای حباب درشت یا حباب ریز در عمق...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخ دوار یا (RBC) Rotating Biological Contactor ، در تصفیه فاضلاب به عنوان یک فرآیند تصفیه ثانویه استفاده می شوند. در این...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل می باشد. نمونه...
پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یا روش هوادهی EAAS که معادل Extended Aerobic Activated Sludge می باشد، یکی از مرسوم ترین روش های...
چربی گیر چیست؟ چربی و روغن و گریس یکی از مهمترین آلاینده ها  در انواع پساب ها هستند. وظیفه اصلی چربی گیر جمع کردن چربی و...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=4210

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *