پکیج تزریق مواد شیمیایی - آب سازه

پکیج تزریق مواد شیمیایی آب سازه

گروه تخصصی و صنعتی مهندسی آب سازه به عنوان یکی از تولید کننده های اصلی انواع پکیج های تزریق مواد شیمیایی، ارائه دهنده خدمات تخصصی در این راستا شامل: طراحی اولیه پکیج های تزریق مواد شیمیایی، انتخاب تجهیزات اساسی پکیج های تزریق مواد شیمیایی، تامین قطعات اصلی و جایگزینی قطعات معیوب پکیج های تزریق مواد شیمیایی، تولید و ساخت با امکان بازرسی در محل کارگاه پکیج های تزریق مواد شیمیایی و همچنین نصب و راه اندازی و عیب یابی سیستم پکیج تزریق مواد شیمیایی می باشد. پکیج تزریق مواد شیمیایی، به عنوان یکی از محصولات مهم و اصلی گروه صنعتی و تخصصی آب سازه بوده و کارشناسان متخصص و مهندسین مجرب مکانیک و عمران فرایند شرکت تخصصی آب سازه بصورت 24 ساعته، ارائه دهنده خدمات مهندسی در این زمینه می باشند.

پکیج تزریق مواد شیمیایی چیست؟

پکیج های تزریق، مواد شمیایی را جهت مصارف گوناگون در دوزهای متفاوت و در فشار های مختلف در خطوط لوله، مخازن تحت فشار و غیره وارد می کند. در مصارف مختلف از قبیل تصفیه آب و فاضلاب، کارخانجات صنعتی و پالایشگاه ها، افزودن مواد شیمیایی متعدد به منظور رسوب زدایی، ضدعفونی، جداسازی ذرات معلق و لخته سازی آنها از آب و سایر سیالات یکی از ضروری ترین کارها می باشد. پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی به مجموعه ای از چند مخزن، میکسر و دوزینگ پمپ و اتصالات گفته میشود. در این پکیج مواد شیمیایی مورد نظر را برای تزریق به سیال مورد نظر آماده نموده و به آن می افزاید. هدف از تولید پکیج تزریق بدین صورت می باشد که تمام مراحل انجام این کار به صورت اتوماتیک و بدون دخالت اپراتور انجام پذیرد. در نتیجه میزان مواد افزوده شده کاملا دقیق تعیین و تزریق می گردد.

قسمت های مختلف پکیج تزریق

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ وظیفه تزریق مواد شیمیایی با ظرفیت و فشار مشخص را بر عهده دارد. با توجه به اینکه پمپ تزریق در تماس با مواد شیمیایی می باشد، در نتیجه باید در برابر خوردگی کاملا عایق و مقاوم باشد. به همین خاطر، قطعات و بخش های مختلف آن از قبیل واشر و شیر مکش و همچنین هد پمپ که به WET معروف می باشد را از متریال های مقاوم از قبیل پی وی سی، پلی پروپلین، PVDF  و استیل استنلس و PTFF  می سازند. استفاده از این متریال ها در طراحی و ساخت پمپ تزریق مواد شیمیایی باعث می شود تا مواد اسیدی و بازی و واکنش های شیمیایی صورت گرفته با آنها باعث خوردگی و پوسیدگی و خرابی در قطعات مختلف پمپ نشود.

دوزینگ پمپ تزریق به صورت دستی و اتوماتیک قابل تنظیم می باشد و موتور آن با کمک انرژی برق، الکترومغناطیس و پنوامتیک (بادی) و هیدورلیک عمل می کند. نگهداری و تعمیر این بخش از دستگاه تزریق مواد شیمیایی از بالاترین اهمیت برخوردار است و اختلال در روند کار آن و عدم تزریق مواد به اندازه مورد نیاز عواقب زیادی را به همراه دارد.

مخزن آماده سازی پکیج تزریق

به منظور ذخیره سازی یا رقیق سازی محلول از یک یا چند مخزن استفاده می شود. هر یک از این مخازن وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. معمولا در پکیج های تک مخزنی آماده سازی محلول و تزریق از یک مخزن انجام می گیرد. در نوع دو مخزنی پس از آماده سازی سیال و رسوب انجام شده محلول به مخزن دوم انتقال یافته و عملیات تزریق از مخزن دوم صورت می گیرد. لازم است مخزن پکیج تزریق مواد شیمیایی کاملا در برابر تماس با مواد اسیدی و غیره مقاوم بوده و به مرور در آن خوردگی و پوسیدگی ایجاد نگردد .

جنس این مخزن بسته به نوع محلول از جنس پلی اتیلن، استیل ضد زنگ، فولادی با پوشش اپوکسی می باشد. شکل آن می تواند استوانه ای یا مستطیلی، تک لایه یا چند لایه و عمودی یا افقی باشد. ظرفیت مخزن آماده سازی محلول دز تزریق و مدت زمان ذخیره سازی تعیین می شود. معمولا در مصارف غذایی و بهداشتی از مخازن با استاندارد و گرید غذایی استفاده می شود. گروه صنعتی آب سازه، تامین کننده مخزن آماده سازی پکیج تزریق مواد شیمیایی از مخازن با بالاترین کیفیت موجود در بازار کشور می باشد.

خرید پکیج تزریق مواد شیمیایی

تابلو قدرت و فرمان و برد کنترل

به منظور کنترل و تنظیم دز و فشار پکیج تزریق مواد شیمیایی و ارسال فرمان قطع و وصل به دوزینگ پمپ و میکسر از تابلو کنترل که ممکن است بصورت دستی و یا تمام اتوماتیک باشد استفاده می شود. در مدل اتوماتیک می بایست از دوزینگ پمپ ها با قابلیت اتصال به آنالایزر و پراب استفاده کرد.

همزن یا میکسر پکیج تزریق

جهت تنظیم دوز مواد شیمیایی تزریقی می بایست مواد ابتدا کاملا در آب و یا سیال مورد نظر به صورت یکنواخت حل شود. این مواد ممکن است به صورت جامد و مایع باشند که با کمک میکسر یا همزن با دور و توان مختلف در آب کاملا حل شده و محلول یک دست بدست می آید. این بخش از دستگاه دارای اجزای دیگری از قبیل موتور، شفت، پروانه، گریبکس و کوپلینگ می باشد. معمولا در انتخاب جنس همزن و میکسر باید با توجه به نوع ماده تزریقی از متریال مناسب ضد خوردگی و زنگ زدگی استفاده گردد. همچنین جهت تنظیم دور میکسر از گیر بکس با توان های متفاوت استفاده می شود.

شاسی استقرار پکیج تزریق مواد شیمیایی

به منظور ثابت نگه داشتن و قرار دادن اجزای پکیج از شاسی استقرار استفاده می شود. نکته حائز اهمیت در انتخاب شاسی نوع و جنس متریال شاسی استقرار می باشد که با توجه به شرایط محیط و سیال تزریقی می توان از کربن استیل با پوشش مناسب رنگ اپوکسی و یا فولاد ضد زنگ (ss316، ss304) استفاده نمود.

اتصالات پکیج تزریق

جنس لوله و اتصالات ارتباطی مصرفی نیز می بایست با توجه به آب و هوای منطقه و مواد شیمیایی مورد استفاده از پلی اتیلن و یا استنلس استیل استفاده نمود. در پایپینگ و لوله کشی های داخلی و خارجی مخازن و پکیج های تزریق مواد شیمیایی آب سازه، توجه به این نکته بسیار ضروری می باشد. در قسمت های خورنده پکیج و در آب و هوای مرطوب، از پایپینگ استنلس استیل استفاده می شود.

پکیج تزریق مواد شیمیایی1

طرز کار پکیج تزریق مواد شیمیایی

روند کار پکیج تزریق مواد شیمیایی در حالت کلی به دو بخش تقسیم می گردد که شامل تهیه و آماده سازی محلول و تزریق آن می باشد. در مرحله تهیه و آماده سازی مواد شیمیایی ابتدا پودر یا مایع مورد نظر وارد مخزنی می گردد که در آن میکسر با دور قابل تنظیم قرار دارد. مواد مورد نظر با آب مخلوط شده و وارد مرحله تزریق می شود. برای تزریق این محلول، دوزینگ پمپ در نظر گرفته شده است که می تواند محلول به دست آمده را به مقدار مشخص به مخزن بعدی تزریق کند. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که در طراحی پکیج تزریق مواد شیمیایی وجود دارد، نحوه تنظیم دوز پمپ تزریق می باشد که در برخی دستی و در برخی کاملا اتوماتیک قابل تنظیم است.

انواع دوزینگ پمپ های پکیج تزریق

 • پمپ تزریق پلانجری (Plunger metering pumps)
 • پمپ تزریق تیوبی یا لوله ای (Peristaltic pumps)
 • پمپ تزریق دیافراگمی مکانیکی (mechanically deflected diaphragm)
 • پمپ تزريق دیافراگمی هیدرولیک (hydraulically deflected diaphragm)

هر یک از پمپهای فوق برای کاربردهای متفاوت طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال پمپهای تیوبی برای کار در فشارهای پایین و پمپهای پلانجری برای تزریق مواد شیمیایی در فشارهای بالا کاربرد دارند. نیروی محرکه پمپ نیز با توجه به شرایط کارکرد امکان تغییر دارد. پمپهای تزریق با سه نیرو محرکه مختلف سلنویید، موتور الکتریکی و بادی تولید می شوند. پمپهای دیافراگمی که از پرکاربردترین پمپهای تزریق در صنعت به شمار می روند، در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی طراحی و ساخته می شوند. در طراحی مکانیکی، دیافراگم پمپ که وظیفه مکش و پمپاژ سیال را به عهده دارد، توسط نیروی مکانیکی و به صورت پالسی حرکت رفت و برگشتی انجام می دهد. در پمپهای هیدرولیکی نیز روغن حرکت رفت و برگشتی پیستون را به دیافراگم منتقل می کند.

قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی

مهمترین مواد شیمیایی قابل تزریق با پکیج های تزریق مواد شیمیایی

از مهمترین مواد شیمیایی در پکیج های تزریق شامل موارد زیر می شود:

 • مواد شیمیایی ضد خوردگی
 • دمولسیفایر
 • حذف کننده اکسیژن محلول
 • بایوساید
 • اسید و باز
 • محلول ضد فوم
 • مواد منعقد کننده
 • انواع محلول کلر
 • آنتی اسکالانت

مواد شیمیایی ضدخوردگی (Corrosion inhibitor)

پدیده خوردگی معمولا ماهیت الکتروشیمیایی دارد. در نتیجه به منظور مهار خوردگی باید واکنش های آندی و کاتدی فرایند خوردگی را متوقف نمود. مواد بازدارنده خوردگی ترکیبات شیمیایی هستند که با اضافه شدن به یک مایع یا گاز، می توانند خوردگی در ماده را کاهش دهد. این مواد شیمیایی، جذب سطح فلزات می شوند و یک لایه محافظ با اثر مهار کنندگی یا ترکیبی از یون های بازدارنده در سطح فلزی ایجاد می نمایند که در نهایت مانع از خوردگی می شود. در واقع مهارکننده یک لایه محافظت کننده اکسیدی از فلز پایه بر سطح ایجاد می کند.

مواد شیمیایی که به عنوان مهار کننده خوردگی یا کروژن اینهیبیتور (Corrosion inhibitor) استفاده می گردند می توانند با ماهیت مصنوعی و یا طبیعی باشند. این مواد دارای مکانیزم عملیاتی مثل ترکیبات آنودیک، کاتودیک، مخلوط آنودیک-کاتودیک و یا عملیات جذب می باشند.

دمولسیفایر(Demulsifier)

دمولسیفایرها برای شکستن امولسیون و جداسازی سریعتر و با راندمان بالاتر مواد امولسیون به کار می روند. از دمولسیفایرها در صنایع بالادستی نفت و گاز برای جداسازی روغن از آب شور همراه نفت خام استفاده بیشمار می شود. انواع مختلف دمولسیفایرها در جداسازی روغن از آب شور در تصفیه سرچاهی کاربرد دارند. دمولسیفایرهای آمینی، پلیمری، اسیدی و غیره از انواع مختلف امولسیفایرها هستند. این مورد استفاده برای شکستن امولسیون روغن در آب شور همراه نفت هستند. پکیج تزریق دمولسفایر، ماده شیمیایی مورد نیاز را با دبی مشخص و در فشار تعیین شده به محلول خام اولیه تزریق می کند.

حذف کننده اکسیژن محلول(Oxygen scavenger)

حذف کننده اکسیژن ماده ای است که در آن یک یا چند ماده واکنش پذیر می توانند با اکسیژن ترکیب شوند و اکسیژن موجود را کاهش دهند یا به طور کامل از بین ببرند. یک نمونه از مواد اکسیژن زدا غیر آلی، سولفیت است، در حالی که نمونه هایی از پاک کننده های اکسیژن آلی شامل تانن، DEHA  و کربوهیدرازید می باشند.

جاذب های اکسیژن به بسته بندی محصور شده اضافه می شوند تا به حذف یا کاهش سطح اکسیژن در بسته کمک کنند. آن ها برای کمک به حفظ ایمنی محصول و افزایش ماندگاری استفاده می شوند. انواع زیادی جاذب اکسیژن برای پوشش طیف گسترده ای از کاربردها در دسترس است. اجزای یک جاذب اکسیژن با توجه به کاربرد مورد نظر، فعالیت آب محصول محفوظ و سایر عوامل متفاوت هستند. غالباً جاذب اکسیژن در یک کیسه یا بسته متخلخل محصور می شود اما می تواند بخشی از فیلم ها و ساختارهای بسته بندی باشد. برخی دیگر بخشی از ساختار پلیمری هستند. در واقع فرآیند اکسیژن زدایی با استفاده از ماده اکسیژن زدا صورت می گیرد.

بایوساید(Biocide)

بایوساید یک عامل بازدارنده است که از طریق شیمیایی یا بیولوژیکی از رشد و انتشار میکرو ارگانیسم مضر را جلوگیری می کند. مواد بایوساید نیز به عنوان عامل ضد رسوب و ضد عفونی کننده نه تنها در تصفیه آب صنعتی با عمر کوتاه ، بلکه به عنوان یک ضد عفونی کننده در استخرهای شنا استفاده می شود.

تزریق مواد شیمیایی -آب سازه

اسید و باز (Acid)

تنظیم PH یکی از نیازمندی های اصلی در فرایندهای شیمیایی است. تزریق اسید و باز متداول ترین روش برای تنظیم PH سیالات فرایندی است. اسید سولفوریک و کاستیک نیز از پرکاربردترین اسیدها و بازهایی هستند که در صنایع مختلف برای تنظیم PH مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول تزریق اسید یا باز تا رسیدن PH سیال فرایندی تا PH مورد نظر(Set point) انجام می شود. کنترل دقیق PH از طریق ارسال بازخورد اندازه گیری PH بعد از تزریق اسید یا باز به سیستم کنترل انجام می شود.

محلول ضد فوم (Anti foaming agent)

ضد کف ها بیشتر در فرایند تصفیه فاضلاب جهت جلوگیری از تولید بیش از حد کف در مخازن هوادهی استفاده می شوند. ضد فوم ها مواد شیمیایی هستند که برای پيشگيری از توليد و ساخت کف بکار می روند، همچنين کف های ايجاد شده را می شکنند. برای پيشگيری از توليد کف و تمايل به کف کردن به مدار بسته آمين در گردش مواد ضد کف تزريق می شود. گاهی برای واکنش به کف ايجاد شده اقدام به تزريق می گردد و سرانجام مواد ضد کف سرتاسر محلول پخش شده و در برج های احياء و تماس همراه محلول آمين می چرخد.

در بازار هزاران نوع ضد فوم مختلف موجود می باشد. البته هر مواد شیمیایی که اثرات بی ثبات کنندگی روی کف ايجاد کند ضد کف می باشد. کارايی آن بستگی به خواص شيميايی محلول، شرايط عملياتی و عوامل فعال در سطح که سبب کف می شود دارد.

مواد منعقد کننده ( Coagulant & Flocculant)

مواد شیمیای منعقد کننده در فرایندهای جداسازی کاربرد دارند. این مواد برای لخته سازی ذرات نامحلول با اندازه کوچک و جداسازی سریعتر آنها به کار می روند. کنترل دقیق غلظت ماده منعقد کننده در راندمان لخته سازی بسیار موثر است. پکیج های تزریق مواد منعقد کننده جامد مجهز به مخزن آماده سازی و میکسر برای اختلاط و محلول سازی می باشند. معمولا فرایند انعقاد و لخته سازی به صورت متوالی پس از تزریق مواد منعقد کننده و لخته ساز در تانکهای مجزا انجام می شوند. زمان ماند عملیات انعقاد پایین و زمان ماند عملیات لخته سازی بالا است.

انواع محلول کلر (Chlorine solution)

کلر یکی از رایج ترین مواد گندزدا در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد. کلر به دو صورت هیپو کلریت کلسیم (کلر پودری) و هیپو کلریت سدیم یا آب ژاول (کلر مایع) تزریق می گردد. کلر پودری ابتدا در مخزن آماده سازی در آب حل و در دوزهای مناسب تزریق می گردد. کلیه متریال مصرفی در ارتباط با کلر (به دلیل خورندگی شدید کلر) می بایست از مواد ضد خوردگی استفاده گردد.

آنتی اسکالانت (Anti Scalant)

آنتی اسکالانت (Antiscalant) از مواد شیمیایی رسوب زدا در صنعت تصفیه آب و تصفیه فاضلاب است. اصلی ترین کاربرد آن در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس جهت پیشگیری از پوسته پوسته شدن غشای دستگاه RO است. آنتی اسکالانت در مرحله ی پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی نقش بسیار مهمی دارد. این محصولات سازگار با منعقد کننده های موجود در بازار هستند موجود که می توانند با آن ها استفاده شوند.

خرید قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی

مزایای پکیج تزریق مواد شیمیایی تولیدی گروه صنعتی آب سازه

 • مخزن آماده سازی با گرید غذایی جهت تامین مواد اولیه تا 24 ساعت
 • طراحی دقیق و علمی بر اساس نوع فرآیند
 • میکسر دارای شافت و پروانه از جنس استنلس استیل دارای الکتروموتور ساخت اروپای غربی با توان و سرعت مناسب
 • دوزینگ پمپ تزریق از برندهای معتبر اروپای غربی مانند: EMEC PROMINENT،ETATRON،INJECTA، SEKO و غیره
 • سیستم سنجش Online مقدار محلول (ORP) و یا آنالایزر با قابلیت تنظیم مقدار تزریق به صورت اتوماتیک
 • تابلو برق با قطعات ساخت اروپای غربی برند اشنایدر و یا برندهای مشابه
 • شاسی استقرار از جنس کربن استیل با سه لایه پوشش رنگ اپوکسی و یا استنلس استیل 316

برای دریافت قیمت خرید و مشخصات پکیج تزریق مواد شیمیایی با کارشناسان متخصص آب سازه تماس بفرمایید

2 دیدگاه

 1. سلام
  این پکیج ها برای تزریق سدیم هگزا متا فسفات مناسبه؟

  1. سلام مهدس نیازی عزیز
   با تغییر و سفارشی سازی پکیج می توان هر نوع ماده شیمیایی را برای پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده کرد.
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ ۰۹۱۲۹۵۱۲۱۶۵ ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است