منهول کاروگیت آب سازه

منهول کاروگیت - آب سازه

منهول چیست؟

منهول (به انگلیسی Manhole به معنی: آدم رو) یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به يكديگر مورد استفاده قرار می ‌گیرد. مثلاً در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می كنند. یا در سیستم ‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل ‌ها در زیر زمین از منهول استفاده می ‌شود.

البته همگی در سطح شهر به انواع آنها برخوردیم، دریچه‌ هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری ‌های مختلفی استفاده می ‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و غیره). منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آنها نيز با درپوش پوشانده مي شود. منهول ‌ها را از جنس بتن، آجر، پلی اتیلن، پلی اتیلن کاروگیت و پلاستیک می ‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود. همچنین درپوش های آنها نیز از جنس پلی اتیلن، فولاد، چدن وغیره است.

تقسیم ‌بندی منهول ‌ها را باید با توجه به محل کاربرد

منهول‌ های با قطر کم

در خطوط فرعی شبکه فاضلاب معمولا از منهول هایی با قطر کم استفاده می شود چرا که در بخش از شبکه قطر لوله‌ها کم استف دبی پایینی جریان دارد و تعداد لوله‌های وارده زیاد است. در نتیجه از این نوع به دلایل در خطوط فرعی شبکه ها استفاده می شود:

 • قطر کم لوله‌ها
 • دبی جریان کم
 • تعداد لوله‌های وارده ممکن است زیاد باشد.

منهول ‌های با قطر بالا

در خطوط اصلی فاضلاب به دلیل بالا بودن قطر لوله ها و افزایش دبی از منهول هایی با قطر بیشتر استفاده می شود. در نتیجه از این نوع منهول به دلیل زیر در خطوط اصلی شبکه ها استفاده می شود:

 • قطر زیاد لوله ‌ها
 • دبی جریان بالا
 • تعداد لوله ‌های وارده محدود یا یکی است.

چرا از منهول کاروگیت آب سازه استفاده کنیم؟

با پیشرفت تکنولوژی و نمایان شدن مشکلات منهول ‌های بتنی و آجری، منهول ‌های پلی اتیلن کاروگیت بسیار طرفدار پیدا کردند. این دسته از منهول ‌ها در تمامی موارد مورد ذکر وضع بهتری به نسبت دیگر منهول ‌ها داشته و در بلند مدت باعث کاهش هزینه ‌های بسیار زیاد نگهداری مي ‌گردند. همچنین این نوع منهول ها دارای عمر طولانی‎تری نیز مي باشند.

مزایا منهول کاروگیت - آب سازه

مزاياي منهول كاروگيت آب سازه

 • وزن كم: منهول ‌های کاروگیت دارای وزن بسیار کمی می ‌باشند و همین ویژگی باعث حمل‌ و نقل آسان ‌تر و نصب سریع ‌تر آنها می شود.
 • مقاومت بالا: این دسته از منهول ‌ها در برابر ضربات و همچنین زلزله و دیگر حوادث مقاومت بسیار بیشتری دارند.
 • عمر بالا: منهول ‌های کاروگیت دارای عمر بیش از پنجاه سال می ‌باشند و حتی پس از پایان یافتن کارایی خود، دارای قابلیت بازیافت می باشند.
 • نگهداري آسان: علاوه بر عمر بالا، یکی از مهم ترین مزایای این دسته از منهول‌ ها نگهداری ارزان و آسان آنها می‌باشد که باعث می ‌شود بسیار محبوب باشند.
 • تغییر سايز: منهول‌ های کاروگیت قابلیت افزایش طول و اتصالات بعد از اجرای پروژه را دارند که این ویژگی منحصربه ‌فرد را دیگر منهول ‌ها دارا نمی‌ باشند.

اجزای منهول کاروگیت - آب سازه

 • نصب سريع، آسان و ارزان: منهول هاي کاروگیت برای نصب و اجرا بسیار مناسب می‌باشند. به دلیل وزن کم بسیار آسان‌تر و سریع‌تر در محل خود نصب می‌شوند و نیازی به تجهیزات مربوط به حمل و نصب بارهای سنگین ندارند. از این رو هزینه نصب آنها پایین‌تر از دیگر منهول ‌ها می‌باشد. همچنین این دسته از منهول ‌ها ضایعات بسیار کمتری دارند که باعث کاهش هزینه‌ ها می‌گردد و اتصالات بین آنها آسان‌تر و سریع‌تر نصب می شود.
 • زبری و اصطکاک کم: این ویژگی باعث می ‌شود که مواد مختلف در آن ته ‌نشین نگردند که در خطوط فاضلاب کارآیی بسیار زیادی دارد. همچنین باعث افزایش چند برابری طول عمر به نسبت منهول‌ های بتنی و آجری می‌گردد.
 • زمان توليد كوتاه: مدت‌زمانی که نیاز است تا منهول‌ های کاروگیت تولید شوند بسیار کوتاه ‌تر از دیگر منهول‌ های پیش‌ساخته می‌ باشد، که این امر باعث کاهش زمان اجرای پروژه می‌گردد.
 • سازگاري با محيط زيست: منهول ‌های کاروگیت علاوه بر اینکه قابلیت بازیافت دارند، جلوی نشت سیالات به خصوص فاضلاب را می‌گیرند. همچنین این منهول‌ ها جلوی لانه‌گذاری موجودات موذی و جونده را می‌گیرند که این امر باعث افزایش عمر این خطوط می‌گردد.
 • آب بندي بالا: منهول‌ های کاروگیت به دلیل جنس و نحوه اجرا دارای آب‌ بندی فوق‌العاده بالا می‌باشند. این امر امکان نشت سیالات چه از خارج و چه از داخل منهول را ار بین می برد و در محل‌های اتصالات نیز هیچ‌گونه نشتی اتفاق نمی افتد. این ویژگی در صنایع فاضلاب و پتروشیمی بسیار حائز اهمیت می ‌باشد.

نصب منهول کاروگیت - آب سازه

مواد اولیه منهول کاروگیت آب سازه

مواد اولیه منهول های کاروگیت از بهترین و درجه یک ترین مواد اولیه موجود ساخته می شود. تمام منهول های تولیدی شرکت آب سازه از استاندارد های به روز و با استفاده از نرم افزار های محاسباتی در زمینه محاسبه بارهای وارده بر منهول های کاروگیت طراحی می شود.

منهول کاروگیت شرکت آب سازه با رنج وسیعی از کاربرد ها در سیستم فاضلاب شهری و فاضلاب صنعتی و هم با کاربرد ‌های مختلف در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه ‌ها و خطوط انتقال شهری دارای مشخصات عمومی زیر می ‌باشد. مواد پلی اتیلن۳۸۴۰ قابل بازیافت بوده و زنجیره پلیمری آن بسیار فشرده است. این فشردگی سبب افزایش چگالی مواد پلی اتیلن می شود و در نتیجه مقاومت مکانیکی آن افزایش می یابد. همچنین فشردگی زنجیره های پلیمری سبب مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی و تنش ها و استرس های محیطی می شود.

طراحی منهول کاروگیت - آب سازه

استاندارد سازی منهول ‌کاروگیت آب سازه

شرکت آب سازه دارای آزمایشگاه کنترل کیفی مجهز به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی می‌ باشد. با انجام آزمون ‌های دقیق بر روی تولیدات خود براساس استاندارد های داخلی و خارجی توانسته است محصولاتی با کیفیت بالا را وارد بازار نماید. آزمون های انجام شده بر اساس استاندارد های DIN 16961-ISIRI 9116- EN 13476 می ‌باشد.

در این شرکت آزمون ‌ها به شرح زیر انجام می ‌پذیرد:

پارامتر استاندارد توضیحات
دانسیته ISIRI 7175-5 ویژگی های فیزیکی پلی ‌اتیلن را می‌توان از روی چگالی با تقریب خوبی پیش ‌بینی کرد. به این منظور در این شرکت این آزمون به روش شناور سازی بر روی مواد اولیه و محصول انجام می‌ پذیرد.
شاخص جریان مذاب ISIRI 6980 این آزمون روشی برای اندازه ‌گیری نرخ جریان جرمی مواد مذاب نرم، تحت شرایط مشخص دما و برحسب گرم بر ده دقیقه است .
مقاومت حلقوی بلند مدت DIN 16961 استحکام حلقوی دراز مدت لوله، تعیین‌کننده عمر یک لوله در برابر فشارهای خارجی وارد برآن می باشد.
مقاومت حلقوی کوتاه ‌مدت ISO 9969 این آزمون روشی برای اندازه‌گیری مقاومت حلقوی لوله ‌ها  می ‌باشد.
انعطاف‌پذیری حلقوی EN 1446 وقتی لوله تحت فشار قرار گیرد، تحت یک تنش خاص، تغییر شکل ایجاد شده کشسان می ‌باشد و با کاهش تنش، لوله به شکل اولیه خود باز می‌ گردد. در این آزمون لوله تحت فشار قرار می‌گیرد تا به اندازه 30%  قطر آن خمیده گردد. پس از حذف نیرو، لوله بایستی به حالت اولیه خود برگردد و هیچگونه تحرک و شکستگی دائمی در لوله مشاهده نگردد.
اندازه‌گیری میزان دوده ISIRI 7175-2 رنگ لوله بر روی پایداری درازمدت لوله در برابر باد و آفتاب موثر است. دوده که برای سیاه کردن پلی ‌اتیلن به آن افزوده می ‌شود، پایداری بسیار مناسبی در برابر پرتو فرابنفش ایجاد می‌ کند. توسط این آزمون میزان دوده مواد اولیه و محصول کنترل می‌ گردد.
پراکنش دوده ISIRI 7175-6 پراکنش دقیق و خوب دوده در پلی ‌اتیلن برای دستیابی به ویژگی ‌های کارکردی مورد نظر، مورد اهمیت می ‌باشد. ضمن اینکه پراکنش مناسب دوده در صافی سطح لوله بسیار موثر می ‌باشد. دراین آزمون چگونگی پراکنش و توزیع دوده بررسی می ‌گردد.
بازگشت حرارتی ISIRI 7175-3 طی این روش طول مشخصی از لوله در دمای 110 درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود. بعد از مرحله حرارت دادن سطوح لوله از لحاظ نقایصی چون شکاف، تاول یا جداسازی دیواره‌ ها بررسی می ‌گردد.
کنترل ابعادی

DIN 16961-

ISIRI 9116

توسط این کنترل قطر داخل، ضخامت جداره داخلی و ارتفاع پروفیل‌ های تولیدی مورد بررسی قرار می ‌گیرند.
کشش خط جوش EN 1979 توسط این آزمون با استفاده از دستگاه کشش، استحکام کششی خط جوش لوله ‌های کاروگیت اندازه‌گیری می ‌شود. طی این آزمون لوله کاروگیت باید بتواند حداقل نیروی کششی لازم برای خط جوش را تحمل کند.
آب بندی _ در این آزمون فشار آبی به اندازه 0.5 بار به مدت یک دقیقه بر لوله وارد می ‌شود و هیچ نشستی نباید در لوله صورت گیرد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است