منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن یک مخزن یا دریچه عمودی از جنس پلی اتیلن است که برای متصل کردن مجراها و شبکه های انتقال آب و فاضلاب استفاده می شود. در عصر حاضر کانال های انتقال فاضلاب جزو پروژه هایی هستند که ساخت آنها از حساسیت خاصی برخوردار است. اگر سیستم و شبکه انتقال فاضلاب دچار مشکل بشود یا به خوبی فاضلاب به درستی هدایت نشود، بوی بد ناشی از فاضلاب و اثرات ناشی از نشت آن بر محیط زیست، بسیار خطرناک و مضر است و ممکن است زندگی انسان ها را مختل و حیات جانوران را به خطر بیاندازد.  به همین علت امروزه از منهول پلی اتیلن پیش ساخته برای دسترسی به شبکه فاضلاب شهری استفاده می شود.

 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

منهول پلی اتیلن چیست؟

منهول پلی اتیلن (Polyethylene manhole) یا به اصطلاح فارسی آدم رو در واقع بخشی از اتصالات یک شبکه انتقال آب و فاضلاب و یا برق و مخابرات است، که به عنوان یک گودال دسترسی یا محفظه بازرسی و نگهداری از لوله ها و شبکه به ویژه لوله های فاضلابی، از آن استفاده می شود.

از منهول پلی اتیلن در خطوط انتقال و شبکه های فاضلاب برای دسترسی بیشتر به شبکه استفاده می شود. این منهول ها دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند آنها را برتر از دیگر منهول ها بکند.

امروزه سرعت ساخت و کیفیت منهول برای پیمانکارن پروژه انتقال فاضلاب بسیار مهم است. با استفاده از منهول های پلی اتیلن پیش ساخته می توان این دغدغه را برطرف کرد. در گذشته منهول بتنی بسیار رایج بود که در محل ساخته می شد. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی انواع منهول پیش ساخته برای تسریع در فرایند نصب و ساخت منهول مورد استفاده است. در شرکت آب سازه منهول پیش ساخته از جنس پلی اتیلن تک جداره و کاروگیت ساخته و قابل اجرا می باشد.

"مشخصات

کاربرد های منهول پلی اتیلن

یکی از کاربردهای اساسی منهول، استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای دسترسی آسان تر انسان به شبکه های انتقال فاضلاب است. با استفاده از آدم رو ها می توان مجراهای فاضلاب که در جهات مختلف قرار دارند را با یکدیگر مرتبط کرد و دسترسی به شبکه را آسان تر کرد. همچنین با استفاده از منهول ها می توان روال انتقال آب یا فاضلاب را در لوله ها و شبکه اندازه گیری کرد و زیر نظر قرار داد.

بر اساس تعریف استاندارد ملی 14148 ایران، منهول يا آدم رو در مسيرهای فاضلاب و زهكشی ثقلی مورد استفاده قرار می‌گيرد. در برخی شرایط ها وجود منهول ضروری می باشد. برای مثال در محلی که تغییر زاویه خط شبکه اتفاق می افتد در اغلب استاندارد ها این زاویه افقی 30 درجه عنوان شده است. یا در شبکه هایی که طول خط مستقیم لوله زیرزمینی بیش از 22 متر باشد حتما باید یک منهول در مسیر قرار گیرد. منهول پیش ساخته پلی اتیلنی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در منهول های بتنی دیده نمی شود.

 • تجمیع و توزیع فاضلاب‌های شهری
 • خطوط انتقال برق و مخابرات
 • محل های دفن زباله و فاضلاب بهداشتی
 • هدایت کردن و جمع‌آوری آب‌های زه کشی
 • دسترسی تکنسین‌های فاضلاب و تجهیزات به تأسیسات زیرزمینی
 • استفاده به عنوان تهویه سیستم فاضلابی
 • اتصال دهی در خطوط لوله‌های فاضلابی
 • تغییر جهت، تغییر ارتفاع و یا تغییر در شیب خطوط لوله فاضلابی
 • زهکشی فاضلاب طوفان
 • تغییر دادن قطر لوله‌های فاضلاب

مشخصات فنی منهول پلی اتیلن

منهول های پلی اتیلنی تولیدی شرکت آب سازه از پلي‌اتيلن گريد 3840 پتروشیمی تبریز تولید می شوند. در ايران اين ماده در پالايشگاه‌هاي تبريز و اراك توليد مي‌شود. این پلاستیک خاص به دلیل فشردگی زنجیره های پلیمری دارای مقاومت سایشی عالی، ضربه پذیری فوق العاده و ماندگاری بسیار بالا در برابر اکثر مواد شیمیایی است و نیز حاوی افزودنی های ضد پرتو فرابنفش (Anti UV) بوده که آنرا در مقابل نور خورشید کاملا مقاوم می سازد. در جدول ذيل مشخصات پلي‌اتيلن توليد شده در پالايشگاه‌هاي داخلي آمده است.

"مشخصات

اين ماده قابل بازيافت بوده و زنجيره پليمري آن بسیار فشرده است، اين عامل سبب افزايش چگالي آن مي‌شود  و در نتيجه مقاومت مکانیکی آن افزایش و فشردگي زنجيره‌هاي پليمري سبب مقاومت بالاي آن در برابر مواد شيميايي و تنش‌هاي شكننده محيطي مي‌شود.

اين ماده به صورت اوليه بي‌رنگ و غيرشفاف است و جهت استفاده مي‌توان به آن رنگدانه افزود. سطوح داخلي و خارجي منهول بايد صاف، تميزو عاري از هر گونه نقص باشد. رنگ منهول مي‌تواند هر رنگي باشد، با اين حال رنگ بايد در سراسر سطح آن يكنواخت باشد.

انواع منهول پلی اتیلن

انواع منهول پلی اتیلن از نظر کارکرد به سه دسته گذر مستقیم، جانبی و دراپ تقسیم بندی می شوند.

منهول گذر مستقیم : کاربرد در انشعاب گیری و تجمیع اتصالات خانگی

منهول جانبی: دسترسی به شبكه شفت آن بصورت مجانب و مماس با خط مركزی لوله

منهول ریزشی یا دراپ : کاربرد برای مواردی که نیاز به دراپ بیش از 60 سانتی متر تا 3 متر در خط لوله هست

"انواع

 

مزایای استفاده از منهول پلی اتیلن آب سازه

این منهول ها سازگار با محیط زیست هستند زیرا بر خاک یا زمینی که در آن قرار می گیرد تأثیری ندارد. مزیت اصلی استفاده از آنها این است که در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و نیاز به نگهداری و بازسازی های مکرر ندارند. این منهول ها با لوازم جانبی اضافی مانند نردبان و درپوش ساخته می شوند.

 • طول عمر بالای 60 سال
 • حمل و نقل آسان و ارزان
 • زمان نصب کم
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاومت در برابر سایش برتر
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • سازه های ضد نشت
 • عدم ورود و خروج آب از بدنه منهول
 • با صرفه در زمان و هزینه ها
 • مناسب برای کاربردهای دفن عمیق
 • سفارشی سازی منهول
 • دارای استانداردهای منهول پلی اتیلن

بخشهای مختلف منهول پلی اتیلن

ساختار منهول پلی اتیلن پیش ساخته همانند منهول های آجری قدیمی می باشد. این منهول ها با توجه به تعداد لوله ها ورودی دارای یک یا چندین ورودی هستند. و شامل یک خروجی فاضلاب می شوند. ورودی ها و خروجی های منهول پلی اتیلن بر روی کفی منهول نصب می شوند.

اجزای منهول پلی اتیلن

 

 • بخش ابتدایی یا تیپر
 • بخش میانی منهول یا رایزر
 • بخش پایانی منهول یا کفی
 • واشر های مابین بخش ها
 • پیچ و مهره ها
 • دریچه ها

بخش ابتدایی یا تیپر منهول

بخش بالایی یا دریچه منهول معمولاَ دارای یک سرپوش کامپوزیتی یا چدنی و با قطرهای 60 الی 100 سانتی متر است.  (عمدتاَ 600 در 600 سانتیمتر و به شکل دایره ای) این قسمت به قسمت میانی وصل شده و دریچه منهول روی آن قرار می گیرد. دریچه منهول یکی از مهم ترین بخش های منهول است که در سطح خیابان بر روی آن نصب می شود.

بخش میانی منهول یا رایزر منهول

قسمت میانی منهول یا همان رایزر منهول برای ایجاد عمق درون منهول قرار می گیرند. با توجه به عمق مورد نیاز این قسمت میانی می تواند دارای ارتفاع متفاوتی باشد. درون منهول پلی اتیلنی یک نردبان نصب شده تا مسئول بازرسی از این طریق وارد آدم رو شود.

بخش میانی بایستی کاملاَ مقاوم طراحی شوند تا در برابر انواع فشارهای وارده‌ مقاوم باشند. فاصله میانی  حد فاصل میان کفی و سطح فوقانی گفته میشود. فضایی که پله هایی با عرض 25 و فاصله ارتفاعی 16 سانتی نسبت به همدیگر به آن چسبیده‌اند.

بخش پایانی منهول یا کفی

کفی منهول پلی اتیلن با استحکام بالا، مقاومت در برابر فشارهای وارده و جلوگیری از هرگونه نشتی، به شکل یکپارچه ساخته می شود. با استفاده از چسبها و واشرهای خاص، آب بندی لوله‌های ورودی و خروجی آب بندی می شوند.

بیشتر بخوانید : راهنمای جامع نصب منهول پلی اتیلن و کاروگیت

تولید کننده و سازنده منهول پلی اتیلن

گروه صنعتی و تولیدی آب سازه به عنوان یکی از تولیدکنندگان و سازندگان محصولات پلی اتیلن، دارای استاندارد و گواهی تولید، انواع منهول پلی اتیلن با کاربری های مختلف، مقاوم در برابر نشت رطوبت و مقاوم در برابر مواد خورنده شیمیایی، در اندازه های کوچک تا بسیار بزرگ تولید می کند. این محصول با بهترین کیفیت مواد طراحی، ساخته و اجرا می شود.

طراحی و ساخت منهول پلی اتیلن

در طراحی منهول پلی اتیلن باید یک سری قواعد کلی و نکات اساسی رعایت شود که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته ایم:

 • طراحی ورودی و خروجی به منهول باید به گونه ای باشد که فاضلاب به آرامی از آن عبور کند. و موجب انسداد جریان نشود.
 • مقاومت منهول باید به حدی باشد تا در برابر فشار بار های جانبی و فشار بار ترافیکی مقاومت بالایی داشته باشد.
 • سکو جهت تسهیل عبور کارگران در دو طرف کانال تعبیه شود.
 • تاج لوله های فاضلابی باید در یک تراز قرار بگیرند. اما کف آن ها به وسیله شیب ایجاد شده در کانال منهول بهم متصل می شوند.
 • خروجی منهول باید یو شکل ساخته شود.

بیشتر بخوانید : کاتالوگ منهول پلی اتیلن شرکت آب سازه

منهول پلی اتیلن

محاسبه قطر منهول پلی اتیلن

محاسبه قطر منهول باتوجه به عوامل مهم و متعددی صورت می گیرد. اصلی‌ترین هدف در محاسبه قطر منهول فاضلاب این است که فرد بازدید کننده بتواند به راحتی در درون منهول حرکت کند. جاگذاری پله یا نردبان آدم رو و فرم چاهک آدم رو (مربعی یا مستطیلی)، دیگر عوامل تأثیرگذار در طراحی منهول و محاسبه قطر آن به شمار میرود.

هرچقدر لوله‌های ورودی بیشتری به بدنه منهول اضافه شود، فرمول محاسبه نیز متفاوت تر میشود. اما مجموعاَ فرمول‌ محاسبه حداقل قطر منهول عبارتست از:

"محاسبه

حداقل قطر منهول 600 میلی متر می باشد. در طراحی کفی منهول باید دقت فراوان به عمل آورد چرا که تناسب بالایی با دبی دارد. به طور کلی از منهول پلی اتیلن با قطر کم خطوط فرعی که دبی پایینی دارند و از قطر زیاد برای خطوط اصلی و برای عبور دبی زیاد سیال طراحی می شوند.

محاسبه عمق منهول پلی اتیلن

به طور کلی سه نوع منهول وجود دارد که عبارتند از معمولی، کم عمق و عمیق. نوع منهول بسته به نوع کاربری و سایز خطوط فاضلاب تعیین می شود.

منهول کم عمق: این نوع منهول ها حدود دو تا سه فوت یا 75 تا 90 سانتی متر عمق دارند. معمولاً در ابتدای راه مجرای فاضلاب و در مناطقی که در معرض ترافیک سنگین نیستند قرار می گیرند. این نوع منهول ها برای کارهای تعمیر و نگهداری مناسب هستند.

منهول معمولی: این نوع منهول ها حدود پنج فوت یا 150 سانتی متر عمق دارند و در ابعاد 1 متر مربع یا 1.2*0.9 متر مربع ساخته می شوند. به طور کلی در خط فاضلاب با یک دریچه محکم به عنوان پوشش در بالای آن ها نصب می شوند تا در برابر بار ترافیکی تحمل داشته باشد. به شکل مربعی یا مستطیلی در دسترس هستند.

منهول عمیق: هر منهول با عمق بیشتر از 150 سانتی متر و دارای دریچه محکم جهت مقاومت در برابر بار ترافیکی به عنوان پوشش در ابتدای آن، به عنوان منهول عمیق محسوب می شود. یک نردبان در این منهول ها تعبیه می شود تا در صورت نیاز ورود و خروج پرسنل به آسانی انجام شود.

منهول پلی اتیلن

 

دیگر کاربرد های منهول پلی اتیلن

همانطور که در بالا نیز گفته شد، از منهول در خطوط انتقال آب و فاضلاب استفاده می شود. در ادامه به کاربردهای آن در خطوط انتقال برق و مخابرات می پردازیم.

منهول پلی اتیلن فاضلابی

این نوع منهول از جنس اسپیرال کاروگیت بوده، و به علت مقاوم بودن در برابر مواد خورنده برای دسترسی به شبکه های انتقال فاضلاب استفاده می شوند. منهول پلی اتیلن فاضلابی از قطر 100 الی 200 سانتی متر و در ارتفاع 150 تا 250 سانتی متر قابل تولید در کارخانه هستند. همچنین می توان به درخواست مشتری، این منهول ها را سفارشی و در ابعاد خواسته شده تولید نمود.

منهول پلی اتیلن برق

منهول پلی اتیلن برق مخصوص خطوط انتقال کابل های برق ساخته می شوند. خطوط انتقال برق معمولا به صورت پست های توزیع در دو نوع زمینی و هوایی میباشد و توسط داکت کشی زیر زمینی نیز انجام میشود. بدین منظور لوله های پلی اتیلن متناسب با استاندارد های برق کشی برای عبور کابل ها در زیر زمین تعبیه میشود. چون فواصل این خطوط طولانی است از منهول برق، برای پشتیبان و محافظت کننده از سیم های برق استفاده می‌ شود.

منهول پلی اتیلن مخابراتی

از منهول پلی اتیلن مخابراتی، جهت دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین و برای اتصال چند شبکه مخابراتی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. منهول‌های پلی اتیلن مخابراتی از قطر 60 الی 1800 سانتی متر و در ارتفاع‌ 40 الی 100 سانتی متر با کیفیت عالی تولید می‌شوند. همچنین در صورت نیاز به منهول‌های بزرگتر می‌توان جهت افزایش ارتفاع تا 12 متر از رایزر استفاده کرد.

قیمت و فروش منهول پلی اتیلن

مهم ترین عامل در محاسبه قیمت منهول پلی اتیلن ارتفاع بخش میانی منهول است. هرچقدر ارتفاع بیشتر باشد به تناسب قیمت افزایش پیدا می کند. دو دلیل افزایش قیمت به دلیل افزایش ارتفاع وجود دارد. اول اینکه به طور مشخص افزایش عمق منجر به افزایش طول منهول می شود. دوم اینکه با افزایش طول لایه میانی تا بیش از 6 متر از ضخامت بیشتری در بدنه نیز استفاده می شود. به همین دلیل قیمت افزایش می یابد. عامل دوم در محاسبه قیمت تعیین ابعاد و قطر کفی منهول و سایز لوله های فاضلاب ورودی و خروجی به منهول است.

عوامل موثر در قیمت منهول پلی اتیلن

 • ارتفاع منهول‌های پلی اتیلنی
 • وجود یا عدم وجود نردبان
 •  میزان ورودی و خروجی منهول
 • تعداد بارهایی که روی منهول وجود دارد
 • کیفیت قطعات، اتصالات، لوله ها و…
 • قطر دهانه آدم رو
 • اندازه و قطر ورودی منهول
 • نصب کردن یا نصب نکردن پله
 • جنس دریچه منهول
 • انواع سیستمها و تجهیزات بکار رفته در منهول
 • قابلیت فلنج دار بودن ورودی و خروجی منهول
 • بهره گیری از پله های دسترسی ورود و خروجی
 • نوع دستگاه (تکجداره، منهول دوجداره یا تکجداره سه بخشی).
 • نقشه خطوط انتقال (میزان شیب‌ها، زوایا و سختی نقاط دسترسی) و غیره

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

سوالات متداول منهول پلی اتیلن

جهت اتصال‌دهی لوله‌های دوجداره، پس از تنظیم ارتفاع لوله و فاصله آن از کف منهول، محل دقیق اتصال لوله به منهول را پیدا می کنیم. سپس بر روی دیواره منهول پلی‌اتیلن با گردبر و یا اره یک سوراخ با قطر 1 سانتیمتر یا بیشتر ایجادکرده و اطراف سوراخ را کاملا براده‌برداری می‌نماییم. یک کوپلینک را با استفاده از واشر آب بندی شده روی منهول نصب می کنیم. سپس لوله دوجداره را به داخل کوپلینگ برده و اتصالات را محکم می کنیم.

بستگی به نوع پروژه، مدت زمان انجام پروژه زمان می برد. تمامی امور بر مبنای تعهد هرچه سریعتر پروژه است و در بیشتر موارد پروژه زودتر از موعد تحویل مشتری یا کارفرما داده می شود. ولی در شرایط خاص که در تعهدات نیست امکان تاخیر در تحویل پروژه وجود دارد. ولی به صورت کلی پروژه های انجام شده توسط شرکت ما و به صورت میانگین بین ۳ ماه تا ۲ سال طول می کشد.

خیر. منهول پلی اتیلن در برابر همه مواد شیمیایی و اسیدی کاملاً مقاوم می باشد.

خیر، برخلاف منهول بتنی، در منهول پلی اتیلن آب به هیچ عنوان نمی تواند نفوذ کند و باعث بالا رفتن دبی فاضلاب نمی شود.

با توجه به ویژگی های منهول پلی اتیلن مانند سبک بودن، سرعت زیاد در نصب و اجرای پروژه منهول پیش ساخته، مقاومت در برابر زلزله و کیفیت ساخت بالا و قابلیت مونتاژ در ارتفاع های مختلف، استفاده از این منهول به جای منهول بتنی و آجری توصیه می شود.

امتیاز 5/5 از 6 رای

محصولات مرتبط

اسکرابر پلی اتیلنی، یک مخزن استوانه ای از جنس پلی اتیلن می باشد که با قطر و ارتفاع های مختلف متناسب با نیاز مشتری طراحی...
لوله های کاروگیت، در زمینه زهکشی و انتقال فاضلاب در نقاط مختلف کشور قابل استفاده هستند و در سایزهای مختلف، قابلیت تولید دارند. لوله های...
شرکت آب سازه، بزرگترین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن می باشد. بدین منظور به علت پرکاربرد بودن محصولات پلی اتیلن آنها را به...
انواع لوله پلی اتیلن تک جداره، این روزها در صنایع مختلفی مانند شبکه های آبرسانی، صنایع ساختمانی، اتومبیل سازی و غیره کاربرد گسترده ای دارند....
منهول کاروگیت (به انگلیسی Manhole به معنی: آدم رو) یک نوع مخزن از جنس اسپیرال کاروگیت است که برای متصل کردن چند شبکه و راه...
یکی از مهمترین قطعات یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب، مخزن عمودی یا سپتیک آن است. شرکت آب سازه به عنوان یکی از تولیدکنندگان محصولات پلی اتیلن،...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده محصولان پلی اتیلن از جمله انواع مخازن عمودی و مخزن پلی اتیلن عمودی می باشد. آب سازه، صرفا یک...
دریچه منهول یا درب منهول، به درپوشی گفته می شود که از آن برای پوشش دادن حفره آدم روها و منهول ها در سطح شهر، خیابان،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1967

نظرات شما

6 پاسخ

  1. سلام و عرض ادب
   شرکت آب سازه سازنده انواع منهول پلی اتیلن در ابعاد و ظرفیت های مختلف می باشد. شما تعداد و مشخصات منهول مورد نظر خود را به شماره تلفن 09196576008 در تلگرام یا واتسپ ارسال فرمایید. کارشناسان ما با شما تماس گرفته و در فرایند خرید ، شما را کمک می کنند.

 1. سلام
  وقتتون بخیر
  منهول پلی اتیلنی برای فاضلاب مناسب تره یا منهول کاروگیت؟

  1. سلام جناب آقای قاسمی
   با توجه به ویژگی های ساختاری، منهول کاروگیت برای شبکه انتقال فاضلاب مناسب تر است. این منهول ها بسیار مقاوم در برابر خوردگی و ضربه هستند. منهول کاروگیت را می توان در ابعاد مختلف طراحی و تولید کرد. برای دریافت مشاوره و خدمات خرید، لطفا تعداد و مشخصات منهول مورد نظر خود را به شماره تلفن 09196576008 در واتسپ یا تلگرام ارسال بفرمایید.
   همچنین می توانید با شماره های دفتر در تهران 26410244 و 26410245 تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 2. سلام
  تفاوت هندهول و منهول چیه؟
  تو این متن بهش اشاره ای نشده

  1. سلام و عرض ادب
   مهمترین تفاوت هندهول و منهول ابعاد و کارایی آنهاست.
   هندهول ها را معمولا برای کابل کشی برق، لوله کشی ها و … استفاده میشود و نسبت به منهول ها بسیار کوچک تر هستند.
   به انگلیسی هند هول (hand hole) و منهول (man hole) می شود.
   هندهول بیشتر بدرد جاهایی می خورد که فضا کم است، و فقط ورود دست امکان پذیر است.
   از منهول ها هم بیشتر در جاهایی که ارتفاع مناسب برای ورود فرد برای انجام کار وجود داشته باشد استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *