منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن دریچه عمودی از جنس پلی اتیلن است که برای متصل کردن مجراها و شبکه های انتفال فاضلاب، آب، غیره استفاده می شود. گروه تولیدی آب سازه به عنوان یکی از بزرگترین مراجع و تولیدکنندگان محصولات پلی اتیلن دارای استاندارد و گواهی تولید، منهول پلی اتیلن مقاوم در برابر نشت رطوبت و مقاوم در برابر مواد خورنده شیمیایی را می سازد. منهول ها از جنس های مختلف مانند پلی اتیلن، در اندازه های کوچک تا بسیار بزرگ تولید می شوند و معمولا برای کاربردهای آب و فاضلاب و غیره استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید انواع منهول پلی اتیلن و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09129512165 و 09196576008

امروزه منهول پلی اتیلن پیش ساخته از جمله ابزار مفید و پرکاربرد است که در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. در عصر حاضر کانال های انتقال فاضلاب جزو پروژه هایی هستند که ساخت آنها از حساسیت خاصی برخوردار است. اگر سیستم و شبکه انتقال فاضلاب دچار مشکل بشود یا به خوبی فاضلاب به درستی هدایت نشود، بوی بد ناشی از فاضلاب و اثرات ناشی از نشت آن بر محیط زیست، بسیار خطرناک و مضر است. ممکن است زندگی انسان ها را مختل و حیات جانوران را به خطر بیاندازد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

منهول یا آدم رو چیست؟

منهول (manhole) یا به اصطلاح فارسی آدم رو در واقع بخشی از اتصالات یک شبکه انتقال فاضلاب، آب و یا برق و مخابرات است. از منهول به عنوان یک گودال دسترسی یا به عنوان محفظه بازرسی و نگهداری از لوله ها و شبکه استفاده می شود. بنابراین منهول محفظه ای است که برای اتصال لوله ها به ویژه لوله های فاضلابی در یک نقطه به منظور بازرسی، نگهداری و دسترسی کاربرد دارد.

منهول پیش ساخته پلی اتیلن چیست؟

رایج ترین و ارزان ترین نوع منهول پیش ساخته، منهول پلی اتیلن می باشد. از این منهول می توان در خطوط انتقال و شبکه های فاضلاب برای دسترسی بیشتر به شبکه استفاده می شود. این منهول ها دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند آنها را برتر از دیگر منهول ها بکند.

امروزه سرعت ساخت و کیفیت منهول برای پیمانکارن پروژه انتقال فاضلاب بسیار مهم است. با استفاده از منهول های پلی اتیلن پیش ساخته می توان این دغدغه را برطرف کرد. در گذشته منهول بتنی بسیار رایج بود که در محل ساخته می شد. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی انواع منهول پیش ساخته برای تسریع در فرایند نصب و ساخت منهول مورد استفاده است. در شرکت آب سازه منهول پیش ساخته از جنس پلی اتیلن تک جداره و کاروگیت ساخته و قابل اجرا می باشد.

مشخصات فنی منهول پلی اتیلن

اهداف کاربردی منهول پلی اتیلن پیش ساخته

بر اساس تعریف استاندارد ملی 14148 ایران، منهول يا آدم‌رو در مسيرهای فاضلاب و زهكشی ثقلی مورد استفاده قرار می‌گيرد. در برخی از سیستم ها و شرایط ها وجود منهول ضروری می باشد. برای مثال در محلی که تغییر زاویه خط شبکه اتفاق می افتد در اغلب استاندارد ها این زاویه افقی 30 درجه عنوان شده است. یا در شبکه هایی که طول خط مستقیم لوله زیرزمینی بیش از 22 متر باشد حتما باید یک منهول در مسیر قرار گیرد. منهول پیش ساخته پلی اتیلنی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در منهول های بتنی دیده نمی شود.

 • تجمیع و توزیع فاضلاب‌های شهری
 • خطوط انتقال برق و مخابرات
 • محل های دفن زباله و فاضلاب بهداشتی
 • هدایت کردن و جمع‌آوری آب‌های زه کشی
 • دسترسی تکنسین‌های فاضلاب و تجهیزات به تأسیسات زیرزمینی
 • استفاده به عنوان تهویه سیستم فاضلابی
 • اتصال دهی در خطوط لوله‌های فاضلابی
 • تغییر جهت، تغییر ارتفاع و یا تغییر در شیب خطوط لوله فاضلابی
 • زهکشی فاضلاب طوفان
 • تغییر دادن قطر لوله‌های فاضلاب

بیشتر بخوانید : کاتالوگ منهول پلی اتیلن

تولیدکننده و سازنده منهول پلی اتیلن

گروه صنعتی آب سازه به عنوان یکی از تولیدکنندگان و سازندگان منهول پلی اتیلن، فعالیت خود را آغاز کرده است. بنابراین منهول پلی اتیلن یکی از ابتدایی ترین محصولات ساخته شده توسط گروه صنعتی آب سازه می باشد. شرکت آب سازه انواع منهول پلی اتیلن با کاربری های مختلف طراحی و می سازد. با استفاده از این مهنول ها می توان سیستم های انتقال آب و فاضلاب را بهبود بخشید. این محصول با بهترین کیفیت مواد طراحی، ساخته و اجرا می شود.

یکی از کاربردهای اساسی منهول، استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای دسترسی آسان تر انسان به شبکه های انتقال فاضلاب است. با استفاده از آدم رو ها می توان مجراهای فاضلاب که در جهات مختلف قرار دارند را با یکدیگر مرتبط کرد و دسترسی به شبکه را آسان تر کرد. همچنین با استفاده از منهول ها می توان روال انتقال آب یا فاضلاب را در لوله ها و شبکه اندازه گیری کرد و زیر نظر قرار داد.

بیشتر بخوانید : منهول کاروگیت فاضلابی

ابعاد و مشخصات فنی منهول پلی اتیلن

در توليد مواد سازنده منهول‌، از پلي‌اتيلن گريد 3840 با خواص فوق العاده استفاده می‌شود. در ايران اين ماده در پالايشگاه‌های تبريز و اراك توليد می‌شود. در جدول ذيل مشخصات پلی‌اتيلن توليد شده در پالايشگاه‌های داخلی آمده است. شاخص MFR يا همان شاخص جريان مذاب برابر با 4 و چگالی اين نوع پلی‌اتيلن برابر با 0.938 است.

مشخصات فنی پلی اتیلن استفاده شده در منهول پلی اتیلن - آب سازه

انواع منهول پلی اتیلن

انواع منهول پلی اتیلن از نظر کارکرد به سه دسته گذر مستقیم، جانبی و دراپ تقسیم بندی می شوند.

منهول پلی اتیلن گذر مستقیم : کاربرد در انشعاب گیری و تجمیع اتصالات خانگی

منهول پلی اتیلن جانبی: دسترسی به شبكه شفت آن بصورت مجانب و مماس با خط مركزی لوله

منهول پلی اتیلن ریزشی یا دراپ : کاربرد برای مواردی که نیاز به دراپ بیش از 60 سانتی متر تا 3 متر در خط لوله هست

انواع منهول پلی اتیلن، ریزشی، گذر مستقیم و دراپ - آب سازه

 

مزایای استفاده از منهول پلی اتیلن آب سازه

این منهول ها سازگار با محیط زیست هستند زیرا بر خاک یا زمینی که در آن قرار می گیرد تأثیری ندارد. مزیت اصلی استفاده از آنها این است که در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و نیاز به نگهداری و بازسازی های مکرر ندارند. این منهول ها با لوازم جانبی اضافی مانند نردبان و درپوش ساخته می شوند.

 • طول عمر بالای 60 سال
 • حمل و نقل آسان و ارزان
 • زمان نصب کم
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاومت در برابر سایش برتر
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • سازه های ضد نشت
 • عدم ورود و خروج آب از بدنه منهول
 • با صرفه در زمان و هزینه ها
 • مناسب برای کاربردهای دفن عمیق
 • سفارشی سازی منهول
 • دارای استانداردهای منهول پلی اتیلن

بخشهای مختلف منهول پلی اتیلن

ساختار منهول پلی اتیلن پیش ساخته همانند منهول های آجری قدیمی می باشد. این منهول ها با توجه به تعداد لوله ها ورودی دارای یک یا چندین ورودی هستند. و شامل یک خروجی فاضلاب می شوند. ورودی ها و خروجی های منهول پلی اتیلن بر روی کفی منهول نصب می شوند.

اجزای منهول پلی اتیلن

 

 • بخش ابتدایی یا تیپر
 • بخش میانی منهول یا رایزر
 • بخش پایانی منهول یا کفی
 • واشر های مابین بخش ها
 • پیچ و مهره ها
 • دریچه ها

 

بخش ابتدایی یا تیپر منهول

قسمت بالایی منهول پلی اتیلن نیز مخروطی منهول نام دارد.

بخش بالایی یا دریچه منهول معمولاَ دارای یک سرپوش کامپوزیتی یا چدنی و با قطرهای 60 الی 100 سانتی متر است.  (عمدتاَ 600 در 600 سانتیمتر و به شکل دایره ای) این قسمت به قسمت میانی وصل شده و دریچه منهول روی آن قرار می گیرد. دریچه منهول یکی از مهم ترین بخش های منهول است که در سطح خیابان بر روی آن نصب می شود.

بخش میانی منهول یا رایزر منهول

قسمت میانی منهول یا همان رایزر منهول برای ایجاد عمق درون منهول قرار می گیرند. با توجه به عمق مورد نیاز این قسمت میانی می تواند دارای ارتفاع متفاوتی باشد. درون منهول پلی اتیلنی یک نردبان نصب شده تا مسئول بازرسی از این طریق وارد آدم رو شود.

بخش میانی بایستی کاملاَ مقاوم طراحی شوند تا در برابر انواع فشارهای وارده‌ مقاوم باشند. فاصله میانی  حد فاصل میان کفی و سطح فوقانی گفته میشود. فضایی که پله هایی با عرض 25 و فاصله ارتفاعی 16 سانتی نسبت به همدیگر به آن چسبیده‌اند.

بخش پایانی منهول یا کفی

کفی منهول پلی اتیلن با استحکام بالا، مقاومت در برابر فشارهای وارده و جلوگیری از هرگونه نشتی، به شکل یکپارچه ساخته می شود. با استفاده از چسبها و واشرهای خاص، آب بندی لوله‌های ورودی و خروجی آب بندی می شوند.

راهنمای نصب منهول پلی اتیلن

برای نصب منهول پیش ساخته به یک تیم مهندسی متخصص نیاز است. این کار با توجه به نیاز به حفاری تا عمق های خیلی پایین و انجام عملیات نصب در عمق از حساسیت بالایی برخوردار است. فرایند کلی نصب منهول پیش ساخته  به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید : راهنمای جامع نصب منهول پلی اتیلن و کاروگیت

 • حفاری زمین متناسب با ابعاد منهول پیش ساخته
 • نصب بخش تحتانی منهول پیش ساخته
 • اتصال لوله ها به منهول
 • اتصال قسمت میانی و بالایی به منهول

 

طراحی و ساخت منهول پلی اتیلن

در طراحی منهول پلی اتیلن باید یک سری قواعد کلی و نکات اساسی رعایت شود که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته ایم:

 • طراحی ورودی و خروجی به منهول باید به گونه ای باشد که فاضلاب به آرامی از آن عبور کند. و موجب انسداد جریان نشود.
 • مقاومت منهول باید به حدی باشد تا در برابر فشار بار های جانبی و فشار بار ترافیکی مقاومت بالایی داشته باشد.
 • سکو جهت تسهیل عبور کارگران در دو طرف کانال تعبیه شود.
 • تاج لوله های فاضلابی باید در یک تراز قرار بگیرند. اما کف آن ها به وسیله شیب ایجاد شده در کانال منهول بهم متصل می شوند.
 • خروجی منهول باید یو شکل ساخته شود.

 

منهول پلی اتیلن

قطر منهول پلی اتیلن

قطر ورودی یا مخروطی منهول تنوع زیادی ندارد. حداقل قطر 600 میلی متر می باشد. اما در طراحی کفی منهول باید دقت فراوان به عمل آورد چرا که تناسب بالایی با دبی فاضلاب دارد. منهول پلی اتیلن به طور کلی با قطر کم برای خطوط فرعی و قطر بالا برای خطوط اصلی با قطر بالا که فاضلاب با دبی بالا به آن ها وارد می شود طراحی می شوند.

عمق منهول پلیی اتیلن

به طور کلی سه نوع منهول وجود دارد که عبارتند از معمولی، کم عمق و عمیق. نوع منهول بسته به نوع کاربری و سایز خطوط فاضلاب تعیین می شود.

منهول کم عمق: این نوع منهول ها حدود دو تا سه فوت یا 75 تا 90 سانتی متر عمق دارند. معمولاً در ابتدای راه مجرای فاضلاب و در مناطقی که در معرض ترافیک سنگین نیستند قرار می گیرند. این نوع منهول ها برای کارهای تعمیر و نگهداری مناسب هستند.

منهول معمولی: این نوع منهول ها حدود پنج فوت یا 150 سانتی متر عمق دارند و در ابعاد 1 متر مربع یا 1.2*0.9 متر مربع ساخته می شوند. به طور کلی در خط فاضلاب با یک دریچه محکم به عنوان پوشش در بالای آن ها نصب می شوند تا در برابر بار ترافیکی تحمل داشته باشد. به شکل مربعی یا مستطیلی در دسترس هستند.

منهول عمیق: هر منهول با عمق بیشتر از 150 سانتی متر و دارای دریچه محکم جهت مقاومت در برابر بار ترافیکی به عنوان پوشش در ابتدای آن، به عنوان منهول عمیق محسوب می شود. یک نردبان در این منهول ها تعبیه می شود تا در صورت نیاز ورود و خروج پرسنل به آسانی انجام شود.

منهول پلی اتیلن

فرمول محاسبه حداقل قطر منهول

فرمول محاسبه حداقل قطر منهول با توجه به استاندارد 14148 - آب سازه

کاربردهای استفاده از منهول پلی اتیلن

همانطور که در بالا نیز گفته شد، از منهول در خطوط انتقال آب و فاضلاب استفاده می شود. در ادامه به کاربردهای آن در خطوط انتقال برق و مخابرات می پردازیم.

منهول پلی اتیلن برق

منهول پلی اتیلن برق مخصوص خطوط انتقال کابل های برق ساخته می شوند. خطوط انتقال برق معمولا به صورت پست های توزیع در دو نوع زمینی و هوایی میباشد و توسط داکت کشی زیر زمینی نیز انجام میشود. بدین منظور لوله های پلی اتیلن متناسب با استاندارد های برق کشی برای عبور کابل ها در زیر زمین تعبیه میشود. چون فواصل این خطوط طولانی است از منهول های پلی اتیلن برق، برای پشتیبان و محافظت کننده از سیم های برق استفاده می‌ شود.

منهول پلی اتیلن مخابراتی

از منهول پلی اتیلن مخابراتی، جهت دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین و برای اتصال چند شبکه مخابراتی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. منهول‌های پلی اتیلن مخابراتی از قطر 60 الی 1800 سانتی متر و در ارتفاع‌ 40 الی 100 سانتی متر با کیفیت عالی تولید می‌شوند. همچنین در صورت نیاز به منهول‌های بزرگتر می‌توان جهت افزایش ارتفاع تا 12 متر از رایزر استفاده کرد.

قیمت و فروش منهول پلی اتیلن

مهم ترین عامل در محاسبه قیمت منهول پلی اتیلن ارتفاع بخش میانی منهول است. هرچقدر ارتفاع بیشتر باشد به تناسب قیمت افزایش پیدا می کند. دو دلیل افزایش قیمت به دلیل افزایش ارتفاع وجود دارد. اول اینکه به طور مشخص افزایش عمق منجر به افزایش طول منهول می شود. دوم اینکه با افزایش طول لایه میانی تا بیش از 6 متر از ضخامت بیشتری در بدنه نیز استفاده می شود. به همین دلیل قیمت افزایش می یابد. عامل دوم در محاسبه قیمت تعیین ابعاد و قطر کفی منهول و سایز لوله های فاضلاب ورودی و خروجی به منهول است.

عوامل موثر در قیمت منهول پلی اتیلن

 • ارتفاع منهول‌های پلی اتیلنی
 • وجود یا عدم وجود نردبان
 •  میزان ورودی و خروجی منهول
 • تعداد بارهایی که روی منهول وجود دارد
 • کیفیت قطعات، اتصالات، لوله ها و…
 • قطر دهانه آدم رو
 • اندازه و قطر ورودی منهول
 • نصب کردن یا نصب نکردن پله
 • جنس دریچه منهول
 • انواع سیستمها و تجهیزات بکار رفته در منهول
 • قابلیت فلنج دار بودن ورودی و خروجی منهول
 • بهره گیری از پله های دسترسی ورود و خروجی
 • نوع دستگاه (تکجداره، منهول دوجداره یا تکجداره سه بخشی).
 • نقشه خطوط انتقال (میزان شیب‌ها، زوایا و سختی نقاط دسترسی) و غیره

قیمت منهول با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می شود، بنابراین جهت اطلاع از قیمت بروز منهول و دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول منهول پلی اتیلن

میتونید از طریق ایمیل absazeco@gmail.com،تلفن 26410244-021 و یا واتساپ 09129512165 تعداد، نوع و سایز منهول مورد نظر خود را ارسال کنید تا براتون پیش فاکتور صادر شود.

جهت اتصال‌دهی لوله‌های دوجداره، پس از تنظیم ارتفاع لوله و فاصله آن از کف منهول، محل دقیق اتصال لوله به منهول را پیدا می کنیم. سپس بر روی دیواره منهول پلی‌اتیلن با گردبر و یا اره یک سوراخ با قطر 1 سانتیمتر یا بیشتر ایجادکرده و اطراف سوراخ را کاملا براده‌برداری می‌نماییم. یک کوپلینک را با استفاده از واشر آب بندی شده روی منهول نصب می کنیم. سپس لوله دوجداره را به داخل کوپلینگ برده و اتصالات را محکم می کنیم.

بستگی به نوع پروژه، مدت زمان انجام پروژه زمان می برد. تمامی امور بر مبنای تعهد هرچه سریعتر پروژه است و در بیشتر موارد پروژه زودتر از موعد تحویل مشتری یا کارفرما داده می شود. ولی در شرایط خاص که در تعهدات نیست امکان تاخیر در تحویل پروژه وجود دارد. ولی به صورت کلی پروژه های انجام شده توسط شرکت ما و به صورت میانگین بین ۳ ماه تا ۲ سال طول می کشد.

خیر. منهول پلی اتیلن در برابر همه مواد شیمیایی و اسیدی کاملاً مقاوم می باشد.

خیر، برخلاف منهول بتنی، در منهول پلی اتیلن آب به هیچ عنوان نمی تواند نفوذ کند و باعث بالا رفتن دبی فاضلاب نمی شود.

با توجه به ویژگی های منهول  پلی اتیلن مانند سبک بودن، سرعت زیاد در نصب و اجرای پروژه منهول پیش ساخته، مقاومت در برابر زلزله و کیفیت ساخت بالا و قابلیت مونتاژ در ارتفاع های مختلف، استفاده از این منهول به جای منهول بتنی و آجری توصیه می شود.

از آدم رو پلی اتیلن با قطر زیاد برای عبور دبی زیاد فاضلاب و به عنوان خطوط اصلی استفاده می شود. اما منهول پلی اتیلن با قطر کم برای خطوط فرعی و دبی کم فاضلاب کاربرد دارد.

بله، تمامی محصولات ما دارای ضمانت کیفیت هستند و محصولاتی اعم از لوله پلی اتیلن تا 10 سال و دریچه منهول تا 20 سال دارای ضمانت کیفیت میباشند.

استاندارد ملی ایران برای منهول پلی اتیلن شماره ISIRI-14148 می باشد.

به دلیل سرعت انجام پروژه، کاهش هزینه های حمل و دیگر مزایای گفته شده، لازم است که کاربرد منهول های پلی اتیلنی را در دستور اجرای شبکه فاضلاب نیز قرار دهیم.

خیر، در کشورهای پیشرفته اروپایی، امریکا و حتی کشورهای آسیایی امروزه 85% منهول های شبکه های فاضلاب پلی اتیلنی هستند.

توصیه میشود منهول پلی اتیلن در فاصله 50 تا 70 سانتیمتری از لبه جداول یا گاردهای میانی، جانمایی شود.

امتیاز 5/5 از 4 رای

محصولات مرتبط

گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تولید کننده لوله کاروگیت فاضلابی، می باشد. این محصول جزو مهم ترین محصولات گروه تولیدی آب سازه در دسته بندی...
شرکت آب سازه، بزرگترین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن می باشد. بدین منظور به علت پرکاربرد بودن محصولات پلی اتیلن آنها را به...
گروه آب سازه یکی از بزرگ ترین تولید کننده های لوله پلی اتیلن تک جداره در کشور و دارای استاندارد و گواهی تولید لوله های...
شرکت آب سازه یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات پلی اتیلن از جمله انواع منهول می باشد. در شرکت آب سازه منهول ها از جنس...
یکی از مهمترین قطعات یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب، مخزن عمودی یا سپتیک آن است. شرکت آب سازه به عنوان یکی از تولیدکنندگان محصولات پلی اتیلن،...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده محصولان پلی اتیلن از جمله انواع مخازن عمودی و مخزن پلی اتیلن عمودی می باشد. آب سازه، صرفا یک...
دریچه منهول یا درب منهول، به درپوشی گفته می شود که از آن برای پوشش دادن حفره آدم روها و منهول ها در سطح شهر، خیابان،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1967

نظرات شما

6 پاسخ

  1. سلام و عرض ادب
   شرکت آب سازه سازنده انواع منهول پلی اتیلن در ابعاد و ظرفیت های مختلف می باشد. شما تعداد و مشخصات منهول مورد نظر خود را به شماره تلفن 09129512165 در تلگرام یا واتسپ ارسال فرمایید. کارشناسان ما با شما تماس گرفته و در فرایند خرید ، شما را کمک می کنند.

 1. سلام
  وقتتون بخیر
  منهول پلی اتیلنی برای فاضلاب مناسب تره یا منهول کاروگیت؟

  1. سلام جناب آقای قاسمی
   با توجه به ویژگی های ساختاری، منهول کاروگیت برای شبکه انتقال فاضلاب مناسب تر است. این منهول ها بسیار مقاوم در برابر خوردگی و ضربه هستند. منهول کاروگیت را می توان در ابعاد مختلف طراحی و تولید کرد. برای دریافت مشاوره و خدمات خرید، لطفا تعداد و مشخصات منهول مورد نظر خود را به شماره تلفن 09129512165 در واتسپ یا تلگرام ارسال بفرمایید.
   همچنین می توانید با شماره های دفتر در تهران 26410244 و 26410245 تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 2. سلام
  تفاوت هندهول و منهول چیه؟
  تو این متن بهش اشاره ای نشده

  1. سلام و عرض ادب
   مهمترین تفاوت هندهول و منهول ابعاد و کارایی آنهاست.
   هندهول ها را معمولا برای کابل کشی برق، لوله کشی ها و … استفاده میشود و نسبت به منهول ها بسیار کوچک تر هستند.
   به انگلیسی هند هول (hand hole) و منهول (man hole) می شود.
   هندهول بیشتر بدرد جاهایی می خورد که فضا کم است، و فقط ورود دست امکان پذیر است.
   از منهول ها هم بیشتر در جاهایی که ارتفاع مناسب برای ورود فرد برای انجام کار وجود داشته باشد استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *