منبع کویل دار شرکت آب سازه

منبع کویل دار

منبع کویل دار از یک مخزن به همراه یک کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ و یا بخار بویلر در آنها جریان دارد، تشکیل شده است. شرکت مهندسی آب سازه از کویل­ ها در انواع مسی، استیل و فولادی و در اشکال حلزونی و U شکل، مارپیچ و غیره جهت منابع کویل دار بهره می برد. از آنجاییکه مس دارای ظرفیت حرارتی بالایی می­باشد و همچنین رساننده قوی می­باشد، شرکت آب سازه، استفاده از کویل مسی در ضخامت های مختلف و به فرم U  (به دلیل سهولت در سرویس و رسوب زدایی) را پیشنهاد می­دهد.

جنس دیواره منابع کویل دار، گالوانیزه و یا استیل بوده و ضخامت آن بر اساس ظرفیت حجم و فشار سیستم، دمای سیال درون مخزن و ضریب خوردگی آن توسط مهندسین شرکت آب سازه انتخاب می­گردد. این منابع بر حسب شرایط و نیاز جهت نصب در دو حالت افقی و عمودی ساخته می شوند. به طور خلاصه، آب گرم مورد نیاز، ضخامت و نوع ورق بدنه و عدسی ها، بررسی ابعادی منبع کویلی از نظر امکان ورود و نصب در موتورخانه ساختمان و همچنین تعیین نوع کویل و سطح تبادل حرارتی کویل مورد نیاز توسط کارشناسان شرکت مهندسی آب سازه به دقت انجام می­گیرد.

منبع کویل دار (Coil tank) چیست؟

منبع کویل­دار یا منبع کویلی (Domestic Hot Water Generator) مخزنی از جنس استیل و یا گالوانیزه می­باشد که جهت تامین آب گرم مصرفی خانگی، تجاری و صنعتی سبک و نیمه سنگین مورد استفاده قرار می­گیرد. در نقشه ­ها و جداول تاسیساتی منبع کویل دار به اختصار با DHWG مشخص می­گردد.

جهت دستیابی به دمای مناسب آب گرم مصرفی (۵۰ تا ۶۰ درجه­ سانتی­گراد) برای مصارف بهداشتی و شست­وشو باید دمای آب سرد ورودی به سیستم لوله کشی ساختمان به دمای مناسب فوق الذکر رسانده شود. برای انجام این فرآیند روش­های مختلفی وجود دارد که یکی از مناسبترین و متداول­ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن استفاده از منابع کویل دار در تاسیسات ساختمانی می­­باشد.

 

منبع کویل دار

انواع منبع کویل دار شرکت آب سازه

منبع کویل­دار بر اساس محدودیت­­های محل نصب منبع و فضای در دسترس موتورخانه به دو صورت افقی و عمودی (ایستاده) طراحی و تولید می­گردند. اما استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال کمتر سطح، مرسوم­تر است.

منبع کویل دار عمودی (ایستاده)

در منبع کویلی ایستاده، کویل در قسمت پایین منبع به صورت افقی نصب می­گردد و به دلیل افزایش فشار وارده به قسمت انتهایی مخزن، ضخامت عدسی پایین بیشتر از ضخامت بدنه در نظر گرفته می­شود. امروزه استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال کمتر سطح، مرسوم­ تر است.

منبع کویل دار عمودی - آب سازه

منبع کویل دار افقی (خوابیده)

در منبع کویل­دار افقی به دلیل فشار نسبتا ثابت، تمامی سطوح داخلی منبع با سایز ثابت و ضخامت ورق معین انتخاب می­گردد.

 منبع کویل دار افقی - آب سازه

انواع منابع کویل­ دار تک ­کویل و دو کویل

معمولا منابع کویل دار  به صورت تک کویل ساخته می شوند. ولی در برخی مواقع و با دو هدف زیر مخزن کویل دار به صورت دو کویل تولید می گردند:

۱- در صورت استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی:

در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل شده و کویل دوم به دیگ متصل می گردد. در صورتی که پنل های خورشیدی از طریق کویل اول نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نیاز برسانند از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است آبگرم مصرفی با دمای مورد نیاز تامین می گردد.

۲-در منابع کویل دار با ظرفیت بالا:

در صورتی که منبع به صورت تک کویل ساخته شود، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین می گردد. این موضوع عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل را با مشکل مواجه می نماید. بنابراین با ساخت منبع به صورت دو یا حتی سه کویل سهولت سرویس و نگهداری فراهم می گردد.

اجزای اصلی منبع کویل دار شرکت آب سازه

 1. مخزن: بدنه منبع کویل­دار از ورق گالوانیزه با ضخامت معین ساخته می­شود. ضخامت ورق­ها بر اساس فشار سیستم، ظرفیت و دمای آب منبع انتخاب می­گردد.
 1. کویل: جهت انتقال حرارت در سیستم کویل­ های مسی U شکل به دلیل دارا بودن ضریب انتقال حرارتی بالا مورد استفاده قرار می­گیرد.
 1. دریچه منهول: برای ظرفیت­های بالا در منابع کویلی از یک دریچه منهول (آدم رو) جهت سرویس، تعمیرات و اپوکسی درون مخزن استفاده می­شود.
 1. لوله­ های ارتباطی: شامل لوله­ های آب سرد و گرم بهداشتی و لوله­های گرمایش (کویل) است.
 1. بوشن های اتصال: قطعه ای که برای اتصال دو لوله ارتباطی به یکدیگر و انواع مختلف سنسورها (سنسور دما، شیرتخلیه، گیج فشار، شیر اطمینان ) به منابع کویل­دار، در دو حالت پلاستیکی و فلزی تولید و تعبیه می‌گردد.

اجزای اصلی منبع کویل دار - آب سازه

مزایای منبع کویلی شرکت آب سازه

 • سهولت انجام تعمیرات منبع کویل­دار در مواقع ترکیدگی و نشت به دلیل تک جداره بودن مخزن
 • راندمان بالاتر منبع کویل­دار نسبت به منابع دوجداره به دلیل وجود منع حرارتی داخل آن
 • تامین آب گرم مصرفی
 • عدم قطع شدن فرآیند تولید آب گرم در صورت خرابی یکی از کویل ها
 • ضریب انتقال حرارت بالاتر کویل مسی نسبت به سایر انواع مبدل های حرارتی
 • افت حرارتی کم بخاطر استفاده از لوله های مسی متعدد در داخل منبع کویل­دار
 • سهولت در شستشوی منبع و رسوب زدایی
 • تعویض آسان کویل

کاربردهای منابع کویل دار

 • منازل مسکونی، ادارات و ساختمان های تجاری
 • کارخانجات و کارگاه های تولیدی
 • کمپ های کارگری
 • هتل و مدارس
 • استخر های شنا

روش کار منبع کویل دار

منبع ‌کویل­دار یک مبدل حرارتی است که برای گرم کردن و نگهداری آب استفاده می­شود. روش کاری منبع کویلی به این گونه است که آب گرم یا بخار تولید شده توسط بویلرها و تجهیزات موتورخانه  توسط پمپ ­های سیرکولاتور  وارد کویل شده و با جریان یافتن داخل آن سبب افزایش دمای کویل می‌شود. آب سرد ورودی با کویل در تماس قرار گرفته و پس از تبادل حرارتی به دلیل اختلاف دمای بین مخزن و آب موجود در درون لوله، آب گرم مصرفی مورد نیاز تامین می­شود. در صورت عدم مصرف آبگرم، آبگرم موجود در لوله ها به مخزن برگشت داده شده تا ضمن جلوگیری از سرد شدن آب موجود در لوله ها، آبگرم برای مصرف کننده در مواقع نیاز در منبع ذخیره گردد.

روش کار منبع کویل دار - آب سازه

پارامترهای مهم در انتخاب منبع کویل دار

در منابع کویل­­دار دو پارامتر حجم منبع و میزان تبادل حرارت کویل، از اهمیت بالایی برخوردار است.

حجم مخزن کویل دار

به طور کلی باید حجم منبع به درستی محاسبه گردد تا بسته به میزان و نوع مصرف همیشه آبگرم بهداشتی کافی در دسترس باشد.

تبادل حرارت در مخزن کویل دار

در دمای ۲۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد امکان وجود باکتری در آب مانند باکتری سبز رنگ لژیونلا، رشد و تکثیر آنها می باشد. این باکتری برای سلامت انسان مضر است، بدین منظور کنترل دمای آب گرم منبع کویل­دار از ضرورت زیادی برخوردار است.  همچنین، آب با دمای بالاتر از ۷۰ درجه سانتیگراد باعث افزایش رسوب در مخزن و کویل گردیده که این امر موجب کاهش عملکرد سیستم خواهد شد. به دلیل موارد ذکرشده، دمای مناسب و استاندارد آب گرم در منبع کویل­دار بین ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می­باشد.

از آنجاییکه، کویل به طور مستقیم با آب در ارتباط است با گذشت زمان و افزایش رسوبات راندمان سیستم منابع کویل دار کاهش می یابد که در این صورت دستگاه نیاز به اسیدشویی خواهد داشت. دوره­های اسیدشویی و رسوب زدایی با توجه به سختی آب مصرفی منطقه و میزان نمک و شوری آن، تعیین می‌شود. به طور مثال در شهر تهران دوره‌ی اسیدشویی منابع کویل‌دار بین یک سال تا یک‌ سال ‌و ‌نیم است.

انتخاب منبع کویل دار - آب سازه

محاسبه سطح کویل درون منبع کویل دار

جهت محاسبه سطح کویل درون منبع کویل دار از رابطه زیر استفاده می شود:

F = 8.33G × ((t2-t1)) / (U.tm)

 • F : سطح جانبی کویل (مسی یا استیل) بر حسب فوت مربع
 • G: حجم آب لازم جهت گرم شدن بر حسب لیتر در ساعت یا گالن در ساعت
 • t2: درجه حرارت آب خروجی بهداشتی از منبع کویل دار
 • t1: درجه آب سرد ورودی به منبع کویلی
 • U: ضریب انتقال حرارت از لوله مسی یا لوله استیل
 •  Tm: اختلاف درجه حرارت متوسط بین دما های آب گرمایشی، آب گرم بهداشتی و آب سرد ورودی و که از رابطه زیر به دست می آید:

Tm= ts – (t1+t/ 2)

 • Ts: درجه حرارت آب گرمایشی از بویلر

منبع کویل دار

منبع: آب سازه

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است