آب سازه
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

منبع کویل دار (Coil tank)

منبع کویل دار (Coil tank)

منبع کویل دار به عنوان یکی از تاسیسات حرارت مرکزی از یک مخزن به همراه کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ و یا بخار بویلر در آنها جریان دارد، تشکیل شده است. از منبع کویلی به منظور تامین آب گرم در واحد های خانگی، صنعتی و تجاری استفاده می شود. از مزایای این منابع می توان راندمان بالا در تولید حرارت و آب گرم، تعمیر و نگهداری آسان آن اشاره کرد. منبع کویل دار در انواع عمودی و افقی، تک کویل و دو کویل، از جنس گالوانیزه و فولاد در کارخانه شرکت آب سازه قابل طراحی، ساخت و تولید می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

منبع کویل دار یا منبع کویلی چیست؟

منبع کویل­ دار یا منبع کویلی (Coil tank) مخزنی از جنس استیل و یا گالوانیزه می­باشد. این محصول بمنظور تامین آب گرم مصرفی در واحدهای خانگی، صنعتی و تجاری از آب گرم یا بخار خروجی از دیگ یا بویلر مورد استفاده قرار می گیرد. در نقشه ­ها و جداول تاسیساتی منبع کویل دار به اختصار با DHWG مشخص می­گردد. منابع کویلی را می‌توان یک نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله دانست که عملکردی کاملا مشابه مبدل حرارتی دارد. منابع کویلی در ظرفیتهای 300 تا 10000 لیتر با کویل مسی یا استیل ساخته می شوند.

منبع کویل دار موتورخانه - آب سازه

انواع منبع کویل دار

منبع کویل­دار از نطر نوع ساخت و بسته به محدودیت­­های محل نصب و فضای در دسترس موتورخانه به دو صورت افقی (خوابیده) و عمودی (ایستاده) طراحی و ساخته می شوند. از نظر کارآیی و استفاده تفاوت چندانی بین منابع افقی و عمودی وجود ندارد اما استفاده از منابع عمودی یا ایستاده به دلیل اشغال کمتر سطح، مرسوم تر است.

انواع منبع کویل دار افقی و عمودی - آب سازه

منبع کویل دار عمودی (ایستاده)

امروزه استفاده از منبع کویل دار عمودی یا ایستاده، به دلیل اشغال کمتر سطح، مرسوم­ تر است. در این نوع منبع کویلی، کویل در قسمت پایین منبع به صورت افقی نصب می­گردد و به دلیل افزایش فشار وارده به قسمت انتهایی مخزن، ضخامت عدسی پایین بیشتر از ضخامت بدنه در نظر گرفته می ­شود. منابع عمودی از ورق گالوانیزه ساخته می‌شوند و کویل حرارتی آنها از جنس لوله‌های مسی به ضخامت 0.7 میلیمتر یا 0.9 میلیمتر و سایز 3.4 و 5.8 اینچ می‌باشد.

در جدول زیر مشخصات فنی منبع کویل دار عمودی قرار داده شده است:

مشخصات فنی منبع کویل دار ایستاده

منبع کویل دار افقی (خوابیده)

از منبع کویل دار افقی یا خوابیده، در بعضی موتورخانه ها که امکان نصب منبع کویل دار عمودی وجود ندارد استفاده می شود. در منبع افقی، به دلیل فشار نسبتا ثابت، تمامی سطوح داخلی منبع با سایز ثابت و ضخامت ورق معین انتخاب می­گردد. ساخت منبع کویلی افقی نیز بر اساس ظرفیت مورد نیاز خریدار قابل تغییر و سفارشی می‌باشد. منابع خوابیده از ورق گالوانیزه ساخته می‌شوند و کویل حرارتی آنها از جنس لوله‌های مسی به ضخامت 0.7 میلیمتر یا 0.9 میلیمتر و سایز 3.4 و 5.8 اینچ می‌باشد. منابع کویل دار افقی عموما در ظرفیتهای پایین، راندمان کافی دارند.

در جدول زیر مشخصات فنی منبع کویل دار افقی قرار داده شده است:

مشخصات فنی منبع کویل دار افقی

منبع کویل دار گالوانیزه

منابع کویل دار معمولا از جنس ورق گالوانیزه ساخته می­ شوند. در صورت استفاده از ورق فولادی سیاه، لازم است به منظور افزایش طول عمر منبع و جلوگیری از بروز زنگ­ زدگی و خوردگی، ابتدا سطوح داخلی منبع سندبلاست شده و سپس با سه لایه رنگ اپوکسی بهداشتی پوشش داده ­شود.

مقایسه انواع منبع کویل دار گالوانیزه و ورق فولادی - آب سازه

منابع کویل­ دار تک ­کویل و دو کویل

منابع کویل دار معمولا به صورت تک کویل ساخته می شوند ولی به صورت دو کویل نیز تولید می گردد. در برخی مواقع و با دو هدف زیر مخزن کویل دار به صورت دو کویل تولید می گردند:

۱- در صورت استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی:

در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل شده و کویل دوم به دیگ متصل می گردد. در صورتی که پنل های خورشیدی از طریق کویل اول نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نیاز برسانند از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است آبگرم مصرفی با دمای مورد نیاز تامین می گردد.

۲-در منابع کویل دار با ظرفیت بالا:

در صورتی که منبع به صورت تک کویل ساخته شود، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین می گردد. این موضوع عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل را با مشکل مواجه می نماید. بنابراین با ساخت منبع به صورت دو یا حتی سه کویل سهولت سرویس و نگهداری فراهم می گردد.

انواع منبع کویل دار تک کویل و دو کویل - آب سازه

کاربرد منبع کویل دار در گرمایش آب

یکی از مرسومترین و بهینه‌ترین روش ها برای تولید آب گرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن، استفاده از منبع کویل دار است. به همین منظور برای تامین آب گرم مصرفی (۵۰ تا ۶۰ درجه­ سانتی­گراد)  از یک منبع کویلی در موتور خانه استفاده می گردد. منابع کویل دار مصارف صنعتی هم دارند. حجم کویل‌های صنعتی بزرگتر و ساختار متفاوت تری دارند. صنایع فولادسازی، نفت، گاز و… بیشترین مصرف کنندگان این تجهیزات هستند.

 • واحدهای مسکونی آپارتمانی و مجتمع ها
 • مراکز اداری،هتل و مدارس
 • کارخانجات، کارگاه های تولیدی و کمپ های کارگری
 • استخر های شنا
 • رستورانها
 • پاساژها، مراکز تجاری و فروشگاههای زنجیره ای
 • صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و…
 • صنایع غذایی و دارویی
 • موتورخانه های سبک و سنگین
 • پادگانها و قرارگاه های نظامی
 • خوابگاهها و دانشکده ها و…
 • بیمارستانها و درمانگاه ها

مزایای استفاده از منبع کویل دار

 • سهولت انجام تعمیرات منبع کویل­دار در مواقع ترکیدگی و نشت به دلیل تک جداره بودن مخزن
 • راندمان بالاتر منبع کویل­دار نسبت به منابع دوجداره به دلیل وجود منع حرارتی داخل آن
 • تامین آب گرم مصرفی
 • عدم قطع شدن فرآیند تولید آب گرم در صورت خرابی یکی از کویل ها
 • ضریب انتقال حرارت بالاتر کویل مسی نسبت به سایر انواع مبدل های حرارتی
 • افت حرارتی کم بخاطر استفاده از لوله های مسی متعدد در داخل منبع کویل­دار
 • سهولت در شستشوی منبع و رسوب زدایی
 • تعویض آسان کویل

طرز کار منبع کویل دار

روش کاری منبع کویل دار به این گونه است که آب گرم یا بخار تولید شده توسط بویلرها و تجهیزات موتورخانه توسط پمپ ­های سیرکولاتور  وارد کویل شده و با جریان یافتن داخل آن سبب افزایش دمای کویل می‌شود.

عملکرد منبع کویلی - آب سازه

آب سرد ورودی با کویل در تماس قرار گرفته و پس از تبادل حرارتی به دلیل اختلاف دمای بین مخزن و آب موجود در درون لوله، آب گرم مصرفی مورد نیاز تامین می ­شود. در صورت عدم مصرف آبگرم، آبگرم موجود در لوله ها به مخزن برگشت داده شده تا ضمن جلوگیری از سرد شدن آب موجود در لوله ها، آبگرم برای مصرف کننده در مواقع نیاز در منبع ذخیره گردد.

روش کار منبع کویل دار - آب سازه

 

انتخاب منبع کویل دار مناسب

در منابع کویل­­دار دو پارامتر حجم منبع و میزان تبادل حرارت کویل، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • حجم مخزن کویل دار

به طور کلی باید حجم منبع به درستی محاسبه گردد تا بسته به میزان و نوع مصرف همیشه آبگرم بهداشتی کافی در دسترس باشد.

 • تبادل حرارت در مخزن کویل دار

در دمای ۲۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد امکان وجود باکتری در آب مانند باکتری سبز رنگ لژیونلا، رشد و تکثیر آنها می باشد. این باکتری برای سلامت انسان مضر است، بدین منظور کنترل دمای آب گرم منبع کویل­دار از ضرورت زیادی برخوردار است.  همچنین، آب با دمای بالاتر از ۷۰ درجه سانتیگراد باعث افزایش رسوب در مخزن و کویل گردیده که این امر موجب کاهش عملکرد سیستم خواهد شد. به دلیل موارد ذکرشده، دمای مناسب و استاندارد آب گرم در منبع کویل­دار بین ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می­باشد.

از آنجاییکه، کویل به طور مستقیم با آب در ارتباط است با گذشت زمان و افزایش رسوبات راندمان سیستم منابع کویل دار کاهش می یابد که در این صورت دستگاه نیاز به اسیدشویی خواهد داشت. دوره­های اسیدشویی و رسوب زدایی با توجه به سختی آب مصرفی منطقه و میزان نمک و شوری آن، تعیین می‌شود. به طور مثال در شهر تهران دوره‌ی اسیدشویی منابع کویل‌دار بین یک سال تا یک‌ سال ‌و ‌نیم است.

انتخاب منبع کویل دار مناسب- آب سازه

اجزای تشکیل دهنده منبع کویل دار

 1. مخزن: بدنه منبع کویل­دار به صورت استوانه ای از جنس گالوانیزه گرم با ضخامت معین ساخته می شود.
 2. کویل: کویل منبع کویلی به دو صورت U شکل یا به صورت حلزونی ساخته می شود. لوله های کویل از جنس مس به دلیل دارا بودن ضریب انتقال حرارتی بالا مورد استفاده قرار می­گیرد.
 3. دریچه منهول: برای ظرفیت های بالا در دستگاه منبع کویلی از یک دریچه منهول (آدم رو) جهت سرویس، تعمیرات و اپوکسی درون مخزن استفاده می شود.
 1. لوله­ های ارتباطی: شامل لوله­ های آب سرد و گرم بهداشتی و لوله­های گرمایش (کویل) است.
 1. بوشن های اتصال: قطعه ای که برای اتصال دو لوله ارتباطی به یکدیگر و انواع مختلف سنسورها (سنسور دما، شیرتخلیه، گیج فشار، شیر اطمینان ) به منابع کویل­دار، در دو حالت پلاستیکی و فلزی تولید و تعبیه می‌گردد.
 2. رسوب گیر مغناطیسی: رسوب گیر و یا سختی گیر مغناطیسی بر روی لوله وردی به منبع کویل دار نصب می شود  و با ایجاد یک میدان مغناطیسی موجب تغییر در ساختار عوامل سختی آب مانند کلسیم و منیزیم می شود. در نتیجه آب ورودی به منبع از سختی پایین تری برخوردار است. این موضوع سبب می شود تا ایجاد رسوب در منبع کویل دار به شکل چشم گیری کاهش یابد. رسوب در مخرن باعث می شود تا همانند یک عایق حرارتی منجر به کاهش تبادل گرمایی و کاهش راندمان مخزن شود.

 

اجزای تشکیل دهنده منبع کویل دار

محاسبه سطح کویل درون منبع کویل دار

جهت محاسبه سطح کویل درون منبع کویل دار از رابطه زیر استفاده می شود:

F = 8.33G × ((t2-t1)) / (U.tm)

 • F : سطح جانبی کویل (مسی یا استیل) بر حسب فوت مربع
 • G: حجم آب لازم جهت گرم شدن بر حسب لیتر در ساعت یا گالن در ساعت
 • t2: درجه حرارت آب خروجی بهداشتی از منبع کویل دار
 • t1: درجه آب سرد ورودی به منبع کویلی
 • U: ضریب انتقال حرارت از لوله مسی یا لوله استیل
 •  Tm: اختلاف درجه حرارت متوسط بین دما های آب گرمایشی، آب گرم بهداشتی و آب سرد ورودی و که از رابطه زیر به دست می آید:

Tm= ts – (t1+t/ 2)

 • Ts: درجه حرارت آب گرمایشی از بویلر

محاسبه میزان کویل منبع کویل دار - آب سازه

 

تولید و ساخت منبع کویل دار

شرکت مهندسی آب سازه برای تولید منبع کویل دار از کویل­ ها در انواع مسی، استیل و فولادی و در اشکال حلزونی و U شکل، مارپیچ و غیره جهت منابع کویل دار بهره می برد. از آنجاییکه مس دارای ظرفیت حرارتی بالایی می­باشد و همچنین رساننده قوی می­باشد، شرکت آب سازه، استفاده از کویل مسی در ضخامت های مختلف و به فرم U  (به دلیل سهولت در سرویس و رسوب زدایی) را پیشنهاد می­دهد.

در طراحی و ساخت منبع کویلی، آب گرم مورد نیاز، ضخامت و نوع ورق بدنه و عدسی ها، بررسی ابعادی منبع کویلی از نظر امکان ورود و نصب در موتورخانه ساختمان و همچنین تعیین نوع کویل و سطح تبادل حرارتی کویل مورد نیاز، توسط کارشناسان شرکت مهندسی آب سازه به دقت انجام می گیرد.

جنس دیواره منابع کویل دار، گالوانیزه و یا استیل بوده و ضخامت آن بر اساس ظرفیت حجم و فشار سیستم، دمای سیال درون مخزن و ضریب خوردگی آن توسط مهندسین شرکت آب سازه انتخاب می­گردد. این منابع بر حسب شرایط و نیاز جهت نصب در دو حالت افقی و عمودی ساخته می شوند.

تولید و ساخت منبع کویل دار

تولید کننده منبع کویل دار

در شرکت آب سازه ما به ساخت انواع منبع کویل دار در بهترین کیفیت ها و استانداردهای موجود می پردازیم. در این شرکت می توانید راهکارهای متناسب با نیاز مشتریان، به کارگيری دانش و مهارت در انجام وظایف و بهره گیری از بهترین مواد اولیه را تجربه کنید. جالب است بدانید منابع کویل دار یکی از پرکاربردترین و مرسوم ترین روش برای تولید آب گرم در خط تولید مواد غذایی، شیمیایی و بهداشتی و … محسوب می گردد.

شرکت آب سازه با بهره گیری از افراد و امکانات فنی و مهندسی و بدون دخالت هیچ واسطه ای در عرصه بازار به تولید منبع کویل دار و فروش آنان با نازل ترین قیمت ها می پردازد. اگر به دنبال یک مرکز معتبر و مجاز هستید، از ما خریداری کنید. ما به شما اطمینان می دهیم که هرگز از خرید خود در این مجموعه پشیمان نخواهید شد. شما می توانید تمامی این محصولات را در هر کجای ایران که هستید به همراه ضمانت و گارانتی یک ساله دریافت نمایید. ساخت منابع کویل دار با توجه به حساسیت های بالایی که می طلبد، تنها باید به دست افراد آموزش دیده و با تجربه صورت پذیرد.

تولید کننده منبع کویل دار - شرکت آب سازه

 استانداردهای استفاده شده در طراحی، ساخت و بازرسی منابع کویل دار

 • مقاطع تحت فشارASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 • فلنج ها DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب ISIRI 4231

استاندارد های مورد استفاده برای متریال منبع های کويل دار

 • ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516، DIN 17155
 • لوله های مورد استفاده DIN 17175
 • فلنج های مورد استفاده DIN 2576
 • پايه و قسمت هاي غير تحت فشار DIN 17100

اصول نصب منبع کویل دار

 • ظرفیت منابع با توجه به فضای موجود در موتورخانه و میزان آب گرم مورد نیاز در طول شبانه روز انتخاب می شود.
 • در لوله ورودی منابع حتما شیر یک طرفه نصب می شود، تا از برگشت آب گرم و وارد شدن فشار به لوله آب شهری جلوگیری می کند.
 • یک لوله آب گرم برگشتی باید در سیستم در نظر گرفته شود تا در هر لحظه آب گرم در اختیار مصرف کننده ها باشد.
 • لوله آب گرم در بالای منبع و لوله آب سرد در قسمت پایین منبع نصب شود.

بیشتر بخوانید : راهنمای نصب و نگهداری منبع کویل دار

اسید شویی منبع کویل دار

به صورت دوره ای برای منبع کویل دار باید فرایند اسیدشویی کویل انجام شود. به علت وجود سختی آب موجود در آب های مصرفی در منبع کویل دار، امکان گرفتن رسوب بر روی کویل وجود دارد. بدین منظور حدود 1 تا 5 سال یکبار باید اسید شویی انجام شود. برای دانلود دستورالعمل اسیدشویی منبع کویل دار pdf اینجا کلیک کنید.

قیمت منبع کویل دار

با توجه به پارامترهای گفته شده در بالا، مانند جنس بدنه، تعداد کویل، ابعاد مخزن و دیگر موارد گفته شده، می توان قیمت منبع کویل دار را محاسبه نمود. برای اطلاع از قیمت های منبع کویدار می توانید با کارشناسان آب سازه به شماره تلفن 09196576008 و 02126410244 تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

قیمت منبع کویل دار

سوالات متداول منبع کویل دار

منبع کویل دار مخزنی است با کویل مسی که برای تامین آب گرم مصرفی خانوار از جمله واحد های خانگی صنعتی و تجاری که ظرفیتی برابر با 300 تا 10000 لیتر می تواند داشته باشد و منبع کویل دار برای بخار خروجی که دارد از دیگ یا بویلر استفاده می کند.

برای استعلام قیمت می توانید با شماره 09129512165 تماس بگیرید و یا واتس آپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید. سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه بر اساس محاسبات انجام شده ارسال می کنیم.

 جواب این سوال می تواند وابسته به پارامترهای مختلفی مانند ظرفیت استفاده، مکان استفاده، زمان استفاده، مصرف ساکنین یک ساختمان، هزینه و یا دیگر موارد باشد

باید بدانید این منبع ها از اجزایی اعمم از بدنه، کویل ها، دریچه بازدید، لوله های ارتباطی و بوشن ها تشکیل شده است.

 ابتدا کافیست ، فقط از فضایی که می خواهید منبع کویلدار را نصب کنید ، برای ما عکس و ابعاد فضای مورد نظر را ارسال کنید. سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه بر اساس محاسبات انجام شده ارسال می کنیم.

در هنگام خرید به ظرفیت مخزن مورد نظر توجه کنید و از افرادی که در این کار مهارت کافی دارند کمک بگیرید. برای خرید این منبع ها به قیمت های پایین اکتفا نکنید بلکه به کیفیت و عملکرد سیستم توجه کنید.

امتیاز 5/5 از 4 رای

محصولات مرتبط

بوستر پمپ

بوستر پمپ یکی از پرکاربردترین پمپ ها می باشد. انواع بوستر پمپ در تامین آب شرب مراکز اداری و تجاری، تفریحی و ورزشی و در...
از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ...
منبع دو جداره به عنوان یک مبدل حرارتی غیرمستقیم در کلیه ساختمان­های مسکونی، اداری یا تجاری، جهت تولید آب گرم مصرفی با توجه به نیاز...
امروزه از مخزن تحت فشار برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن شامل یک محفظه...
دیگ بخار (Boiler) به محفظه بسته ای گفته می شود که در آن بخار آب با فشار بیش از فشار هوا خارج تولید می شود....
برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) یک مبدل حرارتی است که در آن هوا و آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می...
برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) یکی از انواع برج خنک کننده با بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس است. این نوع برج ها در خنک...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1990

نظرات شما

4 پاسخ

 1. سلام
  ما یک ساختمون 4 طبقه داریم که در هر طبقه سه واحد هستش. منبع قبلی ما خراب شده و الان نیاز به منبع کویل دار جدید داریم. لطف میکنید راهنمایی کنید که از چه منبعی باید استفاده کنیم؟ منبع قبلی آب رو خوب گرم نمیکرد.

  1. سلام جناب آقای جهان زاده
   منابع کویل دار، انواع مختلفی دارد. با توجه متغیر بودن میزان آب مصرفی در منازل مسکونی، ممکن است ابعاد مخزن، بدنه مخزن و همچنین تعداد کویل مورد استفاده در مبنع کویل دار متغیر باشد. برای دریافت مشاوره و خدمات خرید، لطفا تعداد و مشخصات منبع کویل دار مورد نظر خود را به شماره تلفن 09196576008 در واتسپ یا تلگرام ارسال بفرمایید.
   همچنین می توانید با شماره های دفتر در تهران 26410244 و 26410245 تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 2. ببخشید میشه قیمت منبع کویلی با حجم 3000 لیتر رو اعلام کنید؟ ممنون میشم سریع تر اعلام قیمت کنید چون قصد خرید فوری دارم.

  1. سلام اقای جوادیان لطفا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید. فوری قیمت به همراه مشخصات فنی براتون ارسال میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *