منبع کویل دار (Coil tank)

منبع کویل دار - انواع منبع کویلا دار - منبع کویل دار افقی و عمودی - منبع کویل دار تک کویل و دو کویل - شرکت آب سازه

منبع کویل دار به عنوان یکی از تاسیسات حرارت مرکزی از یک مخزن به همراه یک کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ و یا بخار بویلر در آنها جریان دارد، تشکیل شده است. شرکت مهندسی آب سازه برای ساخت منبع کویل دار از انواع کویل­ مسی، استیل و فولادی و در اشکال حلزونی و U شکل، مارپیچ و غیره جهت منابع کویل دار بهره می برد. به طور خلاصه، در طراحی  وساخت منبع کویلی، آب گرم مورد نیاز، ضخامت و نوع ورق بدنه و عدسی ها، بررسی ابعادی منبع کویلی از نظر امکان ورود و نصب در موتورخانه ساختمان و همچنین تعیین نوع کویل و سطح تبادل حرارتی کویل مورد نیاز، توسط کارشناسان شرکت مهندسی آب سازه به دقت انجام می­گیرد. با ما همراه باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

مشخصات انواع منبع کویل دار در ادامه قرار داده شده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09129512165 و 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

منبع کویل دار (Coil tank) یا منبع کویلی چیست؟

منبع کویل­ دار یا منبع کویلی مخزنی از جنس استیل و یا گالوانیزه می­باشد. این محصول بمنظور تامین آب گرم مصرفی در واحدهای خانگی، صنعتی و تجاری از آب گرم یا بخار خروجی از دیگ یا بویلر مورد استفاده قرار می گیرد. در نقشه ­ها و جداول تاسیساتی منبع کویل دار به اختصار با DHWG مشخص می­گردد. منابع کویلی را می‌توان یک نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله دانست که عملکردی کاملا مشابه مبدل حرارتی دارد. منابع کویلی در ظرفیتهای 300 تا 10000 لیتر با کویل مسی یا استیل ساخته می شوند.

منبع کویل دار موتورخانه - آب سازه

تولید منبع کویل دار

شرکت مهندسی آب سازه برای تولید منبع کویل دار از کویل­ ها در انواع مسی، استیل و فولادی و در اشکال حلزونی و U شکل، مارپیچ و غیره جهت منابع کویل دار بهره می برد. از آنجاییکه مس دارای ظرفیت حرارتی بالایی می­باشد و همچنین رساننده قوی می­باشد، شرکت آب سازه، استفاده از کویل مسی در ضخامت های مختلف و به فرم U  (به دلیل سهولت در سرویس و رسوب زدایی) را پیشنهاد می­دهد.

جنس دیواره منابع کویل دار، گالوانیزه و یا استیل بوده و ضخامت آن بر اساس ظرفیت حجم و فشار سیستم، دمای سیال درون مخزن و ضریب خوردگی آن توسط مهندسین شرکت آب سازه انتخاب می­گردد. این منابع بر حسب شرایط و نیاز جهت نصب در دو حالت افقی و عمودی ساخته می شوند.

مشخصات فنی منبع کویل دار

مشخصات فنی یک منبع کویل دار شامل، طول یا ارتفاع، ضخامت ورق، وزن مخزن، سطح کویل و قطر منبع می باشد. در ادامه جدول مشخصات فنی انواع منبع کویل دار افقی و عمودی ساخت شرکت آب سازه قرار داده شده است. در صورت نیاز به هر یک از این منابع کویل دار می توانید با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید و سفارش خود را ثبت کنید.

مشخصات فنی منبع کویل دار ایستاده

مشخصات فنی منبع کویل دار افقی

 

تولید کننده منبع کویل دار

در شرکت آب سازه ما به ساخت انواع منبع کویل دار در بهترین کیفیت ها و استانداردهای موجود می پردازیم. در این شرکت می توانید راهکارهای متناسب با نیاز مشتریان، به کارگيری دانش و مهارت در انجام وظایف و بهره گیری از بهترین مواد اولیه را تجربه کنید. جالب است بدانید منابع کویل دار یکی از پرکاربردترین و مرسوم ترین روش برای تولید آب گرم در خط تولید مواد غذایی، شیمیایی و بهداشتی و … محسوب می گردد.

شرکت آب سازه با بهره گیری از افراد و امکانات فنی و مهندسی و بدون دخالت هیچ واسطه ای در عرصه بازار به تولید منبع کویل دار و فروش آنان با نازل ترین قیمت ها می پردازد. اگر به دنبال یک مرکز معتبر و مجاز هستید، از ما خریداری کنید. ما به شما اطمینان می دهیم که هرگز از خرید خود در این مجموعه پشیمان نخواهید شد. شما می توانید تمامی این محصولات را در هر کجای ایران که هستید به همراه ضمانت و گارانتی یک ساله دریافت نمایید. ساخت منابع کویل دار با توجه به حساسیت های بالایی که می طلبد، تنها باید به دست افراد آموزش دیده و با تجربه صورت پذیرد.

تولید کننده منبع کویل دار - شرکت آب سازه

 استانداردهای استفاده شده در طراحی، ساخت و بازرسی منابع کویل دار

 • مقاطع تحت فشارASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 • فلنج ها DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب ISIRI 4231

استاندارد های مورد استفاده برای متریال منبع های کويل دار

 • ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516، DIN 17155
 • لوله های مورد استفاده DIN 17175
 • فلنج های مورد استفاده DIN 2576
 • پايه و قسمت هاي غير تحت فشار DIN 17100

اصول نصب منبع کویل دار

 • ظرفیت منابع با توجه به فضای موجود در موتورخانه و میزان آب گرم مورد نیاز در طول شبانه روز انتخاب می شود.
 • در لوله ورودی منابع حتما شیر یک طرفه نصب می شود، تا از برگشت آب گرم و وارد شدن فشار به لوله آب شهری جلوگیری می کند.
 • یک لوله آب گرم برگشتی باید در سیستم در نظر گرفته شود تا در هر لحظه آب گرم در اختیار مصرف کننده ها باشد.
 • لوله آب گرم در بالای منبع و لوله آب سرد در قسمت پایین منبع نصب شود.

بیشتر بخوانید : راهنمای نصب و نگهداری منبع کویل دار

کاربردهای منابع کویل دار

یکی از مرسومترین و بهینه‌ترین روش ها برای تولید آب گرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن، استفاده از منبع کویل دار است. به همین منظور برای تامین آب گرم مصرفی (۵۰ تا ۶۰ درجه­ سانتی­گراد)  از یک منبع کویلی در موتور خانه استفاده می گردد.

منابع کویل دار مصارف صنعتی هم دارند. حجم کویل‌های صنعتی بزرگتر و ساختار متفاوت تری دارند. صنایع فولادسازی، نفت، گاز و… بیشترین مصرف کنندگان این تجهیزات هستند.

 • واحدهای مسکونی آپارتمانی و مجتمع ها
 • مراکز اداری،هتل و مدارس
 • کارخانجات، کارگاه های تولیدی و کمپ های کارگری
 • استخر های شنا
 • رستورانها
 • پاساژها، مراکز تجاری و فروشگاههای زنجیره ای
 • صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و…
 • صنایع غذایی و دارویی
 • موتورخانه های سبک و سنگین
 • پادگانها و قرارگاه های نظامی
 • خوابگاهها و دانشکده ها و…
 • بیمارستانها و درمانگاه ها

مزایای استفاده از منبع کویل دار

 • سهولت انجام تعمیرات منبع کویل­دار در مواقع ترکیدگی و نشت به دلیل تک جداره بودن مخزن
 • راندمان بالاتر منبع کویل­دار نسبت به منابع دوجداره به دلیل وجود منع حرارتی داخل آن
 • تامین آب گرم مصرفی
 • عدم قطع شدن فرآیند تولید آب گرم در صورت خرابی یکی از کویل ها
 • ضریب انتقال حرارت بالاتر کویل مسی نسبت به سایر انواع مبدل های حرارتی
 • افت حرارتی کم بخاطر استفاده از لوله های مسی متعدد در داخل منبع کویل­دار
 • سهولت در شستشوی منبع و رسوب زدایی
 • تعویض آسان کویل

روش کار منبع کویل دار

روش کار منبع کویل دار - آب سازه

روش کاری منبع کویل دار به این گونه است که آب گرم یا بخار تولید شده توسط بویلرها و تجهیزات موتورخانه توسط پمپ ­های سیرکولاتور  وارد کویل شده و با جریان یافتن داخل آن سبب افزایش دمای کویل می‌شود.

آب سرد ورودی با کویل در تماس قرار گرفته و پس از تبادل حرارتی به دلیل اختلاف دمای بین مخزن و آب موجود در درون لوله، آب گرم مصرفی مورد نیاز تامین می­شود.

در صورت عدم مصرف آبگرم، آبگرم موجود در لوله ها به مخزن برگشت داده شده تا ضمن جلوگیری از سرد شدن آب موجود در لوله ها، آبگرم برای مصرف کننده در مواقع نیاز در منبع ذخیره گردد.

 

عملکرد منبع کویلی - آب سازه

انواع منبع کویل دار

1-منبع کویل دار افقی و عمودی

منبع کویل­دار از نطر نوع ساخت و بسته به محدودیت­­های محل نصب و فضای در دسترس موتورخانه به دو صورت افقی (خوابیده) و عمودی (ایستاده) طراحی و ساخته می شوند. از نظر کارآیی و استفاده تفاوت چندانی بین منابع افقی و عمودی وجود ندارد اما استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال کمتر سطح، مرسوم تر است.

در منبع کویلی ایستاده، کویل در قسمت پایین منبع به صورت افقی نصب می­گردد و به دلیل افزایش فشار وارده به قسمت انتهایی مخزن، ضخامت عدسی پایین بیشتر از ضخامت بدنه در نظر گرفته می­شود. امروزه استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال کمتر سطح، مرسوم­ تر است.

در منبع کویل­دار افقی به دلیل فشار نسبتا ثابت، تمامی سطوح داخلی منبع با سایز ثابت و ضخامت ورق معین انتخاب می­گردد.

 

انواع منبع کویل دار افقی و عمودی - آب سازه

2-منابع کویل­ دار تک ­کویل و دو کویل

منابع کویل دار معمولا به صورت تک کویل ساخته می شوند ولی به صورت دو کویل نیز تولید می گردد. در برخی مواقع و با دو هدف زیر مخزن کویل دار به صورت دو کویل تولید می گردند:

۱- در صورت استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی:

در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل شده و کویل دوم به دیگ متصل می گردد. در صورتی که پنل های خورشیدی از طریق کویل اول نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نیاز برسانند از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است آبگرم مصرفی با دمای مورد نیاز تامین می گردد.

۲-در منابع کویل دار با ظرفیت بالا:

در صورتی که منبع به صورت تک کویل ساخته شود، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین می گردد. این موضوع عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل را با مشکل مواجه می نماید. بنابراین با ساخت منبع به صورت دو یا حتی سه کویل سهولت سرویس و نگهداری فراهم می گردد.

انواع منبع کویل دار تک کویل و دو کویل - آب سازه

3-انواع منبع کویل دار U شکل،حلزونی یا اسپیرال

کویل منبع کویل دار می تواند به دو صورت U شکل و یا به صورت حلزونی یا اسپیرال اجرا شود. به صورت معمول از کویل های U شکل به دلیل رسوب زدایی و سرویس آسان استفاده می شود. و از کویل های حلزونی فقط در موارد خاص بهره برداری می شود چرا که امکان سرویس و حتی تعویض این کویل ها وجود ندارد.

4-منابع کویل دار از نظر جنس مخزن (گالوانیزه و ورق فولادی)

منابع کویل دار معمولا از دو جنس ورق گالوانیزه یا ورق فولادی سیاه ساخته می­ شوند.  در صورت استفاده از ورق فولادی سیاه، لازم است به منظور افزایش طول عمر منبع و جلوگیری از بروز زنگ­ زدگی و خوردگی، ابتدا سطوح داخلی منبع سندبلاست شده و سپس با سه لایه رنگ اپوکسی بهداشتی پوشش داده ­شود.

مقایسه انواع منبع کویل دار گالوانیزه و ورق فولادی - آب سازه

انتخاب منبع کویل دار مناسب

در منابع کویل­­دار دو پارامتر حجم منبع و میزان تبادل حرارت کویل، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • حجم مخزن کویل دار

به طور کلی باید حجم منبع به درستی محاسبه گردد تا بسته به میزان و نوع مصرف همیشه آبگرم بهداشتی کافی در دسترس باشد.

 • تبادل حرارت در مخزن کویل دار

در دمای ۲۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد امکان وجود باکتری در آب مانند باکتری سبز رنگ لژیونلا، رشد و تکثیر آنها می باشد. این باکتری برای سلامت انسان مضر است، بدین منظور کنترل دمای آب گرم منبع کویل­دار از ضرورت زیادی برخوردار است.  همچنین، آب با دمای بالاتر از ۷۰ درجه سانتیگراد باعث افزایش رسوب در مخزن و کویل گردیده که این امر موجب کاهش عملکرد سیستم خواهد شد. به دلیل موارد ذکرشده، دمای مناسب و استاندارد آب گرم در منبع کویل­دار بین ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می­باشد.

از آنجاییکه، کویل به طور مستقیم با آب در ارتباط است با گذشت زمان و افزایش رسوبات راندمان سیستم منابع کویل دار کاهش می یابد که در این صورت دستگاه نیاز به اسیدشویی خواهد داشت. دوره­های اسیدشویی و رسوب زدایی با توجه به سختی آب مصرفی منطقه و میزان نمک و شوری آن، تعیین می‌شود. به طور مثال در شهر تهران دوره‌ی اسیدشویی منابع کویل‌دار بین یک سال تا یک‌ سال ‌و ‌نیم است.

انتخاب منبع کویل دار مناسب- آب سازه

اجزای تشکیل دهنده منبع کویل دار

 1. مخزن: بدنه منبع کویل­دار به صورت استوانه ای از جنس گالوانیزه گرم با ضخامت معین ساخته می شود.
 2. کویل: کویل منبع کویلی به دو صورت U شکل یا به صورت حلزونی ساخته می شود. لوله های کویل از جنس مس به دلیل دارا بودن ضریب انتقال حرارتی بالا مورد استفاده قرار می­گیرد.
 3. دریچه منهول: برای ظرفیت های بالا در دستگاه منبع کویلی از یک دریچه منهول (آدم رو) جهت سرویس، تعمیرات و اپوکسی درون مخزن استفاده می شود.
 1. لوله­ های ارتباطی: شامل لوله­ های آب سرد و گرم بهداشتی و لوله­های گرمایش (کویل) است.
 1. بوشن های اتصال: قطعه ای که برای اتصال دو لوله ارتباطی به یکدیگر و انواع مختلف سنسورها (سنسور دما، شیرتخلیه، گیج فشار، شیر اطمینان ) به منابع کویل­دار، در دو حالت پلاستیکی و فلزی تولید و تعبیه می‌گردد.
 2. رسوب گیر مغناطیسی: رسوب گیر و یا سختی گیر مغناطیسی بر روی لوله وردی به منبع کویل دار نصب می شود  و با ایجاد یک میدان مغناطیسی موجب تغییر در ساختار عوامل سختی آب مانند کلسیم و منیزیم می شود. در نتیجه آب ورودی به منبع از سختی پایین تری برخوردار است. این موضوع سبب می شود تا ایجاد رسوب در منبع کویل دار به شکل چشم گیری کاهش یابد. رسوب در مخرن باعث می شود تا همانند یک عایق حرارتی منجر به کاهش تبادل گرمایی و کاهش راندمان مخزن شود.

اجزای اصلی منبع کویل دار - آب سازه

محاسبه سطح کویل درون منبع کویل دار

جهت محاسبه سطح کویل درون منبع کویل دار از رابطه زیر استفاده می شود:

F = 8.33G × ((t2-t1)) / (U.tm)

 • F : سطح جانبی کویل (مسی یا استیل) بر حسب فوت مربع
 • G: حجم آب لازم جهت گرم شدن بر حسب لیتر در ساعت یا گالن در ساعت
 • t2: درجه حرارت آب خروجی بهداشتی از منبع کویل دار
 • t1: درجه آب سرد ورودی به منبع کویلی
 • U: ضریب انتقال حرارت از لوله مسی یا لوله استیل
 •  Tm: اختلاف درجه حرارت متوسط بین دما های آب گرمایشی، آب گرم بهداشتی و آب سرد ورودی و که از رابطه زیر به دست می آید:

Tm= ts – (t1+t/ 2)

 • Ts: درجه حرارت آب گرمایشی از بویلر

محاسبه میزان کویل منبع کویل دار - آب سازه

 

اسید شویی منبع کویل دار

به صورت دوره ای برای منبع کویل دار باید فرایند اسیدشویی کویل انجام شود. به علت وجود سختی آب موجود در آب های مصرفی در منبع کویل دار، امکان گرفتن رسوب بر روی کویل وجود دارد. بدین منظور حدود 1 تا 5 سال یکبار باید اسید شویی انجام شود.

دانلود دستورالعمل اسیدشویی منبع کویل دار

لیست قیمت منبع کویل دار

با توجه به پارامترهای گفته شده در بالا، مانند جنس بدنه، تعداد کویل، مقدار کویل، ابعاد مخزن و دیگر موارد گفته شده، می توان قیمت منبع کویل دار را محاسبه نمود. در ادامه در جدول زیر قیمت برخی از منابع کویل دار آورده شده است. (به علت نوسانات ارز قیمت ها را برداشتیم) برای اطلاع از قیمت های بزور منبع کویلی می توانید با کارشناسان آب سازه به شماره تلفن 09129512165 و 02126410244 تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

لیست قیمت منبع کویل دار - آب سازه

سوالات متداول منبع کویل دار

برای استعلام قیمت می توانید با شماره 09129512165 تماس بگیرید و یا واتس آپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید. سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه بر اساس محاسبات انجام شده ارسال می کنیم.

منبع کویل دار مخزنی است با کویل مسی که برای تامین آب گرم مصرفی خانوار از جمله واحد های خانگی صنعتی و تجاری که ظرفیتی برابر با 300 تا 10000 لیتر می تواند داشته باشد و منبع کویل دار برای بخار خروجی که دارد از دیگ یا بویلر استفاده می کند.

باید بدانید این منبع ها از اجزایی اعمم از بدنه، کویل ها، دریچه بازدید، لوله های ارتباطی و بوشن ها تشکیل شده است.

 ابتدا کافیست ، فقط از فضایی که می خواهید منبع کویلدار را نصب کنید ، برای ما عکس و ابعاد فضای مورد نظر را ارسال کنید. سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه بر اساس محاسبات انجام شده ارسال می کنیم.

 جواب این سوال می تواند وابسته به پارامترهای مختلفی مانند ظرفیت استفاده، مکان استفاده، زمان استفاده، مصرف ساکنین یک ساختمان، هزینه و یا دیگر موارد باشد

در هنگام خرید به ظرفیت مخزن مورد نظر توجه کنید و از افرادی که در این کار مهارت کافی دارند کمک بگیرید. برای خرید این منبع ها به قیمت های پایین اکتفا نکنید بلکه به کیفیت و عملکرد سیستم توجه کنید.

منبع کویل دار در دو نوع ایستاده و افقی تولید می شوند در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان برای تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی از آب سرد ورودی به ساختمان استفاده می شوند.

منبع کویل دار در دو نوع ایستاده و افقی تولید می شوند در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان برای تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی از آب سرد ورودی به ساختمان استفاده می شوند.

امتیاز 5/5 از 2 رای

محصولات مرتبط

دیگ­های روغن داغ صنعتی برای عملیات روزانه تاسیسات در صنایع مختلف مانند آسفالت، صنایع پالایشگاه، صنایع مخازن، صنعت تصفیه فاضلاب و غیره ضروری هستند. این...
بوستر پمپ یکی از پرکاربردترین پمپ ها می باشد. انواع بوستر پمپ در تامین آب شرب مراکز اداری و تجاری، تفریحی و ورزشی و در...
از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ...
 گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تولید کننده منبع دوجداره موتورخانه مطابق با استانداردهای جهانی می باشد. منبع دوجداره یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین محصولات...
امروزه از مخازن تحت فشار برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن شامل یک محفظه...
دیگ بخار (Boiler) به محفظه بسته ای گفته می شود که در آن بخار آب با فشار بیش از فشار هوا خارج تولید می شود....
برج خنک کننده یک مبدل حرارتی است که در آن هوا و آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می گیرند تا دمای آب از...
برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) یکی از انواع برج خنک کننده با بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس است. این نوع برج ها در خنک...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1990

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام
  ما یک ساختمون 4 طبقه داریم که در هر طبقه سه واحد هستش. منبع قبلی ما خراب شده و الان نیاز به منبع کویل دار جدید داریم. لطف میکنید راهنمایی کنید که از چه منبعی باید استفاده کنیم؟ منبع قبلی آب رو خوب گرم نمیکرد.

  1. سلام جناب آقای جهان زاده
   منابع کویل دار، انواع مختلفی دارد. با توجه متغیر بودن میزان آب مصرفی در منازل مسکونی، ممکن است ابعاد مخزن، بدنه مخزن و همچنین تعداد کویل مورد استفاده در مبنع کویل دار متغیر باشد. برای دریافت مشاوره و خدمات خرید، لطفا تعداد و مشخصات منبع کویل دار مورد نظر خود را به شماره تلفن 09129512165 در واتسپ یا تلگرام ارسال بفرمایید.
   همچنین می توانید با شماره های دفتر در تهران 26410244 و 26410245 تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *