جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

منبع دوجداره

قیمت منبع دوجداره موتورخانه

منبع دو جداره به عنوان یک مبدل حرارتی غیرمستقیم در کلیه ساختمان­های مسکونی، اداری یا تجاری، جهت تولید آب گرم مصرفی با توجه به نیاز ساختمان در تاسیسات ساختمانی، مورد استفاده قرار می­گیرد. به این صورت ‌که آب داغ یا بخار آب تهیه شده توسط دیگ بخار به جدار خارجی منبع منتقل شده و آب موجود در استوانه داخلی را گرم می­ کند. منبع دوجداره در موتورخانه ساختمان، نصب و مورد بهره­ برداری قرار می­گیرد. گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تولید کننده منبع دوجداره موتورخانه، مطابق با استانداردهای جهانی می باشد.

جهت دریافت قیمت و خرید، با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

منبع دوجداره چیست؟

منبع دوجداره از دو محفظه استوانه­ ای شکل تو در تو  و دو عدسی محدب طراحی و تولید می­شوند و علت نامگذاری آن نیز همین است. محفظه بیرونی برای عبور آب گرم بویلر موتورخانه و محفظه داخلی به منظور عبور و نگهداری آبگرم مصرفی می­ باشد. دو راه عبور کاملا مجزا برای رفت و برگشت آب بر روی منبع تعبیه شده است. جداره داخلی منبع به دلیل اینکه فشار در آن قسمت بیشتر است، ضخامت بیشتری نسبت به جداره خارجی دارد.

این منبع دقیقا مانند یک مبدل حرارتی دو لوله­ ای کار می­کند که دارای یک مخزن ذخیره است. منبع دو جداره براساس نیاز مصرفی ساختمان در ظرفیت­های گوناگونی ارائه می­ شود که متداول­ترین گنجایش منبع دو جداره معمولا بین 300 تا 2000 لیتر (برای ساختمان های 20 واحدی در متراژهای 80 الی 100 متری) می باشد، که به منظور تهیه آبگرم ساختمان و شوفاژ مورد بهره برداری قرار می­ گیرد.

بیشتر بخوانید: مخازن تحت فشار

ساخت منبع دوجداره آبگرم

ساخت منبع دوجداره موتورخانه

برای ساخت منبع دو جداره موتورخانه دو پارامتر ظرفیت منبع دوجداره و ضخامت بدنه مخزن حائز اهمیت می­ باشد. در ابتدا باید ظرفیت منبع نسبت به تعداد مصرف کنندگان ساختمان محاسبه شود. معمولا جنس منابع دوجداره شرکت آب سازه به دلیل مقاومت بالای گالوانیزه در برابر خوردگی و پوسیدگی از ورقه های فولادی گالوانیزه است. از مخزن دوجداره در ظرفیت­ های پایین حرارتی استفاده می­کنند و برای بهره­ مندی از ظرفیت­های بالاتر از منبع کویل­ دار استفاده می شود.

بطور کلی در تعیین و ساخت یک مخزن دوجداره باید موارد ذیل لحاظ گردد.

 • تعداد مصرف کننده ­ها
 • فشار کاری سیستم
 • عمر مفید مورد انتظار
 • کیفیت آب منطقه مورد استفاده

ضخامت ورق منبع دوجداره

ضخامت منبع دوجداره، با استفاده از فشار داخلی مخزن و براساس مقدار مجاز حد خوردگی با استفاده از استانداردهای مختلف باید تعیین شود. منبع دو جداره دارای ضخامت ­های متفاوتی است که برای دیواره بیرونی منبع از 2 الی 3 میلیمتر و برای دیواره داخلی منبع از 4 الی 5 میلیمتر طبق گنجایش متفاوت می­باشد. جهت بررسی و محاسبه ضخامت ورق­های فولادی گالوانیزه در ساخت مخزن باید به مواردی مانند میزان فشار آب داخل دیگ و دمای سیال داخل منبع دوجداره توجه داشت.

بیشتر بخوانید: منبع کویل دار 

حجم مخزن دو جداره آب گرم

میزان حجم منبع دوجداره آب گرم نسبت به تعداد مصرف­ کنندگان ساختمان محاسبه می­شود. برای سنجش میزان حجم مخزن آب گرم باید به مواردی شامل تعداد ساکنین ساختمان، تعداد شیرهای مصرفی، نوع استفاده از آپارتمان و ضریب تقاضای مصرفی توجه کرد. یکی از مواردی که باید در سنجش حجم آب مصرفی ساختمان مدنظر باشد، نوع کاربری آن است.

به طور مثال مخزنی که برای یک ساختمان مسکونی به کار می­رود با مخزنی که برای هتل و یا کارخانجات مورد بهره ­گیری قرار می­گیرد، متفاوت است. باید توجه داشت که ظرفیت منبع دوجداره موتورخانه باید متناسب با ظرفیت حرارتی دیگ و همچنین مقدار مصرف آب گرم بهداشتی در ساعت برای هر واحد انتخاب شود، در غیر این صورت راندمان به شدت کاهش می­یابد.

مزایای منبع دوجداره موتورخانه

 • تولید آب گرم با راندمان 98 درصدی
 • هزینه پایین تعمیرات و سرویس های دوره­ای
 • نصب و راه ­اندازی آسان
 • افت فشار بسیار کم به دلیل دو لایه بودن منبع دوجداره
 • قابل استفاده برای موتورخانه­های سبک و خانگی
 • عدم نیاز به پمپ برگشت (سیرکولاتور) و توانایی گرم نگه داشتن آب مصرفی
 • صرفه اقتصادی نسبت به سایر مبدل ­های حرارتی
 • کاهش هزینه ­های تامین انرژی

بیشتر بخوانید: دیگ بخار (بویلر)

مزایای مخازن دو جداره - آب سازه

اجزای تشکیل دهنده منبع دو جداره

منبع دو جداره از یکسری قطعات و اجزای مختلف برای عملکرد بهتر منبع تشکیل شده است که به شرح ذیل می­­ باشند:

 • شیر هواگیری: وظیفه شیر هواگیری منبع دوجداره، گرفتن هوای اضافی داخل لوله ­های عبور آب است. وجود هوا داخل لوله با گذشت زمان موجب خوردگی لوله­ها و اتصالات و ایجاد سر و صدا می­شود. هواگیری منبع دو جداره موتورخانه با توجه به نوع و مدل مخزن به صورت دستی و یا خودکار صورت می­گیرد.
 • شیر اطمینان: جهت جلوگیری از انفجار هنگام افزایش درجه حرارت از حد تعیین شده مورد استفاده قرار می­گیرد و بر روی قسمت فوقانی منبع دوجداره تعبیه می ­شود.
 • مسیر رفت آبگرم مصرفی: مجرای رفت آبگرم مصرفی در قسمت فوقانی منبع دو جداره تعبیه شده و وظیفه ارسال آب گرم از محفظه داخلی به داخل ساختمان را برعهده دارد.
 • مسیر ورود آب گرم: مجرای ورودی آب گرم که در قسمت فوقانی منبع دوجداره واقع شده و آب گرم ورودی از این دریچه، بعد از گردش در اطراف منبع و انجام تبادل حرارتی، از طریق مجرای برگشت آب گرم که در پایین منبع قرار دارد، به دیگ بر می­گردد.
 • ورودی آب سرد (آب شهر): این اتصال معمولا روی منبع اصلی (منبع میانی) و سمت پایین قرار دارد.
 • مسیر برگشت آب گرم: مجرای برگشت آب گرم از محفظه خارجی مخزن به داخل دیگ که در ناحیه تحتانی منبع دوجداره قرار می­ گیرد.
 • مجرای تخلیه: یک عدد شیر سماوری در قسمت زیرین منبع دوجداره تعبیه می­شود که وظیفه آن تخلیه و پاک سازی آب از لوله ­ها می­باشد.
 • شیر فلکه و شیر یک طرفه: شیر یکطرفه از برگشت آب گرم منبع به سیستم لوله­کشی جلوگیری کرده و شیر فلکه نیز به منظور باز و بسته کردن آب ورودی در مواقع ضروری نصب و استفاده می­شود.

اجزای منبع دوجداره - آب سازه

نکات مهم در حین استفاده و نصب منبع دوجداره

 • استفاده از دو منبع دو جداره در موتورخانه ­های بزرگ ضروری می باشد؛ تا در مواق خرابی یا سرویس یکی از منابع منبع دیگر آب گرم مصرفی ساختمان را تامین کند.
 • عایق کاری منبع دو جداره جهت جلوگیری از اتلاف حرارتی و کاهش مصرف سوخت و استهلاک دستگاه ضروری و لازم است.
 • نصب شیر اطمینان برای جلوگیری از انفجار در مواقع افزایش درجه حرارت آب گرم از حد مجاز ضروری می باشد.
 • نصب شیر یکطرفه جهت جلوگیری از پس زدن آب گرم به داخل لوله­ ها، اجتنبا ناپذیر و لازم است.
 • با گذشت زمان رسوبات باعث افزایش سختی آب و کاهش تبادل حرارتی می­گردند. که در این مواقع جهت رسوب­زدایی اسیدشویی منبع دوجداره توصیه می­شود.
 • یکی از عوامل اصلی پوسیدگی و خوردگی مخزن سختی آب می­باشد. برای جلوگیری از رسوب و کاهش سختی آب می­توان از یک دستگاه سختی ­گیر بهره برد.
 • استفاده از یک استراکچر جهت نگهداری مخزن دوجداره موتورخانه

قیمت منبع دو جداره

همانطور که در بالا نیز گفته شد، تعیین قیمت منبع دوجداره به ضخامت ورق منبع و حجم و ظرفیت آن بستگی دارد. بدلیل متغیر بودن این پارامترها نمی توان قیمت ثابت برای منابع مشخص کرد. شما می توانید جهت دریافت خدمات و مشاوره طراحی این منابع و اطلاع از قیمت منبع دو جداره با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

امتیاز 4.3/5 از 3 رای

محصولات مرتبط

بوستر پمپ یکی از پرکاربردترین پمپ ها می باشد. انواع بوستر پمپ در تامین آب شرب مراکز اداری و تجاری، تفریحی و ورزشی و در...
از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ...
امروزه از مخزن تحت فشار برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن شامل یک محفظه...
منبع کویل دار به عنوان یکی از تاسیسات حرارت مرکزی از یک مخزن به همراه کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ...
دیگ بخار (Boiler) به محفظه بسته ای گفته می شود که در آن بخار آب با فشار بیش از فشار هوا خارج تولید می شود....
برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) یک مبدل حرارتی است که در آن هوا و آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می...
برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) یکی از انواع برج خنک کننده با بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس است. این نوع برج ها در خنک...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1999

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *