مخازن نگهداری و ذخیره اسید

مخزن پلی اتیلن ذخیره اسید - آب سازه

گروه تولیدی آب سازه به علت سابقه تولید مخازن خاص پلی اتیلن، توانایی طراحی و ساخت انواع مخزن های پلی اتیلن  نگهداری و خیره اسید را دارا می باشد. این مخازن ابتدا توسط تیم تخصصی اب سازه در نرم افزار آباکوس طراحی شده و سپس از نقطه نظر خوردگی و شیمیایی توسط تیم فرایندی و شیمی مورد ارزیابی قرار گرفته و با توجه به نوع و غلظت اسید، با حجم مشخص طراحی و تولید می شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید مخزن ذخیره اسید پلی اتیلن و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09129512165 و 09196576008

پلی اتیلن به علت خاصیت منحصر به فرد خود در دوام بالا در مقابل خوردگی، بهترین نوع متریال برای نگهداری انواع اسید می باشد. از این مخازن میتوان به عنوان تانکر حمل اسید یا مخازن ذخیره و نگهداری اسید استفاده نمود. آب سازه، به عنوان تولید کننده مخزن  اسید، در سال های اخیر در کشور، مخازن با ظرفیت ها و مشخصات فنی متفاوت را تولید و در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

مخزن پلی اتیلن نگهداری اسید

مخزن ذخیره اسید چیست؟

مخزن ذخیره اسید از جنس پلی اتیلن یکی از بهترین انتخاب ها برای نگهداری اسید، معرفی شده است. از انواع اسید در صنایع مختلف استفاده می شود. به همین علت در مواقع حمل و نقل و یا مواقع نگهداری و ذخیره اسید، نیاز به وجود مخزن  اسید از جنس پلی اتیلن احساس می شود. این مخازن به شکل منابع استوانه ای تانکر مانند با سطح مقطع کره ای از جنس پلی اتیلن به صورت اسپیرال کاروگیت تولید می شوند.

مشخصات مخزن نگهداری اسید

شکل تانک اسید میتواند افقی یا عمودی باشد. مخازن نگهداری اسید با توجه به مشخصاتی نظیر وزن مخصوص اسید، میزان خوردگی، نوع اسید و غیره، طبقه بندی و تولید می شوند. نکته مهم دیگر در تولید مخزن اسید، انتخاب نوع، جنس و سایز اتصلات مخزن  واشرها و تجهیزات پایپینگ مخزن می باشد. با استفاده از لوله پلی اتیلن ضد اسید می توان پایپینگ این مخازن را انجام داد.

تانکر اسید باید با توجه به طبقه بندی های انجام شده، از جنسی انتخاب گردد که مقاومت کافی در برابر خوردگی آن نوع خاص اسید در مخزن نگهداری اسید را دارا باشد. متریال مناسب برای تولید مخزن ذخیره اسید یا مخزن ضد اسید، جنس استنلس استیل، پلی اتیلن و همچنین PP یا پلی پروپیلن می باشد. علت انتخاب این متریال و هم خانواده های آنان، مقاومت بالای این متریال در برابر خوردگی می باشد.

نکات نگهداری از مخزن اسید

اسید pH بسیار پایینی دارد که آن را بسیار خورنده می کند. همچنین این ماده شیمیایی بخارهای سمی ایجاد می کند که می تواند تجهیزات را خراب کند و می تواند برای کارکنان کشنده باشد. برای کنترل دود مواد شیمیایی، سیستم تهویه مخزن باید دقیق باشد.

تعمیر و نگهداری مخزن نیز می تواند به دلیل بخار شدن مشکل باشد. از ورود به مخزن باید به هر قیمتی اجتناب شود و تعویض قطعه باید به حداقل برسد. با ایجاد یک سیستم مخزن قوی و مقاوم در برابر خوردگی که به یک سیستم اسکرابر متصل می شود، می توان همه این مسائل را برطرف کرد.

مخزن پلی اتیلن ذخیره اسید - آب سازه

انواع اسید قابل نگهداری در مخزن

در مخازن ذخیره اسید می توان انواع مختلف اسید از جمله سولفوریک اسید، نیتریک اسید، کلریدریک اسید و غیره را ذخیره سازی و نگهداری کرد. اسیدها به دو شکل آلی و معدنی در طبیعت وجود دارند. میزان اسیدیته و تاثیرگذاری اسیدها بر مبنای خاصیت اکسیدکنندگی آنها مشخص می شود. هر چقدر اکسیدکنندگی  یک اسید بیشتر باشد، آن اسید قوی تر شناخته می شود. میزان اکسیدکنندگی اسید یک پارامتر مهم در انتخاب نوع مخزن نگهداری می باشد.

انواع اسید - اب سازه

مخزن ذخیره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک ( H2SO4 ) یک اسید معدنی خورنده است که به طور گسترده تولید و در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد و با توجه به چگالی بالا به عنوان اسیدی سنگین شناخته می شود. همچنین به عنوان اسید باتری و یا دی هیدروژن سولفات نیز معروف است . محلول شیمیایی اسید سولفوریک بسیار واکنش پذیر می باشد. از نظر ظاهری بسته به خلوص محلول از بی رنگ تا زرد متغیر و به صورت یک مایع نیمه چرب و بدون بو است.

تانک نگهداری اسید نیتریک - آب سازه

طراحی و ساخت مخزن ذخیره اسید سولفوریک

طراحی مخزن ذخیره اسید سولفوریک با توجه به حجم اسید مورد نیاز جهت نگهداری و دمای آن توسط نرم افزار آباکوس انجام می شود. در ساخت این مخزن از پلی اتیلن استفاده می شود چرا که در صورت تماس این اسید با فلزات، خوردندگی بالایی ایجاد می شود.

مخزن نگهداری کلریدریک اسید

کلریدریک اسید (HCL)  یک اسید معدنی بسیار قوی و خورنده می باشد.  از این اسید در صنعت پردازش فولاد ، ساختمان ، تولید پلی وینیل کلرید (PVC) و فوم پلی اورتان و کلرید کلسیم و غیره استفاده می شود.

ساخت مخزن نگهداری از کلریدریک اسید

در مخزن نگهداری کلریدریک اسید ، باید مواد و اجزای سازنده  در برابر اثرات خورنده اسید مقاوم باشند تا در صورت نگهداری حجم زیادی از این اسید یکپارچگی خود را حفظ کند. هیدروکلریک اسید یک مایع فرار محسوب می شود و در دماهای محیطی بخارهای خورنده تولید می کند که این موضوع تعبیه ونت خروجی گاز متصاعد شده را در مراحل ساخت مخزن الزامی می سازد.

مخزن نگهداری هیدروکلریک اسید - اب سازه

مخزن ذخیره اسید نیتریک

اسید نیتریک (HNO3) یک اسید شفاف، بسیار خورنده با بوی تند است که در صنعت پرکاربرد می باشد. از این اسید در تولید کودهای کشاورزی، تولید ضدعفونی کننده ها و غیره  استفاده می شود. اسید نیتریک ، یک ماده شیمیایی خطرناک است که اگر به درستی ذخیره سازی نشود ممکن است هزینه های جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

طراحی مخزن نگهداری اسید نیتریک

اسید نیتریک در صورت تماس با برخی از فلزات ، می تواند گاز هیدروژن با قابلیت انفجار تولید کند . از بهترین گزینه ها برای نگهداری اسید نیتریک ، مخزن ذخیره اسید پلی اتیلن می باشند. این مخازن توانایی نگهداری اسید نیتریک را تا غلظت 30 درصد و تا دمای 50 درجه سانتیگراد به صورت ایمن دارند.

مخزن ذخیره سازی اسید سولفوریک - آب سازه

طراحی و ساخت مخازن اسید

طراحی مخزن اسید بر اساس پارامتر های مختلفی از جمله چگالی اسید، حجم مخزن، جنس بدنه و انتقال آن می باشد. در صورت استفاده از پمپ های فشار هوا برای انتقال اسید باید فشار ناشی از حرکت سیال را نیز در طراحی مد نظر قرار داد.

رعایت استاندارد های ملی و بین المللی جهت اطمینان از ایمنی مخازن حائز اهمیت است.

تانک نگهداری اسید به شکل افقی و عمودی ساخته می شوند. از لحاظ اشغال فضا و بررسی سطح اسید این مخزن دارای برتری است. اما فشار سیال به کف مخزن و زیرسازی آن بسیار بالاست. از لحاظ نگهداری و تعمیرات اما، مخازن نگهداری اسید افقی دسترسی راحت تری را ارائه می دهند.

استاندارد طراحی مخازن نگهداری اسید

استاندارد جنس بدنه مخزن ذخیره اسید

اتصالات مخازن ذخیره اسید

قدرت خورندگی بالا و خطرات بالای اسید سبب شده که لوله و اتصالات مخازن بسیار پر اهمیت شوند. آب بندی و اتصالات مخازن ولوله ها باید توسط افراد مجرب انجام شود تا از بروز هر گونه نشت جلو گیری شود. لوله های انتقال باید به شکل یکپارچه و یا با فلنج متصل شوند. جنس اتصالات می تواند از پلی اتیلن با پگالی بالا و یا لوله های استیل ضدزنگ باشد.

جایگذاری منبع نگهداری اسید

گروه صنعتی آب سازه با ارائه نقشه ی جانمائی از مخازن نگهداری اسید در محل بهترین نقطه را از لحاظ تامین امنیت تعیین می کند. محل نصب مخازن بهتر است بر روی زمین انتخاب شوند تا موجب دسترسی آسان جهت بازرسی و تعمیرات شود.

پیش از نصب مخزن ضد اسید باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • مسیر ها و شریان های آب
 • باند های فرودگاه، بزرگراه و آزاد راه ها
 • شرایط محیطی و اقلیمی
 • ساختمان های محل

کلیپ نصب مخزن ذخیره اسید سولفوریک

مزایای تانک ذخیره اسید

 • سبک و قابل حمل
 • طول عمر بالای پنجاه سال
 • مقاوم در برابر هرگونه نشتی
 • ساخت به شکل افقی و عمودی
 • عدم واکنش با مواد اسیدی
 • نصب و جابجایی راحت
 • قیمت مناسب
 • دارای ضمانت نامه

خرید و قیمت مخزن ذخیره اسید

متریال برای ساخت مخزن ضد اسید، استحکام  و مقاومت نسبت به خورندگی در  سه نوع محصول پلی اتیلن ، فایبرگلاس و فولاد ضد زنگ خلاصه می شود. با توجه به پارامترهای مختلف از جمله جنس مخزن، نوع ماده اسیدی، ظرفیت مخزن و غیره قیمت مخزن نگهداری اسید می تواند متفاوت باشد.

به این مطلب رای بدید

محصولات مرتبط

مخزن فایبرگلاس  GRP امروزه از پر کاربردترین مخازن ذخیره مایعات بشمار می آید. از ویژگی های این مخزن می توان به مقاومت بسیار بالا، وزن...
از مهمترین کاربردهای مخزن FRP (مخفف اصطلاح انگلیسی fiber-reinforced plastic) می توان به کاربرد آنها در فیلتر شنی، فیلترکربنی و سختی گیر اشاره کرد. شرکت آب سازه وارد کننده انواع...
از مخزن تحت فشار در کنار پمپ های آب به منظور انتقال آب به ارتفاع بالا استفاده می شود. این مخازن با کمک هوای فشرده...
مخزن پکیج تزریق مواد شیمیایی یکی از بخش های مهم این پکیج به شمار می رود. این مخازن وظیفه نگه داشتن و آماده سازی مواد...
مخزن ذخیره سود مایع یا سدیم هیدروکسید از اساسی ­ترین تجهیزات نگهداری مایعات در صنایع مختلف می­ باشد. نگهداری از هیدروکسید سدیم یا همان سود...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1973

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *