جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش UAFB

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش UAFB

تصفیه فاضلاب به روش UAFB (Up Flow Anairobic Fixed Bed) یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب در شرایط کاملا بی هوازی به کمک باکتری ها و لجن فعال است. در این روش شرایط بی هوازی برای تجزیه مواد آلی توسط باکتری های رشد یافته روی صفحات پلاستیکی ثابت طی چند مرحله هیدرولیز، تخمیر، استات و متان سازی فراهم می شود. به همین دلیل خروجی فرآیند راکتور بی هوازی با بستر ثابت، گاز متان و فاضلاب با کمترین مقدار مواد آلی است. در ادامه روش تصفیه فاضلاب UAFB، مراحل تصفیه، مزایا و کاربرد آن را بررسی خواهیم کرد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

تصفیه فاضلاب به روش UAFB چیست؟

در انواع پکیج تصفیه فاضلاب روش های بیولوژیکی نقش مهمی ایفا می کنند و دلیل استقبال از آن، عدم تولید ترکیبات جانبی مضر است. فرآیندهای هوازی علیرغم مزایای متعدد، لجن بسیار زیادی تولید می کنند که تاثیر منفی بر هزینه های تصفیه دارند. به همین دلیل از روش های هوازی در برخی از سیستم ها استفاده میشود. تصفیه فاضلاب به روش UAFB (Up Flow Anairobic Fixed Bed) یا راکتور بی هوازی رو به بالا با بستر ثابت یکی از روش های رایج بی هوازی به شمار می رود.
در ساختار UAFB از صفحات پلی اتیلن و پلاستیکی مسطح و گاها لوله ای استفاده میشود که به صورت ثابت در مخزن نصب میشوند. این صفحات بستری مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها بوده و احتمال تماس زیست توده با مواد آلی فاضلاب را افزایش می دهند. صفحات کاملا ثابت هستند و در شرایط بی هوازی روند تصفیه انجام میشود.
به طور خلاصه فاضلاب از قسمت انتهایی مخزن وارد شده و به سمت بالا حرکت می کند. در زمان حرکت به دلیل تماس با صفحات ثابت مواد آلی توسط باکتری ها تجزیه شده و بعد از زلال سازی فاضلاب تصفیه شده و بیوگازها از دستگاه تخلیه می شوند.

ساختار پکیج تصفیه فاضلاب UAFB

ساختار کلی این پکیج ها استوانه ای و مستطیلی است که در جنس های فلزی و پلی اتیلن تولید میشوند. در داخل مخزن صفحات پلاستیکی از جنس پی وی سی و پلی اتیلن قرار میگیرد که کاملا ثابت هستند. این صفحات از نظر شکل ظاهری تنوع زیادی دارند و اغلب آنها مارپیچ هستند و به صورت عمودی نصب می شوند. در قسمت بالای مخزن دو بخش برای تخلیه بیوگاز و فاضلاب تصفیه شده تعبیه میشود.

ساختار پکیج تصفیه فاضلاب UAFB
ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب UAFB بر اساس میزان فاضلاب ورودی در شبانه روز و نوع و مقدار آلاینده ها تعیین می گردد. در حالت کلی به دلیل بی هوازی بودن محیط تصفیه، فضای اختصاص یافته به این پکیج ها کمتر از فرآیندهای هوازی است. به همین دلیل فضای کمی برای راه اندازی نیاز دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.
با توجه به اینکه در این فرآیندها عملیات هیدرولیز، استات سازی و اسیدی شدن رخ می دهد، لذا متریالی برای مخزن باید به کار روند که در برابر خوردگی مقاوم باشد. در اغلب مواقع مدل های فلزی با کربن استیل تولید می شوند که در این زمینه خوب عمل می کندو مواد پلی اتیلنی و فایبرگلاس نیز استقامت کافی در برابر مواد خورنده در رایط بی هوازی UAFB را دارا هستند.

روش تصفیه فاضلاب به روش UAFB

مسیر فاضلاب از لحظه ورود به این سیستم تا خروج به صورت زیر است:

 • ابتدا ذرات جامد معلق در اندازه های بزرگ توسط آشغالگیر جمع آوری میشود. این مرحله پیش تصفیه است و برای بهبود مراحل بعد انجام می شود.
 • فاضلاب از قسمت انتهایی مخزن وارد میشود. با توجه به بی هوازی بودن محیط، مواد آلی با ساختار پیچیده به مواد آلی محلول تبدیل می شوند. در این مرحله اصلاحا هیدرولیز اتفاق می افتد. علاوه بر مواد آلی، حتی ذرات کلوئیدی معلق نیز در فاضلاب محلول میشوند.
 • باکتری ها برای رشد و تکثیر در شرایط بی هوازی نیاز به اکسیژن دارند. به همین دلیل مواد آلی را تجزیه می کنند و استات سازی رخ می دهد. اکسیژن آزاد شده توسط باکتری ها مصرف شده و رشد پیدا می کنند.
 • با آزاد شدن اکسیژن مواد آلی تجزیه شده، بیوگازها از قبیل متان تولید میشود.
 • فاضلاب به مرور از روی صفحات پلاستیکی ثابت عبور کرده و مراحل بالا روی آنها اجرا میشود.
 • در بالای مخزن زلال سازی با ته نشین شدن ذرات معلق در فاضلاب روی صفحات پلاستیکی صورت می گیرد.
 • در آخرین مرحله فاضلاب و بی گازها در مسیرهای متفاوت از مخزن تخلیه میشوند.

با توجه به اینکه لجن ها به صورت چند لایه ای در این فرآیند قرار گرفته اند، روند تصفیه با راندمان بسیار بالا صورت می گیرد.

مزایای فرآیند UAFB

از مهم ترین مزایای این روش می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تولید لجن با وزن کم به دلیل بی هوازی بودن روند تصفیه
 • تصفیه فاضلاب بدون نیاز به مواد شیمیایی
 • تصفیه بدون تولید ترکیبات مضر جانبی
 • تصفیه در زمان کوتاه
 • قابلیت بهبود پارامترهای کیفی از قبیل BOD و COD تا بیش از 90 درصد
 • پیاده سازی، نصب و اجرای آسان و سریع
 • امکان استفاده از بیوگازهای تولید شده به عنوان سوخت
 • اشغال فضای کم
 • تصفیه بدون انتشار بو

کاربرد تصفیه فاضلاب به روش UAFB

با توجه به مزایای متعدد این فرآیند از آن بیشتر به عنوان پیش تصفیه در تصفیه خانه های بزرگ استفاده می شود. چون در اغلب فاضلاب ها مواد آلی وجود دارد و بدون مواد شیمیایی با این روش در شرایط بی هوازی می توان نسبت به حذف آنها اقدام کرد. برخی از کاربردهای تصفیه فاضلاب UAFB عبارتند از:

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب UAFB

آبسازه در طی سالها فعالیت موفق به طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش UAFB در ظرفیت های گوناگون شده است. این محصولات به صورت سفارشی بعد از آنالیز فاضلاب طراحی شده و با متریال های فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس تولید میشوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان قبل از سفارش و خرید این محصول می توانید با کارشناسان آبسازه تماس بگیرید.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

تصفیه فاضلاب به روش بیولاک biolock یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که از لاگون و هوادهی گسترده در کنار هم استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی EC یکی از موثرترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که ترکیبی از انعقاد، شناورسازی و اکسیداسیون در آن اجرا میشود....
تصفیه فاضلاب به روش usbf (Up flow Sludge Blanket Filtration) که با نام راکتور فیلتراسیون جریان رو به بالا با بستر کیک لجن یکی از...
تصفیه فاضلاب به روش IFAS یا راکتور بیولوژیکی هوازی با رشد چسبیده ثابت یکی از فرآیندهای موثر برای حذف مواد آلی به کمک باکتری ها...
تصفیه فاضلاب به روش MLE و LE دو تکنیک برای کاهش نیترات موجود در پساب ها به کمک میکروارگانیسم ها است. MLE یکی از فرآیندهای...
تصفیه فاضلاب به روش ABR یک سپتیک تانک بهبود یافته است که از یک سری بافل برای جدا سازی محفظه های آن استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش MBBR یا Moving Bed Biofilm Reactor یکی از انواع فرآنیدهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب هست که به عنوان جایگزین لجن فعال و...
تصفیه فاضلاب به روش A2O از روش های بسیار پیشرفته برای حذف نیتروژن و فسفر از فاضلاب است که در برخی از سیستم های تصفیه...
فرآیند تصفیه فاضلاب به روش RBC یا دیسک بیولوژیکی چرخ دوار، یک فرآیند تصفیه فاضلاب برپایه بیولوژیکی است که به روشی مشابه فیلتر چکنده عمل...
تصفیه فاضلاب به روش CAS یا لجن فعال متعارف یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که با روش های بیولوژیکی آلاینده ها را...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=12348

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *