جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علت یکسره کار کردن پمپ تصفیه آب

علت یکسره کار کردن پمپ تصفیه آب - آب سازه

امروزه استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی و یا همان آب شیرین کن بسیار رایج شده است. با وجود تنوع زیاد این دستگاه ها اجزا و عملکرد یکسانی دارند. دستگاه آب شیرین کن خانگی معمولا برای مدت زیادی بدون مشکل کار می کند اما ممکن است گاهی اوقات دچار مشکل شود. یکی از این مشکلات یکسره کار کردن پمپ تصفیه آب و خاموش نشدن دستگاه تصفیه آب خانگی است. این مقاله به بررسی دلیل و ارائه راه حل در ارتباط با خاموش نشدن دستگاه آب شیرین کن پرداخته است.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

دلایل خاموش نشدن دستگاه تصفیه آب

زمانی که مخزن ذخیره در حال پر شدن است، شنیدن جریان آب یا فاضلاب طبیعی است. اگر در هنگام نصب دستگاه متوجه این صدا نشدید امری طبیعی است. از دلایل رایج این اتفاق وجود آشغال و گرفتگی در لوله تخلیه خارج شده از RO باشد. خارج کردن لوله از گیره و تمیز کردن آن می تواند مشکل را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

دلایل خاموش نشدن دستگاه تصفیه آب - آب سازه

بررسی شیر قطع و شیر برگشت

اگر مخزن آب سنگین است و آب برای چند ساعت به سمت دستگاه شما در جریان است، باید به دنبال مشکل در جای دیگری باشید. شیر مخزن را ببندید، اگر تخلیه آب به سیستم فاضلاب متوقف شد مشکلی برای دستگاه وجود ندارد. اما اگر تخلیه آب جریان داشت، شیر قطع و یا شیر برگشت دچار عیب شده اند. در برخی موارد ممکن است دچار مشکل فشار آب شوید ( فشار آب بالا و یا فشار آب پایین).

شیر ورودی به دستگاه را ببندید، لوله تخلیه را از گیره فاضلاب خارج کرده و در یک سطل قرار دهید. شیر مخزن را باز کنید، اگر آب شروع به جریان یافتن از لوله تخلیه کرد، مشکل در شیر برگشت است که به آب اجازه می دهد به داخل مخزن غشا باز گردد و به نوعی تخلیه شود. اما اگر آب در لوله تخلیه جریان نداشته باشد، مشکل در شیر قطع است. در صورتی که شیر های شما سالم باشند دلایل دیگری برای یکسره کار کردن پمپ تصفیه آب وجود دارد:

فشار آب بالا ( به ندرت اتفاق می افتد)

عملکرد سیستم اسمز معکوس به شیر قطع جریان وابسته است که مشخص می کند فشار مخزن به دو سوم فشار آب ورودی رسیده است. اگر فشار آب ورودی بیش از حد بالا باشد فشار ورودی و فشار مخزن تنظیم نمی شود که باعث می شود سیستم خاموش نشود. این اتفاق بسیار نادر است اما به هرحال باید مورد بررسی قرار بگیرد.

فشار آب پایین

فشار آب پایین یکی از دلایل رایج خاموش نشدن دستگاه تصفیه آب است. اگر فشار آب ورودی کم تر از KPa 275 ( psi 40) باشد، آب از غشا عبور نمی کند و سیستم خاموش نمی شود. اگر سیستم شما مجهز به فشار سنج داخلی نیست، باید فشار را با استفاده از یک سطل اندازه بگیرید. پیش از انجام تست فشار مطمئن شوید سایر شیر های آب بسته باشند.

بررسی شیر قطع و شیر برگشت - آب سازه

مراحل اندازه گیری فشار آب در دستگاه تصفیه آب

 • یک سطل آب یک و یا دو لیتری تهیه کنید
 • زمان سنج خود را (در گوشی های همراه وجود دارد) را روی شش ثانیه تنظیم کنید
 • شیر آب را باز کنید و پس از شش ثانیه شیر را ببندید
 • مقدار آب داخل سطل را در ده ضرب کنید ( به عنوان مثال 0.8 لیتر در 10 برابر 8) این کار دبی شما را بر حسب لیتر بر دقیقه محاسبه می کند.
 • اگر دبی جریان شما کمتر از 10 لیتر در دقیقه باشد فشار آب کم است. بین 10 تا 15 قابل قبول در نظر گرفته شده اما قابل بهبود است. بیش تر از 15 لیتر بر دقیقه خوب در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

مراحل اندازه گیری فشار آب در دستگاه تصفیه آب - آب سازه

دلایل فشار پایین آب دستگاه تصفیه آب

فشار داخلی مخزن تصفیه آب

درون مخزن یک کیسه آب وجود دارد که فشار هوای آن در صورت خالی بودن psi 7 است. این فشار را می توان با فشارسنج دیجیتالی اندازه گیری کرد. اگر فشار هوای درون مخزن کم باشد باعث می شود تا سیستم شما خاموش نشود. در صورتی که این کیسه آسیب ندیده باشد می توان هوای بیشتری به درون آن تزریق کرد اما اگر آب از دریچه خارج می شود به معنای پارگی کیسه درون مخزن است. اگر با بررسی موارد گفته شده همچنان مشکل وجود داشت موارد زیر را بررسی کنید:

گرفتگی غشا دستگاه تصفیه آب

 • گرفتگی معمولا زمانی اتفاق می افتد که از آب ورودی دارای سختی بالایی باشد.
 • غشاها به درستی تعبیه نشده اند
 • لوله ها خم شده اند
 • شیر آب ورودی و یا شیر تانک دچار گرفتگی باشد

دو راه حل برای این مشکل وجود دارد:

 • جایگزینی ممبران با ممبران جدید که خود هزینه بر است.
 • استفاده از پیش تصفیه مانند استفاده از  سختی گیر.

بیشتر بخوانید: روش های رفع گرفتگی ممبران دستگاه تصفیه آب

گرفتگی غشا دستگاه تصفیه آب - آب سازه

محدود کننده جریان

محدود کننده جریان قبل از لوله تخلیه تعبیه می شود. این محدود کننده را می توان به راحتی جایگزین کرد. برای شست و شوی غشا نیاز به ایجاد فشار بالاتر است که با جدا کردن محدود کننده فشار افزایش می یابد و میتوان غشا را تمیز کرد. وظیفه اصلی محدود کننده، کاهش سرعت جریان ورودی به لوله تخلیه است. اگر سرعت جریان آب تخلیه بالا باشد، فشار آب برای عبور از غشا ها کافی نخواهد بود و بنابراین مخزن پر نمی شود و سیستم دائما آب را تخلیه می کند. این اتفاق باعث یکسره کار کردن پمپ تصفیه آب شما می شود.

آخرین بار کی سرویس دستگاه انجام شد؟

قبل از ورود آب به ممبران ها فیلتر هایی در دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی و صنعتی تعبیه می شوند تا از مسدود شدن و یا رسوب گیری غشا جلو گیری کنند. بیشتر دستگاه های آب شیرین کن خانگی به فیلتر کربنی و میکرو فیلتر مجهز هستند که باید به صورت دوره ای 6 تا 12 ماه یکبار تعویض شوند. اگر هر کدام از این فیلتر ها مسدود باشند باعث افت فشار آب شده و باعث یکسره کار کردن دستگاه می شود. غشای قدیمی ممکن است به طور کارآمد کار نکند، بنابراین نیاز به افزایش فشار همیشه در شیر قطع کننده وجود دارد که باعث می شود دستگاه آب شیرین کن صنعتی خاموش نشود.

امتیاز 5/5 از 1 رای

مطالب مرتبط

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=3759

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *