جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دیفیوزر هوادهی (Diffuser)

دیفیوزر هوادهی

شرکت آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع دیفیوزر هوادهی می باشد. از دیفیوزر شرکت آب سازه در انواع پروژه های بزرگ و کوچک مانند پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود. تامین هوا برای دیفیوزر با استفاده از بلوئر هوادهی با معتبرترین برند تامین می شود. از دیفیوزر هوادهی به عنوان یکی از تجهیزات تصفیه فاضلاب، برای انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرایند های MBBR ،IFAS، لجن فعال و هوادهی گسترده استفاده می شود. از دیگر کاربردهای دیفیوزر آب سازه می توان به استفاده از آنها در استخر پرورش ماهی و تامین اکسیژن برای تصفیه آب و فاضلاب اشاره کرد.در این مطلب انواع دیفیوزر های حباب ریز و درشت و کاربرد آن ها، مزایا و معایب هواده های عمقی مختلف و قیمت دیفیوزر به طور کلی بیان شده است.

جهت اطلاع از قیمت و خرید با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

دیفیوزر هوادهی (Diffuser) چیست؟

میکرواورگانیسم ها برای تجزیه آلاینده ها به اکسیژن نیاز دارند و این امر توسط هوادهی انجام می شود. دیفیوزر یک دستگاه هوادهی است که برای انتقال هوا و به همراه آن اکسیژن به درون آب و یا فاضلاب استفاده می شود. دیفیوزر ها معمولا از غشاهای لاستیکی و یا  پلاستیکی-سرامیکی استفاده می کنند تا حباب هایی با اندازه ریز و یا درشت تولید شود.

دیفیوزر ها معمولاً به یک سیستم لوله کشی متصل می شوند که با هوای تحت فشار توسط یک دمنده (بلوئر) تامین می شود. این سیستم معمولاً به عنوان یک شبکه هوادهی عمیق شناخته می شود. به طور کلی دیفیوزر ها به دو نوع اصلی حباب ریز و حباب درشت تقسیم بندی می شوند. دیفیوزر های حباب ریز شامل دیفیوزر های دیسکی، صفحه ای و یا غشایی می شوند. لوله های سوراخ دار، و لوله های شکاف دار نیز از اقسام دیفیوزر حباب درشت به شمار می روند.

انتقال هوا با استفاده از بلوئر یا دمنده هوا به لوله کشی وارد شده و از طریق دیفیوزرهای حباب درشت یا حباب ریز در عمق باعث تشکیل حباب هوا می شود. دیفوزرهای حباب ریز یا درشت شامل دیفیوزر دیسکی، دیفیوزر صفحه ای و یا دیفیوزر غشایی می باشد. همچنین دیفیوزر ها به شکل لوله سوراخ دار و لوله شکاف دار یا شلنگ نیز طراحی و تولید می شوند. از انواع دیفیوزر برای هوادهی در داخل پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

روش های مختلف هوادهی

روش های مختلفی برای هوادهی وجود دارد که به طور کلی به هوادهی سطحی با هم زدن و یا هوادهی عمقی به وسیله دیفیوز تقسیم می شوند. سیستم هوادهی از عمق شامل کمپرسور هوا با فشار کم و دبی بالا (بلوئر)، سیستم لول کشی هوا و دیفیوزر می باشد که هوا را درون مخزن به حباب های ریز تبدیل می کند.

گروه تخصصی آب سازه پوشش غشایی را ارائه می دهد تا در برابر گرفتگی و رسوبات بسیار مقاوم است. هوای فشرده در این نوع دیفیوزر باعث انبساط روزنه ها و تولید هزاران حباب هوا در آب می شود. با توجه به پرکاربرد بودن دیفیوزر دیسکی حباب ریز، نصب آنها نیز از پیچیدگی های بیشتری نسبت به دیگر دیفیوزرها دارد. دیفیوزر دیسکی حباب درشت در دیفیوزر حباب درشت به روش دیسکی، معمولا شامل یک پوشش غشایی می باشد که نوار پهن با سوراخ هایی بر روی آن تشکیل شده است. هوای فشرده از طریق سوراخ ها به فاضلاب جریان میابد و حباب های بزرگی را تشکیل می دهد. دیفیوزر های دیسکی حباب درشت و حباب ریز در شرکت آب سازه در ابعاد 10 و 12 اینچ ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید: انواع سیستم هوادهی در تصفیه فاضلاب 

کاربرد دیفیوزر هوادهی

به طور کلی نقش دیفیوزر ها انتقال اکسیژن به درون محیط مایع است. بنابراین هر صنعتی که نیاز به اکسیژن محلول بیشتری دارد از دیفیوزر ها می تواند بهره مند شود. اما صنعت پرورش ماهی و آبزی پروری یکی از مهم ترین صنایعی است که فعالیت آن به اکسیژن محلول آب وابسته است. بنابراین در صنعت پرورش ماهی برای حفظ اکسیژن محلول آب از دیفیوزر ها برای افزایش راندمان انتقال اکسیژن به آب استفاده می شود. صنعت مهم دیگر صنعت تصفیه فاضلاب است که از دیفیوزر ها به شکل گسترده ای استفاده می کند. در ادامه به انواع دیفیوزر و عملکرد دیفیوزر می پردازیم.

بیشتر بخوانید: استفاده از سیستم هوادهی دیفیوزر در تصفیه فاضلاب

ویدئو عملکرد دیفیوزر هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب

یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب که از روش هوادهی استفاده می کند، پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده می باشد. روش های زیستی هوازی همگی برای کارآمد بودن به اکسیژن محلول بالایی در فاضلاب نیازمندند به همین دلیل استفاده از دیفیوزر ها منجر به افزایش انحلال اکسیژن و در نتیجه آن افزایش میزان فعالیت باکتری های تجزیه کننده می باشد که در نهایت منجر به  بالارفتن راندمان فعالیت تصفیه می شود. از دیفیوزر در فرایند شناورسازی نیز به منظور سبک کردن ذرات معلق در فاضلاب استفاده می شود.

انواع دیفیوزر هوادهی برای تصفیه آب و فاضلاب

از انواع دیفیوزر در پکیج تصفیه فاضلاب برای تجزیه آلاینده ها از میکروارگانیسم ها استفاده می شود. میکروارگانیسم ها برای تجزیه مواد آلی فاصلاب نیاز به اکسیژن دارند. تامین اکسیژن با استفاده از یک سیستم هوادهی انجام می شود. با استفاده از دستگاه هواده مانند دیفیوزر و بلوئر اکسیژن از طریق سیستم های لوله کشی شده به داخل مخازن هوادهی، منتقل می شود.

انواع سیستم هوادهی مانند دیفیوزر و بلوئر در تصفیه خانه فاضلاب به روش لجن فعال، 45 تا 60 درصد کل انرژی محاسبه شده را مصرف می کنند. بنابراین ارتقا سیستم هوادهی به منظور کاهش هزینه ها و افزایش بازدهی امری ضروری است. در صنعت تصفیه فاضلاب هوادهی به منظور تشدید فرایند های بیولوژیکی و همچنین به منظور شناور سازی مواد سبک تر صورت می پذیرد.

دیفیوزر هوادهی حباب ریز دیسکی

دیفیوزر دیسکی شامل یک غشای EPDM ( اتیلن پروپیلن دین ترپلیمر) می باشد که بر روی یک صفحه جایگذاری شده است. گروه صنعتی آب سازه یک پوشش غشایی خاص را بروی این صفحات ارائه می دهد که در برابر گرفتگی و رسوبات رو روزنه ها بسیار مقاوم است. در این دیفیوزر ها هوای فشرده از طریق غشا جریان می یابد . باعث انبساط روزنه ها شده که هزاران حباب هوا را درآب آزاد می کند. دیفیوزر های دیسکی بسیار پر کاربرد هستند، اما نصب آن ها پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر دیفیوزر ها دارد.

دیفیوزر هوادهی حباب درشت دیسکی

این نوع دیفیوزر معمولاً از یک نوار پهن با سوراخ هایی بر روی آن تشکیل شده است. گاهی اوقات، این نوع دیفیوزر شامل یک در پوش غشایی نیز می شود. هوای فشرده از طریق سوراخ ها و به فاضلاب جریان می یابد و حباب های بزرگی تولید می کند.

دیفیوزر هوادهی لوله ای

دیفیوزر لوله ای از یک استوانه پلاستیکی یا سرامیکی بلند و با قطر کم تشکیل شده اند. محیط این لوله استوانه ای توسط یک غشا EPDM احاطه شده است. ورود هوای فشرده از میان غشا، آن را منبسط کرده و باعث باز شدن روزنه های روی آن می شود که ورود جریان حباب های هوا به فاضلاب را در پی دارد. این نوع دیفیوزر ها سطح هوادهی بیشتری دارند و در نتیجه حباب بیشتری نسبت به نوع دیسکی تولید می کنند.  نصب و راه اندازی آن ها در مقایسه با نوع دیسکی ساده تر بوده و هزینه کمتری دارد. با این حال هزینه بهره برداری از این نوع دیفیوزر زیاد تر است.

دیفیوزر حباب ریز لوله ای

دیفیوزر لوله ای حباب ریز از یک استوانه پلاستیکی یا سرامیکی بلند با قطر کم تشکیل شده است. سطح این لوله ها را یک غشا EPDM احاطه کرده است . با استفاده از هوای فشرده، هوای ورودی باعث باز شدن روزنه ها و منبسط شدن هوا می شود که ورودی حباب های هوا را به فاضلاب در پی دارد. به علت سطح بیشتری که این نوع دیفیوزر دارد، سطح هوادهی گسترده تر و تعداد حباب ها بیشتر می باشد.

دیفیوزر حباب درشت لوله ای

این نوع دیفیوزر از یک لوله استوانه ای تشکیل شده است که ممکن است سوراخ هایی بر روی سطح آن تشکیل شده باشد. در برخی موارد هوای فشرده از پایین لوله عبور می کند. روزنه ها ممکن است ثابت یا جریان باز یا بسته باشد. با توجه به نکات ذکر شده و نوع دیفیوزر های و حباب تولید شده هزینه های مربوط به دیفیوزر مختلف است.

دیفیوزر حباب ریز لوله ای - آب سازه

مزایا دیفیوزر هوادهی حباب ریز

 • هوادهی با بازدهی بالا

دیفیوزر های حباب ریز، حباب های اکسیژن بیشتری را وارد ستون آب می کنند. به طور رایج این دیفیوزر ها دوبرابر دیفیوزر حباب درشت اکسیژن تولید می کنند که نشانگر یک هوادهی کارآمد است. در مرحله تصفیه ثانویه که طبق استاندارد EPA باید 85 درصد از مواد آلی حذف شوند، هوادهی با بازدهی بالا یک امتیاز مهم به شمار می رود.

 • ضریب انتقال اکسیژن بالا

استاندارد راندمان انتقال اکسیژن (SOTE) چگونگی ترکیب اکسیژن پخش شده و آب را بیان می کند تا فرایند هوادهی به صورت صحیح صورت پذیرد. تعداد زیادی حباب کوچک مانند حباب هایی که توسط دیفیوزر حباب ریز تولید می شوند می توانند اکسیژن بیشتر را نسبت به تعداد کمی حباب درشت به ستون آب منتقل کنند. این افزایش ضریب انتقال اکسیژن نتیجه دو فاکتور مهم است:

 • مساحت سطح: تعداد زیادی حباب کوچک دارای مساحت سطحی بیشتری از یک حباب درشت دارند. این افزایش سطح تماس، موجب افزایش سرعت انتقال هوا به آب می شود.
 • سرعت بالا آمدن: حباب های کوچکتر با سرعت کمتری نسبت به حباب های درشت تر به سمت بالا حرکت می کنند. سرعت پایین به حباب ها زمان بیشتری برای انتقال به ستون آب می دهد. افزایش زمان انتقال اکسیژن منجر به افزایش راندمان انتقال می شود.

در مجموع، حباب ‌های کوچک ‌تری که توسط یک پخش ‌کننده حباب ‌های کوچک تولید می ‌شوند، می ‌توانند با مقدار مصرف اکسیژن برابر، تقریبا دو برابر راندمان انتقال اکسیژن بالا تری داشته باشند.

 • کاهش مصرف انرژی

راندمان انرژی یکی از جذاب ‌ترین بهبود هایی است که دیفیوزر های حباب ریز ارائه می کنند و دلیل اصلی استفاده گسترده از دیفیوزر های حباب ریز است. در یک تصفیه خانه معمولی، 50 درصد از انرژی مصرف شده مربوط به سیستم هوادهی است. یک دیفیوزر کم مصرف می تواند نیاز به برق و در پی آن هزینه های بهره برداری از تصفیه خانه را کاهش دهد. دیفیوزر های حباب ریز به دلیل نیاز به هوای فشرده کمتر از سوی بلوئر ها مصرف انرژی کمتری نسبت به دیفیوزر حباب درشت دارند.

دیفیوزر حباب ریز دیسکی - آب سازه

مزایا دیفیوزر های حباب درشت

حباب های تولید شده توسط دیفیوزر حباب درشت قطر بیشتر داشته و بنابراین بازده کمتری دارند. دیفیوزر حباب درشت نیز انواع مختلفی دارد که با بالاترین استاندارد برای رفع نیاز مصرف کنندگان توسط گروه صنعتی آب سازه ارائه می شود. دیفیوزر حباب درشت قادر به تولید حباب هایی با قطر 50 میلی متر هستند که انواع مختلفی دارند. ویژگی هر یک از دیفیوزر های حباب درشت در ادامه بررسی شده است.

 • اختلاط قوی

حباب های بزرگ تری که توسط دیفیوزر های حباب درشت تولید می شوند، حجم بیشتری دارند، فاضلاب بیشتری را جابجا می کنند و در نتیجه قدرت بیشتری برای اختلاط تولید می کنند. توده های زیستی در حالت معلق حفظ می شوند و احتمال تشکیل لجن ناخواسته کمتر است. اختلاط موثر پخش کننده های حباب درشت به لطف ترکیب قدرتمندی از اکسیژن، باعث تسهیل تجزیه مواد آلی توسط باکتری ها و سایر میکرواورگانیسم ها می شود.

 • هزینه بهر برداری پایین

منافذ بزرگتر دیفیوزر های حباب درشت به این معنی است که این دیفیوزر ها کمتر مستعد گرفتگی هستند و نیاز به تمیز کردن کمتری دارند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه در مرکز تصفیه خانه فاضلاب می شود.

 • ضریب انتقال اکسیژن پایین

دیفیوزر های حباب درشت حباب های کمتر و بزرگ تری تولید می کنند که سریع تر از حباب های تولید شده توسط دیفیوزر های حباب ریز حرکت می کنند. حباب های بزرگتر و سریعتر اکسیژن کمتری را به ستون آب منتقل می کنند.

مزایا و معایب دیفیوزر های حباب درشت - آب سازه

دیفیوزر هوادهی صفحه ای یا پلیت

دیفیوزر صفحه ای یا پلیت به صورتی طراحی شده است که هوادهی در ناحیه گسترده تری با حجم بیشتری صورت می گیرد و می تواند نرخ اکسیژن ورودی را ثابت نگه دارد. این دیفیوزر ها از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده اند که یک غشای صاف روی آن تعبیه شده است. با استفاده از یک لایه فشرده روی آن مشکلات مربوط به گرفتگی در این دیفیوزر رخ نمی دهد. دیفیوزر صفحه ای هم برای استفاده در هوادهی متناوب و هم برای استفاده در هوادهی پیوسته مناسب است. دیفیوزر صفحه ای یک انتخاب مناسب برای تصفیه خانه های متوسط تا بزرگ است.

دیفیوزر هوادهی صفحه ای یا پلیت - آب سازه

عوامل موثر بر انتخاب دیفیوزر مناسب

با توجه به نیاز و خواسته های مصرف کننده، دیفیوزر حباب ریز و یا حباب درشت می تواند انتخاب مناسبی باشد. دانستن این موضوع که دیفیوزر حباب ریز و درشت چگونه در صنعت تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرا می گیرد در انتخاب نوع دیفیوزر بسیار موثر است.

انتخاب نحوه چینش دیفیوزر ها به عواملی مانند نوع فاضلاب، میزان مواد آلاینده موجود در آن، میزان جامدات معلق و همچنین روش تصفیه انتخاب شده بستگی دارد. بنابراین برای انتخاب دیفیوزر مناسب و چیدمان آن باید با یک تیم متخصص مشورت شود. می توانید با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید تا از مشاوره رایگان ما بهره مند بشوید.

 • مخازن عمیق

برای مخازن عمیق با حجم بالا، دیفیوزر های حباب درشت معمولاً عملکرد بهتری دارند. قدرت عمودی ممتاز آنها به این معنی است که مواد آلی در فاضلاب به اندازه کافی برای تجزیه مناسب مخلوط می شوند و بدون ایجاد لجن ناخواسته در حالت معلق باقی می مانند.

 • جامدات سنگین

برای فاضلاب متشکل از جامدات زیستی، دیفیوزر های حباب درشت عملکرد خوبی دارند. عملکرد اختلاط قوی، سرعت تجزیه جامدات را افزایش داده و همچنین از  گرفتگی ناشی از رسوب زیست توده ها در امان هستند. در مکان هایی مانند حوضچه های یکسان سازی و مخازن دانه گیر، دیفیوزر های حباب درشت بهتر از دیفیوزر های های حباب ریز هستند.

دیفیوزر حباب درشت دیسکی - آب سازه

پاکسازی و شست و شو دیفیوزر هوادهی

معمولا دیفیوزر ها پس از مدتی دچار گرفتگی می شوند که با علائمی از جمله افزایش فشار برگشتی و افزایش کار دمنده ها همراه است که باز هم اکسیژن محلول مورد نظر تامین نمی شود. در این زمان باید دیفیوزر ها شست و شو و تمیز شوند.

برای پاکسازی غشای روی دیفیوزر ها از یک ماده پاک کننده استفاده می شود. این ماده به طور یکنواخت با استفاده از هوای فشرده بر روی سطح ممبران ها ریخته می شود. آلودگی روی غشا ها حل شده و همراه با ذرات آلاینده وارد حوضچه تصفیه می شود. با توجه به وجود ذرات قلیایی، اسیدیته ماده پاک کننده را خنثی کرده و باعث تغییر در pH پساب نمی شود. غلظت مورد نیاز، مدت تمیز کردن و تعداد دفعات پاکسازی توسط افراد متخصص تعیین می شود. که به عوامل مختلفی مانند نوع فاضلاب، میزان آلاینده ها و ابعاد حوضچه تصفیه بستگی دارد.

عوامل موثر در قیمت دیفیوزر هوادهی

با توجه به نکات ذکر شده و نوع دیفیوزر های و حباب تولید شده هزینه های مربوط به دیفیوزر مختلف است. برای دریافت آگاهی از انتخاب نوع دیفیوزر مناسب مورد نیاز شما و همچنین اطلاع از قیمت دیفیوزر ها با کارشناسان آب سازه تماس حاصل بفرمایید.

هنگامی که قصد خرید دفیوزر  هوادهی مناسب برای تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی را دارید، عواملی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • نوع فاضلاب مورد تصفیه و ویژگی خاص آن
 • هندسه مخزن پیشنهادی
 • نوع فرآیند تصفیه در نظر گرفته شده
 • هزینه انرژی الکتریکی
 • نوع و ظرفیت اجزای هوادهی
 • تعداد و ظرفیت دمنده ها
 • تعداد مخازن هوادهی
 • امکان دسترسی به مخازن از جمله قابلیت آبگیری و خارج شدن از خط
 • ملاحظات اقتصادی از جمله هزینه های اولیه و هزینه بهره برداری
امتیاز 5/5 از 3 رای

محصولات مرتبط

آب مصرفی در تولید و ساخت یک محصول تجاری و خروج آن بعنوان یک محصول ثانویه از سیستم را فاضلاب صنعتی می گویند. فاضلاب‌های صنعتی،...
آشغال گیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی و یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب...
فاضلاب بهداشتی به فاضلابی گفته می شود که توسط انسان به واسطه پساب حاصل از شستشو و نظافت، سرویس های بهداشتی، بیمارستانها و کارخانجات و…...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با راندمان بالا بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل...
چربی گیر رستوران یکی از انواع چربی گیر و از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب است. با استفاده از آن می توان، چربی های رستوران و...
این روز ها با توجه به کمبود آب و شرایط محیط زیست، تصفیه فاضلاب و پساب های بهداشتی و صنعتی به یک امر مهم و...
سپتیک تانک، ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که به منظور پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده شده و در بخش های مسکونی، اداری،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=3657

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *