جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تعمیر و نگهداری سپتیک تانک پلی اتیلن چگونه است؟

تعمیر و نگهداری از سپتیک پلی اتیلن

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر چه شرکت آب سازه، سپتیک تانک های خود را با ضمانت 10 ساله در برابر خوردگی و فرسایش، به مشتری ارائه میدهد. اما تعمیر و نگهداری از سپتیک تانک به عهده خریدار و مالک ساختمان می باشد. در ادامه به برخی از انواع آسیب و مشکلاتی که ممکن است برای سپتیک تانک به وجود بیاد و راندمان تصفیه را کاهش دهد، اشاره می کنیم. با ما همراه باشید تا با این مشکلات آشنا شوید و راه حل مناسب برای رفع مشکل را به کار ببندید.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

اصول نگهداری سپتیک تانک پلی اتیلن

اگر از سپتیک تانک به درستی نگهداری شود، مخزن می تواند بین 15 تا 40 سال دوام بیاورد. اصول نگهداری از سپتیک تانک پلی اتیلن، شامل اقداماتی برای جلوگیری از آسیب به مخزن و عدم اختلال در عملکرد سپتیک تانک می باشد. نمونه ای از این اقدامات به شرح زیر آمده است:

 • برای بازدید سپتیک برنامه ریزی مشخصی تعیین کنید و همواره اتصالات، ونت هوا و مخزن ته نشینی را چک کنید.
 • در صورت مسدود بودن ونت هوا، گازهای ایجاد شده در سپتیک تانک تجمع پیدا کرده و احتمال ترکیدگی مخزن زیاد می شود
 • تجمع زیاد کف و لجن در مخزن ته نشینی باعث انسداد درین خروجی و کاهش فضای موجود برای تصفیه فاضلاب می شود.
 • مخزن را به طول منظم تخلیه کنید ( هر 3 تا 5 سال یکبار). به هنگام تخلیه لجن از سپتیک، مقداری لجن در سپتیک باقی بزارید تا در عملکرد آن اختلال ایجاد نشود.
 • سیستم را از نظر نشت بررسی کنید. به طور منظم در اطراف سپتیک قدم بزنید و مراقب مناطق اطراف مخزن باشید که چمن به طور قابل توجهی سر سبز یا متراکم تر از سایر مناطق حیاط است. بهترین زمان برای نشت یابی، هنگام تخلیه سپتیک می باشد.

 

تخلیه لجن و نگهداری سپتیک تانک

 • مواد شوینده قوی، بنزین و گازوئیل باعث از بین رفتن باکتری های مفید در سپتیک تانک می شود و عملکرد تصفیه را مختل می کنند. از ریختن آنها به فاضلاب خودداری کنید.
 • از عبور هر نوع وسیله نقلیه از روی محل دفن سپتیک جدا خودداری کنید. برای جلوگیری از آن می توان یک فنس دور تا دور محل دفن ، تعبیه کنید و یا از پوشش چمن برای پوشاندن اطراف آن استفاده شود.
 • محل نصب سپتیک دور از درختان تعیین شود. زیرا ممکن است ریشه درخت به مخزن سپتیک نفوذ کرده و باعث گرفتگی و انسداد لوله ها می شود.
 • از ورود اجسام غیر قابل تجزیه، مواد خورنده پلی اتیلن و اجسام تیز جلوگیری کنید. این اجسام باعث کاهش طول عمر سپتیک و آسیب به جداره مخزن می شود.
 • ریختن دستمال کاغذی، روغن و چربی به سپتیک، باعث اختلال در عملکرد تصفیه فاضلاب و اغلب باعث انسداد لوله ورودی سپتیک تانک می شوند. در چنین مواردی استفاده از آشغالگیر و چربیگیر در ابتدای مخزن الزامی می باشد.

 

گرفتگی لوله ورودی سپتیک تانک

چگونه بفهمیم سپتیک تانک نیاز به تعمیر دارد؟

 1. فاضلاب نزدیک محل سپتیک تانک شما جمع شده و یا از دریچه بازدید سر ریز شده است.
 2. انتشار بوی فاضلاب در اطراف محل سپتیک تانک. بوهای شدید می تواند ناشی از گرفتگی لوله یا مخزن و همچنین مشکل در سیستم تهویه باشد.
 3. لوله ها صدای غژغژ می دهند یا فاضلاب به آرامی تخلیه می شود. ممکن است نشانه گرفتگی یا مشکل دیگری در سیستم شما است.

این موارد بخشی از نشانه های وجود مشکل در سپتیک تانک هست. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، مهم است که در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کنید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کنید و از تصفیه مناسب فاضلاب اطمینان حاصل کنید. در ادامه روش های تعمیر سپتیک تانک قرار داده شده است.

 

نشتی سپتیک تانک و انتشار بوی نامطبوع فاضلاب

تعمیر و رفع مشکلات سپتیک تانک

رفع مشکلات رایج سپتیک تانک فاضلاب اغلب شامل ترکیبی از اقدامات پیشگیرانه و خدمات است.

در اینجا برخی از مشکلات رایج و راه حل های بالقوه وجود دارد:

گرفتگی: اگر سپتیک تانک گرفتگی دارد. مهم است که از ریختن یا شستشوی موادی که می توانند باعث گرفتگی شوند، مانند گریس، روغن، ضایعات مواد غذایی، تفاله قهوه و مواد غیر قابل تجزیه خودداری کنید. همچنین با استفاده از خدمات تخلیه چاه می توان لجن که باعث گرفتگی می شود، را از بین ببرد.

بوها: اگر سپتیک فاضلاب بوی نامطبوع تولید می کند، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض سیستم تهویه باشد. همچنین می توان تجمع لجن و آلودگی را که می تواند باعث ایجاد بو شود، با تخلیه مخزن از بین برد.

تعمیر و نگهداری سپتیک فاضلاب

جریان برگشتی: اگر سپتیک تانک، دچار جریان برگشتی است، ممکن است لازم باشد هر گونه گرفتگی را از بین ببرید یا لوله های آسیب دیده یا مشکلات میدان تخلیه را تعمیر کنید. باید سپتیک را تخلیه و لوله های آسیب دیده را ترمیم کنید.

سرریز: اگر فاضلاب از سپتیک تانک سرریز شده است. ممکن است لازم باشد مخزن را پمپ کرده و مشکلات میدان تخلیه را تعمیر کنید. همچنین ممکن است برای جلوگیری از مشکلات سرریز آتی، اندازه مخزن دوباره محاسبه شده و مخزن را جایگزین کنید.

آسیب ساختاری: اگر سپتیک تانک، دچار آسیب ساختاری شده است (ترک، نشتی، شکست دیواره جداکننده و …)، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض مخزن یا لوله ها باشد.

آسیب ساختاری مخزن سپتیک تانک

سخن پایانی

در این مقاله با راهکارهای تعمیر و نگهداری از سپتیک تانک آشنا شدیم. داشتن یک برنامه ریزی مناسب برای نظارت بر سپتیک تانک می تواند شما را از بروز هر نوع مشکلی، از جمله نشتی، ترکیدگی سپتیک تانک، انسداد لوله ها آگاه کند. امیدواریم راه حل های قرار داده شده در این مقاله کمکی برای تعمیر و نگهداری سپتیک تانک شما باشد. ممنون که با ما همراه بودید.

شما می توانید با قرار دادن دیدگاه، نظرات و روش های مراقبت و نگهداری از سپتیک تانک، که شما آن را تجربه کردید، ما را در بهبود این مقاله یاری دهید.

امتیاز 5/5 از 1 رای

مطالب مرتبط

اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....
تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی تنها با یک روش امکان پذیر نیست و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب باید برای آنها اجرا شود. چون در...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=13549

نظرات شما