جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تصفیه فاضلاب به روش IFAS یا راکتور بیولوژیکی هوازی با رشد چسبیده ثابت یکی از فرآیندهای موثر برای حذف مواد آلی به کمک باکتری ها است. اساس این فرآیند تصفیه فاضلاب استفاده از لجن فعال بوده و برای بهبود روند تصفیه از صفحات پلی اتیلن و پی وی سی ثابت و معلق برای رشد زیست توده استفاده میشود. در ادامه مراحل تصفیه با فرآیند IFAS، مزایا، تفاوت آن با سایر فرآیندها و غیره را بررسی خواهیم کرد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

تصفیه فاضلاب به روش IFAS چیست؟

استفاده از لجن فعال برای حذف مواد آلی به دلیل عدم تولید ترکیبات مضر جانبی در انواع پکیج تصفیه فاضلاب نقش مهمی دارد. در این روش ها باکتری ها مواد آلی را تجزیه نموده و در این مسیر برای رشد و تکثیر و بهبود روند تصفیه به اکسیژن و غذا نیاز دارند. تصفیه فاضلاب به روش IFAS (Integrated Fixed film Activated Sludge) نوعی فرآیند بیولوژیکی است که برای بهبود شرایط در رشد و تکثیر باکتری ها از صفحات ثابت و معلق رشد چسبیده استفاده می کند.
در مخزن تصفیه فاضلاب در این روش صفحات عمودی ثابت و معلق از جنس پلی اتیلن و پی وی سی قرار میگیرد. ابعاد و سطح پکینگ مدیا ثابت و شناور با توجه به مقدار مواد آلی موجود در فاضلاب تعیین می گردد. باکتری ها روی این صفحات قرار گرفته و از اکسیژن داخل فاضلاب و مواد آلی استفاده می کند. به همین دلیل با سرعت بیشتری شروع به رشد و تکثیر کرده و تصفیه نیز در زمان کوتاه تری انجام میشود. در این روش از سیستم های هوادهی از قبیل دیفیوزر استفاده میشود تا اکسیژن مورد نیاز میکروارگانیسم ها تامین گردد.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش IFAS

مراحل تصفیه فاضلاب به روش IFAS

در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و غیره که از این روش استفاده میشود، فاضلاب چند مرحله مهم را طی می کند که عبارتند از:

تصفیه فیزیکی

در ابتدای مخزن و کانال ورود فاضلاب برای جمع آوری ذرات معلق بزرگ آشغالگیر نصب میشود. تکه های معلق در فاضلاب به کمک این تجهیزات جمع آوری شده و از انسداد لوله و تاسیسات در گام های بعد جلوگیری میشود. این مرحله بیشتر نوعی پیش تصفیه است و به مقدار کم پارامترهایی از قبیل TDS را تغییر می دهد.

متعادل سازی

فاضلاب بعد از پیش تصفیه وارد حوضچه متعادل سازی می شود. در این مرحله فاضلاب بخش های مختلف حوضچه از نظر دما و نوع آلاینده ها به کمک همزن های مخصوص متعادل میشوند. این مرحله از ایجاد شوک در روند تصفیه جلوگیری می کند.

تصفیه بیولوژیکی

مهم ترین مرحله، تصفیه بیولوژیکی است. در این مرحله چند صفحه عمودی به نام پکینگ مدیا از جنس پلی اتیلن و پی وی سی در داخل مخزن قرار میگیرند. برخی از این صفحات ثابت بوده و مابقی معلق هستند. علاوه براین، هوادهی عمقی و سطحی انجام میشود تا اکسیژن فاضلاب افزایش پیدا کند. مواد آلی توسط باکتری ها تجزیه شده و باعث رشد و تکثیر بیشتر میکروارگانیسم ها میشود. با افزایش تعداد باکتری های چسبیده روی صفحات، لایه های لجن تشکیل شده و به مرور از روی صفحه جدا میشوند.
تکه های لجن جدا شده از پکینگ مدیا به دلیل وزن سنگین در کف مخزن ته نشین می شوند. بخشی از این لجن به عنوان لجن برگشتی برای داخل مخزن انتقال داده میشوند. مابقی به مرور از دستگاه تخلیه میشوند.

گندزدایی فاضلاب

در آخرین مرحله، گندزدایی و ضدعفونی فاضلاب به شیوه های مختلف از جمله تزریق کلر و مواد شیمیایی انجام میشود. این مرحله با توجه به کیفیت خروجی مورد نظر پیاده سازی میشود و در اجرای آن در تمام پکیج ها الزامی نیست.

مراحل تصفیه فاضلاب به روش IFAS

مقایسه IFAS و MBBR

استفاده از پکینگ مدیا برای رشد باکتری ها و کمک به تجزیه مواد آلی در تصفیه فاضلاب به روش MBBR نیز رایج است. اما این دو روش با هم در نحوه اجرا تفاوت دارند. پکینگ مدیا در MBBR قطعات بسیار کوچکی هستند که در مخزن شناور می شوند. این در حالیست که در IFAS از صفحات بزرگ ثابت و شناور استفاده شده و به صورت عمودی داخل مخزن قرار میگیرند. اجرای IFAS نیاز به هزینه بیشتری دارد، اما راندمان آن برای کاهش آلاینده ها بالاتر است.

مزایای تصفیه فاضلاب به روش IFAS

  • راه اندازی این فرآیند نیاز به هزینه کمی دارد و پیچیده نیست. چون مقدار زیادی از حجم مخزن را صفحات پکینگ مدیا اشغال می کنند و نیاز به سیستم های هوادهی با تعداد زیاد نیست.
  • این روش تاثیر زیادی بر حذف نیترات از فاضلاب دارد.
  • با توجه به نحوه تصفیه، این فرآیند قادر به بهبود COD و BOD تا 95 درصد است.
  • اجرای این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و با تجهیزات بسیار کم قابل پیاده سازی است.
  • در فرآیند IFAS مقدار لجن تولیدی کم است و هزینه های تخلیه لجن را تا حد مطلوبی کاهش می دهد.
  • بدون تولید ترکیبات مضر جانبی تصفیه انجام میشود.
  • به دلیل استفاده از مخزن متعال سازی، از شوک در روند تصفیه جلوگیری شده و روشی پایدار به شمار می رود.

کاربرد فرآیند IFAS

با توجه به اینکه IFAS یک روش بیولوژیکی قدرتمند است، لذا بیشترین کاربرد را در تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی دارد. البته در تصفیه فاضلاب های صنعتی نیز قابل اجرا است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. از مهم ترین موارد کاربرد تصفیه فاضلاب IFAS می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تنوع در روش های تصفیه بسیار زیاد بوده و مهم این است که فرآیند انتخابی با نوع فاضلاب تناسب داشته باشد. آبسازه در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS ابتدا فاضلاب و مواد آلی و مقدار آنها را آنالیز نموده و بر همین اساس طرح استاندارد را ارائه می دهد. در نهایت با رعایت استانداردها ساخت پکیج با متریال های فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس به صورت کاملا سفارشی و اختصاصی انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مشخصات فنی این دستگاه می توانید با کارشناسان فروش آبسازه تماس بگیرید.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

تصفیه فاضلاب به روش بیولاک biolock یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که از لاگون و هوادهی گسترده در کنار هم استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی EC یکی از موثرترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که ترکیبی از انعقاد، شناورسازی و اکسیداسیون در آن اجرا میشود....
تصفیه فاضلاب به روش UAFB (Up Flow Anairobic Fixed Bed) یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب در شرایط کاملا بی هوازی به کمک باکتری ها...
تصفیه فاضلاب به روش usbf (Up flow Sludge Blanket Filtration) که با نام راکتور فیلتراسیون جریان رو به بالا با بستر کیک لجن یکی از...
تصفیه فاضلاب به روش MLE و LE دو تکنیک برای کاهش نیترات موجود در پساب ها به کمک میکروارگانیسم ها است. MLE یکی از فرآیندهای...
تصفیه فاضلاب به روش ABR یک سپتیک تانک بهبود یافته است که از یک سری بافل برای جدا سازی محفظه های آن استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش MBBR یا Moving Bed Biofilm Reactor یکی از انواع فرآنیدهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب هست که به عنوان جایگزین لجن فعال و...
تصفیه فاضلاب به روش A2O از روش های بسیار پیشرفته برای حذف نیتروژن و فسفر از فاضلاب است که در برخی از سیستم های تصفیه...
فرآیند تصفیه فاضلاب به روش RBC یا دیسک بیولوژیکی چرخ دوار، یک فرآیند تصفیه فاضلاب برپایه بیولوژیکی است که به روشی مشابه فیلتر چکنده عمل...
تصفیه فاضلاب به روش CAS یا لجن فعال متعارف یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که با روش های بیولوژیکی آلاینده ها را...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=12299

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *