8 روش تصفیه آب استخر (خانگی و صنعتی)

8 روش بهینه جهت تصفیه آب استخر

اگر تا به حال راجع به تصفیه آب استخر شنیده اید، اما روش های تصفیه را نمی دانید با ما همراه باشید تا با متداول ترین و بهترین روش های تصفیه آب استخر  آشنا شوید. از معروفترین روش های تصفیه آب استخر می توان به استفاده از کلرزن، آشغال گیر، فیلتر شنی، فیلتر کربنی، دستگاه تصفیه آب صنعتی برای حجم های بالا، سختی گیر رزینی و استفاده از اشعه فرابنفش (لامپUV) اشاره کرد. در ادامه هر یک را مختصرا توضیح داده ایم.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

چرا باید آب استخر را تصفیه کرد؟

همانطور که می دانید، در ویلا، هتل و تفرجگاه ها از استخر استفاده می شود. همچنین استخر های شنای تفریحی و پارک های آبی نیز امروزه در شهر ها رواج پیدا کرده اند. به دلیل تماس مستقیم آب استخر با انسان، هم باعث انتقال آلودگی از فرد به آب و هم بالعکس می شود که در نهایت باعث ایجاد بیماری های مرتبط با استخر می شود. به همین دلیل باید تصفیه آب استخر و گند زدایی آن به صورت دوره ای و دائمی انجام بشود. در ادامه فرایند تصفیه آب استخر و روش های متداول آن توضیح داده شده است.

فرایند تصفیه آب استخر چگونه انجام می شود؟

فرایند تصفیه آب استخر با فیلتراسیون آغاز شده و آب از  فیلتر های درشت مانند آشغالگیر و فیلترهای ریز مانند فیلتر شنی کربنی به ترتیب عبور می کند. پس از حذف همه آلاینده ها، سپس فرایند گندزدایی و زلال سازی آغاز می شود. در این مرحله با استفاده از تزریق مواد شیمایی مانند کلر، برم و یا ازن، تمام میکروارگانیسم های آب را از بین می برد.

به منظور تصفیه آب استخر و حفظ شفافیت آن، باید از روش های مختلف استفاده کرد. در صورتی که فرایند مناسب پیاده نشود، ممکن است بر اثر رشد جلبک ها، آب تغییر رنگ دهد و استخر شما به یک محیط مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها تبدیل شود.

فرایند تصفیه آب استخر - آب سازه

8 روش متداول برای تصفیه آب استخر

روش های مختلفی که برای تصفیه آب استخر وجود دارد که با توجه به کیفیت آب ورودی و هم چنین ظرفیت استخر تعیین می شوند. برای تکمیل فرایند تصفیه شما قطعا به تمامی این مراحل نیاز ندارید بلکه دو، سه و یا چهار روش برای اینکار کافی است. پس بهتر است ابتدا حجم استخر خود را در نظر بگیرید. سپس با کمک یک آنالیز معمولی از کیفیت آب، pH، میزان جامدات معلق، سختی، کدورت و قلیاییت آب را محاسبه کنید. در ادامه 8 روش از متداول ترین روش های تصفیه آب استخر را آورده ایم. با ما همراه باشید.

 • آشغال گیر
 • فیلتر شنی
 • فیلتر کربنی
 • سختی گیر
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی ro
 • کلریناتور
 • ازن ژنراتور
 • اشعه فرابنفش uv

روش اول: تصفیه آب استخر با آشغال گیر

با استفاده از تعبیه  آشغالگیر دستی در اطراف استخر، جامدات بزرگ از آب حذف می شوند. حذف جامدات درشت هم ظاهر آب را بهبود می بخشد و هم از طولانی شدن مراحل بعدی و یا گرفتگی لوله ها جلوگیری می کند.

 • مزایا: حذف جامدات درشت، حفظ ظاهر مناسب آب، جلوگیری از گرفتگی لوله ها، جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات تصفیه بعدی
 • معایب: عدم توانایی حذف آلاینده ها، راندمان تصفیه تا 20 درصد، استفاده از نیروی انسانی جهت تمیز کردن سبد به شکل دوره ای

استفاده از آشغالگیر دستی (سبدی) برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش دوم: تصفیه آب استخر با فیلتر شنی

در روش تصفیه آب استخر با کمک فیلتر شنی،یک پمپ آب به درون بستری شنی هدایت می شود. بستر فیلتر شنی متشکل از شن دانه بندی شده و سیلیس است. با عبور آب از بین دانه ها، آلاینده های معلق حذف می شوند.

 • مزایا: قیمت ساخت پایین، توانایی تصفیه آب تا حد قابل قبول، عدم نیاز به شن و سیلیس جدید و کار به شکل اتوماتیک
 • معایب: گرفتگی فیلتر، نیاز به پمپ، مصرف انرژی و نیاز به شستشوی دوره ای

استفاده از فیلتر شنی برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش سوم: تصفیه آب استخر با فیلتر کربنی

در این روش تصفیه با فیلتر کربنی همانند فیلتر شنی، با استفاده از پمپ، آب به درون مخزن هدایت می شود. با استفاده از کربن فعال یا کربن اکتیو که خاصیت جذب بالا دارد، می توان با یک روش منحصر به فرد تصفیه آب استخر را با راندمان بالا انجام داد. آب ورودی به فیلتر کربنی هر گونه رنگ، بو و مزه خود را از دست می دهد. بنابراین آب با کیفیت بالا و عاری از مواد آلی در خروجی فیلتر کربنی مشاهده می شود.

 • مزایا: حذف رنگ و بو از آب، راندمان بالا و قیمت پایین می شود.
 • معایب: نیاز به تعویض فیلتر، انجام محاسبات پیچیده و نیاز به دفع آلاینده ها

استفاده از فیلتر کربنی برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش چهارم: تصفیه آب استخر با سختی گیر رزینی

سختی آب چالشی است که حتی در آب خانه ها نیز مشاهده می شود. با استفاده از تصفیه با سختیگیر رزینی می توان سختی آب استخر را کاهش داد و یا به کل حذف کرد. سختی آب به دلیل وجود یون های کلسیم و منیزیم در آب است که می تواند به دلیل عبور آب از بستری های آهکی به وجود آید. بنابراین استخر هایی که با آب چاه و یا آب سطحی پر می شوند ممکن است با این مشکل موجه شوند. تماس آب سخت با پوست انسان سبب بیماری های پوستی و هم چنین در لوله ها و کف استخر موجب تشکیل رسوب و سفیدک می شود. جهت جلوگیری از بروز این مشکلات دستگاه سختی گیر رزینی با استفاده از فرایند تبادل یونی، یون های کلسیم و منیزیم را از آب حذف می کند.

 • مزایا:حذف کامل یون کلسیم و منیزیم، قیمت پایین، هزینه تعویض رزین کم
 • معایب: عدم توانایی در حذف سایر آلاینده ها، نیاز به احیای و شستشو پس از هر مرحله

استفاده از سخت گیر رزینی برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش پنجم: تصفیه آب استخر با دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

دستگاه تصفیه آب صنعتی یک پکیج کامل جهت تصفیه آب است. این دستگاه شامل فیلتر های شنی، کربنی و حتی کارتریجی به همراه ممبران های اسمز معکوس فرایند تصفیه آب استخر را انجام می دهند. همچنین به نسبت قیمت بالاتری نسبت به روش های دیگر دارد اما اگر کیفیت آب ورودی خیلی پایین باشد، بهترین گزینه دستگاه تصفیه آب صنعتی است.

 • مزایا: تصفیه کامل آب، راندمان بالا، حذف تمام آلاینده ها
 • معایب: قیمت بالا، نیاز به روشن ماندن دائمی دستگاه، هزینه بهره برداری بالا و نیاز به اپراتور

استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش ششم: گند زدایی آب استخر با کلر زنی

کلر یکی از قدیمی ترین و رایج ترین ماده های شیمیایی جهت ضد عفونی و گندزدایی آب می باشد. کلر زنی فرآیندی است که در تصفیه خانه آب، تصفیه خانه فاضلاب و کلیه فرایند های گند زدایی مورد استفاده بوده است. به همین دلیل جهت ضد عفونی کردن آب استخر نیز کلر زنی بسیار رواج دارد. کلر در آب تا چند روز باقی می ماند و قدرت اکسید کنندگی مناسبی دارد. جهت تزریق کلر به آب استخر از پکیج تزریق کلر استفاده می شود.

 • مزایا: قیمت پایین، ماندگاری بالا در آب، حذف تمام ویروس ها و باکتری ها
 • معایب: امکان تشکیل مواد شیمیایی واسطه که به شدت برای انسان خطرناک هستند و همچنین خطر خود کلر وجود دارد.

استفاده از پکیج تزریق کلر یا کلر زن برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش هفتم: ضدعفونی کردن آب استخر به روش ازن زنی

ازن یکی از جدید ترین ماده های شیمیایی است که جهت ضدعفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرد. قدرت بالای اکسیداسیون ازن و توانایی آن در از بین بردن میکروارگانیسم ها و ویروس ها در چند ثانیه باعث شده تا به شکلی تدریجی وارد صنعت تصفیه آب و فاضلاب شود. جهت ازن زنی نیاز به یک سیستم ازن ژنراتور جهت تولید ازن از هوا یا اکسیژن است. سپس ازن با دوز مناسب وارد آب استخر می شود.

ازن نیز همانند کلر امکان تشکیل مواد شیمیایی واسطه را دارد، هم چنین قیمت آن بالا و نیاز به دستگاه های پیشرفته دارد، ماندگاری ازن در آب نیز کم است. اما قدرت گند زدایی بسیار بالا و ایمنی بیشتر نسبت به کلر باعث شده تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

استفاده از سیستم ازن زنی و ازن ژنراتور برای تصفیه آب استخر - آب سازه

روش هشتم: تصفیه آب استخر با لامپ UV

سریع ترین و کم خطر ترین راه جهت از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و کلیه عوامل بیماری زا استفاده از لامپ UV می باشد. سرعت از بین بردن ویروس ها با این روش بسیار بالا و در کم تر از چند ثانیه اتفاق می افتد. هرچند استفاده از این روش هنوز به اندازه کافی در استخر ها رواج نیافته است. اما می تواند کم کم به بخش جدایی ناپذیری از تصفیه آب تبدیل شود.

گندزدایی با لامپ UV بسیار سریع و با ضریب اطمینان بالایی انجام می شود و قیمت آن نیز به نسبت مناسب است. اما لامپ های UV ممکن است دچار کدورت شوند که باید پس از مدتی کاملا تمیز و مورد شستشو قرار بگیرند.

استفاده از اشعه uv یا لامپ uv برای گندزدایی و تصفیه آب استخر - آب سازه

روش های تصفیه آب استخر خانگی

برای تصفیه آب استخر های خانگی باید از دستگاه هایی با ظرفیت پایین استفاده شود. معمولا برای استخر خانگی فقط از یک فیلتر شنی استفاده می شود. و آشغالگیری توسط تور های دستی انجام می شود. در این استخر ها که ظرفیت آب کم است معمولا ضدعفونی با کلر انجام می شود.

روش های تصفیه آب استخر تجاری صنعتی

در استخر های صنعتی یا همان تجاری باید از ترکیبی از فیلتر ها استفاده شود. معمولا آشغالگیر در خود استخر نصب می شود. فیلتر شنی و فیلتر کربنی نیز به عنوان دستگاه های فیلتراسیون استفاده می شود. برای ضدعفونی نیز بیشتر از کلر استفاده می گردد اما استفاده از ضدعفونی کننده UV نیز در استخر های تجاری و صنعتی دیده شده است.

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله هشت روش مختلف و متداول برای تصفیه آب استخر عنوان شد. همانطور که گفته شد، با استفاده از این روش ها می توان آب استخر را تصفیه نمود. از میان این روش ها استفاده از پکیج تصفیه آب استخر شامل آشغالگیر دستی، فیلتر شنی، فیلتر کربنی و کلر زنی، رایج ترین روش تصفیه به شمار می رود. در صورت نیاز به یک سیستم برای تصفیه آب استخر مورد نظر خود، می توانید با همکاران و کارشناسان فروش به تماس فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

امتیاز 4.2/5 از 5 رای

مطالب مرتبط

حذف سیانید از آب و فاضلاب یکی از اقدامات بسیار مهم برای جلوگیری از ورود آلاینده ای بسیار خطرناک به بدن است که در تصفیه...
حذف کروم از آب آشامیدنی به سختی در تصفیه خانه های آب شهری انجام شده و به همین دلیل پیشنهاد میشود با تجهیزات جانبی این...
حذف فلوراید از آب در کنار مزایای متعددی آن برای دندان و استخوان ها، چالش های زیادی را به همراه دارد. در طی سالها تحقیق...
حذف نیترات از آب آشامیدنی به دلیل تاثیر بسیار بد آن بر سلامتی نوزادان، کودکان و افراد بزرگسال گام مهمی در تصفیه آب به شمار...
ORP (Oxidation Reduction Potential) به پتانسیل اکسایش و کاهش گفته میشود که یکی از پارامترهای کیفیت آب محسوب میشود. این پارامتر میزان قدرت آب در...
اکسیژن محلول در آب یا DO (Dissolved Oxygen) از مهم ترین پارامترهای کیفیت آب هستند که کل اکسیژن غیرمحلول در آب را اندازه گیری می...
حذف سرب از آب تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آن داشته و عدم توجه به آن منجر به بروز بیماری های قلبی و عروقی، نارسایی...
کدورت آب یکی از مهم ترین پارامترهای کیفیت آب است که نشان دهنده مقدار موانع موجود در عبور نور از لایه های مختلف آن است....
EC (Electrical conductivity) یا هدایت الکتریکی از پارامترهای کیفیت آب است که میزان قدرت آب در انتقال جریان برق را اندازه گیری می کند. این...
پارامترهای کیفیت آب شامل دو دسته پارامترهای فیزیکی و شیمیایی می شوند که با تجهیزات تصفیه آب باید مقدار آنها در حد مجاز قرار گیرد....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=8504

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام
  ممنون میشم بهم بگید ساده ترین روش تصفیه آب استخر از بین اینایی که گفتید کدومه؟

  1. سلام و عرض ادب
   بسته به نوع آلاینده های موجود در آب استخر، روش تصفیه آب آن تعیین می شود.
   به طور مثال در صورت وجود مواد جامد بزرگ، از آشغالگیر استفاده می شود.
   همچنین برای حذف ذرات معلق ریز از فیلتر شنی و برای حذف رنگ و بو از فیلتر کربنی استفاده می شود.
   برای حذف ذرات بسیار ریز و املاح درون آب، استفاده از سختی گیر و دستگاه تصفیه آب صنعتی توصیه می شود.
   در آخر هم برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب می توان از سیستم های کلرزن، ازن زنراتور و لامپ UV بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *