بلوئر هوادهی (blower) آب سازه

بلوئر هوادهی (blower) - آب سازه

در هنگام صحبت از تصفیه فاضلاب، بلوئر ها تجهیزاتی هستند که گاهی اوقات نادیده گرفته می شوند. انتخاب بلوئر مناسب برای رسیدن به درجه تصفیه بالا و همچنین کاهش مصرف انرژی و در پی آن کاهش هزینه های بهره برداری یک اقدام مهم برای هر مهندس طراح و یا اپراتور تصفیه خانه است. هوادهی بخش جدا ناپذیر از تصفیه بیولوژیکی در تصفیه خانه فاضلاب است. طراحی مناسب و انتخاب تجهیزات استاندارد نقش مهم در بالا بردن بازدهی تصفیه خانه دارد.

گروه صنعتی آب سازه بلوئر های مختلف از جمله بلوئر جابجایی مثبت، بلوئر سانتریفیوژ (ساید چنل)، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به کارفرمایان عزیز ارائه می دهد. در صورت هرگونه سوال در ارتباط با انتخاب و خرید بلوئر مناسب، طراحی مخزن هوادهی با کارشناسان متخصص گروه آب سازه تماس بگیرید.

بلوئر هوادهی (blower) چیست؟

در ابتدا باید آگاه شویم که چرا استفاده از دمنده هوا برای تصفیه فاضلاب ضروری است. هوادهی تکنیکی است که در فرایندهای بیولوژیکی در تصفیه ثانویه مورد استفاده قرار می گیرد. فاضلاب فیلتر شده که وارد مخازن هوادهی می شود، همچنان حاوی مقدار زیادی از مواد آلی و شیمیایی است. برای تصفیه این مواد آلاینده، باید هوادهی مناسب انجام شود تا میکرواورگانیسم های موجود در فاضلاب آلاینده ها موجود در آن را از بین ببرد.

هوای فشرده از طریق بلوئر وارد لوله های انتقال جریان شده و از طریق دیفیوزر ها وارد آب و مورد استفاده میکرواورگانیسم ها قرار می گیرد. فرایند بیولوژیکی انرژی زیادی مصرف می کند، و بین 5 تا 6 ساعت زمان طول می کشد اما در تصفیه فاضلاب بسیار کاربردی است.

عملکرد بلوئر - آب سازه

عملکرد بلوئر چگونه است؟

عملکرد بلوئر هوا در تصفیه فاضلاب، تامین فشار بالا و جریان کارآمد هوا برای استفاده میکرواورگانیسم ها می باشد. بلوئر با ایجاد فشار بالا نرخ جریان ثابت هوا تولید می کند. بنابراین، فشار هوا و سرعت جریان دو عامل مهم در کارکرد بلوئر است.

انواع بلوئر از نظر نوع کاربرد

به طور کلی بلوئر ها به سه نوع کلی بلوئر های جابجایی مثبت، بلوئر سانتریفیوژی و بلوئرهای با کارایی بالا تقسیم بندی می شوند. بر اساس نوع بلوئر هوادهی، مشخصات، ویژگی و کاربردهای هر کدام متفاوت است. در ادامه به توضیح هر کدام از بلوئرهای هوادهی می پردازیم.

بلوئر روتس یا جابه جایی مثبت

بلوئر های جابجایی مثبت معمولا برای کاربردهای کوچک استفاده می کنند. خروجی جریان و فشار آن ها به طور مستقیم با سرعت پروانه های آن توسط اپراتور کنترل می شود. بلوئر های گریز از مرکز در تصفیه خانه های متوسط و بزرگ کاربرد دارند. این دمنده ها با سرعت ثابت کار می کنند، اما می توان با تغییر سایز لوله خروجی نرخ جریان هوا را تغییر داد. برای کاربردهایی که نیاز به حجم بالای هوا دارند، استفاده از یک دمنده با راندمان بالا (مانند دمنده سرعت بالا) بسیار ایده آل است.

بلوئر های جابجایی مثبت از دمنده های مرسوم است که از دو یا سه پره برای ایجاد جریان هوا استفاده می کند. بلوئر روتس ساده، پایدار، قابل اعتماد، قدرت مکانیکی بالا و نگهداری آسان است. در زمانی که فشار در یک محدوده خاص تغییر می کند، سرعت بدون تغییر باقی می ماند و بنابراین جریان هوا ثابت است. زمانی که سازگاری عملیاتی بالا باشد، بلوئر به طور خودکار تنظیم می شود. از مهم ترین ویژگی های این نوع بلوئر این است که هنگامی که فشار در محدوده خاصی تعیین شود، تغییرات نرخ جریان بسیار کم است. از معایب این دستگاه می توان به صدای بالا و امکان نشت روان کننده اشاره کرد.

بلوئر روتس یا جابه جایی مثبت - آب سازه

بلوئر سانتریفیوژی (ساید چنل)

بلوئر سانتریفیوژی یا توربینی تحت حرکت پروانه چرخان، باعث ایجاد فشار و سرعت در جریان هوا شده و می تواند هوا را به طور پیوسته در چهار خط منتقل کند. در برخی از تصفیه خانه های کوچک از بلوئر های ساید چنل با ظرفیت کم و فشار کم استفاده می شود. بلوئر های سانتریفیوژی بر اساس تعداد پروانه ها به دو نوع چند مرحله ای و تک مرحله ای تقسیم بندی می شوند.

بلوئر سانتریفیوژی چند مرحله ای از چند پروانه که به صورت سری جایگذاری شده اند استفاده می کند. سرعت چرخش پروانه ها بین 3000 تا 3600 دور در دقیقه است. در مقایسه با بلوئر جابجایی مثبت دمنده های سانتریفیوژی چند مرحله ای دارای مزایایی مانند صدای کم، عماکرد پایدار و قابل اعتماد و راندمان بالا اشاره کرد. همچنین این نوع پمپ ها دارای معایبی مانند حجم بالاف وزن سنگین، عملکرد ضعیف در تنظیم جریان و مصرف انرژی بالا است.

دمنده سانتریفیوژی تک مرحله ای بر اساس تئوری جریان سه بعدی ساخته شده است. راندمان کار آن 10 تا 15 درصد بالا تر از بلوئر چند مرحله ای سانتریفیوژی است که به 82 درصد می رسد. در مقایسه با بلوئر چند مرحله ای، انرژی کم تری مصرف می کند، 70% وزن کمتری دارد، 50% زمین کم تری اشغال می کند. زمان راه اندازی و توقف سیستم کوتاه تر است و نیازی به مخزن روغن سطح بالا ندارد.

بلوئر سانتریفیوژی (ساید چنل) - آب سازه

بلوئر مغناطیسی

این بلوئر ها بر اساس نیروی الکترومغناطیسی کار می کنند که به دلیل وجود نیروی اصطکاکی کم، از راندمان بسیار بالایی برخوردار هستند. منحنی عملکرد این بلوئر ها همانند بلوئر سانتریفیوژی تک مرحله ای است. موتور با سرعت بالا پروانه جریان سه بعدی را به طور مستقیم به حرکت در می آورد و گیربکس را حذف می کند. این بلوئر تلفات انتقال مکانیکی را از بین می برد. بلوئر مغناطیسی دارای محدوده تنظیم گسترده ای است. می تواند بر وضعیت عملکرد فن نظارت کند و سرعت را با توجه به شرایط کار تنظیم کند. این دمنده قابلیت تنظیم هوشمند حجم و فشار هوا، تنظیم فشار ثابت، سرعت ثابت را دارد. اما این بلوئر مصرف انرژی بالایی دارد.

بلوئر مغناطیسی - آب سازه

ابعاد، اندازه و سایز بلوئر هوادهی در طراحی

اندازه بلوئر با توجه به پارامتر های مختلفی مانند نرخ بارگزاری، دبی جریان، پیکربندی مخزن، عمق آب و ویژگی های فاضلاب تعیین می شود. در هنگام ساخت یک تصفیه خانه جدید و یا به روز رسانی تجهیزات به یک مهندس طراح نیاز است. برای انتخاب بلوئر مناسب و طراحی سیستم هوادهی با کارشناسان گروه تخصصی آب سازه تماس بگیرید.

قیمت و خرید و  بلوئر هوادهی مناسب

طیف و پیچیدگی فرآیند های مختلف در صنایع محیط زیستی، انتخاب یک تامین کننده معتبر و آگاه را برای هر برنامه ضروری می کند. گروه صنعتی آب سازه به دلیل استفاده از فناوری های به روز، شهرت عالی و تیم برجسته با تجربه از کارشناسان آب و فاضلاب، می تواند مناسب ترین راه حل را در انتخاب بلوئر که ترکیبی از راندمان بالا، آلایندگی کم، حداقل تعمیر و نگهداری، کاهش هزینه های عملیاتی، عمر طولانی و انتشار کم صدا را ارائه دهد. برای کسب اطلاع از قیمت بلوئر و مشاوره در ارتباط با انتخاب بلوئر با ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است