ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا لیفت استیشن آب سازه

مخزن عمودی پلی اتیلن

در سال های اخیر، با افزایش جمعیت کشور و لزوم استفاده هرچه بیشتر از سطح، ساختمان ها دارای طبقات منفی و به تبع آن، فاضلاب در طبقات منفی می باشند. تولید فاضلاب در طبقات منفی، در شرایطی که منطقه دارای شبکه جمع آوری فاضلاب شهری یا اگو باشد، استفاده از ایستگاه پمپاژ فاضلاب را ناگزیر می نماید. فاضلاب تولید شده در طبقات منفی ساختمان، میبایست توسط پمپ های لجن کش به صورت عمودی لیفت شده و به سطح نزدیک به اگوی شهری انتقال یابند. به علت بیشتر بودن مسیر عمودی و ارتفاعی نسبت یه مسیر افقی، در انتقال از طبقات منفی به سطح، اصطلاح لیفت استیشن برای این محصولات، کاربرد بیشتری دارد.

گروه تخصصی آب سازه، به علت تخصص دیرینه در زمینه شبکه و تصفیه آب، فاضلاب و پساب، تصمیم به تولید محصول یکپارچه ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا لیفت استیشن فاضلاب گرفت؛ به این صورت که بجای استفاده از مخازن بتنی در انتقال و لیفت، از پکیچ یکپارچه ایستگاه پمپاژ شامل مخازن پلی اتیلن یا سپتیک پمپاژ، پمپ ها و متعلقات، مدار فرمان و کلیه پایپینگ های داخلی استفاده شود. گروه فنی و مهندسی آب سازه اولین تیم تخصصی و نوآور در زمینه طراحی و تولید ایستگاه پمپاژ فاضلاب پلی اتیلنی و پرتابل می باشد. شرکت آب سازه با استفاده از تجارب مهندسین مکانیک، تاسیسات و برق در زمینه طراحی و تولید انواع ایستگاه پمپاژ فاضلاب پیشرو بوده است. با استفاده از توان فنی و اجرایی تکنسین های نصب و راه اندازی خود، دارای سابقه اجرای انواع ایستگاه های پمپاژ فاضلاب در اقصی نقاط داخل و خارج کشور می باشد.

لیفت استیشن یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب چیست؟

اصطلاح عمومی ایستگاه پمپاژ فاضلاب، لیفت استیشن فاضلاب نیز می باشد. لیفت استیشن فاضلاب وظیفه انتقال فاضلاب را در مسیرهایی که بیشتر طول مسیر عمودی میباشد برعهده دارد. اصطلاحا به این عملیات، لیفت فاضلاب توسط ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن می گویند.لیفت استیشن یا ایستگاه پمپاژ در واقع سیستمی است، که برای انتقال فاضلاب های مختلف از ارتفاع پایین‌تر به بالاتر با استفاده از مجموعه پمپ ها در یک مخزن ذخیره طراحی شده است. این ایستگاه های پمپاژ اغلب برای انتقال فاضلاب به شبکه انتقال فاضلاب شهری (اگو) و یا تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود.

این محصول همواره دارای یک مخزن یا سپتیک پمپاژ برای نگهداری و ایجاد زمان ماند مورد نیاز برای پمپاژ می باشد. این واحد از واحدهای بسیار مهم در ایستگاه پمپاژ  فاضلاب می باشد چرا که پمپ ها در این مخزن یا سپتیک پمپاژ تعبیه می شوند. از این محل، عملیات انتقال فاضلاب یا سیال به محل مورد نظر انجام شده است. به همین دلیل مخزن لیفت استیشن فاضلاب، یکی از واحد های اصلی و ضروری ایستگاه های پمپاژ فاضلاب محسوب می شود.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب شرکت آب سازه با تکنولوژی استفاده از دو پمپ با طراحی مدار و تابلو کنترل کاملا هوشمند با قابلیت تعویض پمپ ها در مواقع تعیین شده است. استفاده همزمان از پمپ ها در مواقع پیک یا اوج مصرف و محافظت کامل از  پمپ ها در برابر کارکردن در حالت خشک و سایر آسیب های احتمالی پمپ در مواقع خطر از ویژگی های این ایستگاه پمپاز می باشد. همچنین این لیفت استیشن دارای آلارم در مواقع اورژانسی جهت اطلاع به بهره بردار جهت اصلاح سیستم می باشد که می تواند آن را نسبت به دیگر ایستگاه های پمپاژ مجزا بکند.

ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی پرتابل - آب سازه

کاربرد ایستگاه پمپاژ فاضلاب آب سازه

لیفت استیشن فاضلاب در واقع در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فاضلاب تولیدی در حالت عادی قادر نیست به صورت ثقلی و با کمک نیروی گرانش از مبدا به مقصد مورد نظر جابجا شود. معمولا شبکه جمع آوری و خطوط انتقال فاضلاب از شهرها و صنایع مختلف در تراز ارتفاعی بالاتری قرار دارد و نیاز به صرف انرژی جهت پیوستن فاضلاب به آنهاست. در این صورت از لیفت استیشن های فاضلاب استفاده میشود. از ایستگاه های پمپاژ آب سازه در پروژه های بزرگ مانند موارد زیر استفاده شده است:

 • در پروژه های بزرگ منطقه یک تهران (به علت قنات های زیرزمینی و به علت آلوده نکرده آب های زیرزمینی)
 • در مناطق جنوبی و شمالی کشور با سطح آب بالا، در کلینیک ها و بیمارستان های کشور
 • در برخی فرودگاهها و مناطق مرزی

مجموعه آب سازه با افتخار اولین تولید کننده و پیمانکار ایستگاه پمپاژ فاضلاب و لیفت استیشن در کشور بودهاست. امید است در آینده نزدیک با اعتماد کارفرمایان محترم، تولید کننده انحصاری این محصول باشد. در ادامه به برخی توضیحات کلی درباره ماهیت ایستگاه پمپاژ فاضلاب می پردازیم.

نقشه های دوبعدی و سه بعدی ایستگاه پمپاژ فاضلاب آب سازه

گروه تخصصی آب سازه قبل از اجرای طرح، و پس از تایید اولیه مشخصات فنی و پروپوزال ایستگاه پمپاژ فاضلاب، نقشه جانمایی و نقشه های دوبعدی و سه بعدی طرح را ترسیم و استخراج می کند. بعد از آن در نقشه های سایت پلان موجود، جانمایی کرده و به کارفرما تحویل میدهد.

علت این امر این است که قبل از هرگونه عملیات عمرانی حفاری و عملیات ساخت ایستگاه پمپاژ فاضلاب در کارخانه، کارفرما می تواند با بررسی نقشه های دوبعدی وسه بعدی و جانمایی سه بعدی طرح لیفت استیشن در محل پروژه خود، دید واقعی از طرح بگیرد. همچنین ارائه کلیه دیتایل های اجرایی، امکان هرگونه خطای ساخت و نصب و جانمایی را به حداقل می رساند. نمونه ای از نقشه های دو بعدی و سه بعدی لیفت استیشن آب سازه را در تصویر ذیل مشاهده می کنید.

بخش های مختلف ایستگاه های پمپاژ فاضلاب

لیفت استیشن های فاضلاب از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

 • مخزن جمع آوری فاضلاب ورودی
 • پمپ انتقال و لیفت فاضلاب
 • موتور یا منبع افزایش انرژی سیال
 • سنسورهای سنجش سطح و ابزار دقیق
 • لوله ها، شیرآلات و اتصالات همراه
 • تابلو برق کنترلی و مدار فرمان
 • منهول و دریچه بازدید و کنترل

انواع ایستگاه پمپاژ فاضلاب بر اساس قابلیت جابه جایی

لیفت استیشن فاضلاب می تواند بصورت پرتابل یا غیر پرتابل باشد. در حالت ایستگاه پمپاژ پرتابل، سپتیک پمپاژ ، قابل جابجایی و معمولا از جنس پلی اتیلن میباشد. در حالت لیفت استیشن غیر پرتابل سپتیک پمپاژ ، غیر قابل جابجایی و معمولا بصورت بتنی درجا می باشد.

ایستگاه پمپاژ پرتابل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ایستگاه های پرتابل برای انتقال مواد شیمیایی و فاضلاب در زمانی که انتقال با کمک گرانش امکان پذیر نیست طراحی شده اند. جابجایی پمپ های عرضه شده توسط گروه صنعتی آب سازه بسیار آسان است.

مشخصات و ویژگی های ایستگاه پمپاژ پرتابل

 • پمپ های پرتابل با ظرفیت ۴۰ گالن طراحی می شوند.
 • دارای یک پمپ سانتریفیوژی عمودی و یک صافی مکش پمپ هستند.
 • از طریق چراغ ها به کاربر در مواقع مشکل هشدار می دهند.
 • شیر اطمینان در خروجی پمپ برای جلوگیری از بازگشت مایعات
 • استفاده از تابلو برق یکپارچه صنعتی
 • سوییچ تغییر سطح با نمایشگر دیجیتال
 • جدا کننده قفل شونده برای پمپ ها
 • لوله ها و اتصالات CPVC

مزایای ایستگاه پمپاژ پرتابل

 • دارای ساختار ساده، بهره برداری و نگهداری آسان، فضای مورد نیاز کم و قابل جابجایی
 • پمپ مورد استفاده در ایستگاه پمپ پرتابل قابل اعتماد و بادوام است که برای پمپاژ فاضلاب حاوی ذرات با اندازه های مختلف بسیار مناسب است
 • موتور مورد استفاده در ایستگاه پمپ سیار می تواند تغییرات فرکانس را حس کند که تضمین می کند پمپ همیشه در نقطه کار بهینه کار می‌کند.
 • واحد پمپ خلاء  ایستگاه پمپ پرتابل می تواند به طور خودکار شروع و توقف را مطابق با سیگنال سطح سنج کنترل کند و از عدم وجود هوا در خط لوله ورودی و محفظه پمپ قبل از پمپاژ اطمینان حاصل کند و تا مانع از ایجاد پدیده کاویتاسیون شود.

ایستگاه پمپ فاضلاب چگونه کار می کند؟

 یک ایستگاه پمپاژ با جمع آوری فاضلاب یا فاضلاب و ذخیره آن در یک محفظه کار می کند. هنگامی که فاضلاب جمع آوری شده به حداکثر سطح می رسد، فاضلاب از طریق یک سیستم تخلیه با استفاده از یک پمپ یکپارچه فشار قوی، بالا می رود. سپس مایع به یک کار تصفیه فاضلاب یا فاضلاب گرانشی پمپ می شود.

یک سوئیچ شناور یا یک سنسور سطح مایع برای نظارت دقیق بر سطوح استفاده می شود. هنگامی که سنسور یا سوئیچ شناور فعال می شود، ایستگاه پمپ روشن می شود. هنگامی که تمام مایع خارج شد، ایستگاه خاموش می شود. بسته به کاربرد، برخی از ایستگاه ها از یک پمپ واحد استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از چندین پمپ استفاده می کنند. اکثر ایستگاه های پمپاژ فاضلاب اتوماتیک هستند و در صورت لزوم خود را فعال می کنند. این پمپ ها به لطف ویژگی های طراحی خودکار، نیازی به روشن و خاموش شدن دستی ندارد.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب سنتی

این نوع ایستگاه پمپاژ دارای یک چاه مرطوب و یک چاه خشک هستند. ساختار آنها به گونه­ای است که با یک شکاف داخلی جدا شده اند. در این پیکربندی پمپ ها در زیر سطح زمین روی پایه چاه خشک نصب می شوند تا ورودی های آنها در هنگام شروع پمپ زیر سطح آب باشد. همچنین پمپ بتونه کاری شده و همچنین NPSH موجود به حداکثر می­رسد. اگرچه فاضلاب چاه مرطوب جدا شده است، اما چاه­های خشک در زیر زمین، فضاهای محدودی هستند. هرگونه خرابی یا نشتی پمپ ها یا لوله کشی می تواند فاضلاب را مستقیماً به داخل چاه خشک تخلیه کند.

موتورهای الکتریکی به طور معمول بالای سطح آب چاه مرطوب و معمولاً بالاتر از سطح زمین نصب می شوند. موتور های الکتریکی پمپ های فاضلاب را از طریق یک شافت عمودی کشیده هدایت می کنند. برای محافظت از موتورهای زمینی در برابر آب و هوا، خانه های کوچک پمپاژ به طور معمول ساخته می شوند که شامل تجهیزات برق و الکترونیکی کنترل هستند. اینها قسمت­های قابل مشاهده ایستگاه پمپاژ فاضلاب سنتی هستند، که کوچکتر از چاه­های مرطوب و خشک زیرزمینی هستند.

ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن مدرن

این مدل ایستگاه پمپاژ به چاه خشک یا پمپاژ احتیاج ندارند و معمولاً فقط از یک چاه مرطوب تشکیل شده­اند. در این پیکربندی، پمپ­های زیر آب فاضلاب با موتور الکتریکی کاملاً کوپل شده درون چاه مرطوب نصب می شوند و در فاضلاب غوطه ور می شوند. پمپ­های زیر آب بر روی دو ریل راهنمای عمودی نصب می شوند و بر روی یک پایه که یک خم عمودی را برای لوله تخلیه تشکیل می دهد ثابت می شود.

از آنجا که موتورها آب بندی شده­اند و هوا نگران کننده نیست، به هیچ یک از سازه های بالاتر از سطح زمین نیازی نیست. به جز یک کیوسک کوچک که شامل سیستم های کنترل و تابلو برق است. به دلیل نگرانی های بهداشتی و ایمنی بسیار کمتر، ایستگاه های پمپاژ فاضلاب پمپ زیر آب و مدرن تقریباً کاملاً جایگزین ایستگاه های پمپاژ فاضلاب سنتی شده اند.

انواع ایستگاه های پمپاژ فاضلاب چاه خشک و چاه مرطوب

از نقطه نظر ساختمان و جایگاه پمپ‌ها نسبت به فاضلاب مورد پمپاژ، معمولا دو نوع ایستگاه وجود دارد. یکی دارای دو بخش چاهک خشک و چاهک تر و دیگری ایستگاه پمپاژ شناور یا دارای فقط چاهک مرطوب.

پمپاژ دارای چاهک خشک، بخش چاهک مرطوب

در معماری پمپاژ دارای چاهک خشک، بخش چاهک مرطوب یا گودال برای جمع آوری فاضلاب استفاده می شود. سپس یک چاه خشک تکمیلی که حاوی پمپ ها، کنترل ها و تجهیزات است برای جابجایی آب استفاده می شود. هزینه‌ ساخت و اشغال فضای به مراتب بیشتری به همراه دارد.

پمپ چاهک خشک در ایستگاه پمپاز یا لیفت استیشن - آب سازه

ایستگاه پمپاژ دارای چاهک مرطوب شناور

نوع دیگر لیفت استیشن فاضلاب، دارای یک چاهک مرطوب شناور منفرد است. این نوع به دلیل هزینه مناسب‌تر و پیاده‌سازی راحت تری که دارد، اکنون یک معماری رایج‌تر به شمار می‌رود. در این ساختار، یک یا چند پمپ شناور در داخل یک چاهک مرطوب استفاده می شود. این پمپ ها برای کار در زیر آب با ورودی غوطه ور و خنک کاری الکتروموتور توسط سیال اطراف آن طراحی شده است. همه اجزای این سیستم در داخل یا مجاور یک چاهک مرطوب نصب می شوند. از مزایای اصلی لیفت استیشن چاهک مرطوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معمولاً هزینه کمتری نسبت به ایستگاه های با چاهک خشک دارند.
 • فضای جانمایی کوچکتری برای استقرار کلیه تجهیرات نیاز دارند.

پمپ چاهک مرطوب یا تر در ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن - آب سازه

ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی، فایبرگلاس و بتنی، مزایا و معایب

مخازن ذخیره فاضلاب در لیفت استیشن ها از مواد مختلفی تهیه و ساخته می شوند. از جمله مهم ترین آنها می توان به مخازن بتنی، پلی اتیلنی و فایبرگلاس اشاره کرد. در جدول زیر به طور خلاصه مقایسه این سه نوع از مخازن آورده شده است:

نوع ایستگاه پمپاژ فایبرگلاس پلی اتیلنی بتنی
سایز متداول مخازن 100 تا 10000 لیتر 100 تا 10000 لیتر بیش از 10000 لیتر
سهولت نصب و پیاده سازی بسیار آسان بسیار آسان نسبتاً پیچیده
آسیب پذیری در برابر نشت در حالت کلی بدون نشت بوده و ممکن است بر اثر بی‌احتیاطی نیروی نصب آسیب ببیند. در حالت کلی بدون نشت بوده و ممکن است بر اثر بی‌احتیاطی نیروی نصب آسیب ببیند. در صورت استفاده از مواد آب‌بند و درزگیر مناسب از نشتی جلوگیری می‌شود.
سهولت در اتصالات لوله به راحتی سوراخکاری شده آب بندی می شود. به راحتی سوراخکاری شده آب بندی می شود. آب بندی نسبتاَ پیچیده و سخت لوله های دیوارگذر
استقرار پمپ ها پمپ ها اغلب به صورت نصب متحرک اجرا می‌شوند. پمپ ها اغلب به صورت نصب متحرک اجرا می‌شوند. قابلیت نصب ثابت و متحرک پمپ ها را دارد.
مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی بسیار بالا بسیار بالا خوب (بسته به شرایط آب و هوایی منطقه)
سهولت جابجایی یا تعویض راحت راحت مشکل
هزینه تمام شده ارزانتر در ظرفیت های تا 10000 لیتر ارزانتر در سایزهای تا 10000 لیتر مقرون بصرفه برای ظرفیت‌های بالای 10000 لیتر

متریال و اجزای ایستگاه پمپاژ فاضلاب پلی اتیلنی دو جداره

پلی اتیلن یک ماده بادوام است، که در بسیاری از کاربردهای مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. مخازن دوجداره پمپاژ پلی اتیلن تولیدی آب سازه، از مواد اولیه با کیفیت بصورت سازه اسپیرال یکپارچه بیرون صاف، وسط حلقوی و درون صاف به همراه عدسی دوجداره و مسلح تقویت شده ساخته شده است. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از متریال پلی اتیلن در تولید سپتیک پمپاژ، مقاومت بالای پلی اتیلن در خوردگی و فرسایش می باشد.

فاضلاب به علت وجود مواد اسیدی، سبب آسیب به متریال فلز، بتن و غیره خواهد شد. به همین دلیل سپتیک پمپاژ پلی اتیلن، یکی از انتخاب های اصلح می باشد. پلی اتیلن سبک است و کار با آن آسان است و نصب ایستگاه های پمپ را به یک تمرین ساخت و ساز ساده تبدیل می کند. پایه یا محفظه بتنی را می توان به روشی مشابه ایستگاه های پمپ فایبرگلاس در زمین استفاده کرد.

مشخصات فنی و ویژگی های ایستگاه پمپاژ فاضلاب پلی اتیلنی دوجداره

مخزن اصلی این ایستگاه پمپاژ از مخازن پلی اتیلن دوجداره معمولا به صورت عمودی با پروفیل های ساختمند می باشد. پروفیل اصلی بدنه مطابق با استاندارد ۹۱۱۶-۳ در مقاومت های مختلف طراحی و تولید می شود. پمپ استیشن ها معمولا به صورت دفنی هستند به همین علت متناسب با تنش ها و فشار های وارد به آن ها تولید می­شوند. همچنین آلاینده ها و مواد مختلف موجود در فاضلاب این مخازن مقاومت بالایی نیز در برابر مواد شیمیایی دارند. ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی حمل، نصب و راه اندازی راحت تری دارند و قیمت پایین­تری نیز از نمونه­های دیگر دارند و امکان اتصال به هر ورودی و خروجی را دارد. قیمت ایستگاه پمپاژ در شرکت آب سازه متناسب با قیمت روز مواد پلی اتیلن محاسبه می شود. از دیگر مشخصات لیفت استیشن پلی اتیلنی دوجداره آب سازه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام بسیار بالایی دارند و می توان آنها را بدون استفاده از سازه نگهبان مدفون کرد.
 • در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارد، به صورتی که هیچ نوع ماده اسیدی و قلیایی بر آن تاثیر نخواهد گذاشت.
 • حمل و نقل و نصب آن راحت است زیرا وزن استاندارد دارد.
 • می توان آن را در ابعاد دلخواه، با حفظ حجم از قطر 1000 الی 3000 میلیمتر، طراحی و تولید کرد.
 • از پوشش ضد UV در بدنه داخلی و بیرونی دستگاه استفاده شده است، برای زمان هایی که مخزن در معرض نور خورشید قرار می گیرد.
 • بصورت سیستم آماده به نصب می­باشد (دارای کلیه لوله های وروردی و خروجی و ونت و بای پس بصورت لوله انتظار می باشد).
 • آب بندی کامل شده است و دارای دریچه هوابند و نردبان دسترسی است.
 • دارای محیطی سالم و بهداشتی می باشد و در حوادثی مانند زلزله صدمه و آسیب نمی بیند.

مزایای استفاده از مخازن پلی اتیلنی کاروگیت دو جداره

 1. در اندازه‌ها، شکل‌ها، رنگ‌های مختلف و با امکان اتصال چندگانه عرضه می‌شود.
 2. این مخازن می توانند به صورت مدفون، نیمه مدفون یا غیرمدفون و در حالت های افقی یا ایستاده به کار بروند.
 3. به علت سبک بودن آن، حمل و نقل و جانمایی آسان تر است و نیاز به تجهیزات سنگین جهت نصب و راه اندازی نیست.
 4. با نسبت استحکام به وزن بسیار بالا برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت و مقاومت در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش ساخته شده اند.
 5. به عنوان یک ساختار و پکیج یک تکه ساخته میشود، و هیچ درزی برای ایجاد نقاط ضعف وجود ندارد.
 6. مخازن پلی اتیلنی 100% مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی در مقابل انواع مواد شیمیایی و شرایط آب و هوایی هستند.
 7. انواع ضدجلبک در این مخازن برای ذخیره آب آشامیدنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. مخازن پلی اتیلنی به دلیل دوام بیشتر نسبت به وزن ماده بکار رفته در ساختار آنها، از مخازن مشابه مقرون به صرفه تر هستند.
 9. از بین تمام مواد، لیفت استیشن های پلی اتیلنی نصب سریع تر، آسان تر و ارزان تری دارند.
 10. غیر قابل نفوذ بوده و در مقایسه با فایبرگلاس یا بتن کمتر مستعد ترک خوردن هستند.

ایستگاه پمپاژ بتنی

ایستگاه های پمپاژ بتنی عمدتاً برای کاربردهای با حجم بالا بین 10000 لیتر تا 30000 لیتر استفاده می شود. حتی ظرفیت ایستگاه پمپاژ بزرگتر نیز در صورت نیاز توسط گروه صنعتی آب سازه طراحی می شود. وزن سازه بتنی خطرات مرتبط با زمین را به طور کامل حذف می کند. هنگامی که سازه بتنی در جای خود قرار گرفت، بدون توجه به فشار آب زیرزمینی ثابت خواهد ماند و حرکت نمی کند.

بتن همچنین دیواره های جانبی محکمی را برای اتصال پمپ ها و زنجیرها فراهم می کند. حذف و جایگزینی پمپ ها به سازه فشاری وارد نمی کند. با این حال، یک نقطه ضعف ایستگاه های پمپ بتن مشکلات در انجام تنظیمات است. سوراخ کردن دیواره های جانبی یک عملیات اساسی است و هنگامی که لوله کشی در محل قرار گرفت، انتقال آن به مکان های مختلف در مخزن توصیه نمی شود.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب - آب سازه

طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب

ایستگاه پمپاژ شامل ساختارهای آبگیری برای لوله­ های مکش پمپ ها، خود پمپ ها، موتور، چرخ دنده از موتور به پمپ ها و خط لوله فشار است که آب را از پمپ­ها به دستگاه تخلیه آب و غیره منتقل می­کند. بنابراین، نصب یک پمپاژ و سایر اجزا بستگی به عملکرد پمپ دارد. ایستگاه پمپاژ شامل برخی از اجزای تاسیسات پمپاژ، خود ساختمان ایستگاه، واحدهای کنترل ماشین آلات و تأسیسات خاص واقع در ساختمان و تجهیزات کمکی است. برای طراحی یک ایستگاه پمپاز فاضلاب باید نکاتی را رعایت کرد. رعایت این نکات باعث افزایش طول عمر پمپ های ایستگاه پمپاژ و کاهش تعمیر و نگهداری لیفت استیشن می شود. به برخی از نکات مهم در ارتباط با طراحی ایستگاه پمپاژ در زیر اشاره کرده ایم:

اندازه یا ظرفیت مخزن ذخیره سازی ایستگاه پمپاژ

ظرفیت مخزن ذخیره ایستگاه پمپاژ بر حسب لیتر یا مترمکعب اندازه گیری می شوند. این پارامتر بر حسب میزان فاضلاب ورودی و خروجی و دبی آن تعیین می شود. باید با توجه به ظرفیت پمپاژ مخزن ذخیره سازی متناسب را انتخاب کرد.

هد مورد نیاز پمپاژ برای انتقال فاضلاب

این پارامتر در واقع انرژی وارده به مایع (در واحد وزن) توسط پمپ را مشخص می کند. این پارامتر به عنوان ارتفاع ستون مایع (اعم از بالابر عمودی یا مکش) بیان می شود که بر حسب متر داده می شود.

حداکثر سرعت جریان درون مخزن و اتصالات

حداکثر سرعت جریان، بالاترین نرخ جریان سیال از طریق سیستم لیفت استیشن است که معمولاً بر حسب لیتر بر دقیقه یا مترمکعب بر ساعت بیان می شود.

ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی - آب سازه

اندازه خروجی ایستگاه پمپاژ

اندازه لوله خروجی، شامل قطر و طول لوله خروجی ایستگاه پمپاژ فاضلاب است. لوله خروجی باید متناسب با ظرفیت و حجم پمپاژ در نظر گرفته شود.

استفاده از پمپ خرد کن

فاضلاب دارای آب مخلوط با مواد جامد مختلف است و اغلب دارای زباله های رشته ای است که یک پروانه معمولی را مسدود می کند. پس به انواع پمپ های خردکن دار، کاتردار و غیر قابل انسداد نیاز دارد.

تعبیه هواکش مناسب

فاضلاب همچنین گازهای سمی مختلفی تولید می کند و حوضه ذخیره سازی باید به عنوان یک مکان خطرناک در نظر گرفته شود. باید تدابیری برای کنترل انتشار بوی نامطبوع و نیز تعبیه هواکش های مناسب در نظر گرفته شود.

جانمایی پمپ ها، تعداد پمپ اصلی و پمپ پشتیبان

برای جلوگیری از کارکرد مکرر پمپ و استهلاک ناشی از آن، باید طیفی از سطوح (سطح سنجی) وجود داشته باشد. آنها پمپ را روشن و سپس متوقف می کنند. در برخی موارد به بیش از یک پمپ نیاز است. تعداد پمپ ها ظرفیت کلی و هد قابل دستیابی ایستگاه پمپاژ را تعیین می کند و همچنین تعیین می کند که چه مقدار توان باید برای سیستم تامین شود. در طراحی های امروزی پمپ و موتورها عموماً از نوع شناور هستند، بنابراین بسیاری از مشکلات جداسازی موتور و پمپ از محیط فاضلاب حل می شود.

مدیریت زمان روشن و خاموش بودن پمپ

زمان خاموش بودن پمپ نباید آنقدر طولانی باشد که به فاضلاب اجازه سپتیک شدن بدهد. در این حال فاضلاب به زباله های خطرناک تبدیل می شوند که باید به طور متفاوتی مدیریت شود.

تابلو برق و سیستم کنترل ایستگاه پمپاژ

سیستم برق و کنترل همواره باید از اثرات آلودگی فاضلاب و آب و هوا جدا شود. بسیاری از سیستم های کنترل مدرن همچنین شامل سیستم های نظارت الکترونیکی هستند که به یک مکان متمرکز ارسال می شوند. در اینجا وضعیت عملیاتی، و همچنین هر آلارم، به راحتی قابل نظارت است. سیستم کنترلی مورد انتظار سیستم پمپاژ که تعیین گر نحوه کارکرد نوبتی یا دوره ای پمپ ها، زمان روشن و خاموش آنها می شود. همچنین با استفاده از سیستم آژیر و هشدار برای مواقع خرابی پمپ یا وجود فاضلاب در سطح غیر مورد انتظار استفاده می شود.

ایستگاه پمپاژ آب

دستگاه هایی هستند که می توانند بدون نیاز به ورودی مستقیم انسان، برای انتقال آب از یک مکان به مکان دیگر استفاده شوند. این دستگاه­ها می توانند آب کانال ها را تأمین کنند، آب را در سیستم های تصفیه به گردش در آورند و همچنین می­توانند آب را از زمین کم ارتفاع تخلیه کنند. در واقع ایستگاه پمپاژ آب دبی و فشار مورد نیازی که در طراحی خطوط انتقال محاسبه و برآورد شده است را تامین می کند.

پمپ های آب معمولاً فقط در مواردی از این نوع کاربردها در نظر گرفته می شوند که تخلیه با نیروی جاذبه ساده امکان پذیر نباشد. از ایستگاه های پمپاژ آب به ندرت برای حذف آب از مکان های مرتفع استفاده می شود. برای افرادی که در ارتفاعات زندگی می­کنند، آبی که در خانه­ های خود استفاده می­کنند باید در سربالایی حرکت کند و در این حالت ایستگاه­های پمپاژ آب برای تحقق این امر ضروری است.

انتخاب ایستگاه پمپاژ مناسب

انتخاب ایستگاه پمپاژ مناسب باتوجه به نیازهای شما ممکن است به سادگی که در ابتدا به نظر می رسد نباشد. توصیه می شود برای ارزیابی سایت خود از کمک متخصصان استفاده کنید و متخصصین گروه آب سازه به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کنند. معیارهای اولیه برای انتخاب نوع متریال ایستگاه پمپ به شرح زیر است:

 • حجم ایستگاه پمپاژ: حجم مورد نیاز با توجه به تعداد اتصالات به ایستگاه پمپ و نرخ جریان تعیین می شود.
 • شرایط سایت: شامل سطوح آب زیرزمینی و همچنین سختی زمین، از نظر توانایی حفاری به اندازه کافی برای نصب ایستگاه پمپ است.
 • هزینه و بودجه کار: ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی و فایبرگلاس برای حجم های کوچکتر ارزان تر هستند و راحت تر نصب می شوند. برای کاربردهای با حجم زیاد، ایستگاه های پمپاژ بتنی ارزان تر و مناسب تر هستند.

روش نصب و اجرا ایستگاه پمپاژ

سیستم فاضلاب از شبکه­ای از لوله ها تشکیل شده است که فاضلاب را از خانه، صنایع و سایر مشاغل به فاضلاب اصلی منتقل می کند. به طور معمول، شبکه لوله ها به گرانش متکی هستند تا زباله ها به فاضلاب اصلی منتقل شوند. در مناطق کم ارتفاع که فاضلاب اصلی در زمینی بالاتر از لوله های فاضلاب خانگی قرار دارد، لازم است فاضلاب به روش دیگری به فاضلاب اصلی منتقل شود. در این مناطق ایستگاه­های پمپاژ فاضلاب کاربرد دارند.

ایستگاه پمپاژ از مخزن بزرگی تشکیل شده است که به چاه مرطوب معروف است و فاضلاب خانه­ها به آن می ریزد. فاضلاب در چاه می نشیند تا به یک سطح از پیش تعیین شده برسد. پس از رسیدن به این سطح، یک پمپ وارد فشار می شود تا فاضلاب را تحت فشار قرار دهد. به طوری که از چاه مرطوب به طور سربالایی تا جایی که وارد فاضلاب اصلی شود، حرکت می­کند.

انتخاب جنس تجهیزات در لیفت استیشن آب و فاضلاب

منظور از جنس تجهیزات در واقع جنس لوله ها، شیرآلات، پروانه و کیسینگ پمپ می باشد. جنس تجهیزات در وهله اول به کیفیت آب یا فاضلاب بستگی دارد. میزان شوری (EC)، میزان غلظت یون کلراید، اسیدیته (pH) و میزان ذرات جامد موجود در آب یا فاضلاب در انتخاب جنس تجهیزات نقش دارند. جنس تجهیزات به صورت کلی شامل موارد زیر است:

 • جنس استیل (AISI 316, 304)، ضد خوردگی جهت آب شور با کلراید بالا و pH پایین
 • جنس پلی اتیلن (HDPE) برای استفاده از سیال با ذرات جامد بالا
 • جنس تجهیزات فولادی و چدن با پوشش رنگی برای آب معمولی و بهره وری در هزینه ها

تعیین ظرفیت مخزن ایستگاه پمپاژ فاضلاب

یکی از موارد مهم در طراحی ایستگاه های پمپاژ تعیین ظرفیت مناسب و بهینه مخزن ذخیره پساب یا فاضلاب ورودی است. حجم مخزن ذخیره فاضلاب با میزان فاضلاب ورودی و نوع کاربری آن اعم از خانگی، مسکونی، تجاری، بیمارستانی و اداری ارتباط دارد. این مقدار توسط روابط مهندسی ویژه ای که در این زمینه توسعه داده شده است، قابل محاسبه و تخمین پذیر است. به عنوان مثال جدول زیر، برای محاسبه سرانه تولید فاضلاب یک مجتمع اداری بر حسب ساعات کاری و با لحاظ وجود یا عدم وجود رستوران در آن سیستم مورد استفاده قرار میگیرد.

ردیف منبع فاضلاب تولید شده مدت ساعت کاری محدوده سرانه فاضلاب تولیدی بر حسب لیتر بر روز بر نفر متوسط سرانه فاضلاب تولیدی بر حسب لیتر بر روز بر نفر
1 ساختمان دارای رستوران جهت پخت و سرو غذا است. 8 40-75 65
2 12 60-85 75
3 ساختمان دارای رستوران نبوده و فقط ظروف غذای پرسنل در آنجا شسته می شود. 8 40-65 55
4 12 50-75 65
5 24 70-100 90

انتخاب الکتروپمپ برای ایستگاه پمپاژ

جهت انتخاب پمپ مناسب پروژه باید اطلاعات کارکرد پمپ مانند میزان فاضلاب ورودی و هد مورد نیاز، نوع سیال و جهت نصب یا محدودیت‌های فضا را بدانیم. با این حال، برای پمپ های فاضلابی، چند فاکتور دیگر نیز وجود دارد که بزرگترین آنها وجود مواد جامد معلق هستند. مواد الیافی مانند دستمال مرطوب و پارچه های قابل شستشو منجر به مشکلاتی در لیفت استیشن ها و ایستگاه های پمپاژ فاضلاب می شود. پروانه های فاضلابی به طور خاص برای مقابله با این مشکلات طراحی شده اند.

در ادامه به بررسی انواع پمپ های جابجایی مواد جامد و نیز انواع پروانه های متناسب با این کاربردها را توضیح می دهیم که به کاربران کمک می کند هنگام انتخاب پمپ برای کاربرد ایستگاه پمپاژ فاضلاب، انتخاب هوشمندانه ای داشته باشند.

انواع پمپ در ایستگاه پمپاژ فاضلاب

پمپ های شناور یا مستغرق در ایستگاه پمپاژ

پمپ های مستغرق برای کار در فاضلاب طراحی شده اند. یک الکتروموتور کاملا ایزوله و آب بندی شده با مکانیکال سیل دوگانه امکان غوطه وری کامل را فراهم می کند. همچنین نیاز به یک چاهک خشک جداگانه را از بین می برد که در کاهش هزینه های نصب نقش به سزایی دارد. از آنجایی که پمپ های شناور در چاه های مرطوب فاضلاب نصب می شوند، دسترسی به پمپ ها محدود است. اپراتورها باید پمپ را از طریق سیستم ریل راهنما و زنجیر متصل به کلاهک پمپ، برای بازرسی یا سرویس تجهیزات خارج کنند. این پمپ ها در دو مدل پروانه با خردکن و بدون خردکن ارائه می‌شوند. گروه تخصصی آب سازه تامین کننده انواع پمپ های مستغرق فاضلابی میباشد.

طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب توسط متخصصان گروه تخصصی آب سازه، با انتخاب انواع پمپ های مستغرق فاضلابی، از مزایای انتخاب گروه صنعتی آب سازه می باشد. طراحی اولیه بر اساس دسته های مختلف پمپ های مستغرق فاضلابی صورت گرفته و در پروپوزال فنی مهندسی و مالی پیشنهادی گروه تخصصی آب سازه، ارائه می شود.

پمپ های خشک یا غیرمستغرق در ایستگاه پمپاژ فاضلاب

نقطه مقابل پمپ های مستغرق، پمپ های خشک می باشد که بدون تماس و غوطه وری در سیال مورد استفاده قرار میگیرند. پروانه های مخصوص جابجایی مواد جامد این پمپ ها، انواع مختلفی از مواد جامد را از خود عبور می دهند. آنها را می توان به صورت عمودی یا افقی نصب کرد. این کار امکان انعطاف پذیری برای محدودیت های فضایی در گودال خشک را فراهم می کند. پمپ‌های به صورت نصب خشک، پمپ را از فاضلاب خارج می کند و به پرسنل این امکان را می دهد که به راحتی پمپ را در حین کار تشخیص دهند. کار بر روی پمپی که پوشیده از فاضلاب نباشد، خطرات ایمنی را به حداقل می رساند.

نقطه ضعف پمپ سامپ خشک، احتمال جاری شدن آب به داخل گودال خشک و وجود نشتی است. وجود آب در گودال خشک موجب خرابی موتور این پمپ ها را که در برابر نفوذ آب محافظتی ندارند، می شوند. امروزه استفاده از پمپ‌های فاضلابی خشک زیاد متداول نیست.

اجزای مختلف پمپ مستغرق فاضلابی در ایستگاه پمپاژ فاضلاب

 

انواع پروانه پمپ های فاضلابی در مخازن لیفت استیشن فاضلاب

محل قرار گیری پمپ های فاضلاب در مخزن لیفت استیشن فاضلاب یا مخزن سپتیک می باشد. این پمپ ها از پروانه های مختلفی بهره می برند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. انواع مختلفی از پروانه های باز، نیمه باز و بسته وجود دارد. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین و پرکاربردترین این پروانه ها در ساختمان پمپ های فاضلابی پرداخته میشود:

پروانه نیمه باز پمپ فاضلابی

پروانه های نیمه باز و بدون گرفتگی دارای یک پوشش پشتی با تعداد محدودی پره است. معمولاً می توانند یک جامد کروی 3 اینچی را با یک پمپ فاضلاب شناور 3 یا 4 اینچی عبور دهند. تعداد کم پره ها دهانه های پروانه بزرگی را برای عبور مواد جامد فراهم می کند.

فاصله های تنظیم شده بین صفحه سایش و لبه جلویی پروانه باعث می شود راندمان بالاتری در مقایسه با پروانه های گردابی اما کمتر از پروانه های کانال بسته داشته باشد. به علت ویسکوزیته بالای فاضلاب و همچنین وجود ذرات در فاضلاب موجود در مخزن لیفت استیشن، استفاده از پروانه های باز مناسب می باشد. در این پروانه ها، ذرات فاضلاب گیر نیفتاده و کارکرد و راندمان پروانه پمپ فاضلابی نسبتا بالا می باشد.

پروانه گردابی پمپ فاضلابی

این پروانه ها در قسمت بالای محفظه پمپ و خارج از مسیر جریان نصب می شوند. پروانه های گردابی یک اثر گردابی در سیال ایجاد می کنند. و آب و مواد جامد را بدون تماس مستقیم از طریق پمپ و دهانه خروجی تخلیه می کنند. مزیت پروانه گردابی، به حداقل رساندن خطر گرفتگی است. هنگامی که مایع پمپ شده دارای محتوای شن و ماسه بالایی باشد، پروانه گردابی انتخاب بهتری است. راندمان پمپ با پروانه گردابی معمولاً کمتر از پمپ دارای پروانه کانالی است. کاهش راندمان در این مدل از پروانه ها در حدود 30 درصد نسبت به پروانه نیمه باز نیز قابل مشاهده است. کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ممکن است از کاهش کارایی برای برخی از برنامه‌های کاربردی پر زیان بیشتر باشد.

پروانه بسته پمپ فاضلابی

این طرح پروانه شامل یک پوشش جلو و عقب است که کانال های محصور شده ای را برای عبور فاضلاب و مواد جامد ایجاد می کند. با توجه به کانال های بسته و فاصله های تنگ بین پروانه و حلقه های سایش، این پروانه جزو مدل های با کارآمدی و بازده بالا شناخته شده است. مشکلات این پروانه در مورد مواد فیبری رشته ای مانند پارچه ها و الیاف مختلف مشاهده می شود.

پروانه خردکن‌دار پمپ فاضلابی

در حالت کلی، جهت عبور راحت تر الیاف و مواد رشته ای و نیز مواد جامد با امکان ایجاد گرفتکی، از پروانه های مجهز به خردکن و کاتر در ایستگاه های پمپاژ فاضلاب استفاده می شود، علی الخصوص اگر بر سر ورودی فاضلاب به مخزن پمپاژ، آشغالگیر مناسب نصب نگردیده باشد.

ایستگاه های پمپاژ گروه صنعتی آب سازه، به طور معمول برای فاضلاب های صنعتی و خانگی، دارای پمپ های پروانه خردکن دار یا کاتر دار می باشند. استفاده از این پمپ ها ریسک گرفتگی و آسیب پمپ های فاضلابی را کاهش داده و ذرات و آشغال های موجود در مخزن سپتیک فاضلابی لیفت استیشن توسط پروانه خردکن دار، خرد و گرد می شوند. یکی از مزایای اصلی ایستگاه های پمپاژ گروه صنعتی آب سازه، استفاده از پروانه های خردکن دار می باشد.

نکات مهم در نصب پمپ در لیفت استیشن

 • ایستگاه پمپاژ باید در مکانی سر پوشیده قرار گیرد تا عوامل طبیعی از جمله آفتاب، باد، باران و غیره به آن صدمه نرسانند.
 • کف ایستگاه پمپاژ بهتر است سیمان کاری شود تا هرگونه گرد و غبار سبب ایجاد خسارت به سیستم نشود.
 • لازم است موارد و تمهیدات لازم جهت عدم ورود هوا به قسمت مکش پمپ درنظر گرفته شود.
 • لوله مکش باید مستقیم و بدون عارضه و برآمدگی باشد تا محلی برای جمع شدن هوا در آن به­وجود نیاید.
 • بهتر است زانوها، کاهنده ها و دیگر اتصالاتی که در لوله مکش ایجاد اصطکاک می کنند.، به حداقل برسند.
 • حتی الامکان از به­کاربردن زانوهای تند خودداری کرده و از زانوهایی که زاویه آن­ها بیش از 90 درجه است استفاده شود.
 • لوله مکش قبل از ورود به پمپ به اندازه 4 تا 6 برابر قطر لوله به صورت افقی امتداد داشته باشد تا هرگونه تلاطم آب در آن گرفته شود.

انواع پمپ فاضلابی مورد استفاده در ایستگاه پمپاژ

پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز با استفاده از انتقال انرژی چرخشی یک یا چند روتور یا پروانه، فاضلاب را منتقل میکند. پمپ سانتریفیوژ به دلیل انتقال دبی بسیار خوب، در کشاورزی، صنایع پتروشیمی و شیمیایی و ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب کاربرد دارند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می توانید پکیج های تصفیه فاضلاب آب سازه را مطالعه فرمایید.

پمپ لجن کش

از مهمترین نوع پمپ سانتریفیوژ، پمپ لجن کش می باشد. برای  انتقال و جابه جایی فاضلاب از این نوع پمپ استفاده می شود. از مهمترین کاربردهای پمپ لجن کش می توان به انتقال انواع فاضلاب های صنعتی و خانگی دارای ذرات نسبتا بزرگ، انتقال انواع سیالات اسیدی و قلیایی و خورنده و انتقال پساب ها و پمپاژ آب هایی با شوری و املاح بسیار بالا اشاره کرد.

پمپ فاضلابی لجن کش - آب سازه

پمپ ایرلیفت یا پمپ بالابر هوا (Air Lift pump)

پمپ ایرلفت با ساز و کار ساده و با از افزایش اکسیژن دریافتی در آب تحت فشار، در مخزن های هوادهی نسبتا کوچک برای بازگرداندن لجن و کف به مخزن هوادهی استفاده می شود. با تشکیل حباب های هوای کوچک در مایع، باعث اختلاط آب و هوا و کاهش چگالی و انتقال حباب ها تا نقطه ی تخلیهمی شود. با استفاده از یک یک کمپرسور یا یک بلوئر هوادهی، می توان هوای مورد نیاز را تامین کرد. در  پمپ بالابر هوا یا پمپ ایرلیفت هیچ قسمت چرخشی وجود ندارد. فقط با استفاده از یک لوله افزایش دهنده مایع و هوا، ترکیب می شوند. سیستم پمپ ایرلیفت به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد. از این رو عملکرد آنها تقریبا بدون مشکل و دردسر است.

پمپ فاضلابی بالابر یا ایرلیفت

پمپ پیچی روتور – استاتور

در پمپ پیچی پمپ روتور-استاتور عنصر پمپاژ کننده یک روتور مارپیچ از جنس فولاد است. پمپ روتور استاتور  از  یک استاتور که در داخل یک بدنه ی چدنی قرار گرفته و روتور مارپیچ آن را احاطه کرده است، تشکیل شده است. این پمپ دارای قابلیت خودبتونه کاری است، اما هرگز نباید خشک کار کند. بسته به نوع جهت چرخش، پمپ می تواند روبه جلو یا برعکس، فاضلاب را پمپاژ کند. این پمپ برای برگشت لجن به علت انباشت ارگانیسم های زنده در روتور و استاتور توصیه نمی شوند.

پمپ پیچ ارشمیدس

در پمپ پیچ ارشمیدس، فاضلاب با یک نوار نقاله ی پیچی، به سمت پروانه ی باز حرکت داده و تا نقطه ی تخلیه بالا برده می شود. به طور کلی، این فرآیندها برای برگشت لجن بسیار ایده آل است و با سرعت مطلوب در حدود 20 تا 30 rpm می چرخد. همچنین امکان بازرسی عمودی از لجن را نیز فراهم می آورد.

پمپ فاضلابی پیچی ارشمیدس

پمپ با پروانه پیچی سانتریفیوژ

پروانه ی پیچی سانتریفیوژ را می توان هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی نصب کرد. در مقایسه با دیگر پمپ های پیچی، وزن پروانه در این پمپ معمولا سنگین تر است. مزیت این پمپ طراحی کاملا بدون امکان گرفتگی آن می باشد. پمپ پیچی سانتریفیوژ برای بازگشت لجن از لجن گیرهای اولیه طراحی و توصیه می شود. به علت وجود پیچ پروانه پمپ پیچی سانتریفیوژ مواد الیافی یا پارچه ای روی این پیچ پروانه سر می خورند و بدون مسدود کردن پروانه به بیرون رانده می شوند. همچنین از این پمپ فاضلابی برای پمپاژ لجن برگشتی نیز استفاده می شود. به این دلیل که ارگانیسم های زنده به سطح پروانه یا محفظه برخورد نمی کنند.

پمپ فاضلابی با سیستم پیستون متقابل

پمپ پیستون متقابل دارای یک پیستون متقابل در سیلندر هستند. این نوع پمپ می توانند یک پیستون یا بیشتر داشته باشند که به میل لنگ مشترک متصل است. بدین ترتیب پمپ های پیستون متقابل تحت عنوان سیمپلکس،  دوبلکس، تریپلکس و غیره را می توان طراحی کرد و ساخت. ظرفیت آنها نیز از 150 تا 250 rpm برای هر پیستون و سرعت پمپ نیز می بایست بین 40 تا 50 rpm باشد. این پمپ های فاضلاب می توانند هدهای بالایی ایجاد کنند و از تجمع روغن و گریس در لوله ها، جلوگیری می کنند.

پمپ فاضلابی پیستون متقابل - شرکت آب سازه

پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی در انتقال و جا به جایی فاضلاب کاربرد وسیعی دارند. این پمپ فاضلابی دارای یک دیافراگم قابل انعطاف، معمولا از جنس لاستیک می باشد. این دیافراگم با حرکات متقابل و رفت و برگشتی کار می کند. از انواع این پمپ می توان به تک دیافراگمی یا دو دیافراگمی اشاره کرد. دیافراگم دور محفظه بسته شده است، که شیرهای مکش و تحویل را نیز در خود احاطه کرده است. در پمپ دیافراگمی از محرک های پنوماتیک یا هیدرولیکی نیز می توان استفاده کرد. این محرک ها برای پمپاژ متناوب لجن لجن گیر اولیه مناسب می باشد. همچنین از این نوع پمپ می توان برای انتقال و جا به جایی انواع فاضلاب های صنعتی حاوی مواد ساینده، خورنده و چسبنده استفاده کرد.

پمپ لوب روتاری (لوب دوار)

در پمپ لوب دوار روتاری، فاضلاب حول قسمت داخلی محفظه جریان پیدا می کند. هنگامی که لوب ها از شبکه بیرون می آیند، یک حجم انبساطی در قسمت ورودی پمپ ایجاد می کنند. مایع دورن حفره جریان و توسط لوب ها، هنگامی که در حال چرخش هستند، گیر می افتند. پمپ های روتاری کاربرد فراوانی از جمله برای انتقال فاضلاب خام و انواع سیالات، روغن ها و نفت خام و مایعات با گرانروی بالا استفاده می شود.

محصولات مرتبط

پمپ های فاضلابی آب سازه

بلوئر هوادهی 

مخزن عمودی ایستگاه پمپاژ

اتصالات پلی اتیلن

مخزن عمودی پلی اتیلن

پکیج تصفیه فاضلاب آب سازه

2 دیدگاه

 1. بنده یک ایستگاه پمپاژ برای ۴ طبقه منفی می خوام. تو طبقه منفی ۴ فاضلاب دارند
  یک مخزن ۱.۵ با ارتفاع ۲ نیاز هست. ارتفاع پمپاژ حدود ۱۸ متر عمودی میشه.
  در ارتباط با این مشاوره می خواستم.

  1. سلام مهندس تقی زاده عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512162 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است