استفاده از سیستم هوادهی دیفیوزر در تصفیه فاضلاب - آب سازه

استفاده از سیستم هوادهی دیفیوزر در تصفیه فاضلاب

هوادهی دیفیوزر به طور گسترده برای اکسیداسیون بیولوژیکی پساب و فاضلاب آلی خانگی و صنعتی استفاده می شود. در تصفیه فاضلاب، وظیفه هوادهی وارد کردن هوا به داخل آب از طریق مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها است که باعث افزایش انتقال اکسیژن (اکسیژن محلول) در فاضلاب می‌شود. به منظور استفاده مجدد از فاضلاب برای آبیاری یا تامین آب آشامیدنی، ابتدا باید در تاسیسات تصفیه فاضلاب تصفیه شود. هنگامی که فاضلاب به این مرکز می رسد، طیف وسیعی از تصفیه های مختلف وجود دارد که می توان برای خلاص شدن از شر آلاینده های موجود در آب استفاده کرد. یکی از رایج ترین روش های تصفیه هوادهی است. فرآیند هوادهی شامل اضافه کردن هوا به فاضلاب است که باعث افزایش مصرف آلاینده‌ها توسط میکروارگانیسم‌های هوازی می‌شود.

هوادهی دیفیوزر چیست؟

هوادهی جزء ضروری بسیاری از سیستم های تصفیه بیولوژیکی در نظر گرفته می شود. هنگامی که هوا به طور موثر به فاضلاب اضافه شد، سطح اکسیژن محلول در آب به طور طبیعی افزایش می یابد. میکروارگانیسم های هوازی در آب برای زنده ماندن به اکسیژن محلول نیاز دارند. اگر می خواهید سطح اکسیژن محلول در فاضلاب را حفظ کنید، هوادهی ضروری است. همچنین هوادهی دیفیوزر، فاضلاب را مخلوط می کند، که برای معلق نگه داشتن مواد جامد ضروری است. اگر مواد جامد را در حالت تعلیق نگه ندارید، انباشته می شوند و در نهایت به لجن تبدیل می شوند که خلاص شدن از شر آن دشوارتر است.

هوادهی با فاضلاب چه می کند؟

هوادهی معمولاً به عنوان نوعی روش تصفیه ثانویه برای پاکسازی فاضلاب از آلودگی ها استفاده می شود. در بسیاری از شرایط، این فرآیند بخشی از فرآیند لجن فعال خواهد بود که می تواند برای اکسید کردن مواد بیولوژیکی و کمک به ریشه کنی آلاینده های فاضلاب استفاده شود. هنگامی که هوادهی به عنوان یک فرآیند لجن فعال استفاده می شود، با پمپاژ مستقیم هوا به تالاب یا مخزن انجام می شود. هنگامی که هوادهی به درستی انجام شود، میکروب ها یا میکروارگانیسم ها به طور طبیعی در آب رشد می کنند. میکروب هایی که رشد می کنند از هر آلاینده آلی موجود در آب تغذیه می کنند. از اینجا، آنها به توده‌هایی از ذرات ریز تبدیل می‌شوند که در یک تالاب یا مخزن ته نشینی جداگانه قرار می‌گیرند. هنگامی که این ذرات به سمت کف تالاب یا مخزن جمع می شوند، لجن فعال تشکیل می دهند.

عملکرد هوادهی بر فاضلاب - آب سازه

هدف از هوادهی دیفیوزر

هوادهی دیفیوزر با هدف اساسی بهبود کیفیت آب برای استفاده مجدد بعدی به حفظ شرایط هوازی کمک می کند. هوادهی می‌تواند باعث حذف فیزیکی مواد مولد طعم و بو، مانند سولفید هیدروژن (H2S) و سایر مواد فرار و حذف شیمیایی فلزات (آهن، منگنز)، گازها (سولفید هیدروژن) و سایر ترکیبات (آلی و مواد آلی) شود. غیر آلی) از طریق اکسیداسیون و ته نشینی.

نحوه عملکرد هوادهی فاضلاب

قبل از شروع استفاده از سیستم هوادهی فاضلاب، مهم است که بدانید این سیستم ها چگونه کار می کنند. دو نوع سیستم مختلف وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، که شامل سیستم های هوادهی زیرسطحی و سیستم های هوادهی سطحی است که هر دو مزایای خود را دارند. گزینه ای که انتخاب می کنید بستگی به کاربرد و میزان آب مورد نیاز برای تصفیه دارد.

انواع هوادهی در تصفیه فاضلاب

هوادهی زیر سطحی

دو سیستم قابل استفاده برای هوادهی فاضلاب وجود دارد که اصلی ترین آنها هوادهی زیرسطحی است. این نوع سیستم هوادهی با تزریق مقدار مشخصی هوا به فاضلاب، اکسیژن را به میکروارگانیسم های موجود در آب می رساند. پمپ های هوا یا دمنده ها برای فشرده سازی هوا قبل از ارسال از طریق خطوط هوایی متعدد به پخش کننده ها استفاده می شوند. دفیوزرها معمولاً در امتداد کف تالاب یا مخزن برای رسیدن به پوشش کامل نصب می شوند. دیفیوزرها از سوراخ های کوچکی تشکیل شده اند که قادر به ایجاد حباب های هوا هستند. دو نوع پخش کننده حباب که در سیستم های هوادهی زیرسطحی یافت می شوند عبارتند از پخش کننده حباب ریز و پخش کننده حباب درشت.

هوادهی زیر سطحی - آب سازه

هوادهی دیفیوزر حباب ریز

این دیفیوزرها مجهز به هزاران سوراخ بسیار کوچک هستند که قادر به تولید حباب های ریز هستند. با ایجاد حباب های کوچک، این امکان وجود دارد که حباب ها به حداکثر سطح برسند. همچنین متوجه خواهید شد که حباب‌ها با سرعت بسیار آهسته به بالای آب می‌روند، که تضمین می‌کند زمان تماس طولانی‌تری دارند. اگر راندمان انتقال اکسیژن یکی از دغدغه های اصلی شما در هنگام انتخاب سیستم هوادهی است، پخش کننده های حباب ریز ممکن است بهترین گزینه شما باشند. راندمان انتقال اکسیژن به کل مقدار هوایی که فاضلاب جذب می کند، اطلاق می شود.

این صدها هزار حباب کوچک، سطح بیشتری را نسبت به حباب‌های ساخته شده توسط پخش‌کننده‌های حباب درشت، و در کسری از انرژی خروجی پوشش می‌دهند. حباب‌های میکرو نیز زمان بیشتری طول می‌کشد تا بالا بیایند و برای مدت طولانی‌تری دست نخورده بمانند و سرعت قرار گرفتن اکسیژن در آب را به حداکثر می‌رسانند. این راه حل ایده آل برای کاربردهایی مانند تصفیه فاضلاب است.

هوادهی دیفیوزر حباب درشت

این دیفیوزرها معمولاً سوراخ‌های بزرگی دارند که همیشه حباب‌های بزرگی تولید می‌کنند. هنگامی که این حباب ها تولید می شوند، به سرعت به سطح می روند. مزیت اصلی استفاده از سیستم هوادهی زیرسطحی که مجهز به پخش کننده حباب درشت است این است که آنها می توانند تلاطم بیشتری در فاضلاب ایجاد کنند که به مخلوط کردن فاضلاب کمک می کند. در حالی که این دیفیوزرها برای اختلاط فاضلاب عالی هستند، حداقل دوبرابر مقدار هوای دیفیوزرهای حباب ریز نیاز دارند.

هوادهی سطحی

این شکل از هوادهی فاضلاب معمولاً در ایجاد سیستم های تصفیه حوضچه ها و سیستم های تصفیه تالاب استفاده می شود. تجهیزات مختلفی که می توانید برای هوادهی سطحی استفاده کنید شامل نازل های اسپری، آبشارهای کوچک و فواره های جت می شود. همه این آب‌نماها را می‌توان ثابت کرد یا روی یک پانتون قرار داد. هنگامی که آب با یکی از این ویژگی ها حمل می شود یا پاشیده می شود، هم زدن رخ می دهد که باعث می شود هوا با فاضلاب تماس پیدا کند. این سیستم هوادهی در اختلاط فاضلاب و تطبیق سرعت بالای انتقال اکسیژن بسیار موثر است. مشکل اصلی این سیستم این است که فقط ناحیه ای که مستقیماً هواکش را احاطه کرده است از آن بهره می برد.

هوادهی سطحی - آب سازه

طراحی، قیمت و خرید هوادهی دیفیوزر

اهمیت هوادهی برای فاضلاب به دلایلی مهم است. برای یکی، هوادهی می‌تواند هزینه‌ها را در مقایسه با سایر روش‌های تصفیه پایین نگه دارد. در بیشتر شرایط، استفاده از یک تصفیه طبیعی مقرون به صرفه تر از تصفیه شیمیایی یا راه حل های مشابه خواهد بود. برخلاف مواد شیمیایی که معمولاً برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود، برای استفاده از سیستم هوادهی نیازی به خرید هوا نیست.

هوادهی علاوه بر صرفه جویی در مقدار زیادی پول، یک فرآیند سازگار با محیط زیست نیز محسوب می شود. از آنجایی که هوادهی بخشی از فرآیند لجن فعال در هنگام تصفیه فاضلاب است، در هیچ مرحله ای از فرآیند تصفیه نیازی به استفاده از مواد شیمیایی ندارید. در حالی که استفاده نکردن از مواد شیمیایی به شما در صرفه جویی در هزینه کمک می کند، همچنین تضمین می کند که در هنگام تصفیه فاضلاب، آسیب زیادی به محیط زیست وارد نکنید. هر نوع ماده شیمیایی برای محیط زیست مضر است، به همین دلیل است که توصیه می شود تصفیه طبیعی مانند هوادهی را انتخاب کنید. اگر از هوادهی به درستی استفاده کنید، اکسیژن محلول به طور یکنواخت در سراسر آب پخش می شود، که به شما امکان می دهد تمام مواد آلی موجود در آب را تجزیه کنید.

هنگامی که قصد خرید سیستم هوادهی دفیوزر مناسب برای تصفیه فاضلاب را دارید، عواملی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • نوع فاضلاب در حال تصفیه از جمله هر ویژگی خاص
  • هندسه مخزن پیشنهادی
  • نوع فرآیند تصفیه در نظر گرفته شده است
  • هزینه انرژی الکتریکی
  • نوع و ظرفیت اجزای هوادهی
  • تعداد و ظرفیت دمنده ها
  • تعداد و پیکربندی مخازن هوادهی/یکسان سازی پیشنهادی
  • امکان دسترسی به مخازن از جمله قابلیت آبگیری و خارج شدن از خط
  • ملاحظات اقتصادی از جمله اهداف برای اولین هزینه و هزینه چرخه عمر

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است