آب سازه
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اسمز معکوس RO چیست؟ (فرایند تصفیه آب به روش اسمز معکوس)

دستگاه اسمز معکوس RO

اسمز معکوس RO  یک فرآیند کاربردی در تجهیزات تصفیه آب است که از طریق یک غشای نیمه تراوا (نیمه نفوذ پذیر) ذرات ناخواسته و بزرگ مانند آلاینده ها و رسوباتی مانند کلر، نمک و خاک را از آب آشامیدنی جدا می کند. علاوه بر حذف آلاینده ها و رسوبات ، اسمز معکوس قادر است میکروارگانیسم ها را نیز از بین ببرد. این روش آب را تا سطح مولکولی تمیز کرده و فقط H2O خالص را تحویل شما خواهد داد که برای آشامیدن ، پخت و پز و سایر کاربردها قابل استفاده است.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

اسمز معکوس RO چیست؟

فرایند اسمز معکوس از متداول ترین روش های تصفیه پیشرفته آب به شمار می رود. اسمز معکوس یک فرآیند اسمز به صورت معکوس است. در حالی که اسمز به طور طبیعی بدون نیاز به انرژی اتفاق میافتد، برای معکوس کردن فرایند اسمز نیاز به استفاده از انرژی برای محلول با شوری زیاد است.

یک غشای اسمز معکوس، غشایی نیمه تراوا است که اجازه ی عبور به مولکول های آب را می دهد. این غشا امکان عبور به نمک های محلول، مواد آلی، باکتری ها و pyrogen ها را نمی دهد. با این وجود، باید آب را از طریق غشای نیمه تراوا با به کارگیری فشار به سمت جلو فشار دهید. این فشار به طور طبیعی از فشار اسمزی جهت نمک زدایی (یونیزه کردن) آب در فرایند بیشتر است.

شکل زیر دیاگرام نشان دهنده ی فرایند اسمز معکوس (Reverse Osmosis) است. هنگام اعمال فشار به محلول غلیظ، به مولکول های آب نیرویی برای عبور از غشای نیمه تراوا وارد می شود. ولی آلاینده ها مجاز به عبور نیستند.

فرایند اسمز معکوس

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

از شاخص ترین روش های تصفیه پیشرفته در دستگاه آب شیرین کن صنعتی می توان به بسترهای تبادل یونی، تقطیر یا تبخیر، اسمز معکوس، الکترو دیالیز و الترافیلتراسیون اشاره نمود که به سه روش آخر اصطلاحاً روش های غشایی می گویند. روش اسمز معکوس شامل متدهایی می شود که از آب طبیعی یا فاضلاب های پیش تصفیه شده، آب خالص یا فوق خالص تولید می کنند.

بیشتر بخوانید: فناوری نانو در تصفیه آب و فاضلاب

فرایندهای غشایی از روشهای نوین جداسازی هستند که بـدون ایجاد تغییـرفـاز، اجـزاء مـورد نظـر را از سیال جدا می کنند. عدم تغییر فاز در طول فرایند جداساز ی باعث می شود تا عملیـات جداسـازی بـا صـرف انرژی کمتری انجام گیرد. امروزه فرایندهای غشایی در تمامی شاخه ها از جمله تصفیه آب صنعتی، تصفیه انواع پساب های خانگی و صنعتی، پزشکی، پتروشیمی، داروسازی، صنایع غذائی، بیوتکنولوژی و … به کار گرفته شـده و راندمان بالایی نیز از خود نشان می دهد.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

فیلتراسیون غشائی چیست؟

فیلتراسیون غشائی از انواع فیلتراسیون مکانیکی است که فرایند غالب حذف در آن، صاف سازی مکانیکی بـر پایه اندازه قطر مواد میباشد. بطور خلاصه جریان ورودی در این فیلترها به دو بخش اصلی جریان خروجـی تـصفیه  (Permeate ) شده  و پساب تغلیظ شده (Concentrate) تفکیک میگردد. علیرغم وجود روش های مختلف جهت تقسیم بندی غشاها از قبیل نحـوه سـاخت، اسـتقرار، جـنس و نیـروی محرک جریان، عمده ترین تقسیم بندی در فیلترهای غشائی مطابق با جدول زیر، بر اساس فشار عملکرد و قطر منافذ غشاها می باشد.

 

فرایند غشایی محدوده فشار اعمالی اندازه منافذ و یا وزن مولکولی
میکروفیلتراسیون 140-5000 0.05-2 میکرومتر
الترافیلتراسیون 200-1000 0.001-0.1 میکرومتر یا 10-1000 انگستروم
1000-500000
نانوفیلتراسیون 550-1380 8-80 انگستروم
180-10000
اسمز معکوس 1380-6890 1-15 آنگستروم

محاسبه بازده و راندمان روش اسمز معکوس

اسمز معکوس یک روش جدا سازی ناخالصی ها از آب می باشد که نیروی محرکه جدا سازی اعمال فشار مکانیکی است. این فرآیند را گاهی فرافیلتراسیون می نامند. با این تفاوت که در فیلتراسیون، فشار اسمزی بسیار ناچیز است و اصولاً نقشی ندارد. در فیلتراسیون اندازه ذرات مهم است ولی در اسمز معکوس علاوه بر اندازه ذرات فاکتورهای دیگری هم مطرح است. هر چه اندازه مولکول های ناخالصی بزرگتر باشد، فشار اسمزی هم بیشتر است. دما باعث افزایش فشار اسمزی می گردد و در همان حال موجب کاهش ویسکوزیته محلول نیز می شود. واحد اسمز معکوس به صورت پیوسته کار می کند و می تواند TDS آب خام را تا ۹۹ % کاهش دهد.

در عمل کاهش TDS تا ۹۵ % طبیعی است. حذف باکتری ها، ویروسها و دیگر میکروب ها با اسمز معکوس صددرصد است. اما به علت عدم آب بندی کامل مدول اسمز معکوس، مقدار کمی از این گونه ناخالصی ها ممکن است در آب تصفیه شده دیده شوند. این فرآیند برای تهیه آب آشامیدنی از آب هایی که حاوی املاح زیاد و ناخالصی های آلی می باشد بسیار مناسب است و حتی قادر است که از آب دریا با 50000ppm ناخالصی و آب های شور، آب آشامیدنی تهیه کند. بازده یک فرآیند اسمز معکوس با توجه به شکل و معادله زیر تعریف می شود:

که در معادله زیر Cib غلظت ناخالصی i در آب شور Cip غلظت ماده ناخالصی در جریان عبورکرده از ممبران و Cif غلظت ناخالصی در آب ورودی می باشد.

اسمز معکوس

 

منبع: آبسازه absaze.com

امتیاز 5/5 از 2 رای

مطالب مرتبط

تعمیر و نگهداری سپتیک تانک پلی اتیلن چگونه است؟

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=1148

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *