قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی - اب سازه

آب سازه با تکیه بر مهندسی روز دنیا و بکارگیری استانداردهای بین المللی، همراه با کادری مجرب و آزموده کیفیت بی نظیری را در صنعت تصفیه و سالم سازی آب به ارمغان آورده است، به طوری که تنوع دستگاههای مورد نیاز در این زمینه میتواند کلیه نیازهای بخشهای مختلف مصرف کننده آب اعم از خانگی، صنعتی و کشاورزی را بی نیاز نماید. جهت اطلاع از قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

اهمیت استفاده از آب شیرین کن های صنعتی

ایران سال ‌هاست که از کمبود آب بسیار زیادی رنج می‌برد، بارندگی سالانه در ایران مدت ‌هاست که به‌طور پیوسته در حال کاهش بوده است. از سوی دیگر، میانگین سالانه دما در دهه گذشته یک درجه افزایش یافته است که میزان تبخیر را نیز افزایش داده است. آبهای زیرزمینی همواره نقش مهمی در تامین آب ایران داشته است. با این حال، نرخ تجدید آن نیز به طور پیوسته در نتیجه کاهش بارندگی کاهش یافته است، به طوری که مصرف کل آب سالانه ایران در 50 سال گذشته بیش از دو برابر شده است. علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از منابع آب زیرزمینی به دلیل استفاده بی رویه وجود دارد. در نتیجه، دسترسی به منابع آبی به ازای هر نفر در سال در ایران بین سال‌های 1956 تا 2016 نزدیک به 77 درصد کاهش یافت.

ایران در حال حاضر به سطح بالایی از تنش آبی رسیده و اکنون بین کشورهای در معرض خطر تنش آبی در رتبه بیست و چهارم جهان قرار دارد. با توجه به تمام موارد ذکر شده لزوم استفاده از منابع جدید آبی مانند تصفیه آبهای شور و دریاها و بازیافت و بازیابی آبهای آلوده و پساب ها جهت در دسترس قرار گرفتن و استفاده در صنایع، آبیاری و کشاورزی و حتی شرب بدیهی به نظر می رسد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

مهمترین روش های تصفیه آب صنعتی

اسمز معکوس (REVERSE OSMOSIS) چیست؟

اسمز معکوس فرایندی است که در آن، فشاری بیشتر از فشار اسمزی بر روی محفظه ی حاوی محلول با غلظت بالا اعمال می شود. این فشار باعث عبور آب از درون غشا در جهت عکس اسمز می گردد. اکنون آب از محفظه ای با محلول غلظت بالا به محفظه با محلول غلظت پایین حرکت می کند. بنابراین آب از یک محفظه تصفیه یا کانی زدایی می گردد و جامدها در محفظه دیگر تغلیظ می شوند.

مبانی و مفاهیم اولیه اسمز معکوس

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن بخش زیادی از مواد جامد محلول و سایر آلاینده ها با عبور آب  با فشار بالا از  یک غشای نیمه تراوا حذف می شوند. اسمز یک پدیده‌ی طبیعی و یکی از مهم‌ترین فرایند های طبیعت است. فرایندی که در آن محلول رقیق تمایل به رفتن به سمت محلول غلیظ دارد. نمونه ‌های مختلف اسمز شامل جذب آب توسط ریشه‌ های گیاهان از خاک و جذب آب از خون توسط شش‌ها هستند. یا فرآیندی که در آن یک محلول نمک ضعیف تر (با غلظت کمتر) تمایل به حرکت به محلول نمکی قوی تر (با غلظت بیشتر) دارد.

سلولی را در نظر بگیرید که توسط یک غشا نیمه تراوا به دو قسمت تقسیم شده است، این غشا باعث می شود آب و بعضی از یون ها از درون آن عبور کنند ولی نسبت به اکثر جامدهای حل شده ناتراوا عمل می کند. یکی از محفظه های سلول دارای محلولی با غلظت جامدهای حل شده بالا است درحالیکه محفظه دیگر حاوی محلولی با غلظت های جامد حل شده پایین می باشد.

فرایند تصفیه در آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

پیشینه تاریخی فرایند اسمز معکوس

1748 محققان فرانسوی از کیسه صفرای خوک به عنوان غشا نیمه تراوا (ممبران) استفاده کردند.
1861 گراهام پدیده اسمز را کشف و شروع به گسترش آن کرد
1906 بچ هولد ممبران با فیلتر بسیار ریز و قطر 0.01 سانتیمر را ابداع کرد.
1950 دکتر اس. سوریراجان ابداع «شبیه‌سازی ممبران اسمزی زیستی»، پایه اسمز معکوس (UCLA)
1953 شروع تحقیقات در زمینه فرایند اسمز معکوس
1960 لوئب و سوریراجا اولین فردی که موفق به تولید ممبران RO با الیاف اسید استیک شد که دارای جریان آب بالا (WF) و دفع بالای نمک (SR) بود.
1970 شرکت فیلمتک ابداع ممبران RO با عملكرد فشار پایین.

فیلم عملکرد ممبران ها در آب شیرین کن صنعتی RO (به همراه زیرنویس فارسی)

انواع سیستم های آب شیرین کن بر اساس ظرفیت

سیستم های آب شیرین کن خانگی

دستگاه های تصفیه خانگی و یا آب شیرین کن های خانگی (زیر سینکی) با قابلیت تصفیه حداکثر 400 لیتر در روز هستند. دستگاه آب شیرین کن خانگی از جمله مهمترین فناوری‌های تصفیه آب هستند. امروزه سیستم‌های آب شیرین کن خانگی در اکثر منازل استفاده می شوند و جزو لوازم ضروری منازل، رستوران های کوچک و ادارات به حساب می آیند.

دستگاه های آب شیرین کن نیمه صنعتی

دستگاه آب شیرین کن های نیمه صنعتی بر اساس تعداد ممبران، به ظرفیت های 200، 400 و 800 گالنی تقسیم می شوند. روش تصفیه در دستگاه های نیمه صنعتی، روش اسمز معکوس می باشد. در این روش با قرار دادن ممبران هایی که دارای منافذ بسیار ریزی هستند، املاح و مواد محلول آب تا 99% حذف شده و آبی بدون املاح تولید می گردد.

بنابراین آب تولیدی توسط دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی، دارای کیفیت بالایی بوده و جهت مصارف شرب مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاهها دارای محدودیت های هم می باشند برای متال این دستگاهها فقط برای تصفیه آب هایی با تی دی اس کمتر از 1000 کارایی داشته و طول عمر فیلترها با افزایش املاح آب ورودی به شدت کاهش می یابد.

جهت اطلاع از قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی، میکروب ها، املاح و مواد آلی موجود در آب را از بین می برد. در نهایت آبی تمیز، باکیفیت و سالم تحویل می دهد. با استفاده از آب شیرین کن صنعتی می توان کیفیت آب مصرفی را در صنایع و کاربردهای مختلف افزایش داد و عمر مفید تجهیزات و وسایل را بالا برد. استفاده از آب شیرین کن های صنعتی همچنین باعث کاهش رسوب گذاری و خوردگی تجهیزات در تاسیسات مختلف می شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

صنایع و مشاغل مختلف به صورت روزانه میزان آب مصرفی بسیار بالایی دارند. این مشاغل از آب برای تولید و خنک کردن و شستشوی تجهیزات و هم جهت افزایش محصولات در بخش کشاورزی استفاده می کنند. مناسب ترین آب برای استفاده در صنعت آب خالص و بدون یون می باشد. در عین حال موضوع مهم، هزینه زیاد تهیه آب تصفیه شده بدون یون است.

در هر صنعتی بهترین راه حل تصفیه و شیرین سازی آب استفاده از روشی است که هزینه تصفیه آب با آن کمتر باشد. رسیدن به آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی با هزینه کم با استفاده از دستگاه های آب شیرین کن صنعتی امکان پذیر می باشد. آب شیرین کن های صنعتی در ظرفیت های گوناگون با ظرفیت حداقل 5 مترمکعب یا 5 هزار لیتر در روز تولید شده و در بخش های مختلف کاربرد دارد. در ادامه به مهمترین کاربردهای آب شیرین کن های صنعتی اشاره خواهد شد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

انواع سیستم های آب شیرین صنعتی

آب شیرین کن کشاورزی و گلخانه

در بسیاری از مناطق کشور ما، املاح آب های سطحی و آب چاه ها به حدی افزایش یافته که باعث غیر قابل کشت شدن زمین‌های کشاورزی شده است. با استفاده از سیستم آب شیرین کن های کشاورزی، تهیه آب مناسب جهت آبیاری و زراعت میسر می شود. با استفاده از این دستگاه آب شیرین کن، املاح آب تا درصد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و مناسب برای کشت و زرع می شود. با این روش بازده تولیدات کشاورزی و گلخانه ای به شدت افزایش پیدا میکند. استفاده از دستگاه آب شیرین کن کشاورزی با وجود محدودیت ها و هزینه فراوان راه حل مناسبی جهت برخورد با کم آبی و شوری روز افزون آب ها می باشد.

استفاده از آب شیرین کن در بخش کشاورزی و گلخانه نسبت به بخش صنعتی و شرب از حساسیت بسیار کمتری برخوردار است. دستگاه آب شیرین کن کشاورزی علاوه بر تامین و افزایش آب در دسترس، سبب بالا رفتن کیفیت و افزایش محصول می گردد، به طوری که معمولا هزینه بالای خرید آب شیرین کن کشاورزی در سالهای اولیه استفاده جبران می گردد. استفاده از آب شیرین کن ها در بخش کشاورزی باعث در دسترس قرار گرفتن محصولات با کیفیت تر، یکدست تر و با ماندگاری بیشتر می شود.

آب شیرین کن های دریایی

حدود 2/3 سطح کره زمین را آب اقیانوس و دریاها تشکیل می‌دهند. شوری آب دریاها در گذشته مانع بزرگی برای شیرین کردن و در دسترس قرار دادن آب دریاها به حساب می‌آمد. اما امروزه در نقاط مختلفی از دنیا آب شیرین کن‌های دریایی بزرگ مشغول به کار هستند که آب آشامیدنی جمعیت بالایی را تامین می‌کنند. در مناطق گرمسیری و مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند، فرآیند نمک زدایی به عنوان یک فرآیند مقرون به صرفه در جهت تامین آب شرب، کشاورزی و صنایع به حساب می‌آید.

استفاده از آب شیرین کن دریایی در تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس با توجه به هزینه اولیه سرمایه گذاری و همچنین با توجه به سهولت بهره برداری نسبت به سایر روشهای تصفیه آب دریا مانند تقطیر و MED از اولویت بالاتری برخوردار است. هزینه بهره برداری از آب شیرین کن دریایی RO شامل هزینه برق و مواد شیمیایی آن می باشد. به طور کلی هزینه ساخت آب شیرین کن های دریایی به دلیل تفاوت در املاح آب ورودی (دریاها و اقیانوس ها) و بالاتر بودن شوری آن ها نسبت به سایر آب شیرین کن ها بالاتر است. این تفاوت قیمت به نوع ممبران های مورد استفاده و تامین فشار بالاتر جهت غلبه بر فشار اسمزی بیشتر و نوع تجهیزات مورد استفاده و مقاوم در برابر خوردگی و شوری بالا مربوط می باشد.

اب شیرین کن دریایی - آب سازه

آب شیرین کن بیمارستانی

یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان ها، دستگاه های آب شیرین کن های بیمارستانی می باشد. این آب شیرین کن بیمارستانی در تامین آب شرب بیماران و بخش های مختلف بیمارستان، اتاق های عمل و دستگاههای دیالیز کاربرد بسیاری دارد. آب تصفیه مورد استفاده در بیمارستان به دلیل اهمیت بالا بودن استانداردهای بهداشتی می بایست عاری از هرگونه مواد آلاینده باشد. به همین دلیل گندزدایی و فیلتراسیون نهایی بعد از فرایندهای اسمز معکوس از اهمیت بالایی برخوردار است.

آب شیرین کن مرغداری و دامداری

حدود 75 درصد از وزن بدن و 90 درصد خون دام و طیور از آب تشکیل می شود. همچنین آب، تمامی جنبه های متابولیسم یک حیوان را در بر می گیرد، به نحوی که نقش مهمی در کنترل دمای بدن، هضم غذا و دفع فضولات ایفا می کند. به همین دلیل تصفیه آب در مرغداری ها و دامداری ها امری ضروری به شمار می آید.

میزان آب مصرفی برای دام و طیور به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان آب مصرفی دام و طیور به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهمترین آنها می توان به نوع دام و طیور، درجه حرارت محیط و بدن، آب و هوا، تحرک دام و طیور، سن، نوع نژاد، نوع تغذیه و میزان آن، میزان نمک موجود در خوراک و کیفیت غذا مورد استفاده دام و طیور اشاره کرد.

اهمیت استفاده از آب شیرین کن ها برای مرغداری و دامداری ها

هرچه آب مورد استفاده در مرغداری ها و دامداری ها با کیفیت تر باشد، دام و طیور مصرف آب بالاتری دارند و این امر باعث سلامت دام و افزایش وزن آن می شود. آب آشامیدنی دام و طیور می بایست از لحاظ میکروبی فاقد هرگونه باکتری باشد و همچنین از لحاظ فیزیکی باید فاقد رنگ، بو و مزه باشد و از نظر شیمیایی فاقد املاح زیاد، سختی بالا و املاح مضری همچون سولفات، نیترات و یا نیتریت باشد. دستگاه آب شیرین کن در پرورش دام و طیور علاوه بر کاهش املاح و سختی آب با حذف میکرو ارگانیسم ها و آلاینده های موجود در آب، سبب بهبود کیفیت آب و در نتیجه رشد بهتر و سلامت دام و طیور می شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی شرکت تخصصی آب سازه

مشخصات دستگاه آب شیرین کن صنعتی ۵ متر مکعب در روز

 • ظرفیت دستگاه آب­ شیرین­ کن: ۵ متر مکعب در شبانه روز (۵۰۰۰ لیتر در شبانه روز)
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 2.5 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۳۶ تا ۴۰ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

مشخصات دستگاه آب شیرین کن صنعتی ۱۰ متر مکعب در روز

 • ظرفیت دستگاه آب­ شیرین­ کن: ۱۰ متر مکعب در شبانه روز (۱۰۰۰۰ لیتر در شبانه روز)
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 3.2 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۴۰ تا ۴۵ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

مشخصات دستگاه آب شیرین کن صنعتی ۱۵ متر مکعب در روز

 • ظرفیت دستگاه آب­شیرین­کن: ۱۵ متر مکعب در شبانه روز (۱۵۰۰۰ لیتر در شبانه روز)
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 4 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۴۵ تا ۵۰ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن ۵ تا 10 متر مکعب در روز

با توجه به اینکه دستگاه تصفیه آب صنعتی ۵ متر مکعب کوچکترین دستگاه تصفیه آب صنعتی می­باشد، بیشتر در صنایع با مقیاس کوچک کاربرد دارد. از کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهیه و تولید آب مناسب برای مصارف صنعتی، کشاورزی و گلخانه ای و تامین آب شرب از آب لب شور
 • تهیه آب مورد نیاز برای رشد سریع دام و طیور و هم چنین بازدهی بالا و طعم بهتر محصولات کشاورزی
 • جهت تولید آب موردنیاز در کارخانه های داروسازی و لوازم آرایشی
 • برای تامین آب فرایندی کارخانه های پتروشیمی، فولاد، نساجی، کاغذسازی، رنگ سازی، مواد شوینده و غیره
 • تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • تصفیه آب به منظور تامین آب تغذیه دیگ های بخار، سیستم های سرمایشی و مبدل های حرارتی
 • برای بازیافت پساب های صنعتی

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن صنعتی ۱۵ متر مکعب در روز

با توجه به اینکه دستگاه تصفیه آب صنعتی ۱۵ متر مکعب جزو دستگاه­های تصفیه آب صنعتی کوچک می­باشد، بیشتر در صنایع با مقیاس کوچک کاربرد دارد. از جمله:

تصفیه آب لب شور (BRACKISH WATER) به­منظور استفاده در صنایع کشاورزی و گلخانه‌ها
تامین آب مورد نیاز استخرهای پروش ماهی با TDS مناسب
تهیه آب مورد نیاز دامداری و پرورش طیور
تامین آب مورد نیاز فرایندهای پتروشیمی
تصفیه آب مصرفی صنایع مختلف از جمله: شیشه سازی، کاغذ سازی، مواد شوینده و غیره
تولید آب مصرفی دیگ‌های بخار و نیروگاه بخار
تصفیه آب مورد نیاز در بیمارستان بخصوص آب مصرفی بخش دیالیز
تصفیه آب مصرفی هتل‌ها و شهرک‌های مسکونی
تصفیه آب و بهبود کیفیت آن جهت استفاده در صنایع غذایی و رستوران‌ها
تصفیه پساب صنعتی و استفاده مجدد از آن

کاربرد دستگاه آب شیرین کن صنعتی با ظرفیت ۲۵ و 50 مترمکعب در روز

 • تولید آب شرب از آب های شور و آب چاه (مصارف شرب)
 • تولید آب مناسب جهت مصارف کشاورزی ،گلخانه ای با ابعاد نسبتا کوچک
 • استفاده در کارخانه های داروسازی و لوازم آرایش به عنوان تولید آب خالص
 • تامین و تولید آب فرایندی کارخانه های پتروشیمی ، فولاد ، نساجی ، کاغذسازی ، رنگ سازی و غیره
 • تامین و تولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستان ها
 • استفاده در پرورش دام و طیور (۵۰-۱۰۰ راس دام)

مهمترین بخش های دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO

پیش تصفیه (Pre-treatment)

رسوب و ازدیاد مواد معلق مختلف و میکرو ارگانیسم ها باعث کاهش عمر و عملکرد و همنین گرفتگی ممبران ها می شود. به همین منظور، لازم است به عنوان پیش تصفیه برخی از این مواد در آب ابتدا به روش های مختلف حذف شوند و سپس آب با کیفیت بالاتر وارد غشاهای نیمه تراوا گردد. لازم به ذکر است که مراحل پیش تصفیه به کمک تجهیزاتی از قبیل مواد شیمیایی، فیلتر شنی و فیلتر کربنی، میکرو فیلترها (MF) و اولترا فیلترها (UF) و … صورت می گیرد.

انتخاب نوع و روش پیش تصفیه بستگی به کیفیت و آنالیز شیمیایی آب در دسترس و منبع آب (دریا، چاه، سد، پساب و…) دارد. جدول زیر بعضی از روش های متداول فیزیکی و شمیایی پیش تصفیه اسمز معکوس را نشان می دهد.

                                    پیش تصفیه فیزیکی سیستم اسمز معکوس
دانه گیر توری حذف ذرات بزرگ، سنگ، شن و ماسه
فیلتر شنی حذف ذرات جامد معلق و میکرو ارگانیسم های بالاتر از 50 میکرون
فیلتر کربنی حذف ذرات جامد معلق و میکرو ارگانیسم ها و حذف کلر، بو و رنگ
میکرو فیلتر و اولترا فیلتر حذف ذرات جامد معلق

 

                                     پیش تصفیه شیمیایی سیستم اسمز معکوس
ازن کاهش فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها
منعقد کننده ها به عنوان مکمل جهت افزای راندمان پیش تصفیه فیزیکی
ضد رسوب جلوگیری از نشست و رسوب عناصر بر روی سطح ممبران
اسید کاهش رسوب گذاری با کاهش PH
اشعه ماورا بنفش (UV) کاهش فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها
بی سولفیت ها با حذف کلر مانع آسیب به ممبران می شود

پمپ فشار قوی (High pressure pump)

پمپ فشار قوی یکی از اجزای اصلی سیستم اسمز معکوس می باشد. این پمپ‌ها به منظور خنثی کردن فشار اسمزی و جبران افت فشار ناشی از وجود ممبران و تجهیزات موجود در مسیر تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصرف انرژی پمپ فشار قوی، یکی از موارد هزینه بر دستگاه اسمز معکوس است. لذا بازدهی انرژی بالا و همچنین طول عمر پمپ ها یکی از فاکتورهای اساسی در ارزیابی اقتصادی سیستم اسمز معکوس است.

پمپ فشار قوی اب شیرین کن صنعتی - اب سازه

ممبران (Membranes)

در واحدهای تصفیه اسمز معکوس از ممبران (Membrane) به عنوان قلب سیستم تصفیه یاد می شود. ممبران ها لایه های نازک کامپوزیتی می باشند که از سه قسمت مختلف تشکیل شده اند:

 • لایه محافظتی پلی استری جاذب رطوبت
 • لایه پلی سولفون بسیار ریز
 • لایه بسیار نازک پلی آمید

ساختار ممبران اب شیرین کن صنعتی - اب سازه

ممبران های اسمز معکوس بر اساس نوع آب ورودی به سیستم، در انواع مختلفی عرضه می شوند. ممبران های SW  برای تصفیه آب دریا مناسب هستند و ممبران های BW برای آب های لب شور. ولی معیار اصلی ما در تعیین نوع مناسب ممبران برای آبی که قرار است تصفیه کنیم میزان املاح محلول در آب است.

همچنین، ممبران های اسمز معکوس بر اساس ظرفیت سیستم تصفیه آب، در ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شوند. این ممبران ها را می‌توان در قطر 5/2، ۴ و ۸ اینچ تهیه کرد. ممبران های ۴ و ۸ اینچ برای مصارف صنعتی هستند، و ممبران های 5/2 اینچ بیشتر در سیستم های آب شیرین کن خانگی و نیمه صنعتی بکار برده می شوند.

ممبران اب شیرین کن صنعتی - اب سازه

مخزن تحت فشار ممبران (Pressure vessel)

پرشر وسل و یا پوسته ممبران محفظه‌ای است از جنس فایبرگلاس، استنلس استیل و یا PVC که توان تحمل فشار های بالا را دارد. این مخزن ، وظیفه نگهداری و محافظت از ممبران را به عهده دارد. پرشر وسل در سایزهای 2.5، 4 و 8 اینچ ساخته شده و ساختار آن متناسب با شکل ممبران است. در دو انتهای آن قطعه‌ای به نام درب وجود دارد که مجراهای ورود و خروج آب به ممبران در آن طراحی گردیده است به‌طوری‌که ممبران را به‌سادگی آب‌بند نموده و سبب ایجاد فشار مثبت در داخل ممبران می‌گردد.

طول پرشر وسل در مخزن تحت فشار ممبران

طول هر پرشر وسل بر اساس تعداد ممبرانی که در آن قرار میگیرد تعیین می شود. معمولا از تک ممبران (تک المان) تا هفت ممبران (هفت المان) متغیر است.

انواع پرشر وسل بر اساس ورود آب

 • SIDE PORT: در این پرشروسل ها ورودی آب از کنار وسل می باشد.
 • END PORT: در این پرشروسل ها ورودی آب از انتهای  وسل می باشد.

انواع پرشر وسل بر اساس فشار ورودی

عموما پرشروسل ها با توجه به فشار کاری دستگاه آب شیرین کن صنعتی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • پرشر وسل فشار 300 psi : جهت آب های لب شور و آب چاه
 • پرشر وسل فشار 450-600 psi: جهت آب های تقریبا شور با تی دی اس کمتر از 10 هزار ppm
 • پرشر وسل فشار 1000-1200 psi: جهت استفاده در آب های شور مانند آب دریاها

پرشر وسل آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

جهت اطلاع از قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

سیستم های کنترل و ابزار دقیق دستگاه آب شیرین کن صنعتی

تابلو برق

تابلو برق جهت کنترل و محافظت از پمپ ها و تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود. این دستگاه از برندهای معتبر اروپایی مانند اشنایدر و زیمنس با کلیه ورودی و خروجی های مورد نیاز و ابزارهای حفاظتی مانند کنترل فاز و غیره ساخته می شود.

تابلو برق آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

کنترل کننده اتوماتیک سیستم اسمز معکوس (RO Controler = Mini PLC)

این قطعه داراي ميكرو پروسسور جهت كنترل اتوماتیک دستگاه  RO  به همراه نقشه ي PFD  می باشد . این دستگاه شامل چراغ هاي سبز و قرمز نشان دهنده صحت یا عدم صحت کارکرد و یا ERROR  برای تمامی قسمت ها ،  EC متر آنلاين جهت نشان دادن هدايت الكتريكي و دماسنج جهت نشان دادن دمای آب توليدي می باشد . هم چنین این دستگاه با روشن نمودن مرحله به مرحله اجزای دستگاه RO ، از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری می نماید .

پرشر سوییچ

جهت کنترل افت و یا افزایش فشار از محدوده مجاز به عنوان اجزای سیستم آب شیرین کن ، مورد استفاده قرار مي گيرد. برای جلوگيري از خشك كار كردن پمپ ها و یا کاركردن دستگاه با فشار بيش از حد مجاز استفاده می شود.

پرشر سوئیچ آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

فلومتر یا جریان سنج

به منظور نشان دادن ميزان دبی یا جریان آب توليدي و آب پساب مورد استفاده قرار مي گيرد. عموما این فلومتر ها از نوع روتامتری بر خط استفاده می شوند.  انواع دیگری از جمله آلتراسونیک، مغناطیسی و یا توربینی و غیره نیز در بازار موجود است. این فلومترها قیمت بالاتر و طبیعتا قابلیت ها و دقت بیشتری را نیز دارا می باشند.

فلو متر آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

فشار سنج (Pressure Gage)

به منظور نشان دادن فشار قسمت های مورد نیاز ، کنترل و مانیتورینگ دستگاه آب شیرین کن صنعتی بکار برده می شوند. معمولا فشار سنج ها در قسمت پیش تصفیه قبل و بعد از فیلتر شنی، قبل و بعد از میکروفیلترها و در بخش تصفیه اصلی در قبل و بعد از ممبران ها استفاده می شود.

فشار سنج آب شیرین کن صنعتی - آب سازه

 

جهت اطلاع از قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

دستگاه آب شیرین کن صنعتی چیست؟

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی یا آب شیرین کن های صنعتی میکروب ها، املاح و مواد آلی موجود در آب را از بین می برد. در نهایت آبی تمیز، باکیفیت و سالم تحویل می دهد.  استفاده از آب شیرین کن های صنعتی همچنین باعث کاهش رسوب گذاری و خوردگی تجهیزات در تاسیسات مختلف می شود.

سیستم های آب شیرین کن بر اساس ظرفیت به نوع تقسیم می شوند؟

سیستم های آب شیرین کن، به سه بخش خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم بندی می شوند:

 • دستگاه های تصفیه خانگی و یا آب شیرین کن های خانگی با قابلیت تصفیه حداکثر 400 لیتر در روز هستند. در اکثر منازل استفاده می شوند و جزو لوازم ضروری منازل، رستوران های کوچک و ادارات به حساب می آیند.
 • دستگاه آب شیرین کن های نیمه صنعتی بر اساس تعداد ممبران، به ظرفیت های 200، 400 و 800 گالنی تقسیم می شوند. املاح و مواد محلول آب تا 99% حذف شده و آبی بدون املاح تولید می گردد.
 • آب شیرین کن های صنعتی در ظرفیت های گوناگون با ظرفیت حداقل 5 مترمکعب یا 5 هزار لیتر در روز تولید شده و در بخش های مختلف کاربرد دارد.

چرا استفاده از آب شیرین کن ها اهمیت دارد؟

ایران سال ‌هاست که از کمبود آب بسیار زیادی رنج می‌برد، بارندگی سالانه در ایران مدت ‌هاست که به‌طور پیوسته در حال کاهش بوده است. در نتیجه، دسترسی به منابع آبی به ازای هر نفر در سال در ایران بین سال‌های 1956 تا 2016 نزدیک به 77 درصد کاهش یافت. ایران در حال حاضر به سطح بالایی از تنش آبی رسیده و اکنون بین کشورهای در معرض خطر تنش آبی در رتبه بیست و چهارم جهان قرار دارد. با توجه به تمام موارد ذکر شده لزوم استفاده از منابع جدید آبی مانند تصفیه آبهای شور و دریاها و بازیافت و بازیابی آبهای آلوده و پساب ها جهت در دسترس قرار گرفتن و استفاده در صنایع، آبیاری و کشاورزی و حتی شرب بدیهی به نظر می رسد.

پدیده اسمز معکوس در آب شیرین کن چیست؟

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن بخش زیادی از مواد جامد محلول و سایر آلاینده ها با عبور آب  با فشار بالا از  یک غشای نیمه تراوا حذف می شوند. اسمز یک پدیده‌ی طبیعی و یکی از مهم‌ترین فرایند های طبیعت است. فرایندی که در آن محلول رقیق تمایل به رفتن به سمت محلول غلیظ دارد.

مهمترین قطعات کنترل کننده در آب شیرین کن های صنعتی چیست؟

مهمترین قطعات کنترل کننده در آب شیرین کن ها شامل تابلو برق، کنترل کننده اتوماتیک سیستم اسمز معکوس، پرشر سوییچ، فلومتر یا جریان سنج و فشار سنج می شود.

ویژگی امتیاز
قیمت تضمینی ⭐⭐⭐⭐⭐✅ 5/5
فروش و نصب ⭐⭐⭐⭐⭐✅✅ 4.8/5
مشاوره ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 4.7/5
پشتیبانی ⭐⭐⭐⭐⭐ 4.9/5

2 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  من نیاز به یک دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت 25 متر مکعب در روز دارم. چجوری می تونم از شما تهیه کنم؟

  1. سلام جناب اقای نجفی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512162 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است