مشخصات خرید چربی گیر رستورانچربی گیر صنعتی DAF گروه تخصصی آب سازه 

چربی گیر چیست؟

یکی از آلودگی های رایج در فاضلاب، وجود روغن و چربی می‌باشد. در برخی موارد غلظت چربی و روغن به قدری بالا است که استفاده از یک واحد چربی‌گیر برای حذف يا جلوگیری از ورود چربی به منابع تخلیه پساب و تصفیه خانه ‌ها ضروری است. چربی و روغن های محلول و غیر محلول در آب عمدتا باعث سه مشکل اساسی می‌شود. این مشکلات گرفتگی شبکه داخلی و خارجی، گرفتگی روزنه‌های چاه جاذب، مختل شدن فرآیند بیولوژیک در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می باشند. از چربی گیر معمولا برای رستوران‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی و سایر واحد های تولیدی که فاضلاب چرب دارند، استفاده می شود. چربی های رستوران‌ها معمولا حاوی لیپیدهای سنگین و نیم‌چرب می‌باشد. این نوع چربی به صورت معلق بوده و مقدار بسیار کمی از آن در آب محلول می‌باشد.

فاضلاب چرب باعث چه مشکلاتی می شود؟

فاضلاب چرب و روغنی باعث مسدود شدن لوله های انتقال فاضلاب، شبکه فاضلاب شهری، منهول ها و در نهایتاً گرفتگی شبکه شهری می‌گردد. همچنین باعث مسدود شدن روزنه‌های چاه‌های جذبی می‌شود‌، که عمدتا در مناطقی با جذب خاک مناسب حفر می‌گردند. این چاه ها به مرور زمان دچار گرفتگی می‌شوند. همچنینن دیوار چاه‌ها به صورت لایه‌ای بسیار چرب پوشانده می شوندو  قابلیت جذب خود را از دست می‌دهد. با کاهش قابلیت جذب و تراوایی، ظرفیت چاه کاهش یافته و تخلیه چاه با زمان زودتری باید انجام گیرد. همچنین در صورت انتقال فاضلاب چرب به تصفیه خانه‌های فاضلاب ، فرآیند بیولوژیک تصفیه مختل شده و در خروجی نیز پارامترهای چربی خارج از استاندارد محیط زیست مشاهده می‌گردد.

انواع روش های چربی گیری و روغن گیری صنعتی

چربی گیر صنعتی API

در این روش ذرات روغنی و کلوییدی پساب پس از ورود به مخزن، در اثر نوع جریان و زمان ماند هیدرولیکی بر روی سطح مخزن جمع می شوند. سپس با استفاده از اسکیمر یا کف روب ذرات از روی سطح جمع آوری شده و به بیرون انتقال پیدا می کنند. همچنین ذرات سنگین و قابل ته نشینی در کف مخزن نیز جمع و توسط لجن روب به بیرون هدایت می شوند.

چربی گیر صنعتی CPI

چربی گیر CPI عمدتاً در جداسازی روغن یا مواد معلق برای تصفیه آب روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مبنای کار آن براساس اختلاف نیروی گرانش بین فازها (مایع – مایع یا جامد – مایع) می‌باشد. این پدیده به عنوان جداسازی گرانشی یا ثقلی تعریف شده است.

چربی گیر صنعتی AF یا DAF

به دلیل اهمیت این روش چربی گیری به طور مفصل این بخش را به شرح این سیستم اختصاص می دهیم.

خرید چربی گیر صنعتی DAF

از بین بردن چربی و روغن با روش DAF (چربی گیر صنعتی)

به عملیات حذف آلاینده ها و ذرات کلوئیدی با تزریق هوای فشرده به پساب اصطلاحا Dissolved Air Flotation  یا چربی گیر فاضلاب DAF گفته می شود. در اثر این عمل، حباب های ریز آزاد شده به ذرات کلوئیدی معلق در فاضلاب چسبیده و باعث شناورشدن ذرات در سطح می گردند. سپس توسط اسکیمر جمع آوری و به یک مخزن نگهداری لجن تخلیه میگردند. با توجه به راندمان بسیار بالا در سیستم چربی گیر DAF، از این تجهیزات در صنایع مختلف از قبیل پالایشگاه های نفت و گاز، کارخانجات صنایع غذایی و مواد شیمیایی کاربرد گسترده ای دارد.

هدف از بکارگیری چربی گیر صنعتی DAF

هدف از سیستم شناورسازی با هوای محلول DAF، جداسازی و حذف ذرات جامد معلق، ذرات کلوئیدی، قطرات بسیار کوچک روغن و چربی از پساب و فاضلاب می باشد. ذرات جامد معلق به خاطر دارا بودن بار الکتریکی و اندازه بسیار کوچکشان همواره دارای حرکت نامنظم بوده و به خودی خود از جریان پساب جدا نمی شوند. این ذرات به دلیل ابعاد بسیار کوچکشان به مدت زمان زیادی احتیاج دارند تا شناور و یا ته نشین شوند. در نتیجه برای تسریع در عملیات جداسازی این ذرات، از دستگاه شناورسازی توسط هوای فشرده و بعضاً همراه با تزریق مواد شیمیایی استفاده می گردد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که دارای راندمان و عملکرد بهینه باشد، تا توانایی حذف مواد معلق و قطرات روغن و چربی را در دامنه وسیعی از غلظت ها داشته باشد.

کارکرد سیستم چربی گیر صنعتی DAF

در چربی گیر DAF، ابتدا هوای فشرده به مخزن و محل ذخیره سازی فاضلاب و پساب وارد شده و فرایند حباب سازی صورت می گیرد. سپس حباب های ایجاد شده به روغن، چربی و ذرات کلوئیدی می چسبد و آنها را به تراز بالایی پساب اتقال می دهند. در نهایت روغن و چربی با استفاده از اسکیمر جمع آوری شده و به محل از پیش تعبیه شده انتقال می یابد.

چه نکاتی باید برای سیستم چربی گیر صنعتی رعایت بشود؟

با استفاده از منعقد کننده های معدنی و آلی می توان راندمان این سیستم چربی گیر را افزایش داد. با استفاده از لوله های مارپیچی از یک طرف مواد منعقد کننده تزریق می گردد. و از طرف دیگر نیز مخلوط هوا با مایع تحت فشار جهت اختلاط بهتر به داخل این لوله ها تزریق می گردد.

در سیستم چربی گیر DAF،  قسمتی از آب تمیز و شفاف شده، به لوله های فلوکولاتور وارد شده و بخشی از آن نیز مستقیما به واحد شناورسازی منتقل می گردد. آب اضافه تصفیه شده نیز از سیستم DAF خارج می گردد. زلال بودن آب خروجی از واحد DAF یکی از معیارهای کارکرد مناسب این سیستم می باشد.
در بعضی موارد تانک های انعقاد و لخته سازی به جای لوله های فلوکولاتور مورد استفاده قرار می گیرند. در این حالت مواد منعقد کننده در یک فاصله زمانی حدود ۵ دقیقه با پساب در تانک انعقاد مخلوط می گردد و سپس به داخل DAF تزریق می شود. این فرایند هنگامی که پساب ورودی خنثی نمی باشد و زمان کافی جهت خنثی سازی وجود دارد و از طرفی به راحتی توسط کاربر قابل کنترل می باشد، نسبت به فلوکولاتورهای لوله ای برتری دارد.

چربی گیر صنعتی DAF

کاربرد چربی گیر صنعتی DAF در صنایع مختلف

 • تصفیه فاضلاب های کشتارگاه دام و طیور و صنایع تولید لبنیات
 • تصفیه فاضلاب صنایع نساجی و صنایع تولید مواد آرایشی بهداشتی و دارویی
 • تصفیه فاضلاب های صنایع پتروشیمی، پایانه ها و بنادر نفتی و پالایشگاه های نفت و گاز
 • تصفیه پساب های صنایع کاغذ سازی
 • تصفیه فاضلاب های صنایع اتومبیل سازی و صنایع ذوب و آلیاژ فلزات

قیمت چربی گیر صنعتی DAF

مهمترین اجزا در سیستم چربی گیر صنعتی DAF چیست؟

– مخزن تحت فشار جهت حل نمودن هوا در فشار معین

مخازن مربوط به عملیات DAF از نظر شکل ظاهری بصورت استوانه‌ای، مکعبی و سیلندری ساخته می‌شوند. مخازن کوچک را می‌توان هم استوانه‌ای و هم مکعبی ساخت. اما مخازن بزرگ بهتر است استوانه‌ای طراحی شوند. چون یکنواختی عملیات DAF در تمام نقاط مخزن عامل مهمی است و با افزایش ابعاد مخزن این یکنواختی کاهش می‌یابد. از نظر هندسی در مخازن استوانه‌ای فاصله محور استوانه تا شعاع در تمام نقاط برابر است.

– میکسر

جهت اختلاط سریع از یک دستگاه استاتیک میکسر استفاده شده است. واحد همزن سريع استاتيكي قابل نصب بر خط لوله بوده لذا محلي نزديك به پکیج تزریق کلر براي استقرار آن پيش‏بيني خواهد گرديد.

– تانک شناورسازی مجهز به اسکیمر

اویل اسکیمر (oil skimmer) یا دستگاه های روغن روب یکی از مهم ترین تجهیزات در صنعت تصفیه فاضلاب است. این قسمت به منظور جداسازی سطح روغنی روی آب استفاده میشود. Oil Skimmer یا اویل اسکام اسکیمر با حذف روغن و لایه های نفتی از روی آب تاثیر زیادی در بالا بردن کیفیت آب دارد و با توجه به کاربرد دارای انواع مختلفی می باشد.

– پمپ انتقال فاضلاب با فشار مورد نیاز

این نوع پمپ ها در  حالت white water تولید می شوند. این پمپ، آب را پمپاژ و همچنین هوا را به داخل آب تزریق میکند. با توجه به هزینه بالای پمپ ها، مرحله ی پیش تصفیه پیشنهاد می شود. این امر از مسدود کردن و آسیب رساندن به پمپ ها جلوگیری می کند.

در انتخاب پمپ بايد نوع، مشخصات، ظرفيت، ارتفاع پمپاژ و تعداد آنها مورد بررسي و توجه قرار گيرد. عوامل اوليه ­اي كه بايد در انتخاب پمپ مورد توجه قرار گيرد عبارتند از كيفيت آب، ظرفيت پمپاژ، ارتفاع پمپاژ و هد فشاري مورد نياز، شرايط بهره ­برداري و نحوه ­ی استفاده از پمپ و غیره.

مخازن و تجهیزات مربوط به واحد تزریق ماده منعقدکننده و پلیمر

به منظور تزریق و تعیین میزان دوز مواد شیمیایی از جمله منعقدکننده و کمک منعقدکننده بهینه، بایستی بر روی نمونه آب، آزمایش جارتست صورت گیرد. با استفاده از این روش، بهترین حذف محاسبه می شود.

معمولا برای حذف مواد کلوئیدی آب و پساب، از ترکیبات فلزاتی مانند آلومینیوم، آهن یا برخی از ترکیبات الکترولیت استفاده می شود. از جمله املاح فلزات که به عنوان منعقد کننده وارد آب می شود، می­توان به آلوم، آلومینات سدیم، سولفات فریک و کلرور فریک اشاره کرد. در این واحد به دلیل تولید کمپلکس ­های سیلیس و آلومینیوم و همچنین مقاوم بودن این مواد در برابر حذف، کلرور فریک به عنوان منعقد کننده انتخاب شده است. در ذیل واحدهای این بخش تشریح شده است. انعقاد طی سه مرحله انجام می گیرد:

 • در مرحله اول، یون های Al +3 یا Fe +3 تعداد قابل ملاحظه ای از ذرات کلوئیدی عامل کدورت با بار منفی را جذب می کنند.
 • در محله دوم ، این ذرات تجمع یافته و تشکیل توده های کوچکی را داده که به آنها لخته ی ریز گفته میشود.
 • در مرحله سوم به خاطر اینکه لخته های ریز بار مثبت دارند، هنوز هم جذب یون های منفی مثل قلیائیت حاصل از آهک ادامه داشته و به این ترتیب ترکیبات لخته ای ایجاد شده به خاطر داشتن حلالیت کم، رسوب خواهند کرد.

– کمپرسور تامین هوا با فشار مورد نیاز

– تابلو برق و ادوات ابزار دقیق

تابلو برق در چربی گیر صنعتی DAF

– لوله و اتصالات و لوزم جانبی

– تیوپ حل کننده هوا

– سیستم جمع آوری لجن و خروجی برای تخلیه مواد منعقد و لخته شده

 

مشخصات سیستم چربی گیر صنعتی DAF گروه صنعتی آب سازه

 • شفاف شدن پساب خروجی دراثر حذف ذرات کلوئیدی
 • قابلیت حذف تمامی ذرات چربی های امولسیونی و روغن
 • به صرفه بودن قیمت چربی گیر DAF با توجه به کیفیت متریال مورد استفاده
 • راندمان و کارایی بالا در حذف مواد کلوئیدی و ذرات معلق در فاضلاب
 • حمل و نقل آسان پکیج چربی گیر به صورت یک پارچه و نیاز کم به فضا برای نصب
 • تولید لجن با حجم کم نسبت به مدل های مشابه
 • ایجاد فضایی بدون بو و قابلیت حذف دترجنت از پساب
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و فرسایش
 • هزینه تعمیرات و نگهداری پایین
 • حداقل نیاز به مواد منعقد کننده و پلی الکترولیت جهت منعقدسازی مواد معلق در فاضلاب

چربی گیر صنعتی DAF

فشرده سازی و اشباع سازی در چربی گیر صنعتی DAF

تحت فشار قرار دادن کل جریان

در این روش کل پساب و فاضلاب ورودی توسط هواده از هوا اشباع می شود. در این روش نسبت به دو روش دیگر هوای بیشتری حل می شود و در نتیجه ذرات بیشتری با هم برخورد می کنند. اما در اثر این عمل بدلیل نیاز به سیستم های اشباع سازی بزرگتر احتمال شکستن لخته ها، در اثر عملکرد پمپ و همچنین هنگام کاهش فشار بیشتر می شود. در این روش مقدار کل جامدات باید پمپ شود. این امر سبب سایش پمپ و افزایش هزینه تعمیرات و نگهداری می شود. همچنین روغن موجود در جریان ورودی در اثر تنش برشی پمپ تغذیه، بیشتر امولسیونی شده و مشکلات جداسازی افزایش می یابد.

تحت فشار قراردادن قسمتی از جریان

در این روش بخشی از پساب خام ورودی به طرف سیستم تحت فشار منحرف می گردد. از میان مزایای اصلی این سیستم می توان به کاهش دادن بهای پمپاژ، ظرفیت بیشتر سیستم در حمل جریان لخته سازی و کاهش شکستن لخته ها را اشاره کرد. عیب رایج این سیستم، قیچی شدن لخته ها و امولوسیونی شدن روغن در هنگامی است که جریان ورودی دچار کاهش فشار می رود. در فشارهای یکسان، مقدار هوای حل شده در این سیستم نسبت به تحت فشار قراردادن کل جریان بدلیل شدت جریان کمتر پساب کمتر می باشد.

تحت فشار قراردادن جریان برگشتی

در این سیستم 20 تا 50 درصد پساب تصفیه شده به سیستم تحت فشار برگردانده می شود. بنابراین از شکسته شدن لخته ها و یا امولوسیون مجدد روغن در جریان ورودی اجتناب می شود. برای جلوگیری از تغییر بار هیدرولیکی بدلیل اضافه شدن جریان برگشتی، مجبور به بکارگیری بستر شناور سازی بزرگتری هستیم.