قیمت و خرید چربی گیر

چربی گیر صنعتی DAF - آب سازه

چربی گیر DAF یک سیستم پیشرفته برای تصفیه فاضلاب حاوی روغن و چربی بالا می باشد.  دستگاه چربی گیر  قابل استفاده در رستوران، کارخانه لبنیات و سایر واحد هایی است که فاضلاب تولیدی آن ها دارای روغن و چربی زیاد است. در این دستگاه از هوای محلول فشرده با حباب های ریز برای شناور سازی روغن، چربی و سایر مواد معلق استفاده می کند تا فرآیند تصفیه فاضلاب به شکلی کامل انجام شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید چربی گیر صنعتی DAF و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

09129512165

گروه صنعتی آب سازه بزرگترین شرکت تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب، انواع چربی گیر صنعتی و زیر سینکی با ظرفیت های مختلف را با توجه به نیاز شما طراحی و با جنس پلی اتیلن، فایبرگلاس و بتنی تولید می کند. در ادامه تمامی مطالب مربوط به واحدهای چربی گیر، نحوه عملکرد و قیمت چربی گیر توضیح داده شده است تا پیش از خرید چربی گیر تمامی اطلاعات لازم در اختیار شما قرار داده شود.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

چربی گیر چیست؟

یکی از آلودگی های رایج در فاضلاب، وجود روغن و چربی می‌باشد. در برخی موارد غلظت چربی و روغن به قدری بالا است که استفاده از یک واحد چربیگیر برای حذف يا جلوگیری از ورود چربی به منابع تخلیه پساب و تصفیه خانه ‌ها ضروری است. چربی و روغن های محلول و غیر محلول در آب عمدتا باعث سه مشکل اساسی می‌شود. این مشکلات گرفتگی شبکه داخلی و خارجی، گرفتگی روزنه‌های چاه جاذب، مختل شدن فرآیند بیولوژیک در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می باشند. از چربی گیر DAF معمولا برای رستوران‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی، بیمارستان و سایر واحد های تولیدی که فاضلاب چرب دارند، استفاده می شود. چربی های رستوران‌ها معمولا حاوی لیپیدهای سنگین و نیم‌چرب می‌باشد. این نوع چربی به صورت معلق بوده و مقدار بسیار کمی از آن در آب محلول می‌باشد.

چربی گیر صنعتی DAF - آب سازه

اهمیت استفاده از چربی گیر صنعتی

فاضلاب چرب و روغنی باعث مسدود شدن لوله های انتقال فاضلاب، شبکه فاضلاب شهری، منهول ها و در نهایتاً گرفتگی شبکه شهری می‌گردد. همچنین باعث مسدود شدن روزنه‌های چاه‌های جذبی می‌شود‌، که عمدتا در مناطقی با جذب خاک مناسب حفر می‌گردند. این چاه ها به مرور زمان دچار گرفتگی می‌شوند. همچنینن دیوار چاه‌ها به صورت لایه‌ای بسیار چرب پوشانده می شوندو  قابلیت جذب خود را از دست می‌دهد. با کاهش قابلیت جذب و تراوایی، ظرفیت چاه کاهش یافته و تخلیه چاه با زمان زودتری باید انجام گیرد. همچنین در صورت انتقال فاضلاب چرب به تصفیه خانه‌های فاضلاب ، فرآیند بیولوژیک تصفیه مختل شده و در خروجی نیز پارامترهای چربی خارج از استاندارد محیط زیست مشاهده می‌گردد.

انواع چربی گیر از لحاظ جنس بدنه

چربی گیر ها می توانند با جنس های مختلفی تولید شوند. جنس بدنه چربی گیر تاثیر مهمی در قیمت چربی گیر، عمر مفید و نوع نصب آن دارد. چربی گیر DAF میتواند از جنس پلی اتیلن، فایبرگلاس، استیل و یا بتنی باشد. در ادامه به توضیح هر یک ز این دستگاه ها می پردازیم

چربی گیر پلی اتیلن

استفاده از دستگاه چربی گیر پلی اتیلن برای مکان هایی که با محدودیت فضایی مواجه می باشند کاربرد دارد. این چربی گیر ها از جنس کوتیوب، اسپیرال و کاروگیت ساخته می شوند. مقاومت بالای چربی گیر پلی اتیلن این امکان را می دهد تا به صورت دفنی مورد بهره برداری قرار بگیرند.

خاصیت چربی دوستی چربی گیر پلی اتیلن باعث می شود تا ابعاد طراحی آن تا سه برابر چربی گیر فایبرگلاس افزایش یابد. چربی گیر پلی اتیلنی را می توان از ظرفیت 3 متر مکعب تا صد متر مکعب و بیشتر طراحی کرد.

چربی گیر فایبرگلاس

برخلاف پلی اتیلن، چربی گیر فایبرگلاس خاصیت چربی گریزی دارد. به این ترتیب می توان در فاضلاب با حجم یکسان دستگاه چربی گیر با حجم کم تری تولید کرد. چربی گیر فایبرگلاس هم به شکل عمودی و هم بشکل افقی قابلیت طراحی دارد. همچنین می توان هم به صورت مکعبی و هم به صورت استوانه ای طراحی شود.

نوع طراحی چربی گیر فایبرگلاس با توجه به محدودیت های مکانی، دبی فاضلاب ورودی و قیمت اولیه انجام می شود. از مزیت های چربی گیر فایبرگلاس می توان به سبک بودن آن، طول عمر بالا، مقاومت در برابر دمای بالا و از همه مهم تر خاصیت چربی گریزی آن اشاره کرد.

چربی گیر رستوران ها باید مقاومت بالایی در برابر دمای بالای فاضلاب داشته باشد به همین دلیل استفاده از چربی گیر فایبرگلاس در رستوران ها می تواند بسیار گزینه مناسبی باشد.

چربی گیر استیل

استیل ضدزنگ بهترین کیفیت جنس بدنه چربی گیر را ارائه می دهد. اما قیمت بالای آن باعث می شود تا کم تر مورد توجه قرار بگیرد. چربی گیر استیل بدون خوردگی می باشد و میتواند تا بیش از 20 سال عمر مفید داشته باشد.

اما از معایب چربی گیر استیل وزن بالای آن است که جابجایی و جایگزینی آن را سخت می کند. همچنین شست و شوی آن سخت می باشد. و ممکن است چربی گیر بر اثر شست و شوی نامناسب دچار خراش شود و دچار خردگی شود. همچنین چربی گیر استیل را نمی توان بهرای ابعاد کوچک طراحی کرد.

انواع روش های چربی گیری و روغن گیری صنعتی

چربی گیر صنعتی API

در این روش ذرات روغنی و کلوییدی پساب پس از ورود به مخزن، در اثر نوع جریان و زمان ماند هیدرولیکی بر روی سطح مخزن جمع می شوند. سپس با استفاده از اسکیمر یا کف روب ذرات از روی سطح جمع آوری شده و به بیرون انتقال پیدا می کنند. همچنین ذرات سنگین و قابل ته نشینی در کف مخزن نیز جمع و توسط لجن روب به بیرون هدایت می شوند.

چربی گیر صنعتی CPI

چربی گیر CPI عمدتاً در جداسازی روغن یا مواد معلق برای تصفیه آب روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مبنای کار آن براساس اختلاف نیروی گرانش بین فازها (مایع – مایع یا جامد – مایع) می‌باشد. این پدیده به عنوان جداسازی گرانشی یا ثقلی تعریف شده است.

چربی گیر صنعتی DAF

به دلیل اهمیت این روش چربی گیری به طور مفصل این بخش را به شرح این سیستم اختصاص می دهیم.

مشخصات خرید چربی گیر رستوران - آب سازه

چربی گیر رستوران و آشپزخانه

فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی حاوی مقادیر زیادی چربی و روغن است. استاندارد های محیط زیست اجازه ورود فاضلاب هایی با این حجم از چربی به شبکه شهری را نمی دهد. و یا حتی رستوران های بین راهی نباید فاضلاب با چربی بالا را وارد محیط زیست کند.

به دلایل ذکر شده پیش از تخلیه فاضلاب در این صنایع از یک چربی گیر رستوران استفاده می شود. در این چربی گیر ابتدا فاضلاب آشغالگیری می شود تا مواد درشت مانند پوسته تخم مرغ و مواد پلاستیکی آن حذف شود. سپس با استفاده از چربی گیر رستوران تمامی مواد معلق و چربی ان به سطح آمده و با یک اسکیگر یا کفاب روب از روی سطح فاضلاب جمع آوری می شود.

از بین بردن چربی و روغن با دستگاه چربیگیر DAF (چربی گیر صنعتی)

به عملیات حذف آلاینده ها و ذرات کلوئیدی با تزریق هوای فشرده به پساب اصطلاحا Dissolved Air Flotation  یا چربی گیر فاضلاب DAF گفته می شود. در اثر این عمل، حباب های ریز آزاد شده به ذرات کلوئیدی معلق در فاضلاب چسبیده و باعث شناورشدن ذرات در سطح می گردند. سپس توسط اسکیمر جمع آوری و به یک مخزن نگهداری لجن تخلیه میگردند. با توجه به راندمان بسیار بالا در سیستم چربی گیر DAF، از این تجهیزات در صنایع مختلف از قبیل پالایشگاه های نفت و گاز، کارخانجات صنایع غذایی و مواد شیمیایی کاربرد گسترده ای دارد.

کاربرد چربی گیر صنعتی DAF

هدف از سیستم شناورسازی با هوای محلول DAF، جداسازی و حذف ذرات جامد معلق، ذرات کلوئیدی، قطرات بسیار کوچک روغن و چربی از پساب و فاضلاب می باشد. ذرات جامد معلق به خاطر دارا بودن بار الکتریکی و اندازه بسیار کوچکشان همواره دارای حرکت نامنظم بوده و به خودی خود از جریان پساب جدا نمی شوند.

این ذرات به دلیل ابعاد بسیار کوچکشان به مدت زمان زیادی احتیاج دارند تا شناور و یا ته نشین شوند. در نتیجه برای تسریع در عملیات جداسازی این ذرات، از دستگاه شناورسازی توسط هوای فشرده و بعضاً همراه با تزریق مواد شیمیایی استفاده می گردد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که دارای راندمان و عملکرد بهینه باشد، تا توانایی حذف مواد معلق و قطرات روغن و چربی را در دامنه وسیعی از غلظت ها داشته باشد.

کارکرد سیستم چربی گیر DAF

در چربی گیر DAF، ابتدا هوای فشرده به مخزن و محل ذخیره سازی فاضلاب و پساب وارد شده و فرایند حباب سازی صورت می گیرد. سپس حباب های ایجاد شده به روغن، چربی و ذرات کلوئیدی می چسبد و آنها را به تراز بالایی پساب اتقال می دهند. در نهایت روغن و چربی با استفاده از اسکیمر جمع آوری شده و به محل از پیش تعبیه شده انتقال می یابد.

کاربرد چربی گیر در صنایع مختلف

 • چربی گیر رستوران و تصفیه فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه ها
 • تصفیه فاضلاب های کشتارگاه دام و طیور و صنایع تولید لبنیات
 • تصفیه فاضلاب صنایع نساجی و صنایع تولید مواد آرایشی بهداشتی و دارویی
 • تصفیه فاضلاب های صنایع پتروشیمی، پایانه ها و بنادر نفتی و پالایشگاه های نفت و گاز
 • تصفیه پساب های صنایع کاغذ سازی
 • تصفیه فاضلاب های صنایع اتومبیل سازی و صنایع ذوب و آلیاژ فلزات

قیمت چربی گیر صنعتی DAF

مهمترین اجزا در سیستم چربی گیر صنعتی DAF چیست؟

مخزن تحت فشار جهت حل نمودن هوا در فشار معین

مخازن مربوط به عملیات DAF از نظر شکل ظاهری بصورت استوانه‌ای، مکعبی و سیلندری ساخته می‌شوند. مخازن کوچک را می‌توان هم استوانه‌ای و هم مکعبی ساخت. اما مخازن بزرگ بهتر است استوانه‌ای طراحی شوند. چون یکنواختی عملیات DAF در تمام نقاط مخزن عامل مهمی است و با افزایش ابعاد مخزن این یکنواختی کاهش می‌یابد. از نظر هندسی در مخازن استوانه‌ای فاصله محور استوانه تا شعاع در تمام نقاط برابر است. قیمت چربی گیر می تواند با توجه به حجم مخزن متفاوت باشد.

میکسر (MIXER)

جهت اختلاط سریع از یک دستگاه استاتیک میکسر استفاده شده است. واحد همزن سريع استاتيكي قابل نصب بر خط لوله بوده لذا محلي نزديك به پکیج تزریق کلر براي استقرار آن پيش‏بيني خواهد گرديد.

تانک شناورسازی مجهز به اسکیمر

اویل اسکیمر (oil skimmer) یا دستگاه های روغن روب یکی از مهم ترین تجهیزات در صنعت تصفیه فاضلاب است. این قسمت به منظور جداسازی سطح روغنی روی آب استفاده میشود. Oil Skimmer یا اویل اسکام اسکیمر با حذف روغن و لایه های نفتی از روی آب تاثیر زیادی در بالا بردن کیفیت آب دارد و با توجه به کاربرد دارای انواع مختلفی می باشد.

پمپ انتقال فاضلاب با فشار مورد نیاز

این نوع پمپ ها در  حالت white water تولید می شوند. این پمپ، آب را پمپاژ و همچنین هوا را به داخل آب تزریق میکند. با توجه به هزینه بالای پمپ ها، مرحله ی پیش تصفیه پیشنهاد می شود. این امر از مسدود کردن و آسیب رساندن به پمپ ها جلوگیری می کند.

در انتخاب پمپ بايد نوع، مشخصات، ظرفيت، ارتفاع پمپاژ و تعداد آنها مورد بررسي و توجه قرار گيرد. عوامل اوليه ­اي كه بايد در انتخاب پمپ مورد توجه قرار گيرد عبارتند از كيفيت آب، ظرفيت پمپاژ، ارتفاع پمپاژ و هد فشاري مورد نياز، شرايط بهره ­برداري و نحوه ­ی استفاده از پمپ و غیره.

تابلو برق و ادوات ابزار دقیق

تابلو برق در چربی گیر صنعتی DAF

مخازن و تجهیزات مربوط به واحد تزریق ماده منعقدکننده و پلیمر

به منظور تزریق و تعیین میزان دوز مواد شیمیایی از جمله منعقدکننده و کمک منعقدکننده بهینه، بایستی بر روی نمونه آب، آزمایش جارتست صورت گیرد. با استفاده از این روش، بهترین حذف محاسبه می شود.

معمولا برای حذف مواد کلوئیدی آب و پساب، از ترکیبات فلزاتی مانند آلومینیوم، آهن یا برخی از ترکیبات الکترولیت استفاده می شود. از جمله املاح فلزات که به عنوان منعقد کننده وارد آب می شود، می­توان به آلوم، آلومینات سدیم، سولفات فریک و کلرور فریک اشاره کرد. در این واحد به دلیل تولید کمپلکس ­های سیلیس و آلومینیوم و همچنین مقاوم بودن این مواد در برابر حذف، کلرور فریک به عنوان منعقد کننده انتخاب شده است. در ذیل واحدهای این بخش تشریح شده است. انعقاد طی سه مرحله انجام می گیرد:

 • در مرحله اول، یون های Al +3 یا Fe +3 تعداد قابل ملاحظه ای از ذرات کلوئیدی عامل کدورت با بار منفی را جذب می کنند.
 • در محله دوم ، این ذرات تجمع یافته و تشکیل توده های کوچکی را داده که به آنها لخته ی ریز گفته میشود.
 • در مرحله سوم به خاطر اینکه لخته های ریز بار مثبت دارند، هنوز هم جذب یون های منفی مثل قلیائیت حاصل از آهک ادامه داشته و به این ترتیب ترکیبات لخته ای ایجاد شده به خاطر داشتن حلالیت کم، رسوب خواهند کرد.

دیگر اجزای تشکیل دهنده چربی گیر صنعتی DAF

– کمپرسور تامین هوا با فشار مورد نیاز

– لوله و اتصالات و لوزم جانبی

– تیوپ حل کننده هوا

– سیستم جمع آوری لجن و خروجی برای تخلیه مواد منعقد و لخته شده

مشخصات سیستم چربی گیر صنعتی DAF گروه صنعتی آب سازه

 • شفاف شدن پساب خروجی دراثر حذف ذرات کلوئیدی
 • قابلیت حذف تمامی ذرات چربی های امولسیونی و روغن
 • به صرفه بودن قیمت چربی گیر DAF با توجه به کیفیت متریال مورد استفاده
 • راندمان و کارایی بالا در حذف مواد کلوئیدی و ذرات معلق در فاضلاب
 • حمل و نقل آسان پکیج چربی گیر به صورت یک پارچه و نیاز کم به فضا برای نصب
 • تولید لجن با حجم کم نسبت به مدل های مشابه
 • ایجاد فضایی بدون بو و قابلیت حذف دترجنت از پساب
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و فرسایش
 • هزینه تعمیرات و نگهداری پایین
 • حداقل نیاز به مواد منعقد کننده و پلی الکترولیت جهت منعقدسازی مواد معلق در فاضلاب

خرید چربی گیر صنعتی DAF

فشرده سازی و اشباع سازی در چربی گیر صنعتی DAF

تحت فشار قراردادن قسمتی از جریان

در این روش بخشی از پساب خام ورودی به طرف سیستم تحت فشار منحرف می گردد. از مزایای اصلی این سیستم می توان به کاهش دادن بهای پمپاژ، ظرفیت بیشتر سیستم در حمل جریان لخته سازی و کاهش شکستن لخته ها را اشاره کرد. عیب رایج این سیستم، قیچی شدن لخته ها و امولوسیونی شدن روغن در هنگامی است که جریان ورودی دچار کاهش فشار می رود. در فشارهای یکسان، مقدار هوای حل شده در این سیستم نسبت به تحت فشار قراردادن کل جریان بدلیل شدت جریان کمتر پساب کمتر می باشد.

تحت فشار قراردادن جریان برگشتی

در این سیستم 20 تا 50 درصد پساب تصفیه شده به سیستم تحت فشار برگردانده می شود. بنابراین از شکسته شدن لخته ها و یا امولوسیون مجدد روغن در جریان ورودی اجتناب می شود. برای جلوگیری از تغییر بار هیدرولیکی بدلیل اضافه شدن جریان برگشتی، مجبور به بکارگیری بستر شناور سازی بزرگتری هستیم.

تحت فشار قرار دادن کل جریان

در این روش کل پساب و فاضلاب ورودی توسط هواده از هوا اشباع می شود. در این روش نسبت به دو روش دیگر هوای بیشتری حل می شود و در نتیجه ذرات بیشتری با هم برخورد می کنند. اما در اثر این عمل بدلیل نیاز به سیستم های اشباع سازی بزرگتر احتمال شکستن لخته ها، در اثر عملکرد پمپ و همچنین هنگام کاهش فشار بیشتر می شود. در این روش مقدار کل جامدات باید پمپ شود. این امر سبب سایش پمپ و افزایش هزینه تعمیرات و نگهداری می شود. همچنین روغن موجود در جریان ورودی در اثر تنش برشی پمپ تغذیه، بیشتر امولسیونی شده و مشکلات جداسازی افزایش می یابد.

چه نکاتی باید برای سیستم چربی گیر صنعتی رعایت بشود؟

با استفاده از منعقد کننده های معدنی و آلی می توان راندمان این سیستم چربی گیر را افزایش داد. با استفاده از لوله های مارپیچی از یک طرف مواد منعقد کننده تزریق می گردد. مخلوط هوا با مایع تحت فشار نیز جهت اختلاط بهتر به داخل این لوله ها تزریق می گردد.

در سیستم چربی گیر DAF،  قسمتی از آب تمیز و شفاف شده، به لوله های فلوکولاتور وارد شده و بخشی از آن نیز مستقیما به واحد شناورسازی منتقل می گردد. آب اضافه تصفیه شده نیز از سیستم DAF خارج می گردد. زلال بودن آب خروجی از واحد DAF یکی از معیارهای کارکرد مناسب این سیستم می باشد.
در بعضی موارد تانک های انعقاد و لخته سازی به جای لوله های فلوکولاتور مورد استفاده قرار می گیرند.در این حالت مواد منعقد کننده در یک فاصله زمانی حدود ۵ دقیقه با پساب در تانک انعقاد مخلوط می گردد و سپس به داخل DAF تزریق می شود. این فرایند هنگامی که پساب ورودی خنثی نمی باشد و زمان کافی جهت خنثی سازی وجود دارد. از طرفی به راحتی توسط کاربر قابل کنترل می باشد، نسبت به فلوکولاتورهای لوله ای برتری دارد.

امتیاز 5/5 از 1 رای

محصولات مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد. جهت تصفیه پساب از فرآیند هایی مانند انعقاد و لخته سازی، کنترل...
آشغالگیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی است. آشغالگیر از واحد های تصفیه فیزیکی پکیج...
تامین آب و رعایت اصول بهداشتی دو نیاز اساسی است که بر سلامتی انسان ها به طور مستقیم اثر می گذارد. تصفیه فاضلاب مهم ترین...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
انتقال هوا با استفاده از بلوئر یا دمنده هوا به لوله کشی وارد شده و از طریق دیفیوزرهای حباب درشت یا حباب ریز در عمق...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخ دوار یا (RBC) Rotating Biological Contactor ، در تصفیه فاضلاب به عنوان یک فرآیند تصفیه ثانویه استفاده می شوند. در این...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل می باشد. نمونه...
پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یا روش هوادهی EAAS که معادل Extended Aerobic Activated Sludge می باشد، یکی از مرسوم ترین روش های...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1389

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *