جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چربی گیر رستوران و آشپزخانه

چربی گیر رستوران و آشپزخانه

چربی گیر رستوران یکی از انواع چربی گیر و از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب است. با استفاده از آن می توان، چربی های رستوران و آشپزخانه را به دام انداخت و از جریان آب و فاضلاب حذف نمود. جنس بدنه چربی گیر های آشپزخانه می تواند پلی اتیلنی، فلزی و فایبرگلاس باشد. به علت خواص عالی پلی اتیلن و فایبرگلاس، این دو نوع چربی گیر رستوران بسیار پرکاربردتر از نوع فلزی آن هست. شرکت آب سازه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات پلی اتیلن و مخازن فایبرگلاس، سازنده انواع چربی گیر پلی اتیلن و فایبر گلاس می باشد. در ادامه به کاربردها، مزایا انواع چربی گیر رستوران پرداخته ایم. همراه ما باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

چربی گیر رستوران، آشپزخانه ها و …

فاضلاب و پساب موجود در آشپزخانه‌ها، سالن های پذیرایی، فست فودها، رستوران ها و … دارای میزان بسیار زیادی از چربی و روغن می باشد که به سختی تجزیه و غیر قابل حل شدن میباشند. از این رو این چربی ها می بایست به نحوی از فاضلاب جدا شده و در محلی انباشت گردند. از چربی گیر رستوران به صورت زیر سینکی و سپتیک می توان برای جداسازی چربی و روغن از جریان فاضلاب آشپزخانه ها و رستوران ها استفاده نمود.

 

 

اهمیت استفاده از چربی گیر رستوران

چربی و روغن و گریس یکی از مهمترین آلاینده ها در انواع پساب ها هستند. وظیفه اصلی چربی گیر رستوران جمع کردن چربی و روغن از پساب های رستوران می باشد. وجود چربي در فاضلاب سبب گرفتگي لوله هاي فاضلاب و نيز پر شدن چاه بعلت گرفتگي ديواره چاه مي شود. بنابراين حذف آن به مراتب هزينه هاي کمتري نسبت به باز کردن لوله ها و يا کندن چاه مجدد دارد.

چربی گیر رستوران می تواند با اختلاف چگالی بین روغن و آب، روغن و ذرات مشابه را از آب حذف کند. جداکننده روغن یا چربی گیر، آب را فیلتر کرده و روغن های موجود در آن را در یک مخزن کوچک جمع می کند تا به راحتی نگهداری شود. مخزن انباشت چربی میبایست به صورت مرتب بررسی شود، و چربی ها تخلیه گردد.

اهمیت استفاده از چربی گیر رستوران

کاربرد چربی گیر رستوران

فاضلاب هایی مانند فاضلاب های خروجی آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها، قالیشویی، کارواش، و تعمیرگاه های مرکزی و … دارای چنین آلاینده هایی هستند. چربی گیر در ابتدای لوله‌های خروجی از مراکز تولید فاضلاب چرب نصب می شود. دستگاه چربی گیر با خنک نمودن و کاهش سرعت چربی باعث به تله افتادن چربی ها شده و فرآیند تصفیه فاضلاب صورت می گیرد.

 • چربی گیر آشپزخانه صنعتی
 • گریس تراپ غذا خوری ها
 • چربیگیر فست فود
 • تالارها
 • شیرینی پزی ها
 • فودکورت ها
 • غذاهای آماده
 • گریس ترپ قصابی ها

 

مشخصات خرید چربی گیر رستوران

مزایای چربی گیر آشپزخانه

 • وزن کم به همراه قابلیت جابه جایی آسان حتی بعد از نصب و استفاده طولانی مدت
 • آب‌بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از چربی‌گیر
 • نصب سریع و آسان و عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربی‌گیر
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب
 • حذف چربی مطابق با استانداردهای محیط زیست
 • امکان ذخیره لجن و چربی در محل
 • بازدهی بالا در حذف چربی و روغن
 • امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌نشینی فاضلاب
 • جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف چربی‌گیر
 • امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربیگیر و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
 • سهولت بهره‌برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی‌گیر به سبب دارا بودن دریچه‌های بازدید و تخلیه چربی و لجن.

نحوه عملکرد چربی گیر رستوران

سیستم چربی گیر رستوران شامل یک مخزن است که متناسب با ظرفیت تولید فاضلاب روزانه رستوران ابعاد آن تعیین می شود. این مخزن اجازه می‌دهد تا پساب چرب از خروجی فاضلاب رستوران یا آشپزخانه وارد آن شود و بر مبنای اصول ثقلی یا گرانشی کار می‌کند. مکانیسم عملکرد دستگاه بر اساس زمان ماند 24 ساعته طراحی شده است. به این صورت که فاضلاب ورودی در لحظه 0:00 در نهایت پس از 24 ساعت از دستگاه خارج شده و زمان ماند 24 ساعته تامین خواهد شد.

چربی گیر زیر سینکی رستوران و آشپزخانه

این مخزن یا به صورت زیر سینکی و یا بصورت دفنی بوده و برای دسترسی و تمیزکاری، دارای دو دریچه بازدید می­باشد. سرعت جریان پساب از رستوران و آشپزخانه ها توسط یک بافل یا جداکننده به همراه پکینگهای مدیا که جریان فاضلاب را کند می‌کند، کنترل می‌شود. با ورود فاضلاب از قسمت بالای مخزن اول، مخزن پر شده و با افزایش فاضلاب ورودی، توسط فضای خالی میان جداگر، فاضلاب به قسمت دوم مخزن وارد می­شود. آشغال­ها و مواد سنگین فاضلاب آشپزخانه، وارد سبد آشغالگیر شده و به علت سنگین بودن و بالا بودن دانسیته نسبت به آب، در کف مخزن تجمع می­یابد.

مکانیسم و عملکرد چربی گیر فایبرگلاس ثقلی

با ورود پساب به این دستگاه، به‌ عنوان حوضچه آرامش عمل می‌کند و جریان آب را تا زمانی که چربی از فاضلاب جدا شود کنترل می‌کند. چربی­های نامحلول فاضلاب به علت سبک بودن و دانسیته پایین، در بالای مخزن به دام افتاده و فیلم نازکی از چربی را در سطح بالایی مخزن اول ایجاد می­نمایند.

با افزایش کارکرد دستگاه، ضخامت لایه چربی افزایش یافته که باید توسط اوپراتور جمع آوری و تمیز گردد. نیمه دوم مخزن، ظرفیت نهایی مخزن را تشکیل می­دهد که با افزایش دبی فاضلاب ورودی، کم کم پر می­شود.  نیمه دوم مخزن دارای پساب زلال و شفاف بوده که قابل تخلیه به شبکه فاضلاب شهری یا چاه جذبی می­باشد. انتخاب و طراحی ظرفیت چربیگیر بر اساس ظرفیت پرس غذای رستوران، می­باشد.

در زیر نمونه ای از مراحل نصب چربی گیر رستوران در ابعاد بسیار بزرگ، قرار داده شده است.

 

طراحی و نصب چربی گیر رستوران زیر سینکی

طراحی چربی گیر رستوران زیر سینکی، براساس شناور سازی روغن سبک وزن روی آب، همزمان با خنک کاری فاضلاب خروجی از مراکز می باشد. در چربی گیر آشپزخانه، ابتدا فاضلاب از آشغالگیرها (از جنس پلی اتیلن و فایبرگلاس) عبور کرده و مواد درشت از پساب جدا می شود. در طی این جریان ذرات چربی و روغن به دلیل وزن و چگالی کم روی سطح دستگاه چربی گیر قرار می گیرد. فاضلاب بعد از عبور از پکینگ مدیا که نقش بسزایی در بالا بردن سطح تماس آب دارند، عبور و فاضلاب بدون مواد روغنی و چربی از دستگاه خارج می گردد.

مهمترین مزایا چربی گیر زیر سینکی

 1. سادگی نصب
 2. کارایی نسبتا بالا
 3. هزینه کمتر به چربیگیر موارد مشابه
 4. ابعاد مناسب و کم بودن حجم فضای اشغال شده

 

نصب چربی گیر رستوران و آشپزخانه

چربی گیر رستوران فایبرگلاس و GRP

رایج ترین و موثرترین چربی گیرهای مورد استفاده چربی گیرهای فایبرگلاس و کامپوزیت (GRP) هستند. در آشپزخانه ها، رستوران ها، هتل ها و کترینگ ها قبل از ورود پساب به چاه جذبی یا اگوی شهری و یا تصفیه خانه های فاضلاب، از چربی گیر فایبرگلاس و کامپوزیت جهت جدا کردن چربی و روغن از فاضلاب استفاده می گردد. امروزه یکی از دغدغه ها و مشکلات رایج اشپزخانه ها و رستوران ها، هتل ها، صنایع تهیه و تولید غذا، تجمع روغن و چربی ها در اطراف چاه می باشد که به سرعت باعث مسدود شدن مسیر خروجی پساب و گرفتگی و پس زدن فاضلاب می شود.

امروزه چربی گیر فایبرگلاس و کامپوزیت کلیه مشکلات ناشی از روغن و چربی را تا حد قابل قبولی مرتفع کرده است و می تواند تمامی چربی ها و روغن ها را قبل از ورود به چاه و فاضلاب جدا کرده و همچنین بهره گیری از چربی گیر فایبرگلاس و یا کامپوزیت هزینه بسیار پایینی را نیز به همراه دارد و بسیار ساده و کارامد می باشد.اغلب چربی ها به علت وزن سبک نسبت به پساب فاضلاب بر روی سطح قرار می گیرند و همین امر سبب جداسازی و حذف راحت ان ها می گردد.  چربی گیر فایبرگلاس و کاپوزیت بیش از 98 درصد روغن را از چاه فاضلاب حذف خواهد کرد.

چربی گیر فایبرگلاس - آب سازه

اجـزا چربـی گیر فـایبرگـلاس رستوران

اصلی ترین آیتم در تولید چربی گیر فایبرگلاس جنس نوع فایبرگلاس مصرفی در بدنه دستگاه می باشد. بدین منظور این شرکت با مد نظر قراردادن تجربیات 10 ساله در این عرصه و ترکیب دانش و تجربه توانسته است دستگاهی با مقاومت کافی برای استفاده بصورت دفنی و اکسپوز تولید نماید. مشخصات رزین ها و مدیا و الیاف فایبرگلاس مورد استفاده ذیلا ارائه می گردد. ژلكت ايزوفتاليك نئوپنتيل (NPG) ساخته شده كه مناسب مخازن نگهداري مواد شيميايي و صنعتي است. از مشخصات اصلي پلي ژل،‌ درخشندگي طولاني مدت و عدم اثرات شيميايي و مقاوم در برابر خراشيدگي و محتواي ژلكت مورد استفاده اين شركت مخلوطي از مواد ارتجاعي و انعطاف پذير مي باشد كه در برابر شكنندگي و اشعه ماوراءبنفش (UV) مقاوم بوده و آسيب پذير نخواهد بود.

آزمايش مقدار واحد روش تست
درجه مقاومت ويسكوز 3050+-7700 Cps ISO2555
زمان ژل شدن 8+-13 دقيقه با1%پراكسيد
ميزان مواد فرار 3+-32 درصد  

مشخصات پلی ژل 213 جامد

آزمايش مقدار واحد روش تست
درجه حرارت خمش 6+-120 درجه سانتي گراد ISO0075
حجم كشائي كل 0.5+-10.19 درصد ISO3521
مقاومت در برابر خمش 10%+-93 Mpa ISO0178
مقاومت كشائي 10%+-53 Mpa ISO0527
مقاومت ضربه اي 10%+-7 KJ/m ISO8256
مدول الاستيسيته 10%+-3460 Mpa ISO0178

مشخصات پکینگ مدیاها

پكينگ مدیای این شرکت برای استفاده در تصفیه فاضلاب از جنس PP و یا PVC  با استفاده از بهترین مواد اولیه تولید می شوند. این پکینگ ها در سطح ویژه های مختلف و بصورت ثابت و معلق تولید می گردند این پکینگ ها کاملا در برابر ضربه، سایش و نور ماورا بنفش کاملا مقام هستند. این پکینگ ها کاملا قابل شستشو بوده و از قابلیت خود پالایی بالایی برخوردارند.

Specification
Type CF12 CF19
Total Surface Area 240 m2/m3 150 m2/m3
Dimensions 2.400 x 600 mm, (height: 150, 300, 600 mm) 2.400 x 600 mm, (height: 150,300, 600 mm)
Weight 20-60 kg/m³ 20-60 kg/m³
Channel structure Vertical Vertical
Material PP, HD-PE, PVC PP, HD-PE, PVC
Temperature of operation 80°C 80°C
Channel opening 12 mm 19 mm

متعلقات چربی گیر فایبرگلاس

 • سبد آشغالگیر مجزا با مش بندی 5 میلیمتر
 • دو سلول داخلی مجزا
 • پکینگ مدیا غشایی متراکم با گام 12 یا 15
 • دریچه بازدید مجزا
 • ونت خروجی جهت جلوگیری از انتشار بو
 • ده لایه رزین فایبرگلاس از جنس ارتو کره جنوبی-کیفیت A
 • دولایه ژلکت درونی مخزن جهت ایجاد سطح تماس لغرنده و افزایش راندمان

 

نمای داخلی چربی گیر فایبرگلاس رستوران

 

چربی گیر رستوران پلی اتیلنی

یکی از انواع چربیگیرهای پیش ساخته گروه صنعتی آب سازه چربی گیر پلی اتیلن می باشند. چربی گیر رستوران پلی اتیلنی برای مکان هایی که با محدودیت فضایی مواجه می باشند کاربرد دارد. این چربی گیر های رستوران، از جنس اسپیرال کاروگیت با دانسیته بالا (HDPE) ساخته می شوند. مقاومت بالای انها این امکان را می دهد تا به صورت دفنی مورد بهره برداری قرار بگیرند. خاصیت چربی دوستی چربی گیر پلی اتیلن باعث می شود تا ابعاد طراحی آن تا سه برابر چربی گیر فایبرگلاس افزایش یابد و از ظرفیت 3 متر مکعب تا صد متر مکعب و بیشتر، طراحی کرد.

چربی گیر پلی اتیلنی

چربی گیر رستوران ضد زنگ یا فلزی (SS-304، SS-316)

طیف وسیعی از چربی گیر های رستوران دارای ساختاری از جنس استیل یا همان فولاد ضد زنگ و با دوام برای استفاده در رستوران ها و هتل ها و … می باشند. معمولا هزینه تمام شده طراحی و تولید این چربی گیرها به مراتب از چربی گیرهای فایبرگلاس بالاتر می باشد. به همین دلیل استفاده از این چربی گیرها تنها در مناطق خاص که امکان استفاده از متریال های مختلف نباشد کاربرد دارد.

مشخصات خرید چربی گیر رستوران

چری گیر رستوران بتنی

چربی گیر بتنی،‌ سیستم چربی گیری است که به صورت مشخص از جنس بتن ساخته شده است. این پکیج چربی گیر که در یک سیستم تصفیه فاضلاب ادغام می‌شود، به بهبود فرآیند تصفیه و تکامل آن کمک می‌کند. اساس کار سیستم، جاذبه زمین و دانسیته روغن است. چربی گیر بتنی، در سایزها و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که این اندازه بنا به میزان تولید فاضلاب بستگی دارد.

دستگاه چربی گیر بتنی عموما از ظرفیت ۳ لیتر تا ۱۲۰ لیتر در ثانیه در دسترس هستند که این موضوع نیز بر اساس میزان تولیدات فاضلاب تعیین می‌شود. روکش بتونی چربی گیر پیش از ساخت حتما ضد آب شده است تا مشکلات ناشی از برخورد فاضلاب و بتن به وجود نیاید. چربی‌گیر بتنی، از اولین چربی‌گیرهای مورد استفاده در صنایع گوناگون بوده است. چربی‌گیر بتنی، از گزینه های مناسب برای استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب بتنی است. از معایب چربی گیر بتنی می توان به طول عمر کم، مشکلات خوردگی بتن، وزن بالای پکیج چربی گیر و بازدهی پایین پکیچ در حذف روغن و چربی اشاره نمود.

قیمت چربی گیر

معایب چربی گیر رستوران

شاید برای شما کمی عجیب به نظر برسد، اما باید بگوییم که چربی گیر رستوران دارای معایبی نیز می‌باشد. در ادامه لیستی از بزرگ‌ترین معایب چربی گیر رستوران آورده شده است.

 1. برخی از چربی گیرها که از نوع ضد زنگ به حساب می‌آیند، ممکن است که به هنگام تمیز کاری روی بدنه آن‌ها خراش بیفتد.
 2. نوع استیل این وسیله دارای مشکلات تمیزکاری نیز می‌باشند. ممکن است که مواد جامد و یا روغن‌ها در گوشه و کنار این وسیله گیر کنند.
 3. از سوی دیگر ممکن است که نوع فایبر گلاس این دستگاه بسیار سفت و سخت باشند. به همین دلیل نیز اگر دستگاه به درستی نصب نشود مستعد است که خرابی‌های زیادی را به بار آورد.
 4. وسیله‌هایی مانند چربی گیر بتنی دارای خوردگی زیادی بوده که ممکن است بتن در معرض خوردگی قرار بگیرد.
 5. به طور معمول در بدنه نوع بتنی این دستگاه از فولاد استفاده می‌شود. به همین علت نیز ممکن است که شاهد خوردگی‌های زیاد و سریع در لوله کشی آن‌ها باشیم.

قیمت چربی گیر رستوران

همانطور که در بالا گفته شد، انواع چربی گیر رستوران وجود دارد. بر اساس نوع جنس بدنه که می تواند استیل، بتنی، فایبرگلاس و پلی اتیلن باشد می تواند قیمت چربی گیر رستوران متفاوت باشد. به طور مثال چربی گیر رستوران استیل قیمت بیشتری نسبت به چربی گیر پلی اتیلن و فایبرگلاس دارد. همچنین اجرای پروژه نیز می تواند بر قیمت اثر بگذارد. به طور مثال اجرای چربی گیر بتنی هزینه بیشتری دارد برای همین بر روی قیمت آن اثر می گذارد. برای آشنایی بیشتر با قیمت ها، اجرا و طراحی انواع چربی گیر رستوران با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید و از مشاوره رایگان تیم ما برای پروژه های خود بهره مند بشوید.

امتیاز 5/5 از 4 رای

محصولات مرتبط

آب مصرفی در تولید و ساخت یک محصول تجاری و خروج آن بعنوان یک محصول ثانویه از سیستم را فاضلاب صنعتی می گویند. فاضلاب‌های صنعتی،...
آشغال گیر از ضروری ترین و مهم ترین بخش های تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی و یکی از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب...
فاضلاب بهداشتی به فاضلابی گفته می شود که توسط انسان به واسطه پساب حاصل از شستشو و نظافت، سرویس های بهداشتی، بیمارستانها و کارخانجات و…...
گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع بلوئر هوادهی از جمله بلوئر روتس، بلوئر ساید چنل، بلوئر مغناطیسی را به همراه انواع دیفیوزر به...
شرکت آب سازه بزرگترین تامین کننده انواع دیفیوزر هوادهی می باشد. از دیفیوزر شرکت آب سازه در انواع پروژه های بزرگ و کوچک مانند پکیج...
پکینگ مدیا یکی از محصولات مورد استفاده در سیستم های تصفیه فاضلاب می باشد که بستری برای افزایش رشد چسبیده بیولوژیکی را فراهم میکند. پکینگ...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس GRP دارای راندمان بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای وارده و کیفیت و دوام زیاد هستند. با توجه...
یکی از محصولات پر کاربرد و پرفروش شرکت آب سازه، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با راندمان بالا بصورت پیش ساخته و از جنس کربن استیل...
این روز ها با توجه به کمبود آب و شرایط محیط زیست، تصفیه فاضلاب و پساب های بهداشتی و صنعتی به یک امر مهم و...
سپتیک تانک، ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که به منظور پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده شده و در بخش های مسکونی، اداری،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1526

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام روزتون بخیر آیا این دستگاه ها برای آشپزخانه های مجتمع های تجاری هم کاربرد دارند؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله این پکیج ها برای انواع مجتمع ها بسیار کاربردی هستند. بطوریکه خروجی آنها یعنی پساب بدون چربی آماده ورود به سیستم تصفیه فاضلاب و اگوی شهری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *