پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب آب سازه یکی از مهم ترین و اصلی ترین محصولات گروه تخصصی و مهندسی آب سازه می باشد. کارشناسان و مهندسان شیمی و فرایند گروه تخصصی آب سازه، توانایی طراحی پکیج تصفیه فاضلاب در بهینه ترین حالت سازه ای و بهترین حالت فرایندی را دارا می باشند. آب سازه، با ساخت انواع پکیج های تصفیه فاضلاب در ظرفیت و متریال سازه ای متفاوت، یکی از تولید کننده های برتر کشور بوده است. همچنین انواع پکیج های تصفیه فاضلاب گروه تخصصی تولیدی آب سازه ، با مشخصات فنی متفاوت در اقصی نقاط داخل کشور و در برخی کشورهای همسایه، قابل بازدید و در حال بهره برداری می باشد.

مهمترین ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب آب سازه چیست؟

 • عدم انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در محیط،
 • عدم فرسایش و آسیب سازه ای پکیج تصفیه فاضلاب،
 • بهینه بودن و اصولی بودن انجام پروسه های فرایندی در پکیج تصفیه فاضلاب
 • ظاهر شکیل با رنگ آمیزی اصولی و بهینه پکیج تصفیه فاضلاب

این موارد جزو دغدغه های اصلی مهندسین محترم مشاور و کارفرمایان و صاحبان صنایع به هنگام خرید و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. بنابراین ارزش طراحی، ساخت و اجرای یک پکیج تصفیه فاضلاب اصولی و صحیح، بر هیچ کسی پوشیده نیست. چرا که انتخاب ناصحیح، علاوه بر اتلاف هزینه و زمان اضافی، موجب آسیب ها و خسارات غیر قابل جبران معنوی نظیر آلودگی های زیست محیطی و انتشار بوی نامطبوع را فراهم می آورد.

مزیت پکیج تصفیه فاضلاب گروه تخصصی آب سازه نسبت به دیگر پکیج ها چیست؟

گروه تخصصی تولیدی آب سازه با در نظر گرفتن دغدغه های فوق در زمینه مسائل فنی، ایمنی، فرایندی و سازه ای مربوط به پکیج های تصفیه فاضلاب و  در تلاش است تابا  بهترین و حرفه ای ترین طراحی اصولی و مقرون به صرفه، جزو انتخاب های ارجح کارفرمایان محترم در زمینه انتخاب پیمانکار و تولید کننده اصلح باشد. گروه تخصصی و تولیدی آب سازه طی چندین سال فعالیت تخصصی در زمینه طراحی و تولید و بهره بردای انواع پکیج های تصفیه فاضلاب توانسته است در زمینه برخی از  اشکال مختلف پکیج های تصفیه فاضلاب بصورت انحصاری فعالیت خود را گسترش داه و جزو تولید کننده های برتر پکیج های خاص در زمینه پکیج تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پکیج تصفیه فاضلاب مجموع ه­ای از تجهیزات است، که برای حذف آلاینده های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی از پساب ها، استفاده می­شود. این پکیج ها با توجه به نوع فاضلاب ورودی به آن­ها، دارای بخش های متفاوتی می‌باشند. فاضلاب ورودی (اعم از شیمیایی و بهداشتی)، از بخش های مختلف پکیج عبور میکند و آلاینده های متعدد آن در هر بخش حذف می شود. در نهایت با توجه به استانداردها به سطح مطلوبی از کیفیت می رسد و امکان ورود آنها به محیط زیست یا حتی مصرف مجدد در بخش های صنعتی یا کشاورزی به ­وجود می‌آید.

با استفاده از  این پکیج ها، نه تنها مشکل کمبود آب حل خواهد شد، بلکه از شیوع بیماری های مختلف و واگیردار نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد. با توجه به کیفیت مورد نظر برای استفاده مجدد از فاضلاب های تصفیه شده در محیط های مختلف، میزان حذف آلاینده های موجود در پساب ها تعیین شده و بر همین اساس تجهیزات موجود در پکیج های تصفیه فاضلاب تغییر می­کند.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

تاریخچه تصفیه فاضلاب از کجا شروع می شود؟

ساخت تصفیه خانه های متمرکز فاضلاب در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، عمدتاً در بریتانیا و ایالات متحده آغاز شد. به جای تخلیه مستقیم فاضلاب به یک بدنه آبی مجاور، ابتدا از طریق ترکیبی از فرآیندهای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی که برخی یا بیشتر آلاینده ها را حذف می کرد، عبور داده شد. همچنین از دهه 1900، سیستم‌های جمع‌آوری فاضلاب جدید برای جداسازی آب طوفان از فاضلاب خانگی طراحی شد، به طوری که تصفیه خانه‌ها در طول دوره‌های آب و هوای مرطوب بیش از حد بارگذاری نمی‌شدند.

تصفیه فاضلاب صنعتی

پس از اواسط قرن بیستم، افزایش نگرانی عمومی برای کیفیت محیط زیست منجر به مقررات گسترده و دقیق تر روش های دفع فاضلاب شد. این امر باعث شد تا به سطوح بالاتری از فرآیندهای تصفیه مورد نیاز بود. به عنوان مثال، پیش تصفیه فاضلاب صنعتی، با هدف جلوگیری از تداخل مواد شیمیایی سمی با فرآیندهای بیولوژیکی مورد استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب، اغلب به یک ضرورت تبدیل شد. در واقع، فن آوری تصفیه فاضلاب تا جایی پیشرفت کرد که حذف تقریباً همه آلاینده ها از فاضلاب امکان پذیر شد. با این حال، این به قدری گران بود که چنین سطوح بالای درمان معمولاً توجیه نمی شد.

فاضلاب چیست و چه مشخصاتی دارد؟

انواع فاضلاب در تصفیه فاضلاب

در بحث تصفیه فاضلاب سه نوع فاضلاب یا پساب وجود دارد:

– فاضلاب خانگی یا بهداشتی:

فاضلاب خانگی آب مصرفی را از خانه ها و آپارتمان ها حمل می کند، که به آن فاضلاب بهداشتی نیز می گویند.فاضلاب بهداشتی بیش از 9/99 درصد وزنی آب دارد و بقیه، (کمتر از 0.1 درصد) حاوی طیف گسترده ای از ناخالصی های حل شده و معلق است. اگرچه این مقدار از نظر وزنی کسر بسیار کمی از فاضلاب است، اما ماهیت این ناخالصی ها و حجم زیاد فاضلاب، دفع فاضلاب بهداشتی را به یک مشکل فنی مهم تبدیل می­کند. ناخالصی های اصلی شامل مواد آلی قابل فاسد شدن و مواد مغذی گیاهی هستند، اما فاضلاب بهداشتی نیز به احتمال زیاد حاوی میکروب های بیماری زا است.

تصفیه فاضلاب آموزش

– فاضلاب صنعتی :

فاضلاب صنعتی آب مورد استفاده در فرآیندهای تولیدی یا شیمیایی است. فاضلاب صنعتی معمولاً بسته به ماهیت فرآیند صنعتی حاوی ترکیبات شیمیایی خاص و قابل شناسایی است. در این نوع فاضلاب امکان وجود فلزات سنگین، مواد معدنی، حلال ها و مواد اکسنده باشد.

– فاضلاب طوفان:

فاضلاب طوفان یا آب طوفان، رواناب حاصل از نزولات جوی است. این فاضلاب معمولا در سیستمی از لوله ها یا کانال های باز جمع آوری می شود. فاضلاب طوفان حامل مواد آلی، جامدات معلق و محلول، و سایر موادی است که هنگام حرکت بر روی زمین جمع آوری می شوند.

آلاینده های اصلی در تصفیه فاضلاب

نیاز به اکسیژن بیولوژیکی با BOD

مقدار مواد آلی قابل پوسیدگی در فاضلاب با نیاز اکسیژن یا BOD مشخص می شود. هرچه مواد آلی بیشتری در فاضلاب وجود داشته باشد، BOD بالاتر است. BOD مقدار اکسیژن مورد نیاز میکروارگانیسم ها برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب را نشان می­دهد. این پارامتر یکی از مهمترین پارامترهای طراحی و بهره برداری از تصفیه­ خانه ­های فاضلاب می باشد.

فاضلاب صنعتی ممکن است سطوح BOD چندین برابر فاضلاب بهداشتی داشته باشد. BOD فاضلاب طوفان زمانی که با فاضلاب بهداشتی در سیستم های فاضلاب ترکیبی مخلوط می­شود از نگرانی خاصی برخوردار است.

اکسیژن محلول یا DO

اکسیژن محلول یک عامل مهم کیفیت آب برای دریاچه ها و رودخانه ها است. هر چه غلظت اکسیژن محلول بیشتر باشد، کیفیت آب بهتر است. هنگامی که فاضلاب وارد دریاچه یا رودخانه می شود، تجزیه مواد آلی آغاز می شود. در نتیجه اکسیژن توسط میکروارگانیسم ها برای انجام متابولیسم آنها مصرف می­شود. این می­تواند به سرعت اکسیژن موجود در آب را کاهش دهد. وقتی سطح اکسیژن محلول خیلی کم می­شود، ماهی­ها و دیگر گونه های آبزی به زودی از بین می­روند.  اگر سطح اکسیژن به صفر برسد، آب سپتیک می شود. تجزیه ترکیبات آلی بدون اکسیژن باعث ایجاد بوهای نامطلوب و به اصطلاح فاسد شدن آن مجموعه می­شود.

جامدات معلق یا TS

یکی دیگر از ویژگی های مهم فاضلاب، مواد جامد معلق آن است. حجم لجن تولید شده در تصفیه خانه با کل مواد معلق موجود در فاضلاب رابطه مستقیم دارد. فاضلاب صنعتی و طوفان ممکن است حاوی غلظت بیشتری از مواد جامد معلق نسبت به فاضلاب بهداشتی باشد. میزان حذف مواد جامد معلق و همچنین BOD توسط یک تصفیه خانه، تعیین کننده کارایی فرآیند تصفیه است.

مواد مغذی برای رشد گیاه و پدیده شکوفه جلبکی

فاضلاب بهداشتی حاوی ترکیباتی از نیتروژن و فسفر است که برای رشد گیاهان ضروری هستند. در دریاچه ­ها، مقادیر بیش از حد نیترات و فسفات می تواند باعث رشد سریع جلبک ها و پدیده شکوفه‌های جلبکی شود. این پدیده فرایند پیری طبیعی دریاچه‌ها  به نام اوتروفیکاسیون را تسریع می‌کند.

فاضلاب بهداشتی

میکروب ها یا پاتوژن ها

فاضلاب بهداشتی حاوی میلیون ها میکروارگانیسم در هر گالن است. بیشتر باکتری‌های کلیفرم از مجرای روده انسان هستند. فاضلاب بهداشتی احتمالاً حامل میکروب‌های دیگر نیز می­باشد. کلیفرم ها به عنوان شاخص آلودگی فاضلاب استفاده می شوند. تعداد بالای کلیفرم معمولاً نشان دهنده آلودگی اخیر فاضلاب است.

روش های تصفیه فاضلاب

چهار روش متداول برای تصفیه فاضلاب وجود دارد. این روش های تصفیه، تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی، شیمیایی و تصفیه لجن را شامل می شود.

– تصفیه فیزیکی در فرآیند تصفیه فاضلاب

در این مرحله از روش های فیزیکی برای تمیز کردن فاضلاب استفاده می­شود. برای حذف مواد جامد از فرآیندهایی مانند غربالگری، ته­ نشینی و لایه برداری استفاده می­شود. هیچ ماده شیمیایی در این فرآیند دخیل نیست.

فرآیند تصفیه فیزیکی ته شینی

این فرایند برای حذف ذرات معلق ذرات نامحلول و سنگین در فاضلاب استفاده می شود. هنگامی که مواد نامحلول ته ­نشین می شوند، می توان آب خالص را از آن­ها جدا کرد.

فرآیند تصفیه فیزیکی هوادهی

یکی دیگر از روش های موثر تصفیه فیزیکی آب هوادهی می­باشد. این فرآیند شامل گردش هوا از طریق آب برای تامین اکسیژن به آن است.

فرآیند تصفیه فیزیکی فیلتراسیون

از این فرایند برای فیلتر کردن کلیه آلاینده ها استفاده می­شود. برای عبور فاضلاب و جداسازی آلاینده ها و ذرات نامحلول موجود در آن می­توانید از فیلترهای خاصی استفاده کنید که یکی از پر کاربرد ترین آن­ها فیلتر شنی می­باشد. چربی موجود در سطح برخی از فاضلاب ها را نیز می توان به راحتی از این روش پاک کرد.

فیلتر شنی پکیج تصفیه فاضلاب

– تصفیه شیمیایی در فرآیند تصفیه فاضلاب

همانطور که از نام آن پیداست، این روش شامل استفاده از مواد شیمیایی در فاضلاب می­باشد. مواد شیمیایی از تکثیر باکتری ها در آب جلوگیری می کنند و در نتیجه آب را خالص می کنند.

کلر، یک ماده شیمیایی اکسید کننده است که معمولا برای از بین بردن باکتری ها، استفاده می شود.

ازن، یکی دیگر از عوامل اکسید کننده است که برای تصفیه فاضلاب استفاده می­شود.

تکنیک خنثی سازی تکنیکی است، که در آن اسید یا باز به آب اضافه می شود تا آب را به PH طبیعی 7 برساند.

– تصفیه بیولوژیکی در فرآیند تصفیه فاضلاب

این روش از فرآیندهای بیولوژیکی مختلفی برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب مانند صابون، فضولات انسانی، روغن ها و مواد غذایی استفاده می­کند. میکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در فاضلاب را در تصفیه بیولوژیکی متابولیزه می­کنند. تصفیه بیولوژیکی که به آن تصفیه ثانویه نیز می­گویند، اکثر مواد جامد موجود در فاضلاب را حذف می­کند. با این حال، برخی از مواد مغذی محلول مانند نیتروژن و فسفر ممکن است باقی بمانند. این روش را می­توان به سه دسته تقسیم کرد:

فرآیندهای هوازی:

در این فرآیند از اکسیژن استفاده می­شود. باکتری ها مواد آلی را تجزیه کرده و به دی ­اکسید کربن تبدیل می­کنند و این گاز می تواند توسط گیاهان استفاده شود.

هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیندهای بی هوازی:

در اینجا از تخمیر برای تخمیر ضایعات در دمای مشخصی استفاده می­شود. در فرآیندهای بی هوازی از اکسیژن استفاده نمی شود.

کمپوست سازی:

نوعی فرآیند هوازی که در آن فاضلاب با مخلوط کردن خاک اره با آن یا سایر منابع کربن تصفیه می شود.

– تصفیه لجن در فرآیند تصفیه فاضلاب

این یک فرآیند جداسازی جامد-مایع است. در این روش مقدار آب لجن را از آن جدا کرده و به حداقل می رسانند. با استفاده از این روش می توان حجم جامدات را به حداقل رساند.

نمونه ای از این امر شامل آبگیری لجن از فاضلاب صنعتی یا کارخانه فاضلاب است. در آن رطوبت باقیمانده در جامدات آبگیری هزینه های دفع و کیفیت کنسانتره بار آلودگی بازگشتی به تاسیسات تصفیه را تعیین می کند. برای بهینه کردن پروژه شما باید هر دو را به حداقل برسانید. در ذیل به شرح مهمترین روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب به صورت خلاصه میپردازیم:

تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده (EAAS)

تصفیه فاضلاب با هوادهی گسترده (EAAS) یا لجن فعال یکی از پر کاربرد ترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در این روش میکروارگانیسم‌های رشد معلق برای مواد تجزیه پذیر استفاده می‌شوند. هوادهی، اختلاط هوا و مایع، وسیله ای است، که برای سرعت بخشیدن به واکنش های درگیر در این روش مورد استفاده قرار می­گیرد. سیستم هوادهی گسترده شامل مراحل هوادهی و اختلاط، ته­ نشینی، برگشت لجن فعال و حذف مواد جامد است.

پارامترهای مهم در تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده چیست؟

در این تصفیه باید BOD به اندازه ای باشد که موجودات زنده بتوانند از اکسیژن موجود در حالی که مواد آلی قابل تجزیه را در شرایط هوازی تثبیت می کنند، استفاده کنند. در تجزیه، مواد آلی به عنوان غذا برای باکتری ها عمل می کنند و انرژی حاصل از اکسیداسیون آنها هستند.

این سیستم نسبت به سایر سیستم های هوازی از سن لجن طولانی تری استفاده می کند. سن لجن به نام‌های SRT (زمان نگهداری جامدات) یا MCRT (میانگین زمان ماند سلولی) نیز شناخته می‌شود. این سن لجن ویژگی‌های عملیاتی هر سیستم تصفیه بیولوژیکی هوازی را مشخص می‌کند. سن طولانی تر لجن به طور چشمگیری سطح BOD و آمونیاک پساب را کاهش می دهد.

پارامتر دیگری که باید در نظر گرفته شود، شاخص حجم لجن (SVI) است که حجم لجن از آن انباشته و استنتاج می شود. شاخص حجم لجن (SVI) یک پارامتر بسیار مفید برای اندازه گیری در فرآیند تصفیه فاضلاب است. SVI نسبت به قابلیت ته نشینی یا MLSS به تنهایی تصویر دقیق تری از ویژگی های ته نشینی لجن ارائه می دهد.

شاخص حجم لجن

فرایند EAAS شامل چه مراحلی است؟

 • آشغالگیر
 • پمپ انتقال
 • پمپ برگشت لجن
 • دیفیوزرها و دمنده ها
 • مواد شیمیایی برای ضد عفونی

فرایند EAAS

شرایط عملیاتی برای فرآیند EAAS

 • (HRT) زمان نگهداری هیدرولیک بین 20-30 ساعت
 • (SRT) سن لجن بین 20-40 روز
 • MLSS بین 3000 تا 600 میلی گرم در لیتر

مزایای فرآیند EAAS

 • سهولت نصب و بهره برداری
 • بازدهی بالا
 • می تواند بارهای ضربه ای جریان و فشار را تحمل کند
 • تولید لجن کمتری نسبت به سایر فرآیندهای لجن فعال دارد
 • نیاز به فضای کم
 • لجن در طی فرآیند هضم می شود

کاربرد ها واحدهای EAAS

 • جریان فاضلاب
 • کیفیت فاضلاب ورودی متناوب
 • محدودیت در تولید لجن

تصفیه فاضلاب به روش بستر متحرک (MBBR)

با بیوراکتور بستر متحرک (MBBR) یک راه حل اقتصادی برای تصفیه فاضلاب ارائه می شود. اگر “بخش عمده” بار آلودگی باید دفع شود (به عنوان وسیله ای برای کاهش هزینه) یا اگر مقررات تخلیه قابل اجرا به اندازه کافی سختگیرانه نباشد، می­توان از این روش استفاده کرد.

با استفاده از این روش می­توان راه حل های پیشرفته تصفیه فاضلاب را برای بازارهای صنعتی و شهری ارائه داد. این راه حل ها به طور قابل توجهی ظرفیت و کارایی تصفیه خانه های فاضلاب موجود را افزایش می دهد. این روش امکان دستیابی به نتایج بازدهی خوب از دفع با مصرف کم انرژی را فراهم می‌کند. این فرآیند برای حذف مواد آلی و نیتریفیکاسیون استفاده می شود.

سیستم MBBR از یک سیستم هوادهی لجن فعال تشکیل شده است که در آن لجن بر روی حامل های پلاستیکی بازیافتی جمع آوری می شود. این حامل ها دارای یک سطح داخلی بزرگ برای تماس بهینه آب، هوا و باکتری ها هستند.

باکتری

باکتری­ ها در سطح داخلی حامل ها رشد می کنند و مواد آلی حاصل از فاضلاب را تجزیه می کنند. سیستم هوادهی حامل های لجن فعال را در حرکت نگه می دارد.  تنها با مقدار اضافی رشد باکتری، لجن اضافی از حامل ها جدا می­شود و همراه با آب تصفیه شده به سمت جداکننده نهایی جریان می یابد.

بسته به نیازهای خاص، این سیستم می تواند از یک سیستم یک مرحله ای یا چند مرحله ای تشکیل شود. باکتری های خاص در مخزن وظیفه خود باقی می مانند زیرا حامل ها تنها در یک مخزن باقی می مانند که توسط آشغالگیر محافظت می شود.

کاربردهای پکیج های تصفیه فاضلاب MBBR

 • تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی نظیر فاضلاب مجتمع‌ها و ویلاهای مسکونی، ساختمان های اداری و غیره
 • تصفیه انواع فاضلاب های صنعتی قابل تجزیه بیولوژیکی با بار آلودگی بالا
 • تصفیه فاضلاب بیمارستانی با هزینه کم و در مدت زمان کوتاه
 • کاهش حجم بسیار زیاد مواد آلی در پساب کارخانجات تولید مواد شوینده و داروسازی

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب MBBR چیست؟

 • افت فشار پایین و عدم بروز مشکل گرفتگی
 • کاهش فضای مور نیاز
 • راندمان بالاتر تصفیه فاضلاب در مقایسه با سایر روش های لجن فعال
 • عدم بروز مشکل بالکینگ
 • سهولت نگهداری سیستم و عدم تجمع لجن
 • عدم نیاز به سیستم برگشت لجن
 • کاهش حجم هوادهی به ازای یک دبی مشخص

سيستم راكتورهاي ناپيوسته متوالی (Sequencing Batch Reactors )

سيستم راكتورهای ناپيوسته متوالی (Sequencing Batch Reactors )

روش SBR یا فرایند راکتور ناپیوسته متوالی در تصفیه فاضلاب به سیستم های تصفیه اطلاق می شود که بر اساس سیکل های متوالی پر و خالی شدن عمل می کنند. در اين سيستم،‌ فاضلاب جهت تصفيه به يك راكتور منقطع واحد منتقل مي‌گردد، اجزاي نامطلوب آن حذف می شود و سپس فاضلاب تخليه مي‌گردد.

در تصفیه خانه هایی که از روش SBR استفاده می کنند معمولاً دو حوضچه به نحوی در نظر گرفته می شود که پر شدن یکی با خالی شدن دیگری همراه باشد. روش  SBR از سیکل‌هایی با سری زمان تشکیل شده است که تمامی مراحل تصفیه در یک حوضچه رخ می دهند. از آنجا که هر دو مرحله هوادهی و ته نشینی در یک حوضچه اتفاق می افتد، نیازی به بازچرخش لجن فعال وجود ندارد. هر راکتور SBR در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی می تواند در هر روز ۴ تا ۶ سیکل کامل داشته باشد. حداقل سطح مایع در راکتور تعیین کننده لجن باقی مانده در راکتور و حداکثر جریان ورودی است که در یک سیکل در راکتور جمع می شود.

روش SBR

مراحل روش SBR به چه صورت است؟

روش راکتور ناپیوسته متوالی SBR بر اساس شش مرحله اصلی عمل میکند:

پرشدن:

در این مرحله از فرآیند SBR ، فاضلاب خام یا فاضلاب عبور کرده از تصفیه اولیه وارد راکتور ناپیوسته متوالی SBR می شود و سطح مایع درون راکتور به حداکثر مقدار می رسد. در صورت استفاده از دو حوضچه زمان پرشدن می تواند تا ۵۰% زمان کل سیکل ادامه یابد. در مرحله پرشدن عمل اختلاط انجام می شود که ممکن است جهت القاء واکنش بیولوژیک با هوادهی همراه باشد.

واکنش :

در مرحله واکنش روش راکتور ناپیوسته متوالی SBR سوبسترا تحت شرایط محیطی کنترل شده توسط توده بیولوژیک مصرف می شود. شرایط کنترل شده شامل هوادهی و یا دوره های هوادهی و اختلاط است. در حالت دوم امکان حذف نیتروژن در فرآیندهای نیتریفیکاسیون و دی نیتریفیکاسیون فراهم می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب SBR

ته نشینی :

در این مرحله از روش SBR اختلاط و هوادهی متوقف شده و جامدات و لجن در شرایط سکون ته نشین می شود.

تخلیه:

در این مرحله سوبسترا ایجاد شده به عنوان جریان خروجی زلال از راکتور خارج می شود. از مکانیزم های مختلفی می توان جهت تخلیه استفاده کرد که سرریز شناور و سرریز قابل تنظیم از معمولترین مکانیزم ها در روش راکتور ناپیوسته متوالی SBR محسوب می شوند.

استراحت :

در سیستم هایی از روش راکتور متوالی منقطع SBR با چند راکتور این دوره جهت تکمیل شدن مرحله پر شدن راکتورهای دیگر در نظر گرفته می شود. همچنین این مرحله می تواند ظرفیتی جهت کنترل افزایش جریان در بارهای فصلی ایجاد کند.

دفع لجن مازاد :

دفن لجن مازاد، از جمله موارد پر اهمیت و موثر در کنترل زمان ماند سلولی و عملکرد روش راکتور ناپیوسته متوالی SBR است. اما با توجه به آنکه نمی توان زمان مشخصی را در سیکل فرآیندی به آن اختصاص داد، بخشی از مراحل فرآیندی در نظر گرفته نمی شود. مقدار و توالی تخلیه لجن مازاد به عملکرد راکتور SBR وابسته است. عمل تخلیه لجن معمولاً در مرحله واکنش صورت میگیرد تا تخلیه مواد جامد بطور یکنواخت انجام شود.

مزایای روش SBR چیست؟

 • انعطاف پذيري سيستم SBR در مقابل شوك تغيير دبي فاضلاب ورودي بیشتر است. به علت اينكه مخزن در حين پر شدن نظير يك حوض متعادل كننده عمل مي نمايد.
 • نظر به اينكه تخليه فاضلاب تصفيه شده به طور متناوب و با محدوديت انجام مي گيرد لذا پساب ممكن است تا زماني كه به حد مناسب نرسيده است تخليه نگردد.
 • هيچگونه پمپاژ لجن فعال برگشتي در سيستم SBR لازم نيست زيرا همواره لجن در راكتور وجود دارد.
 • نظر به اينكه اكسيژن محلول حين مرحله پر شدن نزديك به صفر مي باشد باعث مي گردد يك اكسيژن خواهي شديدي حين مرحله واكنش بوجود آيد. اين امر مي تواند به طريقي با افزايش كارآيي انتقال اكسيژن همان تجهيزات هوادهي امكان پذير باشد.
 • در روش SBR ميتوان رشد باكتري را با تغيير در روش بهره برداري در مرحله پر شدن تحت كنترل در آورد.

معایب روش SBR چیست؟

 • عملكرد مناسب روش SBR تابع كاركرد صحيح سيستم PLC‌ در نظر گرفته شده در طرح مي‏باشد. لذا در صورت عملكرد ضعيف PLC‌ در سيستم عملكرد تصفيه با اخلال مواجه خواهد شد.
 •  ميزان اكسيژن مورد نياز روزانه در روش SBR بايد در زمان نسبتاً كوتاهتر نسبت به لجن فعال تامين گردد. لذا مقدار هواي مورد نياز در طي يك ساعت بيش از مقدار مشابه در روشهاي لجن فعال می باشد. همين امر باعث مي گردد كه در اين روش نسبت به روش لجن فعال (هوادهي گسترده) باید بلوئر انتخابي مورد نياز قويتر باشد.
 • مشکل بودن تنظیم مدت زمان سیکل ها برای جوامع کوچک.
 • در صورت نیاز به تصفیه بیشتر ممکن است نیاز به استفاده از متعادل ساز جداگانه ای باشد.
 • بالا بودن میزان مصرف انرژی

فیلم و تصاویر مراحل ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

 

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

سوالات متداول

انواع تصفیه فاضلاب چیست؟

در کل چهار نوع تصفیه برای تصفیه فاضلاب وجود دارد، که به تصفیه فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه لجن تقسیم می شوند.

در تصفیه فیزیکی برای حذف مواد جامد از فرآیندهایی مانند غربالگری، ته­ نشینی و غیره استفاده می­شود و هیچ ماده شیمیایی در این فرآیند دخیل نیست.

در فرآیندهای بیولوژیکی میکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در فاضلاب را در تصفیه بیولوژیکی را متابولیزه می­کنند. این فرایند تصفیه را می­توان به سه دسته هوازی، بی هوازی و کمپوست سازی تقسیم کرد.

در تصفیه شیمیایی از مواد شیمیایی در تصفیه استفاده می­ شود. مواد شیمیایی از تکثیر باکتری ها در آب جلوگیری می کنند و در نتیجه آب را خالص می کنند. در این روش می توان از کلر، ازن و تکنیک خنثی سازی استفاده کرد.

در تصفیه لجن، آب از لجن جدا می شود و به حداقل می رسانند. با استفاده از این روش می توان حجم جامدات را به حداقل رساند. نمونه ای از این امر شامل آبگیری لجن از فاضلاب صنعتی یا کارخانه فاضلاب است.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب مجموع ه­ای از تجهیزات است، که برای حذف آلاینده های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی از پساب ها، استفاده می­شود. این پکیج ها با توجه به نوع فاضلاب ورودی به آن­ها، دارای بخش های متفاوتی می‌باشند. فاضلاب ورودی (اعم از شیمیایی و بهداشتی)، از بخش های مختلف پکیج عبور میکند و آلاینده های متعدد آن در هر بخش حذف می شود. در نهایت با توجه به استانداردها به سطح مطلوبی از کیفیت می رسد و امکان ورود آنها به محیط زیست یا حتی مصرف مجدد در بخش های صنعتی یا کشاورزی به ­وجود می‌آید.

کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

با استفاده از  این پکیج ها، نه تنها مشکل کمبود آب حل خواهد شد، بلکه از شیوع بیماری های مختلف و واگیردار نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد. با توجه به کیفیت مورد نظر برای استفاده مجدد از فاضلاب های تصفیه شده در محیط های مختلف، میزان حذف آلاینده های موجود در پساب ها تعیین شده و بر همین اساس تجهیزات موجود در پکیج های تصفیه فاضلاب تغییر می­کند.

فاضلاب ها چند نوع هستند؟

در بحث تصفیه فاضلاب سه نوع فاضلاب یا پساب وجود دارد که فاضلاب خانگی، صنعتی و طوفان را شامل می شود.

فاضلاب خانگی آب مصرفی را از خانه ها و آپارتمان ها حمل می کند، که به آن فاضلاب بهداشتی نیز می گویند. ناخالصی های اصلی آن شامل مواد آلی قابل فاسد شدن و مواد مغذی گیاهی هستند، اما فاضلاب بهداشتی نیز به احتمال زیاد حاوی میکروب های بیماری زا است.

فاضلاب صنعتی آب مورد استفاده در فرآیندهای تولیدی یا شیمیایی است. فاضلاب صنعتی معمولاً بسته به ماهیت فرآیند صنعتی حاوی ترکیبات شیمیایی خاص و قابل شناسایی است. در این نوع فاضلاب امکان وجود فلزات سنگین، مواد معدنی، حلال ها و مواد اکسنده باشد.

فاضلاب طوفان یا آب طوفان، رواناب حاصل از نزولات جوی است. این فاضلاب معمولا در سیستمی از لوله ها یا کانال های باز جمع آوری می شود. فاضلاب طوفان حامل مواد آلی، جامدات معلق و محلول، و سایر موادی است که هنگام حرکت بر روی زمین جمع آوری می شوند.