پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

از پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی به منظور تصفیه فاضلاب بهداشتی، شامل فاضلاب سرویس های بهداشتی، حمام، آشپزخانه، ماشین لباسشویی و شستشوهای داخلی خانه استفاده می شود. استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی راه حلی منطقی و مقرون به صرفه برای حل مشکلات محیط زیستی و حفظ منابع آب است.

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی یکی از زیرمجموعه های بسیار کاربردی پکیج های تصفیه فاضلاب به شمار می رود که پساب های خانگی را تصفیه می کند. در ادامه به معرفی کامل این محصول پرداخته و قیمت و موارد مهم در طراحی، تولید و ساخت انواع پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی را شرح خواهیم داد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی چیست؟

همانطور که از اسم این محصول مشخص است از این نوع پکیج تصفیه فاضلاب برای مجتمع مسکونی استفاده می شود. برای انجام فرایند تصفیه فاضلاب، در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی، از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب، از جمله آشغالگیر، پکیج تزریق مواد شیمیایی، گاهی پکینگ مدیا، سیستم های هوادهی مانند بلوئر و دیفیوزر، ایستگاه پمپاژ فاضلاب، مخزن متعادل ساز، پمپ انتقال فاضلاب، پکیج تزریق کلر و …. استفاده می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب دفنی برای مجتمع مسکونی

اهمیت تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

شاید این سوال بوجود آید که تصفیه خانه های بزرگ که به شبکه انتقال فاضلاب شهری متصل هستند هم تصفیه فاضلاب را انجام می دهند و دیگر نیازی به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب نیست. لازم به ذکر است که بسیاری از  مجتمع های مسکونی در شهرک های نوپا قرار دارند که امکان اتصال به شبکه فاضلاب شهری برای آنها وجود ندارد.

با توجه به اینکه 85 درصد از آب مصرفی منازل مسکونی، تبدیل به فاضلاب می شود و اینکه بیشتر فاضلاب مجتمع مسکونی به چاه های جذبی وارد می شوند، اهمیت تصفیه فاضلاب را دوچندان می کند. همچنین با توجه به بحران آب در ایران، مشکلات زیست محیطی ناشی از نشت فاضلاب به آب های سطحی و زیر زمینی، باید از پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی، برای رفع این مشکلات استفاده کرد.

با استفاده از این نوع پکیج می توان علاوه بر کاهش ظرفیت فاضلاب تولید شده، آب مصرفی را نیز بازگردانی کرد. به این صورت که در صورت تصفیه فاضلاب با استاندارد آبیاری فضای سبز، می توان از آب تصفیه شده به منظور آبیاری فضای سبز استفاده کرد. همچنین می توان فاضلاب را با استاندارد ورود به آب های سطحی و زیر زمینی تصفیه کرد.

یکی دیگر از دلایل اهمیت تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی، حذف پارامترهای آلایندگی مانند بار آلودگی میکروبی، یار مواد آلی و غیره می باشد. در صورت ورودی آلودگی میکروبی به آب های سطحی، امکان انتقال بیماری با آب افزایش پیدا می کند. همچنین افزایش بار آلی آب، می توان باعث تشکیل جلبک روی سطح آب (شکوفایی جلبک) شود که می تواند اکسیژن آب را کاهش دهد و باعث مرگ و میر ماهی ها در آب شود.

نمایی از پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

محاسبه حجم پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

برای مجتمع مسکونی به ازای هر فرد در شبانه روز 150 تا 250 لیتر آب مصرف می شود و 85 درصد آن تبدیل به فاضلاب می‌گردد. همچنین در محاسبه میزان حجم فاضلاب تعداد نفرات هر واحد و مهمان های احتمالی نیز باید به صورت میانگین در هفته در نظر گرفته شوند. موارد مهم در انتخاب نوع و اندازه پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی:

 1. تعداد نفرات ساکن
 2. حجم فاضلاب در شلوغ ترین روزها
 3. محل مناسب و در دسترس برای نصب و کنترل پکیج تصفیه فاضلاب

به طور مثال برای یک خانواده 4 نفره، معمولا فاضلاب برای 5 نفر در شبانه روز و هر نفر 200 لیتر تولید فاضلاب و مجموعا در هر شبانه روز 1000 لیتر در نظر گرفته می شود.

در ویلاها و مجتمعی که سکونت دائم وجود ندارد در محاسبه میانگین شلوغ ترین ساعات در نظر گرفته شود.

ویژگی های فاضلاب مجتمع های مسکونی

اگر بخواهیم نوع مصرف آب در مجتمع های مسکونی را برای هر واحد مسکونی تفکیک کنیم. حدود 25 تا 50 لیتر در حمام، 10 تا 20 لیتر برای شستشوی لباس، 5 تا 15 لیتر برای شستشوی ظروف، 20 تا 30 لیتر در توالت و سرویس بهداشتی و 2 تا 3 لیتر توسط کولر و حدود 3 تا 5 لیتر به صورت متفرقه مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به اینکه بیشترین آب مصرفی در حمام می باشد به همین دلیل مواد شوینده و صابونی به مقدار زیاد در این پساب ها وجود دارند.

همچنین شاخص های تعیین کیفیت فاضلاب مانند BOD، COD، TSS و… در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، شاخص BOD اگر 400 باشد نشان دهنده حجم بسیار بالای آلاینده ها در پساب بوده و روش های متعددی بیولوژیکی برای مهار آن لازم است. همچنین، بهتر است پس از تصفیه این شاخص به کمتر از 110 برسد.

ویژگی های فاضلاب مجتمع های مسکونی

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی چطور کار می کند؟

با توجه به نوع مواد دآلاینده موجود در فاضلاب های مجتمع های مسکونی و مقدار بسیار کم مواد شیمیایی خطرناک در آنها، با انجام فرایندهای فیزیکی و بیولوژیکی می توان کیفیت آنها را در سطح مطلوبی قرار داد. بر همین اساس می توان از روش های زیر در پکیج های تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی استفاده نمود:

تصفیه فیزیکی

جمع آوری ذرات معلق جامد با اندازه های بزرگ و فیلتراسیون باعث فراهم کردن شرایط بهتر برای تصفیه در گام های بعد بوده و از آسیب وارد شدن و مسدود شدن سایر تجهیزات جلوگیری خواهد شد. از جمله این تصفیه می توان به استفاده از آشغالگیر و مرحله ته نشینی اشاره کرد.

در پکیج تصفیه، آشغالگیر سبدی از جنس کامپوزیت یا استیل برای جداسازی ذرات بزرگتر از 10 میلی متر به کار می رود. این سبد در ابتدای پکیج تصفیه فاضلاب نصب شده و به راحتی درآورده شده و پس از تمیز کردن دوباره در جای خود قرار می گیرد.

در واحد ته نشینی پکیج تصفیه فاضلاب، لجن های موجود در فاضلاب از آب تصفیه شده جدا می شود. لجن های جمع آوری شده نیز به سیستم تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب برگشت داده می شود.

تصفیه فیزیکی پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

تصفیه بیولوژیکی

از روش های بیولوژیکی هوازی و بی هوازی برای کاهش BOD و COD فاضلاب استفاده میشود. روش های انتخاب شده برای تصفیه با توجه به نوع آلاینده ها تعیین می گردد و از رایج ترین آنها می توان به فرایند IFAS، MBR، SBR، MBBR و EAAS اشاره نمود.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش  IFAS

روش تصفیه فاضلاب IFAS  یکی از متداول ترین روش های تصفیه ثانویه مورد استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی است.  این سیستم نصفیه فاضلاب از سه بخش متفاوت فیلتر های جاذب، بخش تصفیه بیولوژیکی و کنتاکتورهای بیولوژیک در حال چرخش تشکیل شده است.

در این سیستم لجن فعال بر روی یک بستر ثابت رشد داده می شود. بخشی از لجن که روی خود بستر یا همان مدیا رشد می کند،‌ به عنوان لجن با رشد ثابت نامیده می شود. تصفیه بیولوژیکی موجود در این سیستم در نهایت مواد آلی را از بین می برد و پساب تصفیه شده به عنوان خروجی تمیز، باقی می ماند.

تصفیه بیولوژیکی هوادهی گسترده EAAS

در روش هوادهی گسترده با استفاده از سیستم هوادهی، اکسیژن به داخل مخزن منتقل می شود. با تامین اکسیژن، میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب (لجن فعال)، تصفیه فاضلاب را با راندمان بسیار بالا انجام می دهند. هر چه میزان بار آلی (BOD) فاضلاب بیشتر باشد، زمان ماند فاضلاب و میزان هوادهی در این بخش بیشتر نیاز است.

تصفیه بیولوژیکی پساب به روش  MBBR

فرایند تصفیه فاضلاب  MBBR، از یک مخزن هوادهی با پکینگ مدیا معلق تشکیل شده است. روی این پکنگ مدیا که عمدتا از جنس پلی اتیلن چگالی بالا ساخته شده اند، بیوفیلم رشد می کند و در نهایت این بیوفیلم عاملی برای انجام تصفیه پساب می شود.

پکینگ ها با استفاده از انرژی هوادهی در روش تصفیه فاضلاب MBBR، در سطح مخزن پخش می‌شوند و این امر عاملی برای تصفیه یکنواخت است. از مزایای این سیستم می توان به این اشاره کرد که فضای کمتری برای نصب پکیج تصفیه فاضلاب نیاز دارد. از طرفی راندمان این سیستم نیز بسیار بالاست و نیازی به بازیافت لجن ندارند و هر چقدر میزان حامل های موجود در این سیستم بیشتر شود، تصفیه بهتر و با سرعت بیشتری انجام می شود.

فرایند های تصفیه EAAS و MBBR و IFAS در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

تصفیه شیمیایی و واحد ضدعفونی

در این واحد پکیج تصفیه فاضلاب، فاضلاب تصفیه شده با استفاده از پکیج های کلرزنی، ازن زنی، اشعه UV و… ضدعفونی شده و تمامی پاتوژن ها و انگل های موجود در آن از بین می روند. پس از این مرحله، فاضلاب تصفیه شده آماده تخلیه به چاه، رودخانه و یا استفاده برای آبیاری و … می باشد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی

از مهم ترین مزایای این پکیج ها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • عملکرد بی سر و صدا و بدون مزاحمت برای واحدهای مسکونی
 • نصب و راه اندازی ساده و آسان
 • عدم انتشار بو در محیط اطراف به دلیل رعایت استانداردها در تمام مراحل ساخت
 • بدون نیاز به پرسنل بسیار متخصص، عملکرد خودکار به دست می‌آید.
 • قیمت مناسب و ارزان
 • استفاده مجدد از پساب های خانگی و کاهش مصرف آب
 • قابل حمل و نصب مجدد در مکان های متفاوت
 • کاهش مصرف آب به علت استفاده مجدد از پساب‌های خانگی‌
 • نگهداری ساده
 • امکان استقرار در موتورخانه ، فضای باز و پشت بام
 • راندمان بالا در تصفیه جهت استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده
 • ظاهر مناسب و حداقل بودن ابعاد سیستم تصفیه فاضلاب خانگی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

مهم ترین پارامتردر تعیین قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی، اندازه و ظرفیت مخزن می باشد. علاوه براین، متریال و جنس مخزن و ضخامت بدنه نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. از دیگر موارد مهم و تاثیرگذار بر قیمت ها می توان به برند و نوع تجهیزات و قطعات داخلی در پکیج اشاره نمود.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی

شرکت آب سازه تولید کننده انواع پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس می باشد. همچنین این شرکت اولین تولید کننده پکیج تصفیه فاضلاب به صورت دفنی می باشد. به همین منظور می توان پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع مسکونی را بدون اشغال فضا، نصب و راه اندازی کرد.

با داشتن مشخصاتی مانند ظرفیت فاضلاب که متناسب با تعداد افراد ساکن در منطقه مسکونی است. همچنین با توجه به استانداردهای ورودی و خروجی از پکیج، جنس بدند، شرایط آب و هوایی منطقه، میزان فضای مورد استفاده و … می توان پکیج های تصفیه فاضلاب را طراحی کرد و ساخت.

امتیاز 5/5 از 1 رای

مطالب مرتبط

مکانیزم نصب منهول پلی اتیلن و کاروگیت شرکت آب سازه بر مبنای استاندارد های ASTM D2321 و ASTM-F1759 طراحی و تنظیم شده است. مراحل نصب منهول...
مخازن از جنس کامپوزیت را می توان بر اساس تکنولوژی ساخت، مواد تشکیل دهنده و کاربرد آنها به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد. اما...
احیای کربن فعال مهمترین اقدام برای افزایش راندمان و کارایی کربن فعال می باشد. با توجه به نوع کربن و میزان آلودگی های جذب شده...
پکیج های تصفیه پساب خاکستری به شدت برای فاضلاب هایی مناسب است که دارای مواد رنگی، فلزات سنگین و آلودگی های دارای غلظت بالا می...
پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل از ورود به...
گردشگری به عنوان یک صنعت در حال رشد در بخش اقتصاد جهانی است، با این حال، آلودگی های ناشی از هتل، طی سال ها باعث...
منبع کویل دار به عنوان یکی از مرسوم ترین روش های تولید آب گرم برای موتورخانه و صنایع مختلف به کار گرفته می شود. به...
کلرزنی و کلر زدایی هر دو بخش اساسی سیستم تصفیه آب هستند و هر دوی اینها باید به طور موثر در طول تصفیه آب انجام...
نمک زدایی آب های شور مهم ترین گزینه برای مقابله با بحران کم آبی در جهان است. آب شیرین کن خورشیدی RO بهترین گزینه برای...
در این مقاله قصد داریم تمامی تکنولوژی های بکار رفته برای حذف آرسنیک از آب را مورد بررسی قرار دهیم. فرایند های رایج بکار رفته...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=10163

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *