شش مرحله برای نصب سپتیک تانک فاضلاب

طراحی سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک یا سیستم تصفیه فاضلاب خصوصی بیشتر در مناطقی که دسترسی به تصفیه خانه فاضلاب و یا شبکه فاضلاب وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم ها عمدتا با دو روش تغذیه می شوند. یکی از طریق گرانشی و دوم از طریق یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب. برای نصب و طراحی یک سپتیک تانک پلی اتیلن به متخصص محیط زیست نیاز است. چرا که نشت فاضلاب منجر به ایجاد خطر برای محیط زیست می شود.

💡 فهرست راهنما

انواع سپتیک تانک

بر اساس جنس بدنه به سپتیک تانک بتنی و پلی اتیلن تقسیم بندی می شوند. از نوع بتنی بیشتر برای دبی های فاضلاب بالا استفاده می شود. اما سپتیک تانک پلی اتیلنی به صورت پیش ساخته می باشد و برای فاضلاب های کم مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مخزن به دلیل هزینه پایین و عملیات نصب آسان تر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین بر اساس نوع قرار گیری به دو نوع عمودی و افقی تقسیم بندی می شوند. که از نوع عمودی بیشتر در ایستگاه های پمپاژ استفاده می شود. و نوع افقی آن برای جمع آوری و تصفیه فاضلاب مناسب است.

کاربرد مخزن سپتیک تانک

از این سیستم در تمامی نقاطی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد یا تصفیه خانه فاضلاب احداث نشده است می توان استفاده کرد. کاربرد سپتیک تانک فاضلاب بسیار گسترده است. منازل مسکونی، مجتمع های مسکونی، شهرک ها، مجتمع های تجاری، کارخانه ها و شهرک های صنعتی همگی می توانند برای کنترل فاضلاب از این سیستم استفاده کنند.

مراحل نصب سپتیک تانک

همانطور که گفته شد استفاده از سپتیک تانک پیش ساخته باعث سرعت بخشیدن به عملیات نصب می شود. و از لحاظ دوام و کارایی تا بیش از پنجاه سال می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه مراحل نصب این سیستم معرفی شده است.

طراحی مخزن سپتیک تانک

آماده سازی و طراحی سپتیک تانک فاضلاب

اولین قدم برای نصب انجام آزمایشات محلی است. ابتدا باید محل مورد بررسی قرار بگیرد و آزمایش نفوذ خاک گرفته شود. پس از آن و با توجه به دبی فاضلاب ورودی می توان اقدام به طراحی مخزن کرد. و در نهایت برای دریافت مجوز و تاییدیه ها اقدام نمود.

بررسی هایی که باید در محل انجام شود شامل:

  • فضای موجود
  • توپوگرافی منطقه
  • هدف از نصب سپتیک  و اندازه خانه و یا ساختمان
  • محل چاه آب و یا چاه های اطراف
  • نوع و لایه بندی خاک
  • توانای خاک در زهکشی و تصفیه فاضلاب

دریافت مجوز و تاییدیه ها

پس از دریافت مجوز های لازم می توانید اقدام به نصب سپتیک تانک کنید. شما باید تمامی مراحل گفته شده در ادامه را با رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوط به ساختمان و لوله کشی انجام دهید.

جمع آوری تجهیزات و اتصالات مورد نیاز

برای شروع عملیات نصب به یک سری تجهیزات و اتصالات پلی اتیلن برای لوله کشی و حفاری نیاز است. که پیش از نصب باید جمع آوری شوند. برخی از این تجهیزات عبارتند از لوله پی وی سی و اتصالات مورد نظر آن، لوله سوراخ دار، لوله و اتصالات 4 اینچی، درپوش، چسب، اره، مته، سیمان و غیره.

تجهیزات پلی اتیلنی نصب سپتیک تانک

انتخاب مکان مناسب برای انتقال فاضلاب

در کنار دیوار حداقل تا 60 سانتی متر یا بیشتر حفاری انجام دهید و دیوار را سوراخ کنید. میزان حفاری بستگی به شرایط ساختمان دارد. سعی کنید انتقال فاضلاب به سمت سپتیک  به گونه ای که باشد مجبور نباشید از ایستگاه پمپاژ فاضلاب و یا هر نوع تجهیزات الکتریکی دیگر استفاده کنید. بهتر است فاضلاب با نیروی گرانش جریان یابد.

لوله 4 اینچی را به جریان فاضلاب وصل کنید و حداقل دو متر طولی از ساختمان فاضله بگیرد. شیب لوله بهتر است 1:8 باشد. اگر نیاز به تغییر سایز لوله دارید از تبدیل استفاده کنید.

حفاری برای قرار دادن مخزن سپتیک تانک

حفره ای به اندازه مورد نیاز که مخزن تانک در آن قرار بگیرد حفر کنید. عمق مخزن، نقطه ورود فاضلاب به سپتیک، ارتفاع خاک روی مخزن همگی عواملی هستند که بر عمق حفاری شما اثر مستقیم دارند. پس از انجام عملیات حفاری مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن را در محل قرار دهید.

قرار دادن لوله خروجی

برای ثابت شدن لوله سوراخ دار از سنگ در زیر لوله استفاده کنید. نیاز به نصب شیب دار لوله تخلیه نیست.

پوشاندن مخزن و لوله ها

پس از دریافت تاییدیه مخزن و لوله ها را با خاک بپوشانید.

نصب سپتیک تانک فاضلاب

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

 ابتدا باید دبی فاضلاب ورودی تعیین شود تا به این ترتیب ظرفیت مخزن سپتیک مشخص شود. برای تصفیه بهتر فاضلاب و افزایش استقامت مخزن از چند دیوایدر در درون مخزن استفاده می شود. تعداد دیوایدر ها پارامتر بعدی اثر گذار بر قیمت سپتیک تانک هستند. نوع مخزن اعم از پلی اتیلن یا بتنی و همچنین عمودی یا افقی بودن آن می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت مخزن سپتیک شود.

در صورتی که نیاز به سپتیک تانک فاضلاب دارید. می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان در ارتباط با طراحی، قیمت و نصب بهره مند شوید.

امتیاز 5/5 از 1 رای

مطالب مرتبط

صنعت غذا و نوشیدنی با توجه به وجود محتوای قند بالا، نیاز به شست و شوی بهینه، و ساختار یکنواخت نیاز به استفاده از فیلترپرس...
شست و شوی ممبران ها، Clean In Place یا CIP یکی از موثر ترین روش ها برای تمیز کردن تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی می...
دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل قطعات و تجهیزات بیشماری می شود. این تجهیزات شامل ممبران، پرشر وسل، فیلتر کارتریج، فیلتر شنی و کربنی، سیستم تزریق...
سپتیک تانک فاضلاب یکی از رایج ترین محصولات مورد استفاده در صنعت تصفیه فاضلاب است. مخزن سپتیک در جاهایی که دسترسی به فاضلاب شهری وجود...
لوله کاروگیت فاضلابی دوجداره در صنایع مختلف به منظور انتقال سیالات و در صنعت محیط زیست برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. لوله...
گروه صنعتی آب سازه لوله های کاروگیت تولید خود را به منظور انتقال فاضلاب ارائه می دهد. این لوله ها به منظور انتقال فاضلاب و...
ایستگاه پمپاژ امروزه به بخش مهمی از تاسیسات برج ها و ساختمان های مسکونی با طبقات بالا تبدیل شده اند. فاضلاب در طبقات منفی این...
برای طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع روش و فرایند تصفیه فاضلاب را تعیین بکنیم. روش های تصفیه فاضلاب شامل فرایند هوازی و...
تصفیه آب و رساندن آب سالم به دست مصرف کننده هدف اصلی تصفیه آب است. پلی الکترولیت به منظور حذف ذرات ریز و معلق موجود...
برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب، ابتدا باید نوع فرایند متناسب برای تصفیه فاضلاب خود را پیدا کنیم. انواع فرایند تصفیه فاضلاب شامل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=6893

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *