فیلتر هیدروسیکلون گروه تخصصی آب سازه

فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون- آب سازه

آب سازه، به عنوان یکی از تولید کننده های تخصصی در زمینه محصولات خاص و تخصصی صنعت آب و فاضلاب، فیلتر هیدروسیکلون را نیز در سبد اصلی محصولات خود دارد. این محصول یک محصول منحصر به فرد سفارشی می باشد. کلیه اندازه های و طراحی اولیه آن توسط متخصصین آب سازه انجام شده و دستگاه اصلی در کارگاه تولیدی این شرکت تولید و ساخته می شود. همانند سایر محصولات آب سازه، این محصول نیز قبل از تولید توسط مهندسین متخصص گروه صنعتی آب سازه طراحی و پس از تایید، به مرحله ساخت می رسد.

اساس طراحی و تولید فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از آب جدا می شود. با این جداسازی فیزیکی، تصفیه اولیه آب صورت میگیرد. یکی از بازارهای پرمصرف و پر کاربرد برای محصول فیلترهای سانترفیوژ هیدروسیکلون آب سازه، استفاده از آن در صنعت کشاورزی و آبیاری بوده است. این محصول در سبد محصولات بسیار پرکاربرد در صنعت کشاورزی بوده و بازار هدف در گروه تخصصی آب سازه، این جامعه کشاورزی می باشد. استفاده از فیلتر هیدروسیکلون آب سازه سبب می شود که عمر مفید پمپ ها و لوله کشی و پایپینگ در سیستم آبرسانی، پمپاژ و کشاورزی افزایش یابد.

فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون تولیدی در کارگاه آب سازه، دارای ضمانت سه ساله می باشد. همچنین در کلیه مراحل طراحی و ساخت آن بالاترین تست ها در سطح استاندارد انجام شده است. محصول نهایی فیلترهای سانترفیوژ هیدروسیکلون، با بالاترین کیفیت به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

فیلترهیدروسیکلون - آب سازه

هدف استفاده از فیلتر هیدروسیکلون سانتریفیوژ چیست؟

فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون که به عنوان جداکننده شن نیز شناخته می شوند، عمدتاً برای حذف ذرات مانند ماسه و سایر مواد جامد معلق از آب استفاده می شوند. فیلترهای هیدروسیکلون برای موقعیت هایی که توده ای از ماسه در آب وجود دارد ایده آل هستند. وجود مواد معلق از قبیل ذرات شن و ماسه در آب علاوه بر نارضایتی کاربران و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی و آبرسانی می‌گردد.

مهمترین هدف از استفاده فیلتر هیدروسیکلون حذف ذرات معلق از مایعات و محافظت از الکترو پمپ ها در برابر پدیده خوردگی می باشد. شن و ماسه ریز، سنگ ریزه و ماسه بادی باعث سایش پره های پمپ ها می گردد، که منجر به ایجاد خسارات مالی می شود. هزینه استفاده از فیلتر هیدروسیکلون بسیار ارزان تر از تعمیرات دوره ای پمپ ها و تعویض آنها می گردد. پس در مواردی که آب ورودی به ایستگاه پمپاژ یا سیستم تصفیه حاوی ذرات ریزی باشد، بایستی از فیلتر هیدروسیکلون استفاده شود.

برای اطلاع از قیمت فیلترهای هیدروسیکلون در ظرفیت های مختلف با کارشناسان فروش گروه صنعتی و مهندسی آب سازه تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای فیلتر هیدروسیکلون در چه مواردی است؟

جدا کننده‌ های هیدرو سیکلون در سراسر جهان در فرآوری مواد معدنی برای جدا سازی و کاربرد های آب گیری استفاده می شوند. هدف اصلی آن ها جداسازی آب از ذرات با اندازه های مختلف است.  همچنین در تصفیه لجن یا جایی که جامدات باید تا حد امکان آبگیری شوند نیز موثر هستند. هیدروسیکلون ها در صنایع دیگری مانند تولید و فرآوری مواد غذایی و مدیریت فاضلاب نیز استفاده می شود. از دیگر کاربرد های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارخانجات و کارگاه ها صنعتی

بسیاری از کارگاهها و کارخانجات صنعتی،از ماسه گیرها و سیکلون ها برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • جهت جلوگیری از ورود مواد معلق و شن و ماسه به فرایند تولید
 • جهت جداسازی ذرات جامد از جریان آب برگشتی

صنایع معدنی

جداسازی دانه‌هایی که کوچک‌تر از 250 میکرون بعد از عمل خردایش در صنایع معدنی کاربرد دارد. همچنین در مدار آسیا برای جداسازی دانه‌هایی با قطر 150میکرون از دستگاه هیدروسیکلون انجام می شود. به طور معمول مواد تولیدشده در دستگاه آسیای گلوله‌ای بعد از خروج وارد هیدروسیکلون می‌شود. مواد ریزتر از حدِ فیلترِ دستگاه، سرریز شده و وارد مدار فلوتاسیون می‌شود و ذرات درشت‌تر مجدد وارد دستگاه آسیا می‌شوند.

صنایع آب آشامیدنی

در بخش تصفیه آب آشامیدنی از هیدروسیکلون جهت زلال سازی و جدا کردن ذرات شن و ماسه استفاده می شود.

پیش تصفیه آب شیرین کن ها

در دستگاههای تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن ها به روش اسمز معکوس از فیلتر هیدروسیکلون برای موارد زیر استفاده می شود:

 • جهت جلوگیری از ورود مواد معلق به درون فیلتر اصلی دستگاه (ممبران)
 • به عنوان جایگزین فیلترهای شنی جهت حذف مواد معلق جامد

صنعت کشاورزی

فیلتر سانتریفیوز هیدروسیکلون در کشاورزی از تجهیزات مهم و پرکاربرد می باشد. این دستگاه مهمترین ابزار برای محافظت از پمپ ها به شمار می رود. آبی که از چاه ها استخراج می شوند، حاوی مقدار زیادی مواد معلق مانند شن و ماسه می باشد. این مواد باعث انسداد لوله های انتقال آب، لوله های تحت فشار و نازل ها می شوند. بنابراین هیدروسیکلون توسط کشاورزان در سر چاه نصب می شوند و ذرات معلق را از آب جدا می نمایند. با اینکار می توان طول عمر پمپ های مورد استفاده در کشاورزی را افزایش و با کاهش تعمیر و نگهداری منجر به کاهش هزینه های نهایی شد.

برای اطلاع از قیمت فیلترهای هیدروسیکلون در ظرفیت های مختلف با کارشناسان فروش گروه صنعتی و مهندسی آب سازه تماس حاصل فرمایید.

فیلتر هیدروسیکون شامل چه بخش هایی می شود؟

 • مخزن استوانه ای در بالا
 • مخروط در پایین
 • دو شیر به عنوان ورودی و خروجی آب بر روی مخزن استوانه
 • یک شیر در انتهای مخروط برای تخلیه ذرات جامد ته نشین شده

قیمت فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون - آب سازه

نحوه کارکرد فیلتر هیدروسیکلون به چه صورت است؟

جهت حذف ذرات معلق جامد در آب بدون انرژی الکتریکی و فیلترهایی از قبیل شنی و کربنی و غیره، در ساخت و طراحی فیلتر هیدروسیکلون از یک مخزن استوانه ای شکل و یک مخروط استفاده شده است.

نحوه عملکرد هیدروسیکلون به این صورت است که، شیر ورودی مماس با مخزن استوانه ای می باشد. بعد از انتقال آب از آن به داخل مخزن، پمپ های سانتریفیوژ در محیط فشار ایجاد می کنند. فشار وارد شده به آب باعث ایجاد چرخش سیال می گردد. بخاطر چرخش سیال به مرور ذرات جامد که چگالی بیشتری از آب دارند به دیواره های بخش مخروطی منتقل میشوند. چرخش آب در داخل دستگاه و تاثیر نیروی گریز از مرکز باعث میشود تا هوای درون آب تخلیه شده و با افت فشار کمی مواجه گردد. در نهایت بر اثر نیروی گریز از مرکز، ذرات باقی مانده در آب به دهانه پایین مخروط منتقل می گردند. همچنین قطرات آب خالص به سمت بالا حرکت و از شیر تخلیه بالای مخزن استوانه ای به بیرون منتقل می شوند.

یکی از نکات مهم در نحوه عملکرد فیلتر هیدروسیکلون مدت زمان ماندگاری آب در مخزن و دستگاه ماسه گیر می باشد. این مدت زمان حدود 2 تا 5 دقیقه در نظر گرفته میشود. این زمان به این منظور است تا فرصت کافی برای جدایی ذرات جامد از قطرات آب وجود داشته باشد. یکی از راه های در نظر گرفته شده برای ماندگاری قطرات آب در مدت زمان مناسب داخل دستگاه هیدروسیکلون، کوچک کردن سایز شیر تخلیه به اندازه یک واحد از شیر ورودی می باشد.

چگونه فیلتر هیدروسیکلون مناسب را انتخاب بکنیم؟

برای اینکه جداسازی بعد از عمل خردایش به بهترین نحو انجام شود، باید انتخاب هیدروسیکلون با دقت انجام شود. انتخاب غلط دستگاه  موجب خارج شدن ذرات درشت یا گرفتگی فیلترهای دستگاه خواهد شد. برای این انتخاب باید به فاکتورهای متعددی توجه شود. این فاکتورها عبارت است از:

 • قطر ورودی سرریز
 • قطر ته‌ریز
 • ارتفاع قسمت پایینی خروجی سرریز تا خروجی ته ریز (طول لوله استوانه)
 • قطر ورودی هیدروسیکلون
 • قطر قسمت استوانه‌ای سیلیکون
 • طول هیدروسیکلون طول خروجی سرریز

مزایای فیلتر هیدروسیکلون آب سازه نسبت به دیگر فیلترها

 • اندازه کوچکتر نسبت به دیگر فیلترها با ظرفیت های آبدهی مشابه
 • عدم وجود عناصر متحرک و سازگار ساده
 • با صرفه تر و قابل اعتماد تر هستند
 • میزان بالای آلودگی زدایی
 • حذف زیاد مواد جامد با درجه بالایی
 • حذف ناخالصی های مکانیکی تا حداکثر 90٪ و با استفاده همزمان از هیدروسیکلون و صافی تا 100٪
 • انتخاب ظرفیت مورد نیاز برای شرایط خاص به دلیل طیف گسترده ای از تجهیزات
 • عدم نیاز به انرژی الکتریکی، تنها با انرژی داینامیک عمل می کنند
 • از نظر مصرف انرژی کاملا مقرون به صرفه
 • افت فشار ناچیز

برای اطلاع از قیمت فیلترهای هیدروسیکلون در ظرفیت های مختلف با کارشناسان فروش گروه صنعتی و مهندسی آب سازه تماس حاصل فرمایید.

خرید فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون

آیا فیلتر هیدروسیکلون معایبی دارد؟

 • اگر چگالی آب و ذرات موجود در آن به هم نزدیک باشد،‌ جداسازی آن‌ها از هم، دشوار خواهد بود.
 • عدم جداسازی ذرات با قطر کمتر از 50 میکرون.
 • مواد ته نشین که نهایتاً از شیر تحتانی خارج می‌شوند، کاملاً خشک نیستند.
 • گرفتگی قسمت خروجی ماسه.
 • جمع شدن رسوبات در دیواره های فیلتر
 • اگر دبی سیال ورودی کمتر از ظرفیت دستگاه باشد، هیدروسیکلون‌ بازده کمتری خواهد داشت.

طبقه بندی فیلترهای هیدروسیکلون بر اساس جنس بدنه

فیلترهای هیدروسیکلون از نظر جنس به دو دسته فلزی و فایبر گلاس طبقه بندی می شود:

فیلتر هیدرو سیکلون فلزی

رایج ترین نوع فیلترهای هیدروسیکلون، سیکلون های فلزی هستند که در ظرفیت های متفاوت ساخته می شوند. معمولا میتوان چندین فیلتر هیدرو سیکلون را به صورت موازی برای ظرفیت های بالا و جلوگیری از زیاد شدن قطر هیدروسیکلون در کنار یکدیگر قرار داد. معمولا از لایه های رنگ اپوکسی و پلی یورتان جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بر روی سطح فلز استفاده می شود.

مشخصات فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلس (FRP)

در مناطق با رطوبت بالا یا هنگام استفاده از آبهای شور که نباید در مخازن هیچ گونه خوردگی ایجاد شود. همچنین در این مناطق باید تا حد امکان از تاسیساتی با وزن کمتر استفاده نمود. در این صورت می توان از هیدروسیکلون های FRP بهره برد. معمولا فیلترهای سیکلون با جنس فایبرگلاس در سیکلون هایی با ظرفیت کم کاربرد دارد.

نگهداری و شستشو فیلتر هیدروسیکلون به چه صورت می باشد؟

هیدروسیکلون دارای سیستم ساده ای است و چون قطعات الکتریکی و اضافی در ساخت آن ها به کار برده نمی شود نگهداری از آن ها کاری راحت می باشد. از آن جایی که نیازی به عملیات بکواش یا شستشو ندارند، برای نگهداری از آن ها فقط لازم هست هر چند وقت یک بار بسته به مقدار ذرات موجود در داخل آب، مخزن شن گیر که در پایین دستگاه قرار دارد را باز و شن ها و ماسه های آن را تخلیه نمود. سپس کل مخزن را نیز با آب با فشار شست برای انجام این عملیات می توان از شیرآلات دستی یا اتوماتیک استفاده کرد.

برای اطلاع از قیمت فیلترهای هیدروسیکلون در ظرفیت های مختلف با کارشناسان فروش گروه صنعتی و مهندسی آب سازه تماس حاصل فرمایید.

پارامترهای طراحی فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون طراحی ساده ای دارد که از فشار ایجاد شده توسط یک پمپ گریز از مرکز برای تولید نیروی گریز از مرکز و الگوهای جریان در هیدروسیکلون استفاده می کند. هیچ قسمت متحرکی ندارد، اما شامل بخش ورودی، گرداب یاب، بخش استوانه ای، بخش مخروطی و لوله سرریز است. طراحی اولیه هیدروسیکلون بدون توجه به صنعت یکسان است، بسته به نیاز های کاربرد، تفاوت هایی در اندازه و پیکربندی سیکلون وجود دارد. از موارد اثر گذار در طراحی فیلتر هیدروسیکلون سانترفیوژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دبی ورودی:

دبی ورودی یکی از پارامترهای مهم در طراحی سیکلون ها می باشد، سیکلون های آب سازه معمولا از 5 تا 360 مترمکعب در ساعت طراحی می شوند. برای ظرفیت های بیشتر میتوان سیکلون ها را بر روی اسکید و یا فونداسیون بتنی به صورت موازی قرار داد.

 • میزان املاح معاق جامد:

مقدار املاح معلق ورودی در طراحی سیکلون ها تاثیر گذار می باشد به طوری که با افزایش املاح قطر و ارتفاع سیکلون ها افزایش می یابد.

 • محیط مورد استفاده:

در تعیین جنس و ضخامت ورق سیکلون دارای اهمیت می باشد. معمولا در محیط های خورنده از استیل ضد زنگ و یا فایبرگلس بجای کربن استیل استفاده می شود. اگر به دنبال هدیروسیکلون با قیمت کمتر و کاربرد بیشتر هستید، یک دستگاه از جنس فلز تهیه کنید.

با چه روشی می توان از خوردگی فیلتر های آهنی جلوگیری کرد؟

راهکاری برای هدیروسیکلون‌های آهنی در برابر خورنده، این است که پس از ساخت، روی آن‌ها عملیات کوتینگ (روکش) اجرا شود. پس از انجام این فرایند، یک پوشش ضد خوردگی روی فیلتر سیکلون ایجاد می‌شود که اجازه نمی‌دهد در برابر خاصیت خورندگی محلول ورودی مقاومت خود را از دست دهد و آسیب ببیند. این پوشش می تواند با جنس های مختلف بر روی فیلتر انجام بشود.

طراحی فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون- آب سازه

بر چه اساسی قیمت فیلتر هیدروسیکلون تعیین می شود؟

فیلتر هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های حذف مواد معلق جامد آب مقرون به صرفه تر می باشد. برای محیط‎ های مختلف با تنوع بالا از انواع فیلتر هیدروسیکلون (Hydrocyclone) مواجه می باشید. به همین دلیل قیمت هیدروسیکلون هم متغیر است. از مهمترین موارد در تعیین قیمت هیدروسیکلون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت مخزن و دستگاه
 • خدمات پس از فروش
 • جنس بدنه مخزن استوانه‎ای و مخروطی
 • کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت هیدروسیکلون

برای اطلاع از قیمت فیلترهای هیدروسیکلون در ظرفیت های مختلف با کارشناسان فروش گروه صنعتی و مهندسی آب سازه تماس حاصل فرمایید.

قیمت و خرید فیلتر هیدروسیکلون

تاریخچه و روند توسعه طراحی سیکلون

بررسی سابقه طرح سيكلون نشان مي دهد، اولين اطلاعات در زمينه اختراع سيكلون مربوط به فينچ در سال 1885در آمريكاست. وي در اين سال، اولين طرح يا اختراع مربوط به سيكلون را ثبت كرد. اما شايد مهمترين اثر را در اين حوزه بتوان مربوط به استيرمند و دانشجويش لاپل دانست كه فرمولهايي كاربردي براي طراحي ارائه كردند به طوريكه هم اكنون نيز بسياري از طراحيهاي صنعتي از اين مدل استفاده مي كنند. تلاشهاي اين دو در سالهاي  1950- 1990 منجر به طراحي سيكلونهاي كلاسيك و روابطي ارائه شد كه نشان ميداد سيكلونهاي كلاسيك در مقايسه با ساير سيكلونها در قطر ذره و سرعت ورودي متفاوت بيشترين بازدهي را دارند.

اسلاك و همكارانش، سال  2000 به مشبندي بي ساختار و سه بعدي سيكلون با هر دو مدل تنشهاي رينولدز و مدل گردابة بزرگ ادي و مقايسة نتايج با سرعت سنج فازي داپلر پرداختند. ونگ و همكارانش در سال 2006 روابطي تحليلي براي تعداد دور مؤثر ذره در گرداب هاي داخل سيكلون ارائه كردند و به بررسي عوامل مؤثر بر افت فشار سيكلون پرداختند. در واقع آنها تأكيد داشتند كه با افزايش قطر و سرعت پاشش ذرات، افت فشار افزايش می يابد.

2 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  تو آب خروجی از پمپ من شن و ماسه زیادی هست. استفاده از این فیلتر مناسبه؟ و چه ظرفیتی نیازه؟

  1. سلام جناب اقای علی رضایی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512165 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است