قیمت فیلتر هیدروسیکلون – مشخصات و نحوه کارکرد

بهترین فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون

اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از آب جدا می شوند و به همین دلیل به آن ها شن گیر آب نیز گفته می شود. با این جداسازی فیزیکی، تصفیه اولیه آب صورت میگیرد. یکی از مهم ترین کاربرد های این دستگاه شن گیری آب کشاورزی در صنایع کشاورزی و گلخانه ای است. استفاده از فیلتر هیدروسیکلون آب سازه سبب می شود که عمر مفید پمپ ها و لوله کشی و پایپینگ در سیستم آبرسانی، پمپاژ و کشاورزی افزایش یابد.

آب سازه، به عنوان یکی از تولید کننده های تخصصی در زمینه محصولات خاص و تخصصی صنعت آب و فاضلاب، فیلتر هیدروسیکلون را نیز در سبد اصلی محصولات خود دارد. این محصول به شکل سفارشی طراحی و در کار گاه آب سازه ساختهمی باشد.فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون تولیدی در کارگاه آب سازه، دارای ضمانت سه ساله می باشد. همچنین در کلیه مراحل طراحی و ساخت آن بالاترین تست ها در سطح استاندارد انجام شده است. محصول نهایی فیلتر سانترسفیوژ هیدروسیکلون، با بالاترین کیفیت به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

جهت اطلاع از قیمت و خرید فیلتر هیدروسیکلون و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

09129512165 و 02126410244 و 02126410245

در این صفحه به توضیح فیلتر هیدروسیکلون، ویژگی ها، کاربرد ها و مزایای ان پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد فیلتر هیلدروسیکلون بدانید.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فیلتر هیدروسیکلون چیست و چگونه کار می کند؟

فیلتر هیدروسیکلون یک دستگاه فیلتراسیون است. که هدف اصلی استفاده از آن حذف جامدات معلق مانند شن و ماسه از آب است. این فیلتر یک راه حل ایده آل برای پیش تصفیه آب در  سیستم آبیاری و یا یک سیستم فیلتراسیون پیشرفته می باشد.

هیدروسیکلون از فشار مایع ورودی برای ایجاد نیروی سانتریفیوژ و الگوی جریان استفاده می کند. که باعث می شود ذرات معلق از مایع جدا شوند. این ذرات باید چگالی متفاوتی نسبت به مایع داشته باشند تا با این روش جدا شوند. با تزریق مماسی مایع به درون محفظه استوانه ای گرداب ایجاد می شود. این محفظه دارای یک خروجی مخروطی شکل است که باعث می شود مایع موجود در گرداب از این خروجی خارج نشود.

مایع در مسیری معکوس به سمت بالا حرکت می کند تا از خروجی بالایی خارج شود. به دلیل ایجاد فشار کم تر در محور چرخش، هوا در وسط جریان تشکیل می شود. در نتیجه مواد معلق در پایین مخزن افتاده و جمع می شوند. آب نیز به سمت بالا تخلیه می شود.

هدف استفاده از فیلتر هیدروسیکلون چیست؟

فیلترهیدروسیکلون - آب سازه

فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون که به عنوان جداکننده شن نیز شناخته می شوند، عمدتاً برای حذف ذرات مانند ماسه و سایر مواد جامد معلق از آب استفاده می شوند. فیلترهای هیدروسیکلون برای موقعیت هایی که توده ای از ماسه در آب وجود دارد ایده آل هستند. وجود مواد معلق از قبیل ذرات شن و ماسه در آب علاوه بر نارضایتی کاربران و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی و آبرسانی می‌گردد.

مهمترین هدف استفاده از فیلتر هیدروسیکلون حذف ذرات معلق از مایعات و محافظت از الکترو پمپ ها در برابر پدیده خوردگی می باشد. شن و ماسه ریز، سنگ ریزه و ماسه بادی باعث سایش پره های پمپ ها می گردد، که منجر به ایجاد خسارات مالی می شود. هزینه استفاده از فیلتر هیدروسیکلون بسیار ارزان تر از تعمیرات دوره ای پمپ ها و تعویض آنها می گردد. پس در مواردی که آب ورودی به ایستگاه پمپاژ یا سیستم تصفیه حاوی ذرات ریزی باشد، بایستی از فیلتر هیدروسیکلون استفاده شود.

کاربرد فیلتر هیدروسیکلون

جدا کننده‌ های هیدرو سیکلون در سراسر جهان در فرآوری مواد معدنی برای جدا سازی و کاربرد های آب گیری استفاده می شوند. هدف اصلی آن ها جداسازی آب از ذرات با اندازه های مختلف است.  همچنین در تصفیه لجن یا جایی که جامدات باید تا حد امکان آبگیری شوند نیز موثر هستند. هیدروسیکلون ها در صنایع دیگری مانند تولید و فرآوری مواد غذایی و مدیریت فاضلاب نیز استفاده می شود. از دیگر کاربرد فیلتر هیدروسیکلون  آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارخانجات و کارگاه ها صنعتی

کارخانجات صنعتی از آب های سطحی مانند رودخانه ها و آب زیرزمینی مانند چاه ها جهت خنک کاری، فرایند و شست و شو استفاده می کنند. این آب در صورتی که دارای املاح معلق بالایی باشد می توان با استفاده از یک هیدروسیکلون ساده آن را تصفیه کرد.

صنایع معدنی

معمولا آب خروجی از صنایع معدنی به ویژه در حفر چاه و تونل دارای مقادیر بالایی از شن و ماسه می باشد. به دلیل کم بود منابع آبی و لزوم استفاده مجدد، این آب توسط هیدروسیکلون تصفیه و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع آب آشامیدنی

تولید آب معدنی همیشه همراه با ورود شن و ماسه به آب فرایند است. بنابراین جهت ارائه محصول آب با کیفیت در کارخانجات تولید آب معدنی از یک فیلتر هیدروسیکلون جهت حذف شن وماسه از آب استفاده می شود.

پیش تصفیه آب شیرین کن

شوری آب چاه های کشاورزی یکی از مشکلاتی است که توسط دستگاه تصفیه آب صنعتی بر طرف می شود. این دستگاه به دلیل استفاده از فیلتر های ریز شنی و کربنی و همچنین ممبران های اسمز معکوس RO حساسیت بالایی به جامدات و ریزدانه ها دارند. به همین علت در هنگام تصفیه آب هایی که با شن و ماسه زیادی همراه هستند از یک پیش تصفیه توسط فیلتر هیدروسیکلون استفاده می شود.

شن گیر آب کشاورزی

به دلیل تامین آب کشاورزی از منابع سطحی و زیرزمینی مانند چاه ها و چشمه ها، آب ورودی به زمین کشاورزی دارای شن و ماسه فراوان می باشد. ورود شن و ماسه به لوله ها باعث خوردگی و گرفتگی لوله ها و در صورت ورود به پمپ ها موجب از کار افتادن پمپ ها می شود. به همین دلیل پیش از ورود آب به سیستم لوله کشی از یک شن گیر آب کشاورزی و یا سیکلون کشاورزی استفاده می شود. با حذف شن و ماسه از آب کل سیستم لوله کشی و پمپ ها در ایمنی کاگل فعالیت خود را انجام می دهند.

بخش های فیلتر هیدروسیکون

عملکرد فیلتر هیدروسیکلون بسیار ساده است و به همین دلیل از اجزای بسیار ساده ای تشکیل شده است که شامل:

بخش های مختلف فیلر هیدروسیکلون - آب سازه

 • مخزن استوانه ای در بالا
 • مخروط در پایین
 • دو شیر به عنوان ورودی و خروجی آب بر روی مخزن استوانه
 • یک شیر در انتهای مخروط برای تخلیه ذرات جامد ته نشین شده

مزایای فیلتر هیدروسیکلون

 • هزینه ساخت اولیه دستگاه پایین است.
 • طول عمر بالا
 • راندمان بالای 95 درصد
 • قابلیت حذف ذرات با اندازه بالا تر از 50 میکرون
 • این فیلتر نیاز به نیروی برق ندارد و به همین دلیل هزینه بهره برداری ان کم است.
 • بهره برداری از دستگاه آسان است و نیاز به نیروی متخصص ندارد.
 • قابلیت ساخت و طراحی فیلتر هیدروسیکلون در ابعاد و اندازه های مختلف

نحوه کارکرد و عملکرد فیلتر هیدروسیکلون

جهت حذف ذرات معلق جامد در آب بدون انرژی الکتریکی و فیلترهایی از قبیل شنی و کربنی و غیره، در ساخت و طراحی فیلتر هیدروسیکلون از یک مخزن استوانه ای شکل و یک مخروط استفاده شده است.در نتیجه ساده ترین عملمرد را در بین فیلتر های مختلف تصفیه آب دارد که بدون نیاز به انرژی و برق کار می کند.

نحوه عملکرد هیدروسیکلون به این صورت است که، شیر ورودی مماس با مخزن استوانه ای می باشد. بعد از انتقال آب از آن به داخل مخزن، پمپ های سانتریفیوژ در محیط فشار ایجاد می کنند. فشار وارد شده به آب باعث ایجاد چرخش سیال می گردد. بخاطر چرخش سیال به مرور ذرات جامد که چگالی بیشتری از آب دارند به دیواره های بخش مخروطی منتقل میشوند. چرخش آب در داخل دستگاه و تاثیر نیروی گریز از مرکز باعث میشود تا هوای درون آب تخلیه شده و با افت فشار کمی مواجه گردد. در نهایت بر اثر نیروی گریز از مرکز، ذرات باقی مانده در آب به دهانه پایین مخروط منتقل می گردند. همچنین قطرات آب خالص به سمت بالا حرکت و از شیر تخلیه بالای مخزن استوانه ای به بیرون منتقل می شوند.

یکی از نکات مهم در نحوه عملکرد فیلتر هیدروسیکلون مدت زمان ماندگاری آب در مخزن و دستگاه ماسه گیر می باشد. این مدت زمان حدود 2 تا 5 دقیقه در نظر گرفته میشود. این زمان به این منظور است تا فرصت کافی برای جدایی ذرات جامد از قطرات آب وجود داشته باشد. یکی از راه های در نظر گرفته شده برای ماندگاری قطرات آب در مدت زمان مناسب داخل دستگاه هیدروسیکلون، کوچک کردن سایز شیر تخلیه به اندازه یک واحد از شیر ورودی می باشد.

قیمت و خرید فیلتر هیدروسیکلون

ویدیو نحوه عملکرد فیلتر هیدروسیکلون

انتخاب فیلتر هیدروسیکلون مناسب

برای اینکه جداسازی بعد از عمل خردایش به بهترین نحو انجام شود، باید انتخاب هیدروسیکلون با دقت انجام شود. انتخاب غلط دستگاه  موجب خارج شدن ذرات درشت یا گرفتگی فیلترهای دستگاه خواهد شد. برای این انتخاب باید به فاکتورهای متعددی توجه شود. این فاکتورها عبارت است از:

 • قطر ورودی سرریز
 • قطر ته‌ریز
 • ارتفاع قسمت پایینی خروجی سرریز تا خروجی ته ریز (طول لوله استوانه)
 • قطر ورودی هیدروسیکلون
 • قطر قسمت استوانه‌ای سیلیکون
 • طول هیدروسیکلون طول خروجی سرریز

مزایای فیلتر هیدروسیکلون آب سازه

 • اندازه کوچکتر نسبت به دیگر فیلترها با ظرفیت های آبدهی مشابه
 • عدم وجود عناصر متحرک و سازگار ساده
 • با صرفه تر و قابل اعتماد تر هستند
 • میزان بالای آلودگی زدایی
 • حذف زیاد مواد جامد با درجه بالایی
 • حذف ناخالصی های مکانیکی تا حداکثر 90٪ و با استفاده همزمان از هیدروسیکلون و صافی تا 100٪
 • انتخاب ظرفیت مورد نیاز برای شرایط خاص به دلیل طیف گسترده ای از تجهیزات
 • عدم نیاز به انرژی الکتریکی، تنها با انرژی داینامیک عمل می کنند
 • از نظر مصرف انرژی کاملا مقرون به صرفه
 • افت فشار ناچیز

خرید فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون

انواع فیلتر هیدروسیکلون ( فلزی – فایبرگلاس)

فیلترهای هیدروسیکلون از نظر جنس به دو دسته فلزی و فایبر گلاس طبقه بندی می شود:

فیلتر هیدرو سیکلون فلزی

مشخصات فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون

رایج ترین نوع فیلترهای هیدروسیکلون، سیکلون های فلزی هستند که در ظرفیت های متفاوت ساخته می شوند. معمولا میتوان چندین فیلتر هیدرو سیکلون را به صورت موازی برای ظرفیت های بالا و جلوگیری از زیاد شدن قطر هیدروسیکلون در کنار یکدیگر قرار داد. معمولا از لایه های رنگ اپوکسی و پلی یورتان جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بر روی سطح فلز استفاده می شود.

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلس (FRP)

در مناطق با رطوبت بالا یا هنگام استفاده از آبهای شور که نباید در مخازن هیچ گونه خوردگی ایجاد شود. همچنین در این مناطق باید تا حد امکان از تاسیساتی با وزن کمتر استفاده نمود. در این صورت می توان از هیدروسیکلون های FRP بهره برد. معمولا فیلترهای سیکلون با جنس فایبرگلاس در سیکلون هایی با ظرفیت کم کاربرد دارد.

نگهداری و شستشو

هیدروسیکلون دارای سیستم ساده ای است و چون قطعات الکتریکی و اضافی در ساخت آن ها به کار برده نمی شود نگهداری از آن ها کاری راحت می باشد. از آن جایی که نیازی به عملیات بکواش یا شستشو ندارند، برای نگهداری از آن ها فقط لازم هست هر چند وقت یک بار بسته به مقدار ذرات موجود در داخل آب، مخزن شن گیر که در پایین دستگاه قرار دارد را باز و شن ها و ماسه های آن را تخلیه نمود. سپس کل مخزن را نیز با آب با فشار شست برای انجام این عملیات می توان از شیرآلات دستی یا اتوماتیک استفاده کرد.

طراحی فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون طراحی ساده ای دارد که از فشار ایجاد شده توسط یک پمپ گریز از مرکز برای تولید نیروی گریز از مرکز و الگوهای جریان در هیدروسیکلون استفاده می کند. هیچ قسمت متحرکی ندارد، اما شامل بخش ورودی، گرداب یاب، بخش استوانه ای، بخش مخروطی و لوله سرریز است. طراحی اولیه هیدروسیکلون بدون توجه به صنعت یکسان است، بسته به نیاز های کاربرد، تفاوت هایی در اندازه و پیکربندی سیکلون وجود دارد. از موارد اثر گذار در طراحی فیلتر هیدروسیکلون سانترفیوژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دبی ورودی:

دبی ورودی یکی از پارامترهای مهم در طراحی سیکلون ها می باشد، سیکلون های آب سازه معمولا از 5 تا 360 مترمکعب در ساعت طراحی می شوند. برای ظرفیت های بیشتر میتوان سیکلون ها را بر روی اسکید و یا فونداسیون بتنی به صورت موازی قرار داد.

 • میزان املاح معاق جامد:

مقدار املاح معلق ورودی در طراحی سیکلون ها تاثیر گذار می باشد به طوری که با افزایش املاح قطر و ارتفاع سیکلون ها افزایش می یابد.

 • محیط مورد استفاده:

در تعیین جنس و ضخامت ورق سیکلون دارای اهمیت می باشد. معمولا در محیط های خورنده از استیل ضد زنگ و یا فایبرگلس بجای کربن استیل استفاده می شود. اگر به دنبال هدیروسیکلون با قیمت کمتر و کاربرد بیشتر هستید، یک دستگاه از جنس فلز تهیه کنید.

ویژگی های هیدروسیکلون

بارز ترین ویژگی فیلتر هیدروسیکلون عدم استفاده آن از انرژی برق است. ویژگی که باعث می شود بدون مصرف انرژی آب را تصفیه کرد و تا 90 درصد از شن، ماسه و سنگریزه های موجود در آب را حذف کرد.

اصول کار فیلتر هیدروسیکلون بر اساس نیروی جاذبه است. مواد معلق موجود در آب توسط نیروی گریز از مرکز جداشده و از قسمت پایین آن خارج می شود. آب تمیز نیز از بالا به صورت چرخشی خارج و مورد استفاده قرار می گیرد.

هرچقدر قطر فیلتر کم تر باشد، راندمان جداسازی آن افزایش می یابد به همین دلیل آن ها به شکل مخروطی بلند با قطر کم ساخته می شوند.

جلوگیری از خوردگی فیلتر هیدروسیکلون

طراحی فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون- آب سازه

راهکاری برای هدیروسیکلون‌های آهنی در برابر خورنده، این است که پس از ساخت، روی آن‌ها عملیات کوتینگ (روکش) اجرا شود. پس از انجام این فرایند، یک پوشش ضد خوردگی روی فیلتر سیکلون ایجاد می‌شود که اجازه نمی‌دهد در برابر خاصیت خورندگی محلول ورودی مقاومت خود را از دست دهد و آسیب ببیند. این پوشش می تواند با جنس های مختلف بر روی فیلتر انجام بشود.

تاریخچه و روند توسعه طراحی

بررسی سابقه طرح سيكلون نشان مي دهد، اولين اطلاعات در زمينه اختراع سيكلون مربوط به فينچ در سال 1885در آمريكاست. وي در اين سال، اولين طرح يا اختراع مربوط به سيكلون را ثبت كرد. اما شايد مهمترين اثر را در اين حوزه بتوان مربوط به استيرمند و دانشجويش لاپل دانست كه فرمولهايي كاربردي براي طراحي ارائه كردند به طوريكه هم اكنون نيز بسياري از طراحيهاي صنعتي از اين مدل استفاده مي كنند. تلاشهاي اين دو در سالهاي  1950- 1990 منجر به طراحي سيكلونهاي كلاسيك و روابطي ارائه شد كه نشان ميداد سيكلونهاي كلاسيك در مقايسه با ساير سيكلونها در قطر ذره و سرعت ورودي متفاوت بيشترين بازدهي را دارند.

اسلاك و همكارانش، سال  2000 به مشبندي بي ساختار و سه بعدي سيكلون با هر دو مدل تنشهاي رينولدز و مدل گردابة بزرگ ادي و مقايسة نتايج با سرعت سنج فازي داپلر پرداختند. ونگ و همكارانش در سال 2006 روابطي تحليلي براي تعداد دور مؤثر ذره در گرداب هاي داخل سيكلون ارائه كردند و به بررسي عوامل مؤثر بر افت فشار سيكلون پرداختند. در واقع آنها تأكيد داشتند كه با افزايش قطر و سرعت پاشش ذرات، افت فشار افزايش می يابد.

قیمت فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های حذف مواد معلق جامد آب مقرون به صرفه تر می باشد. برای محیط‎ های مختلف با تنوع بالا از انواع فیلتر هیدروسیکلون (Hydrocyclone) مواجه می باشید. به همین دلیل قیمت هیدروسیکلون کشاورزی و معدنی با هم متفاوت است. از مهمترین موارد در تعیین قیمت هیدروسیکلون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت مخزن و دستگاه
 • خدمات پس از فروش
 • جنس بدنه مخزن استوانه‎ای و مخروطی
 • کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت هیدروسیکلون

سوالات متداول

نام دیگر فیلتر هیدروسیکلون شن گیر آب است که به دلیل وظیفه ای که انجام می دهد، به این نام معروف است.

فیلتر هیدروسیکلون یک سیستم پیش تصفیه آب است که مواد جامد معلق بزرگتر از 5 میکرون مانند شن، ماسه، سنگدانه و غیره را حذف می کند.

شن و ماسه موجود در آب یکی از عوامل خرابی پمپ ها و گرفتگی لوله ها در سیستم آبیاری کشاورزی و لوله کشی است. استفاده از هیدروسیکلون باعث افزایش طول عمر تجهیزات آبرسانی می شود.

فیلتر هیدروسیکلون توانایی تصفیه آب از 5 متر مکعب تا 500 متر مکعب را دارد. برای ظرفیت های بیشتر از چند فیلتر به شکل موازی استفاده می شود.

امتیاز 5/5 از 2 رای

محصولات مرتبط

سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار...
یکی از تجهیزات مهمی که در تصفیه آب از آن استفاده می شود، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع مختلف سیستم تصفیه آب با روش تصفیه اسمز­معکوس می­باشد. به دستگاه تصفیه آبی که بیشتر از سایز...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده انواع دستگاه دیونایزر می باشد. سیستم های دیونایزر شرکت آب سازه با استفاده از دیونیزه کردن آب، آب خالص...
گروه تخصصی تولیدی آب سازه، به جهت فعالیت تخصصی در صنعت آب و فاضلاب می باشد. شرکت تخصصی آب سازه جهت به علت پرکاربرد بودن...
ازن ژنراتور  نیاز به استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب را از بین می برند. این امر باعث می شود که آنها را به گزینه...
یکی از محصولات اولیه و مهم و پایه ای در صنعت تصفیه آب و فاضلاب فیلتر شنی می باشند. گروه تولیدی آب سازه، فیلتر شنی...
اشعه ماورا بنفش به پاتوژن های مضر موجود در آب نفوذ کرده و با حمله به DNA میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین می...
یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در صنعت تصفیه آب، سختی گیر رزینی می باشد. گروه صنعتی و تخصصی آب سازه تولید کننده انواع سختی...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=2685

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  تو آب خروجی از پمپ من شن و ماسه زیادی هست. استفاده از این فیلتر مناسبه؟ و چه ظرفیتی نیازه؟

  1. سلام جناب اقای علی رضایی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512165 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *