فیلتر هیدروسیکلون

قیمت و خرید فیلتر هیدروسیکلون

اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از آب جدا می شوند و به همین دلیل به آن ها شن گیر آب نیز گفته می شود. با این جداسازی فیزیکی، تصفیه اولیه آب صورت میگیرد. یکی از مهم ترین کاربرد های این دستگاه شن گیری آب کشاورزی در صنایع کشاورزی و گلخانه ای است. استفاده از فیلتر هیدروسیکلون آب سازه سبب می شود که عمر مفید پمپ ها و لوله کشی و پایپینگ در سیستم آبرسانی، پمپاژ و کشاورزی افزایش یابد.

 

آب سازه، به عنوان یکی از تولید کننده های تخصصی در زمینه محصولات خاص و تخصصی صنعت آب و فاضلاب، فیلتر هیدروسیکلون را نیز در سبد اصلی محصولات خود دارد. این محصول به شکل سفارشی طراحی و در کار گاه آب سازه ساخته می باشد. فیلتر هیدروسیکلون یکی از تجهیزات تصفیه آب این شرکت می باشد. فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون تولیدی در کارگاه آب سازه، دارای ضمانت سه ساله می باشد. همچنین در کلیه مراحل طراحی و ساخت آن بالاترین تست ها در سطح استاندارد انجام شده است. محصول نهایی فیلتر سانترسفیوژ هیدروسیکلون، با بالاترین کیفیت به مرحله بهره برداری خواهد رسید. در این صفحه به توضیح فیلتر هیدروسیکلون، ویژگی ها، کاربرد ها و مزایای ان پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد فیلتر هیلدروسیکلون بدانید.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فیلتر هیدروسیکلون چیست و چگونه کار می کند؟

فیلتر هیدروسیکلون یک دستگاه فیلتراسیون است. که هدف اصلی استفاده از آن حذف جامدات معلق مانند شن و ماسه از آب است. این فیلتر یک راه حل ایده آل برای پیش تصفیه آب در  سیستم آبیاری و یا یک سیستم فیلتراسیون پیشرفته می باشد.

هیدروسیکلون از فشار مایع ورودی برای ایجاد نیروی سانتریفیوژ و الگوی جریان استفاده می کند. که باعث می شود ذرات معلق از مایع جدا شوند. این ذرات باید چگالی متفاوتی نسبت به مایع داشته باشند تا با این روش جدا شوند. با تزریق مماسی مایع به درون محفظه استوانه ای گرداب ایجاد می شود. این محفظه دارای یک خروجی مخروطی شکل است که باعث می شود مایع موجود در گرداب از این خروجی خارج نشود.

مایع در مسیری معکوس به سمت بالا حرکت می کند تا از خروجی بالایی خارج شود. به دلیل ایجاد فشار کم تر در محور چرخش، هوا در وسط جریان تشکیل می شود. در نتیجه مواد معلق در پایین مخزن افتاده و جمع می شوند. آب نیز به سمت بالا تخلیه می شود.

بیشتر بخوانید: فیلتر شنی چیست؟

طراحی فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون طراحی ساده ای دارد که از فشار ایجاد شده توسط یک پمپ گریز از مرکز برای تولید نیروی گریز از مرکز و الگوهای جریان در هیدروسیکلون استفاده می کند. هیچ قسمت متحرکی ندارد، اما شامل بخش ورودی، گرداب یاب، بخش استوانه ای، بخش مخروطی و لوله سرریز است.

 

طراحی فیلتر هیدروسیکلون

طراحی اولیه هیدروسیکلون بدون توجه به صنعت یکسان است، بسته به نیاز های کاربرد، تفاوت هایی در اندازه و پیکربندی سیکلون وجود دارد. از موارد اثر گذار در طراحی فیلتر هیدروسیکلون سانترفیوژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دبی ورودی:

دبی ورودی یکی از پارامترهای مهم در طراحی سیکلون ها می باشد، سیکلون های آب سازه معمولا از 5 تا 360 مترمکعب در ساعت طراحی می شوند. برای ظرفیت های بیشتر میتوان سیکلون ها را بر روی اسکید و یا فونداسیون بتنی به صورت موازی قرار داد.

 • میزان املاح معاق جامد:

مقدار املاح معلق ورودی در طراحی سیکلون ها تاثیر گذار می باشد به طوری که با افزایش املاح قطر و ارتفاع سیکلون ها افزایش می یابد.

 • محیط مورد استفاده:

در تعیین جنس و ضخامت ورق سیکلون دارای اهمیت می باشد. معمولا در محیط های خورنده از استیل ضد زنگ و یا فایبرگلس بجای کربن استیل استفاده می شود. اگر به دنبال هدیروسیکلون با قیمت کمتر و کاربرد بیشتر هستید، یک دستگاه از جنس فلز تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: فیلتر کربنی چیست و چگونه کار می کند؟

بخش های اصلی فیلتر هیدروسیکون

هیدرسیکلون‌ از یک قسمت استوانه ای و یک قسمت مخروطی تشکیل شده که آب ابتدا وارد قسمت استوانه ای شده و با فشاری که از پمپ گرفته بود به چرخش در میاید. در ادامه دانه ها وارد قسمت مخروطی شده و به قسمت پایینی هدایت می‌گردند. این فیلتر پکیجی شامل پمپ، فیلتر شنی (سیلیس)، دیسکی یا توری و سیستم بک واش،می باشد.

فیلتر هیدروسیکلون - آب سازه

 • مخزن استوانه ای در بالا
 • مخروط در پایین
 • دو شیر به عنوان ورودی و خروجی آب بر روی مخزن استوانه
 • یک شیر در انتهای مخروط برای تخلیه ذرات جامد ته نشین شده

فیلتر هیدروسیکلون فلزی

فیلتر هیدروسیکلون فلزی از جنس استیل ضد زنگ دوام بالایی دارند و رایج ترین نوع فیلتر هیدروسیکلون می باشند. این فیلتر ها هم به شکل ایتوانه ای و هم به شکل مخروطی ساخته می شوند. ظرفیت ورودی آب شکل دستگاه را تعیین می کند. این فیلتر ها می توانند تا 80 درصد مواد بزرگتر از 100 میکرون را حذف کنند.

رایج ترین نوع فیلترهای هیدروسیکلون، سیکلون های فلزی هستند که در ظرفیت های متفاوت ساخته می شوند. معمولا میتوان چندین فیلتر هیدرو سیکلون را به صورت موازی برای ظرفیت های بالا و جلوگیری از زیاد شدن قطر هیدروسیکلون در کنار یکدیگر قرار داد. معمولا از لایه های رنگ اپوکسی و پلی یورتان جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بر روی سطح فلز استفاده می شود.

فیلتر هیدروسیکلون فلزی

 

 

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلس (FRP)

فیلتر هیدروسیکلون های فایبرگلاس مشکلات مربوط به اکسیداسیون که ممکن است در نوع فلزی رخ دهد را ندارند. و برای تصفیه آب دریا یکی از روش های پرکاربرد پیش تصفیه می باشند. قیمت فیلتر هیدروسیکلون با توجه به جنس آن می تواند متفاوت باشد.

در مناطق با رطوبت بالا یا هنگام استفاده از آبهای شور که نباید در مخازن هیچ گونه خوردگی ایجاد شود. همچنین در این مناطق باید تا حد امکان از تاسیساتی با وزن کمتر استفاده نمود. در این صورت می توان از هیدروسیکلون های FRP بهره برد. معمولا فیلترهای سیکلون با جنس فایبرگلاس در سیکلون هایی با ظرفیت کم کاربرد دارد.

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلس (FRP)

علت استفاده از هیدروسیکلون چیست؟

مهمترین دلیل استفاده از هیدروسیکلون محافظت از الکترو پمپ ها در برابر پدیده خوردگی است. سنگ ریزه، شن و ماسه ریز و ماسه بادی باعث سایش پره های پمپ ها می گردد و خساراتی مالی بر جای می گذارد. هزینه هیدروسیکلون شاید ارزان تر از تعمیرات دوره ای پمپ ها و تعویض آنها گردد. پس در مواردی که آب ورودی به ایستگاه پمپاژ یا سیستم تصفیه حاوی ذرات ریزی باشد بایستی از هیدروسیکلون استفاده شود.

دستگاه هیدروسیکلون بر اساس اختلاف وزن مخصوص ذرات معلق در آب، بعلاوه نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط فشار ورودی آب، جداسازی ذرات جامد از مایع را انجام می دهد.  هیدروسیکلون ذراتی را غربال می کند که وزن مخصوص آنها حداقل ۱٫۵ برابر آب است (مانند شن و ماسه ، شیست و غیره) و ذرات پایین را جمع می کند. فیلتر هیدروسیکلون ذراتی را غربال می کند که وزن مخصوص آنها حداقل ۱٫۵ برابر آب است (مانند شن و ماسه ، شیست و غیره) و ذرات پایین را جمع می کند. هیدروسیکلون به دلیل راندمان بالا (۹۵درصد) در حذف ذرات و سهولت نصب و بهره برداری و قیمت مناسب، جایگاه ویژه‌ای در سیستم های تصفیه و آبرسانی دارد.

بیشتر بخوانید: ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن چیست؟

عوامل مؤثر در انتخاب  هیدروسیکلون

هیدروسیكلون یك جدا كننده‌ ی ثابت است که بر مبنای جدایش ناشی از گریز از مركز در جریان گردابی که در بدنه‌ی مخروطی- استوانه‌ای هیدروسیكلون تولید شده، استوار است. در این جداکننده، زمان ماند در حد چند ثانیه است که در مقایسه با چندین دقیقه در روشهای ثقلی قابل توجه است. فاکتورهای مختلفی باعث تغییر عملکرد هیدروسیکلون‌ها می‌شوند که:

 • قطر ورودی
 • قطر سرریز
 • قطر ته ریز
 • قطر استوانه
 • ارتفاع استوانه
 • ارتفاع بخش مخروطی
 • طول دیافراگم

اساس کار دستگاه هیدروسیکلون

اساس کار دستگاه هیدروسیکلون بر مبنای نیروی گریز از مرکز است. در واقع زمانیکه آب به داخل دستگاه هیدروسیکلون پمپاژ می‌شود از قسمت جانبی وارد شده و به دلیل اختلاف چگالی موجود بین ذرات و آب، آب تمیز در اثر چرخش از قسمت بالایی خارج شده و ذرات و دانه‌ها از قسمت زیرین خارج می‌گردند.

نیروی گریز از مرکزی که ایجاد می شود ، قادر به جدا کردن ذرات معلق ذرات به اندازه 5 تا 10 میکرون است. هرچه قطر هیدروسیکلون کوچکتر باشد ، نیرو بیشتر و کارایی جداسازی ذرات کوچک بیشتر است. قطر كوچك، ظرفيت سيال پاييني دارد و در بيشتر موارد، چنين هیدروسيكلون هايي بايد چند برابر شوند و به طور موازي متصل شوند تا مورد استفاده صنعتي قرار گيرند.

فیلتر هیدروسیکلون - آب سازه

راندمان عملکرد دستگاه هیدروسیکلون چقدر است؟

هیدروسیکلون بر اساس فشار آب ورودی می تواند تا ذرات ۴۵ میکرون را جدا نماید. برای تامین فشار آب ورودی معمولا از پمپ سانتریفوژ استفاده می کنند. حداقل فشار مورد نیاز هیدروسیکلون ۳ بار یا ۳۰ متر آب است.

راندمان جداسازی هیدروسیکلون ۹۵ درصد  است و تقریبا تمامی ذرات سنگین تر از آب توسط نیروی گریز از مرکز به سمت دیواره هدایت می شوند و از آب ورودی جدا می گردند.

زمان ماند هر قطره آب را درون هیدروسیکلون بین ۲ تا ۵ دقیقه محاسبه می کنند و در نتیجه برای تامین این زمان ماند بهترین روش اختلاف سایز لوله ورودی و خروجی از مخزن هیدروسیکلون است. به بیانی دیگر لوله ورودی به هیدروسیکلون همیشه یک سایز کوچکتر از لوله خروجی از هیدروسیکلون است تا زمان ماندی برای جداسازی دانه ها تامین گردد.

بیشتر بخوانید: سختی گیر رزینی چیست؟

مزایای استفاده از  هیدروسیکلون

هیدروسیکلون تنها یکی از دانه گیرهای موجود در صنعت آب و فاضلاب است که به علت مزایای بی شماری که دارد به عنوان رایج ترین دانه گیر استفاده گسترده ای دارد. از مزایای ماسه گیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه لوله کشی، پمپ و سایز تجهیزات ارزان تر از سایر روش های مشابه است.
 • فضای اشغالی هیدروسیکلون کم است.
 • نیازی به پی ریزی محیط ندارد.
 • نیازی به انرژی الکتریکی ندارد.
 • هیدروسیکلون‌ هیچ عضو محرکی ندارند، هزینه نصب و نگهداری آن‌ها پایین بوده و به سادگی قابل به کارگیری هستند.
 • عملکرد هیدروسیکلون‌ در صورت مساعد بودن شرایط کاری و فشار مناسب امکان حذف ذرات تا اندازه ۷۵ میکرون را دارا می‌باشند.
 • هزینه ساخت اولیه دستگاه پایین است.
 • طول عمر بالا
 • راندمان بالای 95 درصد
 • قابلیت حذف ذرات با اندازه بالا تر از 50 میکرون
 • این فیلتر نیاز به نیروی برق ندارد و به همین دلیل هزینه بهره برداری ان کم است.
 • بهره برداری از دستگاه آسان است و نیاز به نیروی متخصص ندارد.
 • قابلیت ساخت و طراحی فیلتر هیدروسیکلون در ابعاد و اندازه های مختلف

نحوه کارکرد و عملکرد فیلتر هیدروسیکلون

جهت حذف ذرات معلق جامد در آب بدون انرژی الکتریکی و فیلترهایی از قبیل شنی و کربنی و غیره، در ساخت و طراحی فیلتر هیدروسیکلون از یک مخزن استوانه ای شکل و یک مخروط استفاده شده است.در نتیجه ساده ترین عملکرد را در بین فیلتر های مختلف تصفیه آب دارد که بدون نیاز به انرژی و برق کار می کند.

نحوه عملکرد هیدروسیکلون به این صورت است که، شیر ورودی مماس با مخزن استوانه ای می باشد. بعد از انتقال آب از آن به داخل مخزن، پمپ های سانتریفیوژ در محیط فشار ایجاد می کنند. فشار وارد شده به آب باعث ایجاد چرخش سیال می گردد. بخاطر چرخش سیال به مرور ذرات جامد که چگالی بیشتری از آب دارند به دیواره های بخش مخروطی منتقل میشوند. چرخش آب در داخل دستگاه و تاثیر نیروی گریز از مرکز باعث میشود تا هوای درون آب تخلیه شده و با افت فشار کمی مواجه گردد. در نهایت بر اثر نیروی گریز از مرکز، ذرات باقی مانده در آب به دهانه پایین مخروط منتقل می گردند. همچنین قطرات آب خالص به سمت بالا حرکت و از شیر تخلیه بالای مخزن استوانه ای به بیرون منتقل می شوند.

یکی از نکات مهم در نحوه عملکرد فیلتر هیدروسیکلون مدت زمان ماندگاری آب در مخزن و دستگاه ماسه گیر می باشد. این مدت زمان حدود 2 تا 5 دقیقه در نظر گرفته میشود. این زمان به این منظور است تا فرصت کافی برای جدایی ذرات جامد از قطرات آب وجود داشته باشد. یکی از راه های در نظر گرفته شده برای ماندگاری قطرات آب در مدت زمان مناسب داخل دستگاه هیدروسیکلون، کوچک کردن سایز شیر تخلیه به اندازه یک واحد از شیر ورودی می باشد.

آیا هیدروسیکلون توانایی حذف ذرات معلق و محلول را دارد؟

 هیدروسیکلون تنها می تواند ذرات معلق آب را جدا نماد و همانند دیگر فیلترها نمی تواند تاثیری روی مقدار ذرات معلق در آب بگذارد. به بیانی دیگر هیدروسیکلون می تواند کدورت آب و نه مقدار شوری آب را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: آب شیرین کن صنعتی چیست؟

کاربرد فیلتر هیدروسیکلون

هیدروسیکلون، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه گیری ابزار ساده و موثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد. از دستگاه هیدروسیکلون به منظور جداسازی و حذف ذرات ماسه از جریان ورودی به شبکه‌های توزیع و سیستم های آب و فاضلاب استفاده می‌شود. وجود مواد دانه‌ای از قبیل ذرات ماسه ای در آب علاوه بر نارضایتی مصرف کنندگان و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی می‌گردد. عمدتا دستگاه هیدروسیکلون از جنس فولاد کربن استیل تولید می شود.

جدا کننده‌ های هیدروسیکلون در سراسر جهان در فرآوری مواد معدنی برای جدا سازی و کاربرد های آب گیری استفاده می شوند. هدف اصلی آن ها جداسازی آب از ذرات با اندازه های مختلف است.  همچنین در تصفیه لجن یا جایی که جامدات باید تا حد امکان آبگیری شوند نیز موثر هستند. هیدروسیکلون ها در صنایع دیگری مانند تولید و فرآوری مواد غذایی و مدیریت فاضلاب نیز استفاده می شود. از دیگر کاربرد فیلتر هیدروسیکلون  آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جداسازی ماسه و ذرات ساینده از آب چاه و رودخانه ها
 • حذف شن و ماسه آب های زیر زمینی
 • حذف ذرات جامد معلق از آب خروجی صنایع
 • سبک سازی بار فیلتر شنی با استفاده از هیدروسیکلون
 • به عنوان پیش تصفیه واحدهای اسمز معکوس
 • تصفیه آب چاه کشاورزی
 • کارخانجات شن و ماسه
 • کارخانجات کاشی و سرامیک
 • کارخانجات تولید نشاسته و آرد

بیشتر بخوانید: کاربرد فیلتر هیدروسیکلون

هدف استفاده از فیلتر هیدروسیکلون چیست؟

فیلترهای سانتریفیوژ هیدروسیکلون که به عنوان جداکننده شن نیز شناخته می شوند، عمدتاً برای حذف ذرات مانند ماسه و سایر مواد جامد معلق از آب استفاده می شوند. فیلترهای هیدروسیکلون برای موقعیت هایی که توده ای از ماسه در آب وجود دارد ایده آل هستند. وجود مواد معلق از قبیل ذرات شن و ماسه در آب علاوه بر نارضایتی کاربران و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی و آبرسانی می‌گردد.

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلاس frp

مهمترین هدف استفاده از فیلتر هیدروسیکلون حذف ذرات معلق از مایعات و محافظت از الکترو پمپ ها در برابر پدیده خوردگی می باشد. شن و ماسه ریز، سنگ ریزه و ماسه بادی باعث سایش پره های پمپ ها می گردد، که منجر به ایجاد خسارات مالی می شود. هزینه استفاده از فیلتر هیدروسیکلون بسیار ارزان تر از تعمیرات دوره ای پمپ ها و تعویض آنها می گردد. پس در مواردی که آب ورودی به ایستگاه پمپاژ یا سیستم تصفیه حاوی ذرات ریزی باشد، بایستی از فیلتر هیدروسیکلون استفاده شود.

انتخاب فیلتر هیدروسیکلون مناسب

برای اینکه جداسازی بعد از عمل خردایش به بهترین نحو انجام شود، باید انتخاب هیدروسیکلون با دقت انجام شود. انتخاب غلط دستگاه  موجب خارج شدن ذرات درشت یا گرفتگی فیلترهای دستگاه خواهد شد. برای این انتخاب باید به فاکتورهای متعددی توجه شود. این فاکتورها عبارت است از:

 • قطر ورودی سرریز
 • قطر ته‌ریز
 • ارتفاع قسمت پایینی خروجی سرریز تا خروجی ته ریز (طول لوله استوانه)
 • قطر ورودی هیدروسیکلون
 • قطر قسمت استوانه‌ای سیلیکون
 • طول هیدروسیکلون طول خروجی سرریز

مزایای فیلتر هیدروسیکلون آب سازه

 • اندازه کوچکتر نسبت به دیگر فیلترها با ظرفیت های آبدهی مشابه
 • عدم وجود عناصر متحرک و سازگار ساده
 • با صرفه تر و قابل اعتماد تر هستند
 • میزان بالای آلودگی زدایی
 • حذف زیاد مواد جامد با درجه بالایی
 • حذف ناخالصی های مکانیکی تا حداکثر 90٪ و با استفاده همزمان از هیدروسیکلون و صافی تا 100٪
 • انتخاب ظرفیت مورد نیاز برای شرایط خاص به دلیل طیف گسترده ای از تجهیزات
 • عدم نیاز به انرژی الکتریکی، تنها با انرژی داینامیک عمل می کنند
 • از نظر مصرف انرژی کاملا مقرون به صرفه
 • افت فشار ناچیز

 

خرید فیلتر سانتریفیوژ هیدروسیکلون

ویژگی های فیلتر هیدروسیکلون

بارز ترین ویژگی فیلتر هیدروسیکلون عدم استفاده آن از انرژی برق است. ویژگی که باعث می شود بدون مصرف انرژی آب را تصفیه کرد و تا 90 درصد از شن، ماسه و سنگریزه های موجود در آب را حذف کرد.

اصول کار فیلتر هیدروسیکلون بر اساس نیروی جاذبه است. مواد معلق موجود در آب توسط نیروی گریز از مرکز جداشده و از قسمت پایین آن خارج می شود. آب تمیز نیز از بالا به صورت چرخشی خارج و مورد استفاده قرار می گیرد.

هرچقدر قطر فیلتر کم تر باشد، راندمان جداسازی آن افزایش می یابد به همین دلیل آن ها به شکل مخروطی بلند با قطر کم ساخته می شوند.

جلوگیری از خوردگی فیلتر هیدروسیکلون

راهکاری برای هدیروسیکلون‌های آهنی در برابر خورنده، این است که پس از ساخت، روی آن‌ها عملیات کوتینگ (روکش) اجرا شود. پس از انجام این فرایند، یک پوشش ضد خوردگی روی فیلتر سیکلون ایجاد می‌شود که اجازه نمی‌دهد در برابر خاصیت خورندگی محلول ورودی مقاومت خود را از دست دهد و آسیب ببیند. این پوشش می تواند با جنس های مختلف بر روی فیلتر انجام بشود.

ویژگی های فیلتر هیدروسیکلون

تاریخچه و روند توسعه طراحی

بررسی سابقه طرح سيكلون نشان مي دهد، اولين اطلاعات در زمينه اختراع سيكلون مربوط به فينچ در سال 1885در آمريكاست. وي در اين سال، اولين طرح يا اختراع مربوط به سيكلون را ثبت كرد. اما شايد مهمترين اثر را در اين حوزه بتوان مربوط به استيرمند و دانشجويش لاپل دانست كه فرمولهايي كاربردي براي طراحي ارائه كردند به طوريكه هم اكنون نيز بسياري از طراحيهاي صنعتي از اين مدل استفاده مي كنند. تلاشهاي اين دو در سالهاي  1950- 1990 منجر به طراحي سيكلونهاي كلاسيك و روابطي ارائه شد كه نشان ميداد سيكلونهاي كلاسيك در مقايسه با ساير سيكلونها در قطر ذره و سرعت ورودي متفاوت بيشترين بازدهي را دارند.

اسلاك و همكارانش، سال  2000 به مشبندي بي ساختار و سه بعدي سيكلون با هر دو مدل تنشهاي رينولدز و مدل گردابة بزرگ ادي و مقايسة نتايج با سرعت سنج فازي داپلر پرداختند. ونگ و همكارانش در سال 2006 روابطي تحليلي براي تعداد دور مؤثر ذره در گرداب هاي داخل سيكلون ارائه كردند و به بررسي عوامل مؤثر بر افت فشار سيكلون پرداختند. در واقع آنها تأكيد داشتند كه با افزايش قطر و سرعت پاشش ذرات، افت فشار افزايش می يابد.

فیلترهیدروسیکلون - آب سازه

نگهداری و شستشو

هیدروسیکلون دارای سیستم ساده ای است و چون قطعات الکتریکی و اضافی در ساخت آن ها به کار برده نمی شود نگهداری از آن ها کاری راحت می باشد. از آن جایی که نیازی به عملیات بکواش یا شستشو ندارند، برای نگهداری از آن ها فقط لازم هست هر چند وقت یک بار بسته به مقدار ذرات موجود در داخل آب، مخزن شن گیر که در پایین دستگاه قرار دارد را باز و شن ها و ماسه های آن را تخلیه نمود. سپس کل مخزن را نیز با آب با فشار شست برای انجام این عملیات می توان از شیرآلات دستی یا اتوماتیک استفاده کرد.

شستشوی دستگاه هیدروسیکلون چگونه است؟

هیدروسیکلون نیازی به عملیات بکواش ندارد. ولی برای بهبود شرایط نگهداری هیدروسیکلونهتر است ب هر چند وقت یکبار (بستگی به میزان ذرات داخل آب دارد)، مخزن شن گیر تعبیه شده در انتهای هیدروسیکلون را باز کرده و ضمن تخلیه آن کل مخزن هیدروسیکلون را نیز با آب ورودی بشوریم. این عملیات می تواند به کمک شیرآلات دستی و اتوماتیک انجام گردد.

قیمت فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های حذف مواد معلق جامد آب مقرون به صرفه تر می باشد. برای محیط‎ های مختلف با تنوع بالا از انواع فیلتر هیدروسیکلون (Hydrocyclone) مواجه می باشید. به همین دلیل قیمت هیدروسیکلون کشاورزی و معدنی با هم متفاوت است. از مهمترین موارد در تعیین قیمت هیدروسیکلون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت مخزن و دستگاه
 • خدمات پس از فروش
 • جنس بدنه مخزن استوانه‎ای و مخروطی
 • کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت هیدروسیکلون

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09196576008

سوالات متداول فیلتر هیدروسکلون

نام دیگر فیلتر هیدروسیکلون شن گیر آب است که به دلیل وظیفه ای که انجام می دهد، به این نام معروف است.

فیلتر هیدروسیکلون یک سیستم پیش تصفیه آب است که مواد جامد معلق بزرگتر از 5 میکرون مانند شن، ماسه، سنگدانه و غیره را حذف می کند.

شن و ماسه موجود در آب یکی از عوامل خرابی پمپ ها و گرفتگی لوله ها در سیستم آبیاری کشاورزی و لوله کشی است. استفاده از هیدروسیکلون باعث افزایش طول عمر تجهیزات آبرسانی می شود.

فیلتر هیدروسیکلون توانایی تصفیه آب از 5 متر مکعب تا 500 متر مکعب را دارد. برای ظرفیت های بیشتر از چند فیلتر به شکل موازی استفاده می شود.

امتیاز 5/5 از 5 رای

محصولات مرتبط

یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده توسط ذرات کربن اکتیو (فعال)...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس می­ باشد که قادر است تا ظرفیت 400 گالن...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
سیستم های دیونایزر، آب خالص را جهت استفاده در صنایع آزمایشگاهی، شیمیایی و دندانپزشکی، با استفاده از دیونیزه کردن آب تولید می کنند. از جمله...
فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال دستگاهی بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب بدون نیاز به مواد شیمیایی در زمان کوتاه است....
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برد. این امر روند...
فیلتر شنی یا صافی شنی از پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب می باشد و به عنوان سیستم فیلتراسیون و برای رفع کدورت آب استفاده می شود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=2685

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  تو آب خروجی از پمپ من شن و ماسه زیادی هست. استفاده از این فیلتر مناسبه؟ و چه ظرفیتی نیازه؟

  1. سلام جناب اقای علی رضایی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09196576008 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *