جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فیلتر هیدروسیکلون

قیمت و خرید فیلتر هیدروسیکلون

اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون، بر مبنای نیروی گریز از مرکز و جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از آب جدا می شوند و به همین دلیل به آنها شن گیر آب نیز گفته می شود. یکی از مهم ترین کاربردهای این دستگاه هیدروسکلون، در صنایع کشاورزی و گلخانه ای است. استفاده از فیلتر هیدروسیکلون آب سازه، سبب می شود که عمر مفید پمپ ها و لوله کشی و پایپینگ در سیستم آبرسانی، پمپاژ و کشاورزی افزایش یابد. در این صفحه به توضیح فیلتر هیدروسیکلون، ویژگی ها، کاربرد ها و مزایای آن پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این محصول بدانید.

 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فیلتر هیدروسیکلون چیست؟

فیلتر هیدروسیکلون، که به عنوان جداکننده شن نیز شناخته می شوند، عمدتاً برای حذف ذرات مانند ماسه و سایر مواد جامد معلق از آب استفاده می شوند. فیلترهای هیدروسیکلون برای موقعیت هایی که توده ای از ماسه در آب وجود دارد ایده آل هستند. وجود مواد معلق از قبیل ذرات شن و ماسه در آب علاوه بر نارضایتی کاربران و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی و آبرسانی می‌گردد.

اساس کار دستگاه هیدروسیکلون، بر مبنای نیروی گریز از مرکز است. نیروی گریز از مرکزی که ایجاد می شود، قادر به جدا کردن ذرات معلق ذرات به اندازه 5 تا 10 میکرون است. هرچه قطر هیدروسیکلون کوچکتر باشد، نیرو بیشتر و کارایی جداسازی ذرات کوچک بیشتر است. قطر كوچك، ظرفيت سيال پاييني دارد و در بيشتر موارد، چنين هیدروسيكلون هايي بايد چند برابر شوند و به طور موازي متصل شوند تا مورد استفاده صنعتي قرار گيرند.

یکی از نکات مهم در نحوه عملکرد فیلتر هیدروسیکلون، مدت زمان ماندگاری آب در مخزن و دستگاه ماسه گیر می باشد. این زمان به این منظور است تا فرصت کافی برای جدایی ذرات جامد از قطرات آب وجود داشته باشد. که معمولا حدود 2 تا 5 دقیقه در نظر گرفته میشود. یکی از راه های در نظر گرفته شده برای ماندگاری قطرات آب در مدت زمان مناسب داخل دستگاه هیدروسیکلون، کوچک کردن سایز شیر تخلیه به اندازه یک واحد از شیر ورودی می باشد.

طراحی فیلتر هیدروسیکلون

نحوه کارکرد و عملکرد فیلتر هیدروسیکلون

هیدروسیکلون از فشار مایع ورودی برای ایجاد نیروی سانتریفیوژ و الگوی جریان استفاده می کند، که باعث می شود ذرات معلق از مایع جدا شوند. با تزریق مماسی مایع به درون محفظه استوانه ای گرداب ایجاد می شود. این محفظه دارای یک خروجی مخروطی شکل است که باعث می شود مایع موجود در گرداب از این خروجی خارج نشود.

زمانیکه آب به داخل دستگاه هیدروسیکلون، پمپ می‌شود، از قسمت جانبی وارد شده و به دلیل اختلاف چگالی موجود بین ذرات و آب، آب تمیز از قسمت بالا و ذرات و دانه‌ها از قسمت زیرین خارج می‌گردند. مایع در مسیری معکوس به سمت بالا حرکت می کند تا از خروجی بالایی خارج شود. به دلیل ایجاد فشار کمتر در محور چرخش، هوا در وسط جریان تشکیل می شود. در نتیجه مواد معلق در پایین مخزن افتاده و جمع می شوند. آب نیز به سمت بالا تخلیه می شود.

در ادامه ویدئویی برای درک بیشتر از عملکرد فیلتر هیدروسیکلون، قرار داده شده است.

 

هدف از استفاده فیلتر هیدروسیکلون چیست؟

مهمترین دلیل استفاده از هیدروسیکلون محافظت از الکترو پمپ ها در برابر پدیده خوردگی است. شن و ماسه ریز، سنگ ریزه و ماسه بادی باعث سایش پره های پمپ ها می گردد، که منجر به ایجاد خسارات مالی می شود. هزینه استفاده از فیلتر هیدروسیکلون بسیار ارزان تر از تعمیرات دوره ای پمپ ها و تعویض آنها می گردد. پس در مواردی که آب ورودی به ایستگاه پمپاژ یا سیستم تصفیه حاوی ذرات ریزی باشد بایستی از هیدروسیکلون استفاده شود.

فیلتر هیدروسیکلون فلزی

فیلتر هیدروسیکلون فلزی از جنس استیل ضد زنگ دوام بالایی دارند و رایج ترین نوع می باشند که در ظرفیت های متفاوت ساخته می شوند. این فیلتر ها هم به شکل استوانه ای و هم به شکل مخروطی ساخته می شوند. ظرفیت ورودی آب، شکل دستگاه را تعیین می کند. فیلتر هیدروسیکلون فلزی می توانند تا 80 درصد مواد بزرگتر از 100 میکرون را حذف کنند.

معمولا میتوان چندین فیلتر هیدرو سیکلون را به صورت موازی برای ظرفیت های بالا و جلوگیری از زیاد شدن قطر هیدروسیکلون در کنار یکدیگر قرار داد. معمولا از لایه های رنگ اپوکسی و پلی یورتان جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بر روی سطح فلز استفاده می شود.

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلاس frp

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلاس (FRP)

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلاس مشکلات مربوط به اکسیداسیون که در نوع فلزی ممکن است رخ دهد، را ندارند. و برای تصفیه آب دریا یکی از روش های پرکاربرد پیش تصفیه می باشند. در مناطق با رطوبت بالا یا هنگام استفاده از آبهای شور که نباید در مخازن هیچ گونه خوردگی ایجاد شود. همچنین در این مناطق باید تا حد امکان از تاسیساتی با وزن کمتر استفاده نمود. در این صورت می توان از هیدروسیکلون های FRP بهره برد. معمولا فیلترهای سیکلون با جنس فایبرگلاس در سیکلون هایی با ظرفیت کم کاربرد دارد.

فیلتر هیدروسیکلون فایبرگلس (FRP)

عوامل موثر در انتخاب هیدروسیکلون

برای اینکه جداسازی بعد از عمل خردایش به بهترین نحو انجام شود، باید انتخاب هیدروسیکلون با دقت انجام شود. انتخاب غلط دستگاه، موجب خارج شدن ذرات درشت یا گرفتگی فیلترهای دستگاه خواهد شد. برای این انتخاب باید به فاکتورهای متعددی توجه شود. این فاکتورها عبارت است از:

 • قطر ورودی سرریز
 • قطر ته‌ریز
 • ارتفاع قسمت پایینی خروجی سرریز تا خروجی ته ریز (طول لوله استوانه)
 • قطر ورودی هیدروسیکلون
 • قطر قسمت استوانه‌ای سیلیکون
 • طول هیدروسیکلون طول خروجی سرریز

کاربرد فیلتر هیدروسیکلون

هیدروسیکلون، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه گیری ابزار ساده و موثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد. از دستگاه هیدروسیکلون به منظور جداسازی و حذف ذرات ماسه از جریان ورودی به شبکه‌های توزیع و سیستم های آب و فاضلاب استفاده می‌شود. وجود مواد دانه‌ای از قبیل ذرات ماسه ای در آب علاوه بر نارضایتی مصرف کنندگان و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی می‌گردد. عمدتا دستگاه هیدروسیکلون از جنس فولاد کربن استیل تولید می شود.

فیلتر هیدروسیکلون در سراسر جهان در فرآوری مواد معدنی برای جدا سازی و کاربرد های آب گیری استفاده می شوند. هدف اصلی آن ها جداسازی آب از ذرات با اندازه های مختلف است. همچنین در تصفیه لجن یا جایی که جامدات باید تا حد امکان آبگیری شوند نیز موثر هستند. هیدروسیکلون در صنایع دیگری مانند تولید و فرآوری مواد غذایی و مدیریت فاضلاب نیز استفاده می شود. از دیگر کاربرد فیلتر هیدروسیکلون  آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جداسازی ماسه و ذرات ساینده از آب چاه و رودخانه ها
 • حذف شن و ماسه آب های زیر زمینی
 • حذف ذرات جامد معلق از آب خروجی صنایع
 • سبک سازی بار فیلتر شنی با استفاده از هیدروسیکلون
 • به عنوان پیش تصفیه واحدهای اسمز معکوس
 • تصفیه آب چاه کشاورزی
 • کارخانجات شن و ماسه
 • کارخانجات کاشی و سرامیک
 • کارخانجات تولید نشاسته و آرد

 

ویژگی های فیلتر هیدروسیکلون

مزایای استفاده از هیدروسیکلون

هیدروسیکلون تنها یکی از دانه گیرهای موجود در صنعت آب و فاضلاب است که به علت مزایای بی شماری که دارد به عنوان رایج ترین دانه گیر استفاده گسترده ای دارد. از مزایای ماسه گیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول عمر بالا
 • راندمان بالای 95 درصد
 • قابلیت حذف ذرات با اندازه بالا تر از 50 میکرون
 • این فیلتر نیاز به نیروی برق ندارد و به همین دلیل هزینه بهره برداری ان کم است.
 • بهره برداری از دستگاه آسان است و نیاز به نیروی متخصص ندارد.
 • قابلیت ساخت و طراحی فیلتر هیدروسیکلون در ابعاد و اندازه های مختلف
 • اندازه کوچکتر نسبت به دیگر فیلترها با ظرفیت های آبدهی مشابه
 • عدم وجود عناصر متحرک و سازگار ساده
 • میزان بالای آلودگی زدایی
 • حذف زیاد مواد جامد با درجه بالایی
 • حذف ناخالصی های مکانیکی تا حداکثر 90٪ و با استفاده همزمان از هیدروسیکلون و صافی تا 100٪
 • انتخاب ظرفیت مورد نیاز برای شرایط خاص به دلیل طیف گسترده ای از تجهیزات
 • از نظر مصرف انرژی کاملا مقرون به صرفه
 • افت فشار ناچیز

 

فیلترهیدروسیکلون - آب سازه

طراحی فیلتر هیدروسیکلون

آب سازه، به عنوان یکی از تولید کننده های تخصصی در زمینه تولید فیلتر هیدروسیکلون می باشد. ین محصول به شکل سفارشی طراحی و در کارگاه آب سازه ساخته می باشد. فیلتر هیدروسیکلون یکی از تجهیزات تصفیه آب این شرکت است و  دارای ضمانت سه ساله می باشد. همچنین در کلیه مراحل طراحی و ساخت آن بالاترین تست ها در سطح استاندارد انجام شده است. محصول نهایی هیدروسیکلون، با بالاترین کیفیت به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

فیلتر هیدروسیکلون طراحی ساده ای دارد که از فشار ایجاد شده توسط یک پمپ گریز از مرکز برای تولید نیروی گریز از مرکز و الگوهای جریان در هیدروسیکلون استفاده می کند. هیچ قسمت متحرکی ندارد، اما شامل بخش ورودی، گرداب یاب، بخش استوانه ای، بخش مخروطی و لوله سرریز است.

فیلتر هیدروسیکلون - آب سازه

طراحی اولیه هیدروسیکلون بدون توجه به صنعت یکسان است، بسته به نیاز های کاربرد، تفاوت هایی در اندازه و پیکربندی سیکلون وجود دارد. از موارد اثر گذار در طراحی فیلتر هیدروسیکلون سانترفیوژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دبی ورودی:

دبی ورودی یکی از پارامترهای مهم در طراحی سیکلون ها می باشد، سیکلون های آب سازه معمولا از 5 تا 360 مترمکعب در ساعت طراحی می شوند. برای ظرفیت های بیشتر میتوان سیکلون ها را بر روی اسکید و یا فونداسیون بتنی به صورت موازی قرار داد.

 • میزان املاح معاق جامد:

مقدار املاح معلق ورودی در طراحی سیکلون ها تاثیر گذار می باشد به طوری که با افزایش املاح قطر و ارتفاع سیکلون ها افزایش می یابد.

 • محیط مورد استفاده:

در تعیین جنس و ضخامت ورق سیکلون دارای اهمیت می باشد. معمولا در محیط های خورنده از استیل ضد زنگ و یا فایبرگلس بجای کربن استیل استفاده می شود. اگر به دنبال هدیروسیکلون با قیمت کمتر و کاربرد بیشتر هستید، یک دستگاه از جنس فلز تهیه کنید.

بخش های اصلی فیلتر هیدروسیکون

هیدرسیکلون‌ از یک قسمت استوانه ای و یک قسمت مخروطی تشکیل شده که آب ابتدا وارد قسمت استوانه ای شده و با فشاری که از پمپ گرفته بود به چرخش در میاید. در ادامه دانه ها وارد قسمت مخروطی شده و به قسمت پایینی هدایت می‌گردند. این فیلتر پکیجی شامل پمپ، فیلتر شنی (سیلیس)، دیسکی یا توری و سیستم بک واش،می باشد.

 • مخزن استوانه ای در بالا
 • مخروط در پایین
 • دو شیر به عنوان ورودی و خروجی آب بر روی مخزن استوانه
 • یک شیر در انتهای مخروط برای تخلیه ذرات جامد ته نشین شده

بخش های اصلی فیلتر هیدروسیکون

قیمت فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های حذف مواد معلق جامد آب مقرون به صرفه تر می باشد. برای محیط‎ های مختلف با تنوع بالا از انواع فیلتر هیدروسیکلون (Hydrocyclone) مواجه می باشید. به همین دلیل قیمت هیدروسیکلون کشاورزی و معدنی با هم متفاوت است. از مهمترین موارد در تعیین قیمت هیدروسیکلون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت مخزن و دستگاه
 • خدمات پس از فروش
 • جنس بدنه مخزن استوانه‎ای و مخروطی
 • کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت هیدروسیکلون

جهت دریافت قیمت و خرید، با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09196576008

سوالات متداول فیلتر هیدروسکلون

نام دیگر فیلتر هیدروسیکلون شن گیر آب است که به دلیل وظیفه ای که انجام می دهد، به این نام معروف است.

فیلتر هیدروسیکلون یک سیستم پیش تصفیه آب است که مواد جامد معلق بزرگتر از 5 میکرون مانند شن، ماسه، سنگدانه و غیره را حذف می کند.

شن و ماسه موجود در آب یکی از عوامل خرابی پمپ ها و گرفتگی لوله ها در سیستم آبیاری کشاورزی و لوله کشی است. استفاده از هیدروسیکلون باعث افزایش طول عمر تجهیزات آبرسانی می شود.

فیلتر هیدروسیکلون توانایی تصفیه آب از 5 متر مکعب تا 500 متر مکعب را دارد. برای ظرفیت های بیشتر از چند فیلتر به شکل موازی استفاده می شود.

امتیاز 5/5 از 7 رای

محصولات مرتبط

از کربن فعال یا کربن اکتیو، به منظور حذف رنگ و بوی آب استفاده می شود. از این ماده شیمیایی در فیلتر کربنی که یکی...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2)، ترکیبی شیمیایی و به رنگ سفید است، که از واکنش سیلیکون و اکسیژن به دست می آید. سیلیس محلول...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس می­ باشد که قادر است تا ظرفیت 400 گالن...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
سیستم های دیونایزر، آب خالص را جهت استفاده در صنایع آزمایشگاهی، شیمیایی و دندانپزشکی، با استفاده از دیونیزه کردن آب تولید می کنند. از جمله...
فیلتر کربنی، دستگاهی بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب بدون نیاز به مواد شیمیایی در زمان کوتاه است. فیلتر کربن اکتیو علاوه...
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برد. این امر روند...
از فیلتر شنی به عنوان سیستم فیلتراسیون و برای رفع کدورت آب استفاده می شود. طراحی فیلتر شنی، بر مبنای جداسازی مواد معلق موجود در...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=2685

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  تو آب خروجی از پمپ من شن و ماسه زیادی هست. استفاده از این فیلتر مناسبه؟ و چه ظرفیتی نیازه؟

  1. سلام جناب اقای علی رضایی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09196576008 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *