فیلتر کربنی

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال دستگاهی بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب بدون نیاز به مواد شیمیایی در زمان کوتاه است. فیلتر کربن اکتیو علاوه بر استفاده در صنعت آب و فاضلاب، در سایر صنایع شیمیایی نظیر مس، آهن، صنایع غذایی و غیره نیز قابل استفاده است. شرکت آب سازه با استفاده از تجارب مهندسین مکانیک، تاسیسات و برق در زمینه طراحی، تولید و ساخت انواع فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی با قیمت مناسب پیشرو بوده است. با استفاده از توان فنی و اجرایی تکنسین های نصب و راه اندازی، گروه آب سازه دارای سابقه ساخت انواع فیلترهای کربنی تصفیه آب فلزی و فایبرگلاس در اقصی نقاط داخل و خارج کشور است.

 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فیلتر کربنی (carbon filter) چیست؟

از فیلتر کربنی جهت حذف طعم نامطبوع، بو و رنگ آب استفاده می‌شود. با توجه به خاصیت جذب بالا کربن فعال باعث حذف عوامل فوق از آب می‌گردد. اساس کار این فیلترها بر پایه جذب مواد آلی موجود در آب توسط کربن های فعال بنا شده است.

فیلتر کربنی تصفیه آب از یک مخزن از جنس فایبرگلاس یا فلزی ساخته شده است که در آن با استفاده از کربن اکتیو یا کربن فعال فرایند جداسازی مواد جامد و در نهایت تصفیه آب انجام می شود. آب از شیر ورودی وارد مخزن شده و با عبور از لایه های کربنی مواد آلی را از دست داده و در نهایت با عبور از سیلیس مواد جامد معلق نیز حذف شده و آب زلال و بدون بو و طعم و رنگ از شیر خروجی به بیرون از مخزن منتقل می شود.

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست؟

کربن اکتیو یا کربن فعال، از ذغال سنگ نارس، کک نفتی، ذغال سنگ یا خاک اره ساخته شده است. می توان با قرار گرفتن در معرض گازهای اکسیدکننده مانند بخار یا دی اکسید، کربن بیشتر پردازش شود تا شبکه ای ظریف تر از منافذ در ساختار آن ایجاد شود.

هنگامی که ذغال در دمای بسیار زیادی تحت فشار قرار می‌گیرد، کربن اکتیو به وجود می‌آید. این موجب افزایش مساحت سطحی و تماس سطح می شود.  چراکه در دمای بالا، ساختار داخلی کربن تغییر می‌کند. به صورتی که اندازه منافذ آن کاهش می‌یابد و سطح آن افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این تغییرات، کربن فعال به وجود می‌آید که منافذ بیشتری نسبت به ذغال معمولی دارد.

کربن اکتیو پس از تولید با مواد افزودنی دیگری مانند نمک های کلرید ترکیب می شود تا ساختاری متخلل ایجاد شود. مواد اضافی آن با یک محلول اسیدی رقیق شسته می شود تا کربن خالص باقی بماند.

کربن جاکوبی JACOBI اصل

ویژگی های فیلتر کربنی تولید شده در شرکت آب سازه

کربن اکتیو یا کربن فعال، مواد پودری یا بلاکی سیاه‌ رنگ هستند که به دلیل دارا بودن حفره های فراوان بر روی سطح، نسبت سطح به حجم بالایی دارد. بنابراین می تواند مانند اسفنج مواد شیمیایی را جذب کند و به همین جهت به عنوان فیلتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کربن فعال برند JACOBI اصل ساخت کشور سوئد
 • تحمل فشار تست ۱۰بار و فشار کاری ۴ بار
 • نصب , راه اندازی , راهبردی , آسان دستگاه فیلتر کربنی
 • جذب بالای مواد الی آب توسط دستگاه فیلتر کربنی
 • استفاده از پلی یورتان مرغوب در ساخت بدنه مخزن
 • بکارگیری شیرهای اتوماتیک برند RUNXIN اصل
 • استفاده از مخازن فایبرگلاس تایوانی و آمریکایی در تولید فیلتر کربنی
 • بک واش و شستشو ساده دستگاه فیلتر کربن اکتیو

 

کاربرد فیلتر کربنی - آب سازه

 

مشخصات فنی انواع فیلتر کربنی

فیلتر کربنی شامل یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی می باشد. بدنه فیلتر کربن اکتیو در اغلب مواقع از جنس استنلس استیل، کربن استیل با پوشش رنگ اپوکسی و یا فایبرگلاس FRP  ساخته میشود.

نکته مهمی که در ساخت فیلتر کربنی وجود دارد این است که در این فیلترها علاوه بر کربن اکتیو از سیلیس نیز استفاده میشود که نقش بسیار مهمی در جذب مواد جامد معلق در آب دارند. به طوریکه ابتدا یک لایه از سیلیس قرار گرفته شده و روی آن با کربن پوشانده میشود.

برای محاسبه ظرفیت فیلتر کربنی تصفیه آب، ابعاد مخزن و سایز اتصالات می توانید از جداول زیر کمک بگیرید:

مشخصات فنی مخازن FRP فیلتر کربنی

 

مشخصات فنی مخازن فلزی فیلتر کربنی

 

انواع فیلتر کربن اکتیو

فیلتر کربن اکتیو از نظر جنس بدنه به دو گروه فلزی و فایبرگلاس تقسیم بندی میشود. این فیلترها هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند از قبیل:

فیلتر کربنی فایبرگلاس (FRP)

در سالهای اخیر فیلترهای کربنی فایبرگلاس یا FRP، در صنعت آب و فاضلاب بسیار رایج گردیده است. این فیلترهای در مناطق با رطوبت بالا و در برخورد با آب های شور بسیار پرکاربرد هستند.

مزیت اصلی فیلتر کربن فعال فایبرگلاس (FRP) نسبت به فیلترهای کربن استیل و استلنس استیل در وزن کم آنها، قیمت مناسب و عدم زنگ زدن یا خوردگی بدنه آنها می باشد.  از معایب فیلترهای FRP می توان به احتمال شکست بدنه در هنگام حمل و نصب، بر اثر برخورد اجسام نوک تیز یا سنگین اشاره نمود. مشکل اصلی دیگر این فیلترها محدودیت در مقدار دبی آب عبوری می باشد. معمولا از این فیلترها در ظرفیت های کمتر از 25-30 متر مکعب در ساعت استفاده میشود. در دبی های بالاتر می بایست از متریال کربن استیل و غیره استفاده گردد.

فیلتر کربنی فایبرگلاس (FRP)

فیلتر کربنی فلزی

فیلترهای کربنی فلزی همانطورکه از نام آن ها پیداست ازبدنه‌ ی فلزی ساخته شده که درون آن از کربن فعال پر می شود. معمولا تمام فیلتر های کربنی با ظرفیت های بالاتر از 30-20 مترمکعب در ساعت از بدنه کربن استیل (ST-37) با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل (SS-304 و SS-316) تولید می شود. جهت حل مشکل پوسیدگی و زنگ زدگی بدنه این نوع فیلترها گروه صنعتی آب سازه از سه لایه پوشش رنگ اپوکسی زینگ ریچ و پلی یورتان مرغوب در ساخت مخازن فلزی استفاده می کند.

 کاربرد فیلتر کربنی - آب سازه

کاربردهای فیلتر کربنی

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع غذایی و لبنی
 • صنایع رنگرزی و شیمیایی
 • استخرهای شنا تفریحی و اکواریوم های بزرگ
 • تصفیه آب خانگی و صنعتی و . . .

کاربرد فیلتر کربن اکتیو در تصفیه آب و فاضلاب

در تصفیه آب استفاده از فیلترهای کربنی باعث از بین رفتن کدورت و طعم و مزه آب می شود. همچنین فیلترهای کربنی به عنوان پیش تصفیه در سیستم تصفیه آب صنعتی باعث از بین بردن مواد آلی، میکروارگانیسم ها می شود. استفاده از فیلتر کربنی باعث حذف کلر آزاد در آب و جلوگیری از آسیب رساندن به ممبران دستگاه تصفیه آب می شود. همچنین در تصفیه فاضلاب ها استفاده از فیلترهای کربنی باعث حذف کدورت فاضلاب و بهبود کیفیت آن می شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد کربن اکتیو در تصفیه آب و فاضلاب

صنایع غذایی

استفاده از فیلتر کربنی تاثیر بسیار زیادی بر بهبود طعم و مزه داشته و بوی بد مواد غذایی را از بین میبرد. همچنین کربن اکتیو هیچ ماده جانبی را در روند تولید مواد غذایی ایجاد نمی کند. همچنین به دلیل قدرت جذب بالا و پیوند قطبی با مواد مایع و گاز، طیف گسترده ای از مواد غذایی را در برمیگیرد.

فیلتر کربنی تصفیه آب استخر

فیلتر کربن اکتیو یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات تصفیه آب استخر می باشد. با توجه به اینکه کربن اکتیو قدرت جذب بالایی دارند در نتیجه نیاز به استفاده زیاد از مواد شیمیایی و گند زدا برای تمیز کردن آب استخر نیست. با این انتخاب نه تنها هزینه ها کاهش پیدا می کند، بلکه مواد شیمیایی مضر و کلر کمتری در آن وجود خواهد داشت و سلامتی پوست و بدن تامین میشود.

استفاده از فیلتر کربنی برای تصفیه آب استخر - آب سازه

 

 

احیای فیلتر کربن فعال چگونه انجام می شود؟

عبور ذرات معلق و جذب مواد آلی توسط فیلتر کربن فعال به مرور باعث می شود تا نوعی لایه ژله ای بر روی آن ایجاد شود که به شدت عملکرد فیلتر را کاهش می دهد. به همین خاطر لازم است فیلتر با روش های مختلف از قبیل شستشوی معکوس با بک واش تمیز و احیا شود. زمان بک واش فیلتر کربنی به مشخصات آب ورودی مانند کدورت و املاح معلق و مواد آلی موجود در آب وابسته می باشد. همچنین نحوه بهره برداری از دستگاه و فشار ورودی در تغییر زمان بک واش دستگاه موثر می باشد.

بیشتر بخوانید: احیای کربن فعال چگونه انجام می شود؟

دلایل احیای کربن فعال - آب سازه

طراحی و تولید فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی

در طراحی فیلتر کربن اکتیو شرکت آب سازه استانداردهای روز دنیا در نظر گرفته شده و بر همین اساس بهترین متریال برای مخزن و بدنه انتخاب میشود. علاوه براین، بر اساس دبی آب ورودی قطر، ارتفاع مخزن، سایز لوله کشی و ضخامت ورقه های به کار رفته در بدنه و اجزای داخلی انتخاب می شوند. مراحل طراحی این تجهیزات به صورت اختصاصی انجام شده و برخی از فیلترها پیش ساخته و آماده نصب هستند.

قیمت فیلتر کربنی تصفیه آب

به طور کلی چند فاکتور مهم در تعیین قیمت این دستگاه وجود دارد که خریدار می بایست به آن توجه فرماید:

 • جنس بدنه فیلتر که میتواند فایبرگلاس، کربن استیل با پوشش اپوکسی و یا استنلس استیل باشد.
 • سایز فیلتر کربنی متناسب با دبی آب مصرفی
 • برند تولید کننده تجهیزات دستگاه مانند کربن اکتیو، مخزن، شیرها و انصالات
 • خلوص کربن اکتیو مصرفی با توجه به نوع و مورد استفاده از فیلتر کربن
 • نوع کربن استفاده شده
 • ابعاد کربن استفاده شده
 • دارا بودن قابلیت احیا
 • اتوماتیک و یا دستی بودن سیستم لوله کشی

جهت استعلام قیمت فیلتر کربن اکتیو تصفیه آب و استخر می توانید با کارشناسان فروش آب سازه تماس بگیرید.

خرید فیلتر کربن فعال

هر یک از انواع فیلتر کربن اکتیو دارای مشخصات فنی متفاوتی بوده و برای دریافت بهترین نتجیه لازم است بر اساس دبی آب ورودی و کیفیت خروجی مورد نظر آنها را انتخاب کنید. کارشناسان آب سازه برای تجربه بهترین خرید فیلتر کربن فعال فلزی و فایبرگلاس امکان مشاوره رایگان را فراهم کرده اند.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

سوالات متداول فیلتر کربنی

روش های مختلفی برای احیای کربن فعال وجود دارد، اما همه آنها روش های زمان بر هستند و هزینه های زیادی را در بر می گیرد. ما تعویض کربن را پیشنهاد می دهیم. زیرا سریع تر و به صرفه تر از احیای کربن می باشد.

در بازار برندهای زیادی از کربن فعال موجود می باشد. اما بهترین و معتبرترین برند شناخته شده در صنعت آب و فاضلاب، کربن فعال برند ژاکوبی ساخت کشور سوئد می باشد. این نوع کربن عملکرد بسیار خوبی در جذب و حذف مواد دارد و بر روی راندمان تصفیه آب تاثیر چشم گیری دارد.

فیلتر کربنی که عموما در تصفیۀ آب استفاده می شود، برای حذف مواد آلی فرار ، حشره کش ­ها ، علف کش ­ها ، کلر و محصولات جانبی کلر مناسب بوده و همچنین طعم و بو آب را نیز بهبود می بخشد.

انواع کاربرد فیلتر کربنی در صنایع

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع غذایی و لبنی
 • صنایع رنگرزی و شیمیایی
 • استخرهای شنا تفریحی و اکواریوم ها
 • تصفیه آب خانگی و صنعتی

با توجه به کل جامد معلق موجود در آب یا همان TSS و همچنین کدورت آب، زمان تعویض کربن متغیر می باشد. اما عموما بین 2 تا 3 سال پس از استفاده از فیلتر کربنی باید اقدام به تعویض کربن فیلتر کربنی کرد.  

امتیاز 5/5 از 5 رای

محصولات مرتبط

یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده توسط ذرات کربن اکتیو (فعال)...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی شرکت آب سازه یکی از انواع سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس می­باشد که قادر است تا ظرفیت...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
سیستم های دیونایزر، آب خالص را جهت استفاده در صنایع آزمایشگاهی، شیمیایی و دندانپزشکی، با استفاده از دیونیزه کردن آب تولید می کنند. از جمله...
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برد. این امر روند...
فیلتر شنی یا صافی شنی از پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب می باشد و به عنوان سیستم فیلتراسیون و برای رفع کدورت آب استفاده می شود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1440

نظرات شما

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  بنده آب با ظرفیت 15 متر مکعب دارم، به رنگ زرد کم رنگ و حاوی کمی بو . برای تصفیه این آب می شه از فیلتر کربنی استفاده کرد؟

  1. سلام مهندس اشرفی عزیز
   یکی از کاربردهای اصلی فیلتر کربنی، حذف رنگ و بو از آب می باشد.
   با توجه به میزان آبی شما دارید این مخازن فیلتر کربنی برای شما توصیه می شود:
   فیلتر کربنی فایبرگلاس 1054 (قطر 25 و ارتفاع 139 سانتی متر) با اتصالات 3/4 اینچ
   فیلتر کربنی فلزی با ابعاد مخزن قطر 50 و ارتفاع 50 سانتی متر با اتصالات 1 اینچ

   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول نیز می توانید مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09196576008 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

 2. سلام برای آبی که کمی طعم تلخی داره آیا این نوع فیلتر مناسبه؟

  1. سلام و عرض ادب
   یکی از کاربردهای مهم فیلتر کربنی، حذف بو، رنگ و تلخی آب هست.
   همچنین برای از بین بردن تلخی آبب می توان از فیلتر شنی و دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *