فیلتر کربنی

فیلتر کربنی

با استفاده از فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال می توان آلاینده های موجود در آب را به راحتی حذف کرد. فیلترهای کربنی علاوه بر استفاده در صنعت آب و فاضلاب، در سایر صنایع شیمیایی نظیر مس، آهن، صنایع غذایی و غیره نیز قابل استفاده می شود.

مشخصات فیلتر کربنی در ادامه قرار داده شده است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09129512165 و 09196576008

شرکت آب سازه با استفاده از تجارب مهندسین مکانیک، تاسیسات و برق در زمینه طراحی و تولید انواع فیلتر کربنی پیشرو بوده است. با استفاده از توان فنی و اجرایی تکنسین های نصب و راه اندازی خود، دارای سابقه اجرای انواع فیلترهای کربنی در اقصی نقاط داخل و خارج کشور می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فیلتر کربنی (carbon filter) چیست؟

از فیلتر کربنی جهت حذف طعم نامطبوع، بو و رنگ آب استفاده می‌شود. به دلیل خاصیت جذب بالا کربن فعال باعث حذف عوامل فوق از آب می‌گردد. اساس کار آن بر پایه جذب مواد آلی موجود در آب توسط کربن های فعال بنا شده است.

فیلتر کربنی از یک مخزن از جنس فایبرگلاس یا فلزی ساخته شده است که در آن با استفاده از کربن اکتیو یا کربن فعال فرایند جداسازی مواد جامد و در نهایت تصفیه آب انجام می شود. آب از شیر ورودی وارد مخزن شده و با عبور از لایه های کربنی مواد آلی را از دست داده و در نهایت با عبور از سیلیس مواد جامد معلق نیز حذف شده و آب زلال و بدون بو و طعم و رنگ از شیر خروجی به بیرون از مخزن منتقل می شود.

ویژگی های فیلتر کربنی تولید شده در شرکت آب سازه

کربن اکتیو یا کربن فعال، یک پودر سیاه‌ رنگ است که به دلیل دارا بودن حفره های فراوان بر روی سطح، نسبت سطح به حجم بالایی دارد. بنابراین می تواند مانند اسفنج مواد شیمیایی را جذب کند و به همین جهت به عنوان فیلتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کربن فعال برند JACOBI اصل ساخت کشور سوئد
 • تحمل فشار تست ۱۰بار و فشار کاری ۴ بار
 • نصب , راه اندازی , راهبردی , آسان دستگاه فیلتر کربنی
 • جذب بالای مواد الی آب توسط دستگاه فیلتر کربنی
 • استفاده از پلی یورتان مرغوب در ساخت بدنه مخزن
 • بکارگیری شیرهای اتوماتیک برند RUNXIN اصل
 • استفاده از مخازن فایبرگلاس تایوانی و آمریکایی در تولید فیلتر کربنی
 • بک واش و شستشو ساده دستگاه فیلتر کرینی

 

کاربرد فیلتر کربنی - آب سازه

 

ساختار فیلتر کربنی (مشخصات فنی)

فیلتر کربنی شامل یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی می باشد. بدنه فیلتر کربن اکتیو در اغلب مواقع از جنس استنلس استیل، کربن استیل با پوشش رنگ اپوکسی و یا فایبرگلاس FRP  ساخته میشود.

نکته مهمی که در ساخت فیلتر کربنی وجود دارد این است که در این فیلترها علاوه بر کربن اکتیو از سیلیس نیز استفاده میشود که نقش بسیار مهمی در جذب مواد جامد معلق در آب دارند. به طوریکه ابتدا یک لایه از سیلیس قرار گرفته شده و روی آن با کربن پوشانده میشود.

برای محاسبه ظرفیت فیلتر کربنی، ابعاد مخزن و سایز اتصالات می توانید از جداول زیر کمک بگیرید:

مشخصات فنی مخازن FRP فیلتر کربنی

 

مشخصات فنی مخازن فلزی فیلتر کربنی

 

فیلتر کربنی فایبرگلاس (FRP)

در سالهای اخیر فیلترهای کربنی فایبرگلاس یا FRP، در صنعت آب و فاضلاب بسیار رایج گردیده است. این فیلترهای در مناطق با رطوبت بالا و در برخورد با آب های شور بسیار پرکاربرد هستند.

مزیت اصلی فیلتر کربن فعال فایبرگلاس (FRP) نسبت به فیلترهای کربن استیل و استلنس استیل در وزن کم آنها، قیمت مناسب و عدم زنگ زدن یا خوردگی بدنه آنها می باشد.  از معایب فیلترهای FRP می توان به احتمال شکست بدنه در هنگام حمل و نصب، بر اثر برخورد اجسام نوک تیز یا سنگین اشاره نمود. مشکل اصلی دیگر این فیلترها محدودیت در مقدار دبی آب عبوری می باشد. معمولا از این فیلترها در ظرفیت های کمتر از 25-30 متر مکعب در ساعت استفاده میشود. در دبی های بالاتر می بایست از متریال کربن استیل و غیره استفاده گردد.

فیلتر کربنی فلزی

فیلترهای کربنی فلزی همانطورکه از نام آن ها پیداست ازبدنه‌ ی فلزی ساخته شده که درون آن از کربن فعال پر می شود. معمولا تمام فیلتر های کربنی با ظرفیت های بالاتر از 30-20 مترمکعب در ساعت از بدنه کربن استیل (ST-37) با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل (SS-304 و SS-316) تولید می شود. جهت حل مشکل پوسیدگی و زنگ زدگی بدنه این نوع فیلترها گروه صنعتی آب سازه از سه لایه پوشش رنگ اپوکسی زینگ ریچ و پلی یورتان مرغوب در ساخت مخازن فلزی استفاده می کند.

 کاربرد فیلتر کربنی - آب سازه

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست؟

کربن اکتیو یا کربن فعال، از ذغال سنگ نارس، کک نفتی، ذغال سنگ یا خاک اره ساخته شده است. می توان با قرار گرفتن در معرض گازهای اکسیدکننده مانند بخار یا دی اکسید، کربن بیشتر پردازش شود تا شبکه ای ظریف تر از منافذ در ساختار آن ایجاد شود.

هنگامی که ذغال در دمای بسیار زیادی تحت فشار قرار می‌گیرد، کربن اکتیو به وجود می‌آید. این موجب افزایش مساحت سطحی و تماس سطح می شود.  چراکه در دمای بالا، ساختار داخلی کربن تغییر می‌کند. به صورتی که اندازه منافذ آن کاهش می‌یابد و سطح آن افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این تغییرات، کربن فعال به وجود می‌آید که منافذ بیشتری نسبت به ذغال معمولی دارد.

کربن اکتیو پس از تولید با مواد افزودنی دیگری مانند نمک های کلرید ترکیب می شود تا ساختاری متخلل ایجاد شود. مواد اضافی آن با یک محلول اسیدی رقیق شسته می شود تا کربن خالص باقی بماند.

کربن جاکوبی JACOBI اصل

کاربردهای مختلف فیلتر کربنی

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع غذایی و لبنی
 • صنایع رنگرزی و شیمیایی
 • استخرهای شنا تفریحی و اکواریوم های بزرگ
 • تصفیه آب خانگی و صنعتی و . . .

تصفیه آب و فاضلاب

در تصفیه آب استفاده از فیلترهای کربنی باعث از بین رفتن کدورت و طعم و مزه آب می شود. همچنین فیلترهای کربنی به عنوان پیش تصفیه در سیستم  تصفیه آب صنعتی باعث از بین بردن مواد آلی، میکرواورگانیسم ها می شود. استفاده از فیلتر کربنی باعث حذف کلر آزاد در آب و جلوگیری از آسیب رساندن به ممبران دستگاه تصفیه آب می شود. همچنین در تصفیه فاضلاب ها استفاده از فیلترهای کربنی باعث حذف کدورت فاضلاب و بهبود کیفیت آن می شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد کربن اکتیو در تصفیه آب و فاضلاب

صنایع غذایی

استفاده از فیلتر کربنی تاثیر بسیار زیادی بر بهبود طعم و مزه داشته و بوی بد مواد غذایی را از بین میبرد. همچنین کربن اکتیو هیچ ماده جانبی را در روند تولید مواد غذایی ایجاد نمی کند. همچنین به دلیل قدرت جذب بالا و پیوند قطبی با مواد مایع و گاز، طیف گسترده ای از مواد غذایی را در برمیگیرد.

تصفیه آب استخر

فیلتر کربنی یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات تصفیه آب استخر می باشد. با توجه به اینکه فیلترهای کربنی قدرت جذب بالایی دارند در نتیجه نیاز به استفاده زیاد از مواد شیمیایی و گند زدا برای تمیز کردن آب استخر نیست. با این انتخاب نه تنها هزینه ها کاهش پیدا می کند، بلکه مواد شیمیایی مضر و کلر کمتری در آن وجود خواهد داشت و سلامتی پوست و بدن تامین میشود.

استفاده از فیلتر کربنی برای تصفیه آب استخر - آب سازه

 

 

احیای کربن فعال چگونه انجام می شود؟

عبور ذرات معلق و جذب مواد آلی توسط فیلتر کربن فعال به مرور باعث می شود تا نوعی لایه ژله ای بر روی آن ایجاد شود که به شدت عملکرد فیلتر را کاهش می دهد. به همین خاطر لازم است فیلتر با روش های مختلف از قبیل شستشوی معکوس با بک واش تمیز و احیا شود. زمان بک واش فیلتر کربنی به مشخصات آب ورودی مانند کدورت و املاح معلق و مواد آلی موجود در آب وابسته می باشد. همچنین نحوه بهره برداری از دستگاه و فشار ورودی در تغییر زمان بک واش دستگاه موثر می باشد.

انواع روش احیا کربن فعال

 • احیای کربن فعال با حرارت دهی
 • احیا کربن فعال با تبخیر کربن اکتیو
 • احیای کربن فعال به روش شیمیایی
 • احیای کربن فعال با الکترولیز
 • احیا با کاتالیست اکسید منگنز
 • احیای بیولوژیکی کربن فعال

بیشتر بخوانید: احیای کربن فعال چگونه انجام می شود؟

دلایل احیای کربن فعال - آب سازه

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فیلتر کربنی تصفیه آب

به طور کلی چند فاکتور مهم در تعیین قیمت این دستگاه وجود دارد که خریدار می بایست به آن توجه فرماید:

 • جنس بدنه فیلتر که میتواند فایبرگلاس، کربن استیل با پوشش اپوکسی و یا استنلس استیل باشد.
 • سایز فیلتر کربنی متناسب با دبی آب مصرفی
 • برند تولید کننده تجهیزات دستگاه مانند کربن اکتیو، مخزن، شیرها و انصالات
 • خلوص کربن اکتیو مصرفی با توجه به نوع و مورد استفاده از فیلتر کربن
 • نوع کربن استفاده شده
 • ابعاد کربن استفاده شده
 • دارا بودن قابلیت احیا
 • اتوماتیک و یا دستی بودن سیستم لوله کشی
امتیاز 5/5 از 4 رای

محصولات مرتبط

یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده توسط ذرات کربن اکتیو (فعال)...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی شرکت آب سازه یکی از انواع مختلف سیستم تصفیه آب با روش تصفیه اسمز­معکوس می­باشد که با ظرفیت 400 گالن،...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده انواع دستگاه دیونایزر می باشد. سیستم های دیونایزر شرکت آب سازه با استفاده از دیونیزه کردن آب، آب خالص...
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برند. این امر باعث...
فیلتر شنی از پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب می باشد و به عنوان سیستم فیلتراسیون و برای رفع کدورت آب استفاده می شود. گروه تولیدی آب سازه،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1440

نظرات شما

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  بنده آب با ظرفیت 15 متر مکعب دارم، به رنگ زرد کم رنگ و حاوی کمی بو . برای تصفیه این آب می شه از فیلتر کربنی استفاده کرد؟

  1. سلام مهندس اشرفی عزیز
   یکی از کاربردهای اصلی فیلتر کربنی، حذف رنگ و بو از آب می باشد.
   با توجه به میزان آبی شما دارید این مخازن فیلتر کربنی برای شما توصیه می شود:
   فیلتر کربنی فایبرگلاس 1054 (قطر 25 و ارتفاع 139 سانتی متر) با اتصالات 3/4 اینچ
   فیلتر کربنی فلزی با ابعاد مخزن قطر 50 و ارتفاع 50 سانتی متر با اتصالات 1 اینچ

   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول نیز می توانید مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512165 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

 2. سلام برای آبی که کمی طعم تلخی داره آیا این نوع فیلتر مناسبه؟

  1. سلام و عرض ادب
   یکی از کاربردهای مهم فیلتر کربنی، حذف بو، رنگ و تلخی آب هست.
   همچنین برای از بین بردن تلخی آبب می توان از فیلتر شنی و دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *