فیلتر کربنی | کربن اکتیو | کربن فعال آب سازه

کربن اکتیو یا کربن فعال در فیلتر کربنی - آب سازه

گروه تخصصی تولیدی آب سازه، به جهت فعالیت تخصصی در صنعت آب و فاضلاب می باشد. شرکت تخصصی آب سازه جهت به علت پرکاربرد بودن فیلتر کربنی در فرایند تصفیه آب، این محصول را در سبد تولید محصولات خود قرار داده است. فیلتر های کربنی علاوه بر استفاده در صنعت آب و فاضلاب، در سایر صنایع شیمیایی نظیر مس، آهن، صنایع غذایی و غیره نیز قابل استفاده می شود.

با استفاده از فیلتر کربن فعال یا فیلتر کربنی می توان هر کجا مخلوطی از مواد جامد محلول در سیال وجود داشت، جداسازی مواد جامد را از مایع داشته باشیم. شرکت آب سازه با استفاده از تجارب مهندسین مکانیک، تاسیسات و برق در زمینه طراحی و تولید انواع فیلتر کربنی پیشرو بوده است. با استفاده از توان فنی و اجرایی تکنسین های نصب و راه اندازی خود، دارای سابقه اجرای انواع فیلترهای کربنی در اقصی نقاط داخل و خارج کشور می باشد.

کاربرد فیلتر کربنی در تصفیه آب

استفاده از فیلتر کربنی یا فیلتر کربن اکتیو یکی از روش های فیزیکی تصفیه آب و فاضلاب می باشد. اساس کار آن بر پایه جذب مواد آلی موجود در آب توسط کربن های فعال بنا شده است. فیلتر کربنی جهت حذف طعم نامطبوع، بو و رنگ آب استفاده می‌شود و به دلیل خاصیت جذب بالا باعث حذف عوامل فوق از آب می‌گردد.

کربن اکتیو یا کربن فعال در فیلتر کربنی - آب سازه

فیلتر کربن اکتیو یا فعال چیست؟

کربن اکتیو، فعال یا همان ذغال فعال یک پودر سیاه‌ رنگ است که از ذغال سنگ نارس، کک نفتی، ذغال سنگ یا خاک اره ساخته شده است. هنگامی که ذغال در دمای بسیار زیادی تحت فشار قرار می‌گیرد، کربن اکتیو به وجود می‌آید. چراکه در دمای بالا، ساختار داخلی کربن تغییر می‌کند. به صورتی که اندازه منافذ آن کاهش می‌یابد و سطح آن افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این تغییرات، کربن اکتیو به وجود می‌آید که منافذ بیشتری نسبت به ذغال معمولی دارد.

کربن اکتیو پس از تولید با مواد افزودنی دیگری مانند نمک های کلرید ترکیب می شود تا ساختاری متخلل ایجاد شود. مواد اضافی آن با یک محلول اسیدی رقیق شسته می شود تا کربن خالص باقی بماند.کربن فعال می تواند با قرار گرفتن در معرض گازهای اکسیدکننده مانند بخار یا دی اکسید کربن بیشتر پردازش شود تا شبکه ای ظریف تر از منافذ در ساختار آن ایجاد شود. این موجب افزایش مساحت سطحی و تماس سطح می شود. کربن فعال به دلیل دارا بودن حفره های فراوان بر روی سطح، نسبت سطح به حجم بالایی دارد. بنابراین می تواند مانند اسفنج مواد شیمیایی را جذب کند و به همین جهت به عنوان فیلتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کربن اکتیو یا کربن فعال در فیلتر کربنی - آب سازه

 

روش تصفیه آب با فیلتر کربن اکتیو

ساختار فیلتر کربنی شامل یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی می باشد. بدنه فیلتر کربن اکتیو در اغلب مواقع از جنس استنلس استیل، کربن استیل با پوشش رنگ اپوکسی و یا فایبرگلاس FRP  ساخته میشود. آب از شیر ورودی وارد مخزن شده و با عبور از لایه های کربنی مواد آلی را از دست داده و در نهایت با عبور از سیلیس مواد جامد معلق نیز حذف شده و آب زلال و بدون بو و طعم و رنگ از شیر خروجی به بیرون از مخزن منتقل می شود.

نکته مهمی که در ساخت فیلتر کربنی وجود دارد این است که در این فیلترها علاوه بر کربن اکتیو از سیلیس نیز استفاده میشود که نقش بسیار مهمی در جذب مواد جامد معلق در آب دارند. به طوریکه ابتدا یک لایه از سیلیس قرار گرفته شده و روی آن با کربن پوشانده میشود. عبور ذرات معلق و جذب مواد آلی توسط فیلترهای کربنی به مرور باعث می شود تا نوعی لایه ژله ای بر روی آن ایجاد شود که به شدت عملکرد فیلتر را کاهش می دهد. به همین خاطر لازم است فیلتر با روش های مختلف از قبیل شستشوی معکوس با بک واش تمیز و احیا شود. زمان بک واش فیلتر کربنی به مشخصات آب ورودی مانند کدورت و املاح معلق و مواد آلی موجود در آب وابسته می باشد. همچنین نحوه بهره برداری از دستگاه و فشار ورودی در تغییر زمان بک واش دستگاه موثر می باشد.

کربن اکتیو یا کربن فعال در فیلتر کربنی - آب سازه

انواع فیلتر کربنی تولیدی آب سازه بر اساس نوع متریال بدنه مخزن

فیلتر کربنی با بدنه فایبرگلاس (FRP)

در سالهای اخیر فیلترهای کربنی فایبرگلاس یا FRP، در صنعت آب و فاضلاب بسیار رایج گردیده است. این فیلترهای در مناطق با رطوبت بالا و در برخورد با آب های شور بسیار پرکاربرد هستند.

مزیت اصلی فیلترهای کربنی فایبرگلاس (FRP) نسبت به فیلترهای کربن استیل و استلنس استیل در وزن کم آنها، قیمت مناسب و عدم زنگ زدن یا خوردگی بدنه آنها می باشد.  از معایب فیلترهای FRP می توان به احتمال شکست بدنه در هنگام حمل و نصب، بر اثر برخورد اجسام نوک تیز یا سنگین اشاره نمود. مشکل اصلی دیگر این فیلترها محدودیت در مقدار دبی آب عبوری می باشد. معمولا از این فیلترها در ظرفیت های کمتر از 25-30 متر مکعب در ساعت استفاده میشود. در دبی های بالاتر می بایست از متریال کربن استیل و غیره استفاده گردد. در ذیل مشخصات فیلتر کربنی گروه صنعتی آب سازه آمده است:

مدل

(MODEL)

سایز مخزن (FRP) قطر (cm) ارتفاع (cm) سایز اتصالات (inch) مقدار کربن (kg)
AS.F01 844 20 112 3/4 11
AS.F02 1054 25 137 3/4 25
AS.F03 1252 30 132 3/4 35
AS.F04 1265 30 165 3/4 40
AS.F05 1465 36 165 1 50
AS.F06 1665 40 165 1 67
AS.F07 1865 46 165 1 90
AS.F08 2162 54 157 2 125
AS.F09 2472 61 183 2 175
AS.F10 3072 77 183 2 250
AS.F11 3672 91 183 2 350
AS.F12 4072 101 183 2 425
AS.F13 4272 107 183 2 500
AS.F14 4872 123 183 2 600

فیلتر کربنی با بدنه فلزی

فیلترهای کربنی فلزی همانطورکه از نام آن ها پیداست ازبدنه‌ ی فلزی ساخته شده که درون آن از کربن فعال پر می شود. معمولا تمام فیلتر های کربنی با ظرفیت های بالاتر از 30-20 مترمکعب در ساعت از بدنه کربن استیل (ST-37) با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل (SS-304 و SS-316) تولید می شود. جهت حل مشکل پوسیدگی و زنگ زدگی بدنه این نوع فیلترها گروه صنعتی آب سازه از سه لایه پوشش رنگ اپوکسی زینگ ریچ و پلی یورتان مرغوب در ساخت مخازن فلزی استفاده می کند. مشخصات مخازن فلزی گروه صنعتی آب سازه در جدول ذیل ذکر گردیده است:

مدل

(MODEL)

قطر (cm) ارتفاع (cm) سایز اتصالات (inch) ضخامت ورق (mm)
AS.C01 50 90 1 4-5
AS.C02 60 90 1.5 4-5
AS.C03 70 120 1.5 5-6
AS.C04 80 150 2 5-6
AS.C05 90 150 2 6-8
AS.C06 100 150 2.5 6-8
AS.C07 120 150 2.5 6-8
AS.C08 150 150 3 8-10
AS.C09 180 150 4 8-10
AS.C10 200 150 4 10-12
AS.C11 250 150 5 10-12
AS.C12 300 150 6 10-12

مهمترین کاربردهای فیلترهای کربنی در صنایع مختلف

تصفیه آب و فاضلاب

در تصفیه آب استفاده از فیلترهای کربنی باعث از بین رفتن کدورت و طعم و مزه آب می شود. همچنین فیلترهای کربنی به عنوان پیش تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی باعث از بین بردن مواد آلی، میکرواورگانیسم ها می شود. استفاده از فیلتر کربنی باعث حذف کلر آزاد در آب و جلوگیری از آسیب رساندن به ممبران دستگاه تصفیه آب می شود. همچنین در تصفیه فاضلاب ها استفاده از فیلتر کربنی باعث حذف کدورت فاضلاب و بهبود کیفیت آن می شود.

صنایع غذایی

استفاده از فیلتر کربنی تاثیر بسیار زیادی بر بهبود طعم و مزه داشته و بوی بد مواد غذایی را از بین میبرد. همچنین کربن اکتیو هیچ ماده جانبی را در روند تولید مواد غذایی ایجاد نمی کند. همچنین به دلیل قدرت جذب بالا و پیوند قطبی با مواد مایع و گاز، طیف گسترده ای از مواد غذایی را در برمیگیرد.

استخرهای شنا تفریحی و اکواریوم های بزرگ

استفاده از فیلتر کربنی یکی از بهترین راهکارها برای تمیز کردن آب استخرهای شنا می باشد. با توجه به اینکه فیلترهای کربنی قدرت جذب بالایی دارند در نتیجه نیاز به استفاده زیاد از مواد شیمیایی و گند زدا برای تمیز کردن آب استخر نیست. با این انتخاب نه تنها هزینه ها کاهش پیدا می کند، بلکه مواد شیمیایی مضر و کلر کمتری در آن وجود خواهد داشت و سلامتی پوست و بدن تامین میشود.

استفاده از فیلتر کربنی در دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

از فیلتر کربنی به عنوان فیلتر سوم در دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی استفاده می شود. از فیلترهای کربن اکتیو گرانول فعال و کربن بلک در مرحله دوم و سوم دستگاههای تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی استفاده می شود.

 فیلتر کربنی - آب سازه

ویژگی های فیلتر کربنی تولیدی آب سازه

 • استفاده ازکربن فعال برند JACOBI اصل ساخت کشور سوئد
 • تحمل فشار تست ۱۰بار و فشار کاری ۴ بار
 • نصب , راه اندازی , راهبردی , آسان دستگاه فیلتر کربنی
 • جذب بالای مواد الی آب توسط دستگاه فیلتر کربنی
 • استفاده از پلی یورتان مرغوب در ساخت بدنه مخزن
 • بکارگیری شیرهای اتوماتیک برند RUNXIN اصل
 • استفاده از مخازن فایبرگلاس تایوانی و آمریکایی در تولید فیلتر کربنی
 • بک واش و شستشو ساده دستگاه فیلتر کرینی

دلایل احیای کربن فعال

کربن اکتیو دارای انواع مختلف پودری، گرانولی و میله ای بوده و سطح همگی دارای منافذ ریز و درشت می باشند. به دلیل قدرت بسیار زیاد این مواد در واکنش پذیری و تبادل یون، مواد آلاینده مختلف موجود در آب روی سطح کربن انباشته شده و به مرور کارایی آنها کاسته میشود. احیای کربن فعال پس از استفاده متوالی به دلیل انباشته شدن آلاینده ها بر روی سطح آن، مهم ترین اقدام برای افزایش کارایی و راندمان کربن ها می باشد. با توجه به نوع کربن و میزان آلودگی های انباشته شده بر روی سطح آنها از روش های مختلفی می توان برای احیای مجدد استفاده نمود، که هر یک دارای مزایا و معایب خاصی هستند.

دلایل احیای کربن فعال - آب سازه

فاکتورهای مهم در انتخاب روش احیای کربن فعال

به توجه به نقش بسیار مهم کربن فعال در تصفیه آب و تاثیر منفی که آلاینده ها بر روی آن دارند، روش های فوق برای احیا ارائه شده اند. برای انتخاب هر یک از این روش ها لازم است به چند فاکتور توجه شود که عبارتند از:

 • مقدار کربن فعال که لازم است احیا شود؛ این مساله مخصوصا در احیای فیزیکی با کوره ها اهمیت بالایی دارد.
 • میزان خوردگی و حذف کربن در هر یک از روش ها؛ برخی از روش ها در حین احیا منجر به از بین رفتن بخشی از کربن ها میشوند.
 • هزینه های اقتصادی راه اندازی واحد احیای کربن اکتیو و خرید مواد شیمیایی و غیره
 • زمان حذف آلاینده ها و بهبود کارایی کربن فعال

روش های احیای کربن فعال چیست؟

روش های گوناگونی برای بازیابی کربن فعال پیشنهاد شده است. از این روش ها می توان به روش های حرارتی، شیمیایی، الکتروشیمیایی، کاتالیزوری، بیولوژیکی و غیره اشاره کرد.

احیای کربن فعال با حرارت دهی

با استفاده از حرارت دهی در دمای بیش از 800 درجه سانتی گراد مواد انباشته شدهد بر روی کربن فعال از بین می رود. این روش از روش های رایج برای احیای کربن فعال می باشد. استفاده از این روش به علت صرف انرژی برای کوره ها کمتر از 5 تا 6 تن در روز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. روش حرارتی برای ظرفیت کمتر از 500.000 تن در سال اقتصادی نیست به دلیل اینکه انجام این فرایند در دمای بالای 800 درجه سانتی گراد انجام می شود و مصرف انرژی بالا دارد.

احیا با تبخیر کربن اکتیو

در این روش کربن ها از روی بخار آب عبور داده می شوند و آلاینده های سطح آنها را پاک می کند. از معایب این روش عدم احیای کامل کربن فعال می باشد. با یخار آب نمی توان تمام انواع آلاینده ها را حذف کرد به همین علت باید مدت زمان بیشتری برای احیا سازه گذاشته شود. این امر منجر به کاهش حجم کربن و افزایش هزینه های اقتصادی خواهد شد. این روش در حال حاضر در صنعت کاربرد زیادی ندارد.

برای احیای فیلتر کربن می بایست ابتدا از طریق عمل بک واش بستر فیلتر را منبسط کرد. در مرحله بعدی به منظور کاهش آب در شستشوی بستر فیلتر از نیروی بخار داغ نیز به همراه جریان آب ورودی از پایین مخزن استفاده می کنند که تاثیر بالایی در احیای بستر کربنی فیلتر دارد. فرایند معمول دیگر، استفاده از یک گاز بی اثر داغ، مانند نیتروژن است. مواد فرّار دفع شده، فشرده گردیده و سپس به صورت مایع در یک کندانسور بازیابی می شوند.

احیای کربن فعال - آب سازه

احیای کربن فعال به روش شیمیایی

در این روش از حلال های شیمیایی برای بازیابی کربن فعال انجام می شود. از معایب این روش این است که در هر سیکل بازیابی 5 تا 10 درصد کربن از بین می رود. این روش برای ظرفیت هاب بالا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. زیرا حلال های شیمیایی اکثرا گران قیمت می باشد. در این روش بازیابی تابع دما می باشد و کنترل دما بسیار اهمیت دارد. بسیاری از آلاینده های موجود روی سطح کربن در تماس با موادی از قبیل اتانول، متانول و کربوکسیلیک قابل حذف بوده و کارایی کربن را بازیابی می کنند. در روش های شیمیایی سرعت احیا بسیار بالا بوده و تماس آنها با کربن منجر به خوردگی و تحلیل رفتن اندازه کربن نخواهد شد.

احیای کربن فعال با الکترولیز

از روش های کاتالیزوری در محیط های کوچک صنعتی استفاده میشود. با توجه به اینکه در این روش ها از سیالات فوق بحرانی استفاده شده و کشش سطحی آنها صفر می باشد، به همین دلیل مواد انباشته شده در سطح متخلخل کربن را در خود حل می کنند. راه اندازی این روش نیاز به تجهیزات متعدد داشته و به همین دلیل از نظر اقتصادی نیاز به بودجه بالایی دارد.

احیا با کاتالیست اکسید منگنز

یکی از روش های نوین برای احیای مجدد کربن فعال ها، استفاده از اکسید منگنز به عنوان کاتالیست می باشد. این روش بیشتر در سطح آزمایشگاهی پیاده سازی شده و برای محیط های صنعتی کاربرد زیادی ندارد.

احیای بیولوژیکی کربن فعال

با الهام گرفتن از روش های تصفیه بیولوژیکی نیز می توان شرایط را برای کاهش آلاینده های روی کربن فعال فراهم نمود. با توجه به اینکه برخی از میکروارگانیسم ها قادر به تجزیه مواد آلی می باشند، به همین دلیل از این قابلیت می توان در احیای کربن فعال استفاده کرد. برای اجرای این کار ابتدا کربن فعال ها درون محفظه توری بسیار مقاوم قرار گرفته و برای چند روز درون بیورآکتورها نگهداری میشوند. در این بازه زمانی باکتری ها مواد آلی روی کربن را تجزیه و منجر به بهبود کارایی آنها میشوند. این روش نه تنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، بلکه زمان بر می باشد.

احیای بیولوژیکی کربن فعال - آب سازه

محاسبه قیمت فیلتر کربنی تولیدی آب سازه

به طور کلی چند فاکتور مهم در تعیین قیمت این دستگاه وجود دارد که خریدار می بایست به آن توجه فرماید:

 • جنس بدنه فیلتر که میتواند فایبرگلاس، کربن استیل با پوشش اپوکسی و یا استنلس استیل باشد.
 • سایز فیلتر کربنی متناسب با دبی آب مصرفی
 • برند تولید کننده تجهیزات دستگاه مانند کربن اکتیو، مخزن، شیرها و انصالات
 • خلوص کربن اکتیو مصرفی با توجه به نوع و مورد استفاده از فیلتر کربنی
 • نوع کربن استفاده شده
 • ابعاد کربن استفاده شده
 • دارا بودن قابلیت احیا
 • اتوماتیک و یا دستی بودن سیستم لوله کشی

برای کسب اطلاعات دقیق مشخصات و قیمت انواع فیلتر شنی تولید شده در شرکت تخصصی آب سازه، با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید.

2 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  بنده آب با ظرفیت 15 متر مکعب دارم، به رنگ زرد کم رنگ و حاوی کمی بو . برای تصفیه این آب می شه از فیلتر کربنی استفاده کرد؟

  1. سلام مهندس اشرفی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512165 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است