جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فیلتر شنی

فیلتر شنی

از فیلتر شنی به عنوان سیستم فیلتراسیون و برای رفع کدورت آب استفاده می شود. طراحی فیلتر شنی، بر مبنای جداسازی مواد معلق موجود در آب و پساب می باشد. انواع فیلتر شنی با قیمت مناسب و ارزان، با کارایی بالا و در ظرفیت های مختلف به صورت سفارشی به صورت فلزی و فایبرگلاس قابل طراحی، ساخت و تولید هستند. در ادامه به معرفی انواع فیلتر شنی تصفیه آب، نحوه تصفیه آب با فیلتر شنی و اجزای تشکیل دهنده و قیمت آن خواهیم پرداخت.

 

 

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی در واقع یک نوع مخزن از جنس فایبرگلاس یا فلزی است که دارای یک شیر ورودی و یک خروجی و نازل به همراه بستر از شن و سیلیس به صورت لایه بندی شده می باشد. عملکرد فیلتر شنی بر مبنای تصفیه فیزیکی آب می باشد. با به دام انداختن ذرات معلق آب در لایه ‌های بستر شن و ماسه (سیلیس)، امکان عبور را پیدا نمی کنند و در نهایت خروجی آب تمیز، تصفیه شده و با کدورت کمتر خواهد بود.

مزایای فیلتر شنی

 • حذف ذرات شناور مختلف
 • حذف آمونیاک
 • کاهش تک یاخته ها، پاتوژن ها و باکتری ها
 • آسان برای کار و نیاز به تعمیر و نگهداری کم
 • حذف ذرات جامد، لجن، حشرات، دانه‌ها
 • حذف ذرات آهن رسوب‌شده و منگنز
 • حذف موثر و طول عمر طولانی

کاربردهای فیلتر شنی

از مهم ترین موارد کاربرد فیلتر شنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه آب استخر
 • پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی
 • پیش تصفیه برج خنک کننده
 • تصفیه آب کشاورزی
 • تصفیه پساب فاضلاب
 • تصفیه فاضلاب خاکستری

کاربرد فیلتر شنی در تصفیه آب

یکی از مهمترین کاربردهای فیلترهای شنی صنعتی در تصفیه آب مصرفی مناطق مسکونی می باشد. بخاطر رسوب موجود در لوله کشی ساختمان، املاح معلق در آب موجود است. این امر باعث می شود تا به مرور قسمت های مختلف بدن انسان دچار آسیب بشوند. برای رفع این گروه از مشکلات موجود در آب می توان از دستگاه های تصفیه آب با فیلتر شنی استفاده نمود.

در کنار فیلترهای کربنی و میکرو فیلترها، می توان از فیلترهای شنی صنعتی به عنوان بخش پیش تصفیه در اغلب سیستم های تصفیه صنعتی استفاده کرد. مواد جامد معلق موجود در آب بر روی فیلترهای ممبران دستگاه تصفیه آسیب جدی وارد میکند.  به عنوان یک راه حل قطعی از فیلترهای شنی جهت رفع مواد جامد معلق قبل از ورود به بخش نمک زدایی دستگاههای اسمز معکوس استفاده می شود.

همچنین از کاربردهای فیلتر شنی استخر جهت کاهش کدورت و استفاده مطلوب و بدون خطر از آن می باشد. معمولا بسته به ظرفیت استخر فیلترهای کند، تند و تحت فشار کاربرد دارند.

همچنین از فیلتر شنی کشاورزی جهت جلوگیری از گرد و غبار، ذرات جامد معلق، گل و لای و … به سیستم های آبیاری قطره ای و تحت فشار و همچنین جلوگیری از آسیب به تاسیسات کشاورزی مانند پمپ ها استفاده می شود.

استفاده از فیلتر شنی در دستگاه تصفیه آب صنعتی

کاربرد فیلتر شنی در تصفیه پساب فاضلاب

یکی از راه های به چرخه درآوردن آب بعد از مصرف، تصفیه فاضلاب می باشد. تصفیه می تواند هزینه آبیاری فضای سبز و همچنین مصرف آب کارخانجات صنعتی را تا حد زیادی کاهش دهد. یکی از کاربردهای بسیار مهم صافی شنی، استفاده از آن برای تصفیه پساب فاضلاب می باشد. این تصفیه هزینه کمی داشته و می تواند تا حد مطلوبی ذرات معلق در آب را حذف کند. سرعت خطی آب ورودی به فیلترشنی را در این حالت بین 7 تا 10 متر بر ساعت در نظر می گیرند و طراحی فیلتر شنی بر این اساس انجام می گردد.

کاربرد فیلتر شنی در برج خنک کننده

یکی از کاربردهای بسیار مهم و دلایل تولید صافی شنی در صنعت، استفاده از آنها در برج های خنک کننده می باشد. استفاده از این شیوه تصفیه آب تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آب داشته و در اغلب مواقع جنس آن فولاد ضد زنگ جهت جلوگیری از خوردگی در نظر گرفته می شود.

کاربرد فیلتر شنی در برج خنک کننده

ساخت انواع فیلتر شنی

آب سازه یکی از سازندگان و تولیدکنندگان برتر، در زمینه ساخت فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس با بهترین متریال و بر اساس استانداردهای بین المللی و روز دنیا است. محصولات این مجموعه شامل انواع فیلترهای کند، تند تقلی و تند تخت فشار بوده و ظرفیت های متفاوتی دارند.

انواع فیلتر شنی تولید شرکت آب سازه:

 • فیلتر شنی فلزی
 • فیلتر شنی فایبرگلاس FRP
 • فیلتر شنی کند (Slow Sand Filter)
 • فیلتر شنی مرکز ثقلی تند (Rapid Sand Gravity Filter)
 • فیلتر شنی تحت فشار (Rapid Sand Pressure Filter)
 • فیلتر شنی عمودی
 • فیلتر شنی افقی

فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی فلزی دارای قدرت فیلتراسیون بیشتری نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس است. به این معنا که دبی آب درحال عبور از روی سطح آن بیشتر از نمونه فایبرگلاس می باشد. در فیلتر شنی گالوانیزه، عدسی ها بصورت Double – Dish ساخته می شود. آنها پس از زنگ زدائی از داخل با رنگ اپوکسی و از خارج با رنگ براق مخصوص رنگ آمیزی می شود. تحمل فشار فیلترشنی گالولنیزه نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس بیشتر است. از عوامل مهم تاثیر گذار در قیمت فیلتر شنی فلزی، می توان به ظرفیت، ضخامت بدنه، جنس شیر کنترلی و غیره اشاره کرد.

فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی فایبر گلاس (FRP)

فیلتر شنی فایبرگلاس (FRP)، به صورت استوانه ای بلند قد ساخته می شوند و در سیستم های آب آشامیدنی شهری و برای ظرفیت های زیاد، کاربردی ندارد. فیلتر شنی فایبرگلاس برای مصارف یا حجم کم مانند تصفیه آب استخر، گزینه مناسبی می باشد زیرا سیستم بکواش به طور خودکار انجام می شود. فشار کاری در این نوع فیلتر شنی 6 بار، 10 بار و یا بشتر و بر اساس نیاز مشتری تعیین میگردد. فیلترهای شنی فایبرگلاس از دمای 5 تا 160 درجه سانتی گراد کارایی دارند.

فیلتر شنی فایبرگلاس در برابر رطوبت، خوردگی و رسوب مقاوم هستند. از شیرهای تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می توان برای این نوع فیلتر ،استفاده کرد. فیلتر شنی فایبرگلاس به دلیل کاربرد زیاد و عدم رسوب زدگی و قیمت مناسب مقرون به صرفه می باشد.

فیلتر شنی فایبرگلاس

طراحی فیلتر شنی

تیم طراحی فیلتر شنی آب سازه متشکل از مهندسان و کارشناسان شناخته شده حوزه تصفیه آب و فاضلاب هستند که با علم بر تمام جزئیات این سیستم ها طراحی را انجام می دهند. در طراحی این دستگاه ها پارامترهای متعددی از قبیل ظرفیت، جنس بدنه، ساختار عمودی یا افقی دستگاه، مساحت بستر، نوع و اندازه دانه های سیلیس و استانداردهای روز دنیا همگی مد نظر قرار میگیرند. از جمله استانداردهای طراحی فیلتر شنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استاندارد ASME-UG 23: تعیبن کننده حداقل و حداکثر میزان تنش مخزن
 • استاندارد ASME-UG 27: تعیین کننده ضخامت بدنه مخزن تحت فشار داخلی
 • استاندارد ASME-UG 28: تعیین کننده ضخامت بدنه مخزن تحت فشار خارجی
 • استاندارد ASME-UG 29: تعیین کننده مقاومت حلقه ای مخزن تحت فشار داخلی
 • استاندارد ASME-UG 43: تعیین کننده اتصالات و نازل و بوشن به بدنه و پوسته مخزن
 • استاندارد ASME-UG 45: تعیین کننده حداقل قطر نازل ها

 

علاوه براین، لازم است با آنالیز آب مقدار شاخص های TSS یا کل ذرات جامد معلق در آب و NTU اندازه گیری شوند. بر همین اساس تعداد بسترهای سیلیس موجود در فیلتر تعیین می گردد. تمام مراحل طراحی این فیلترها به صورت اختصاصی و سفارشی بر حسب شرایط محیط و آنالیزهای انجام شده انجام می شود. به همین دلیل این دستگاه ها دارای راندمان بالایی بوده و کیفیت آنها تضمین شده و دارای گارانتی هستند.

مشخصات فنی انواع فیلتر شنی

انتخاب فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس، به دلیل شباهت زیادی که با هم دارند ممکن است کمی سخت و چالش برانگیز باشد. واقعیت این است که این دو سیستم فیلتراسیون از نظر عملکرد و قدرت تحمل و غیره با هم تفاوت زیادی دارند و بر حسب شرایط باید تصمیم گرفت که کدام یک بهتر هستند.
از مهم ترین تفاوت های فیلترشنی فایبرگلاس و فلزی می توان به قدرت تحمل آنها اشاره کرد. فیلترهای دارای بدنه فلزی مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربه دارند. این در حالیست که فیلترهای فایبرگلاس از نظر مقاومت در تماس با مواد خورنده موجود در آب بهتر از مدل های فلزی عمل می کنند. علاوه براین، مدل های فلزی آبدهی بیشتری داشته و برخلاف مدل های فایبرگلاس قابلیت تعمیر و ترمیم دارد.

در ادامه جدول مشخصات فنی انواع فیلتر شنی، قرار داده شده است:

مشخصات مخازن فیلتر شنی فلزی

مشخصات مخازن فیلتر شنی فایبرگلاس

ساختار فیلتر شنی

بدون در نظر گرفتن جنس و نوع صافی های شنی، سیستم فیلترشنی از قسمت های اصلی زیر تشکیل شده است:

خرید فیلتر شنی - آب سازه

 

 • پمپ تغذیه یا ورودی
 • مخزن فیلتر شنی
 • نازل فیلتر شنی
 • دریچه بازدید
 • شیر آلات
 • سیلیس فیلتر شنی

 

 

 

ترتیب دانه بندی فیلتر شنی

بستر داخل فیلتر شنی می تواند از یک یا چند لایه تشکیل شده باشد. به طور معمول در داخل فیلتر 4 لایه سیلیس دانه بندی با اندازه درشت، متوسط و ریز و بسیار ریز قرار می گیرد. نحوه ریختن سیلیس داخل مخزن فیلتر شنی به این صورت است که ابتدا سیلیس دانه بندی با اندازه درشت، داخل مخزن فیلتر شنی، ابتدا سایز درشت و سپس سایز متوسط و در آخر نیز سایز ریز (شکری) را می ریزیم. لایه های متوسط و درشت تنها وظیفه زه کشی آب از صافی شنی را بر عهده دارند. در صافی شنی وظیفه اصلی فیلتراسیون را لایه ریز انجام می دهند. اگر سیلیس اینگونه درون فیلتر شارژ نشود، اختلاط بستر رخ می دهد و شستشوی معکوس اثر پاک کنندگی کمتری بر روی بستر خواهد داشت.

 • سایز درشت 8-10 میلیمتر
 • سایز متوسط 5-8 میلیمتر
 • سایز ریز 3-5 میلیمتر
 • سایز بسیار ریز 0.5 – 1.5 میلیمتر

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث بهبود عملکرد فیلتر شنی می شوند؟

ترتیب دانه بندی فیلتر شنی

عوامل موثر بر قیمت فیلتر شنی

با توجه به تنوع بسیار زیاد در این محصولات و پارامترهای متعددی که در نرخ گذاری آنها نقش دارند، برای استعلام قیمت فیلترشنی می توانید با کارشناسان آب سازه تماس بگیرید. از آنجا که آب سازه سازنده فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس است، بدون واسطه و با قیمت ارزان و مناسب محصولات خود را به فروش می رساند.

محاسبه قیمت فیلتر شنی پارامتری است وابسته به عوامل زیر :

 1. جنس بدنه فیلترشنی می تواند از نوع فایبر گلاس و استیل باشد.
 2. نوع کاربری آن مانند استفاده در استخر پرورش ماهی، صنایع و غیره.
 3. افقی و یا عمودی بودن فیلتر
 4. ظرفیت دستگاه
 5. تند یا کند بودن عملیات درونی فیلتر

نکات مهم در خرید فیلتر شنی مناسب

برای خرید فیلتر شنی مناسب، بر اساس دیتاهای ورودی اولیه نظیر دبی، سرعت ته نشینی، مقدار TSS و سایر عوامل مرتبط، ابعاد و میزان سیلیس مورد نیاز به همراه نوع دانه بندی، توسط مهندسین طراح آب سازه، طراحی شده و اطلاعات طی یک پروپوزال مهندسی شده، به کارفرما یا خریدار ارائه می شود. پس از تایید، نقشه ساخت به کارگاه ارجاع شده و فیلتر شنی مربوطه در نوبت ساخت قرار میگیرد. ارائه نقشه های فنی فیلترشنی آب سازه به همراه نقشه ساخت و نقشه جانمایی و ابعادی، یکی از مزایای رقابتی گروه تولیدی و تخصصی آب سازه در تولید فیلتر شنی می باشد.

جهت دریافت قیمت و خرید فیلتر شنی، با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

امتیاز 4.7/5 از 12 رای

محصولات مرتبط

از کربن فعال یا کربن اکتیو، به منظور حذف رنگ و بوی آب استفاده می شود. از این ماده شیمیایی در فیلتر کربنی که یکی...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون، بر مبنای نیروی گریز از مرکز و جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2)، ترکیبی شیمیایی و به رنگ سفید است، که از واکنش سیلیکون و اکسیژن به دست می آید. سیلیس محلول...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس می­ باشد که قادر است تا ظرفیت 400 گالن...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
سیستم های دیونایزر، آب خالص را جهت استفاده در صنایع آزمایشگاهی، شیمیایی و دندانپزشکی، با استفاده از دیونیزه کردن آب تولید می کنند. از جمله...
فیلتر کربنی، دستگاهی بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب بدون نیاز به مواد شیمیایی در زمان کوتاه است. فیلتر کربن اکتیو علاوه...
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برد. این امر روند...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1293

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام من یک استخر با ظرفیت 300 متر مکعب دارم. چه نوع فیلتر شنی براش مناسبه و با چه ظرفیتی ؟

  1. سلام جناب اقای رضا اسدی عزیز
   اگر منظور شما 300 متر مکعب در روز باشد مخازن زیر برای این ظرفیت توصیه می شود:

   فیلتر شنی فایبر گلاس با مخزن 3672 (قطر 91 و ارتفاع 185 سانتی متر) با سایز اتصالات 2 اینچ
   فیلتر شنی فلزی با ابعاد مخزن قطر 120 و ارتفاع 150 سانتی متر با سایز اتصالات 2 و 1/2 اینچ

   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول نیزمی توانید مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09196576008 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *