فیلتر شنی آب سازه

فیلتر شنی - آب سازه

یکی از محصولات اولیه و مهم و پایه ای در صنعت تصفیه آب و فاضلاب فیلترهای شنی تحت فشار می باشند. گروه تولیدی آب سازه، فیلترهای شنی را به عنوان یکی از محصولات اصلی کارگاه تولیدی خود در دست فروش دارد. اساس استفاده از فیلترهای شنی گروه تولیدی آب سازه، بر مبنای جداسازی مواد معلق موجود در آب و پساب می باشد. تولید فیلتر های شنی در کارگاه گروه آب سازه، بر مبنای طراحی و محاسبات اولیه می باشد.

برای انتخاب فیلتر شنی مناسب، بر اساس دیتاهای ورودی اولیه، نظیر دبی، سرعت ته نشینی، مقدار TSS و سایر عوامل مرتبط، ابعاد و میزان سیلیس مورد نیاز به همراه نوع دانه بندی، توسط مهندسین طراح آب سازه، طراحی شده و اطلاعات طی یک پروپوزال مهندسی شده، به کارفرما یا خریدار ارائه می شود. پس از تایید، نقشه ساخت به کارگاه ارجاع شده و فیلتر شنی مربوطه در نوبت ساخت قرار میگیرد. ارائه نقشه های فنی فیلترشنی آب سازه به همراه نقشه ساخت و نقشه جانمایی و ابعادی ، یکی از مزایای رقابتی گروه تولیدی و تخصصی آب سازه در تولید فیلتر شنی می باشد.

فیلتر شنی - آب سازه

صافی یا فیلتر شنی چیست؟

یکی از شناخته شده ترین و قدیمی ترین روش های تصفیه آب ها استفاده از فیلترهای شنی می باشد. اساس کار این نوع فیلترها بر مبنای تصفیه فیزیکی می باشد. با به دام انداختن ذرات معلق آب در لایه ‌های بستر فیلتر که معمولا از شن و ماسه (سیلیس) تشکیل شده است، در خروجی آبی عاری از گل و لای و ذرات اضافی، خواهد بود. صافی های شنی در واقع نوعی مخزن می باشند، که دارای یک شیر ورودی و یک خروجی و نازل هایی با پوشش شن و سیلیس به صورت لایه بندی شده هستند. ذرات معلق در آب با گذر از فیلتر و نازل پوشیده شده با دانه های شن و ماسه امکان عبور را پیدا نمی کنند و در نهایت خروجی آب تمیز، تصفیه شده و با کدورت کمتر خواهد بود.

فرایند آن بدین صورت است که آب ورودی، از قسمت فوقانی دستگاه فیلتر شنی وارد شده و پس از عبور از لایه‌ های بستر صافی و انجام فرآیند زلال سازی، از قسمت زیرین فیلتر خارج می‌ شود. تصفیه آب در طبیعت به روش های گوناگونی انجام میشود که یکی از مهم ترین آنها، حذف مواد ذائد از آب با عبور آن از بستر شن و ماسه ای می باشد. در طراحی و ساخت فیلترشنی از این رفتار طبیعت الهام گرفته شده و با صرف هزینه کمتر نسبت به سایر روش های تصفیه آب از قبیل اولترافیلتراسیون (UF)  و نانو فیلتراسیون (NF) به حذف ذرات معلق در آب اقدام می گردد.

فیلتر شنی - آب سازه

تصفیه آب با فیلتر شنی به چه صورت انجام می شود؟

به طور کلی نحوه تصفیه و عبور آب از فیلتر شنی به صورت زیر می باشد:

 • آب دارای املاح معلق جامد (آّب ورودی) به وسیله پمپ های تغذیه (فشار 2 تا 5 بار) از شیر ورودی وارد مخزن می شود.
 • در داخل مخزن نازل های پوشیده شده از شن و سیلیس در نظر گرفته شده است. به منظور جلوگیری از خوردگی نازل ها، پوشش شن و سیلیس بر روی نازل ها به ترتیب ابتدا دانه های درشت تر، سپس متوسط و در نهایت دانه های ریزتر قرار خواهند گرفت. عبور آب از نازل باعث میشود تا ذرات بزرگتر از 100 میکرون به دانه های شن و ماسه برخورد کنند و فقط آب بدون ذرات معلق بالای 100 میکرون از آن عبور می کند.
 • آب بدون ذرات معلق جامد از شیر خروجی مخزن به بیرون از دستگاه منتقل شده و مورد استفاده قرار میگیرد.

فیلتر شنی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

بدون در نظر گرفتن جنس و نوع صافی های شنی، سیستم فیلترشنی از قسمت های اصلی زیر نشکیل شده است:

 • پمپ تغذیه یا ورودی:

معمولا از پمپ های سانتریفیوژ جتی و بشقابی جهت تامین فشار ورودی به فیلتر شنی استفاده می شود. گروه صنعتی و مهندسی آب سازه با بهره گیری از برندهای پمپ EBARA، LOWARA، PENTAX و … فشار 2-5 بار ورودی به سیستم فیلترهای شنی را تامین میکند.

 • مخزن اصلی:

مخزن یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده فیلتر شنی محسوب می‌گردد و فرایند فیلتراسیون درون آن صورت می پذیرد. مخزن اصلی منبعی استوانه ای شکل بوده که سیلیس را بصورت لایه بندی (معمولا در 4 لایه) درون خود قرار می‌دهد. مخازن فیلتر شنی از جنس فلزی یا فایبرگلاس (FRP) و یا بتن تولید می‌شوند. مخازن فلزی معمولا از جنس استیل ضد زنگ (SS304 و SS316) و یا کربن استیل با پوشش های رنگ اپوکسی و یا پلی یورتان ساخته می شوند. مخازن بتنی معمولا جهت تصفیه آب با ظرفیت های بسیار بالا مقرون بصرفه تر می باشند.

فیلتر شنی - مخزن اصلی

 • دریچه بازدید:

معمولا جهت بازدید، ریختن سیلیس و تعمیرات و نگهداری دوره ای فیلتر شنی دریچه های بازدید با قطرهای متنوع در بالای فیلترهای شنی ساخته می شود.

 • لوله ها و اتصالات ورودی و خروجی
 • شیر آلات فیلتر شنی:

صافی شنی دارای 4 شیر اصلی می باشد، که وظیفه انجام و کنترل بر روی کارکرد فیلتر شنی را به عهده دارند. همچنین فیلتر شنی دارای یک شیر برای هواگیری و یک شیر دیگر برای تخلیه سریع در قسمت تحتانی لوله کشی می باشد. شیرها در فیلترهای شنی فایبرگلس به صورت سه حالته از نوع دستی یا اتوماتیک و در مخازن فلزی و استیل 4 شیر دستی می باشد.

 • نازل ها:

نازل یا افشانک درون صافی شنی وظیفه کنترل نمودن آب و همچنین جهت بخشیدن به آنرا بر عهده دارد. این نازل ها کمک می کنند تا سیال بتواند راحت از حفره‌ها عبور کند و در یک مسیر مشخصی حرکت کند. نازل ها دارای دو جنس برنجی، پلاستیکی هستند و از صافی، سوراخ کنترل آب، دنباله نازل تشکیل شده‌اند. ذرات جامد مانند شن و سیلیس توسط صافی گرفته شده تا بدنبال آن راه انتقال سیال بسته نگردد. سوراخ نازل نیز عهده‌دار توزیع مایع است و دنباله نازل هوا را به داخل منتقل می‌کند سپس آب و هوا بطور یکسان باهم مخلوط می‌شوند.

صافی شنی - نازل ها

 • تابلو قدرت و فرمان:

تابلو برق وظیفه کنترل دستگاه و محافطت از قطعات الکترونیکی و همچنین هماهنگی بین قطعات مختلف الکترونیکی سیستم از جمله پمپ ها، شیرهای اتوماتیک و … می باشد.

 • سیلیس:

بستر داخل فیلترشنی می تواند از یک یا چند لایه تشکیل شده باشد. به طور معمول در داخل فیلتر 4 لایه سیلیس دانه بندی با اندازه درشت، متوسط و ریز و بسیار ریز قرار می گیرد. در ابتدا سیلیس دانه بندی با اندازه درشت داخل مخزن صافی شنی ریخته می شود و پس از صاف کردن سطح آن، سیلیس با دانه بندی متوسط و در انتها سیلیس با دانه بندی ریز در آن قرار می گیرد.

اندازه ذرات سیلیس به صورت زیر است:

 • سایز درشت 8-10 میلیمتر که تقریبا 10 درصد وزنی کل سیلیس فیلتر شنی است.
 • سایز متوسط 5-8 میلیمتر که تقریبا 10 درصد وزنی کل سیلیس فیلتر شنی است.
 • سایز ریز 3-5 میلیمتر که تقریبا 10 درصد وزنی کل سیلیس فیلتر شنی است.
 • سایز بسیار ریز 0.5 – 1.5 میلیمتر که تقریبا 70 درصد وزنی کل سیلیس فیلتر شنی است.

نحوه شارژ سیلیس داخل مخزن فیلتر شنی به این گونه است:

در ابتدا سایز درشت را می ریزیم و سپس سایز متوسط و در آخر نیز سایز ریز را به داخل مخزن فیلتر شنی وارد می کنیم. لایه های متوسط و درشت تنها وظیفه زه کشی آب از صافی شنی را بر عهده دارند. در صافی شنی وظیفه اصلی فیلتراسیون را لایه ریز  انجام می دهند. اگر سیلیس اینگونه درون فیلتر شارژ نشود، اختلاط بستر رخ می دهد و شستشوی معکوس اثر پاک کنندگی کمتری بر روی بستر خواهد داشت.

انواع مختلف فیلتر شنی بر اساس جریان ورودی

 • فیلترشنی کند:

قدیمی ترین نوع صافی شنی، فیلتر شنی کند می باشد. این مدل نسبت به مدل های امروزی بسیار کند عمل می کند و  علت نام گذاری آن نیز به همین دلیل است. معمولاً افت فشار در این فیلتر شنی کم است و نگهداری از آن بسیار راحت‌تر از سایر مدل ها می‌باشد. از فیلتر شنی کند اغلب در خانه‌های مسکونی استفاده می‌شود.

 • فیلترشنی ثقلی تند:

از نظر ظاهری شبیه اجزای فیلتر شنی کند است، اما افت فشار بیشتری نسبت به آن دارد. نگهداری و استهلاک فیلتر شنی ثقلی تند، کمی بیشتر است، اما سرعت تصفیه بالاتری دارند. از صافی شنی ثقلی تند در تصفیه خانه‌های بزرگ آب مانند تصفیه خانه هاس شهری استفاده می‌شود.

 • فیلترشنی تحت فشار:

این فیلتر شنی، سرعت بسیار بالایی دارد و نگهداری از آن بسیار آسان‌تر و کم هزینه تر است. از فیلترشنی تحت فشار در تصفیه خانه‌های کوچک، باغ‌ها، استخرها، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی استفاده می‌شود. منظور از فیلتر شنی در تمام قسمت های ذکر شده فیلتر های تحت فشار هستند.

خرید فیلتر شنی

مهمترین کاربردهای فیلترهای شنی تحت فشار چیست؟

 • تصفیه آب شرب

یکی از مهمترین کاربردهای فیلترهای شنی تحت فشار در تصفیه آب مصرفی مناطق مسکونی می باشد. بخاطر رسوب موجود در لوله کشی ساختمان، املاح معلق در آب موجود است. این امر باعث می شود تا به مرور  قسمت های مختلف بدن انسان دچار آسیب بشوند. برای رفع این گروه از مشکلات موجود در آب می توان از دستگاه های تصفیه آب با فیلتر شنی استفاده نمود.

 • پیش تصفیه آب شیرین کن ها در روش اسمز معکوس

در کنار فیلترهای کربنی و میکرو فیلترها، می توان از فیلترهای شنی تحت فشار به عنوان بخش پیش تصفیه در اغلب سیستم های تصفیه صنعتی استفاده کرد. مواد جامد معلق موجود در آب بر روی فیلترهای ممبران دستگاه تصفیه آسیب جدی وارد میکند.  به عنوان یک راه حل قطعی از فیلترهای شنی جهت رفع مواد جامد معلق قبل از ورود به بخش نمک زدایی دستگاههای اسمز معکوس استفاده می شود.

فیلتر شنی چیست

 • تصفیه آب استخر

از مهمترین کاربردهای فیلترهای شنی در تصفیه آب استخر ها و کاهش کدورت جهت استفاده مطلوب و بدون خطر از آن می باشد. معمولا بسته به ظرفیت استخر فیلترهای کند، تند و تحت فشار کاربرد دارند.

 • تصفیه آب کشاورزی

معمولا از فیلترهای شنی جهت جلوگیری از گرد و غبار، ذرات جامد معلق، گل و لای و … به سیستم های آبیاری قطره ای و تحت فشار و همچنین جلوگیری از آسیب به تاسیسات کشاورزی مانند پمپ ها استفاده می شود.

 • تصفیه پساب فاضلاب

یکی از راه های به چرخه درآوردن آب بعد از مصرف، تصفیه فاضلاب می باشد. تصفیه می تواند هزینه آبیاری فضای سبز و همچنین مصرف آب کارخانجات صنعتی را تا حد زیادی کاهش دهد. یکی از کاربردهای بسیار مهم صافی شنی، استفاده از آن برای تصفیه پساب فاضلاب می باشد. این تصفیه هزینه کمی داشته و می تواند تا حد مطلوبی ذرات معلق در آب را حذف کند. سرعت خطی آب ورودی به فیلتر شنی را در این حالت بین 7 تا 10 متر بر ساعت در نظر می گیرند و طراحی فیلتر شنی بر این اساس انجام می گردد.

 • فیلترشنی برج خنک کن

یکی از کاربردهای بسیار مهم و دلایل تولید صافی شنی در صنعت، استفاده از آنها در برج های خنک کننده می باشد. استفاده از این شیوه تصفیه آب تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آب داشته و در اغلب مواقع جنس آن فولاد ضد زنگ جهت جلوگیری از خوردگی در نظر گرفته می شود.

شستشو و بکواش فیلتر شنی (back washing)

بک واش در واقع راهی ا‌ست برای تمیز کردن فیلتر شنی، به طوری که در این روش آب با فشار بصورت معکوس از مخزن فیلتر برای چند دقیقه عبور می دهند. این باعث می شود تا ذرات معلق جامد که در بین ذرات سیلیس افتاده است جدا شود و از طریق شیر تعبیه شده خارج گردد.

به مرور زمان، با حرکت آب در یک جهت ثابت، ذرات جامد گیر افتاده در میان ذرات سیلیس، در همان جهت انباشته می شوند و فیلتر را مسدود می کنند. این امر سبب کم شدن کارآمدی فیلتر و عدم توانایی آن در تمیز و شفاف کردن آب می شود. زمانی که شما فیلتر را بک واش می کنید، درواقع آب را از جهت معکوس از فیلتر عبور می دهید و این کار ذرات گیر افتاده در بین ذرات سیلیس را جدا میکند.

فیلتر شنی - بک واش

مراحل انجام بک واش

پس از استفاده مکرر از فیلتر شنی و بر اساس اندازه گیری های صورت گرفته از قبیل دبی آب و غیره، لازم است فرآیند بک واش انجام شود. نحوه بک واش فیلتر شنی به شرح زیر می باشد:

 • پمپ را خاموش کنید و شیر تعبیه شده را آن را به حالت بک واش تغییر دهید.
 • با کمی فاصله از پمپ مجدد آن را روشن کنید و اجازه دهید حدود 3 تا 4 دقیقه عمل بک واش ادامه پیدا کند.
 • بک واش تا زمانی باید ادامه پیدا کند که آب با فشار نرمال خارج شود و آب خروجی از آن کاملا شفاف باشد.
 • پمپ را مجدد خاموش کنید.
 • برای شستشوی سیلیس موجود در فیلتر لازم است شیر را در حالت 3 قرار دهید و حدود یک تا 2 دقیقه پمپ را روشن کنید تا سطح آن به طور کامل تمیز شود.
 • در نهایت پمپ را خاموش نموده و شیر را در حالت Filter قرار داده و پمپ و هیتر را روشن کنید.

نکته بسیار مهم در شستشوی معکوس فیلتر شنی اینکه، تنها در صورتی باید این کار صورت گیرد که بعضی از فاکتورها از قبیل دبی جریان آب یا عملکرد دستگاه با کاهش مواجه گردد. استفاده مکرر از آن بدون نیاز دستگاه به شستشو به مرور منجر به کاهش عملکرد فیلتر خواهد شد.

انواع فیلترشنی بر اساس جنس بدنه

فیلتر شنی فلزی چیست؟

همانطور که از نام این فیلتر شنی مشخص است، جنس بدنه این دستگاه از فولاد و نازل فیلترشنی از نوع برنجی می باشد. فیلتر شنی با بدنه فلزی دارای قدرت فیلتراسیون بیشتری نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس است. به این معنا که نسبت به ابعاد فیلتر شنی فلزی ،دبی آب درحال عبور از روی سطح آن بیشتر از نمونه فایبرگلاس می باشد. در فیلتر شنی فلزی یا گالوانیزه، عدسی ها بصورت Double – Dish  ساخته می شود. آنها پس از زنگ زدائی از داخل با رنگ اپوکسی و از خارج با رنگ براق مخصوص رنگ آمیزی می شود. تحمل فشار  فیلتر شنی گالولنیزه نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس بیشتر است.

از عوامل مهم تاثیر گذار در قیمت فیلتر شنی فلزی می توان به ظرفیت، ضخامت بدنه، جنس شیر کنترلی و غیره اشاره کرد. وزن فیلتر شنی فلزی فاکتور مهمی در محاسبه قیمت آن می باشد. وزن بیشتر برابر با قیمت بیشتر است. معمولا قیمت فیلتر شنی گالوانیزه نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس بالاتر است.

مزایای فیلتر شنی فلزی:

 • امکان تولید در شرایط آسان و با ابعاد دلخواه
 • امکان انتخاب ضخامت متناسب طرح برای ورق های مصرفی
 • تعمیرات آسان و هزینه تعمیر و نگداری پایین
 • در دسترس بودن مواد اولیه لازم

معایب فیلتر شنی فلزی:

 • مقاومت پایین در برابر عوامل محیطی
 • مقاومت پایین در برابر پوسیدگی ناشی از اکسیداسیون
 • وزن عملیاتی نسبتا بالا و جابجایی مشکل 

صافی شنی فایبر گلاس

فیلترشنی فایبر گلاس (FRP) چیست؟

فیلتر شنی FRP از جنس فایبرگلاس یکی دیگر از فیلتر های شنی است. این نوع از فیلترشنی به صورت استوانه ای بلند قد ساخته شده است. لذا در سیستم های آب آشامیدنی شهری و برای ظرفیت های بالا کاربردی ندارد. فیلتر شنی فایبر گلس برای مصارف یا حجم کمتری از آب مانند تصفیه آب استخر، گزینه مناسبی می باشد.  زیرا سیستم بکواش به طور خودکار انجام می شود.صافی شنی فایبرگلاس در برابر رطوبت،خوردگی و رسوب مقاوم هستند.در این فیلترها میتوان از شیر تمام اتومانیک و نیمه اتوماتیک استفاده کرد.

در فیلترشنی فایبرگلاس قدرت فیلتراسیون کم هست به همین دلیل لوله کشی و نازل ها کم می شود. به دلیل جنس این فیلتر، مقاوت در برابر گرما و فشار آن پایین می باشد. این از مخزن به دلیل کاربرد زیاد و عدم رسوب زدگی و قیمت مناسب مقرون به صرفه می باشد. به نحوی که بعضا در سایزهای کوچک تا متوسط توسط یک یا دو نفر کارگر به راحتی قابل حمل ،نصب و راه اندازی می باشد.از معایب این نوع فیلترهای شنی فایبرگلاس می توان به احتمال شکست بدنه در هنگام حمل و نصب، براثر برخورد اجسام نوک تیز یا سنگین اشاره نمود.

 لایه درونی این فیلتر ها از مواد کامپوزیت تشکیل شده است. فیلتر های GRP یا فایبر نیز عملا مشابه فیلترهای FRP  بوده و به راحتی در دمای بالا کارایی دارد. فیلترهای FRP برای مصارف شرب و غذایی باید تاییدیه  NSF داشته باشند. فشار کاری این نوع فیلتر های فایبرگلاس 6 بار ،10 بار و یا بشتر براساس نیاز مشتری تعیین میگردد. فیلترهای فایبرگلاس از دمای 5 تا 160 درجه سانتی گراد کارایی دارند.

قیمت و خرید فیلتر شنی آب سازه

محاسبه قیمت انواع فیلتر شنی پارامتری است وابسته به عوامل زیر :

 1. جنس بدنه فیلتر شنی می تواند از نوع فایبر گلاس و استیل باشد.
 2. نوع کاربری آن مانند استفاده در استخر پرورش ماهی، صنایع و غیره.
 3. نوع عملیات شامل فیلتر شنی ثقلی و یا فیلتر شنی تحت فشار
 4. افقی و یا عمودی بودن فیلتر
 5. ظرفیت دستگاه
 6. تند یا کند بودن عملیات درونی فیلتر

برای کسب اطلاعات دقیق مشخصات و قیمت انواع فیلتر شنی تولید شده در شرکت تخصصی آب سازه، با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید.

محصولات مرتبط

فیلتر هیدروسیکلون

سختی گیر رزینی

فیلتر کربنی

2 دیدگاه

 1. سلام من یک استخر با ظرفیت 300 متر مکعب دارم. چه نوع فیلتر شنی براش مناسبه و با چه ظرفیتی ؟

  1. سلام جناب اقای رضا اسدی عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512165 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است