7 کاربرد مهم سپتیک تانک فاضلاب و مراحل طراحی آن

سپتیک تانک فاضلاب چیست؟ مراحل طراحی و هفت کاربرد مهم

سپتیک تانک فاضلاب یکی از رایج ترین محصولات مورد استفاده در صنعت تصفیه فاضلاب است. مخزن سپتیک در جاهایی که دسترسی به فاضلاب شهری وجود ندارد در زیر زمین نصب می شود. به این ترتیب فاضلاب بجای وارد شدن به زمین و ایجاد آسیب های مختلف برای انسان و محیط زیست به صورت کنترل شده جمع آوری و مورد تصفیه قرار می گیرد.

💡 فهرست راهنما

سپتیک تانک فاضلاب

به منظور دفع کنترل شده فاضلاب در مناطقی که دسترسی به فاضلاب وجود ندارد و یا سطح آب های زیرزمینی بالا است که امکان استفاده از چاه جذبی وجود ندارد از سپتیک تانک فاضلاب استفاده می شود. مخزن سپیتک تانک می تواند با روش بی هوازی فاضلاب را تا 40 درصد تصفیه کرده و سپس وارد محیط زیست کند تا تصفیه بیشتری روی آن صورت بگیرد. یا در بازه های زمانی طولانی مدت تخلیه شود.

انواع سپتیک تانک فاضلاب

بدنه مخزن سپتیک تانک می تواند از جنس های مختلفی باشد. سپتیک تانک بتنی، پلی اتیلن و فایبرگلاس از رایج ترین سپتیک تانک های فاضلاب می باشند. سپتیک تانک بتنی وزن بیشتری نسبت به سایر مخازن دارد و معمولا برای حجم های بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک ها بهتر است تا به صورت پیش ساخته طراحی و تولید شوند. زیرا انتقال آن آسان تر و نصب سریعتری نسبت به سپتیک تانک هایی که در محل تولید می شوند دارند. هم سپتیک تانک بتنی و هم سپتیک تانک پلی اتیلن قابلیت اجرا به صورت پیش ساخته را دارند.

سپتیک تانک پلی اتیلن

مراحل طراحی سپتیک تانک پلی اتیلنی

زمانی که تصمیم بر خرید سپتیک تانک فاضلاب است. اولین مرحله آشنایی با فرآیند طراحی و نصب است. در ادامه قدم به قدم تمامی مراحل طراحی سپتیک تانک پلی اتیلن توضیح داده شده است.

قوانین و مقرارت محلی

اجرای هر پروژه بزرگ مانند نصب سپتیک تانک نباید با قوانین و مقرارت در تضاد باشد. قوانین مربوط به نصب سپتیک تانک به محل زندگی بستگی دارد. اجرای مخزن سپتیک با حجم های مختلف نیز خود شامل استاندارد ها و قوانین مختلف می باشد. بنابراین پیش از نصب سپتیک تانک پیش ساخته ابتدا از قوانین و مقررات آگاه شوید تا در ادامه کار با مشکل مواجه نشوید.

تست خاک

نوع خاک ارتباط مستقیمی با نحوه عملکرد سپتیک تانک فاضلاب دارد. خاک هایی با دانه بندی مسطح به راحتی متراکم می شوند. این خاک ممکن است باعث به وجود آمدن نشتی در سپتیک تانک شود.

انتخاب سپتیک تانک فاضلاب مناسب

با توجه به نوع خاک و کیفیت فاضلاب باید سپتیک تانک مناسب انتخاب شود. رایج ترین سپتیک تانک شامل یک مخزن و یک سیستم زهکشی است. فاضلاب از سیستم زهشکی از منطقه مورد نظر دور شده و وارد خاک می شود. سپتیک تانک بتنی و سپتیک تانک پلی اتیلن از انواع رایج سپتیک هستند. جنس انتخابی می تواند بر قیمت سپتیک تانک موثر باشد.

ابعاد مخزن سپتیک

با توجه به دبی فاضلاب تولیدی، میزان قدرت زهکشی خاک و فاصله از منابع آبی ابعاد سپتیک تانک فاضلاب تعیین می شود. پس از تعیین اندازه و ابعاد سپتیک تانک، طراحی مخزن شروع می شود.

طراحی سیستم لوله گذاری سپتیک تانک پلی اتیلنی

فاضلاب تصفیه شده از سپتیک توسط لوله ها به محل تخلیه منتقل می شوند. با توجه به دبی فاضلاب ورودی سایز لوله ها انتخاب می شود. همچنین طول لوله ها بر اساس فاصله تا محل تخلیه تخمین زده می شود. به دلیل عدم استفاده از پمپ در سپتیک تانک فاضلاب باید شیب لوله ها به سمت پایین باشد تا به کمک نیروی گرانش فاضلاب حرکت کند.

طراحی سپتیک تانک

فراهم کردن لیست تجهیزات

پس از نهایی کردن طراحی، باید لیستی از اتصالات، قطر و طول لوله ها، میزان شن مورد نیاز، جنس مخزن و غیره فراهم شود. به این ترتیب قیمت سپتیک تانک فاضلاب پیش بینی می شود.

سپتیک تانک پیش ساخته

پس از پایان مراحل طراحی و مشخص شدن ابعاد سپتیک تانک اقدام به سفارش سپتیک تانک پیش ساخته می شود. سپتیک تانک پیش ساخته این مزیت را به شما می دهد تا بتوانید به آسانی آن را در محل مورد نظر نصب کنید.

به دلیل سبک بودن مخزن سپتیک پلی اتیلن کار انتقال و جابجایی آن بسیار آسان تر می شود. همچنین قیمت سپتیک تانک پیش ساخته بسیار کم تر از سپتیک تانک هایی است که باید در محل ساخته شوند.

هفت مورد از مهم ترین کاربرد های سپتیک تانک فاضلاب

تصفیه فاضلاب بی هوازی مراکز مسکونی، اداری و تجاری پیش از ورود به منابع دریافت کننده فاضلاب

حذف چربی و روغن از فاضلاب رستوران ها و یا سایر صنایع که فاضلاب آن ها دارای روغن و چربی بالایی باشد

استفاده در ایستگاه پمپاژ فاضلاب جهت جمع آوری فاضلاب

استفاده به عنوان پیش تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب

بهره برداری در مراکز ورزشی

قابل نصب برای شهرک صنعتی و مسکونی

بهره برداری در ساختمان های اداری، مسکونی و کارخانه ها

مزایای سپتیک تانک

طول عمر بالا

بهره برداری و نگهداری آسان به دلیل عدم نیاز به تجهیزات الکتریکی

قیمت ساخت و بهره برداری پایین سپتیک تانک نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب و یا تاسیس شبکه جمع آوری

مقاومت بالا در برابر فاضلاب های خورنده و اسیدی

قابلیت طراحی در ابعاد بالا

کاربرد سپتیک تانک فاضلاب

قیمت سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک ها به طور کلی در جنس های مختلف مانند بتنی و پلی اتیلن طراحی می شوند. ابعاد مخزن تا حد زیادی به میزان فاضلاب ورودی بستگی دارد. طراحی سپتیک تانک بیشتر بر اساس حجم فاضلاب ورودی تعیین می شود. اما ممکن است پارامتر های دیگر نیز در این زمینه اثرگذار باشند. قیمت سپتیک تانک به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به جنس بدنه، حجم مخزن، تعداد بافل ها اشاره کرد. تعیین قیمت سپتیک تانک پس از انتخاب جنس بدنه و حجم فاضلاب توسط مهندسین انجام می شود. برای دریافت لیست قیمت انواع سپتیک تانک می توانید با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید و از مشاوره رایگان تیم متخصص ما بهره مند بشوید.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

سپتیک تانک چیست؟ سپتیک تانک یا سیستم تصفیه فاضلاب خصوصی بیشتر در مناطقی که دسترسی به تصفیه خانه فاضلاب و یا شبکه فاضلاب وجود ندارد...
صنعت غذا و نوشیدنی با توجه به وجود محتوای قند بالا، نیاز به شست و شوی بهینه، و ساختار یکنواخت نیاز به استفاده از فیلترپرس...
شست و شوی ممبران ها، Clean In Place یا CIP یکی از موثر ترین روش ها برای تمیز کردن تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی می...
دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل قطعات و تجهیزات بیشماری می شود. این تجهیزات شامل ممبران، پرشر وسل، فیلتر کارتریج، فیلتر شنی و کربنی، سیستم تزریق...
لوله کاروگیت فاضلابی دوجداره در صنایع مختلف به منظور انتقال سیالات و در صنعت محیط زیست برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. لوله...
گروه صنعتی آب سازه لوله های کاروگیت تولید خود را به منظور انتقال فاضلاب ارائه می دهد. این لوله ها به منظور انتقال فاضلاب و...
ایستگاه پمپاژ امروزه به بخش مهمی از تاسیسات برج ها و ساختمان های مسکونی با طبقات بالا تبدیل شده اند. فاضلاب در طبقات منفی این...
برای طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع روش و فرایند تصفیه فاضلاب را تعیین بکنیم. روش های تصفیه فاضلاب شامل فرایند هوازی و...
تصفیه آب و رساندن آب سالم به دست مصرف کننده هدف اصلی تصفیه آب است. پلی الکترولیت به منظور حذف ذرات ریز و معلق موجود...
برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب، ابتدا باید نوع فرایند متناسب برای تصفیه فاضلاب خود را پیدا کنیم. انواع فرایند تصفیه فاضلاب شامل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=5624

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *