قیمت و خرید سختی گیر رزینی آب سازه

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در صنعت تصفیه آب، سختی گیرهای رزینی می باشند. گروه صنعتی و تخصصی آب سازه تولید کننده انواع سختیگیرهای فلزی و وارد کننده سختیگیرهای FRP می باشد. در واقع، فرایند سختیگیری، یک پروسه تبادل یونی می باشد که توسط رزین های کاتیونی موجود در سختیگیرهای آب سازه، این امر محقق می شود. بنابراین جنس بدنه و سازه مخزن اصلی سختیگیر، تاثیری در فرایند سختیگیری نداشته و فقط تعیین کننده نوع بدنه می باشد. نوع بدنه با توجه به شرایط کارگاهی و سایت پروژه، شرایط رطوبتی و جوی و همچنین بسته به ظرفیت های سختیگیر رزینی، قابل انتخاب می باشد. حتی در مواردی، سختی گیر رزینی کاتیونی آب سازه، از جنس بدنه و لوله کشی تمام استیل از جنس SS-304 یا SS-316 قابل تولید و ساخت در کارگاه آب سازه می باشند.

انواع سختی گیرهای کاتیونی آب سازه با بدنه فلزی ساخته شده از ورق های کربن استیل (ST-37) فولاد مبارکه با سند بلاست و سه مرحله پوشش اپوکسی، در کارگاه تولیدی آب سازه واقع در جاده مخصوص تهران، در حال تولید و قابل بازدید می باشد. مخازن اف آر پی FRP نیز میتوانند بدنه و سازه مخزن سختیگیر رزینی کاتیونی آب سازه را تشکیل دهند. به علت تکنولوژی پیشرفته در تولید این محصولات، به طور عموم این محصولات در داخل کشور تولید نمیشوند و از کشورهای اطراف ایران وارد می شوند.

آب سازه وارد کننده بدنه و مخازن اف آرپی FRP در تولید سختیگیر رزینی و کاتیونی بوده و در کلیه مراحل انتخاب این مخازن، اصول حرفه ای و استاندارد انتخاب محصول را در نظر گرفته می شود. همچنین کلیه سختی گیرهای اف آر پی آب سازه دارای سه سال ضمانت بدنه می باشند که این ضمانت درمورد مخازن اف آر پی FRP جزو بالاترین ضمانت های موجود می باشد. سختیگیر رزینی آب سازه با بدنه وارداتی اف آر پی FRP، به همراه کلیه متعلقات نظیر رزین کاتیونی پرولایت یا سایر برندها، شیر اتوماتیک یا غیر اتوماتیک و کلیه لوله کشی ها و اتصالات وروردی و خروجی، در انبار این مجموعه به صورت پکیج اسمبل شده موجود و طبق سفارش نیز تولید می شود.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - اب سازه

سختی گیر رزینی کاتیونی آب سازه چیست؟

یکی از پرفروش ترین محصولات گروه تخصصی آب سازه، سختیگیر رزینی کاتیونی آن می باشد. به علت طراحی اصولی و دقیق فرایندی، کیفیت بالای رزین وارداتی، کیفیت بالای تولید مخزن فلزی و FRP در بدنه و کیفیت تولید و اسمبل کلیه مجموعه متعلقات سختیگیر رزینی و لوله کشی استاندارد، یکی از محصولات منحصر به فرد داخلی می باشد. همچنین در انواع سایزها و ظرفیت ها، از 25000 گرین الی 1 میلیون گرین و در موارد سفارشی در ظرفیتهای بالاتر، قابل دسترسی و خرید می باشد.

مهندسین فرایندی آب سازه، با اخذ اطلاعات اولیه از مهندسین و کارفرمایان محترم شامل شرایط پروژه، سختی آب ورودی اولیه، سختی آب خروجی مورد نیاز، نوع دستگاهها و سیستم های موتورخانه ای موجود به همراه کاتالوگ و دیتاشیت دستگاه ها، ابعاد موتورخانه یا فضای جانمایی سختیگیر رزینی، ظرفیت سختیگیر رزینی کاتیونی را محاسبه می نمایند. همچنین جنس بدنه، ابعاد و جنس لوله کشی، مقدار و لیتر رزین کاتیونی و نوع و سایز شیرآلات سختیگیر رزینی آب سازه را انتخاب و به همراه نقشه اولیه، کاتالوگ و پروپوزال فنی مهندسی و دفترچه محاسبات، به مهندسین و کارفرمایان محترم ارائه خواهند نمود. از این رو، سختیگیر رزینی کاتیونی برای آب سازه، صرفا یک محصول واحد نبوده و کلیه فرایند و پروسه طراحی تا تولید و راه اندازی، نظیر یک پروژه مهندسی در آب سازه، انجام خواهد شد.

جهت اطلاع از قیمت سختی گیر رزینی و خرید سختی گیر رزینی با آبسازه در تماس باشید.

سختی آب (Water Hardness) چیست؟

به دلیل وجود کاتیون های دو ظرفیتی و یا بیشتر ،سختی آب (Water Hardness)، به وجو می آید. قابل ذکر است که از مهم ترین فلزات دو ظرفیتی موجود در آب می توان از کلسیم و منیزیم نام برد. همچنین آهن، منگنز و آلومینیوم در آب های سطحی در غلطت های بسیار کم موجود می باشد. این نکته نیز قابل ذکر است که اغلب آب های زیر زمینی به علت تماس بیشتر با منابع کربناتی از نظر سختی آب غلظت بیشتری را در مقایسه با آب های سطحی خواهند داشت.

برای کاهش و یا حتی از بین بردن سختی آب، از سیستمهای سختی گیر آب، و اغلب از نوع سختی گیر رزینی استفاده می شود. با استفاده از سختی گیر می توان به شکل قابل توجهی سختی آب را کاهش داد. نباید فراموش کرد که درجه سختی آب یک فاکتور برای مشخص کردن میزان سختی آب است. درجه سختی معمولا معادل یک میلی گرم کربنات کلسیم در آب است.

انواع سختی آب ( types of Water Hardness)

به طور کلی دو نوع سختی در آب وجود دارد:

1-سختی موقت آب :

سختی آب به صورت موقت مربوط به وجود کربنات و بی کربنات های کلسیم و منیزیم است. به این دلیل که در مجاورت حرارت ایجاد رسوب می کند و از آب خارج می شود به آن سختی موقت آب گفته میشود. مثلا رسوبات چسبیده به جداره سماور از این نوع سختی محسوب میشوند.

2- سختی دائم آب :

سختی آب به صورت دائم مربوط به سولفات ها، کلرور ها و نیترات های کاتیون های دو ظرفیتی و بالاتر است. با توجه به اینکه با حرارت دادن این نوع سختی از آب خارج می شود به آن سختی دائمی می گویند. در نهایت سختی کل به مجموع سختی های موقت و دائم آب اطلاق می گردد. واحد سختی ppm یا  mg/L CaCO3 است.

جهت اطلاع از قیمت سختی گیر رزینی و خرید سختی گیر رزینی با آبسازه در تماس باشید.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

درجه سختی آب چیست؟

یکی از فاکتورهای مهم در صنعت تصفیه آب، اندازه گیری درجه سختی می باشد. بر همین اساس راهکارهای مختلفی برای کاهش آن ارائه می گردد. با توجه به مقدار و نوع املاح موجود در آب می توان آنها را در گروه های مختلفی درجه بندی کرد:

 • آب نرم با مقدار املاح موجود حدود 0 تا 75 میلی گرم
 • آب با درجه نسبتا سخت دارای 75 تا 150 میلی گرم املاح
 • آب با درجه سخت دارای 150 تا 300 میلی گرم
 • آب خیلی سخت بیش از 300 میلی گرم املاح

آب خیلی سخت به شدت به سلامت انسان و همچنین تجهیزات بویلر و دیگ های بخار و مبدل های حرارتی آسیب وارد می کنند.

انواع سختی گیر بر اساس فرایند کاهش سختی

سختی گیرهای بر اساس فرایند به موارد زیر تقسیم بندی می شوند:

 • سختی گیر مغناطیسی
 • سختی گیر شیمیایی
 • سختی گیر رزینی

سختی گیر مغناطیسی چیست؟

سختی گیر مغناطیسی آب یک سیستم تصفیه آب است که سختی آب را با عبور از میدان مغناطیسی کاهش می دهد. با استفاده از یک آهنربای قدرتمند در قسمت بیرونی لوله، آهنربا یون های موجود در آب را قبل از ورود به سیستم لوله کشی خانگی جذب می کند هنگامی که شما از یک تصفیه کننده مغناطیسی آب استفاده می کنید، بلافاصله آب را قطبی کرده تا رسوبات موجود را از بین ببرد. تصفیه آب مغناطیسی همچنین از چسبیدن مواد معدنی موجود در آب سخت به داخل تجهیزات، لوازم خانگی و لوله‌ها جلوگیری می‌کند.

سختی گیر مغناطیسی آب از سیم پیچ های الکترومغناطیسی برای جدا کردن ترکیباتی که باعث سختی آب می شوند مانند کلسیم و منیزیم استفاده می کند. این سختی گیر فقط روی آبی که در محدوده توان آهنربا ها قرار دارد موثر است. این سختی گیر ها از ترکیبات شیمیایی برای نرم کردن آب استفاده نمی کنند.

سختی گیر شیمیایی چیست؟

با افزودن مواد شیمیایی رسوبات نامحلول در آب تشکیل می دهد که باعث نرم شندن آب می شود. در مقیاس کوچک، مواد شیمیایی مورد استفاده برای نرم شدن عبارتند از آمونیاک، بوراکس، هیدروکسید کلسیم و تری سدیم فسفات که همراه با کربنات سدیم مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از آهک و سودا برای نرم کردن آب ته نشینی و فیلتراسیون را نیز برای حذف رسوبات به دنبال دارد. آب را می توان با افزودن آهک کافی برای رسوب دادن کلسیم به عنوان کربنات و منیزیم به عنوان هیدروکسید از نظر شیمیایی در مقیاس بزرگ نرم کرد، سپس کربنات سدیم برای حذف نمک های کلسیم باقی مانده اضافه می شود.

کاربردها و ویژگی های سختی گیر مغناطیسی و شیمیایی

 • این نوع سختی گیرها سختی آب را از بین نمی برند
 • از آنها به عنوان نرم کننده استفاده می شود
 • صرفا جهت جلوگیری از ته نشینی رسوبات می باشند
 • به محض وارد شدن شوک به محلول آب و املاح آن سختی دوباره باز می گردد

جهت اطلاع از قیمت سختی گیر رزینی و خرید سختی گیر رزینی با آبسازه در تماس باشید.

سختی گیر رزینی چیست؟

سختی گیر رزینی مهمترین سختی گیر آب می باشد. بر خلاف دیگر سختی گیر ها، به منظور حذف کامل یون های سخت آب مانند کلسیم و منیزیم مورد استفاده قرار می گیرد. ساز و کار این سختی گیر رزینی، تبادل یونی می باشد. یون های کلسیم و منیزیم که عامل اصلی سختی آب می باشند، با یون های سدیم جایگزین می شوند و عملا سختی آب حذف می شود.

نحوه عملکرد سختی گیر رزینی

سختی گیر با استفاده از فرآیند تبادل یونی، یون‌های کلسیم و منیزیم را از آب سخت حذف می‌کند و یون‌های سدیم را جایگزین آنها می‌کند. در سختی گیر دانه‌ های کروی شکلی به نام رزین وجود دارد که املاح معدنی آب سخت را از بین می برند. این واحد حاوی چندین رزین پلاستیکی متخلخل است که با یون سدیم پوشانده شده است.

در ابتدا آب وارد مخزن می شود و از بستر رزین عبور می کند. زمانی که آب بر روی رزین در مسیر جریان می یابد، یون های مثبت کلسیم و منیزیم طبیعی موجود در آب که باعث سختی آب می شوند به رزین می چسبند. دانه‌ های رزین بار منفی دارند و یون ‌های کلسیم و منیزیم حاوی بار مثبت هستند. بارهای مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند، به همین دلیل بخش منفی مواد معدنی موجود در آب به بخش مثبت رزین جذب می‌ شود.

آب سخت از بستر رزین عبور می کند و عوامل سختی آن جذب رزین می شود. با جذب این یون ‌ها، یون ‌های سدیم موجود در سطح رزین در آب آزاد می ‌شوند و آب به طور کامل سختی‌ گیری می شود و در نتیجه آب نرم در لوله ‌ها جریان می‌ یابد. این امر باعث آزاد شدن یون های سدیم در آب می شود تا تعادل بار الکتریکی روی رزین حفظ شود. به تدریج، بیشتر یون های سدیم به درون آب وارد شده و  رزین با یون های کلسیم و منیزیم اشباع می گردد. به صورت دوره ای باید رزین ها را با محلول غلیظ آب نمک (سدیم کلرید) شست، تا دوباره یون سدیم جایگزین کلسیم و منیزیم روی رزین ها شود.

مزایای سختی گیر رزینی نسبت به دیگر سختی گیرها

در سختی گیر رزینی اگر از شیرهای سولویید ولو به جای شیرهای اتومات استفاده شود، نیازی به جریان برق ندارند و این مسئله باعث می شود که در هر شرایطی پیاده سازی شوند.

همچنین سختی گیرهای رزینی قابل احیا کردن می باشند و نیازی به تعویض رزین در دوره های کوتاه مدت نمی باشد.

نکته قابل ذکر این است که به دلیل جایگزین شدن یون سدیم با یون های کلسیم و منیزیم با کاهش و حذف سختی کل املاح محلول در آب (TDS) کاهش پیدا نمی کند.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

کاربردهای سختیگیر رزینی

استفاده از آب سخت برای کاربردهای مختلف معایب زیادی به همراه دارد. بنابراین حذف سختی آب در مصارف خانگی و صنعتی امری ضروری است. سیستم سختی‌گیر رزینی آب می‌تواند در موارد زیر به کار گرفته شود:

 • در کاربردهای خانگی، باعث حذف رسوبات ایجاد شده در وسایل پخت‌ و پز، بهبود کیفیت غذاهای پخته‌ شده، کاهش بیماری‌های گوارشی و کلیوی و بهبود کارایی مواد شستشو کننده
 • نرم كردن آب ديگ های بخار و مبدل های حرارتی.
 • نرم كردن آب مورد نياز برج های خنك كننده و سيستم های سرمايشی
 • حذف سختی آب چاه، آب های سطحی و حذف سختی آب شور.
 • نرم كردن آب مصرفی صنايع رنگسازی و رنگرزی
 • مورد استفاده در دیگ‌های بخار در صنایع مختلف، باعث افزایش طول عمر تجهیزات به دلیل کاهش میزان رسوب‌گیری انها
 • سختی‌گیری از آب ورودی به موتورخانه‌ها برای تجهیزات حرارتی و گرمایشی که علاوه بر افزایش طول عمر آنها به دلیل کاهش میزان رسوب، ضریب انتقال حرارت در این تجهیزات بیشتر شده و با وجود کارایی بیشتر، انرژی کمتری مصرف می‌شود.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی به چه صورت است؟

سختی گیر رزینی با استفاده از رزین تبادل یونی، سختی کل آب را از بین می برد و آبی نرم و بدون رسوب تولید می کند. این نوع سختی گیر کاربردهای فراوانی دارد و استفاده از آن متداول تر و رایج تر است. همچنین می توان این دستگاه را با مخازن فلزی و فایبرگلاس ساخت و تولید کرد. از سختی گیر رزینی برای مصارف آشامیدنی، برج های خنک کن و دیگ های آب گرم بیشتر استفاده می شود.

سختی گیر رزینی یون های منفی و مثبت موجود در آب سخت را با یون های موجود در رزین جایگزین می کند و باعث می شود سختی آب از بین برود. به دلیل جا به جایی و تعویض یون های منفی و مثبت در رزین، بعد از حذف سختی، رزین از سیکل خارج می شود. سپس رزین با محلول آب و نمک بک واش می شود تا دوباره احیا شود.

این مدل سختی گیر در 2 نوع تک مخزنه و دوبلکس موجود می باشد. هر نوع می تواند تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک باشد. در مواقعی که زمان برای بک واش وجود ندارد، بهتر است از نوع دوبلکس استفاده کرد تا دستگاه هیچ وقت از مدار خارج نشود.

جهت اطلاع از قیمت سختی گیر رزینی و خرید سختی گیر رزینی با آبسازه در تماس باشید.

سختیگیر رزینی تمام اتوماتیک

سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک قابلیت تنظیم برنامه برای احیای رزین را، با توجه به میزان سختی آب و مقدار مصرف، دارد و بدون نیاز به اپراتور می توان از تمام شیرهای آن استفاده کرد. سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک صرفه اقتصادی بیشتری دارد، از راندمان کاری بالایی برخوردار است و هدر رفت آب در آن حداقل می باشد. بهتر است بدانید نمونه های تایوانی این نوع سختی گیر رزینی بهتر است و از مقبولیت بالاتری برخوردار می باشد.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک قابلیت تنظیم برنامه برای ارسال دستور مکش و کارکرد را ندارد و دارای شیر نیمه اتوماتیک یا شیر سولو ولو دستی می باشد. در این نوع سختی گیر رزینی می توان در فاصله های زمانی معینی، حالت و جهت شیر را تغییر و عملیات بک واش را انجام داد.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

انواع سختی گیر بر اساس جنس بدنه

سختی گیر فلزی

سختی گیر فلزی عمدتا از ورق گالوانیزه گرم با پوشش رنگ اپوکسی یا استیل ساخته می شود و به شکل استوانه عمودی می باشد. فشار کاری که سختی گیرها می توانند تحمل کنند بین 4 تا 7 بار است اما سختی گیر فلزی می تواند تا 20 بار فشار را تحمل کنند. برای ساخت این نوع سختی گیر به عدسی زن محدب فلزی نیاز است و بدون وجود آن نمی توان این دستگاه را تولید کرد. سختی گیر فلزی در ظرفیت های بالا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی گیر فایبرگلاس (FRP)

سختی گیر فایبرگلاس از الیاف فایبرگلاس تنیده شده روی پلی اتیلن ساخته می شود، یا به عبارت دیگر از پلی اتیلن مقاوم سازی شده با الیاف فایبرگلاس ساخته شده است. فشار کاری که این نوع سختی گیر می تواند تحمل کند، 14 بار می باشد. سختی گیر فایبرگلاس معمولا در رنگ های سفید و آبی تولید می شود. از مزایای آن می توان به وزن سبک مخزن سختی گیر ، بهداشت بالاتر نسبت به مخازن سختی گیر فلزی و ارزان تر بودن مخزن سختی گیر نسبت به نوع فلزی آن اشاره کرد

اجزای اصلی سختیگیر رزینی

 • مخزن اصلی

قسمت اصلی سیستم سختی گیر رزینی مخزن دستگاه می باشد. سختی گیر رزینی معمولا از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی و یا فایبرگلاس (FRP) به صورت استوانه عمودی می باشد، به نحوی که رزین کاتیونی بر روی بستری از سیلیس دانه بندی شده درون آن قرار می گیرد. بدنه مخزن می تواند با توجه به کاربرد و ظرفیت مورد نیاز متفاوت باشد.

 • مخزن نمک

مخزن نمک معمولاً از جنس پلی اتیلن می‌باشد که شامل سنگ های نمک و آب هستند. هنگام شستشوی رزین کاتیونی از این مخزن استفاده می‌شود و توسط شیر سولویید والو (شیر کنترل جریان) محلول آب و نمک به داخل مکیده می‌شود و برای احیای رزین مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخزن نمک در کنار مخزن اصلی رزینی قرار می گیرد تا در هنگام نیاز از آن استفاده بشود.

 • رزین تبادل یونی

دانه های شیمیایی رزین که عمل سختی گیری آب را انجام می‌دهند، بر روی بستری از  سیلیس دانه بندی شده ریخته می‌شود. هر دستگاه سختی گیر با توجه به ظرفیتش از مقادیر مختلف رزین کاتیونی پر می‌شود. این رزین ها که قالبا با برندهایی نظیر پرولایت، لواتیت، هیدرولایت، آکوالایت، امبرلایت و غیره در بازار ایران موجود است، از نوع رزین کاتیونی قوی در سیکل سدیم می باشد. رزین های کاتیونی و آنیونی در مخزن سختی گیر استفاده می شوند. بسته به نوع سختی گیر ممکن است از دو مخزن جدا و یا یک مخزن متشکل از رزین کاتیونی و انیونی استفاده شود.

 • شیر کنترل جریان

برای تنظیم ورودی مخزن و کنترل جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیر یک چندراهی است که می توان با کمک آن جریان را کنترل کرد.

 • نازل های پخش کننده و جمع کننده آب

نازل ها اغلب از جنس PVC می‌باشد که وظیفه جمع آوری آب نرم از کف مخزن سختی گیر را به عهده دارند. نازل‌ها بر روی صفحه‌ای با فواصل مشخص از هم قرار می‌گیرند. نازل ها می توانند از جنس برنجی و یا پلاستیکی باشند.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

احیا سختی گیر رزینی

فرایند تمیز کردن سختی گیری رزینی احیا نامیده می شود. این فرایند شامل مراحل زیر است:

مرحله اول- شست و شوی معکوس

اولین چرخه در فرآیند احیای سختی گیر رزینی، “چرخه شستشوی معکوس” است. در این مرحله به صورت اتوماتیک یا دستی، آب از طریق شیر کنترل از طریق لوله مرکزی سختی گیر به سمت بالا و از بین رزین ها از طریق شیر تخلیه سختی گیر خارج می شود. در این مرحله رسوبات و آشغال ها از مخزن سختی گیر خارج می شوند. با ورود معکوس آب به سختی گیر بستر رزین برای شست و شو و از بین بردن رسوبات آماده تر می شود.

مرحله دوم- شست و شو با آب نمک

مرحله دوم احیای سختی گیر جریان یافتن آب نمک از مخزن آب نمک به سمت رزین از لوله مرکزی مخزن رزین و خروج از طریق خروجی سختی گیر می باشد. توجه داشته باشید که جهت جریان آب نمک در چرخه شستشوی معکوس اولیه برخلاف جهت جریان آب نمک است. آب نمک، یون سدیم خود را با کاتیون ها کلسیم و منیزیم که عامل سختی آب هستند تعویض می کند. مولکول های نمک به سطح رزین زئولیت می چسبند و عوامل سختی آب را از رزین جدا می کنند. چرخه آب نمک زمانی به پایان می رسد که تمام آب نمک از مخزن آب نمک خارج شود.

مرحله سوم- شست و شوی آهسته

چرخه شستشوی آهسته پس از خروج تمام آب نمک موجود از مخزن آب نمک انجام می شود. چرخه شستشوی آهسته،  آب را از طریق شیر انژکتور (درست مانند چرخه شست و شو با نمک)، آب نمک اضافی و احتمالاً هرگونه رسوب یا جامدات باقی مانده را از مخزن رزین حذف می کند.

مرحله چهارم- شست و شوی سریع

شستشوی سریع سختی گیر از سرعت جریان آب بالاتری در مخزن رزین استفاده می کند و آب نمک اضافی یا نمک اضافی از مخزن رزین را شست و شو می دهد. چرخه شستشوی سریع سختی گیر معمولاً حدود 6 دقیقه طول می کشد، که بسته به اندازه و ظرفیت نرم کننده آب می تواند متفاوت باشد.

مرحله پنجم- پرکردن مخزن آب نمک

در طی آخرین مرحله چرخه احیای سختی گیر آب، آب از طریق شیر کنترل به مخزن آب نمک هدایت می شود تا نمک را حل کند تا آب نمک برای چرخه بعدی احیای سختی گیر آماده شود. آب مورد استفاده در طول چرخه احیای مخزن ها از طریق یک لوله تخلیه به مقصد مورد تایید مانند چاه خشک تخلیه می شود.

احیا سختی گیر رزینی - آب سازه

طرز کار سختیگیر رزینی شرکت آب سازه

ابتدا کنترل سختی آب توسط کیتهای سختی سنج انجام میگیرد و در صورت افزایش سختی خروجی آب نرم خروجی از سختی گیر

 1. بک واش سختیگیر – سیکل شستشوی رزین ها Back wash سیستم
 2. سیکل احیای مستقیم رزین ها توسط محلول آب نمک – احیای سختی گیر
 3. سیکل شستشوی آرام  Slow Rines
 4. سیکل شستشوی سریع Fast Rines
 5. در انتها بعنوان نتیجه فرآنید بالا سیکل عمکرد نرم سازی آب

عملیات مقدماتی راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک

 1. لوله آب ورودی و خروجی دستگاه را به سیستم وصل کنید.
 2. پس از باز کردن درب دریچه دست رو و سپس دریچه دسترو یا فلنج را محکم ببندید.
 3. تانک نمک (حاوی محلول آب و نمک با غلظت مناسب) را زیر لوله آب نمک دستگاه قرار دهید.

مرحله دوم راه اندازی رسوب گیر

 1. ابتدا همه شیرها را بسته و شیر هواگیری دستگاه را باز کنید.
 2. دسته شیر سولو را در وضعیت ( Run ) قرار دهید.
 3. شیر ورودی را باز کنید در این حالت دستگاه به تدریج پر از آب می گردد.
 4. به محض خروج آب از لوله هواگیری شیر هواگیری را ببندید.
 5. شیر خروجی را باز کنید به این ترتیب دستگاه آماده بهره برداری و تصفیه آب است.

نکته : در حین بهره برداری از دستگاه سختیگیر , اطمینان حاصل کنید که فشار نسبی داخل مخزن بین (1.7 – 2.5 بار) باشد. اگر فشار داخل مخزن کمتر از (1.7بار) باشد, در آب بندی شیر سولو و مکش آب نمک اختلال ایجاد خواهد شد همچنین در فشارهای بالا ممکن است قطعات شیر سولو صدمه ببیند. در هرحال بهره برداری از شیر سولو در فشارهای بالاتر از (2.5 بار) به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

مراحل نصب سختی گیر رزینی تولیدی آب سازه

یکی از مهمترین مسائل در نصب سختی گیر انتخاب محل مناسب می باشد. تجهیزات دستگاه ارسال شده توسط تولید کننده را بررسی می کنیم تا تمام اجزا در پکینیگ خریداری شده موجود باشد.

ابتدا نازل پایینی را به لوله رایزر با چسب به طور محکم متصل می کنیم. سپس لوله را درون مخزن فایبرگلاس قرار داده و قسمت اضافی که در بالا وجود دارد را برش می دهیم. این برش باید طوری باشد که از قسمت گلویی مخزن حداکثر 2 میلیمتر بالاتر و یا 5 میلیمتر پایین تر نباشد. بعد از برش ، قسمت برش خورده را صیقل می دهیم تا آسیبی به اورینگ یا واشر شیر کنترلی وارد نکند . با نوار چسب دهنه لوله رایزر را محکم می بندیم به شکلی که چیزی وارد لوله نشود.

بعد از اتصال لوله سیلیس را به کف مخزن اضافه می کنیم. به طوری که سیلیس کمی بالاتر از نازل پایینی قرار بگیرد و در مرحله بعدی رزین را درون مخزن می ریزیم. گلویی مخزن را کامل پاک می کنیم تا بعد از باز کردن نوار چسب از لوله رزینی وارد لوله نشود. نازل بالایی را محکم به شیر کنترلی متصل می کنیم سپس نازل سختی گیر را به لوله رایزر می بندیم.

نکته : توجه داشته باشید در هنگام ریختن رزین در داخل مخزن مواد زاید و اضافی وارد مخزن نشود.

جهت اطلاع از قیمت سختی گیر رزینی و خرید سختی گیر رزینی با آبسازه در تماس باشید.

نکاتی مهم در انتخاب محل نصب سختی گیر

 • دستگاه در نزدیکی کفشور یا خروجی فاضلاب قرار گیرد برای تخلیه سریع آب
 • محل قرار گیری فضای کافی برای نصب و نگهداری توسط تنکسین فنی را داشته باشد.
 • دستگاه سختی گیر به دور از تجهیزات گرمایشی نصب شود.
 • دستگاه نباید در معرض تابش نور آفتاب و بارش باران قرار گیرد اصولا در فضای سربسته باید نصب شود.
 • دمای محیطی که مخزن در آن محیط نصب می شود حداقل باید 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 50 درجه سانتی گراد باشد.
 • دستگاه سختیگیر نباید در محیط های اسیدی و قلیایی نصب شود.

محصولات مرتبط

فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر شنی

فیلتر کربنی

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است