جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سختی گیر رزینی

قیمت و خرید سختی گیر رزینی - آب سازه

از سختی گیر رزینی، برای کاهش و از بین بردن سختی آب، استفاده می شود. عملکرد سختی گیر رزینی، تبادل یونی می باشد. با عبور آب از دانه های رزین کاتیونی، یون های کلسیم و منیزیم که عامل اصلی سختی آب می باشند، با یون های سدیم جایگزین می شوند. املاح موجود در آب حذف شده و عملا سختی آب، کاهش می یابد. با ما همراه باشید تا با این سیستم تصفیه آب بیشتر آشنا شوید.

 

قیمت سختی گیر رزینی

با توجه به میزان رزین، ابعاد و جنس بدنه سختی گیر رزینی می توان قیمت آن را مشخص کرد. تفاوت قیمت بر اساس جنس بدنه به قیمت سختی گیر رزینی فلزی و سختی گیر رزینی فایبرگلاس تقسیم می شود. همچنین بر اساس نوع شیر استفاده شده در سختی گیر، یه قیمت سختی گیر رزینی شیر اتوماتیک و قیمت سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک تقسیم می شود. قیمت سختی گیر رزینی ارائه شده در این مجموعه به دلیل طراحی، تولید و ساخت سفارشی و اختصاصی در آب سازه مناسب و ارزان بوده و بدون واسطه این محصولات ارائه می شوند. برای محاسبه و تعیین قیمت سختی گیر رزینی و دریافت مشاوره رایگان در ارتباط با طراحی مخزن سختی گیر می توانید با کارشناسان آب سازه تماس بگیرید.

جهت اطلاع از قیمت و خرید سختی گیر رزینی، با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

سختی گیر رزینی چیست؟

سختی گیر رزینی از یک مخزن فلزی یا فایبرگلاس که با رزین پر شده است، تشکیل می شود. با استفاده از سختی گیر رزینی می توان املاح موجود در آب (سختی آب) را حذف کرد یا کاهش داد، تا از ایجاد رسوب در سیستم های لوله کشی یا تاسیساتی مانند برج خنک کننده و دیگ های بخار جلوگیری شود. با کاهش سختی آب می توان طول عمر تجهیزات را افزایش داد و هزینه های تعمیر و نگهداری آن را به صفر رساند.

اهمیت استفاده از سختی گیر رزینی

آب های سطحی و زیرزمینی به دلیل عبور از لایه های خاکی، دارای املاح کلسیم و منیزیم است. آب سخت به آبی گفته می شود که مقدار املاح کلسیم و منیزیم در آن بالا باشد و درجه سختی بیش از 500 ppm است. مصرف این آب منجر به بروز بیماری های کلیوی شده و در صنعت نیز تاثیرات منفی بر کیفیت محصولات ایجاد می کنند. به عنوان مثال، آب سخت رنگرزی را با اختلال مواجه نموده و کیفیت رنگ را کاهش می دهد. بنابراین حذف سختی آب در مصارف خانگی و صنعتی امری ضروری است. یکی از روش های متداول برای حذف سختی آب، استفاده از سختی گیر رزینی می باشد.

کاربرد سختی گیر رزینی

سیستم سختی گیر رزینی آب می‌تواند در موارد زیر نیز به کار گرفته شود:

 • در کاربردهای خانگی، باعث حذف رسوبات ایجاد شده در وسایل پخت‌ و پز، بهبود کیفیت غذاهای پخته‌ شده، کاهش بیماری‌های گوارشی و کلیوی و بهبود کارایی مواد شستشو کننده
 • سختی گیر آب تغذیه ديگ های بخار و مبدل های حرارتی.
 • سختی گیر آب مورد نياز برج های خنك كننده و سيستم های سرمايشی
 • حذف سختی آب چاه، آب های سطحی و حذف سختی آب شور.
 • نرم كردن آب مصرفی صنايع رنگسازی و رنگرزی
 • مورد استفاده در دیگ‌های بخار در صنایع مختلف، باعث افزایش طول عمر تجهیزات به دلیل کاهش میزان رسوب‌گیری آنها
 • سختی گیری از آب ورودی به موتورخانه‌ها برای تجهیزات حرارتی و گرمایشی که علاوه بر افزایش طول عمر آنها به دلیل کاهش میزان رسوب، ضریب انتقال حرارت در این تجهیزات بیشتر شده و با وجود کارایی بیشتر، انرژی کمتری مصرف می‌شود.

 

کاربرد سختی گیر رزینی - آب سازه

عملکرد سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی، با استفاده از فرآیند تبادل یونی، یون‌های کلسیم و منیزیم را از آب سخت حذف می‌کند و یون‌های سدیم را جایگزین آنها می‌کند. در سختی گیر، دانه‌ های کروی شکلی به نام رزین وجود دارد، که املاح معدنی آب سخت را از بین می برند. دانه‌ های رزین بار منفی دارند و یون ‌های کلسیم و منیزیم حاوی بار مثبت هستند. بارهای مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند، به همین دلیل بخش منفی مواد معدنی موجود در آب به بخش مثبت رزین جذب می‌ شود.

عملکرد سختی گیر رزینی به این صورت است که، ابتدا آب وارد مخزن می شود و از بستر رزین عبور می کند. زمانی که آب بر روی رزین در مسیر جریان می یابد، یون های مثبت کلسیم و منیزیم موجود در آب، به رزین می چسبند. آب سخت از بستر رزین عبور می کند و عوامل سختی آن جذب رزین می شود. با جذب این یون ‌ها، آب سختی‌ گیری می شود و در نتیجه آب نرم در لوله ‌ها جریان می‌ یابد. به صورت دوره ای باید رزین ها را با محلول غلیظ آب نمک (سدیم کلرید) شست، تا دوباره یون سدیم جایگزین کلسیم و منیزیم روی رزین ها شود.

در ادامه ویدئویی قرار داده شده است تا شما عزیزان با این فرایند بیشتر آشنا شوید.

طراحی، تولید و ساخت سختی گیر رزینی

کارشناسان شرکت آب سازه، با اخذ اطلاعات اولیه کارفرمای محترم، شامل شرایط پروژه، سختی آب ورودی اولیه، سختی آب خروجی مورد نیاز، ظرفیت سختی گیر رزینی را محاسبه می نمایند و همچنین جنس بدنه، ابعاد مخزن، مقدار رزین کاتیونی و نوع و سایز شیرآلات، انتخاب و به همراه نقشه اولیه، کاتالوگ و پروپوزال فنی مهندسی، ارائه خواهند نمود.

به علت طراحی اصولی و دقیق فرایندی،کیفیت بالای رزین وارداتی، کیفیت بالای تولید مخزن فلزی و FRP در بدنه و کیفیت تولید و اسمبل کلیه مجموعه متعلقات و لوله کشی استاندارد، یکی از محصولات منحصر به فرد داخلی می باشد. همچنین در ظرفیت های گوناگون، از 25000 گرین الی 1 میلیون گرین و در موارد سفارشی در ظرفیت های بالاتر، قابل دسترسی و خرید می باشد.

بیشتر بخوانید: pdf کاتالوگ سختی گیر رزینی آب سازه

مشخصات فنی سختی گیر فلزی

مشخصات فنی سختی گیر فایبرگلاس frp

سختی گیر رزینی فلزی

سختی گیر رزینی فلزی، یک استوانه عمودی است که از ورق کربن استیل (ST-37) فولاد مبارکه با سند بلاست و سه مرحله پوشش اپوکسی یا استیل ساخته می شود. سختی گیر رزینی با بدنه فلزی، می تواند تا 20 بار فشار را تحمل کنند. معمولا از سختی گیر فلزی در ظرفیت های 20 متر مکعب به بالا، مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید و طراحی سختی گیر رزینی - آب سازه

سختی گیر رزینی فایبرگلاس

سختی گیر فایبرگلاس می تواند تا 14 بار فشار تحمل کند. از مزایای آن می توان به وزن سبک مخزن، بهداشت بالاتر و ارزان تر بودن، نسبت به نوع فلزی اشاره کرد. سختی گیر رزینی فایبرگلاس، از الیاف فایبرگلاس تنیده شده روی پلی اتیلن ساخته می شود. با تولید سختی گیر با جنس بدنه فایبرگلاس، می توان عمر سختی گیر تولید شده در کارگاه را افزایش داده و هزینه های تعمیر و نگهداری آن را کاهش داد.

 

عملکرد سختی گیر رزینی

 

 

سختی گیر رزینی با شیر تمام اتوماتیک

سختی گیر رزینی اتوماتیک، قابلیت تنظیم برنامه برای احیای رزین را، با توجه به میزان سختی آب و مقدار مصرف، دارد. بدین منظور بدون نیاز به اپراتور می توان از تمام شیرهای آن استفاده کرد. سختی گیر تمام اتوماتیک صرفه اقتصادی بیشتری دارد، از راندمان کاری بالایی برخوردار است و هدر رفت آب در آن حداقل می باشد. بهتر است بدانید نمونه های تایوانی این نوع سختی گیر رزینی بهتر است و از مقبولیت بالاتری برخوردار می باشد.

سختی گیر رزینی با شیر نیمه اتوماتیک

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک قابلیت تنظیم برنامه برای ارسال دستور مکش و کارکرد را ندارد و دارای شیر نیمه اتوماتیک یا شیر سولو ولو دستی می باشد. در این نوع سختی گیر نیمه اتوماتیک می توان در فاصله های زمانی معینی، حالت و جهت شیر را تغییر و عملیات بک واش را انجام داد.

سختی گیر رزینی با شیر نیمه اتوماتیک

اجزای سختی گیر رزینی

 • مخزن اصلی

قسمت اصلی سیستم سختی گیر رزینی، مخزن دستگاه می باشد. سختی گیر رزینی معمولا از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی و یا فایبرگلاس (FRP) به صورت استوانه عمودی می باشد، به نحوی که رزین کاتیونی بر روی بستری از سیلیس دانه بندی شده درون آن قرار می گیرد. بدنه مخزن می تواند با توجه به کاربرد و ظرفیت مورد نیاز متفاوت باشد.

 • مخزن نمک

مخزن نمک معمولاً از جنس پلی اتیلن می‌باشد که شامل سنگ های نمک و آب هستند. هنگام شستشوی رزین کاتیونی از این مخزن استفاده می‌شود و توسط شیر سولویید والو (شیر کنترل جریان) محلول آب و نمک به داخل مکیده می‌شود و برای احیای رزین مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخزن نمک در کنار مخزن اصلی رزینی قرار می گیرد تا در هنگام نیاز از آن استفاده بشود.

 • رزین تبادل یونی

دانه های شیمیایی رزین که عمل سختی گیری آب را انجام می‌دهند، بر روی بستری از  سیلیس دانه بندی شده ریخته می‌شود. هر دستگاه سختی گیر با توجه به ظرفیتش از مقادیر مختلف رزین کاتیونی پر می‌شود. این رزین ها که قالبا با برندهایی نظیر پرولایت، لواتیت، هیدرولایت، آکوالایت، امبرلایت و غیره در بازار ایران موجود است، از نوع رزین کاتیونی قوی در سیکل سدیم می باشد. رزین های کاتیونی و آنیونی در مخزن سختی گیر استفاده می شوند. بسته به نوع سختی گیر ممکن است از دو مخزن جدا و یا یک مخزن متشکل از رزین کاتیونی و انیونی استفاده شود.

 • شیر کنترل جریان

برای تنظیم ورودی مخزن و کنترل جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیر یک چندراهی است که می توان با کمک آن جریان را کنترل کرد.

 • نازل های پخش کننده و جمع کننده آب

نازل ها اغلب از جنس PVC می‌باشد که وظیفه جمع آوری آب نرم از کف مخزن سختی گیر را به عهده دارند. نازل‌ها بر روی صفحه‌ای با فواصل مشخص از هم قرار می‌گیرند. نازل ها می توانند از جنس برنجی و یا پلاستیکی باشند.

اجزای سختی گیر رزینی

احیا سختی گیر رزینی چگونه انجام می شود؟

در سختی گیر رزینی انباشته شدن آلاینده ها و همچنین کلسیم و منیزیم (سختی آب) بر روی دانه های رزین، موضوعی بسیار مهم می باشد. این مواد می توانند تاثیر منفی بر روی عملکرد سختی گیر رزینی بگذارد. به همین دلیل باید به صورت دوره ای، احیا سختی گیر رزینی صورت گیرد. روش های زیادی برای شستشو و احیا سختی گیرهای رزینی وجود دارد که با توجه به شرایط دستگاه می توان از آنها استفاده نمود.

احیا سختی گیر رزینی - آب سازه

 

چگونه سختی آب را اندازه بگیریم؟

برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به یک نرم کننده آب صنعتی نیاز دارید یا خیر، سختی آب خود را با استفاده از کیت تست یا آزمایشگاه مستقل اندازه گیری کنید. اگر آب را از یک سیستم آب محلی تهیه می کنید، می توانید مستقیماً با آنها تماس بگیرید تا درباره سختی آب اطلاعاتی کسب کنید. همچنین می توانید نمونه ای از آب را به نزدیک ترین آزمایشگاه ببرید تا سختی آب را به شما گزارش بکنند.

بیشتر بخوانید: ابزار اندازه گیری سختی آب

فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر آب

در محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی پارامترهای متعددی باید در نظر گرفته شوند. رابطه و فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر به صورت زیر است:

 • فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی آب مصرفی در دستگاه G.P.M در نظر گرفته می شود
 • سختی آب= سختی غیر مجاز-سختی مجاز
 • T=G.P.M* P.P.M* T*60/17.1= زمان سیکل شستشو

مقدار رزین مورد نیاز برای دستگاه نیز از رابطه زیر قابل محاسبه است:

فرمول محاسبه مقدار رزین سختی گیر

مراحل نصب سختی گیر رزینی

یکی از مهمترین مسائل در نصب سختی گیر انتخاب محل مناسب می باشد. تجهیزات دستگاه ارسال شده توسط تولید کننده را بررسی می کنیم تا تمام اجزا در پکینیگ خریداری شده موجود باشد.

ابتدا نازل پایینی را به لوله رایزر با چسب به طور محکم متصل می کنیم. سپس لوله را درون مخزن فایبرگلاس قرار داده و قسمت اضافی که در بالا وجود دارد را برش می دهیم. این برش باید طوری باشد که از قسمت گلویی مخزن حداکثر 2 میلیمتر بالاتر و یا 5 میلیمتر پایین تر نباشد. بعد از برش ، قسمت برش خورده را صیقل می دهیم تا آسیبی به اورینگ یا واشر شیر کنترلی وارد نکند . با نوار چسب دهنه لوله رایزر را محکم می بندیم به شکلی که چیزی وارد لوله نشود.

بعد از اتصال لوله سیلیس را به کف مخزن اضافه می کنیم. به طوری که سیلیس کمی بالاتر از نازل پایینی قرار بگیرد و در مرحله بعدی رزین را درون مخزن می ریزیم. گلویی مخزن را کامل پاک می کنیم تا بعد از باز کردن نوار چسب از لوله رزینی وارد لوله نشود. نازل بالایی را محکم به شیر کنترلی متصل می کنیم سپس نازل سختی گیر را به لوله رایزر می بندیم.

نکته : توجه داشته باشید در هنگام ریختن رزین در داخل مخزن مواد زاید و اضافی وارد مخزن نشود.

محل نصب سختی گیر رزینی

 • دستگاه در نزدیکی کفشور یا خروجی فاضلاب قرار گیرد برای تخلیه سریع آب
 • محل قرار گیری فضای کافی برای نصب و نگهداری توسط تنکسین فنی را داشته باشد.
 • دستگاه سختی گیر آب به دور از تجهیزات گرمایشی نصب شود.
 • دستگاه نباید در معرض تابش نور آفتاب و بارش باران قرار گیرد اصولا در فضای سربسته باید نصب شود.
 • دمای محیطی که مخزن در آن محیط نصب می شود حداقل باید 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 50 درجه سانتی گراد باشد.
 • دستگاه سختی گیر نباید در محیط های اسیدی و قلیایی نصب شود.

 

اجزای اصلی سختی گیر رزینی - آب سازه

 

سوالات متداول سختی گیر رزینی

پس از انجام فرآیند سختی گیری با دانه های رزین، لازم است به صورت متناوب در بازه های زمانی 8 تا 72 ساعت نسبت به احیای آن اقدام گردد. روش شستشوی معکوس با بک واش یکی از روش های رایج برای احیا و تمیز کردن بستر رزینی در دستگاه های سختی گیر می باشد. اما این روش تنها می تواند مواد و املاح انباشته شده را از سطح آنها جدا کند به همین دلیل از مخازن آب نمک برای احیای سختی گیرهای رزینی استفاده میشود. 

پس از دو تا سه سال استفاده از سختی گیر ، باید رزین موجود در آن به دلایلی تعویض شود. این زمان می تواند با توجه به مشخصات آب ورودی به سختی گیر متغیر باشد. هر چه سختی آب بیشتر باشد، باید زودتر اقدام به تعویض رزین های سختی گیر خود کنید.

رزین های سختی گیر تبادل یونی دارای انواع مدل های رزین سختی گیر کاتیونی  ، رزین آنیونی ، رزین میکس پد می باشد.

 • رزین پرولایت انگلیس PURELITE
 • رزین هیدورلایت HYDROLITE
 • رزین آکوا لایت AQUALITE

از معروفترین و بهترین برند های رزین سختی گیر میتوان به رزین سختی گیر پرولایت انگلیس اشاره کرد. شرکت پرولایت purelite انواع رزین های کاتیونی ، آنیونی و میکس بد را در سبد تولیدات خود گجانده است و از لحاظ کیفیت عالی و راندمان بالایی دارد رزین پرولایت آنیونی و کاتیونی در بسته های 25 لیتری و رزین میکس بد پرولایت در بسته های 1 لیتری و 5 لیتری و 25 لیتری عرضه می گردد .

برای محاسبه قطر سختی گیر باید به سه پارامتر عمده که شامل مقدار آب مصرفی، مقدار عبور آب در واحد زمان (سرعت خطی آب)، سختی آب حسب ppm  و زمان سیکل شستشو که بین 6 تا 24 ساعت می شود، دقت کرد.

 

امتیاز 5/5 از 10 رای

محصولات مرتبط

از کربن فعال یا کربن اکتیو، به منظور حذف رنگ و بوی آب استفاده می شود. از این ماده شیمیایی در فیلتر کربنی که یکی...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون، بر مبنای نیروی گریز از مرکز و جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2)، ترکیبی شیمیایی و به رنگ سفید است، که از واکنش سیلیکون و اکسیژن به دست می آید. سیلیس محلول...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس می­ باشد که قادر است تا ظرفیت 400 گالن...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
سیستم های دیونایزر، آب خالص را جهت استفاده در صنایع آزمایشگاهی، شیمیایی و دندانپزشکی، با استفاده از دیونیزه کردن آب تولید می کنند. از جمله...
فیلتر کربنی، دستگاهی بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب بدون نیاز به مواد شیمیایی در زمان کوتاه است. فیلتر کربن اکتیو علاوه...
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برد. این امر روند...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1083

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام
  من نیاز به یک سختی گیر با ظرفیت 30 هزار گرین دارم
  امکانش هست مشخصات و قیمتش رو بهم بگید؟

  1. سلام و عرض ادب
   سختی گیر با ظرفیت 30 هزار گرین دارای مشخصات زیر هست :
   مخزن فایبر گلاس به قطر 8 و ارتفاع 44 اینچ
   مخزن نمک 60 لیتری
   مقدار 25 لیتر رزین
   به همراه شیر اتوماتیک

   با توجه به همه این مشخصات قیمت سختی گیر 30 هزار گرین برابر 9 میلیون و هشتصد هزار تومان هست.

   در صورت قطعی بودن خریدتان، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را در این امر کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *