قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی | تصفیه آب صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

ایران سال ‌هاست که از کمبود آب بسیار زیادی رنج می‌برد، بارندگی سالانه در ایران مدت ‌هاست که به‌طور پیوسته در حال کاهش بوده است. از سوی دیگر، میانگین سالانه دما در دهه گذشته یک درجه افزایش یافته است که میزان تبخیر را نیز افزایش داده است. آبهای زیرزمینی همواره نقش مهمی در تامین آب ایران داشته است. با این حال، نرخ تجدید آن نیز به طور پیوسته در نتیجه کاهش بارندگی کاهش یافته است، به طوری که مصرف کل آب سالانه ایران در 50 سال گذشته بیش از دو برابر شده است. علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از منابع آب زیرزمینی به دلیل استفاده بی رویه وجود دارد. در نتیجه، دسترسی به منابع آبی به ازای هر نفر در سال در ایران بین سال‌های 1956 تا 2016 نزدیک به 77 درصد کاهش یافت. ایران در حال حاضر به سطح بالایی از تنش آبی رسیده  و اکنون بین کشورهای در معرض خطر تنش آبی در رتبه بیست و چهارم جهان قرار دارد. با توجه به تمام موارد ذکر شده لزوم استفاده از منابع جدید آبی مانند تصفیه آبهای شور و دریاها و بازیافت و بازیابی آبهای آلوده و پساب ها جهت در دسترس قرار گرفتن و استفاده در صنایع، آبیاری و کشاورزی و حتی شرب بدیهی به نظر می رسد. آب سازه با تکیه بر مهندسی روز دنیا و بکارگیری استانداردهای بین المللی همراه با کادری مجرب و آزموده کیفیت بی نظیری را در صنعت تصفیه و سالم سازی آب به ارمغان آورده است به طوری که تنوع دستگاههای مورد نیاز در این زمینه میتواند کلیه نیازهای بخشهای مختلف مصرف کننده آب اعم از خانگی، صنعتی و کشاورزی را بی نیاز نماید.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

مهمترین روش های تصفیه آب صنعتی

  • اسمز معکوس (REVERSE OSMOSIS):

مبانی و مفاهیم اولیه اسمزمعکوس

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن بخش زیادی از مواد جامد محلول و سایر آلاینده ها با عبور آب  با فشار بالا از  یک غشای نیمه تراوا حذف می شوند. برای فهم بهتر فرایند اسمز معکوس می بایست به طور طبیعی فرایند اسمز را توضیح دهیم. اسمز یک پدیده‌ی طبیعی و یکی از مهم‌ترین فرایند های طبیعت است. فرایندی که در آن محلول رقیق تمایل به مهاجرت به سمت محلول غلیظ دارد. نمونه ‌های مختلف اسمز شامل جذب آب توسط ریشه‌ های گیاهان از خاک و جذب آب از خون توسط شش‌ها هستند. اسمز یک پدیده طبیعی و یکی از مهمترین فرآیندها در طبیعت است. این فرآیندی است که در آن یک محلول نمک ضعیف تر (با غلظت کمتر) تمایل به حرکت به محلول نمکی قوی تر (با غلظت بیشتر) دارد.

سلولی را در نظر بگیرید که توسط یک غشا نیمه تراوا به دو قسمت تقسیم شده است، این غشا باعث می شود آب و بعضی از یون ها از درون آن عبور کنند ولی نسبت به اکثر جامدهای حل شده ناتراوا عمل می کند. یکی از محفظه های سلول دارای محلولی با غلظت جامدهای حل شده بالا است درحالیکه محفظه دیگر حاوی محلولی با غلظت های جامد حل شده پایین می باشد. اسمز فرایند طبیعی است که در آن آب از محفظه با غلظت جامدهای حل شده پایین به محفظه با غلظت جامدهای حل شده بالا جریان پیدا خواهد کرد.

اسمز معکوس چیست

اسمز معکوس فرایندی است که در آن، فشاری بیشتر از فشار اسمزی بر روی محفظه ای که زمانی حاوی محلول با غلظت بالا بود اعمال می شود. این فشار باعث عبور آب از درون غشا در جهت عکس اسمز می گردد. اکنون آب از محفظه ای با محلول غلظت بالا به محفظه با محلول غلظت پایین حرکت می کند. با این روش آب نسبتا خالصی از درون غشا به درون یک محفظه عبور می کند، در حالیکه جامدهای حل شده در محفظه دیگر نگهداشته می شوند. بنابراین آب از یک محفظه تصفیه یا کانی زدایی می گردد و جامدها در محفظه دیگر تغلیظ می شوند.

پیشینه تاریخی فرایند اسمز معکوس

1748: محققان فرانسوی از کیسه صفرای خوک به عنوان غشا نیمه تراوا (ممبران) استفاده کردند.
1861: گراهام پدیده اسمز را کشف و شروع به گسترش آن کرد
1906: بچ هولد ممبران با فیلتر بسیار ریز و قطر 01/0 سانتیمر را ابداع کرد.
1950: دکتر اس. سوریراجان ابداع «شبیه‌سازی ممبران اسمزی زیستی»، پایه اسمز معکوس (UCLA)
1953: ریید شروع تحقیقات در زمینه فرایند اسمز معکوس
1960:  لوئب و سوریراجا اولین فردی که موفق به تولید ممبران RO با الیاف اسید استیک شد که دارای جریان آب بالا (WF) و دفع بالای نمک (SR) بود.
1970: شرکت فیلمتک ابداع ممبران RO با عملكرد فشار پایین.

انواع سیستم های تصفیه صنعتی  بر اساس ظرفیت

سیستم های تصفیه آب خانگی: دستگاههای تصفیه خانگی و یا آب شیرین کن های خانگی (زیر سینکی) با قابلیت تصفیه حداکثر 400 لیتر در روز هستند. دستگاه تصفیه آب خانگی از جمله مهمترین فناوری‌های تصفیه آب هستند. امروزه سیستم‌های تصفیه آب خانگی در اکثر منازل استفاده می شوند و جزو لوازم ضروری منازل، رستوران های کوچک و ادارات به حساب می آیند.

دستگاههای تصفیه آب نیمه صنعتی: دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یا آب شیرین کن های نیمه صنعتی بر اساس تعداد ممبران، به ظرفیت های 200، 400 و 800 گالنی تقسیم می شوند. روش تصفیه در دستگاه های نیمه صنعتی، روش اسمز معکوس می باشد. در این روش با قرار دادن ممبران هایی که دارای منافذ بسیار ریزی هستند، املاح و مواد محلول آب تا 99% حذف شده و آبی بدون املاح تولید می گردد. بنابراین آب تولیدی توسط دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی، دارای کیفیت بالایی بوده و جهت مصارف شرب مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاهها دارای محدودیت های هم می باشند برای متال این دستگاهها فقط برای تصفیه آب هایی با تی دی اس کمتر از 1000 کارایی داشته و طول عمر فیلترها با افزایش املاح آب ورودی به شدت کاهش می یابد.

قیمت و خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاههای تصفیه آب صنعتی: دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن های صنعتی میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها و مواد آلی موجود در آب را از بین می برد و املاح آن را تا حد زیادی کم می کند. در نهایت آبی تمیز، باکیفیت و سالم تحویل می دهد. با استفاده از آب شیرین کن صنعتی می توان کیفیت آب مصرفی را در صنایع و کاربردهای مختلف افزایش داد و عمر مفید تجهیزات و وسایل را بالا برد. استفاده از آب شیرین کن های صنعتی همچنین باعث کاهش رسوب گذاری و خوردگی تجهیزات در تاسیسات مختلف می شود.

صنایع و مشاغل مختلف مانند به صورت روزانه میزان آب مصرفی بسیار بالایی دارند. این مشاغل از آب هم برای تولید و هم برای خنک کردن و شستشوی تجهیزات و هم جهت افزایش محصولات در بخش کشاورزی استفاده می کنند. مناسب ترین آب برای استفاده در صنعت آب خالص و بدون یون می باشد. در عین حال موضوع مهم، هزینه زیاد تهیه آب تصفیه شده بدون یون است. در هر صنعتی بهترین راه حل تصفیه و شیرین سازی آب استفاده از روشی است که هزینه تصفیه آب با آن از هزینه رفع عواقب ایجاد شده توسط ناخالصی های آب کمتر باشد. رسیدن به آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی با هزینه کم با استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی امکان پذیر می باشد. آب شیرین کن های صنعتی در ظرفیت های گوناگون با ظرفیت حداقل 5 مترمکعب یا 5 هزار لیتر در روز تولید شده و در بخش های مختلف کاربرد دارد. در ادامه به مهمترین کاربردهای آب شیرین کن های صنعتی اشاره خواهد شد.

انواع سیستم های تصفیه آب صنعتی

  • آب شیرین کن کشاورزی و گلخانه

در بسیاری از مناطق کشور ما املاح آب های سطحی و آب چاه ها به حدی افزایش یافته که این امر موجب غیر قابل  کشت شدن زمین‌های کشاورزی شده است. با استفاده از  سیستم آب شیرین کن های کشاورزی، تهیه آب مناسب جهت آبیاری و زراعت میسر می شود. با استفاده از دستگاه تصفیه آب شیرین کن کشاورزی، املاح آب تا درصد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و آب مناسب برای کشت و زرع در دسترس قرار می گیرد. با این روش بازده تولیدات کشاورزی و گلخانه ای به شدت افزایش پیدا میکند. استفاده از دستگاه آب شیرین کن کشاورزی با وجود محدودیت ها و هزینه فراوان راه حل مناسبی جهت برخورد با کم آبی و شوری روز افزون آب ها می باشد.

استفاده از آب شیرین کن ها در بخش کشاورزی و گلخانه نسبت به بخش صنعتی و شرب از حساسیت بسیار کمتری برخوردار است. به دلیل تفاوت استاندارد آب تصفیه شده در بخش کشاورزی و همچنین مقاومت بیشتر محصولات در برابر شوری می توان مقدار زیادی آب خام را با آب‌های تصفیه شده مخلوط کرده و آب در دسترس بیشتری جهت کشت و زرع در اختیار داشت. دستگاه آب شیرین کن کشاورزی علاوه بر تامین و افزایش آب در دسترس، سبب بالا رفتن کیفیت و افزایش محصول می گردد، به طوری که معمولا هزینه بالای خرید آب شیرین کن کشاورزی در سالهای اولیه استفاده جبران می گردد. استفاده از آب شیرین کن ها در بخش کشاورزی باعث در دسترس قرار گرفتن محصولات با کیفیت تر، یکدست تر و با ماندگاری بیشتر می شود.

  • آب شیرین کن های دریایی

حدود 3/2 سطح کره زمین را آب اقیانوس و دریاها تشکیل می‌دهند. شوری آب دریاها در گذشته مانع بزرگی برای شیرین کردن ودر دسترس قرار دادن آب دریاها به حساب می‌آمد. اما امروزه در نقاط مختلفی از دنیا آب شیرین کن‌های دریایی بزرگ مشغول به کار هستند که آب آشامیدنی جمعیت بالایی را تامین می‌کنند. در مناطق گرمسیری و مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند، فرآیند نمک زدایی به عنوان یک فرآیند مقرون به صرفه در جهت تامین آب شرب، کشاورزی و صنایع به حساب می‌آید. استفاده از آب شیرین کن دریایی در تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس با توجه به هزینه اولیه سرمایه گذاری و همچنین با توجه به سهولت بهره برداری نسبت به سایر روشهای تصفیه آب دریا مانند تقطیر و MED از اولویت بالاتری برخوردار است. هزینه بهره برداری از آب شیرین کن دریایی RO شامل هزینه برق و مواد شیمیایی آن می باشد. به طور کلی هزینه ساخت آب شیرین کن های دریایی به دلیل تفاوت در املاح آب ورودی (دریاها و اقیانوس ها) و بالاتر بودن شوری آن ها نسبت به سایر آب شیرین کن ها بالاتر است و این تفاوت قیمت به نوع ممبران های مورد استفاده و تامین فشار بالاتر جهت غلبه بر فشار اسمزی بیشتر و نوع تجهیزات مورد استفاده و مقاوم در برابر خوردگی و شوری بالا مربوط می باشد.

  • آب شیرین کن بیمارستانی

یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان ها دستگاههای تصفیه آب بیمارستانی یا آب شیرین کن های بیمارستانی می باشد. دستگاههای آب شیرین کن بیمارستانی در تامین آب شرب بیماران و بخش های مختلف بیمارستان ، شستشوی البسه و تجهیزات بیمارستان، ضدعفونی تجهیزات بخش های مراقبت ویژه و اتاق های عمل و دستگاههای دیالیز کاربرد بسیاری دارد. آب تصفیه مورد استفاده در بیمارستان به دلیل اهمیت بالا بودن استانداردهای بهداشتی می بایست عاری از هرگونه مواد آلاینده باشد به همین دلیل گندزدایی و فیلتراسیون نهایی بعد از فرایندهای اسمز معکوس از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • آب شیرین کن مرغداری و دامداری

حدود 75 درصد از وزن بدن و 90 درصد خون دام و طیور  از آب تشکیل می شود، همچنین آب تمامی جنبه های متابولیسم یک حیوان را در بر می گیرد به نحوی که نقش مهمی در کنترل دمای بدن، هضم غذا و دفع فضولات ایفا می کند. به همین دلیل تصفیه آب در مرغداری ها و دامداری ها امری ضروری به شمار می آید. میزان آب مصرفی دام و طیور به عوامل مختلفی بستگی دارد. که از مهمترین آنها می توان به نوع دام و طیور، درجه حرارت محیط و بدن، آب و هوا، تحرک دام و طیور، سن، نوع نژاد، نوع تغذیه و میزان آن، میزان نمک موجود در خوراک و کیفیت غذا مورد استفاده دام و طیور اشاره کرد. هرچه آب مورد استفاده در مرغداری ها و دامداری ها با کیفیت تر باشد، دام و طیور مصرف آب بالاتری دارند و این امر باعث سلامت دام و افزایش وزن آن می شود. آب آشامیدنی دام و طیور می بایست از لحاظ میکروبی فاقد هرگونه باکتری باشد و همچنین از لحاظ فیزیکی باید فاقد رنگ، بو و مزه باشد و از نظر شیمیایی فاقد املاح زیاد، سختی بالا و املاح مضری همچون سولفات، نیترات و یا نیتریت باشد. دستگاه آب شیرین کن در پرورش دام و طیور علاوه بر کاهش املاح و سختی آب با حذف میکرو ارگانیسم ها و آلاینده های موجود در آب، سبب بهبود کیفیت آب و در نتیجه رشد بهتر و سلامت دام و طیور می شود.

مهمترین بخش های دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO

  • پیش تصفیه (Pre-treatment)

رسوب و ازدیاد مواد معلق مختلف و میکرو ارگانیسم ها باعث کاهش عمر و عملکرد و همنین گرفتگی ممبران ها می شود. به همین منظور، لازم است به عنوان پیش تصفیه برخی از این مواد در آب ابتدا به روش های مختلف حذف شوند و سپس آب با کیفیت بالاتر وارد غشاهای نیمه تراوا گردد. لازم به ذکر است که مراحل پیش تصفیه به کمک تجهیزاتی از قبیل مواد شیمیایی، فیلتر شنی و فیلتر کربنی، میکرو فیلترها (MF) و اولترا فیلترها (UF) و … صورت می گیرد. انتخاب نوع و روش پیش تصفیه بستگی به کیفیت و آنالیز شیمیایی آب در دسترس و منبع آب (دریا، چاه، سد، پساب و…) دارد. جدول زیر بعضی از روش های متداول فیزیکی و شمیایی پیش تصفیه اسمز معکوس را نشان می دهد.

عنوان عملکرد
پیش تصفیه فیزیکی سیستم اسمز معکوس
دانه گیر توری حذف ذرات بزرگ، سنگ، شن و ماسه
فیلتر شنی حذف ذرات جامد معلق و میکرو ارگانیسمهای بالاتر از 50 میکرون
فیلتر کربنی حذف ذرات جامد معلق و میکرو ارگانیسمها و حذف کلر، بو و رنگ
میکرو فیلتر و اولترا فیلتر حذف ذرات جامد معلق
پیش تصفیه شیمیایی سیستم اسمز معکوس
ازن کاهش فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها
منعقد کننده ها به عنوان مکمل جهت افزای راندمان پیش تصفیه فیزیکی
ضد رسوب جلوگیری از نشست و رسوب عناصر بر روی سطح ممبران
اسید کاهش رسوب گذاری با کاهش PH
اشعه ماورا بنفش (UV) کاهش فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها
بی سولفیت ها با حذف کلر مانع آسیب به ممبران می شود

 

  • پمپ فشار قوی (High pressure pump)

پمپ فشار قوی یکی از اجزای اصلی سیستم اسمز معکوس می باشد. این پمپ‌ها به منظور خنثی کردن فشار اسمزی و جبران افت فشار ناشی از وجود ممبران و تجهیزات موجود در مسیر تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصرف انرژی پمپ فشار قوی، یکی از موارد هزینه بر دستگاه اسمز معکوس است. لذا بازدهی انرژی بالا و همچنین طول عمر پمپ ها یکی از فاکتورهای اساسی در ارزیابی اقتصادی سیستم اسمز معکوس است.

  • ممبران (Membranes)

در واحدهای تصفیه اسمز معکوس از ممبران (Membrane) به عنوان قلب سیستم تصفیه یاد می شود. ممبران ها لایه های نازک کامپوزیتی می باشند که از سه قسمت مختلف تشکیل شده اند.

  • لایه محافظتی پلی استری جاذب رطوبت 2- لایه پلی سولفون بسیار ریز 3- لایه بسیار نازک پلی آمید

ممبران های اسمز معکوس بر اساس نوع آب ورودی به سیستم، در انواع مختلفی عرضه می شوند. ممبران های SW  برای تصفیه آب دریا مناسب هستند و ممبران های BW برای آب های لب شور. ولی معیار اصلی ما در تعیین نوع مناسب ممبران برای آبی که قرار است تصفیه کنیم میزان املاح محلول در آب است.

همچنین، ممبران های اسمز معکوس بر اساس ظرفیت سیستم تصفیه آب، در ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شوند. این ممبران ها را می‌توان در قطر 5/2، ۴ و ۸ اینچ تهیه کرد. ممبران های ۴ و ۸ اینچ برای مصارف صنعتی هستند، و ممبران های 5/2 اینچ بیشتر در سیستم های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی بکار برده می شوند.

  • مخزن تحت فشار ممبران (Pressure vessel)

پرشر وسل و یا پوسته ممبران محفظه‌ای است از جنس فایبرگلاس، استنلس استیل و یا PVC که توان تحمل فشار های بالا را دارد و وظیفه نگهداری و محافظت از ممبران را به عهده دارد. پرشر وسل در سایزهای 5/2، 4 و 8 اینچ ساخته شده و ساختار آن متناسب با شکل ممبران است. در دو انتهای آن قطعه‌ای به نام درب وجود دارد که مجراهای ورود و خروج آب به ممبران در آن طراحی گردیده است به‌طوری‌که ممبران را به‌سادگی آب‌بند نموده و سبب ایجاد فشار مثبت در داخل ممبران می‌گردد.

 

4-1 طول پرشر وسل

طول هر پرشر وسل بر اساس تعداد ممبرانی که در آن قرار میگیرد تعیین می شود و معمولا از تک ممبران (تک المان) تا هفت ممبران (هفت المان) متغیر است.

4-2- انواع پرشر وسل بر اساس ورود آّب

SIDE PORT: در این پرشروسل ها ورودی آب از کنار وسل می باشد.

END PORT: در این پرشروسل ها ورودی آب از انتهای  وسل می باشد.

4-3- انواع پرشر وسل بر اساس فشار ورودی

عموما پرشروسل ها با توجه به فشار کاری دستگاه تصفیه آب صنعتی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

پرشر وسل فشار 300 psi : جهت آب های لب شور و آب چاه

پرشر وسل فشار 450-600 psi: جهت آب های تقریبا شور با تی دی اس کمتر از 10 هزار ppm

پرشر وسل فشار 1000-1200 psi: جهت استفاده در آب های شور مانند آب دریاها

سیستم های کنترل و ابزار دقیق مورد استفاده در دستگاههای تصفیه آب صنعتی

5-1 تابلو برق: جهت کنترل و محافظت از پمپ ها و تجهیزات الکترونیکی دستگاه از برندهای معتبر اروپایی مانند اشنایدر و زیمنس با کلیه ورودی و خروجی های مورد نیاز و ابزارهای حفاظتی مانند کنترل فاز و … ساخته می شود.

5-2 کنترل کننده اتوماتیک سیستم اسمز معکوس  🙁 RO Controler = Mini PLC )داراي ميكرو پروسسور جهت كنترل اتوماتیک دستگاه  RO  به همراه نقشه ي PFD  می باشد . این دستگاه شامل چراغ هاي سبز و قرمز نشان دهنده صحت یا عدم صحت کارکرد و یا ERROR  برای تمامی قسمت ها ،  EC متر آنلاين جهت نشان دادن هدايت الكتريكي و دماسنج جهت نشان دادن دمای آب توليدي می باشد . هم چنین این دستگاه با روشن نمودن مرحله به مرحله اجزای دستگاه RO ، از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری می نماید .

5-3 پرشر سوییچ: جهت کنترل افت و یا افزایش فشار از محدوده مجاز به عنوان اجزای سیستم آب شیرین کن ، مورد استفاده قرار مي گيرد. (جلوگيري از خشك كار كردن پمپ ها و یا کاركردن دستگاه با فشار بيش از حد مجاز)

5-4 فلومتر یا جریان سنج: به منظور نشان دادن ميزان دبی یا جریان آب توليدي و آب پساب مورد استفاده قرار مي گيرد .عموما این فلومتر ها از نوع روتامتری بر خط استفاده می شوند ولی انواع دیگری از جمله آلتراسونیک،  مغناطیسی و یا توربینی و … نیز در بازار موجود است که قیمت بالاتر و طبیعتا قابلیت ها و دقت بیشتری را نیز دارا می باشند .

5-5 فشار سنج (Pressure Gage): به منظور نشان دادن فشار قسمت های مورد نیاز ، کنترل و مانیتورینگ دستگاه آب شیرین کن صنعتی بکار برده می شوند. معمولا فشار سنج ها در قسمت پیش تصفیه قبل و بعد از فیلتر شنی، قبل و بعد از میکروفیلترها و در بخش تصفیه اصلی در قبل و بعد از ممبران ها استفاده می شود.