جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش MLE و LE

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش MLE

تصفیه فاضلاب به روش MLE و LE دو تکنیک برای کاهش نیترات موجود در پساب ها به کمک میکروارگانیسم ها است. MLE یکی از فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که توسعه یافته LE بوده و در محیطی هوازی و غیرهوازی تصفیه را انجام می دهد. در ادامه نحوه عملکرد، مزایا، معایب و تفاوت های LE و MLE یا روش توسعه یافته لودزاک و اتینگر را بررسی خواهیم کرد.

تصفیه فاضلاب به روش LE

در تصفیه فاضلاب کاهش هزینه ها و جلوگیری از تولید ترکیبات مضر جانبی اهمیت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل در اغلب انواع پکیج تصفیه فاضلاب بخشی از تصفیه به کمک روش های بیولوژیکی انجام می شود. یکی از چالش های مهم در تصفیه فاضلاب، حذف نیترات است و برای این منظور لودزاک و ایتنگر در سال 1962 روش جدیدی به نام LE را ارائه دادند.
در روش تصفیه فاضلاب LE از دو بخش هوازی و غیرهوازی برای حذف نیترات استفاده میشود. روند تصفیه در این فرآیند به صورت زیر است:

  • ابتدا فاضلاب از واحد تصفیه فیزیکی عبور داده شده و به کمک آشغالگیر ذرات جامد معلق جداسازی میشود.
  • سپس فاضلاب وارد مخزن غیرهوازی و آنوکسیک می شود. در این بخش باکتری ها برای رشد و تکثیر نیاز به اکسیژن دارند. لجن فعال برگشت داده شده از واحد زلال سازی به این بخش وارد شده و نیترات موجود در آن توسط باکتری ها مصرف میشود. چون اکسیژن محلول در فاضلاب این واحد وجود ندارد، باکتری ها نیترات را تجزیه نموده و آن را به نیتروژن و اکسیژن تبدیل می کنند. نیتروژن به صورت گاز از فاضلاب تخلیه شده و اکسیژن توسط باکتری ها مصرف می شود.
  • در گام بعد فاضلاب در محیط هوازی قرار گرفته و با سیستم های هوادهی از قبیل دیفیوز و بلوئر هوادهی اکسیژن آن افزایش پیدا می کند. با کتری ها از اکسیژن فاضلاب استفاده نموده و مواد آلی نقش منبع غذایی آنها را ایفا می کند.
  • در گام بعد فاضلاب وارد واحد زلال سازی و حوضچه ته نشینی می شود. در این مرحله مواد معلق موجود در فاضلاب که همان باقی مانده های مواد آلی تجزیه شده هستند، در کف مخزن ته نشین می شوند. لایه های لجن به مرور در کف مخزن تشکیل شده و بخشی از آن به واحد غیرهوازی یا آنکوسیک انتقال پیدا می کند. مابقی لجن از دستگاه تخلیه میشود.

تصفیه فاضلاب به روش MLE

تصفیه فاضلاب به روش MLE توسعه یافته LE است و نقاط ضعف آن را تا حد مطلوبی از بین می برد. در این روش اکسیژن مورد نیاز برای باکتری ها در واحد غیرهوازی به کمک فاضلاب برگشتی واحد هوازی تامین میشود. در فاضلاب تصفیه شده واحد هوازی نیترات زیادی وجود دارد و با برگشت به منبع غیرهوازی شرایز برای رشد باکتری ها بهبود پیدا می کند.
در فرآیند تصفیه فاضلاب MLE بخشی از مایع مخلوط هوازی و لجن مرحله ته نشینی به واحد غیرهوازی برگشت زده میشود. علاوه براین، بخشی از لجن فعال حوضچه زلال سازی نیز به واحد هوازی انتقال پیدا می کند تا باکتری ها منبغ تغذیه مناسبی داشته باشند.

تصفیه فاضلاب به روش MLE

مراحل تصفیه پساب با MLE

برای درک بهتر روش تصفیه پساب MLE یا همان توسعه یافته لودزاک و اتینگر، در ادامه مراحل تصفیه در این فرآیند را بررسی می کنیم:

  • در مرحله پیش تصفیه، ذرات معلق موجود در فاضلاب به کمک آشغالگیرها جمع آوری و حذف میشود.
  • سپس فاضلاب وارد واحد آنوکسیک شده و باکتری ها برای رشد به دنبال اکسیژن هستند. برای این منظور بخشی از مایع مخلوط واحد هوازی و لجن فعال واحد زلال سازی به این مخزن تزریق می شود. باکتری ها نیترات موجود در فاضلاب را تجزیه نموده و به اکسیژن و نیتروژن تبدیل می کنند. علاوه براین، از لجن فعال نیز برای تغذیه استفاده میکنند. در این مرحله نیترات موجود در فاضلاب از بین میرود.
  • سپس فاضلاب وارد فاز هوازی می شود. در این مرحله میکروارگانیسم ها از اکسیژن حاصل از سیستم های هوادهی مصرف می کنند. علاوه براین، مواد آلی را به عنوان منبع تغذیه انتخاب کرده و تجزیه را انجام می دهند. بخشی از مایع مخلوط این بخش وارد فاز قبل شده و مابقی به واحد زلال سازی هدایت می شوند.
  • در واحد زلال سازی ذرات معلق در فاضلاب ته نشین شده و لایه های لجن را تشکیل می دهند. بخشی از لجن به واحد بی هوازی و هوازی انتقال یافته و مابقی از دستگاه تخلیه می شوند.

مزایای تصفیه فاضلاب MLE

روش MLE نسبت به LE مزایای بیشتری دارد، چون با راندمان بالاتری نیترات از فاضلاب حذف میشود. در روش LE به دلیل کمبود منابع تغذیه و اکسیژن برای باکتری ها، نیترات کمی حذف میشود. علاوه براین، این روش در حالت کلی ترکیبات مضر جانبی تولید نمی کند.

معایب فرآیند MLE

با توجه به اینکه در روش MLE لجن فعال و مایع مخلوط هوازی باید به واحد بی هوازی برگشت زده شوند، ساختار کمی پیچیده تری دارد. علاوه براین، اجرای این ساختار زمان بر بوده و به هزینه بیشتری نسبت به LE نیاز دارد. دلیل هزینه بر بودن این روش، ابعاد بیشتر مخزن آنوکسیک نسبت به مدل LE است.

راه های افزایش راندمان فرآیند MLE

هر اندازه شرایط برای رشد باکتری ها در واحد غیرهوازی بیشتر فراهم شود، به همان نسبت روند تصفیه بهتر و با کیفیت بالاتری انجام میشود. برای دست یافت به این هدف چند نکته مهم وجود دارد که راندمان MLE را بهبود می دهد. اختصاص دادن فضای بیشتر به واحد بی هوازی شرایطی را فراهم می کند تا مایع بیشتری از واحد هوازی وارد آن شده و نیترات با سرعت بالاتری حذف شود.
علاوه براین، بهتر است زمان ماند در واحد بی هوازی افزایش پیدا کند. البته این مساله باعث افزایش هزینه ها در روند تصفیه میشود، اما روی راندمان تاثیر مثبت دارد.

کاربرد تصفیه فاضلاب به روش MLE

قدرت بالای MLE در حذف نیترات و مواد آلی باعث کاربرد زیاد آن در صنایع مختلف شده است از قبیل:

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش MLE

محاسبه دقیق ابعاد هر یک از مخازن هوازی و بی هوازی، استفاده از تجهیزات مناسب و باکیفیت، انتخاب متریال مناسب برای بدنه و محاسبه دقیق ظرفیت در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب MLE اهمیت بالایی دارد. گروه آبسازه این مراحل را توسط مهندسان باتجربه و با رعایت اصول و استانداردهای بین المللی انجام داده و محصولات باکیفیت و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش را ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش آبسازه تماس بگیرید.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

تصفیه فاضلاب به روش بیولاک biolock یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که از لاگون و هوادهی گسترده در کنار هم استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی EC یکی از موثرترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که ترکیبی از انعقاد، شناورسازی و اکسیداسیون در آن اجرا میشود....
تصفیه فاضلاب به روش UAFB (Up Flow Anairobic Fixed Bed) یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب در شرایط کاملا بی هوازی به کمک باکتری ها...
تصفیه فاضلاب به روش usbf (Up flow Sludge Blanket Filtration) که با نام راکتور فیلتراسیون جریان رو به بالا با بستر کیک لجن یکی از...
تصفیه فاضلاب به روش IFAS یا راکتور بیولوژیکی هوازی با رشد چسبیده ثابت یکی از فرآیندهای موثر برای حذف مواد آلی به کمک باکتری ها...
تصفیه فاضلاب به روش ABR یک سپتیک تانک بهبود یافته است که از یک سری بافل برای جدا سازی محفظه های آن استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش MBBR یا Moving Bed Biofilm Reactor یکی از انواع فرآنیدهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب هست که به عنوان جایگزین لجن فعال و...
تصفیه فاضلاب به روش A2O از روش های بسیار پیشرفته برای حذف نیتروژن و فسفر از فاضلاب است که در برخی از سیستم های تصفیه...
فرآیند تصفیه فاضلاب به روش RBC یا دیسک بیولوژیکی چرخ دوار، یک فرآیند تصفیه فاضلاب برپایه بیولوژیکی است که به روشی مشابه فیلتر چکنده عمل...
تصفیه فاضلاب به روش CAS یا لجن فعال متعارف یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که با روش های بیولوژیکی آلاینده ها را...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=12255

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *