تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی RO- آب سازه

دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل قطعات و تجهیزات بیشماری می شود. این تجهیزات شامل ممبران، پرشر وسل، فیلتر کارتریج، فیلتر شنی و کربنی، سیستم تزریق آنتی اسکالانت، پمپ پیش تصفیه، پمپ فشار قوی و شاسی می باشد. همچنین برای کنترل دستگاه تصفیه آب صنعتی از چند ابزار کنترلی استفاده می شود. ابزار کنترلی دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل تابلو برق، پرشر سوئیچ، گیج های فشار و فلومتر می باشد. برای آشنایی با تمامی قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی RO، خلاصه ای از هر قطعه را در ادامه آورده ایم.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

یک سیستم اسمز معکوس به ممبران­های فردی آن وابسته است و سایر تجهیزات در اطراف آن قرار می­گیرند. هر ممبران از یک ورق مارپیچی و از مواد نیمه تراوا تشکیل شده است که قطر آن بسته به ظرفیت دستگاه متفاوت است. ممبران ها با توجه به ظرفیت آب می توانند منفاوت باشند. البته باید توجه داشت که ممبران بکار رفته برای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی کاملا متفاوت می باشد.

ممبران­ها برای اولین بار با استفاده از استات سلولز (CA) ساخته شدند. با این حال، صنعت بعدا به استفاده از کامپوزیت لایه نازک (TFC) روی یک بستر قوی‌تر روی آورد. امروزه غشاهای TFC عمدتا مورد استفاده قرار می­گیرند. نوع ممبران بکار رفته تاثیر بسزایی در قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی دارد.

در دستگاه تصفیه آب صنعتی متناسب با دبی ورودی تعداد مشخصی ممبران قرار داده می شوند. در جدول زیر تعداد ممبران در هر دستگاه تصفیه آب صنعتی آورده شده است:

نوع دستگاه تعداد و نوع ممبران
دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب 1 عدد 4 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب 2 عدد 4 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 15 متر مکعب 3 عدد 4 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعب 1 عدد 8 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 50 متر مکعب 2 عدد 8 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 100 متر مکعب 4 عدد 8 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 125 متر مکعب 5 عدد 8 اینچ
دستگاه تصفیه آب صنعتی 250 متر مکعب 10 عدد 8 اینچ

 

ممبران دستگاه تصفیه صنعتی RO

پرشروسل (Pressure Vessel)

ممبران موجود در دستگاه تصفیه آب صنعتی در یک محفظه منفرد به نام وسل قرار می­گیرد. این محفظه برای ثابت نگه داشتن ممبران اسمز معکوس در جای خود حیاتی است. وسل همچنین به شیرهای چک و خطوط تخلیه وصل می­شود تا از جریان برگشتی جلوگیری کند و آب را قادر می­سازد تا به طور موثر تخلیه شود.

پرشروسل دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه     پرشروسل دستگاه تصفیه صنعتی RO -

فیلتر کارتریج (Cartridge Filter)

یک سیستم RO کامل دارای یک فیلتر کارتریج جهت پیش تصفیه می­باشد. فیلترهای کارتریج پیش تصفیه، مواد جامد بزرگتر را قبل از اینکه به سمت ممبران پیش بروند، از آب خارج می­کنند. این مرحله برای جلوگیری از رسوب ممبران و افزایش طول عمر آن ضروری است. فیلترهای کارتریج ساختار ساده­ای دارند و اغلب از رشته های پلی پروپیلن ساخته می­شوند.

فیلتر کارتریج دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

پمپ پیش تصفیه (Feed Pump)

ابتدا آب ورودی توسط بوستر پمپ پیش تصفیه به فیلتر شنی و کربنی فرستاده می‌شود. مشخصات این پمپ با توجه به فشار حداقلی ورود آب و دبی مورد نیاز سیستم تعیین می‌شود. معمولا از یک پرشر سوئیچ نیز برای این پمپ استفاده می‌شود که در صورت فشار بیش از میزان لازم، پمپ را از مدار خارج کند. این پمپ همچنین وظیفه ایجاد دبی و فشار مناسب برای بکواش فیلتر شنی و کربنی را نیز برعهده دارد.

پمپ فشار قوی (High Pressure Pump)

جهت تامین فشار مورد نیاز ممبران از پمپ طبقاتی یا فشارقوی استفاده می‌شود. آب برای عبور از ممبران‌ها نیاز به فشار بالایی دارد و به حداقل این فشار، فشار اسمزی گفته می‌شود. میزان TDS یا هدایت آب و دما از عوامل تعیین کننده فشار اسمزی می­باشد. این فشار توسط پمپ‌های مخصوص تامین می‌گردد و یکی از اصلی ترین مراحل سیستم RO می­باشد. با تامین این فشار، آب خالص می‌تواند از ممبران عبور کرده و ناخالصی‌ها پشت ممبران بمانند. این پمپ وظیفه تامین فشار مورد نیاز اسمز معکوس یا همان فشار اسمزی را بر عهده دارد.

پمپ های اصلی دستگاه تصفیه صنعتی RO

پرشر سوئیچ (Pressure Controller)

برای جلوگیری از افزایش و یا کاهش فشار به میزان بیش از مقدار تعیین شده از پرشرسوئیچ استفاده می‌شود. دو نوع مختلف پرشرسوئیچ Low Presssure Switch و High Presssure Switch وجود دارد.

  • High Pressure : بعد از پمپ فشار قوی قرار دارد تا در صورتی که فشار بالاتر از حد مجاز رفت، دستگاه را قطع کند. بنا به درخواست خریدار می‌توان از سیستم‌های دیجیتال نیز بعنوان High pressure استفاده نمود که با ارسال سیگنال الکترونیکی به تابلو برق کار می­کند.
  •  Low Pressure : قبل از پمپ فشار قوی قرار می‌گیرد تا در صورتی که ورودی آب فشار لازم را نداشته باشد و یا دستگاه بی آب باشد، دستگاه را خاموش کند.

پرشر سوئیچ یا تنظیم فشار دستگاه تصفیه صنعتی RO

تابلو برق دستگاه تصفیه آب صنعتی (Power Box)

جهت تامین انرژی مورد نیاز دستگاه تصفیه آب صنعتی و کنترل سیستم از تابلو برق استفاده می‌شود که  بنا به نیاز طرح، در دو مدل PLC و یا RO CONTROLLER طراحی و ساخته می‌شود.

تابلو برق دستگاه تصفیه آب صنعتی RO - آب سازه

شاسی (Structure)

کلیه قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی بر روی شاسی نصب خواهد شد که با توجه به محل نصب دستگاه می‌توان از شاسی با جنس‌های مختلف مانند استنلس استیل 304 یا کربن استیل رنگ شده استفاده نمود. جنس شاسی دستگاه تصفیه آب صنعتی آب سازه از جنس استیل می باشد. جنس استیل برای شاسی، باعث دوام و افزایش طول طول عمر دستگاه تصفیه آب صنعتی می شود.

شاسی دستگاه تصفیه اب صنعتی، نیز می تواند از جنس آهن، یا آهن گالوانیزه باشد. ولی در مقایسه با جنس استیل از طول عمر و مقاومت کمتر در برابر خوردگی و شرایط آب و هوایی برخوردار است. بدین منظور شرکت آب سازه تمامی شاسی دستگاه تصفیه آب صنعتی  خود را از جنس استیل یا استلنس استیل می سازد.

گیج­های فشار (Pressure Gauges)

از گیج های فشار جهت اندازه گیری فشار در نقاط مختلف سیستم استفاده می‌شود. اولین گیج فشار بین فیلتر شنی و کارتریجی قرار می‌گیرد و یک گیج فشار بعد از فیلتر کارتریج قرار می‌گیرد تا افت فشار ایجاد شده در فیلترهای کارتریجی قابل مشاهده و بررسی باشد. همچنین بعد از  High Pressure نیز گیج فشار داریم تا فشار ورودی پمپ به ممبران مشخص باشد. و بعد از ممبران در قسمت پساب نیز از گیج فشار استفاده می‌کنیم.

با مقایسه فشار قبل و بعد فیلتر کارتریج و ممبران می‌توان متوجه افت فشار و گرفتگی احتمالی در این نواحی شد. همچنین برای ست کردن سیستم در نقطه کاری مناسب از گیج فشار استفاده می­کنیم. اولین گیج فشار بین فیلتر شنی و کارتریجی قرار می‌گیرد.

گیج‌های فشار امکان مشاهده و بررسی و تنظیم کردن فشار در قسمت‌های مختلف سیستم را فراهم می‌سازد. با مقایسه فشار قبل و بعد فیلتر کارتریج و ممبران می‌توان متوجه افت فشار و گرفتگی احتمالی در این نواحی شد. همچنین برای ست کردن سیستم در نقطه کاری مناسب از گیج فشار استفاده می­کنیم..

گیج فشار دستگاه تصفیه صنعتی RO

سیستم تزریق آنتی اسکالانت (Anti Scalant Injection System)

برای جلوگیری از رسوب انواع نمک­ها بر روی روزنه ­های غشای ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی و جلوگیری از کاهش طول عمر ممبران باید از سیستم تزریق آنتی اسکالانت استفاده نمود. یک سیستم آنتی اسکالانت شامل: دوزینگ پمپ برای پمپ کردن ماده ضد رسوب به داخل ممبران و مخزن ذخیره حاوی آنتی اسکالانت می­باشد.

سیستم تزریق آنتی اسکالانت دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

فیلتر شنی و کربنی (Sand Filter & Carbon Filter)

ابعاد این دو مدل فیلتر بنا به دبی آب عبوری و سطح فیلتراسیون مورد نیاز و با توجه به کدورت آب ورودی تعیین می‌شود. معمولا از تانک‌های FRP با قطر و ارتفاع متفاوت بنا به دبی آب ورودی استفاده می‌شود. شیر فیلتر معمولا بصورت دستی بوده ولی بنا به درخواست خریدار می‌توان از شیرهای اتوماتیک نیز استفاده نمود.

فیلتر شنی جهت حذف کدورت آب ورودی استفاده می‌شود که در آن شن یا سیلیس با سایزبندی مناسب وجود دارد.

برای حذف رنگ، بو و کلر آب ورودی، از ستون کربن فعال یا فیلتر کربنی استفاده می­شود. که در دستگاه ساخت تاسیسات پیمان از کربن مرغوب (زغال چوب) موجود در بازار به این منظور استفاده می‌شود. زغال اکتیو، زغال فعال می‌باشد که سطح جذب خیلی بالایی دارد و می­تواند به روش جذب سطحی برخی مواد موجود در آب را جذب نموده و از آب جدا نماید.

معمولا حداکثر فشار کارکرد فیلتر کربنی و شنی حدود 3-4 بار بوده و تحمل دمای بین 5 تا 40 درجه را دارا هستند.

فیلتر شنی و فیلتر کربنی در دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

فلومتر (Flow Meter)

جهت اندازه گیری دبی آب تولید شده، پساب و آب برگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلومترها دبی لحظه ­ای را نشان می‌دهند. از این جریان سنج ها می توان در بخش های مختلف دستگاه تصفیه آب استفاده کرد و میزان جریان را اندازه گیری کرد.

فلومتر یا دبی سنج دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

تی دی اس متر (TDS Meter)

جهت نمایش مقدار جامدات محلول در آب تصفیه شده نصب می‌شود که میزان TDS آب خروجی یا همان تولیدی را نمایش ‌دهد. با استفاده از این دستگاه عملکرد و کیفیت آب را قبل از ورود و خروج به دستگاه می سنجد. با کمک این دستگاه TDS متر می توان راندمان و کارایی دستگاه را مشخص کرد.

تی دی اس متر (TDS Meter) دستگاه تصفیه آب صنعتی - آب سازه

CIP یا شستشوی دوره ­ای (Cleaning In Place)

واحد CIP جهت شستشوي ممبران‌ها (غشاها) با آب تصفيه شده و مواد شستشوی مخصوص مانند اسید و باز مي‌باشد. در سیستم­های تمام اتوماتیک انجام عملیات CIP توسط PLC انجام مي‌شود ولی در سیستم­های دستی توسط اپراتور انجام می‌شود. همانطور که پیش‌تر اشاره شد حساس‌ترین قسمت سیستم RO ممبران‌ می‌باشد و عملیات CIP جهت جلوگیری از تجمع بیش از حد رسوب و در نهایت گرفتگی ممبران‌ها می‌باشد. زمان مناسب برای انجام عملیات CIP با توجه به تحلیل چک لیست­های پر شده توسط اپراتور تشخیص داده می‌شود.

قیمت و خرید تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی

تمامی قطعات و تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنایع دارویی و غیر ه با بهترین کیفیت و برترین برندهای جهان قابل تهیه و اتصال به دستگاه تصفیه آب می باشند. جهت قیمت خرید و مشخصات دستگاه تصفیه آب صنعتی با کارشناسان آب سازه در تماس باشید.

امتیاز 5/5 از 1 رای

مطالب مرتبط

حذف سیانید از آب و فاضلاب یکی از اقدامات بسیار مهم برای جلوگیری از ورود آلاینده ای بسیار خطرناک به بدن است که در تصفیه...
حذف کروم از آب آشامیدنی به سختی در تصفیه خانه های آب شهری انجام شده و به همین دلیل پیشنهاد میشود با تجهیزات جانبی این...
حذف فلوراید از آب در کنار مزایای متعددی آن برای دندان و استخوان ها، چالش های زیادی را به همراه دارد. در طی سالها تحقیق...
حذف نیترات از آب آشامیدنی به دلیل تاثیر بسیار بد آن بر سلامتی نوزادان، کودکان و افراد بزرگسال گام مهمی در تصفیه آب به شمار...
ORP (Oxidation Reduction Potential) به پتانسیل اکسایش و کاهش گفته میشود که یکی از پارامترهای کیفیت آب محسوب میشود. این پارامتر میزان قدرت آب در...
اکسیژن محلول در آب یا DO (Dissolved Oxygen) از مهم ترین پارامترهای کیفیت آب هستند که کل اکسیژن غیرمحلول در آب را اندازه گیری می...
حذف سرب از آب تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آن داشته و عدم توجه به آن منجر به بروز بیماری های قلبی و عروقی، نارسایی...
کدورت آب یکی از مهم ترین پارامترهای کیفیت آب است که نشان دهنده مقدار موانع موجود در عبور نور از لایه های مختلف آن است....
EC (Electrical conductivity) یا هدایت الکتریکی از پارامترهای کیفیت آب است که میزان قدرت آب در انتقال جریان برق را اندازه گیری می کند. این...
پارامترهای کیفیت آب شامل دو دسته پارامترهای فیزیکی و شیمیایی می شوند که با تجهیزات تصفیه آب باید مقدار آنها در حد مجاز قرار گیرد....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=5830

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *