قیمت و خرید برج خنک کننده-کولینگ تاور

برج خنک کننده - آب سازه

در کارخانه ‌ها و نیروگاه ‌ها همواره به دلیل فرآیندهای صنعتی و ماشین ‌آلات و تجهیزات سنگین گرمای بسیار زیادی تولید می ‌شود. این حجم از گرما باید طی فرآیندی به محیط خارجی منتقل شود. این فرآیند اصل اساسی تکنولوژی برج‌ های خنک ‌کننده است. در این راستا، گروه صنعتی آب سازه مفتخر است با طراحی و ساخت برج های خنک کننده فایبر گلاس و برج های خنک کننده فلزی (گالوانیزه) توسط نیروهای مهندسی حرفه و مطابق با استانداردها و متناسب با شرایط و نیاز کارفرمایان محترم، این نیاز را در انواع پروژه های صنعتی و شهری را مرتفع نماید.

جهت اطلاع از قیمت و خرید برج خنک کن و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

09129512165

برج خنک‌ کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) نوع خاصی از مبدل حرارتی است که از آن برای دفع گرمای تولید شده ماشین آلاتی همچون چیلرهای جذبی و تراکمی، دیگ بخار، دستگاه تزریق پلاستیک، کوره های القایی، دیگ تقطیر، توربین  های گازی به محیط استفاده می ‌شود. در واقع برج خنک کننده به عنوان یک منبع فراهم کننده آب سرد با ایجاد سطح وسیع تماس آب و هوا و آسان نمودن فرآیند تبخیر، برای حذف گرمای اضافی تولید شده توسط تجهیزات نامبرده شده مورد استفاده قرار می گیرد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

برج خنک کننده ( کولینگ تاور) چیست؟

در برج هاي خنک کننده آب در تماس با هوا قرار گرفته و در اثر از دست دادن گرمای نهان و طی فرآیند تبخیر دمای آن کاهش می یابد. به عبارت دیگر آبی که در فرآیندهاي متعدد دمای آن افزایش یافته خنک شده و مجددا به واحدها باز می گردد. اساس کار تمام برج های خنک کننده بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می ‌باشد.

عموماً در برج خنک کننده آب گرم توسط لوله ‌هایی به بالای برج منتقل شده و در آنجا یا به صورت طبیعی یا با آبفشان هایی به سمت پایین برج جریان می ‌یابد که در طول این مسیر با توجه به نوع برج به شیوه‌ های مختلف با جریان هوای سرد برخورد می ‌کند. کولینگ تاورهای شرکت آب سازه داراي طبقه بندي و انواع مختلفی بوده که بر حسب کاربردشان در صنعت انتخاب می شوند اما شیوه عملکرد در همه آنها تقریبا مشابه هم می باشد.

چرا از برج خنک کننده استفاده می کنیم؟؟

برج خنک کننده صنعتی جز حیاتی بسیاری از سیستم های صنعتی است. که میتوان آن را در بسیاری از صنایع مانند فولاد، نیروگاه ها، مواد شیمیایی، پتروشیمی و بسیاری از شرکت های دیگر که خنک سازی فرایندی ضروری در آن است یافت.  همچنین، برج خنک کننده نیمه صنعتی یا تجاری،  برای خنک کردن ساختمان های تجاری بزرگ مانند مدارس، بیمارستان، هتل و یا فرودگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

برج خنک کننده صنعتی بزرگتر از یک سیستم HAVC است. و برای حذف گرما، از یک سیستم آب در گردش استفاده می کند. کولینگ تاور ها مورد استفاده نیروگاه ها، پالایشگاه نفت، کارخانه پتروشیمی، کارخانه فراوری گاز طبیعی، کارخانه های مواد غذایی و سایر تاسیسات صنعتی استفاده شود.

با توجه به افزایش جمعیت و پیشرفت صنایع گرمای بیشتری برای تولید محصولات بیشتر تولید می شود. پس ماشین آلات و تاسیسات باید به طور مداوم خنک شوند تا بتوانند بازده خود را در بالاترین حد ممکن نگه دارند. موثرترین، کم هزینه ترین، راه حل برای از بین بردن این گرمای اضافی نصب برج خنک کننده است.

برج خنک کننده - آب سازه

طراحی و ساخت برج خنک کننده در آب سازه

از نظر ابعاد و اندازه، برج ‌های خنک کننده در مدل ‌های کوچک پشت‌ بامی برای ساختمان‌ های مسکونی تا سازه ‌هایی غول‌ پیکر و هذلولی شکل مانند برج ‌خنک‌کن نیروگاه ها که ارتفاعشان در حدود دویست متر و قطرشان در حدود یک ‌صد متر می ‌باشد، وجود دارند. جهت ساخت کولینگ تاور از مواد مختلفی استفاده می شود که هر کدام دارای مزیت ‌های خاصی هستند. انواع برج ‌ها از نظر جنس بدنه به برج کولینگ تاور بتنی (سایز بزرگ)، برج کولینگ تاور فلزی و یا گالوانیزه و  برج ‌خنک کننده فایبرگلاس (FRP) تقسیم بندی می ­شوند.

انواع کولینگ تاور (فایبرگلاس – فلزی)

کولینگ تاور فایبرگلاس (برج خنک کننده فایبرگلاس)

یکی از انواع برج های خنک کننده، برج خنک کننده فایبرگلاس می باشد. در این برج جنس بدنه، مخزن و تجهیزات از فایبرگلاس یا کامپوزیت می باشد. در صنایع متوسط تا کوچک استفاده از برج خنک کننده فایبرگلاس بسیار رواج یافته است. مقاومت بالای آن بدنه آن در برابر رطوبت و نور خورشید باعث شده که محبوبیت زیادی در بین صنایع پیدا کند.

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

 • مقاومت در برابر نفوذ گرمای نور خورشید
 • مقاومت در برابر پوسیدگی و آفتاب سوختگی
 • رسوب زایی بسیار پایین
 • سبک و قابل حمل بودن برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به سایر برج های خنک کننده
 • قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه
 • طول عمر بالاتر نسبت به برج خنک کننده فلزی
 • بالا بودن سرعت ساخت
 • مقاومت بالا در برابر رشد باکتری ها و جلبک ها
 • قابلیت طراحی به صورت موازی برای ظرفیت های بالا

کولینگ تاور فلزی، گالوانیزه یا استیل

برج خنک کننده استیل نوع دیگر از برج های خنک کننده می باشد که در آ« جنس بدنه و متریال به کار رفته استیل می باشد. این برج ها برای صنایع کوچک تر از نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این کولینگ تاور هم قابلیت طراحی به صورت جریان متقاطع و هم به صورت جریان مخالف را دارد. بنابراین از لحاظ نوع طراحی دارای تنوع است.

در ساخت برج خنک کننده فلزی هم از استیل گالوانیزه و هم از استیل ضد زنگ می توان استفاده کرد. مقاومت استیل ضد زنگ در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ زدگی بسیار بیشتر است اما هزینه های ساخت آن نیز بالاتر است. به همین دلیل تولید کنندگان برج خنک کننده فلزی در ساخت آن ها از ترکیبی از استیل ضد زنگ برای نقاطی که بیشتر با آب سر و کار دارند(حوضچه برج) و استیل گالوانیزه برای محل هایی که کم تر با آب در تماس است (اسکلت برج) استفاده می شود.

دلایل رد سیستم کولینگ تاور فلزی یا گالوانیزه در صنعت

برج خنک کننده فلزی طول عمر کمتری نسبت به فایبرگلاس و بتنی دارد. و میانگین طول عمر آن 20 سال است. از بزرگترین معایب آن زنگ زدگی و خوردگی است که به دلیل در تماس بودن طولانی بودن مدت با آب در سازه های فلزی رخ می دهد.

برج خنک کننده - آب سازه

برج خنک کننده چگونه کار می کند؟

برج ­های خنک­ کننده براساس مسیر جریان هوا، نحوه ساخت و روش انتقال حرارت تقسیم بندی می ­شوند. برج­ های خنک کننده به لحاظ نوع تماس آب و هوا به سه گروه برج­ خنک کننده مدار باز (تر) و برج خنک کننده مدار بسته (خشک) و برج­ خنک کننده تر-خشک تقسیم می­شوند. همچنین برج­ ها براساس حرکت جریان هوا به انواع مکش طبیعی و مکش مکانیکی دسته بندی می­شوند.

دسته بندی برج خنک کننده

برج خنک کننده جریان مخالف یا کانتر فلو

در برج خنک کننده با جریان مخالف، هوا به سمت بالا و در جهت مخالف آب گرم به سمت پایین حرکت می کند. این جهت جریان حداکثر بازدهی را تولید می کند. همچنین پمپ ها کم ترین هد لازم را تولید می کنند. برج خنک کن با جریان مخالف مقاومت بییشتری در برابر یخ زدگی دارد و در دراز مدت مصرف انرژی کم تری دارد.

برج خنک کننده جریان متقاطع یا کراس فلو

در برج خنک کننده با جریان متقاطع یا کراس فلو هوا به صورت افقی از میان سازه برج به یک منطقه باز جریان می یابد. آب گرم نیز در همین حال به سمت پایین جریان می یابد. با این وجود باید فن ها و الکتروموتور ها کاملا ضد آب باشند تا منجر به یخ زدگی آن ها نشود.

برج خنک کننده جریان طبیعی

برج خنک کننده با جریان طبیعی معمولا در نیروگاه ها و صنایع بزرگ که از آب بدون محدودیت استفاده می کنند نصب می شود. حرکت رو به بالای هوای گرم که در نهایت وارد جو می شود یاعث می شود تا گرمای اضافی از سیستم حذف شود.

برج خنک کننده جریان مکانیکی

در برج خنک کننده با جریان هوای مکانیکی، یک فن که هوا را در داخل برج به گردش در می آورد نقش اصلی خنک کنندگی را بر عهده دارد. در این برج ها می توان از فن های پروانه ای و یا گریز از مرکز (سانتریفیوژ) استفاده کرد. برج های جریان مکانیکی بازده بیشتری نسبت به برج خنک کننده با جریان طبیعی دارند اما انرژی بیشتری مصرف می کنند و بنابراین هزینه عملیاتی آن ها بالاتر است.

برج خنک کننده - آب سازه

برج خنک کننده مدار باز (مرطوب و تر)

تقریباً بیش از 90 % برج ­های خنک کننده از نوع برج­ های تر (wet cooling tower) می ­باشند، که خود به دو گروه جریان متقابل و جریان متقاطع تقسیم می ­گردند. در سال­ های اخیر، بعلت حجم کمتر و راندمان بهتر  برج ­های خنک کننده از نوع جریان متقابل، مقبولیت بیشتری پیدا کرده است.

کولینگ تاور مرطوب حرارت تلف شده به وسیله دستگاه را به وسیله مکانیزم­ های زیر به محیط می­ دهند:

 • افزایش حرارت هوای اطراف
 • تبخیر بخشی ازآب در حال گردش در سیستم
 • افزایش دمای مخزن طبیعی آب جمع آوری سرد شده

مکانیزم عملکرد کولینگ تاور مدارباز (عملکرد برج خنک کننده مدارباز)

در برج ‌های خنک کن مدار باز آب توسط یک پمپ به بالای برج خنک کن انتقال می ‌یابد و سپس توسط نازل ‌ها بر روی سطوح خنک کننده به صورت قطره پاشیده می ‌شود. هوای بیرونی از طریق آکنه ­هایی که بصورت میله ­های افقی در اطراف برج قرار دارند وارد می ­شوند. آب در حین جریان به پایین، در تماس با هوای بالای آن که به سمت بالای برج مکیده می ‌شود، گرمایش را از دست می‌ دهد و آب حدود10 تا 20 درجه خنک می ‌شود. بخشی از آب تبخیر می ‌شود وگاهی اوقات بخار آب روی برج ‌های خنک کننده مشاهده می ‌شود.

برای ایجاد جریان رو به بالا، برخی از برج‌ های خنک‌ کننده حاوی تیغه ‌هایی مشابه پره ‌های تهویه است. این تیغه ‌ها باعث ایجاد جریان هوا به سمت بالای برج خنک ‌کننده می‌ شوند. آب به یک حوض می ‌ریزد و از آنجا به فرآیند تولید باز می ‌گردد. کولینگ تاور مرطوب بصورت برج ­های خنک کننده با کشش طبیعی و برج ­های خنک کننده با کشش مکانیکی دسته بندی می ­شوند.

برج خنک کننده - آب سازه

برج خنک کن مدار بسته (خشک)

در مواقع عدم وجود آب کافی برای برج خنک کن و جلوگیری از اتلاف آب بر اثر فرآیند تبخیر، می ­توان از برج ­های خنک کننده مدار بسته (خشک) بهره برد. در کولینگ تاور مدار بسته، آب با هوای بیرون در تماس نیست. آب درون یک کویل حرکت می‌ کند و در اثر تماس هوا با سطح خارجی کویل، گرما از کویل و در نتیجه از آب جذب می‌ شود و از طریق هوا به محیط اطراف منتقل می ‌شود.

در این نوع سیستم به دلیل عدم تماس مستقیم آب و هوا، آلودگی ناشی از آلاینده ‌های هوا و میکروارگانیسم ‌ها در آب کولینگ تاور ناچیز است. همچنین، میکروارگانیسم ‌های موجود در آب برج خنک‌ کننده نمی ‌توانند وارد هوای خارج شوند. هنگامی که کولینگ تاور به صورت مدار باز است، آب در مجاورت با هوا قرار می‌ گیرد که ممکن است در اثر این تماس آلودگی رخ دهد.

مزایای کولینگ تاور مدار بسته

به دلیل در تماس نبودن آب با هوا آلاینده های موجود در هوا وارد آب نمی شوند. به این ترتیب نیازی به انجام فرایند های فیلتراسیون و تصفیه آب در کولینگ تاور مدار بسته نمی باشد.

به دلیل بسته بودن مدار جریان آب و عدم تبخیر آب درون لوله ها حجم آب در طی فرایند خنک سازی کم نشده و نیازی به تزریق آب اضافی نیست.

در تماس نبودن آب با هوا و پکینگ مدیا باعث می شود تا مشکل رسوب گرفتگی که از مشکلات اساسی برج خنک کن مدار باز است در برج مدار بسته دیده نشود.

از بارزترین مزایای برج خنک کننده مداربسته کارکرد پایدار آن است. به دلیل عدم رسوب گرفتگی، کولینگ تاور  می تواند در مدت زمان طولانی با راندمان بالا کار کند. بنابراین در سیستم هایی که نیازمند فعالیت طولانی مدت هستند استفاده از برج خنک کننده مدار بسته کاربردی تر است.

ویژگیهای کولینگ تاور خشک

 • هزینه سرمایه گذاری اولیه به دلیل استفاده از کویل های حرارتی و پمپ های بیشتر در  برج خنک کننده مدار بسته بالا است.
 • به دلیل عدم تشکیل رسوب هزینه های نگهداری و بهره بردای آن کم تر است.
 • طول عمر بسیار بیشتر از برج خنک کن مدار باز می باشد.
 • برج خنک کننده مدار بسته بر خلاف مدار باز می تواند در رطوبت های بالا نیز به خوبی فعالیت کند. هم چنین در محل هایی که با محدودیت مکانی مواجهند قابل نصب  می باشند.

نحوه عملکرد برج خنک کننده مدار بسته (مکانیزم برج خنک کننده مداربسته)

در برج خنک کننده مدار بسته آب وارد کویل های حرارتی می شود و طی یک مسیر مارپیچ از بالا به پایین حرکت کرده و در طی مسیر خود خنک می شود. هوا نیز همانند برج خنک کن مدار باز از پایین وارد شده و با کویل در تماس است و آن را خنک می کند. همچنین آب بر روی لوله های گرم ریخته شده و موجب تبخیر آب و خنک شدن لوله ها می شود. به این ترتیب آب گرم خنک می شود.

برج خنک کننده - آب سازه

کولینگ تاور هیبریدی (برج خنک کننده هیبریدی یا ترکیبی – خشک و مرطوب)

با توضیحاتی که در مورد دو نوع کولینگ تاور قبلی داده شده، مشخص می ­شود که برج­ های خنک کننده مرطوب همیشه مقداری آب را طی فرآیند تبخیر، مکش توسط هوا و نشتی مصرف می­ کنند. همچنین این برج­ ها دچار مشکل پراکندن ذرات آب می ­باشند. خشک مشکلی برای کارکرد نیروگاه ها بخصوص در موقع گرم شدن هوای محیط به وجود می ­آورند. در چنین مواردی برای کاهش عوارض حاصل از دو نوع برج ذکر شده از برج ­های خنک کنننده خشک-مرطوب استفاده می ­شود.

برج خنک کن هیبریدی ترکیبی از برج خنک کن مدار باز و مدار بسته است که به صورت سری نصب می شوند. در هر صنعتی که صرفه جویی در مصرف آب و انرژی در اولویت باشد استفاده از برج خنک کن هیبریدی توصیه می شود.

در کولینگ تاور هیبریدی در ابتدا وارد مدار می شود. در صورتی که نیاز به ظرفیت بیشتر آب برای خنک کردن باشد کولینگ تاور مدار باز نیز وارد جریان می شود. استفاده از برج خنک کن مدار باز فقط در مواقع اضطراری می تواند تا حد زیادی مصرف آب را کاهش دهد.

نحوه عملکرد برج خنک کننده هیبریدی

همانطور که از نام این نوع برج ­های خنک کننده استنباط می­ شود یک برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از عملکرد برج­ های خشک و مرطوب می ­باشد. این سیستم دارای دو مسیر هوای موازی و دو مسیر آب سری می ­باشد. قسمت بالای کولینگ تاور قسمت خشک است که شامل لوله­ های پره­دار و قسمت پایین کولینگ تاور دارای آکنه ­های قسمت مرطوب است. آب گرم پروسس از قسمت فوقانی کولینگ تاور وارد لوله ­های پره ­دار شده و ضمن عبور از لوله ­ها قسمت خشک را ترک کرده و تحت اثر نیروی جاذبه از میان آکنه ­ها در قسمت مرطوب به حوضچه آب سرد می ­ریزد.

هوای محیط بصورت دو جریان از میان قسمت­ های خشک و مرطوب کشیده می ­شود. این دو جریان بهم پیوسته و قبل از ترک برج در داخل آن ترکیب می­ شوند. چون جریان اول بصورت خشک گرم شده و حتی خشک ­تر از هوای محیط می­ گردد و جریان دوم بطور معمول اشباع است، در نتیجه هوای زیر اشباع از برج خنک کننده خارج می­ شود.

ویژگی کولینگ تاور هیبریدی

 • هوای زیر اشباع خروجی، ذرات آب کمتری نسبت به برج مرطوب ایجاد نموده و شرایط اقلیمی مطلوب آنها را کاملاً حذف می کند.
 • چون آب در قسمت خشک قبلاً خنک شده است بنابراین افت ­های ناشی از تبخیر در قسمت مرطوب کاهش یافته و در نتیجه از مصرف آب جبرانی برای جبران تبخیر آب بطور قابل ملاحظه­ ای کاسته خواهد شد.
 • برج­ های خنک­ کننده خشک – مرطوب در مواردی­ که امکان دسترسی به آب هست و نیز نیاز به کاهش مؤثر ذرات باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

برج خنک کننده - آب سازه

کاربرد برج خنک کننده صنعتی

دو کاربرد مهم برج خنک کننده یکی در صنایع بزرگ برای خنک کاری صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، نیروگاهی، فولاد و کارخانجات تزریق پلاستیک بوده و کاربرد دیگر دفع حرارت سیستم­ های سرمایشی مربوط به مجتمع ­­­های مسکونی، تجاری و ورزشی می ‌باشد. از کاربردهای دیگر برج خنک کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع آلومینیوم و فشرده‌ سازی هوا
 • پالایشگاه ‌های نفتی، گازی و پتروشیمی
 • نیروگاه‌ های تولید برق و کاربردهای فرآیندی
 • سیستم ­های برودتی، تهویه‌ی مطبوع و گرمایش
 • واحدهای خنک کننده صنایع شیمیایی و غذایی و دارویی
 • نیروگاه هسته ­ای
 • صنایع ذوب فلزات، ریخته ‌گری و کوره ‌های القایی
 • صنایع تولید شیشه، پلاستیک، کاشی و سرامیک
 • صنایع تولید رنگ
 • نیروگاه­ های تولید انرژی

اجزای اصلی برج خنک کننده

 • بدنه برج خنک کننده: کولینگ تاورها معمولاً از گالوانیزه، فایبر گلاس، چوب و بتن ساخته می ‌شوند.
 • فن برج خنک‌کننده: فن‌ ها نقش مهمی در خنک سازی دارند و از نوع فن محوری یا سانتریفیوژ می ‌باشند. فن‌ های مورد استفاده در برج ‌های خنک‌کننده، از لحاظ فرم هندسی و نحوه تولید به صورت کلی به سه دسته اصلی  فن ضربی برج خنک ‌کننده، فن پروفیل ایر فویل کولینگ تاور و فن پروفیل ایر فویل با فرم پروفیل متغیر (فن کامپوزیت برج خنک کن) تقسیم می ‌شوند.
 • پکینگ یا مدیا: برای افزایش تبادل حرارتی بین جریان آب و هوا در داخل برج خنک کن از پکینگ‌ ها استفاده می ‌شود که با افزایش سطح تماس جریان آب با هوا و همچنین کاهش سرعت جریان آب، در خنک ‌سازی جریان آب نقش مؤثری دارند. پکینگ ‌ها به صورت شبکه ‌ای بوده و در دو نوع غشایی و اسپلش در برج خنک کننده مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
 • حوضچه آب سرد: در قسمت زیرین برج خنک کننده قرار دارد و آب خنک شده در آن جمع ‌آوری شده و به سمت سیستم‌ های سرد سازی هدایت می ‌شود.
 • قطره گیرها (المیناتور): تیغه‌ های قطره ­گیر برای جلوگیری از پخش ذرات آب و ممانعت از خروج آن‌ها به محیط بیرون از کولینگ تاور بکار می ‌روند.

اجزای جانبی برج خنک کننده

 • گیربکس: این قطعه دور الکترو موتور را کاهش می ­دهد و انرژی را به فن منتقل می ­کند.
 • نازل آب پاش: جهت توزیع جریان آب گرم بر روی پکینگ ­ها مورد استفاده قرار می ­گیرندکه در کلکتور آب ورودی نصب می­ گردد.
 • الکتروموتور: این قسمت وظیفه به حرکت درآوردن فن یا پروانه را بر عهده دارد.
 • آب پخش کن: توزیع کننده سیال داغ در نوع مدور یا چرخشی سیستم پاشش آب
 • فلنج وروردی و خروجی: اتصال ورود آب گرم و خروج آب سرد
 • فلنج تخلیه و شیر تخلیه: جهت تخلیه آب آلوده از کولینگ تاور
 • فلنج سرریز: جهت تخلیه و خروج جریان آب مازاد
 • فلوتر: شناور تنظیم کننده ورود جریان آب جبرانی
 • فیلتر هوای ورودی
 • لوله و انشعابات داخلی
 • شاسی موتور

عملکرد برج خنک کننده - آب سازه

مزایای مهم برج ­های خنک کننده

 • هزینه‌ پایین بهره ‌برداری به دلیل کم بودن هد پمپ مورد نیاز
 • نگهداری ساده
 • مصرف انرژی پایین
 • تنوع در ساختار
 • سازگاری با شرایط اقلیمی و آب و هوایی مختلف

عوامل موثر بر عملکرد برج ­خنک کننده

 • با کاهش دمای مرطوب محیط قدرت خنک ­کنندگی کولینگ تاور افزایش می­ یابد.
 • افزایش سطح تماس و تبديل هر چه بيشتر آب به قطرات ريز باعث افزایش راندمان کولینگ تاور خواهد شد.
 • افزایش زمان تماس آب و هوا باعث افزایش ظرفیت خواهد شد.
 • سرعت پایین هوای عبوری از سطوح خنک­ کننده با ثابت نگهداشتن دبی آن باعث افزایش راندمان برج خواهد شد.
 • میزان افت درجه حرارت (اختلاف دمای ورودی وخروجی برج)
 • اختلاف بین درجه حرارت آب سرد و درجه حرارت مرطوب هوا
 • دمای مرطوب محیط
 • شدت جریان آب
 • شدت جریان هوا
 • نوع آکنه های برج
 • روش پخش آب

برج خنک کننده - آب سازه

کیفیت آب مورد استفاده در برج­ خنک کننده

آب مورد استفاده براي برج های خنك كننده از جمله نيازهاي عمده بسياري از صنايع است و لذا تصفيه و تهيه آب مطابق استاندارد حائز اهمیت می ­باشد. با همه تدابير به كار گرفته شده در تصفيه آب و به دست آوردن آب مورد نياز در صورت عدم كنترل، پيامدهايي از قبيل موارد زیر را در پی دارد:

 • خوردگي و فرسايش
 • تشكيل رسوب
 • مشكلات ناشي از ميكروارگانيزم ­ها
 • تجمع لجن

آب با سختی زیاد باعث رسوب در دستگا­ه ها شده و همچنین از آنجایی که بیشتر این دستگاه­ ها از آلیاژ آهن ساخته شده ­اند مشکل خوردگی بوجود می ­آید. از طرف دیگر از آنجایی­که بیشتر برج ­های خنک کننده در برخورد مستقیم با هوا و نور خورشید می­ باشند محیط مناسبی برای رشد باکتری ­ها و میکرو ارگانیسم ­ها نیز می­باشند که آنها نیز مشکلاتی به همراه دارند. وارد شدن گرد و خاک بداخل برج نیز در بعضی مواقع ایجاد مشکل می ­نماید. براي جلوگيري از اين پيامدها و مشكلات به خصوص خوردگي و رسوب­ دهي بايد تا حد ممكن از سختي آب مورد استفاده در برج­ هاي خنك كننده و ساير قسمت ­ها كاسته شود.

سوالات متداول برج خنک کننده (کولینگ تاور)

برای به دست آوردن ظرفیت برج خنک کننده باید اطلاعاتی همچون دمای آب ورودی ، دمای آب خروجی مورد نیاز ، ظرفیت آب مورد نیاز ،  محل نصب برج خنک کننده و… به دست آید. پس از کسب اطلاعات ظرفیت مناسب برای برج خنک کننده توسط کارشناسان شرکت آب سازه تعیین می گردد.

 • برج خنک کن یک دستگاه تبخیری است که بوسیله مکانیزم تبخیر آب می تواند آب را تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط خنک نماید. ولی چیلر با استفاده از سیکل های مکانیکی قادر به تامین آب سرد 5 تا 10 درجه سانتیگراد می باشد که برای خنک کردن هوای ساختمان های مسکونی و اداری به کار گرفته می شود.

بله ، این تجهیزات برای مناطق کویری خشک و سرد مناسب می باشد و برخلاف برج خنک کننده مرطوب مصرف آبی ندارند. همچنین این برج های خنک کننده خشک را می توان در شهرهای سرد و معتدل کشور نیز استفاده کرد و شهر هایی که با مشکل بی آبی نیز مواجه هستند می توانند از برج خنک کننده خشک استفاده کنند.

بله مانند تمام محصولات تولیدی شرکت آب سازه، برج خنک کننده نیز دارای کارت اصالت کالا و گارانتی معتبر می باشد.

در مواردی که در آب کولینگ تاور اسید وجود داشته باشد و یا شرایط آب قلیایی باشد، پکینگ با جنس PVC به سرعت از بین میرود. موقعی که آب اسیدی یا قلیایی است باید از پکینگ PP استفاده شود. مشکل فیلینگ فیلم پی وی سی در شرایط اسیدی علاوه بر صدمه دیدن ورقه ها و لایه های پکینگ، از بین رفتن چسب پکینگ نیز هست. 

بیشتر تجهیزات صنعتی و غیر صنعتی در هنگام کار و چرخه کاری خود بعد از مدتی گرم می شوند. برخی از این تجهیزات گرمای تولیدی را به اطراف می فرستند.  بیشتر این دستگاه ها برای کاهش یا خنک سازی گرمای اضافی خود از آب گردشی استفاده می کنند. این آب همان آبی است که گرمای دستگاه ها را جذب و به سمت مبدل های حرارتی هدایت می کند. این جاست که برج خنک کننده آب سرد را تولید و انرژی گرمایی را کاملا دفع می کند.

امتیاز 5/5 از 2 رای

محصولات مرتبط

دیگ­های روغن داغ صنعتی برای عملیات روزانه تاسیسات در صنایع مختلف مانند آسفالت، صنایع پالایشگاه، صنایع مخازن، صنعت تصفیه فاضلاب و غیره ضروری هستند. این...
بوستر پمپ یکی از پرکاربردترین پمپ ها می باشد. انواع بوستر پمپ در تامین آب شرب مراکز اداری و تجاری، تفریحی و ورزشی و در...
از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ...
 گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تولید کننده منبع دوجداره موتورخانه مطابق با استانداردهای جهانی می باشد. منبع دوجداره یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین محصولات...
امروزه از مخازن تحت فشار برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن شامل یک محفظه...
منبع کویل دار از یک مخزن به همراه یک کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ و یا بخار بویلر در آنها...
دیگ بخار (Boiler) به محفظه بسته ای گفته می شود که در آن بخار آب با فشار بیش از فشار هوا خارج تولید می شود....
برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) یکی از انواع برج خنک کننده با بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس است. این نوع برج ها در خنک...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1984

نظرات شما

2 پاسخ

 1. سلام بنده دنبال برج خنک کننده می گردم ‘ ولی نمی‌دونم که از چه نوعی از برج را باید از شما خرید کنم ؟ چون مقدار فشار آب در مکان من بسیار کم هست و جای برای گزاشتن مخزن آب را هم ندارم

  1. سلام جناب اقای فدایی پور عزیز
   برای دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و خرید این محصول لطفا مشخصات محصول مد نظر را به شماره واتساپ 09129512165 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *