جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرایند تصفیه فاضلاب به روش MBBR

تصفیه فاضلاب به روش MBBR

تصفیه فاضلاب به روش MBBR یا Moving Bed Biofilm Reactor یکی از انواع فرآنیدهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب هست که به عنوان جایگزین لجن فعال و صافی چکنده تعیین شده است. در این فرایند تصفیه فاضلاب، با استفاده از پکینگ مدیا یا حامل های پلاستیکی شرایط رشد میکروارگانیسم ها فراهم شده و از این طریق مواد آلی با سرعت بالاتری تجزیه میشوند. از این فرایند می توان تصفیه فاضلاب بسیاری از صنایع مانند صنایع محصولات لبنی و تولید نوشیدنی و غیره استفاده کرد. در ادامه روش تصفیه فاضلاب MBBR، مزایا و کاربرد آن را معرفی خواهیم کرد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش MBBR چیست؟

پیش از توضیح مفاهیم فرانید تصفیه فاضلاب MBBR، می خواهیم به توضیح فرایند بیولوژیکی بپردازیم. در فرایند بیولوژیکی از موجودات ریزی مانند باکتری ها به نام میکروارگانیسم برای تجزیه مواد آلی استفاده می شود. تمام مواد آلی موجود در فاضلاب (TOC) توسط این میکروارگانیسم ها تجزیه و تخریب می شوند. در بیشتر موارد، تصفیه بیولوژیکی پس از یک مرحله پیش تصفیه صورت می گیرد. در تصفیه فاضلاب به روش MBBR، به منظور تماس بیشتر باکتری ها با مواد آلی، از بیوفیلم استفاده میشود. برای تجزیه مواد آلی، از حامل های پلاستیکی پوشیده شده از بیوفیلم یا همان پکینگ مدیا استفاده می شود. این حامل های پلاستیکی در مخزن تصفیه شناور بوده و به دلیل وجود مقدار زیاد میکروارگانیسم روی آنها روند تصفیه با سرعت بسیار بالایی انجام میشود.

بیوفیلم های مورد استفاده در این روش سازه های بسیار کوچک پلی اتیلنی هستند که در سطح آب شناور میشوند. باکتری ها بعد از قرار گرفتن روی بیوفیلم، در سطح مخزن حرکت کرده و مواد آلی تجزیه می شوند.

فرآیند تصفیه به روش MBBR، علاوه بر تصفیه فاضلاب شهری و خانگی، برای حذف نیتروژن نیز کارآمد است. حذف نیتروژن با استفاده از نیتریفیکاسیون و دی نیتریفیکاسیون اتفاق می افتد. نیتریفیکاسیون فرآیند تبدیل آمونیوم به نیترات و دی نیتریفیکاسیون فرایند تبدیل نیترات به گاز نیتروژن است. از آنجا که این دو روش بیولوژیکی هستند، MBBR یک راه عالی برای حذف نیتروژن از پساب های بهداشتی و صنعتی است. اگر نیتروژن موجود در فاضلاب تصفیه نشود، منجر به اثرات نامطلوب مانند پدیده شکوفایی جلبک در مخازن و گرفتگی پمپ و لوله ها می شود. با استفاده از فرایند تصفیه فاضلاب MBBR می توان نیتروژن را با راندمان بالا حذف و از آسیب های آینده جلوگیری کرد.

اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب MBBR - آب سازه

مراحل فرآیند تصفیه فاضلاب MBBR

در فرایند تصفیه فاضلاب به روش MBBR، برای حذف مواد آلی و نیتروژن موجود در فاضلاب، از اجزا و تجهیزات خاصی استفاده می شود. در ادامه به مهمترین مراحل و انواع روش های تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی استفاده شده در این فرایند اشاره می کنیم.

تصفیه فیزیکی پساب

در این فرایند مواد جامد بزرگ از فاضلاب حذف می شود. با استفاده از آشغالگیر های سبدی که در ابتدای این فرایند قرار داده می شود، می توان به سادگی این امر را امکان پذیر کرد. حذف جامدات معلق بزرگ از سیستم، سرعت تصفیه را افزایش داده و جریان حرکت فاضلاب در سیستم را بهبود می بخشد و از آسیب های آتی به تجهیزات جلوگیری می کند.

تصفیه بیولوژیکی پساب

در این بخش بیشترین فرایند تصفیه MBBR انجام میشود. فرایند بیولوژیکی در این بخش به این صورت است که فاضلاب پس از ورود به راکتور هوادهی در تماس با میکروارگانیسم ها قرار می گیرد. بیش از 50 تا 70 درصد مخزن توسط پکینگ مدیا ها اشغال می شوند. این مدیاها به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین سطح را برای رشد بیوفیلم در اختیار پساب می گذارند. این تماس باعث می شود تا هضم فاضلاب توسط باکتری ها انجام شده و لجن خروجی بسیار کاهش پیدا کند.

همچنین شبکه هوادهی شامل دیفیوزر و بلوئر، موجب افزایش اکسیژن محلول و تسریع فرایند تجزیه می شود.  تعبیه دیفیوزرها در پایین مخزن، مدیا ها را به حرکت وا می دارد و در نتیجه پساب تماس بیشتری با مدیا داشته و میکروارگانیسم ها می توانند به طور موثرتری آن ها را تجزیه کنند.

الک یا غربال،جداسازی و ته نشینی ذرات معلق

به علت وجود پکینگ مدیا، امکان خروج این مواد از پکیج تصفیه فاضلاب وجود دارد. ممکن است این سوال پیش آید که چگونه این مدیاها همراه با پساب تصفیه شده از مخزن خارج نمی شوند. اگر غربال درون مخزن تعبیه نشده بود مشکل خروج مدیا وجود داشت. اما مواد مشبک، حامل های پلاستیکی را درون مخزن نگه داشته و به آب اجازه عبور می دهند.

سیستم گندزایی و ضدعفونی

در این سیستم پس از عبور پساب از فیلتراسیون شنی و کربنی، با استفاده از سیستم کلر زنی و لامپ UV به گندزایی پساب خروجی می پردازیم. این بخش باکتری های موجود در فاضلاب را حذف می کند.

 

 

مزایای تصفیه فاضلاب به روش MBBR

استفاده از راکتور های بیوفیلم متحرک یا همان MBBR نسبت به سایر فرایندهای سنتی تصفیه  یک روش موثر برای افزایش بازدهی و کیفیت است. از مزایای تصفیه فاضلاب به روش MBBR می توان به موارد زیر اشاره کرد.

حجم کم و اشغال فضا محدود

زمانی که بهره برداری دارای محدودیت فضا می باشد، استفاده از راکتور MBBR یک مزیت محسوب می شود. چرا که این روش قادر است همان مقدار فاضلاب را که در روش مرسوم به مخزن بزرگ تری نیاز دارد را با حجم کم تر تصفیه کند. دلیل این مزیت آن است که استفاده از مدیا سطح حداکثری را برای رشد زیست توده ها فراهم می کند.

سادگی فرایند MBBR

یکی دیگر از مزایای کاربردی تصفیه فاضلاب به روش MBBR سادگی این فرایند است. فرایند MBBR به صورت طبیعی پیش می رود و نقش اپراتور را به حداقل می رساند. با این حال اپراتور باید آگاه باشد که همه چیز به درستی پیش می رود اما این فرایند به خودی خود به مراحل زیادی نیاز ندارد. نیاز به فرایند بهره برداری و نگهداری کم: این فرایند به عملیات هایی مانند شست و شوی معکوس نیازی نداشته و خود سیستم بدون نیاز به تعمیر و نگهداری به طور موثر و مداوم کار می کند.

انعطاف پذیری و تنظیم پذیری برای تغییرات دبی و میزان آلایندگی

MBBR به طور طبیعی قادر است در صورت نیاز با بار آلودگی مختلف و تغییرات در دبی ورودی تنظیم شود، زیرا میکروارگانیسم های روی حامل ها به تغییرات پاسخ می دهند. این به سیستم های MBBR اجازه می دهد تا در برابر شوک های بارگذاری یا افزایش ناگهانی سطح pH مقاومت کنند.

بازدهی و راندمان بالا و کارایی مطلوب

مهم ترین مزیت روش تصفیه فاضلاب MBBR بازدهی بالای آن است. یک سیستم MBBR بسیار سریع تر از روش های دیگر عملیات تصفیه را انجام می دهد. زمان ماند هیدرولیکی این فرایند برای حذف BOD و نیتروژن بین سه تا چهار ساعت است وجود مدیا های معلق در این فرایند و حجم بیوفیلم بالای تولید شده موجب افزایش سرعت بازدهی این فرایند می شوند.

فرایند تصفیه فاضلاب MBBR

مقایسه سایر روش های بیولوژیکی با MBBR

تفاوت روش لجن فعال و  فرایند MBBR

فرآیند لجن فعال یک روش آزمایش شده و واقعی برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که، تحت شرایط بهینه، تصفیه فاضلاب به روش MBBR می تواند به طور موثرتری COD را حذف کند و در مقایسه با فرایند لجن فعال مقاومت بیشتری در برابر تغییرات بارگذاری مواد آلی دارد. MBBR از تمامی نقاط قوتی که لجن فعال دارد بهره می برد و علاوه بر آن دارای مزایای بیشتری است که آن را به فناوری برتری تبدیل می کند.

تفاوت فرایند صافی چکنده و فرایند MBBR

در هنگام مقایسه کارایی و سهولت فرایند روش صافی چکنده غیر قابل قیاس با روش MBBR است. در فرایند صافی چکنده یک اپراتور باید به صورت دائم بر فرایند نظارت کند. همچنین گرفتگی یکی از مشکلات رایج صافی های چکنده است که به ندرت در فرایند MBBR اتفاق می افتد.

کاربرد تصفیه فاضلاب به روش MBBR

فرایند تصفیه فاضلاب MBBR، کاربرد های صنعتی تقریباً نامحدودی دارد. هر صنعتی که نیاز به تصفیه فاضلاب داشته باشد می تواند از MBBR استفاده کند. بسیاری از این صنایع دارای طرح های تصفیه پساب (ETP) هستند که از فرآیندهای مشکل تر یا با بازدهی کم تر استفاده می کنند. موارد زیر چند نمونه از کاربرد سیستم های MBBR را در زمینه های صنعتی نشان می دهد:

  • تصفیه فاضلاب بیمارستانی
  • تصفیه پساب کارخانجات تولید مواد شوینده و داروسازی
  • تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی
  • تصفیه فاضلاب کشتارگاه
  • تصفیه فاضلاب محیط های صنعتی
  • تصفیه کارخانجات تولید فولاد
  • تصفیه پساب پالایشگاه ها و نیروگاه ها
  • تصفیه فاضلاب کارخانجات تولید کاغذ

 

کاربرد های تصفیه فاضلاب به روش MBBR - آب سازه

تصفیه پساب تولیدی از صنعت تولید خمیر و کاغذ به روش MBBR

صنعت خمیر و کاغذ تقاضای زیادی برای آب دارد. حدود 85 درصد از این مقدار را آب فرآیند تشکیل می دهد، به این معنی که کارخانه های کاغذ سازی مقدار زیادی فاضلاب آلوده تولید می کنند که نیاز به تصفیه در محل دارد. MBBR ثابت کرده است که یک وسیله موثر برای تصفیه این فاضلاب است.

تصفیه پساب و فاضلاب تولیدی کارخانه مواد شیمیایی به روش MBBR

تولید مواد شیمیایی مقدار زیادی فاضلاب حاوی آلاینده های آلی تولید می کند. این فاضلاب قبل از استفاده مجدد یا رها شدن در منابع طبیعی نیاز به تصفیه دارد. MBBR یک روش عالی برای کارخانه های تولید مواد شیمیایی است.

تصفیه فاضلاب کارخانه های نساجی به روش MBBR

فاضلاب تولیدی از کارخانجات نساجی نیاز به تصفیه دارد. MBBR یک گزینه عالی برای کارخانه های نساجی است. این فرایند می تواند رنگ ها و سایر آلاینده ها را به طور موثر حذف کند و حجم کمی اشغال می کند که برای تأسیسات کوچک قابل بهره برداری باشد.

تصفیه فاضلاب صنایع لبنی و کارخانه لبنیات

فرآوری محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست حجم زیادی از پساب حاوی BOD بالا را در مقایسه با دیگر انواع پساب ها تولید می کند. MBBR یک گزینه کارآمد تصفیه فاضلاب برای صنایع لبنی به شمار می رود.

تصفیه پساب و فاضلاب کارخانه تولید نوشیدنی

آب عنصر اصلی در ساخت نوشیدنی ها است، کارخانه های تولید نوشیدنی از آب در برج های خنک کننده و همچنین برای شست و شو نیز استفاده می کنند. این فرایند ها منجر تولید فاضلاب با آلودگی های بالا می شود. MBBR قادر است حجم بالایی از پساب تولیدی در این صنعت را تصفیه کند.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR

آبسازه یکی از تولیدکنندگان پکیج تصفیه فاضلاب MBBR با طراحی اختصاصی و بهترین متریال است. این محصولات با بدنه فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس در ظرفیت های گوناگون تولید شده و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با کارشناسان فروش آبسازه تماس بگیرید.

امتیاز 5/5 از 5 رای

مطالب مرتبط

تصفیه فاضلاب به روش بیولاک biolock یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که از لاگون و هوادهی گسترده در کنار هم استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی EC یکی از موثرترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که ترکیبی از انعقاد، شناورسازی و اکسیداسیون در آن اجرا میشود....
تصفیه فاضلاب به روش UAFB (Up Flow Anairobic Fixed Bed) یکی از انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب در شرایط کاملا بی هوازی به کمک باکتری ها...
تصفیه فاضلاب به روش usbf (Up flow Sludge Blanket Filtration) که با نام راکتور فیلتراسیون جریان رو به بالا با بستر کیک لجن یکی از...
تصفیه فاضلاب به روش IFAS یا راکتور بیولوژیکی هوازی با رشد چسبیده ثابت یکی از فرآیندهای موثر برای حذف مواد آلی به کمک باکتری ها...
تصفیه فاضلاب به روش MLE و LE دو تکنیک برای کاهش نیترات موجود در پساب ها به کمک میکروارگانیسم ها است. MLE یکی از فرآیندهای...
تصفیه فاضلاب به روش ABR یک سپتیک تانک بهبود یافته است که از یک سری بافل برای جدا سازی محفظه های آن استفاده می شود....
تصفیه فاضلاب به روش A2O از روش های بسیار پیشرفته برای حذف نیتروژن و فسفر از فاضلاب است که در برخی از سیستم های تصفیه...
فرآیند تصفیه فاضلاب به روش RBC یا دیسک بیولوژیکی چرخ دوار، یک فرآیند تصفیه فاضلاب برپایه بیولوژیکی است که به روشی مشابه فیلتر چکنده عمل...
تصفیه فاضلاب به روش CAS یا لجن فعال متعارف یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب است که با روش های بیولوژیکی آلاینده ها را...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=4071

نظرات شما

یک پاسخ

  1. سلام، آیا فرایند MBBR در خصوص حذف آلاینده­ های کند تجزیه شونده و سمی با پایه کربنی بکار می رود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *