کاربرد سیلیس در تصفیه آب

سیلیس در تصفیه آب

سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار دارد. این ترکیب بخش بزرگی از پوسته زمین را تشکیل داده و معادن زیادی در سرتاسر جهان برای استخراج آن مشغول به فعالیت می باشند. سیلیس ترکیبی شیمیایی و به رنگ سفید است که از واکنش سیلیکون و اکسیژن به دست می آید و در صنعت تصفیه آب بسیار کاربردی است. در ادامه این مطلب به معرفی این کانی ارزشمند پرداخته و با ویژگی ها و کاربردهای آن در صنعت تصفیه آب بیشتر آشنا می شویم.

عنصر سیلیس

سیلیس، دومین عنصر فراوان روی زمین پس از اکسیژن می باشد که تقریباً در هر منبع آبی در سراسر جهان یافت می شود. این عنصر معمولا به عنوان یک ماده معدنی سخت و شیشه ای شناخته می شود که در اشکال متعددی از جمله ماسه، کوارتز و گرانیت وجود دارد. این ماده معدنی را می توان در منابع طبیعی آب زیرزمینی به شکل سیلیس کلوئیدی یا سیلیس واکنشی یافت.
قدمت استفاده از شن و ماسه سیلیس برای تصفیه آب به 2000 سال قبل بر می گردد. یونانی ها و رومی ها از ماسه به منظور حذف رسوبات از آب در استخرها و حمام های خود استفاده می کردند. ماسه می تواند ذرات ریز و کوچک 25 میکرون را فیلتر کند.

چرا از سیلیس در تصفیه آب استفاده می کنیم؟

سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید از فراوان ترین کانی های موجود در سطح کره زمین می باشد که به رنگ سفید بوده و در صنایع مختلف از آن استفاده می کنند. به چند علت مهم از سیلیس در تصفیه آب و تجهیزات این حوزه استفاده می شود که برخی از آنها عبارتند از:

  • به دلیل کوچک بودن دانه های سیلیسیم دی اکسید که امکان عبور ذرات معلق در آب از لا به لای این بسترها وجود ندارد.
  • سیلیس خاصیت اسیدی داشته و قرار گرفتن آن در آب موجب ایجاد واکنش نمی شود. به همین دلیل برخلاف سایر مواد شیمیایی که در تصفیه آب از آنها استفاده می شود، در هنگام استفاده از سیلیس مواد جانبی خطرناک و مضر در روند تصفیه تولید نمی شوند.
  • سیلیس از کانی های بسیار رایج در سطح زمین بوده و دسترسی به آن آسان است.
  • طول عمر دانه های سیلیس بسیار زیاد می باشد و به ندرت دچار خوردگی می شوند.
  • قیمت ارزان و در دسترس بودن از دیگر دلایل کاربرد سیلیس در تصفیه آب به حساب می آید.

 

انواع سیلیس تصفیه آب:

نوع سیلیس اندازه سیلیس
سیلیس درشت بین ۴ الی ۸ میلی متر
سیلیس متوسط  بین ۲ تا ۳٫۵ میلی متر
سیلیس ریز ۰٫۵ تا ۱٫۵ میلی متر

کاربرد سیلیس در تصفیه آب

یکی از اصلی ترین موارد مصرف سیلیس در صنعت تصفیه آب می باشد که تاثیر بالایی در حذف آلاینده ها و ذرات معلق در آب دارند. از جمله موارد کاربرد این آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

سیلیس در سختی گیر رزینی

حذف یون های فلزات سنگین در آب از قبیل کلسیم و منیزیم که منجر به افزایش درجه سختی آب می گردد، به روش های مختلفی صورت می گیرد که از جمله آنها می توان به سختی گیرهای رزینی اشاره نمود. در سختی گیر رزینی به دلیل فرار بودن دانه های رزین، آنها را بر روی بستر سیلیس قرار می دهند. علاوه بر جلوگیری از فرار و از هم پاشیدن لایه رزینی، گذر آب از  لا به لای دانه های سیلیس منجر به جداسازی ذرات معلق در آب می گردد و امکان عبور آنها از میان ذرات ریز سیلیکا وجود نخوهد داشت.

سیلیس در فیلتر شنی

از دیگر موارد کاربرد این کانی ها می توان به استفاده از آنها در فیلترهای شنی اشاره کرد. فیلتر شنی یک نوع مخزن می باشد که از شیرهای ورودی و خروجی تشکیل شده و در داخل آن فیلتر و نازل پوشیده شده با دانه های شن و سیلیس قرار دارد. گذر آب از روی بستر شنی موجب می شود تا ذرات معلق و آلاینده های موجود در آن امکان عبور از این بستر را پیدا نکنند و آب با کیفیت بسیار بالا از شیرهای خروجی تخلیه گردد. با توجه به اینکه استفاده مداوم از فیلتر شنی به مرور منجر به انباشته شدن مقدار زیادی از ذرات آلاینده بر روی بستر شنی می شود، به همین علت به روش های مختلفی از قبیل شستشوی معکوس (بکواش) دانه های سیلیس را پاکسازی می کنند.

فیلتر شنی

حذف سیلیس از آب

به همان نسبت که سیلیس قادر است در پاکسازی و تصفیه آب مفید باشد، وجود بیش از اندازه آن نیز اثرات منفی خواهد داشت. از جمله موارد منفی که مقدار زیاد سیلیس آب می تواند به همراه داشته باشد، ورود این ذرات به دیگ های بخار می باشد. پس از ورود این ذرات به بویلر، کف زیادی در آن ایجاد شده و روند فعالیت دستگاه مختل می شود. به همین علت لازم است با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی مانند ph محیط، دما و همچنین با روش های مختلف استفاده از ترکیبات منیزیم و رزین های تبادل یونی، سیلیس آب را حذف کنیم.

نکات مهم در استفاده از سیلیس در تصفیه آب

همانطور که گفته شد سیلیس در بسیاری از تجهیزات از قبیل فیلترشنی و سختی گیرها کاربرد دارد. به منظور افزیش بهره وری این تجهیزات لازم است در انتخاب سیلیس به چند نکته مهم توجه شود که عبارتند از:

  • اندازه ذرات سیلیس باید با نوع و مقدار گل و لای و مواد معلق در آب تناسب داشته باشد.
  • بهتر است از چند لایه سیلیس در اندازه های مختلف برای بهبود روند تصفیه استفاده شود.
  • استفاده مداوم از سیلیس موجب انباشته شدن حجم زیادی از گل و لای و مواد آلاینده بر روی آنها می شود. به همین علت از کارایی آنها تا حد زیادی کاسته خواهد شد. بنابراین شستشوی مداوم می تواند از کاهش کارایی سیلیس جلوگیری کند.
  • با توجه به درجه خلوص سیلیس مدت زمان کاربرد آنها برای تصفیه آب متفاوت است. سیلیس های بی کیفیت در بازه زمانی کوتاه کارایی خود را از دست داده و باید تعویض شوند. لذا پیشنهاد می کنیم در زمان انتخاب آنها به درجه خلوص و کیفیت توجه داشته باشید.
  • با توجه به نوع آب تصفیه شده و خروجی مورد نظر لازم است تا از سیلیس با استانداردهای قابل قبول استفاده شود. از جمله استانداردهای مورد تایید برای تصفیه آب می توان به DIN 19623 , EN-12904 , ANSI/AWWAB100-96 اشاره نمود.

منبع: آبسازه absaze.com

امتیاز 5/5 از 1 رای

محصولات مرتبط

اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از...
یکی از تجهیزات مهمی که در تصفیه آب از آن استفاده می شود، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع مختلف سیستم تصفیه آب با روش تصفیه اسمز­معکوس می­باشد. به دستگاه تصفیه آبی که بیشتر از سایز...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده انواع دستگاه دیونایزر می باشد. سیستم های دیونایزر شرکت آب سازه با استفاده از دیونیزه کردن آب، آب خالص...
گروه تخصصی تولیدی آب سازه، به جهت فعالیت تخصصی در صنعت آب و فاضلاب می باشد. شرکت تخصصی آب سازه جهت به علت پرکاربرد بودن...
ازن ژنراتور  نیاز به استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب را از بین می برند. این امر باعث می شود که آنها را به گزینه...
یکی از محصولات اولیه و مهم و پایه ای در صنعت تصفیه آب و فاضلاب فیلتر شنی می باشند. گروه تولیدی آب سازه، فیلتر شنی...
اشعه ماورا بنفش به پاتوژن های مضر موجود در آب نفوذ کرده و با حمله به DNA میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین می...
یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در صنعت تصفیه آب، سختی گیر رزینی می باشد. گروه صنعتی و تخصصی آب سازه تولید کننده انواع سختی...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1940

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *