آب سازه
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربرد انواع دیگ بخار صنعتی

دیگ بخار boiler - اب سازه

از دیگ بخار صنعتی برای تولید بخار آب گرم به منظور تولید برق، استفاده در پروسه های صنعتی و گرمایش استفاده می شود. برای بهره وری بیشتر در مخازن و کوره، دیگ بخار معمولا توسط یک اتاق آجری میشود که در اصطلاح به آن دیگ بخار کوره آجری میگویند.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

دیگ بخار یا بویلر چیست؟

بطور کلی دیگهای بخار بر این اساس طراحی می شوند كه انرژی را كه معمولاً از احتراق سوختها بدست می آید به سیال درون دیگ انتقال می دهند و بخار یا آبگرم با فشار ، درجه حرارت و كیفیت مورد نیاز تولید می كنند و در این روند بایستی ضایعات حرارتی تا حد ممكن كاهش یابد.

بیشتر بخوانید: دیگ بخار

کاربردهای دیگ بخار صنعتی

از این سیستم می توان برای گرم کردن داخل ساختمان، موتورهای تامین انرژی و مصارف دیگر استفاده کرد. همچنین صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، تولید كاغذ، قند و شكر و غیره از صنایعی هستند كه هر یك به نحوی از بویلر استفاده می كنند.

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار صنعتی

معمولا اجزا تشکیل دهنده دیگ بخار یکپارچه به دو قسمت ساختمان بدنه و وسایل کنترلی کمکی تقسیم بندی می شوند. ساختمان بدنه از اجزا زیر تشکیل شده است:

 • عایق حرارتی
 • بدنه خارجی
 • کوره
 • سیستم هوای احتراق
 • مشعل
 • محفظه کوره
 • لوله هادودکش
 • شیر اطمینان
 • شیر تخلیه
 • کاور بدنه
 • اتصالات ترمومتر و ترموستات
 • اتصالات فشار سنج
 • صفحات نگهدارنده لوله
 • دریچه منهول (آدم رو) و هند هول (دست رو)
 • درهای عقب و جلو
 • اتصالات لوله رفت و برگشت
 • لوله انبساط

وسایل کنترلی کمکی در دیگ های بخار

از این وسایل به منظور پیشگیری از وقوع حادثه و بهبود راندمان سیستم استفاده می شود. برخی از این سیستم های کنترلی شامل موارد زیر می باشد:

 • شیر کنترل مدوله
 • کلید حد فشار
 • جعبه کنترل
 • کنترل کننده دوتایی سطح آب
 • کنترل مدوله فشار
 • کنترل کننده پمپ تغذیه
 • محفظه شناور
 • کنترل کننده سطح آب خطی کم

بیشتر بخوانید: دی اریتور دیگ بخار چیست؟

انواع دیگ بخار صنعتی از نظر جنس

 • دیگ بخار چدنی:

این نوع بویلر از آلیاژ چدن برای ساخت آن استفاده می شود که دارای مقاومت بسیار کمی است. به دلیل مقاومت بسیار پایین برای تولید بخار با کمترین فشار تولید می شود.

 • دیگ بخار فولادی:

برای جنس اکثر دیگ های بخار بویلر صنعتی بدلیل مقاومت بالای فولاد در برابر فشار های بالا از جنس آلیاژ فولاد استفاده می شود.

دیگ بخار صنعتی boiler - اب سازه

انواع دیگ بخار صنعتی از نظر عملکرد

دیگ های بخار انواع مختلفی دارند که هر کدام متناسب با کاربردی که دارند استفاده می شوند. با توجه به نحوه ساخت و استفاده از تجهیزات می‌توان به دو صورت (افقی، عمودی) تولید نمود.

 1. دیگ بخار افقی فایرتیوب (Fire Tube)
 2. دیگ بخار افقی واترتیوب (Water Tube

دیگ بخار لوله آتشی (Fire Tube)

تعدادی لوله در دیگ‌های بخار لوله آتشی، وجود دارد که از طریق آنها گاز داغ عبور می‌کند. از طرفی اطراف این لوله‌ها را آب پر کرده است. به عبارت دیگر، دیگ بخار لوله آتشی، دارای یک محفظه در بسته‌ است که در آن لوله‌های داغ وجود دارد. این لوله‌های گاز داغ، آب را گرم و به بخار تبدیل کرده و بخار در محفظه مشابه باقی خواهد ماند.

در ساخت لوله اتشخوار از آلیاژ‌هایی استفاده می‌شود که در ساختار خود دارای کربن و منگنز می‌باشند. این مورد باعث افزایش تحمّل حرارتی و فشاری این لوله‌ها شده است.

ظرفیت حرارتی در دیگ بخار لوله آتشی اغلب با تعداد پاس های حرارتی آنها مشخص می شوند. تعداد دفعاتی که گازهای احتراق طول مخزن تحت فشار در جریان است را پاس حرارتی گویند. با چرخش گاز های حرارتی دمای آب افزایش پیدا میکند. نقاط چرخش می تواند بصورت خشک یا ضد آب باشد. برای دیگ های بخار لوله آتشی (فایر تیوب) می توان این دو نوع مجزا را در نظر گرفت:

دیگ کورنیش  Cornish

اولین مدل از انواع دیگ بخار این نوع بویلر بوده و دارای لوله هایی با فشار بالا است. در این نوع دیگ بخار سیلندر افقی طولانی با یک دودکش بزرگ با آتش وجود دارد. سوخت آنها در ناحیه رطوبتی اضافه می شود که آن برای تولید گازهای گرم در نظر گرفته شده است. گازهای داغ گرما را به آب انتقال می دهند. این مرحله بارها و بارها تکرار می شود.

در نهایت آب گرم شده و بعد از رسیدن دمای آب به نقطه جوش، عمل تولید بخار انجام می شود. گازهای داغ پس از رسیدن به انتهای لوله آتش، به دو قسمت تقسیم شده و به یکی از دو سوپاپ جانبی، که در قسمت جلو دیگ بخاروجود دارد، حرکت میکنند. دودکش پایین بخار را به طرف دودکش اصلی هدایت کرده و دودکش اصلی این گازها را از دیگ بخار به فضای آزاد خارج می نماید. حداکثر انتقال گرما در انتهای دودکش قرار می گیرد.

دیگ بخار لنکاشیر Lancashire

دیگ لنکاشیر شبیه دیگ کورنیش است، اما دارای دو مخزن بزرگ دارای آتش است. محدوده فشار این دیگ بخار حدود ۷/۰ تا ۲ مگاپاسکال و کارایی آن بین ۶۵ تا ۷۰ درصد ثبت شده است. سوخت نوع دیگ بخار به گریت اضافه می شود که گازها را گرم می کند.

دیگ بخار آتش خوار fire tube boiler- اب سازه

دیگ بخار صنعتی لوله آبی

در دیگ‌های لوله آبی، آب در داخل لوله‌ها گرم می شود و گاز داغ، اطراف لوله ها را احاطه می کند. با استفاده از تعداد بیشتر لوله‌های آبی، سطح گرمای در این روش را می توان افزایش داد. با توجه به جریان حرارتی و حرکت آب، سریعتر از دیگ های فایر تیوب می باشد. پس نسبت به فایرتیوب میزان انتقال حرارت آن بیشتر بوده و در نتیجه دارای بازده بالاتری است.

دیگ بخار لوله آبی از راندمان بالایی برخوردار است و می تواند بخار اشباع یا گرم شده تولید کنند. در حقیقت بویلر واترتیوب توانایی تولید بخار مافوق گرم را دارد. و در زمینه های که نیاز به بخار خشک ، فشار قوی و پر انرژی از جمله تولید توربین بخار باشد از این نوع بویلر استفاده می شود. اجزاء اصلی این دیگ:

 • کوره های دو جداره
 • لوله دیگ بخار افقی
 • استوانه حاوی تعداد زیادی دودکش کوچک
 • جعبه دودکش با خروجی مخصوص اگزوز

سوخت از طریق سوراخ آتش تغذیه شده و سپس گازهای داغ به لوله ها، منتقل می شوند. بخار موجود در درون دیگ بخار جمع میشود بطوریکه فشرده خواهد شد و در بالای پوسته قرار می گیرد. بخار مرطوب از طریق سرامیک های ورودی سوپربخار عبور کرده و پس از گذشتن از لوله ها، به مرکز خروجی سوپربخار برمی گردد و برای موتور بخار آماده کار می شود.

دیگ بخار معکوس

این مدل، در اصل قسمت تحتانی از محفظه احتراق است. از طریق آن گازهای دودکش از اولین پاس (کوره) به لوله های دوم منتقل می شوند.

دیگ بخار مرطوب

در این نوع دیگ، قسمت تحتانی مرطوب بوده و اتاق باز موجود در دیگ به طور کامل توسط آب احاطه شده است. محفظه احتراق توسط آب احاطه شده است و بنابراین گرما در گازهای دودکش به طور مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد. این بدان معنی است که تلفات و مصرف سوخت کمتر در این نوع دیگ مشاهده می شود. بخار مرطوب یا wetback boiler بیشترین و کارآمدترین دیگ های بخار مدرن امروزه هستند.

تفاوت بویلر صنعتی و دیگهای آب گرم

ساخت دیگ های آب گرم و بویلر صنعتی بخار بسیار مشابه یکدیگر هستند. هر دو دارای یک مخزن استوانه ای هستند. مخزن بویلر دارای لوله های است که به مشعل متصل است و محفظه معکوس که از طریق لوله ها دود گازهای ناشی از احتراق را از دودکش خارج می کند. سپس از طریق مشعل آب داخل مخزن به نقطه جوش می رسد و بخار تولید می شود. بسته به نوع دیگ بخار نحوه تولید و طرز کار آن متفاوت می باشد.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

تعمیر و نگهداری سپتیک تانک پلی اتیلن چگونه است؟

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=2859

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *