جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی - آب سازه

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش مصرف آب در این واحدها و همچنین بهبود کیفیت پساب ها قبل از ورود به طبیعت می باشند. با توجه به وجود بیش از اندازه مواد شوینده و دترجنت ها در پساب های تولید شده در صنعت قالیشویی، در این پکیج تصفیه فاضلاب تلاش میشود با انواع روش های فیزیکی و شیمیایی مواد آلاینده کاهش پیدا کنند. در ادامه تمام ویژگی های انواع پکیج های تصفیه پساب قالی شویی فلزی و پلی اتیلن را معرفی نموده و قیمت، مزایا و موارد مهم در طراحی، تولید و ساخت آنها را شرح خواهیم داد.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

قالیشویی یکی از مهم ترین خدمات شهری است که آب مهم ترین عنصر این فعالیت است. بخش زیادی از آب مصرف شده در این فعالیت به صورت پساب و بدون تصفیه وارد آب های سطحی، زیرزمینی و چاه های جذبی می شوند. با توجه به اینکه پارامتر های آلاینده در پساب قالیشویی غلظتی بالا تر از استاندارد های خروجی سازمان محیط زیست دارد، لازم است پیش از تخلیه مورد تصفیه قرار بگیرند. با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی می توان پساب و فاضلاب را با توجه به استانداردها تصفیه کرد.

به طور کلی پساب های شست و شو با شاخص هایی از جمله COD، TDS، رنگ، فلزات سنگین مشخص می شوند. فاضلاب قالیشویی به طور معمول شامل جامدات معلق مانند شن و ماسه، شوینده و روغن وگریس می شود که در صورت نفوز به آب های سطحی و یا زیر زمینی موجب کاهش کیفیت آب می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی از جمله تجهیزات بسیار کاربردی در این زمینه می باشد که هدف اصلی آن، کاهش مواد آلاینده و دترجنت های محلول در آب های این واحدهای صنعتی می باشد.

علاوه براین، با استفاده صحیح از این پکیج ها می توان پساب ها را مجدد تصفیه نمود و برای شستشوی سطوح و فرش و قالی و حتی آبیاری و کشاورزی نیز از آنها استفاده کرد. پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی مجموعه از دستگاه ها می باشد که در حالت کلی بر روی دو روش تصفیه فیزیکی و شیمیایی تمرکز داشته و در نهایت باعث بهبود شاخص های کیفی پساب ها می گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

مزایای استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب قالیشویی شرکت آب سازه

 • راندمان بالا در حذف مواد شونده و دترجنت ها
 • طراحی سیستم با توجه به آنالیز فاضلاب موجود
 • استفاده از مواد مرغوب در ساخت واحدهای مختلف پکیج تصفیه
 • تهیه و ارائه نقشه های طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی
 • تعیین صحیح نوع ماده منعقد کننده با استفاده از آزمایش جار
 • مطابقت خصوصیات کیفی فاضلاب با استانداردهای سازمان محیط زیست
 • ارائه دفترچه راهبری سیستم تصفیه
 • آموزش تکنسین های بهره بردار
 • راندمان بالا در حذف مواد شونده و دترجنت ها
 • طراحی و اجرای سیستم با توجه به فضای موجود در محل پروژه
 • کاهش مواد آلاینده پساب ها قبل از ورود به طبیعت و حفظ سلامت محیط زیست
 • صرفه جویی در مصرف آب با تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد و کاهش مصرف آب های زیر زمینی
 • نصب و راه اندازی آسان در تمام محیط ها
 • قابل طراحی و تولید و ساخت در اندازه و ظریفت های مختلف و متناسب با شرایط محیط مورد نظر
 • نگهداری و تعمیر آسان
 • استفاده آسان و بدون نیاز به تخصص و مهارت بالا به دلیل اتوماتیک بودن فرآیندهای تصفیه

طراحی، تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

قالیشویی ها بر اساس تعداد تجهیزات و دستگاه ها و ظرفیت در طول روز مقادیر متفاوتی پساب تولید می کنند. به همین دلیل پکیج های تصفیه طراحی و تولید شده برای آنها باید متناسب با میزان فاضلاب ورودی در شبانه روز در آن واحد صورت گیرد. مهندسین و کارشناسان شرکت آب سازه با توجه به بررسی تمام ویژگی های محیط و میزان ظرفیت و مقدار پساب تولیدی در نهایت پکیج را با بهترین متریال تولید می نمایند.

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی در ابعاد و اندازه های مختلف با توجه به دبی و نوع بارگذاری مواد آلاینده طراحی می شود. استفاده از مخزن ته نشینی اولیه و دانه گیر در مرحله ابتدایی منجر به کاهش جامدات معلق و شن و ماسه می شود. و سپس با استفاده از روش های بیولوژیکی COD و مواد شوینده از پساب حذف شده و آن را برای استفاده مجدد مناسب می سازد.

با توجه به وجود نیتروژن و فسفر بالا در فاضلاب قالیشویی استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب به روش A2O برای تصفیه این نوع فاضلاب می تواند  بسیار موثر باشد. همچنین پکیج تصفیه فاضلاب SBR و تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش MBBR توسط گروه صنعتی آب سازه با توجه به حجم مورد نظر و نوع آلاینده ها برای قالیشویی های مختلف قابل طراحی و اجرا می باشد.

مشخصات فنی پکیج تصفیه فاضلاب - آب سازه

ویژگی های فاضلاب تولیدی قالیشویی

فاضلاب تولیدی از واحدهای قالیشویی از نظر خصوصیات کیفی نزدیک به فاصلاب بهداشتی می باشد با این تفاوت که نسبت به فاضلاب بهداشتی دارای مقدار بیشتری مواد شونده، دترجنت ها و مواد کف زا است. در واحدهای قالیشویی به ازای هر متر مربع قالی شسته شده بین 30 تا 45 لیتر فاضلاب تولید می شود. همانطور که از اسم صنعت قالیشویی نمایان است فاضلاب تولیدی از این صنعت حاوی مواد سبک وزن که ناشی از الیاف کنده شده و شسته شده از قالی ها به همراه مواد شوینده ای است که در طی فرآیند شستشو مصرف شده است.

با توجه به وجود مواد و آلاینده های متفاوت درون فاضلاب قالیشویی و حجم تولیدی آن، دارای ویژگی ها و خصوصیات گوناگونی خواهد بود که با توجه به همین موضوع و  فرایند جداسازی آلاینده های مختلف از فاضلاب تولید شده، از انواع روش های فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی برای عمل تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود.

فاضلاب تولیدی از واحدهای قالی شویی از نظر خصوصیات کیفی نزدیک به فاضلاب بهداشتی می باشد. با این تفاوت که نسبت به فاضلاب بهداشتی دارای مقدار بیشتری مواد شونده، دترجنت ها و مواد کف زا است.

بر طبق آمار در قالی شویی ها به ازای هر متر مربع فرش یا قالی شسته شده بین 30 تا 45 لیتر فاضلاب تولید می شود. علاوه بر پرز و الیاف جدا شده در حین شستشوی فرش و موکت، مقدار بسیار زیادی از مواد شوینده نیز وارد پساب های مصرفی در این صنعت میشود.

میزان مصرف آب در قالیشویی - آب سازه

لزوم استفاده از دستگاه تصفیه فاضلاب در قالیشویی

پساب قالیشویی یکی از منابع اصلی تولید فاضلاب صنعتی می باشد. امروزه با توجه به مشکل کم آبی و افزایش هزینه های مصرف آب در ایران، صنعت قالیشویی با مشکل هزینه مصرف آب و دفع فاضلاب مواجه شده است. از طرفی با توجه به رشد صنعت شوینده ها در کشور، آلودگی های زیست محیطی ناشی از دفع غیر اصولی فاصلاب های این صنایع می تواند برای منابع آب مشکل آفرین گردد.

از مهمترین مشکلاتی که فاضلاب قالیشویی برای محیط زیست ایجاد می کند به ورود دترجنت و مواد شوینده به منابع آبی می باشد. ویژگی های پساب تولید شده در قالیشویی تحت تاثیر مواد بکار رفته شده در آن بستگی دارد به همین جهت روش های مختلف فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای تصفیه این انواع فاضلاب استفاده می شود.

مصرف آب در قالیشویی و تصفیه آب با پکیج تصفیه فاضلاب

مصرف آب در قالیشویی با توجه به ابعاد قالیشویی، فرش، محل و منبع استفاده از آب متفاوت است. اما به طور کلی برای هر متر مربع فرض 31 لیتر آب مصرف می شود که حدود 92 درصد آن به صورت پساب خارج می شود.

با توجه به آنچه بیان شد، پساب صنعت قالیشویی دارای دبی بالا و همچنین آلایندگی بالایی است که برای تخلیه مستقیم به منابع آبی خطرناک است. انجام یک مرحله پیش تصفیه پیش از تخلیه به محیط زیست می تواند استاندارد های محیط زیستی را تامین کرده و همچنین در صورت تصفیه مناسب استفاده مجدد از آب را برای قالیشویی ها امکان پذیر می سازد

کیفیت پساب قالیشویی - آب سازه

آلاینده های فاضلاب قالیشویی

COD:

بر اساس گزارشات بدست آمده COD پساب قالیشویی بین 250 تا 500 میلی گرم بر لیتر است. و این فاضلاب بدون تصفیه در بیشتر قالیشویی ها مستقیما وارد چاه جاذب می شود. این غلظت به طور تقریبی شش برابر استاندارد تعیین شده توسط سازمان محیط زیست است.

رنگ:

رنگ پساب علاوه بر تغییر ظاهر و شفافیت آب، احتمال وجود مواد سمی و سرطان زا را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده که رنگ پساب خروجی از قالیشویی 2.3 برابر استاندارد تعیین شده توسط محیط زیست است.

شوینده ها:

جود مواد شوینده در آب منجر به کاهش انحلال اکسیژن، کاهش تنفس باکتری ها و کاهش سرعت واکنش آنزیمی میکرواورگانیسم ها و در نتیجه کاهش سرعت تجزیه آلاینده ها می شوند. پساب قالیشویی به علت استفاده زیاد از مواد شوینده دارای مقادیر زیادی از دترجنت است. میانگین دترجنت ها در پساب قالیشویی ABS mg/l 55.51 گزارش شده است. که این مقدار صد برابر استاندارد تعیین شده توسط سازمان محیط زیست برای تخلیه به چاه جذبی می باشد.

جامدات معلق:

جامدات معلق پساب قالیشویی بیش از 350 میلی گرم بر لیتر اندازه گیری شده است و جز دسته ی فاضلاب های سنگین قرار دارد.

بنابراین با توجه به آزمایشات انجام شده می توان نتیجه گرفت پساب های قالیشویی حاوی مقادیر زیادی از آلاینده های مختلف هستند که با ورود به آب های زیر زمینی موجب آلایندگی آن ها شده و ممکن است برای انسان و سایر موجودات خطرناک باشد.

تصفیه فاضلاب قالیشویی

از اولین مراحل برای تصفیه این پساب ها می توان به از بین بردن تکه های جامد و معلق در آنها اشاره کرد. برای این منظور می توان از انواع آشغالگیر استفاده کرد تا الیاف و پرز و سایر مواد جامد بزرگ معلق در پساب جمع آوری شوند. عدم انجام صحیح این فرآیند منجر به گرفتگی تجهیزات در سایر گام ها و همچنین کند شدن و کاهش راندمان تصفیه در سایر مراحل می گردد.

از مهم ترین و اصلی ترین بخش ها در پکیج های تصفیه پساب های قالی شویی می توان به استفاده از مواد شیمیایی برای کاهش آلاینده ها اشاره نمود. برای این منظور چند مرحله در این روش تصفیه در نظر گرفته میشود که عبارتند از:

آشغالگیر

از آشغالگیر به منظور حذف و جداسازی مواد جامد و شناور در فاضلاب استفاده می شود. معمولا به شکل میله‌ای و سبدی برای حذف و جداسازی مواد درشت و شناور در فاضلاب استفاده می‌شود.

متعادل ساز

جهت یکنواخت سازی و همگن سازی پسابهایی که دارای شدت و غلظت متفاوت هستند. در ابتدای تصفیه از یک متعادل‌ساز برای متعادل‌سازی کمی و کیفی پساب در شبانه‌روز استفاده می‌شود.

واحد اختلاط سریع

اختلاط سریع از جمله واحدهای مهم در بسیاری از فازهای تصفیه خانه و پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی می باشد. اغلب اوقات اختلاط سریع پیوسته در جایی که یک ماده باید با سایر مواد مخلوط شود کاربرد دارد. در این مرحله از مواد منعقد کننده (آلوم- سولفات آهن-آهک) یا مواد کمک منعقد کننده (پلی الکترولیت) استفاده می شود. با استفاده از همزنهای دور تند، فاضلاب با مواد منعقد کننده به مدت تقریبا 10 دقیقا با دور تند همزده می شود.

واحد لخته سازی (فولکولاسیون)

بعد از اینکه فاضلاب به مواد منعقدکننده اضافه شد، به واحد لخته‌سازی منتقل می‌شود و مدت زمان بیشتری (تقریبا ۳۰ دقیقه) با سرعت کمتر نسبت به قبل همزده می‌شوند. از جمله عوامل موثر در فرآیند لخته سازی می توان به PH ، درجه حرارت فاضلاب و سرعت اختلاط اشاره کرد.

مخزن ته نشینی

در مخزن ته نشینی فاز جامد از مایع جدا می‌شود. مواد جامد بهم متصل می‌شوند و با استفاده از نیروی ثقل، ته مخزن رسوب می‌کنند. وقتی فاضلاب به این مرحله رسید در این مخزن فرصت لازم برای لخته شدن به آن داده می‌شود.

مراحل تصفیه به روش SBR در پکیج تصفیه فاضلاب - آب سازه

فیلتر شنی

فیلترهای شنی تحت فشار، متداولترین و پرکاربردترین مخازن شناخته شده برای انجام عمل فیلترسیون و کاهش کدورت آب در جهان به شمار می رود. بعد از واحد ته‌نشینی، فاضلاب به واحد فیلتر شنی منتقل می‌شود تا مواد معلق جزئی که در آن وجود دارد از آن حذف شود.

فیلتر کربن فعال

از فیلتر کربنی، برای حذف بو، رنگ و مواد آلی از فاضلاب قالیشویی استفاده می‌کنند. فیلتر های کربن بر اساس جذب سطحی عمل می کنند. در این فرآیند آب یا فاضلاب حاوی مواد آلی از بالای فیلتر توسط نازل های پخش کن، بر روی بستر فیلتر کربنی ریخته می شود.

با عبور آب (فاضلاب) از میان بستر کربنی، فرایند جذب سطحی مابین ذرات آب(فاضلاب) و بستر فیلتر انجام می شود. در نتیجه فرایند جذب سطحی مواد آلی فاضلاب جذب فیلتر می‌شوند و رنگ و بوی فاضلاب از بین می‌رود.

گندزدایی

کاربرد واحد گندزدایی، موجب کاهش بوی نامطبوع فاضلاب در نتیجه اکسیداسیون مواد آلی فاضلاب و همچنین کاهش مواد روغنی و درجه کدورت فاضلاب می شود. با استفاده از سیستم هایی مانند پکیج تزریق کلر می توان ضدعفونی آب خروجی را انجام داد.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

مانند تمامی سیستم های تصفیه فاضلاب، پس از نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری سپتیک تانک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر...
اسمز معکوس (reverse osmosis) یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب است که عکس فشار اسمزی طبیعی عمل می کند....
هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب نقش بسیار مهمی دارد و در چند سال اخیر به یکی از مباحث اصلی در این صنعت تبدیل...
ازن در تصفیه آب آشامیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد و در حال جایگزین شدن با کلر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. ازن یکی...
تصفیه آب در مناطق خشک یکی از چالش های بسیار مهم در اغلب مناطق دنیا؛ مخصوصا ایران است که به شیوه های گوناگونی می توان...
مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی با دستگاه تصفیه آب خانگی را از جهت های گوناگونی می توان انجام داد. چون این دو دستگاه برخلاف تصور...
جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب بر اساس تحقیقات مختلف در سراسر دنیا ارائه میشوند و هدف همگی کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت فاضلاب برای...
روش های نوین تصفیه آب با هزینه کم و در زمان کوتاه بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف می کند و تنوع...
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی تنها با یک روش امکان پذیر نبوده و مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب بر روی آنها اجرا می...
حذف بور از آب در شرایطی که مقدار آن بیش از استاندارد باشد یکی از اقدامات مهم در روند تصفیه آب به شمار می رود....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://absaze.com/?p=5400

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *