پکیج تزریق بایوساید (biocide)

پکیج تزریق بایوساید - آب سازه

پکیج تزریق بایوساید به منظور جلوگیری از رشد و فعالیت میکرو اورگانیسم ها و همچنین جلوگیری از رسوب زایی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی یک فرآیند مهم و  حیاتی در بسیاری از فعالیت های تجاری، تولیدی و صنعتی مانند برج های خنک کننده، سیستم های تصفیه بسته، اسمز معکوس و مخازن ذخیره آب است. برای اطمینان از ایمن بودن، بهره برداری مناسب و کارایی بهینه این سیستم‌ها، ضروری است که کیفیت آب مورد بررسی قرار بگیرد. با ما همراه باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

بایوساید (biocid) چیست؟

بایوساید یک نوع تصفیه شیمیایی است که برای کنترل موثر رشد میکروب ها به کار گرفته می­شود. مشکلات ناشی از رشد کنترل نشده میکروبی می تواند شامل خطرات سلامتی، تجزیه مواد شیمیایی، گسترش بیوفیلم ها، تلفات انتقال حرارت، کاهش جریان و خوردگی زیر رسوب باشد. بنابراین لازم است تا جمعیت میکروبی در بخش های مختلف، از جمله آب آشامیدنی، آب خاکستری، آب مورد استفاده در مراکز تفریحی و همچنین سیستم های خنک کننده تحت کنترل قرار بگیرد.

با تزریق یک بایوساید می توان سیستم‌ ها در هنگام راه‌ اندازی ضدعفونی کرد. همچنین در صورت لزوم برای جلوگیری از آلودگی سیستم ها، به صورت پیوسته یا از طریق یک زمان بندی مناسب می توان بایو ساید را به سیستم وارد کرد. بایوساید های نوآورانه و سازگار با محیط زیست که از فناوری های شیمیایی پیشرفته و اثبات شده استفاده می کنند به شکل منحصر به فرد و بسیار غلیظ توسط گروه صنعتی آب سازه ارائه می شود.

انواع بایوساید

بر اساس نوع عملکرد پس از تزریق، بیوساید ها به دو نوع بیوساید های اکسید کننده و بیو سید های غیر اکسید کننده طبقه بندی می شوند. بیوسایدهای اکسید کننده، با اکسید کردن ( انتقال الکترون) ساختار سلول، به آن حمله کرده و باعث اختلال عملکرد انتقال مواد مغذی در دیواره سلولی می شوند. اما بیوساید های غیر اکسید کننده با از بین بردن غشای سلولی، رشد میکرواورگانیسم ها را متوقف می کنند.

بایوساید های اکسید کننده

بیوساید های اکسید کننده عمدتا در غلظت های پایین تر نسبت به بیوساید های غیر اکسید کننده استفاده می شوند و به طور کلی مقرون به صرفه تر هستند. بیوساید های اکسیدکننده شامل کلر، دی اکسید کلر، هیدروژن پراکسید، برم و ازن و غیره می شود.

 • بیوساید اکسید کننده کلر

کلر قدیمی ترین روش برای از بین بردن میکرو اورگانیسم ها به شمار می رود. این بیوساید به دلیل ارزان بودن و اثر بخشی بالا همچنان مورد استفاده است. آفت کشی بیوساید توسط خود گاز کلر صورت نمی پذیرد بلکه از واکنش کلر در درون آب و تشکیل مواد دیگر انجام می شود. در واقع کلر در آب تحت واکنش هیدرولیز هیپوکلرو اسید و هیدروکلریک اسید تشکیل می دهد که نقش گندزدایی دارند.

پکیج تزریق بایوساید کلر - آب سازه

 • بیوساید اکسید کننده دی اکسید کلر

برخلاف گاز کلر که در آب هیدرولیز می شود، دی اکسید کلر، یک ترکیب گازی با حلالیت بالا در آب است. با این وجود، محلول دی اکسید کلر زیاد پایدار نیست و واکنش متناسب با زمان رخ می دهد و هیپوکلرو اسید و کلرید تشکیل می دهد. دی اکسید کلر با EPS واکنش نمی دهد، بنابراین مصرف نمی شود و می تواند به طور موثرتر در بیوفیلم نفوذ کرده و آن را از بین ببرد. در نتیجه، دی اکسید کلر دارای راندمان بالاتری در pH بین 4 تا 10 است.

 • بیوساید اکسید کننده برم

برم مولکولی یک بیوساید بسیار سمی و واکنش پذیر است که راندمان بالایی در از بین بردن میکرواورگانیسم ها دارد. اما در فرایند های ضدعفونی از سایر مشتقات آن مانند هیپوبرم اسید استفاده می شود. زیرا استفاده از برم به تنهایی بسیار خطرناک است.

 • بایوساید اکسید کننده ازن

ازن (O3) گازی با بوی تند است که برای اولین بار به عنوان ضدعفونی کننده در یک کارخانه صنعتی در سال 1906 استفاده شد. پتانسیل اکسیداسیون بالایی دارد (ORP = 2.07 V) که نشان دهنده  ظرفیت اکسیداسیون قوی آن است. به همین دلیل، ازن به سرعت با فلزات واکنش نشان داده و با سرعت موجب خوردگی آن ها می شود. ازن توسط دستگاه ازن ساز به درون محلول تزریق می شود. O3 در آب سریعتر از هوا تجزیه می شود و در پایان فرآیند ضد عفونی به اکسیژن مولکولی تبدیل می شود. ازن یک بایوساید ایمن در نظر گرفته می شود چرا که ترکیبات سمی تولید نمی کند و بر خلاف سایر بیوساید های اکسید کننده، هیچ بو یا طعمی از خود به جا نمی گذارد، بنابراین اغلب در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

بایوساید اکسید کننده ازن - آب سازه

 • بیوساید اکسید کننده هیدروژن پراکسید

پراکسید هیدروژن (H2O2) یک بیوساید اکسید کننده است که به منظور ضد عفونی کردن آب آشامیدنی برای  واکنش با مواد شیمیایی قوی استفاده می شود. H2O2 همچنین در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در هنگام تجزیه، مواد مضر تولید نمی کند. از H2O2 به طور گسترده در فرایند ضد عفونی کردن استفاده می شود.

بایوساید های غیر اکسید کننده

بایوساید های غیر اکسید کننده ترکیباتی هستند که از طریق مکانیسم ‌های مختلف بر علیه باکتری ‌ها عمل می کنند. جلوگیری از تقسیم سلولی، توقف فرآیند های سلولی، واکنش‌ های متابولیک و یا تخریب دیواره سلولی. بیوساید های غیر اکسید کننده از طریق واکنش اکسایش و کاهش عمل نمی کنند و به طور کلی واکنش پذیری کمتری نسبت به بیوساید های اکسید کننده دارند. در نتیجه، برای از بین بردن باکتری ها به زمان کمتری نیاز دارند. اما واکنش پذیری کم آن ها باعث شده تا بتوان آن ها را برای مدت بیشتری ذخیره کرد و خورندگی کمتری دارد.

یکی دیگر از مزیت های بیوساید های غیر اکسید کننده، پایداری زیاد آن ها در محلول است. آنها حساسیت کم تری به تغییرات pH و دما دارند، اثر طولانی مدت دارند و فعالیت زیست کشی آن ها به راحتی قابل کنترل است.

 • بیوساید کاتیونی QUATS

QUATS بیوساید کاتیونی بسیار ارزانی است که برای از بین بردن میکروارگانیسم های مختلف از جمله جلبک ها، قارچ ها و باکتری ها موثر می باشد. در طیف وسیعی از pH موثر هستند، اما در محیط های قلیایی تمایل به تولید کف دارند. QUATS با تشکیل یک پیوند الکترواستاتیک بین نیتروژن و پروتئین های دیواره سلولی و با تغییر در ماهیت دیواره سلولی باکتری را از بین می برد.

بیوساید کاتیونی QUATS - آب سازه

 • بایوساید ضد میکروبی polyQUAT

یک بایوساید موثر در تمام pHها است. بیشترین بازدهی آن در رنج 7.5 تا 9 است. این بیوساید دارای قدرت ضد میکروبی بالا و سمیت کم است. به همین دلیل از این ماده در استخر های شنا، سیستم های آب بهداشتی و همچنین در برج های خنک کننده و فلز کاری مورد استفاده می شود. معمولا به همراه یک بیوساید اکسیدکننده مانند کلر استفاده می شود تا دوز مصرفی آن را کاهش دهد.

 • بایوساید غیر اکسنده BHAP

یک بیوساید غیراکسید کننده موثر به ویژه برای استفاده در بیوفیلم ها است. معمولا در مواقعی که آلودگی میکروبی با دوز کم با جریان پیوسته وارد سیستم می شود از این بیوساید استفاده می شود. فعالیت باکتری کشی BHAP به pH وابسته نیست. از ویژگی های مهم این بیوساید نیمه عمر طولانی آن (200 ساعت) است و به همین دلیل استفاده از آن در صنعت تصفیه فاضلاب محدود است.

 • بایو ساید غیر اکسنده برونوپل

یک بایوساید عمومی در نظر گرفته می ‌شود، زیرا در برابر قارچ‌ ها، جلبک ‌ها، میکروارگانیسم ‌های هوازی و بی‌ هوازی مؤثر است و با تمام بیوساید های غیر اکسید کننده دیگر سازگار است. برونوپل در pH < 8.0 بهترین عملکرد را دارد.

 • بایوساید غیر اکسید کننده DBNPA

پر کاربردترین بیوساید غیر اکسید کننده، DBNPA است، یک آمید با دو جایگزین برم و یک گروه نیتریل، این بیوساید در برابر بیوفیلم بسیار موثر است و در مواردی که مواد ارگانیک زیاد است، خاصیت ضد باکتریایی بالایی دارد. این بیوساید عملکرد سریعی دارد (یک ساعت) و به طور رایج  در سیستم های خنک کننده و به همراه کلر استفاده می شود. با افزایش pH و دما، طول عمر DBNPA به سرعت کاهش می یابد. بنابراین ماندگاری بالایی ندارد و از نظر غلظت در فاضلاب الزامات را برآورده می کند. در شرایط قلیایی (pH> 8.0) آمید به سرعت هیدرولیز شده و آمونیاک آزاد می کند. DBNPA همچنین توسط نور مرئی تخریب می شود که البته مشکلی در صنعت تصفیه آب ندارد.

بایوساید غیر اکسید کننده DBNPA - آب سازه

 • گلوتارآلدهید

گلوتارآلدهید، یک ترکیب آلی با دو گروه آلدهیدی است که  مایعی شفاف با بوی تند قوی است. گلوتارآلدهید به دلیل ظرفیت نفوذ خوب، حتی در برابر میکرواورگانیسم‌ های پایدار، یک اثر ضد میکروبی قوی دارد. با این حال، باید در غلظت های بالا (در حد 100 میلی گرم در لیتر) استفاده شود.

چگونه بیوساید مناسب را انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب بیوساید باید فاکتور های مختلفی از جمله، pH، دما، صرفه اقتصادی، و نوع اثر بر میکرواورگانیسم ها را بررسی کرد. انتخاب غلظت ورودی مناسب و زمان تماس مفید باید پیش از تزریق در نظر گرفته شود.

کاربرد بیوساید

 • تصفیه آب

بایوساید ها در تصفیه آب، هم در تولید آب آشامیدنی و هم در تصفیه فاضلاب استفاده می شوند. در سیستم آبرسانی برای حفظ کیفیت میکروبیولوژیکی آب قبل از توزیع، با حفظ تعداد کل میکروارگانیسم ‌ها در سطح قابل قبول و حذف میکرواورگانیسم های بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در فرایند اسمز معکوس به آب ورودی تزریق شده تا از فعالیت میکرواورگانیسم ها جلوگیری کند.

استفاده از بایو ساید برای تصفیه آب - آب سازه

 • صنایع بهداشتی

صنعت مراقبت های بهداشتی به شدت به بیوساید ها وابسته است، در این صنعت از بیوساید ها برای استریل کردن وسایل پزشکی، ضدعفونی کردن سطوح و آب و ضد عفونی کننده پوست استفاده می شود.

 • داروسازی

بیوساید ها به عنوان نگهدارنده برای حفظ داروها و در برخی از فرمولاسیون های واکسن استفاده می شوند.

 • صنایع آرایشی و بهداشتی

بیوساید ها به عنوان یک عامل نگهدارنده و ضد میکروبی در ساخت لوسیون ها، کرم ها، شوینده های صورت و نرم کننده ها استفاده می شوند. استفاده از آن ها در صنعت آرایشی و بهداشتی با افزایش تقاضا برای محصولات با کیفیت بالا با خواص پاک کننده و ضدعفونی کننده در حال افزایش است.

 • مصارف خانگی

بایوساید ها به طور معمول در محصولات خانگی مانند پودر لباسشویی، مایع لباسشویی، خمیر دندان، دهان شویه، پارچه، پلاستیک و محصولات پاک کننده خانگی استفاده می شوند.

 • صنایع غذایی

بایوساید ها به طور گسترده در صنایع غذایی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شوند. به عنوان مواد نگهدارنده، بیوساید ها با محافظت از مواد غذایی در برابر تخریب توسط میکروارگانیسم ها، ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهند. همچنین برای ضد عفونی کردن کارخانه های تولیدی و ظروف مواد غذایی استفاده می شوند

 • سایر مصارف بیوساید

از بایوسایدها در بسیاری از صنایع و محصولات دیگر مانند دامپروری، کشاورزی، صنایع کاغذسازی، در رنگ، چوب و مبلمان استفاده می شود.

قیمت و خرید پکیج تزریق بایوساید آب سازه

بیوساید ها تنوع بسیار بالا و کاربردهای متفاوتی دارند. با توجه به این موضوع قیمت بیوساید ها تنوع بالایی بر اساس نوع بیوساید، شرکت تولید کننده و غیره دارد. جهت مشاوره در ارتباط با انتخاب نوع مناسب بیوساید و اطلاع از قیمت با مشاورین گروه تخصصی آب سازه تماس حاصل بفرمایید.

امتیاز 5/5 از 1 رای

محصولات مرتبط

آنتی اسکالانت ماده ای بسیار موثر برای کنترل رسوبات و کاهش رسوب گذاری در سیستم های فیلتر غشایی توسعه یافته است. در فرآیندهای فیلتر های...
پکیج تزریق پلی الکترولیت برای انعقاد و لخته سازی لجن تولیدی تصفیه خانه ها استفاده می شود. به طول مثال از پکیج تزریق پلی الکترولیت...
دستگاه الکترولیز نمک طعام یکی از روش های بسیار موثر در گندزدایی آب می باشد. استفاده از کلر به صورت خالص مثل گاز کلر و...
پکیج تزریق مواد شیمیایی به منظور تزریق محلول شیمیایی جامد یا مایع در یک مخزن یا لوله تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهمترین بخش...
فرآیند حذف میکرو اورگانیسم های بیماری زا از آب و فاضلاب توسط یک عامل خارجی را گندزدایی و یا ضد عفونی کردن آب و فاضلاب...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=3595

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *