استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده

استفاده مجدد از فاضلاب- آب سازه

در دنیای امروز با توجه به کم شدن منابع آب شیرین استفاده مجدد از فاضلاب یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است. تصفیه فاضلاب به منظور استفاده مجدد یک راه حل پذیرفته شده و قابل قبول برای مقابله با مشکلات کاهش آب است. تصفیه فاضلاب که قبلا به عنوان یک راه حل برای دفع فاضلاب بود امروزه به یک منبع با ارزش آب تبدیل شده است.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

روش های استفاده مجدد از پساب تصفیه شده

منبع فاضلاب برای استفاده مجدد از آن شامل فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی، پساب سیستم های خنک کننده، پساب طوفان، زهکش کشاورزی و پساب تولیدی از فعالیت های معدنی می شود. این فاضلاب ها تا حدی تصفیه می شوند تا استاندارد های مصرف مجدد پساب را تامین کنند.

استاندار استفاده مجدد از فاضلاب شامل الزاماتی است که برای اطمینان از سلامت عمومی، حفاظت از محیط زیست و یا نیاز های خاص کاربری وضع می شود. به عنوان مثال آب بازیافتی برای کشاورزی باید کیفیت کافی به منظور آسیب نرساندن به گیاهان، خاک و سلامت کارگران را داشته باشد. در غیر اینصورت باید مورد تصفیه بیشتر قرار بگیرد و یا روش تصفیه آن تغییر کند.

حجم فاضلاب به منظور استفاده مجدد

حجم فاضلاب تولیدی در هر صنعت مختلف است. کارخانه های بزرگ فاضلاب بیشتری تولید می کنند. حجم پساب کارخانه هایی که از آب برای شست و شو استفاده می کنند تا چندین برابر محصول تولیدی می باشد. با توجه به حجم فاضلاب ابعاد پکیج تصفیه تعیین می شود. و بر اساس آن می توان طراحی پکیج تصفیه فاضلاب را انجام داد. که بتواند بدون مشکل فاضلاب را تصفیه و برای استفاده مجدد آماده کند.

نقش کیفیت فاضلاب در استفاده مجدد

فاضلاب تولید شده در هر بخش دارای کیفیت متفاوتی است. فاضلاب شهری BOD بالایی دارد و بر خلاف فاضلاب صنعتی منبع فسفر و نیتروژن آن مواد شوینده می باشد که غلظت بسیار کمی در فاضلاب دارند. پساب صنعتی اما BOD کمی دارد، اما با این حال ممکن است شامل مواد شیمایی، فسفر، نیتروژن و غیره باشد.

پساب صنعتی خود ممکن است به دسته های مختلفی تقسیم شود. فاضلاب بیمارستانی که شامل حجم زیادی از آنتی بیوتیک و مواد شیمایی می شود. فاضلاب کشتارگاه که حجم زیادی از خونابه در آن جریان دارد. پساب کارخانجات لبنیات که خصوصیت بارز آن وجود روغن و چربی بالا در فاضلاب است. و فاضلاب صنایع مختلف که هر کدام کیفیت های متفاوتی دارند.

با توجه به پارامتر های کیفی فاضلاب روش مناسب تصفیه فاضلاب انتخاب می شود. بنابراین یک تصفیه درست و بهینه می تواند فاضلاب را برای استفاده مجدد آماده کند.

کیفیت فاضلاب- آب سازه

استفاده مجدد از فاضلاب در کشاورزی

از مهم ترین اهداف تصفیه فاضلاب می تواند آبیاری زمین های کشاورزی و یا باغ ها باشد. نصب پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری به ویژه در مناطق روستایی که امکان بهره برداری از یک شبکه فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب وجود ندارد می تواند راه حل مناسبی هم برای مقابله با مشکلات فاضلاب و هم برای مشکلات کم آبی باشد.

در هنگام تصفیه فاضلاب به منظور بهره وری در کشاورزی باید میزان BOD و COD و همچنین pH پساب خروجی کنترل شود. چرا که ممکن است باعث آسیب به گیاهان و حتی خاک شوند. ضدعفونی کردن فاضلاب به روش کلر زنی و اشعه UV دو راه حل اساسی برای حذف عوامل بیماری زا است. که باید به شدت مورد توجه قرار بگیرد. چرا که این ویروس ها ممکن است علاوه بر آسیب زدن به محصولات پس از ورود به زنجیره غذایی سلامت انسان را به خطر بی اندازند.

استفاده مجدد از فاضلاب در آبیاری فضای سبز

ایجاد فضای سبز در اطراف کارخانه ها می تواند هم باعث زیبایی محوطه و هم باعث تصفیه هوا شود. اما آبیاری گیاهان یک چالش مهم در ساخت فضای سبز است. به کمک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در کارخانه می توان فاضلاب کارخانه را به آب مورد نیاز در فضای سبز کارخانه استفاده کرد.

پارک های محلی، پارک چنگلی و فضای سبز اطراف خیابان ها و کوچه ها می توانند یکی از مهم ترین منابع مصرف کننده آب بازیافتی باشند. آبیاری این محوطه ها با کمک پساب تصفیه شده می تواند نقش بسزایی در کاهش مصرف آب داشته باشد. همچنین محیط های ورزشی مانند چمن فوتبال، تنیس و گلف نیز می توانند با نصب پکیج تصفیه فاضلاب در محل و استفاده از پساب تصفیه شده برای آبیاری زمین خود اقدام کنند.

آبیاری کشاورزی- آب سازه

استفاده مجدد از فاضلاب در کارخانه ها

از پساب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب  می توان برای استفاده مجدد در کارخانه ها و نیرو گاه ها استفاده کرد. این پساب برای شست و شو، برج های خنک کننده و غیره قابل استفاده است.

استفاده مجدد از فاضلاب در احیای محیط زیست

با تخلیه پساب تصفیه شده به منابع آبی و زیر زمینی می توان سفره های آب زیرزمینی را مجدد شارژ کرد. و روند کم آبی را کاهش داد.

ایجاد دریاچه مصنوعی

فاضلاب تصفیه شده از تصفیه خانه فاضلاب حجم بسیار بالایی دارد. برای استفاده مجدد از این فاضلاب می توان دریاچه های مصنوعی ایجاد کرد. در ادامه این دریاچه ها می توانند به یک مرکز تفریحی و ماهی گیری تبدیل شوند.

دریاچه مصنوعی- آب سازه

امتیاز 5/5 از 2 رای

مطالب مرتبط

حذف سیانید از آب و فاضلاب یکی از اقدامات بسیار مهم برای جلوگیری از ورود آلاینده ای بسیار خطرناک به بدن است که در تصفیه...
حذف کروم از آب آشامیدنی به سختی در تصفیه خانه های آب شهری انجام شده و به همین دلیل پیشنهاد میشود با تجهیزات جانبی این...
حذف فلوراید از آب در کنار مزایای متعددی آن برای دندان و استخوان ها، چالش های زیادی را به همراه دارد. در طی سالها تحقیق...
حذف نیترات از آب آشامیدنی به دلیل تاثیر بسیار بد آن بر سلامتی نوزادان، کودکان و افراد بزرگسال گام مهمی در تصفیه آب به شمار...
ORP (Oxidation Reduction Potential) به پتانسیل اکسایش و کاهش گفته میشود که یکی از پارامترهای کیفیت آب محسوب میشود. این پارامتر میزان قدرت آب در...
اکسیژن محلول در آب یا DO (Dissolved Oxygen) از مهم ترین پارامترهای کیفیت آب هستند که کل اکسیژن غیرمحلول در آب را اندازه گیری می...
حذف سرب از آب تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آن داشته و عدم توجه به آن منجر به بروز بیماری های قلبی و عروقی، نارسایی...
کدورت آب یکی از مهم ترین پارامترهای کیفیت آب است که نشان دهنده مقدار موانع موجود در عبور نور از لایه های مختلف آن است....
EC (Electrical conductivity) یا هدایت الکتریکی از پارامترهای کیفیت آب است که میزان قدرت آب در انتقال جریان برق را اندازه گیری می کند. این...
پارامترهای کیفیت آب شامل دو دسته پارامترهای فیزیکی و شیمیایی می شوند که با تجهیزات تصفیه آب باید مقدار آنها در حد مجاز قرار گیرد....

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=4780

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *