موثرترین راه شست و شوی ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی CIP

موثرترین روش شست و شوی ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

شست و شوی ممبران ها، Clean In Place یا CIP یکی از موثر ترین روش ها برای تمیز کردن تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. این فرایند نه تنها تجهیزات سیستم را تمیز می کند بلکه می تواند باعث از بین بردن میکروارگانیسم ها نیز شود. بنابراین می توان از این روش در صنایع مواد غذایی، نوشیدنی، لبنیات و غیره نیز با اطمینان خاطر استفاده کرد.

اهمیت استفاده از واحد CIP در دستگاه تصفیه آب صنعتی

حذف ناخالصی ها و مواد جامد محلول و معلق از آب نیازمند یک سیستم فیلتراسیون بسیار کارآمد می باشد. با کمک دستگاه تصفیه آب صنعتی RO می توان تمام ناخالصی های آب را تا 99 درصد حذف کرد. بنابراین آب نهایی دارای کیفیت بالا و مطابق با استاندارد ها می باشد. با توجه به عملکرد عالی این دستگاه در صنایع مختلف مانند کشاورزی، صنایع غذایی و کارخانه ها مورد استفاده است. یکی از چالش های مهم این دستگاه گرفتگی غشاهای آن است. به طوری که می تواند عملکرد کلی دستگاه را دچار اختلال کند. به منظور رفع گرفتگی ممبران ها از واحد CIP در سیستم آب شیرین کن استفاده می شود.

CIP چیست؟

از طریق فرایند شست و شو با اسید و باز، CIP تمامی مواد کلوئیدی بزرگ، میکروارگانیسم ها، مواد آلی، مواد معدنی و سایر رسوبات را که در طول فرایند تصفیه آب بر روی ممبران ها رسوب کرده اند حذف می کند. به این ترتیب عملکرد طبیعی دستگاه تصفیه آب صنعتی حفظ شده و عمر مفید ممبران ها افزایش پیدا می کند.

همچنین استفاده از روش های پیش تصفیه مانند استفاده از فیلترهای شنی و فیلترهای کربنی، همچنین استفاده از مواد شیمیایی مانند آنتی اسکالانت می توانند از گرفتگی ممبران ها جلوگیری کنند و طول عمر ممبران ها را افزایش دهند.

CIP چیست

چه زمانی باید از واحد شست و شوی ممبران CIP استفاده کرد؟

در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی، سازنده یک بازه زمانی حدودی در مورد شست و شوی ممبران ها به همراه دستورالعمل راهبری دستگاه را در اختیار کارفرما قرار می دهد. اما این بازه زمانی تقریبی است و ممکن است با توجه به شرایط آب ورودی تغییر کند.

به طور کلی هنگامی که دبی خروجی آب از دبی طراحی شده برای دستگاه با 10 تا 15 درصد افت مواجه شد به معنای فرارسیدن زمان شست  و شوی ممبران ها است. همچنین اگر میزان متوسط نمک خروجی تا 5 درصد افزایش پیدا کرد باید از فرایند CIP استفاده نمود.

مراحل انجام فرایند CIP دستگاه تصفیه آب صنعتی

 1. شست و شو با آب

در اولین قدم ممبران های دستگاه را با آب با دمای 60 تا 80 درجه سانتیگراد بشویید. تا مواد باقیمانده بر روی سطح ممبران پاک شوند. از آب تصفیه شده توسط دستگاه RO، آب نرم شده یا آبی که استاندارد آب ورودی به RO را تامین کند می توان برای شست و شوی ممبران استفاده کرد. مدت زمان شست و شو با آب بین 10 تا 15 دقیقه است.

 1. شست و شوی قلیایی

یک محلول قلیایی 1 تا 2 درصد تهیه کنید، دمای محلول را بین 60 تا 80 درجه برسانید و سپس محلول قلیایی را به منظور شست و شوی ممبران وارد دستگاه تصفیه آب کنید. با این کار پروتئین ها، چربی ها و سایر آلاینده ها از روی سطح ممبران پاک می شوند. مدت زمان شست و شوی قلیایی نیز  بین 10 تا 15 دقیقه می باشد.

 1. شست و شو با آب

پس از پایان شست و شو با محلول قلیائی، ممبران ها دوباره با آب 60 تا 80 درجه شسته می شوند. تا هیچ محلول قلیائی بر روی ممبران باقی نماند. زمان این شست و شو بین 5 تا 10 دقیقه است. اما برای اطمینان خاطر با استفاده از یک pH سنج، pH آب ورودی و آب خروجی را اندازه بگیرید. اختلاف pH نباید بیش تر از 0.5 باشد.

 1. اسید شویی

یک محلول اسید با دمای 60 تا 80 درجه و با غلظت 0.5 تا 1 درصد آماده و با این محلول ممبران دستگاه RO را شست و شو دهید. به استفاده از اسید شویی تمامی نمک ها، مواد معدنی، یون های فلزی و سایر مواد آلاینده نیز از روی سطح غشا ها پاک می شوند. فرایند اسید شویی بین 15 تا 20 دقیقه ادامه دارد.

 1. شست و شوی با آب

پس از پایان اسید شویی نیز باید دستگاه تصفیه آب صنعتی با آب شسته شود تا اسید های باقی مانده درون دستگاه خارج شود. به این منظور همانند مراحل قبلی آب با دمای بالا بین 60 تا 80 درجه وارد دستگاه می شود. پس از 5 تا دقیقه شست و شو pH آب ورودی و خروجی از دستگاه آب شیرین کن باید اندازه گیری شود. اختلاف pH ها باید کم تر از 0.5 باشد.

مراحل شست و شوی CIP

نکات شست و شوی دستگاه تصفیه آب صنعتی

 1. مدت زمان شست و شو نباید کوتاه شود. کم کردن این زمان منجر به کاهش کیفیت و کمیت آب تولیدی خواهد شد.
 2. محلول های شست و شوی اسیدی و بازی را طبق استاندارد ارائه شده توسط سازنده دستگاه تهیه کنید.
 3. یکی از اشتباهات رایج در فرایند CIP تخلیه نکردن آب تغلیظ شده است. حتما پیش از شروع CIP از خروج آب تغلیظ اطمینان حاصل کنید.
 4. از آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب صنعتی برای شست و شو استفاده کنید.نکات مهم CIP
 5. افزایش دمای محلول های شست و شو تا 40 درجه می تواند بسیار موثر باشد.
 6. ممبران ها باید به مدت 24 ساعت پس از هر دوره شست و شو استراحت کنند.
 7. برای انتخاب نوع شست و شو دهنده، ابتدا باید ماده اصلی که باعث گرفتگی ممبران شود شناسایی شود. با اندازه گیری پتانسیل رسوب گذاری، فشار نرمال شده، دبی و هدایت الکتریکی می توان رسوبات را شناسایی کرد.
 8. پاک کننده ها با pH بالا عملکرد بهتری دارند. در حالی که پاک کننده ها با pH پایین نیاز به گردش بیشتر دارند تا عملکرد خوبی داشته باشند.

با توجه به کاربرد های مختلف دستگاه تصفیه آب صنعتی در واحد های مختلف مانند کشاورزی و صنایع غذایی باید نکات مربوط به نگهداری از این دستگاه نیز رعایت شود. در این مقاله دلیل شست و شوی ممبران، زمان انجام CIP و مراحل CIP بیان شد. امیدواریم با رعایت نکات نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی همیشه بهترین عملکرد از دستگاه را دریافت کرده و آب مورد نیاز با بالاترین استاندارد ها برای شما تامین شود.

به این مطلب رای بدید

مطالب مرتبط

سپتیک تانک چیست؟ سپتیک تانک یا سیستم تصفیه فاضلاب خصوصی بیشتر در مناطقی که دسترسی به تصفیه خانه فاضلاب و یا شبکه فاضلاب وجود ندارد...
صنعت غذا و نوشیدنی با توجه به وجود محتوای قند بالا، نیاز به شست و شوی بهینه، و ساختار یکنواخت نیاز به استفاده از فیلترپرس...
دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل قطعات و تجهیزات بیشماری می شود. این تجهیزات شامل ممبران، پرشر وسل، فیلتر کارتریج، فیلتر شنی و کربنی، سیستم تزریق...
سپتیک تانک فاضلاب یکی از رایج ترین محصولات مورد استفاده در صنعت تصفیه فاضلاب است. مخزن سپتیک در جاهایی که دسترسی به فاضلاب شهری وجود...
لوله کاروگیت فاضلابی دوجداره در صنایع مختلف به منظور انتقال سیالات و در صنعت محیط زیست برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. لوله...
گروه صنعتی آب سازه لوله های کاروگیت تولید خود را به منظور انتقال فاضلاب ارائه می دهد. این لوله ها به منظور انتقال فاضلاب و...
ایستگاه پمپاژ امروزه به بخش مهمی از تاسیسات برج ها و ساختمان های مسکونی با طبقات بالا تبدیل شده اند. فاضلاب در طبقات منفی این...
برای طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع روش و فرایند تصفیه فاضلاب را تعیین بکنیم. روش های تصفیه فاضلاب شامل فرایند هوازی و...
تصفیه آب و رساندن آب سالم به دست مصرف کننده هدف اصلی تصفیه آب است. پلی الکترولیت به منظور حذف ذرات ریز و معلق موجود...
برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب، ابتدا باید نوع فرایند متناسب برای تصفیه فاضلاب خود را پیدا کنیم. انواع فرایند تصفیه فاضلاب شامل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی،...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه مطلب

https://elementorfa.ir/?p=6293

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *