قیمت و خرید دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ یا بویلر روغن - آب سازه

دیگ­های روغن داغ صنعتی برای عملیات روزانه تاسیسات در صنایع مختلف مانند آسفالت، صنایع پالایشگاه، صنایع مخازن، صنعت تصفیه فاضلاب و غیره ضروری هستند. این صنایع به دیگ­های روغن داغ برای انجام کار متکی هستند. شرکت تخصصی آب سازه با استفاده از فناوری روز دنیا و با همکاری کارشناسان متخصص، مفتخر به طراحی و تولید انواع دیگ روغن داغ در این صنعت شده است. دیگهای روغن شرکت آب سازه با بهترین کیفیت و راندمان بالا تولید و عرضه می شوند. با استفاده از مشخصات مشتری و کارفرمایان محترم، دیگ های روغن در ابعاد و مدل های مختلف آماده و در اختیار کارفرمایان قرار می گیرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

دیگ روغن داغ یا بویلر روغن چیست؟

از دیگ روغن داغ (Hot Oil Pot) به منظور انتقال غیر مستقیم گرما در صنایع مختلف استفاده می­شود. در این سیستم دسترسی به دمای بالا حتی در فشار های کم امکان پذیر است. به طور عمده در سیستم­های گرمایشی صنعتی از آب و بخار به عنوان سیال حامل گرما استفاده می­شود. اما این امر در دماهای بالاتر نیاز به فشار بالاتری است که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و همچنین از ایمنی کافی برخوردار نمی­باشد. بنابراین از دیگ روغن داغ برای استفاده در صنعت برای دماهای بالای 400 درجه سانتی گراد در فشار کم استفاده می­شود.

انتقال حرارت در دیگ روغن داغ

حرارت باید به روغن در چرخه به صورت یکنواخت برسد. درصورت توقف چرخش روغن در مسیر خود یا انتقال غیر یکنواخت، دمای روغن در یک موضع افزایش پیدا می­کند. افزایش دمای روغن به بیش از حد تعیین شده موجب اکسید شدن روغن و تولید لجن در سیستم می­شود. این امر موجب از کار افتادن سیستم و کاهش عمر آن خواهد شد.

انتقال حرارت در دیگ روغن داغ - اب سازه

استفاده از حرارت غیر مستقیم در بویلر روغن

برای دیگ های روغن استفاده از حرارت غیر مستقیم مزایای بی شماری دارد. به طور مثال از آنجایی که تعداد اجزای استفاده شده در حرارت غیر مستقیم کمتر است، نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری در این سیستم وجود دارد.

همچنین عملکرد دیگ روغن داغ و در نتیجه راندمان مصرف انرژی در گرمایش غیرمستقیم بسیار بالاتر است، زیرا تجهیزات با توجه به این موضوع طراحی شده اند. اما در گرمایش مستقیم، سیستم گرمایشی باید با  نیازها و ویژگی­های مصرف کننده مطابقت داشته باشد تا احتراق حاصل شود که راندمان بالایی نیز ندارد.

البته این نکته را هم باید گفت که از گرما دادن بیش از حد در موضع خاص جلوگیری می شود و بنابراین، یکنواختی دما در سیستم وجود دارد. از این طریق می­توان آن را با دقت کنترل کرد و کیفیت نهایی فرآیند را بهبود بخشید.

انواع دیگ بویلر روغن

دیگ­های روغن در نوع ایستاده و افقی طراحی می­ شوند. اجرای افقی یا عمودی تفاوتی در عملکرد بین دیگ های روغن داغ ندارد. انتخاب آنها با توجه به محدودیت فضا و ارتفاع موجود در کارخانه و سهولت تعمیر و نگهداری انجام می­شود.

دیگ ­های عمودی

در این دیگ­ها تخلیه روغن با سرعت بیشتری صورت می­گیرد و ماندگاری بالاتری دارند. از این دیگ­ها زمانی که محدودیت استفاده از فضا وجود داشته باشد استفاده می­شود.

دیگ یا بویلر عمودی - آب سازه

دیگ ­های افقی

دیگ­های افقی به دلیل داشتن مزیت‌­های بیشتر در صنعت مورد استفاده بیشتری قرار گرفته­ اند. برخی از مزیت­های این فیلتر عبارت است از:

 • استفاده آسان

این نوع دیگ­ها به دلیل دسترسی راحت به قسمت­های مختلف دیگ روغن داغ کاربری آن نسبت به دیگ عمودی راحت­تر است.

 • سهولت در تعمیرات و نگهداری

بازرسی، تعمیر و تعویض قطعات این دیگ به دلیل راحت بودن دسترسی به بخش­های مختلف آسان­تر می‌­باشد.

 • راندمان حرارتی بالا

دیگ روغن داغ افقی راندمان بالاتری در مقایسه با نوع عمودی دارد که سب کاهش مصرف سوخت در این دیگ می­شود.

دیگ روغن افقی - آب سازه

کاربردهای دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ امروزه در صنایع مختلف کاربرد و کارایی زیادی از خود نشان داده است، زیرا این دیگ­ها توانسته­اند عملکرد مناسبی نشان دهند. از مهم­ترین کاربردهای دیگ روغن داغ می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع نساجی: رنگ های آلکیدی، در خشک کن های بزرگ صنعتی، تولید الیاف مصنوعی
 • صنایع تولید قیر: پیش گرمایش آسفالت
 • صنایع پتروشیمی: ترکیب سوخت های زیستی، گرمایش فرآیند شیمیایی، گرمایش روغن و نفت کوره
 • حرارت پردازش لاستیک، پلاستیک و کاغذ، چسب، خشک کردن پوسته کاغذ مواد غذایی
 • صنایع چوب : خشک کن­ها، نئون و روکش کردن چوب
 • صنعت خودروسازی: خشک کن تونل، حمام چربی زدایی، تصفیه فسفات.
 • خشک کردن لجن
 • تولید بخار روغن داغ
 • گرمایش تانکر و بارج
 • گرمایش ترمینال مخزن

انواع دیگ روغن در صنایع - آب سازه

مزایا دیگ روغن داغ

 • حجم کم: قابل نصب در هرفضایی به صورت عمودی و یا افقی، راهبری آسان
 • کارکرد در دمای بالا: دیگ روغن داغ قابلیت کار در دمای بالا و در فشار پایین است. محدوده کار دیگ روغن داغ بین 150 تا 400 درجه سانتیگراد است. همچنین این سیستم به زمان کم­تری برای رسیدن به دمای مورد نیاز احتیاج دارد.
 • کاهش مصرف سوخت: این دیگ با ایجاد راندمان بالاتر مصرف سوخت کمتری دارد و تا 6% در مصرف سوخت صرفه جویی می­کند.
 • عدم ایجاد خوردگی: عدم ایجاد خوردگی در سیستم باعث افزایش طول عمر دستگاه و کاهش هزینه­های کاربری می­میشود.
 • عدم خطر یخ­زدگی: این مزیت امکان نصب دیگ روغن در فضای باز را فراهم آورده و همچنین در صورت خاموش بودن دستگاه امکان یخ زدن و آسیب به دستگاه وجود ندارد.
 • عدم ایجاد رسوب: عدم ایجاد رسوب مزیتی است که در نهایت باعث می­شود کاهش راندمان انتقال حرارت در سیستم اتفاق نیفتد.
 • ایمنی بالا: به دلیل عدم تجمع گاز  در این دیگ ها و همچنین رعایت استانداردهای API و DIN4754، آنها از ضریب اطمینان بالایی برخوردار هستند.
 • کاهش صدا: دیگ های روغن نسبت به دیگ بخار دارای صدای کمتری می­باشند

اجزای مهم دیگ روغن داغ

یک بویلر روغن شامل چندین قسمت جانبی می باشد که بر روی مخزن اصلی دایر می شود. از این اجزا می توان به مشعل اتوماتیکف پرشر سوییچ، ترموستات،الکتروپمپ، مخزن روغن و غیره اشاره کرد. هر کدام از این قسمت ها عملکرد و مشخصات خاص خود را دارد که هر کدام را در ذیل توضیح داده ایم:

مشعل اتوماتیک

مشعل دیگ روغن داغ در انواع متفاوت و سوخت های متنوع وجود دارد. نوع سوخت با توجه به نیاز مشتری می­تواند گازوئیل و یا گاز سوز باشد. بویلر های روغن براساس نوع سوخت به بویلر روغن گازسوز و گازوئیل سوز، بویلر روغن دوگانه سوز و سه گانه سوز تقسیم بندی می­شوند.

مشعل اتوماتیک بویلر روغن - آب سازه

پرشر سوییچ

پرشر سوییچ برای کنترل و تنظیم فشار در دیگ روغن داغ مورد استفاده قرار می­گیرد. با تنظیم فشار در پرشر سوئیچ می توان باعث روشن یا خاموش شدن پمپ اصلی گردش روغن شد. در صورت عدم وجود روغن در سیستم، دیگ و پمپ خاموش می شوند. انواع پرشر سوئیچ  شامل پرشر سوئیچ خاموش و روشن، پرشر تنظیم شعه و پرشر سوئیج اطمینان، می شود.

پرشر سوییچ (PRESSURE SWICH) - آب سازه

تابلو کنترل

وظیفه کنترل تمامی اجزای سیستم دیگ روغن داغ بر عهده کنترل تابلو است. تمامی اجزای بویلر روغن از طریق تابلو برق کنترل می شوند. تابلو برق شامل کلید برق و سوئیچ، کنتاکتور، سیم کابل برق و غیره می باشد.

تابلو برق بویلر روغن - آب سازه

الکتروپمپ

از الکترو پمپ جهت تزریق روغن به سیستم استفاده می­شود. الکتروپمپ استفاده شده در دیگ روغن داغ از نوع دنده­ای می­باشد. با استفاده از این الکتروپمپ ها روغن را به اندازه مشخص به بویلر روغن تزریق می کنند.

پمپ

وظیفه پمپ به گردش درآوردن روغن در سیستم است. به طور معمول از پمپ سانتریفیوژ در دیگ روغن داغ استفاده می­شود. در این پمپ ها با استفاده از نیروی گریز از مرکز روغن به صورت دوار در دیگ روغن جریان پیدا می کند.

پمپ دیگ روغن - آب سازه

دیگر اجزای دیگ روغن

 • منبع انبساط: به دلیل افزایش حجم روغن بر اثر افزایش دما، روغن اضافی وارد مخزن انبساط می­شود.
 • مخزن روغن: در این مخزن روغن مورد نیاز بویلر ذخیره می شود و با استفاده از پمپ، کسری روغن را از مخزن روغن تامین کرده و وارد سیستم می­کند.
 • ترموتر:  برای کنترل حرارت رفت وبرگشتی روغن در سیستم تعبیه می­شود.
 • صافی: این صافی با جنس تمام استیل در مسیر برگشت روغن قرار می­گیرد.
 • مانومتر: جهت کنترل فشار روغن رفت و برگشتی مورد استفاده قرار می­گیرد. با استفاده از مانومترهای دیجیتال میتوان فشار روغن را هر لحظه کنترل و در صورت مشاهده افزایش یا کاهش فشار، متناسب با موازین استانداردها عمل کرد.
 • لرزه گیر: جهت جلوگیری از ایجاد تنش در لوله­ های پمپ سانتریفیوژ در سیستم تعبیه می­شود.
 • ترموستات: جهت کنترل دمای روغن ورودی و خروجی مورد استفاده قرار می­گیرد. با استفاده از ترموستات می توان دما را در هر لحظه اندازه گیری کرد و در صورت بحرانی بودن دما، عملکرد مشخص شده را اعمال کرد.

مشخصات فنی دیگ روغن داغ

هر بویلر روغن، دارای 2 نوع مشخصات عمومی و اختصاصی می باشد. در مشخصات عمومی تمامی اصول ساخت که باید در تمامی دیگ های روغن رعایت شود، اجرا می شود. مانند جنس لوله ها و ورق ها، نوع عایق و پوشش کاور، اتصالات بویلر و غیره. در مشخصات خصوصی دیگ روغن، با توجه به مواردی که منحصرا مربوط به همان دستگاه تولیدی می باشد، تغییرات اعمال می شوند. مانند تابلو برق، نوع الکتروپمپ، روغن داغ، تجهیزات کنترلی و غیره. تیم تخصصی آب سازه مفتخر است با دانش روز دنیا، بویلر های روغن را با بهترین تیم تخصصی، طراحی و تولید نماید.

قسمت های اصلی و جانی یک دیگ روغن داغ - آب سازه

نکات ایمنی و خطرات بویلر روغن

رعایت نکات ایمنی در محیط کار امری ضروری و غیرقابل انکار است. با وجود افزایش ضریب اطمینان و کارایی در دیگ روغن داغ، به دلیل استفاده از روغن و کار در دماهای بسیار بالا رعایت نکات ایمنی اهمیت ویژه­ای پیدا می­کند. عدم توجه به نکات ایمنی باعث به وجود آمدن خسارات جبران ناپذیر، آتش سوزی و انفجار در محیط کار می­شود.

باید به این موضوع توجه داشت که شرکت ارائه دهنده بتواند کیفیت سیستم را تضمین و دیگ روغن داغ دارای نشان استاندارد باشد. کیفیت پایین و ضخامت کم لوله­ ها باعث کاهش طول عمر دستگاه می­شود. تجهیزات کنترل کننده سیستم شامل ترموستات، پرشر سوئیچ، مانومتر و ترموتر دارای کیفیت مناسبی باشد تا درصورت ایجاد مشکل قادر به از کار انداختن سیستم و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند. بازرسی دوره­ای تمام جوشکاری­ها امری ضروری است تا بتوان از بروز مشکلات جلوگیری کرد. باید در ابتدا برای راه اندازی سیستم از افراد خبره و ماهر استفاده کرد تا شما را از کیفیت محصول خریداری شده و نکات ایمنی مطلع کند.

قیمت و خرید دیگ روغن داغ

قیمت دیگ روغن داغ با توجه به پارامترهای مختلف متفاوت است. برخی از عواملی که در قیمت بویلر روغن تاثیر دارند شامل ظرفیت، نوع، ابعاد، برند و کارایی آن می­باشد. شرکت آب سازه در تلاش است که بیشترین کیفیت و خدمات را با هزینه مناسب به مشتریان خود ارائه دهد. جهت مشاوره برای انتخاب بویلر روغن مناسب و اطلاع از قیمت با کارشناسان آب سازه تماس بگیرید.

به این مطلب رای بدید

محصولات مرتبط

بوستر پمپ یکی از پرکاربردترین پمپ ها می باشد. انواع بوستر پمپ در تامین آب شرب مراکز اداری و تجاری، تفریحی و ورزشی و در...
از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ...
 گروه صنعتی آب سازه بزرگترین تولید کننده منبع دوجداره موتورخانه مطابق با استانداردهای جهانی می باشد. منبع دوجداره یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین محصولات...
امروزه از مخازن تحت فشار برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن شامل یک محفظه...
منبع کویل دار به عنوان یکی از تاسیسات حرارت مرکزی از یک مخزن به همراه کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ...
دیگ بخار (Boiler) به محفظه بسته ای گفته می شود که در آن بخار آب با فشار بیش از فشار هوا خارج تولید می شود....
برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) یک مبدل حرارتی است که در آن هوا و آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می...
برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) یکی از انواع برج خنک کننده با بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس است. این نوع برج ها در خنک...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=3351

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *