دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب در شبانه روز

دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 مترمکعب دارای ظرفیت 5000 لیتر در شبانه روز می باشد. این دستگاه به روش اسمزمعکوس (Reverse Osmosis) جهت تامین آب شرب مورد نیاز و همچنین آب مورد نیاز صنایع مختلف بکار می‌رود. از آنجایی­که منابع آب شیرین در حال کاهش می‌باشد، لذا نیاز به تصفیه آب شور و با TDS  بالا بسیار احساس می‌شود. با تصفیه آب لب شور می‌توان از آن آب شرب و یا آب مورد نیاز کشاورزی و صنایع مختلف را تامین نمود. همچنین دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب برای صنایع کوچک و رستوران‌ها و حتی منازل مسکونی نیز بکار می‌رود. آب سازه با تکیه بر مهندسی روز دنیا و بکارگیری استانداردهای بین المللی همراه با کادری مجرب و آزموده کیفیت بی نظیری را در صنعت تصفیه و سالم سازی آب به ارمغان آورده است. به طوری که تنوع دستگاه­های مورد نیاز در این زمینه می­تواند کلیه نیازهای بخش­های مختلف مصرف کننده آب اعم از خانگی، صنعتی و کشاورزی را بی نیاز نماید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب

تعریف اسمزمعکوس در تصفیه آب صنعتی

اسمزمعکوس یکی از تکنیک­های تصفیه آب می­باشد که با استفاده از یک غشای نازک و نیمه ­تراوا آب را تصفیه می کند. آب خالص را از منافذ ریز عبور می­دهد و در از عبور مولکول­های بزرگتر مانند نمک­های محلول یونیزه شده و سایر ناخالصی­ها جلوگیری می­کند. خروجی اسمزمعکوس آبی با کیفیت می­باشد که برای دیگ­ های صنعتی، سیستم­های آب آشامیدنی، نمک زدایی آب دریا و بسیاری کاربردهای دیگر مفید است.

جهت قیمت خرید و مشخصات دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب در شبانه روز با آب سازه در تماس باشید. کارشناسان تخصصی آب سازه در 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی کلیه سوالات تخصصی در زمینه دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز یا سایر ظرفیت ها می باشند. ما به شما خواهیم گفت چه ظرفیتی برای صنعت شما مناسب می باشد.

مزایای سیستم اسمزمعکوس

به عنوان یک فرآیند تصفیه آب، اسمزمعکوس مزایای بسیاری را به همراه دارد، از جمله:

 • کاهش کل جامدات محلول:

اسمزمعکوس یکی از فرآیندهای کمیاب تصفیه آب است که می­تواند کل جامدات محلول را کاهش دهد. اغلب روشهای دیگر تصفیه با این قابلیت، کمتر از اسمزمعکوس کارآمد هستند.

 • مقرون به صرفه بودن:

اسمزمعکوس در محیط­های صنعتی بسیار رایج است؛ زیرا در مقایسه با روش­های فیلتراسیون جایگزین بسیار مقرون به صرفه است

 • سازگاری با محیط ­زیست:

اسمزمعکوس در مقایسه با سایر روش­های تصفیه مانند تقطیر حرارتی، نسبتا سازگار با محیط­ زیست است. همچنین  انرژی کمتری مصرف می­کند؛ زیرا به تولید انرژی متکی نیست. با استفاده از اسمزمعکوس می­توان باعث کاهش آلاینده ها کربن و محافظت از محیط­زیست شد. همچنین می تواند نقش خود را برای مهار تغییرات آب و هوایی انجام دهد.

 • حذف قلیاییت و سختی:

اسمز معکوس یون­های کلسیم و منیزیم را که از عوامل سختی آب سخت هستند و همچنین یون­های کربنات که به قلیایی شدن ناخواسته کمک می­کنند، حذف می کند.

مشخصات دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب

 • ظرفیت دستگاه آب­شیرین­ کن: 5 متر مکعب در شبانه روز (5000 لیتر در شبانه روز)
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: 25 درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 5/2 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: 36 تا 40 درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

جهت قیمت خرید و مشخصات دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب در شبانه روز با آب سازه در تماس باشید.

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب

دستگاه­های تصفیه آب صنعتی با توجه به ظرفیت متنوعی که دارند، در صنایع مختلف به کار گرفته می­شوند. با توجه به اینکه دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب کوچکترین دستگاه تصفیه آب صنعتی می­باشد، بیشتر در صنایع با مقیاس کوچک کاربرد دارد. از کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهیه و تولید آب مناسب برای مصارف صنعتی، کشاورزی و گلخانه ای و تامین آب شرب از آب لب شور
 • تهیه آب مورد نیاز برای رشد سریع دام و طیور و هم چنین بازدهی بالا و طعم بهتر محصولات کشاورزی
 • جهت تولید آب موردنیاز در کارخانه های داروسازی و لوازم آرایشی
 • برای تامین آب فرایندی کارخانه های پتروشیمی، فولاد، نساجی، کاغذسازی، رنگ سازی، مواد شوینده و غیره
 • تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • تصفیه آب به منظور تامین آب تغذیه دیگ های بخار، سیستم های سرمایشی و مبدل های حرارتی
 • برای بازیافت پساب های صنعتی

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب بسیار بیشتر از موارد ذکر شده می­باشد. در واقع این دستگاه برای تامین آب تصفیه شده مورد نیاز با ظرفیت مذکور در حوزه­ های مختلف صنعت با ظرفیت 2 الی 5 متر مکعب در شبانه روز، کاربرد دارد.

نقشه های دو بعدی، سه بعدی و جانمایی آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز

گروه تخصصی آب سازه در هنگام ارسال مشخصات فنی و پروپوزال مهندسی دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز، همواره نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جانمایی دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز را نیز استخراج و ترسیم خواهد کرد. این نقشه ها موجب می شود خریدار دید بهتری نسبت به تجهیزات و جانمایی دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز آب سازه در سایت و محل قرار گیری دستگاه داشته باشد. این نقشه ها کاملا دقیق بوده و کلیه اندازه ها با اندازه ی واقعی دستگاه همخوانی دارد.

در صورتی که در سایت محل قرار گیری دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز، خصوصیات منحصر به فردی نظیر ابعاد غیر استاندارد یا محدودیت خاص در فضای جانمایی وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که بدون اخذ هیچ هزینه مشاوره ای، نقشه دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز، مطابق با محدودیت های فضایی موجود در پروژه بصورت منحصر به فرد، توسط مهندسین فنی گروه تخصصی آب سازه تولید، ترسیم و به پروژه تحویل و ارائه گردد. در ادامه نمونه های تیپ نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جانمایی دستگاه آب شیرین کن صنعتی به ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز گروه تخصصی آب سازه ارائه می گردد.

اجزای کلیدی دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب

ممبران (Membrane)

یک سیستم اسمز معکوس به ممبران­های فردی آن وابسته است و سایر تجهیزات در اطراف آن قرار می­گیرند. هر ممبران از یک ورق مارپیچی و از مواد نیمه تراوا تشکیل شده است که قطر آن بسته به ظرفیت دستگاه متفاوت است. در دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب از یک ممبران با قطر 4 اینچ استفاده می­شود. ممبران­ ها برای اولین بار با استفاده از استات سلولز (CA) ساخته شدند. با این حال، صنعت بعدا به استفاده از کامپوزیت لایه نازک (TFC) روی یک بستر قوی‌تر روی آورد. امروزه غشاهای TFC عمدتا مورد استفاده قرار می­گیرند.

ممبران دستگاه تصفیه صنعتی RO

پرشروسل (Pressure Vessel)

ممبران موجود در دستگاه 5 متر مکعب در یک محفظه منفرد به نام وسل قرار می­گیرد. این محفظه برای ثابت نگه داشتن ممبران اسمز معکوس در جای خود حیاتی است. قطعه وسل همچنین به شیرهای چک و خطوط تخلیه وصل می­شود تا از جریان برگشتی جلوگیری کند. همچنین آب را قادر می­سازد تا به طور موثر تخلیه شود.

پرشروسل دستگاه تصفیه صنعتی RO -

فیلتر کارتریج (Cartridge Filter)

یک سیستم RO کامل دارای یک فیلتر کارتریج جهت پیش تصفیه می­باشد. فیلترهای کارتریج پیش تصفیه، مواد جامد بزرگتر را قبل از اینکه به سمت ممبران پیش بروند، از آب خارج می­کنند. این مرحله برای جلوگیری از رسوب ممبران و افزایش طول عمر آن ضروری است. فیلترهای کارتریج ساختار ساده­ ای دارند و اغلب از رشته های پلی پروپیلن ساخته می­شوند.

فیلترهای کارتریجی دستگاه تصفیه صنعتی RO

پمپ پیش تصفیه (Feed Pump)

ابتدا آب ورودی توسط بوستر پمپ پیش تصفیه به فیلتر شنی و کربنی فرستاده می‌شود. مشخصات این پمپ با توجه به فشار حداقلی ورود آب و دبی مورد نیاز سیستم تعیین می‌شود. معمولا از یک پرشر سوئیچ نیز برای این پمپ استفاده می‌شود که در صورت فشار بیش از میزان لازم، پمپ را از مدار خارج کند. این پمپ همچنین وظیفه ایجاد دبی و فشار مناسب برای بکواش فیلتر شنی و کربنی را نیز برعهده دارد.

پمپ فشار قوی (High Pressure Pump)

جهت تامین فشار مورد نیاز ممبران از پمپ طبقاتی یا فشارقوی استفاده می‌شود. آب برای عبور از ممبران‌ها نیاز به فشار بالایی دارد و به حداقل این فشار، فشار اسمزی گفته می‌شود. میزان TDS یا هدایت آب و دما از عوامل تعیین کننده فشار اسمزی می­باشد. این فشار توسط پمپ‌های مخصوص تامین می‌گردد و یکی از اصلی ترین مراحل سیستم RO می­باشد. با تامین این فشار، آب خالص می‌تواند از ممبران عبور کرده و ناخالصی‌ها پشت ممبران بمانند. این پمپ وظیفه تامین فشار مورد نیاز اسمز معکوس یا همان فشار اسمزی را بر عهده دارد.

پمپ های اصلی دستگاه تصفیه صنعتی RO

پرشر سوئیچ (Pressure Controller)

برای جلوگیری از افزایش و یا کاهش فشار از پرشرسوئیچ استفاده می‌شود. از پرشرسوئیچ دو نوع مختلف Low Presssure Switch و High Presssure Switch وجود دارد.

 • High Pressure : بعد از پمپ فشار قوی قرار دارد تا در صورتی که فشار بالاتر از حد مجاز رفت، دستگاه را قطع کند. بنا به درخواست خریدار می‌توان از سیستم‌های دیجیتال نیز بعنوان High pressure استفاده نمود که با ارسال سیگنال الکترونیکی به تابلو برق کار می­کند.
 •  Low Pressure : قبل از پمپ فشار قوی قرار می‌گیرد تا در صورتی که ورودی آب فشار لازم را نداشته باشد و یا دستگاه بی آب باشد، دستگاه را خاموش کند.

                 پرشر سوئیچ یا تنظیم فشار دستگاه تصفیه صنعتی RO

تابلوبرق (Power Box)

جهت تامین انرژی مورد نیاز دستگاه تصفیه آب صنعتی و کنترل سیستم از تابلو برق استفاده می‌شود. که بنا به نیاز طرح، در دو مدل PLC و یا RO CONTROLLER طراحی و ساخته می‌شود.

تابلوبرق (Power Box)

شاسی (Structure)

کلیه قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی بر روی شاسی نصب خواهد شد.  با توجه به محل نصب دستگاه می‌توان از شاسی با جنس‌های مختلف مانند استنلس استیل 304 یا کربن استیل رنگ شده استفاده نمود.

گیج­های فشار (Pressure Gauges)

از گیج های فشار جهت اندازه گیری فشار در نقاط مختلف سیستم استفاده می‌شود. گیج‌های فشار امکان مشاهده و بررسی و تنظیم کردن فشار در قسمت‌های مختلف سیستم را فراهم می‌سازد. با مقایسه فشار قبل و بعد فیلتر کارتریج و ممبران می‌توان متوجه افت فشار و گرفتگی احتمالی در این نواحی شد. همچنین برای ست کردن سیستم در نقطه کاری مناسب از گیج فشار استفاده می­کنیم.

اولین گیج فشار بین فیلتر شنی و کارتریجی قرار می‌گیرد. یک گیج فشار بعد از فیلتر کارتریج قرار می‌گیرد تا افت فشار ایجاد شده در فیلترهای کارتریجی قابل مشاهده و بررسی باشد. همچنین بعد از  High Pressure نیز گیج فشار داریم تا فشار ورودی پمپ به ممبران مشخص باشد. همچنین بعد از ممبران در قسمت پساب نیز از گیج فشار استفاده می‌کنیم.

جهت قیمت خرید و مشخصات دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب در شبانه روز با آب سازه در تماس باشید.

گیج فشار دستگاه تصفیه صنعتی RO

سیستم تزریق آنتی اسکالانت (Anti Scalant Injection System)

برای جلوگیری از رسوب انواع نمک­ها بر روی روزنه­ های غشای ممبران RO و جلوگیری از کاهش طول عمر ممبران باید از این سیستم استفاده نمود. یک سیستم آنتی اسکالانت شامل: دوزینگ پمپ برای پمپ کردن ماده ضد رسوب به داخل ممبران و مخزن ذخیره حاوی آنتی اسکالانت می­باشد.

سیستم تزریق مواد شیمیایی دستگاه تصفیه صنعتی RO

فیلتر شنی و کربنی (Sand Filter & Carbon Filter)

ابعاد این دو مدل فیلتر بنا به دبی آب عبوری و سطح فیلتراسیون مورد نیاز و با توجه به کدورت آب ورودی تعیین می‌شود. معمولا از تانک‌های FRP با قطر و ارتفاع متفاوت بنا به دبی آب ورودی استفاده می‌شود. شیر فیلتر معمولا بصورت دستی بوده ولی بنا به درخواست خریدار می‌توان از شیرهای اتوماتیک نیز استفاده نمود. معمولا حداکثر فشار کارکرد فیلترکربنی و شنی حدود 3-4 بار بوده و تحمل دمای بین 5 تا 40 درجه را دارا هستند.

فیلتر شنی جهت حذف کدورت آب ورودی استفاده می‌شود که در آن شن یا سیلیس با سایزبندی مناسب وجود دارد.  از ستون کربن فعال ، برای حذف رنگ، بو و کلر آب ورودی، استفاده می­شود. که در دستگاه ساخت تاسیسات پیمان از کربن مرغوب (زغال چوب) موجود در بازار به این منظور استفاده می‌شود. زغال اکتیو، زغال فعال می‌باشد که دراای سطح جذب خیلی بالایی است. می­تواند برخی مواد موجود در آب را به روش جذب سطحی جذب نموده و از آب جدا نماید.

CIP یا شستشوی دوره­ای (Cleaning In Place)

واحد CIP جهت شستشوي ممبران‌ها (غشاها) استفاده می شود. این شستشو با آب تصفيه شده و مواد شستشوی مخصوص مانند اسید و باز انجام می شود. در سیستم­های تمام اتوماتیک انجام عملیات CIP توسط PLC و در سیستم­های دستی توسط اپراتور انجام می‌شود. عملیات CIP جهت جلوگیری از تجمع بیش از حد رسوب و در نهایت گرفتگی ممبران‌ها می‌باشد. زمان مناسب برای انجام عملیات CIP با توجه به تحلیل چک لیست­های پر شده توسط اپراتور تشخیص داده می‌شود.

فلومتر (Flow Meter)

جهت اندازه گیری دبی آب تولید شده، پساب و آب برگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلومترها دبی لحظه­ای را نشان می‌دهند. از این جریان سنج ها می توان در بخش های مختلف دستگاه تصفیه آب استفاده کرد و میزان جریان را اندازه گیری کرد.

فلومتر (Flow Meter)

تی دی اس متر (TDS Meter)

جهت نمایش مقدار جامدات محلول در آب تصفیه شده نصب می‌شود که میزان TDS آب خروجی یا همان تولیدی را نمایش ‌دهد. با استفاده از این دستگاه عملکرد و کیفیت آب را قبل از ورود و خروج به دستگاه می سنجد. با کمک این دستگاه TDS متر می توان راندمان و کارایی دستگاه را مشخص کرد.

تی دی اس متر (TDS Meter)

جهت قیمت خرید و مشخصات دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب در شبانه روز با آب سازه در تماس باشید. به آب سازه اعتماد کنید.